KUVEND: Interpelanca e Spasovskit në rend dite

në kategorine Maqedoni

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot duhet të vazhdojë seancën e 86-të ku në rend dite është interpelanca e ministrit për Punë të brendshme Oliver Spasovski, të ngritur nga opozita.

Krahas interpelancës ndaj ministrit Spasovski, deputetët do të diskutojnë edhe për disa propozim- zgjidhje ligjore ku një pjesë e tyre janë në lexim të parë, ndërsa një pjesë tjetër duhet të sillen në procedurë të shkurtuar.

Seanca ka filluar të hënën kur është miratuar vendimi për dërgimin e pjesëtarëve të ARM-së në operacionin paqësor në Afganistan. Pastaj seanca është ndërpre me arsyetimin se disa propozim- zgjidhje ligjore që janë në rend dite, duhet të rishikohen në Komisionet amë.

Vijojnë afatet për përgatitjet rreth zgjedhjeve presidenciale

në kategorine Maqedoni

Në pajtim me librin e afateve për mbajtjen e zgjedhjeve presidenciale Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve më së voni deri sot duhet t’i formojë gjegjësisht t’i plotësojë Komisionet Komunale Zgjedhore (KKZ) me anëtarë të rinj dhe zëvendës në vendin e anëtarëve dhe zëvendësve të cilëve mbi baza të ndryshme u është ndërprerë mandati dhe t’i publikojë në Gazetën Zyrtare.

Lidhur me listën zgjedhore, thirrjen publike dhe paraqitjen për votim, deri më sot, organi kompetent për zbatimin e sanksioneve në KSHZ duhet t’i dorëzojë të dhënat për personat të cilët janë në arrest ose ndodhen në vuajtjen e dënimit me burg në bazë të evidencës të cilën e udhëheq.

Mbrëmë në mesnatë, skadoi afati në të cilin partitë politike të pushtetit dhe opozitës të cilët në zgjedhjet e fundit për deputetë i kanë fituar më së shumti vota, në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve t’i dorëzojë propozimet për anëtarë të Këshillave Zgjedhore në Përfaqësitë Diplomatike Konsullare dhe zëvendësit e tyre.

Fjalë përfundimtare për “27 prillin”

në kategorine Maqedoni

Në Gjykatën Penale në Shkup sot vazhdon gjykimi për ndodhitë në Kuvend më 27 prill të vitit 2017.

Në seancën e kaluar, fjalë përfundimtare kanë dhënë Munir Pepiq, Abdulfeta Alimi, Igor Durllovski, Mlladen Doevski dhe Jane Çento të cilët ngarkohen për vepër të kryer penale “rrezikim terrorist të rendit kushtetues”.

Pepiq në fjalët përfundimtare të gjykimit theksoi se nuk është pjesë e kurrfarë shoqate terroriste, por në Kuvend zyrtarisht ka qenë si informator.

I akuzuari Alimi theksoi se më 27 prill gjithçka që ka bërë është me njohurinë e eprorëve të tij. Ai theksoi se Goran Gjoshevski- Levit ia ka dhënë çelësat e derës sepse nuk e ka ditur pse i kërkon.

Sipas të akuzuarit Durllovski, këshilli gjyqësor kur ta vendosë gjykimin, duhet të pyetet nëse, siç pohoi,  ai ka mbajtur fjalime nxitëse dhe se ka  luajtur me fatin e shtetit për arsye motivimi. Ai në gjykim theksoi se më 27 prill e ka kënduar himnin, pastaj ka shkuar në hendboll me djalin e tij, ndërsa kur e ka parë se ka rrëmujë në Kuvend, është kthyer prapa.

Procesi gjyqësor filloi në muajin gusht të vitit të kaluar dhe e ka udhëhequr Dobrilla Kacarska,  ndërsa përfaqësues i të akuzuarve është Vilma Ruskovska. Procesi filloi kundër 33 të akuzuarve, por sipas Ligjit për amnisti  ishin falur gjithsej 15 persona.

Në bankën e të akuzuarve mbetën Mitko Çavkov, Dushko Lazarov, Goran Gjoshevski – Levi, Mitko Peshov, Oliver Popovski, Munir Pepiq, Abdulfeta Alimi, Oliver Radullov, Igor Durllovski, Jane Çento, Igor Jug, Aleksandar Vasilevski-Ninxha, Nikolla Mitrevski-Kolo, Mlladen Dodevski, Gorançe Angellovski, Vllatko Trajkovski dhe Uilliam Mihajllovski, të cilët akuzohen se e kanë kryer veprën penale rrezikim terrorist të rendit kushtetues.

LAJM I FUNDIT: Paraburgim për ish ministrat Janakieski dhe Ristovski

në kategorine Maqedoni

Gjykatësi i procedurës paraprake me kërkesë të Prokurorisë Publike i ka shqiptuar masën e paraburgimit 30 ditorë ish ministrave, Mile Janakieski dhe Spiro Ristevski, të dyshuar për organizimin e ngjarjeve të përgjakshme të 27 prillit të vitit 2017. Jo zyrtarisht paraburgim kërkohet edhe për ish kryeministrin Nikolla Gruesvki, i cili ndodhet në azil në Hungari, andaj nuk përjashtohet mundësia që të kërkohet ekstradimi për këtë lëndë.

Vazhdo të lexosh

140 nxënës vaksinohen kundër fruthit

në kategorine Lajme

Rreth 140 nxënës të shkollave Fillore në Shkup janë vaksinuar kundër fruthit. Gjatë ditës vaksinimi është zhvilluar në gjashtë Shkolla në të cilat numri i të pa vaksinuarve është shumë i lartë. Nga shtëpia e shëndetit njoftojnë se gjatë javës së kaluar në tre shkolla të Shkupit nuk është zhvilluar vaksinimi, pasi prindërit kanë kundërshtuar një gjë të tillë. Ata thonë se në ato shkolla do të përsëritet njoftimi i prindërve për zhvillimin e vaksinimit të nxënësve dhe do të kryhet vaksinimi ditëve në vijim.

Shpresoj që numri të bëhet shumë më i lartë, ekipet tona punojnë në terren, iu kemi bërë thirrje të gjithë prindërve që t’i vaksinojnë fëmijët e tyre me qëllim që të mbrohet jo vetëm fëmija i vet por edhe të fëmijëve të tjerë. Të premten u përballëm me njëfarë rezistence nga ana e disa shkollave, megjithatë ne ramë përsëri në kontakt me to, e shpjeguam procedurën se po bëhet vaksinimi në terren- tha Shpresa Hasani, Shtëpia e Shëndetit Shkup

Ndërkohë në Klinikën Infektive në Shkup janë regjistruar edhe dy raste të reja me fruth të cilat janë ndaluar për hostpializim. Një foshnje 9 muajshe nga Gostivari dhe foshnje 6 muajshe nga Kumanova janë dy të prekurit e ri. Në Klinikë për momentin ka 20 pacientë me fruth 6 prej të cilëve janë mosha e rritur dhe 14 të tjerë fëmijë. Një pacient është në rrezik për jetën dhe në aparate të frymëmarjes në repartin intensiv dhe dy fëmijë të tjerë me pneumoni.

Ndryshe, deri më sot numri i fëmijëve të vaksinuar që nga shpallja e epidemisë është mbi 7300 ndërsa rreth 7 mijë fëmijë nuk janë vaksinuar.

/Alsat-M/

TIMONIE- ADEMI: Shkollimi në gjuhën frënge, tregues i miqësisë

në kategorine Maqedoni

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi së bashku me ambasadorin e Francës, Kristijan Timonie, vizituan shkollat fillore “Naum Naumovski – Borçe” dhe “Vëllazërimi” ku gjuha franceze mësohet si lëndë e posaçme mësimore, respektivisht mësimi zhvillohet tërësisht në gjuhën franceze.

“Qëllimi ynë është që simbolikisht ta ndajnë rëndësinë dhe të shprehim përkrahjen tonë për përhapjen dhe të mësuarit e gjuhës franceze në shkollat dhe pranimin në masë sa më të madhe të kësaj gjuhe nga të rinjtë e vendit tonë, sepse bëhet fjalë për një nga gjuhët më të përhapura, respektivisht një nga gjuhët që është pozicionuar më së miri në hartën e gjuhëve që përdoren në nivel botëror, ndaj të mësuarit dhe aplikimi i kësaj gjuhe është privilegj për secilin individ”, deklaroi ministri Ademi.

Sipas Ademit, mbështetja për të mësuar gjuhën franceze është minimumi që Ministria e Arsimit dhe Shkencës mund të bëjë për Francën mike, shtet ky i cili e përkrahë vendin tonë në rrugën drejt euro-integrimeve, në zhvillimin e arsimit, si dhe në shumë sfera tjera në shoqëri.

Zaev priti në takim Lëvizjen anti-bixhoz

në kategorine Maqedoni

Përfaqësuesit e Lëvizjes Anti-Bixhoz gjatë takimit në Qeveri, kërkuan nga kryeministri Zoran Zaev dhe nga ministria e Financave që të pranohen kërkesat e tyre për Ligjin e Ri të Lojërave të Fatit. Kryetari i Lëvizjes Anti-Bixhoz Xhemal Abdiu tha së bashku me kryeministrin është konstatuar se bixhozi është dukuri e keqe që e ka kapluar të gjithë Maqedoninë, duke mos saktësuar është pranuar ndonjëra nga kërkesat e tyre.

Ne i parashtruam kërkesat e Antibixhoz, u pajtuan plotësisht se janë kërkesa fisnike, por nga ana e tyre mbetet që të gjejnë mënyrë se si të inkorporohen në ligjin i cili do të miratohet nga Ministria e Financave . U pajtuan vetëm me një pikë që është një e keqe shumë e madhe, por sa i përket kërkesave do të shihet mundësi se çfarë mund të inkorporohet dhe mënyra se si të zgjidhet për lojërat e fatit”- pohoi Xhemal Abdiu,  kryetar i Lëvizjes Anti-Bixhoz.

Kërkesat janë që të gjitha objektet e lojërave të fatit të largohen 3 kilometra nga vendbanimet.  5% të buxhetit që vjen nga lojërat e fatit, të ndahet  për riparimin e objekteve me interes publik për rehabilitimin e të varurve nga lojërat e fatit si dhe të hartohet strategji kombëtare për edukimin e nxënësve, studentëve dhe gjithë qytetarëve për dëmet që i shkakton bixhozi. Më 9 janar, partitë opozitare paralajmëruan amendamente për propozim-ligjin për lojërat e fatit.

/Alsat-M/

ZAEV: Sela e anuloi takimin për shkak se iu morën kompetencat Taravarit

në kategorine Maqedoni

Shkup, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Kryeministri Zoran Zaev sot deklaroi se lideri i Aleancës së Shqiptarëve Ziadin Sela në shenjë revolte për shkak të marrjes së ingerencave në arsim të kryetarit të Gostivarit e ka anuluar takimin e sotëm në të cilin duhej të bisedohej për sigurimin e mbështetjes për kandidat koncensual për president të shtetit.

Zaev len hapësirë për komunikim të  mëtutjeshëm dhe siç thotë, e kupton revoltën, por ligjet duhet të zbatohen.

“U dëgjova me zotëri Ziadin Selën. Në shenjë revolte për shkak të marrjes së kompetencave në arsim të kryetarit të Gostivarit, Arben Taravarit nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës ai e anuloi takimin. Shpresoj, se lëmë hapësirë për komunikim sepse kjo është me rëndësi. Unë punoj edhe me vetë Ministrinë, ligjet duhet të zbatohen gjithsesi, t’i shohim bazat pozitive të vetë ligjeve”, deklaroi Zaev duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve, pas lëshimit në përdorim të sallës së re për shërbime publike nga më shumë institucione.

Ai thotë se një ish kryetar komune është i vetëdijshëm se çka nënkupton marrja e kompetencave për cilëndo  komunë pa marrë parasysh a është ajo Struga, Kumanova, Gostivari…dhe paralajmëroi se do të kërkohet zgjidhje në takimin e përbashkët me kryetarin e Gostivarit dhe ministrin e Arsimit.

“Përmes komunave kompetencat e decentralizuara duhet të jenë më afër qytetarëve por gjithsesi edhe ligji duhet të respektohet. Kur këto aspekte i ka vetëm ministri i dikasterit për mua mbetet që të punoj si kryeministër dhe në takim të përbashkët mes kryetarit të komunës dhe ministrit të gjej zgjidhje”, tha Zaev duke theksuar  se Gostivari është një nga qytetet më të mëdha në shtet dhe se nuk do të lejojë dallimet politike të jenë pengesë për zhvillim në cilindo mjedis.

“E kuptoj revoltën, më vjen mirë që u dëgjuam me Ziadin Selën dhe sipas gjitha gjasave do të gjejmë mënyrë tjetër të komunikimit e cila do të na përafrojë drejtë këtij vendimi të rëndësishëm për shtetin. Mbetem optimist. Nuk mund të them se a jam i sigurt për shkak se së pari vijojnë vendimet e organeve dhe trupave të subjekteve politike me të cilat jam takuar dhe me të cilat do të takohem”, deklaroi Zaev, duke theksuar se pret shtytje pozitive për gjithë procesin edhe në takimin e nesërm me Bilall Kasamin nga BESA.

Besoj, theksoi Zaev, se edhe një herë do t’i dërgojmë porosi presidentit të ardhshëm të shtetit që të sillet me përgjegjësi të njëjtë para secilit qytetar.

 

HOXHA: Institucionet që nuk përdorin gjuhën shqipe do të ndëshkohen

në kategorine Maqedoni

Gjatë konferencës për shtyp të zëdhënësve të qeverisë për vendimet e marra dje në mbledhjen qeveritare, zëdhënësi i qeverisë Muhamet Hoxha i pyetur “se pse edhe tabelat e reja në tabelat e reja të vendosura edhe në gjuhën shqipe dy institucione si  që po vendosen tani me ligjin e ri janë me gabime drastike të gjuhës shqipe dhe a do të ketë masa ndëshkimore për ata që përdhosin gjuhën shqipe”, ka thënë se institucioni nuk është formuar ende dhe në momentin që do të fillojë të funksionojë ky institucion, ligji e parashikon qartë që të gjitha institucionet që nuk e respektojnë gjuhën shqipe do të ndëshkohen. Vazhdo të lexosh

Ivanov refuzon ta pranojë emrin e ri të shtetit, Qeveria ia rikujton afatet (FOTO)

në kategorine Maqedoni

Presidenti Gjorge Ivanov refuzon që ta mbarojë mandatin e tij me emrin e ri të shtetit. Edhe për skaj asaj që komuniteti ndërkombëtar tanimë ka filluar me përdorimin e emrit Republika e Maqedonisë së Veriut dhe kanë filluar procedurat për riemërim zyrtar të institucioneve, Ivanov refuzon që t’i zbatojë obligimet që i ka shteti në pajtueshmëri me Marrëveshjen e Prespës, njofton Portalb.mk. Vazhdo të lexosh

ZGJEDHJET: 115 paraqitje deri tash për votim në diasporë

në kategorine Maqedoni

KSHZ u bën thirrje të gjithë gurbetçarëve që duan të votojnë në zgjedhjet presidenciale që të bëjnë kërkesë në KSHZ për të votuar. Paraqitja bëhet në diaspora.sec.mk ose në zyrat diplomatike konsulare të Maqedonisë në diasporë. Kushti për tu zhvilluar zgjedhjet në ndonjë prej ambasadave është që të ketë të paktën dhjetë paraqitje.

Deri më tani 81 persona në mënyrë elektronike kanë bërë kërkesë ndërsa 35 në ambasadat e Maqedonisë në diasporëm. Afati për paraqitje është deri me 14 prill.

/SHENJA/

OSMANI NË BRUKSEL: Implementimi i planit 18, bazë edhe për një raport pozitiv nga KE-ja (FOTO)

në kategorine Maqedoni

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Bujar Osmani, në kuadër të vizitës në Bruksel mbajti brifing para përfaqësuesve të Grupit Punues në Këshillin e BE-së për Ballkanin Perëndimor/Zgjërim (KOVEB/KOELA) ku informoi për procesin e integrimit evropian të vendit. Vazhdo të lexosh

Xhaferi: NATO-ja u bë realitet për ne

në kategorine Maqedoni

Sofje, 20 shkurt 2019 (MEDIAL) – Me ratifikimin e sotëm të Protokollit për NATO-n, në Parlamentin bullgar e treguam  vendosmërinë të vazhdojmë  t’i zgjedhim problemet  në rajon dhe të kujdesemi për  sigurinë kolektive, Jo vetëm në rajonin tonë, por edhe në të gjithë Evropën, deklaroi kryetarja e Kuvendit të Bullgarisë Cveta Karajançeva, pas takimit në Sofje me kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi.

Ajo mes tjerash theksoi se Sofje dhe Shkupi mund të krenohen me marrëveshjen e nënshkruar për miqësi dhe fqinjësi të mirë, me të cilin,  nënvizoi,  tregoi se  i kërkojnë pikat e prekjes dhe mirëkuptimit. E përshëndeti edhe nënshkrimin e Marrëveshjes së Prespës me Greqinë,  që, sipas saj,  është tregues i proceseve të pakthyeshme evropiane në rajon.

“Së bashku mund të kërkojmë zgjidhje dhe rrugë për prioritetet, të cilat Bullgaria tashmë i shënoi gjatë eurokryesimit të saj – lidhshmëri transportuese, për eurostrukturë të re, investime në energjetikë dhe turizëm”, tha mes tjerash Karajançeva.

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut Xhaferi dërgoi falënderim  për ratifikimin e sotëm,  potencon  se pas shumë viteve pritje para dyerve të NATO-s,  më në fund, Aleanca  për ne u bë realitet.

“Jam i bindur se me Bullgarinë  përveç nesh i fuqishëm është garancioni  se ne si shtet,  por edhe tërë rajoni i Ballkanit  do të lëvizim  në drejtimin  e vërtetë i cili sjell paqe, stabilitet, përparim dhe mirëqenie. Është mirë të kesh miq të sinqertë, por ndjenja  është ende më mirë kur janë fqinjët tanë”, deklaroi Xhaferi.

Parlamenti i Republikës së Bullgarisë sot e ratifikon Protokollin për anëtarësim të Republikës të Maqedonisë së Veriut  në NATO. Për ratifikim votuan 140 deputetë, ndërsa kundër dhe të përmbajtur nuk kishte. .

PRESIDENCIALET: Zaev vijon konsultimet me Selën dhe Kasamin

në kategorine Maqedoni

Kryeministri Zaev edhe sot vijon takimet me partitë shqiptare, për të gjetur një kandidat konsensual, për zgjedhjet presidenciale të 21 prillit. Pas takimeve që pati kësaj jave me partitë e tjera shqiptare, përkatësisht me BDI-në, PDSH-në dhe Alternativën e Gashit, ai për sot ka paralajmëruar takim edhe me kreun e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Selës dhe atë të Besës, Bilall Kasamin.

Vazhdo të lexosh

Dje 11 aksidente në Shkup, janë larguar 103 automjete

në kategorine Maqedoni

Një bashkudhëtar  i automjetit motorik vozitës dhe një këmbësor kanë marrë  lëndime të rënda trupore, ndërsa tre persona kanë marrë lëndime më të lehta  në pesë aksidente  prej gjithsej  11 që kanë ndodhur  në 24 orëshin e fundit në rajonin e qytetit të Shkupit. Në gjashtë aksidente  është shkaktuar vetëm dëm material. Vazhdo të lexosh

BRUKSEL: Osmani, takime pune me Mogerinin dhe Hanin

në kategorine Maqedoni

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani sot në Bruksel do të mbajë takime pune me Përfaqësuesen e Lartë të Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë dhe Nënkryetare e Komisionit Evropian, Federika Mogerini, si dhe me eurokomisionarin për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johanes Han.

Gjatë vizitës, Osmani do të mbajë brifing me përfaqësuesit e Grupit punues në Këshillin e BE-së për Ballkanin Perëndimor/Zgjerim (KOVEB/KOELA), do të merr pjesë edhe në brifingun më me ndikim think-tank, Qendër për Politikë Evropiane (EPC) në temë: “Maqedonia e Veriut në rrugë drejt BE-së: “Houm ran” në negociata për aderim?”.

Në margjinat e vizitës, Osmani do të merr pjesë edhe në Konferencë në temë: Siguri në EJL – siguri nëpër Evropë” nën organizimin e Fondacionit Hans Sejdel (Hanns Seidel Foundation).

Nga Brukseli, Zëvendëskryeministri Osmani do të udhëtojë për në Vjenë ku do të merr pjesë në mbledhjen e Ministrave për Çështje Evropiane nga vendet e Ballkanit Perëndimor, i cili mbahet nën ombrellën e Ministrit Federal për Çështje Evropiane të Austrisë, në zyrën e Kancelarit Federal, Gernot Blumel.

BISEDË TELEFONIKE SALIVEN- KATRUGALLOS: Mbështetje nga SHBA-ja për “Prespën”

në kategorine Maqedoni
US Mexico

Kënaqësinë e SHBA-së për finalizimin e Marrëveshjes së Prespës ia shprehi z[vendës sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Saliven shefit të diplomacisë greke, Jorgos Katrugallos gjatë bisedës së tyre telefonike, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

“Saliven e uroi Katrugallosin për marrjen e detyrës së re dhe e shprehi kënaqësinë e SHBA-së për finalizimin e Marrëveshjes së Prespës dhe verifikimin e Protokollit për pranim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO. Katrugallos e theksoi rolin e Greqisë, në bashkëpunim me Qipron, si shtyllë e stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor dhe Mesdheun Juglindor”, kumtojnë nga MPJ greke.

Ministri i jashtëm i Greqisë, e informoi Salivenin për Samitin e ardhshëm trilateral Greqi – Qipro – Izrael, por edhe për pjesëmarrjen e tij në Samitin e ardhshëm të NATO-s më 3 dhe 4 prill në Uashington. Që të dy, sipas Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë, u dakorduan për rëndësinë e dialogut strategjik mes Greqisë dhe SHBA-së.

Zëvendës sekretari amerikan i Shtetit, Xhon Saliven, dje bisedoi në telefon edhe me kryeministrin Zoran Zaev. Bashkarisht u vlerësua se epilogu i suksesshëm i Marrëveshjes së Prespës, si dhe procedura e ratifikimit të Protokollit për inkuadrim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në NATO, është me rëndësi të jashtëzakonshme për Shkupin dhe Athinën, por edhe për tërë rajonin.

Vazhdojnë bisedimet për kandidatin konsensual

në kategorine Maqedoni

Konkursi partiak në LSDM për paraqitje të kandidatëve për president shteti ka përfunduar dje, ndërsa zyrtarisht është e njohur vetëm kandidatura e ish ambasadorit Gjorgji Filipov. Partia qeveritare nuk ka publikuar emra tjerë, në tentim të gjejë kandidat të pranueshëm për qytetarët nga gjitha bashkësitë etnike dhe shtresat sociale, personalitet që do e paraqesë idenë: një shoqëri për të gjithë. Vazhdo të lexosh

ILIR HASANI: Duhet bërë analizë se si reaguan institucionet për Llaskarcën

në kategorine Maqedoni

Dr Ilir Hasani, mjeku që priste viktimat e aksidentit të Llaskarcës i ftuar në emisionin “Programi 200”, thotë se duhet bërë analizë se si reaguan institucionet. Duhet shqyrtuar të gjitha vendimet gjatë aksidentit, për të mësuar prej saj, thotë Dr Hasani. “Çfarë nëse aksidenti kishte ndodhur më larg se Shkupi?”, pyet ai. D-r Ilir Hasani thotë se patjetër të ketë një raport që të përmirësohen gabimet, nëse ka pasur.

“Duhet të kemi konkluzione nga e gjithë kjo tragjedi që ka ndodhur. Dhe në bazë të konkluzioneve të veprojmë dhe respektivisht të veprojmë për të përmirësuar sistemin dhe ngritjen në një nivel më të lartë. Është domosdoshmëri e kohës që të ketë një analizë të detajuar me konkluzione. Paramendoje sikur kjo tragjedi të ndodhte një orë më larg në një vend që nuk është i urbanizuan, atëhere si do t’i trajtonim këta. Prandaj them se kemi nevoje për një trajtim të kësaj çështje si në aspektin e shëndetësisë dhe pasi të kenë mbërritur në qendrën e emergjencës”,tha mjeku Hasani.

/Alsat-M/

SELA: Ne duam t’i bëjmë fitues të gjithë shqiptarët

në kategorine Lajme/Maqedoni

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela sonte ka qenë i ftuar në TVM2 për të folur rreth aktualitetit politik në vend me theks zgjedhjet prezidenciale me ç’rast ka folur për shumë çështje aktuale politike në vend. Sela ka thënë se mosbashkpunimi i partive politike shqiptare ka pasoja, por një gjë duhet ta dinë të gjithë, Aleanca nuk e ka synim dhe qëllim kryesor ta fitoj BDI-në, por ne po punojmë që t’i bëjmë fitues të gjithë shqiptarët dhe kjo arrihet në momentin kur Aleanca do të marrë legjimitetin dhe punën e parë që do të bëjë është ftesa për tryezën e partive politike shqiptare dhe aty do marrim bashkarisht vemdime me të cilat do ti bëjmë fitues të gjithë shqiptarët.

Ky është vizioni ynë për politikbërjen shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

ADILI: Jemi paraqitur vullnetarisht për të ndihmuar familjarët e viktimave

në kategorine Lajme/Maqedoni

Në emisioni “Programi 200” në Alsat-M për temën aktuale që po flitet këto ditë, atë të tragjedisë të Llaskarëcs, në studio u fol për kapacitet e spitaleve që përballen me situata emergjente si ajo dhe a trajtohen të prekurit nga aksidenti për traumat psikike.

Psikoterapistja Adili  thotë se njerëzit duhet të mësohen të trajtojnë ndjenjat. Aji thotë se aksidenti do të lërë gjurmë gjatë tek shoqëria. Adili thekson se aksidenti ka bërë njerëzit bashkë pavarësisht dallimeve që kanë.
“Shoku është një lloj fenomeni që e paralizon njeriun, jo të gjithë njerëzit kanë ardhur te nevoja për të folur me dikë. Por pas një kohe të caktuar nuk mund ta mohojmë atë se çfarë ka ndodhur. Dhoma e Psikologëve ka bërë një thirrje të hapur dhe psikologët që janë të licencuar ose psikoterapeutët mund të japin ndihmën e tyre profesionale. Po presim se në çfarë mënyrë do organizohet e gjitha kjo, nëse do ketë grupe apo seanca individuale nëpër familje. Jemi akoma në përgatitje e sipër, por thirrja është bërë dhe psikologët janë paraqitur. Do duhet vetëm të shohim sa ka njerëz që janë të interesuar të shohin në dhimbjen e tyre se ku i ka çuar kjo traumë, ku i ka prekur dhe mese po përballen tani”, tha psikoterapistja Adili.

/Alsat-M/

1 2 3 307
Shko lartë