Një vit nga supergoditja Griezmann, Barcelona çoi dëm thuajse 500 milionn euro investime për sulmin

Një vit më parë Barcelona afroi Antoine Griezmann, një goditje tjetër “big” në përpjekje për t’u rikthyer në çatinë e Evropës pas dominimit të Real Madridit dhe Liverpoolit vitet e fundit.

Sezoni i parë i francezit me fanellën blaugrana nuk ishte emocionues, ose të paktën jo në lartësinë e emrit dhe vlerës që u pagua kampioni i botës, duke qenë i ngjashëm me “flop”-et e tjera që pas largimit të Neymar në vitin 2016.

Shpenzime të çmendura dhe plot 767 milionë euro investime në merkato, nga të cilat më shumë se gjysma shkuan për repartin e sulmit. Ja dhe lista e plotë e blerjeve:

Coutinho 150 milion

Dembélé 122 milion

Griezmann 120 milion

De Jong 75 milion

Pjanic 60 milion

Malcom 41 milion

Paulinho 40 milion

Lenglet 35.9 milion

Arthur 31 milion

Neto 26 milion

Junior Firpo 18 milion

Braithëaite 18 milion

Vidal 18 milion

Mina 11.8 milion