ITALI – OKB: BE të pranojë 500 imigrantët e bllokuar në Mesdhe

në kategorine Bota

ROMË, 13 gusht /MEDIAL-AA/ – Agjencia për Refugjatët e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) u bëri thirrje qeverive evropiane që të lejojnë urgjentisht më shumë se 500 migrantët e shpëtuar në Mesdhe, që mbeten të bllokuar në det.
I dërguari i posaçëm i UNHCR, Vincent Cochetel, theksoi se “kjo është një garë kundër kohës”. Ai tha se “stuhitë po vijnë dhe kushtet vetëm do të përkeqësohen”.
Migrantët janë në bordin e dy anijeve të përcaktuara nga grupet e ndihmave humanitare, por qeveria anti-migruese e Italisë po u mohon atyre qasjen në portet e saj.
UNHCR tha se afër 600 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur në ujërat midis Libisë dhe Italisë këtë vit.
Komisioni Evropian tha se u bën thirrje vendeve anëtare të ndërmarrin veprime dhe të ofrojnë mbështetje, por nuk ka fuqi të ndërhyjë.
Një zëdhënëse tha se “nuk ka asgjë më shumë që mund të bëjmë”./ /ec/

.

Burimi: http://ata.gov.al/

©MEDIAL.MK Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me /KUSHTET E PËRDORIMIT/.