Edhe Maqedonia e Veriut pas dronëve Bayraktar

Shkup, 28 janar – Mediat greke bëjnë të ditur se Maqedonia e Veriut po zhvillon një ide për blerjen e dronëve Bayraktar TB2 nga Turqia.

Sipas mediave greke, Shkupi do të bisedojë me Ankaranë për marrëveshje të reja ushtarake. Thuhet se Maqedonia e Veriut do të kërkojë edhe Bayraktar TB2 SİHA nga Turqia në këto takime, shkruan Haberler turk, përcjell Vecer.

Dronët Sikha të Turqisë, emri i të cilëve është përmendur shumë vitet e fundit, vazhdojnë të kërkohen masivisht nga vendet e tjera.

Faqja e medias greke “Slpres” ka shkruar se Maqedonia dëshiron të anëtarësohet në “Klubin e Luftës Turke”. Në deklaratën e presidentit maqedonas Stevo Pendarovski raportohet edhe se po vazhdojnë negociatat për blerjen e një mjeti fluturues pa pilot të tipit Bajraktar.

Nga ana tjetër, Pendarovski sinjalizoi bashkëpunimin ushtarak me Turqinë në periudhën e ardhshme, duke thënë se sulmet ruse ndaj Ukrainës “e bëjnë atë edhe më urgjente”. Pendarovski përkujtoi se partneriteti ushtarak mes dy vendeve ka filluar shumë kohë më parë dhe se shumë oficerë të lartë nga Ushtria e Maqedonisë së Veriut janë trajnuar në shkollat ​​ushtarake turke.

I pyetur nëse blerja e avionëve nga Turqia është në agjendën e Shkupit, Pendarovski tha se në një vit e gjysmë të fundit kanë bërë marrëveshje të reja për blerjen e disa pajisjeve ushtarake dhe armatimit nga Turqia, duke shtuar: “Sigurisht, kjo është një çështje delikate dhe nuk do të doja ta diskutonim në detaje para të gjithëve”.