Lufthansa në prag të falimentimit, BE-ja i del në ndihmë për ta shpëtuar

Komisioni Evropian së fundi ka miratuar një pako ndihme prej 6 miliardë eurosh për ta mbrojtur Lufthansan nga falimentimi, por me kushtin që kompania gjermane do të duhej të hiqte dorë nga vendet me çmime në aeroportet e Frankfurtit dhe Mynihut për të siguruar konkurrencë të ndershme.

Autoritetet nga BE-ja kanë miratuar të enjten shpëtimin masiv të Lufthansa nga qeveria gjermane, duke kursyer linjën ajrore nga falimentimi, por në kushte të caktuara.

Komisioni Evropian tha që një injeksion prej 6 miliardë eurosh nga Berlini është për të mbajtur kompaninë gjallë.

Shpëtimi i përgjithshëm arrin në 9 miliardë euro me Lufthansa gjithashtu duke marrë 3 miliardë euro garanci për hua publike, shkruajnë mediat gjermane.

“Kjo sasi e konsiderueshme e ndihmës do të ndihmojë Lufthansa të motit të krizës koronavirus, i cili ka goditur veçanërisht sektorin e linjave ajrore,” tha komisioneri i konkurrencës në BE Margrethe Vestager.

Plani është pjesë e një shpëtimi të përgjithshëm që u bë realitet të Mërkurën, pasi një aksioner miliarderi e ktheu kursin dhe e mbështeti planin.

Heinz Hermann Thiele, i cili zotëron 15.5 përqind të aksioneve të Lufthansa, kishte shprehur vazhdimisht skepticizëm në lidhje me marrëveshjen – në zhgënjimin e menaxhimit të Lufthansa, punonjësve dhe sindikatave.

Por, në prag të votimit, Thiele i tha Frankfurter Allgemeine Zeitung se do të mbështeste planin që do të hollojë aksionet e tij.

Ai tha që një falimentim duhej të shmanget edhe nëse ende dyshonte për të, duke i shqetësuar shqetësimet e tij për qeverinë që po ngjitej në bord.

“Është në interes të të gjithë punonjësve të Lufthansa që menaxhmenti mund të fillojë shpejt bisedimet për ristrukturimin e nevojshëm,” tha Thiele.

Edhe me ndihmën e qeverisë, Lufthansa ka paralajmëruar se mund të duhet të zvogëlojë mijëra vende pune pasi kërkesa për udhëtime pritet të qëndrojë nën nivelin e parandemisë për vite me rradhë.

Por në një lajm më të mirë për grupin e grumbulluar, ajo arriti një marrëveshje me sindikatën gjermane të frekuentuesve të fluturimeve UFO të mërkurën vonë për të shkurtuar 500 milion € në kosto deri në vitin 2023 duke shmangur pushimet nga ekuipazhi i kabinës.

Kursimet do të arrihen përmes masave duke përfshirë ngrirjet e pagave, uljen e orëve të fluturimit, pensionin e parakohshëm dhe pushimin e papaguar, thanë të dy palët.