Nissani mbyll 12,500 vende pune

në kategorine Auto

Nissani ka konfirmuar se do të mbyll 12,500 vende pune globalisht dhe se do të reduktoj prodhimin për 10 për qind deri në 2020-ën për të përballuar rënien masive të profitit.

Prodhuesi japonez i veturave ka pasur rënie të profitit neto për 94.5 për qind nga 958 milionë në vetëm 53 milionë në çerekun e parë të 2019-ës, transmeton koha.net.

Mbyllja e 12,500 vendeve të punës paraqet humbjen e rreth 9 për qind të forcës punëtore globale të saj.

Nissani ende nuk ka treguar se në cilat fabrika të saja do të shkurtoj vendet e punës.

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.