Kina paralajmëron: Një pneunomi e panjohur është shfaqur në Kazakistan, është më e fuqishme se coronavirusi

Të enjten, Ambasada Kineze në Kazakistan lëshoi ​​një paralajmërim për qytetarët që jetojnë në vendin e Azisë Qendrore se pneumonia kishte vrarë më shumë se 1.700 njerëz.

Autoritetet në Kazakistan kanë mohuar një raport të publikuar nga zyrtarë kinezë se vendi po përjeton një shpërthim të “pneumonisë së panjohur” potencialisht më vdekjeprurëse sesa koronavirusi, raporton CNN.

“Departamenti i Shëndetësisë se Kazakistanit dhe agjensi të tjera po kryejnë hulumtime krahasuese dhe nuk kanë përcaktuar natyrën e virusit të pneumonisë,” thuhet në deklaratë.

Rastet e reja të pneumonisë së paidentifikuar janë rritur në mënyrë të konsiderueshme që nga mesi i qershorit në të gjithë vendin, tha ambasada, duke shtuar se në disa vende, autoritetet po raportojnë qindra raste të reja në ditë.

Në një deklaratë të premten, ministria e shëndetësisë së Kazakistanit pranoi praninë e “pneumonive virale të etiologjisë së paspecifikuar”, por mohoi që shpërthimi ishte i ri ose i panjohur.

“Në përgjigje të këtyre raporteve, Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kazakistanit zyrtarisht deklaron se këto informacione nuk korrespondojnë me realitetin”, thuhet në deklaratë.

Ajo shtoi klasifikimin e pneumonisë “të paspecifikuar” të ndjekur udhëzimet e Organizatës Botërore të Shëndetit “për regjistrimin e pneumonisë kur infeksioni koronavirus diagnostikohet klinikisht ose epidemiologjikisht, por nuk konfirmohet nga testimi laboratorik.”

Sipas ambasadës, ngritja ishte e përqendruar në rajonet Atyrau, Aktobe dhe Shymkent, të cilat së bashku kanë pothuajse 500 raste të reja dhe më shumë se 30 pacientë me sëmundje kritike.

Sëmundja vrau 1.772 njerëz këtë vit, disa prej të cilëve ishin shtetas kinezë, sipas ambasadës. Një total prej 628 prej këtyre vdekjeve ndodhën vetëm në qershor. “Kjo sëmundje është shumë më vdekjeprurëse sesa Covid-19”, thuhet në deklaratë.

Numri i rasteve të pneumonisë në kryeqytetin Nursultan është më shumë se dyfishuar këtë qershor nga e njëjta kohë e vitit të kaluar, sipas agjencisë së shquar të lajmeve Kazakistan, Kazinform, e cila citoi të dhënat zyrtare.

“Deri në 200 njerëz pranohen në spitale çdo ditë. Gjatë ditëve të fundit rreth 300 persona të diagnostikuar me pneumoni u dërguan në spitale në ditë. Përveç disa marrin trajtim në shtëpi”, tha drejtori i departamentit të kujdesit shëndetësor Nursultan, Kazinform.

Ambasada kineze paralajmëroi banorët në rajon të kufizojnë daljen jashtë, dhe të shmangin vendet e mbushura me njerëz. Ai gjithashtu inkurajoi masat parandaluese si maskën, dezinfektimin e hapësirave, larjen e duarve shpesh dhe lejimin e qarkullimit të mirë të ajrit në hapësirat e brendshme.

CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportin e ambasadës kineze dhe i ka dalë Ministrisë së Shëndetësisë në Kazakistan për detaje të mëtejshme.

Kur u pyetën për shpërthimin të Premten, një zëdhënës i Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze u tha gazetarëve, “Ne gjithashtu do të donim të merrnim më shumë informacion. Kina shpreson të punojë së bashku me Kazakistanin për të luftuar epideminë dhe për të mbrojtur të dy vendet sigurinë e shëndetit publik . “

Në një deklaratë të postuar në mediat e saj sociale, Ministria e Shëndetësisë në Kazakistan tha që Ministri Aleksey Tsoy kishte folur për një numër rastesh pneumonia në të gjithë vendin në një konferencë të enjten. Këto raste përfshinin lloje të ndryshme të pneumonisë bakteriale, kërpudhore dhe virale – përfshirë disa prej “etiologjisë së paspecifikuar”.

Tsoy tha në konferencë se të gjitha rastet e regjistruara të pneumonisë në vend u rritën më shumë se 300% në qershor në krahasim me të njëjtin muaj në 2019, nga 7,964 vitin e kaluar në 32.724 në vitin 2020. Vdekjet e lidhura u rritën me 129%, nga 274 në qershor 2019 në 628 në të njëjtin muaj këtë vit.

Paralajmërimi i ambasadës erdhi ndërsa Kazakistani vazhdon të luftojë me një rritje të rasteve me Covid-19, i cili ka infektuar 53.021 njerëz dhe ka vrarë 264 në vend, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

Nursultan Nazarbayev, presidenti i Kazakistanit dhe kryetari aktual i Këshillit të Sigurimit të vendit, testoi pozitiv për Covid-19 muajin e kaluar.

Autoritetet zbatuan një raund të dytë të kufizimeve në shkallë vendi në 5 korrik, në përgjigje të një rritje të madhe të rasteve. Sipas këtyre kufizimeve, fluturimet ndërkombëtare dhe transporti rrugor ndër-shtetëror është pezulluar. Hapësirat kulturore, objektet sportive, kinematë dhe sallonet janë ende të mbyllura, me shumicën e punonjësve të qeverisë që punojnë nga shtëpia.

Tani ka një kërkesë në rritje për stafi mjekësor, shtretër spitalorë dhe furnizimet e urgjencës. Nëse situata përkeqësohet, zyrtarët paralajmërojnë se mund të forcojnë më tej kufizimet.