Disa liderë nga Prishtina që e kërkonin deri në Nish, heqin maskën, e falin Luginën e Preshevës për Serbinë, me urimet në Parlamentin e Serbisë?!

Dje në Serbi, perfshirë këtu edhe në Luginë të Preshevës janë mbajtur zgjedhjet paralamentare në kohën kur në Kosovë, respektivisht nga godina e qelqt po japin deklaratat bombastike për bashkimin e Luginës së Preshevës me Kosovën. Bujanovci dhe Presheva pa Medvegjen fituan jo katër, por tre deputetë. Pos Medvegjes partia më e madhe në Luginë e Ragmi Mustafes (PDSH) bashkë me pesë parti tjera kanë bojkotuar këto zgjedhje.

Hashim Thaçi, dje thoshte po e marr Presheven, sot uron deputetet ne parlamentin serbe?! S’eshte kah i pret sakica me nje vend kti njeri diteve te fundit?! Presidenti e ka humb busollen diteve te fundit. Delegacionin nga Lugina qe e priti dite me pare ne kabinetin e tij qe ju dilni ne zgjedhjet e Serbise, po te njejteve para kater vitesh i kishte quajtur tradhtare e bashkepunetor te Serbise, pse se kishin mbrojtur lapidarin e UCPMBse duke mos i pare lapidaret e Car Dushanit e kriimineleve tjere serbe n’midis Kosove?! Sukur kryetari i PDK-se Kadri Veseli edhe nënkryetari Enver Hoxhaj qe dje e Kekonin deti Nish, kane uruar hyrejn e shqiptarëve te Luginës së Preshevës ne Parlamentin e Serbise?!

“Ministri i Baton Haxhiut Cakaj ne Tiranë : Të dua Luginë ne Serbi me kater deputete ne parlementin serbe “; “Deliu-Kodra: Parlamenti i Serbisë do të kumbojë shqip si asnjëherë më parë..”; “Kadri Vesdlei uron Luiginen per fitorene akteerr deptetve ne paralemnin serb”; “Haradinaj: E drejta e përfaqësimit të Shqiptarëve të Luginës ne Serbi është ngjarje historike!..”, jane keta disa tituj dhe deklarata ne mediat shiptare qe i hasem mbrme ne oret e vona dhe sot qe bejne fjale per zgjdhjet ne Serbi ku verehet nje eufori tek Prishtina dhe Tirana zyrtare për gjoja fitoren e shiuptasreve ne Lujginene Preshves me “kater deputev” neParalamentin e Serbisë n e kohen kur te njetit lidere kosvar kekrojn ebashkimin e Lugines me Kosovën?! Sipas vleresimeve te fundit, koalicioni i partive shqiptare fitoi 0.9 përqind të votave dhe 3 vende në kuvendin e ardhshme të Parlamentit serb në zgjedhjet parlamentare të së dielës. Shqiptaret e Presheves edhe sikur t’i kishin 10 deputete ne Serbi nuk mund te bejne asgje ne mesin 250 deputeteve tjere serbe?!, thoner analistet nga Presheva.

 Lista “Alternativa Demokratike Shqiptare-Lugina e Bashkuar” përbëhet nga kater parti nga Bujanoc dhe Presheva (Medvegjen e kane injoruar) dhe drejtohet nga Shaip Kamberi, kryetari i Partisë për Veprim Demokratik. Sipas rezultateve jozyrtare, koalicioni rreth SNS do të ketë një shumicë bindëse në parlament, për të cilin votuan 62.6 përqind e votuesve, me 189 mandate. Ja cka fitoi e cka humbi Lugina e Preshevës. futan depute ne Serbi humben shqipen ne Presheve ne Dradani .

Image

Jo vetme lideret politik, por edhe ministrja e Jashtme e Kosoves u radhit ne ket eufori , te ketyre urimeve, Merelisa Stublla, shefi i se ciles Ramush Haradininaj vazhdimisht thoshte se Lugina e Presheves eshte toke shqiptare, pjese e Kosoves ?! ” Sipas saj “Rezultati i sotëm per deputetet shqiptare ne parlamentin serb, kthesë historike e shqiptarëve të Luginës” ?! Ja cka fituan shqiptaret e Luginës: Shqiptaret e Lugines se Presheves te diskriminuar mu ne diten e zgjedhjeve edhe ate ne “Biracko mesto”! para syve te OSBE-së Diskriminim total i shqiptareve. Gjuha shqipe askund ne Presheven e banuar me 95 per qind shqiptare etnik dhe autokton?! Ne zgjedhjet e Serbise shqiptaret dolen ne zgjedhje para flamujve serbe dhe para kutive ne gjuhen serbe edhe ate ne cirilice?! Athere shtrohet pyetja pse dhe cka urojne lideret kosovar Luginen, per kete diskriminim te radhes? Ku gjuha shqipe nujk vehet as ne rendin e dyte, por ajo nuk figuron fare ne nje mjedis me shumice (95% ) shqiptare autokton?! Kurse shqipja ne Zvicer vehet ne vendin e pare, bile edhe mbi gjuhet zyrtare te Zvicres! Do perkujtuar se shqiptaret ne Zvicer jane 1 per qind dhe nuk jane autokton si ne Preshevë, por jane emigrant! Ketyre urimeve ju eshte bashkangjitur edhe shefi i PDK-së Kadri Vesli i cili vazhdimsht “kercnonte” Serbine se do ta marrin Presheven po se po, por deri ne Nish?!.. “Kështu ndodhi edhe në ngjarjen e sontme në zgjedhjet parlamentare në Serbi, duke fituar katër ulëse.” thuhet ne urimin e Kadri Veselit Urimet nga Prishtina zyrtare per kater deputete e falin Luginen e Presheves per Serbine! !eshte kjo deshmi se (PDK dhe AAK) nuk e paskAn pasur seriozisht basHkimin e Lugines me KosOvEne, paskan pasur vetem fjale, fushate me shQIptAret e diskrminuar ne Serbi?! Ragmi Mustafa, kryetar i PDSH-së në Luginën e Preshevës u shpreh s partia e tij nuk ka marr pjesë në zgjedhje. Sipas tij “Bojkotuam zgjedhjet, s’kemi zë në parlamentin Serb, Lugina Preshevës do të jetë pjesë e Kosovës”.

Ai tha se tanimë kur marrëveshja Prishtinë-Beograd po afron, shqiptarët e Luginës së Preshevës janë të interesua që të jenë pjesë e integrale e Republikës së Kosovës. E ashtuquajtura “Lista e bahskuar shqiptare” nga Presheva dhe Bujanoca (pa Medvegjen) ne zgjedhjet e djshme ne Serbi nuk rrespektoi amanetin e komandant Lleshit, te liderit Jonuz Musliut dhe luftetareve tjere UCPMB-së qe refuzuan gjithnje zgjedhjet ne Serbi, qe luftuan per bashkim me Kosovën! Kurse lideri i Lugines se Presheves si komandant dhe luftetar i UCPMB-së i ndjeri Jonuz Musliu” kishte deklaruar se “Ne nuk dlaim kurre ne zgjehdje te Serbise, e nje shteti qe u ndalon shqiuptareve flamurin kombëtar, qe hoqi lapidarin e UCPMB-së!..” Bile ishkyrtetarfi i KKSH-së, Jonuz Musliu njëherit ish-drejtor politik i SHP te UCPMB-së kishte deklaruar se “ata qe dalin ne zgjedhjet e Serbise jane tradhtar!, meqe ne po behemi gati te dalim ne zgjedhjet e Kosoves, sikur serbet e Veriut qe po dalin ne zgjedhjet e Serbisë!..”