Shembja e shtëpisë, çfarë nxorën punonjësit e IKMT nga banesa e Nexhmijë Hoxhës

Shembet shtëpia e Nexhmije Hoxhes, bashkëshortja e Enver Hoxha, ndare nga jeta ne 26 shkurt, pikerisht ne kete ndertese qe sot u hodh pertoke nga fadromat e IKMT-se.

Aksioni për shembjen e ndërtesës që ishte bërë pengesë për projektin e Unazës së Re, ka nisur paraditen e sotme dhe është finalizuar, ndërkohë që më parë janë nxjerrë jashtë disa nga orenditë e mbetura.

Në këto foto të shkrepura nga LSA-ja, duken punetorë teksa ngrenë mbi shpinë një dyshek dopjo.

Te tjere duken duke nxjerre jashte ndertesës korniza te medha me foto te vjetra bardhe e zi, e te tjera orendi e sende te perdorura prej saj. Aty ku ndodhet godina qe sot u rrezua, do të jetë gjurma e projektit të Unazës së Madhe.

Image
Image