Pendarovski merr anën e LSDM kundër kryeministrit shqiptar

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, nesër më 13 gusht 2020, mandatin për formimin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut do ia ndajë Zoran Zaevit.
Me këtë ai merr anënë e LSDM-së dhe Kryeministrit shqiptar.

Të përkujtojmë se presidenti Pendarovski ditë më parë tha se ai që do ti sjell 61 nënshkrime deputetësh do tia ndajë mandatin, i ballaquar me kërkesën shqiptare dhe takimin e neserm të partive shqoptare, shpejtoi duke rrënuar parimin e vetshpallur nga ai, që tia jep mandatin Zaevit.

Nga ana tjetër sot lideri i LSDM-së ka takuar ndaras kreun e ASH-së Ziadin Selën dhe atë të Alternativës Afrim Gashin. Nuk dihet nëse Lëvizja BESA do të jetë pjesë e koalicionit me Zaevin pasi siç përflitet Bilall Kasami nuk do të lejojë asesi një bashkëqeverisje me Afrim Gashin por edhe Menduh Thaçi me Ziadin Selën./TS/