Ndërron jetë futbollisti afrikan, ishte prekur nga malaria

Një nga sulmuesit më të mirë në divizionin e parë togolez ka vdekur fatkeqësisht.

Koudagba i ASC Kara kishte përfunduar si sulmuesi më i mirë në vendin afrikan për dy vjet me radhë, dhe fitoi titullin e ligës në 2019, transmeton lajmi.net.

Kur ishte vetëm 24 vjeç, Koudagba dështoi të shërohej pasi mori sëmundje infektive të prekur nga mushkonja – e njohur si malaria, duke ndërruar jetë javën e kaluar.

Klubi i tij e ka cilësuar atë si një “lojtar të shkëlqyeshëm” që premtoi një “karrierë të shkëlqyeshme” dhe kishte qenë një pjesë kryesore e ekipit të parë Togo që u kualifikua në garën ndërkombëtare pan-Afrikane për lojtarët me bazë në vend, e njohur si CHAN