Ambasada e Francës në Kosovë shkruan për Lojërat Olimpike dhe uron xhudistet kosovare

Janë mbyllur Lojërat Olimpike në Tokio të Japonisë.

Dorëzimi i flamurit olimpik është bërë dje dhe tani atë e mbanë Franca që është organizatore e olimpiadës së ardhshme.

Ambasada e Francës në Kosovë, ka ka shkruar për këtë ngjarje të madhe. Pas tri viteve, Franca do të jetë organizatore e Lojërave Olimpike Paris 2024.

Ambasada e Francës në Kosovë ka uruar edhe dy xhudistat kosovare, Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova për medaljet e fituara.

“Ceremonia e mbylljes së Lojërave olimpike Tokio 2020 u zhvillua dje. Urime xhudisteve kosovare që fituan dy medalje të arta brilante!”

“Franca gjithashtu u dallua me 33 medalje të fituara (10 të arta, 12 të argjendta, 11 të bronzta). Urime ekipit francez!”

“Dorëzimi i flamurit olimpik u bë dje dhe tani i takon Francës të marrë pishtarin me Parisin 2024. Do të jetë hera e tretë që Franca organizon Lojërat olimpike verore në Paris, pas vitit 1900 dhe 1924, pra 100 vjet pas edicionit i fundit parisien të Olimpiadës”, ka shkruar ambasada franceze në Kosovë. 

La cérémonie de clôture des Jeux Olympiques de Tokyo 2020 s’est déroulée hier. Félicitations aux judokas kosovares ????????…

Posted by Ambassade de France au Kosovo – French Embassy in Kosovo on Monday, 9 August 2021