Elon Musk pretendon se çipi misterioz i trurit do të jetë në gjendje të kurojë depresionin dhe varësinë

Elon Musk ka zbuluar më shumë detaje në lidhje me fillimin e tij të mistershëm të kompjuterit të trurit Neuralink, duke pretenduar se mund të përdoret për të ndihmuar në kurimin e varësisë dhe depresionit, transmeton lajmi.net.

Musk themeloi Neuralink në vitin 2016, megjithëse janë zbuluar disa detaje rreth funksionimit të teknologjisë. Pasi morri më shumë se 158 milion dollarë (125 milion)) në fonde, Neuralink njoftoi në një prezantim të vitit 2019 se kishte krijuar një pajisje “të ngjashme me makinën e qepjes” e aftë për të lidhur trurin direkt me kompjuterë.

Në afat të shkurtër, Neuralink do të përdoret për të trajtuar sëmundjet e trurit, siç është Parkinson, ndërsa ambiciet afatgjata për teknologjinë janë të lejojnë njerëzit të konkurrojnë me inteligjencën artificiale.

Një version i hershëm i sistemit tashmë është testuar te kafshët, dhe gjykimet njerëzore pritet të fillojnë në një pikë të këtij viti. /Lajmi.net/