Manchester United kërkon sensacionin e Barcelonës

Klubi i Manchester United është i interesuar të blejnë mesfushorin e Barcelonës, Ansu Fati.

Diario Sport shkruan se, përparësia e Merseysiders është nënshkrimi me një lojtar të krahut. Klubi dëshiron të marrë dy lojtarë për këtë pozicion, njëri prej tyre – këtë verë.

Sipas agjentit Jorge Mendes, për ekipin e Manchester United, Ansu Fati do të ishtë një alternative për mesfushorin e Borussia Dortmund, Jaydon Sancho, transferimi i të cilit klubi anglez nuk ka arritur ende të bien dakord. Vihet re se transferimi i Fati do t’i kushtonte United më pak sesa transferimi i Sancho, edhe nëse klubit do ti duhej të paguante dëmshpërblimin e lojtarit.

Në fillim të verës, Mendes mësoi nga Barcelona shumën për të cilën klubi është gati të shesë Fati, e cila është një shumë prej 100 milion eurosh.

Megjithatë, së fundmi pozicioni i klubit katalanas është bërë i qartë: Fati nuk është në shitje. Barcelona do të zgjasë kontratën me lojtarin. Klubi dëshironte të shtynte nënshkrimin e një marrëveshje të re, por insistimi i United bëri që katalanasit të vepronin më shpejt.

Edhe mesfushori 17-vjeçar ka shprehur dëshirën për të qëndruar tek ekipi spanjoll dhe mund të largohet nga Barça vetëm nëse klubi do kërkonte ta shistë atë.

Këtë sezon, Fati luajti 24 ndeshje për klubin në La Liga, shënoi 7 gola dhe bëri një asistim.