Më shumë deputetë shqiptarë në 2008, më pak në 2016 (INFOGRAFIKË)

/

Partitë shqiptare në Maqedoninë e Veriut më shumë deputetë kanë fituar në zgjedhjet parlamentare të vitit 2008, kur kanë marrë 29 ulëse, kurse më pak në ato të vitit 2016 – vetëm 20.

Në zgjedhjet e 15 korrikut janë në katër tabore, të cilët nënkuptojnë BDI-në e Ali Ahmetit, ASH-AAA e Ziadin Selës dhe Afrim Gashit, LSDM-BESA e Zoran Zaevit dhe Bilall Kasamit dhe PDSH e Menduh Thaçit. /KDpolitik/