Category archive

Video - page 2

(VIDEO) Voziti fëmijën 4 vjeç mbi veturë, thotë nuk e kishte parë

në kategorine Stardust/Video

Australiania Erica Shadford pohon se nuk e kishte ditur se mbi kulmin e veturës po e voziste djalin gjysmëlakuriq katër vjeç. Ajo kështu kishte ecur me veturë rreth 18 minuta, me një shpejtësi rreth 50 kilometra në orë, transmeton Koha.net.

Pjesëmarrësit e tjerë në trafik ishin përpjekur t’i sinjalizonin se mbi kulmin e veturës ishte një fëmijë gjysmë lakuriq. Dëshmitarët e kësaj ngjarjeje të frikshme thonë se e kishin parë katërvjeçarin që për pak nuk e kishte pësuar kur kishte rënë nga automobili derisa ishte në lëvizje, transmeton Koha.net.

Në një moment ajo e kishte ndalur veturë, ndërsa fëmija që ishte vetëm në brekë kishte rënë. Brenda veturës kanë qenë edhe dy fëmijë të saj.

Gjatë gjykimit ajo ishte përpjekur ta bind gjykatësin se nuk e kishte ditur se mbi kulmin e veturës ndodhej fëmija, shkruan Dayli Mirror.

(VIDEO) “TITANIK 2”: Tre vjet burg për Mijallkovin, tre vjet e dy muaj për Thaçin

në kategorine Maqedoni/Video

Të akuzuarit në rastin “Titanik 2” të PSP-së që ka të bëjë me parregullsitë zgjedhore në zgjedhjet lokale më 2013 kanë marrë gjithsej 19 vjet e tetë muaj dënim me burg.

Ish drejtori i DSK-së Sasho Mijallkov ka marrë dënim me burg prej tre vjetësh, aq sa edhe Aneta Stefanovska, Vllatko Sajkovski dhe Sasho Srcev, lideri i PDSH-së Menduh Thaçi ka marrë tre vjet e dy muaj, ndërsa dënim më i lartë prej katër vjet e gjashtë muaj i është shqiptuar Bedredin Ibraimit.

Në shqiptimin e vendimit nga të akuzuarit nuk ka marrë pjesë vetëm Menduh Thaçi.

Prokurorja publike Fatime Fetai në fjalët përfundimtare kërkoi dënime për të gjithë të akuzuarit në rastin.

Sipas PSP-së, Mijallkov si drejtor i DSK-së dhe anëtar i Komitetit ekzekutiv të VMRO-DPMNE-së e ka shfrytëzuar ndikimin e tij real dhe përmes Menduh Thaçit ka dakorduar të miratohen ankesat për rivotimin në tre vendvotime në Strumicë në zgjedhjet lokale 2013.

Anulimi i votimit, sipas Fetait është përllogaritje ekzakte e VMRO-DPMNE-së se sa nevojitet që kandidati i tyre të mund të shkojë në rrethin e dytë, derisa Thaçi edhe pse nuk ka pasur të drejtë ligjore e ka bindur Bedredin Ibraimin të pranojë mendimin e tij dhe të votojë për ankesat e VMRO-së, ndërsa për kthim siç ka sqaruar Fetai, anëtarët e KSHZ-së nga VMRO-DPMNE duhej të votonin për ankesat e PDSH-së në Çair.

Të akuzuarit e tjerë, anëtarë të KSHZ-së, sipas PSP-së e kanë keqpërdorë detyrën zyrtare dhe nuk kanë qenë në funksion të Kodit zgjedhor, por të interesave partiake.

Mbrojtja në fjalët përfundimtare ka kërkuar aktvendim lirues për gjithë të akuzuarit, duke theksuar se Prokuroria nuk ka dhënë prova me të cilën vërtetohet vepra për të cilën ngarkohen. Avokatët mbrojtës kanë pasur vërejtje edhe në besueshmërinë e audio incizimeve që siç thanë, “janë përfituar jo ligjërisht”. Kanë thënë se akuza është ngritur nga paditësi i paautorizuar, pra është pas skadimit trë periudhës prej 18 muajsh, e caktuar sipas akuzës së PSP-së.

Ndryshe, rasti ka filluar në prill të vitit të kaluar, ndërsa përfaqësues i Prokurorisë shtetërore në një nga seancat ka paralajmëruar kompensim në lartësi prej 197.574 denarëve.

Пресуда за “Титаник 2”

Publiée par MИА.mk sur Vendredi 8 mars 2019

(VIDEO) PENDAROVSKI: Për herë të parë partitë shqiptare mbështesin një kandidat maqedonas

në kategorine Maqedoni/Video

Kandidati për president, Stevo Pendarovski i ftuar në emisionin “Rruga drejt..” në Alsat-M, tha se është hera e parë që ndodh ku katër parti shqiptare, përpara zgjedhjeve, të mbështesin një kandidat për president maqedonas. Ai theksoi se kurrë më parë kjo ka ndodhur në historinë e vendit. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) “Lufta e Portokalleve” në Itali, tradita që daton nga Mesjeta

në kategorine Stardust/Video

Italianët në qytetin verior të Ivreas u argëtuan jo pak gjatë fundjavës në atë që njihet dhe është bërë e famshme si beteja e përvitshme e portokalleve.

Rreth 500 tonë portokalle të ardhura nga Siçilia përdoren në betejë, cdo vit ndërsa banorët i rikthehen një tradite që daton që nga mesjeta. Sipas legjendës, portokallet përfaqësojnë kokën e një tirani djallëzor të shekullit të 12, sundimi shtypës i të cilit në Ivrea e çoi drejt prerjes së kokës.

Por beteja e portokalleve, në vetvete, nisi në vitet 1930 pasi vajzat që shikonin karnavalet e qytetit qëlluan me portokalle mbi parakaluesit për të tërhequr vëmendjen nga djemtë. Pas kësaj, shpërtheu një luftë e vërtetë që sot ka edhe titullin zyrtar.

Battle Of The Oranges

The battle of the oranges held in Italy is a food fight of epic proportions! 😂😂

Publiée par UNILAD sur Lundi 4 mars 2019

(VIDEO) MEXHITI: BDI-ja për president do të nxirrte Talat Xhaferin

në kategorine Maqedoni/Video

Nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti, njëherësh shef i Shtabit zgjedhor për zgjedhjet presidenciale ka thënë se BDI ka pasur kandidatin e vet, nëse shkohej për këtë opsion.

“Kishte zëra edhe brenda LSDM dhe brenda BDI-së për të dalë me kandidat partiak, ne kemi qenë gati edhe për këtë opsion. Kandidat më potencial do të kishte qenë Talat Xhaferi, si kandidat i BDI-së”, ka thënë Mexhiti në Click Plus, transmeton MEDIAL.

Mexhiti: “BDI ishte e gatshme të propozojë Talat Xhaferin për kandidat për President!”

Publiée par TV21 sur Lundi 4 mars 2019

(VIDEO) Kur nga vdekja shpëton për një “fije floku”

në kategorine Stardust/Video

Padyshim që ky fëmijë është shumë me fat. Përpjekja e tij për të kaluar në rrugë me vrap për pak nuk u kthye në tragjedi.

Ishte një lëvizje e shpejtë e shoferit të veturës në momentin e fundit që i shpëtoi jetën të miturit.

Incidenti ndodhi në një rrugë në qytetin Kurchaloy të Çeçenisë, rreth 45 kilometra në lindje të Groznyt.

Në video shihet djali i vogël që hyn në rrugë dhe tenton ta kalojë me vrap. Por në atë moment vjen një veturë me shpejtësi që për pak sekonda mund t’ia merrte jetën djalit të vogël.

Kur djali ktheu kokën, ai shpëtoi nga vdekja për një “fije floku”. Ishte shoferi i automjetit që shmangi përplasjen me vogëlushin duke devijuar veturën vetëm pak milimetra larg fëmijës./oranews

(VIDEO) EDI RAMA: Pa shqiptarët nuk do të kishte Maqedoni të Veriut

në kategorine Maqedoni/Shqipëri/Video

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama fjalimin e tij gjatë punimeve të sesionit qendror të Samitit të Dytë të Diasporës në Tiranë e nisi me krahasimin dhe zhvillimet e jashtëzakonshme që kanë ndodhur në harkun kohor mes samitit të parë dhe këtij të tanishmit.

“Jo vetëm që shqiptarët në Shqipëri janë më mirë sot, se ç’ishin në kohën e samitit të parë, por ajo që konsiderohej si e pamundur për shqiptarët në Maqedoninë e Veriut, sot është realitet. Brenda këtij harku kohor, në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut flitet shqip. Ne jemi të interesuar që ai shtet të ekzistojë, të përparojë drejt integrimeve euroatlantike dhe shqiptarët atje të jenë më mirë sot dhe në të ardhmen, sesa ç’kanë qenë dje” deklaroi Rama.

“Andaj dua ta përshëndes përezmërsisht dhe jo për protokoll mikun tonë Ali Ahmetin, ta falenderoj për pranin dhe realisht ta përgëzoj sepse pa shqiptarët nuk do të kishte Maqedoni të Veriut, e aq më pak Maqedoni të Veriut në NATO apo BE”, tha Rama.

Nga ana tjetër Rama ftoi më tej shqiptarët në Tuz të Malit të Zi, të bashkohen dhe të lënë mënjanë armiqësitë e kota dhe të panevojshme me njëri-tjetrin, për të fituar dhe për të qeverisur në komunën e parë me shqiptarë në fqinjin tonë.

EDI RAMA: Pa shqiptarët nuk do të kishte Maqedoni të Veriut

Edi Rama: Pa shqiptarët nuk do të kishte Maqedoni të Veriut

Publiée par Medial.mk sur Vendredi 1 mars 2019

(VIDEO) AHMETI NË TIRANË: Nga diaspora kanë nisur momentet më të rëndësishme historike

në kategorine Maqedoni/Video

Në Tiranë ka filluar sot Samiti i dytë i Diasporës ku merrnin pjesë personalitete të larta të politikës dhe botës shqiptare në Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe në Kosovë.

Në samitin i cili është organizuar nga kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, ishte i pranishëm edhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti i cili bëri thirrje për mobilizim të mërgatës shqiptare kudo për të zbarkuar në atdheun e tyre.

“Tani patriotizmi më i madh i yni, i shqiptarëve është të zbarkojmë me njerëz të mençur, inxhinierë, ekonomistë, doktorë, specialistë të të gjitha fushave. Për këtë ka nevojë më së shumti sot atdheu ynë”, tha Ahmeti në Samitin e 2-të të Diasporës në Tiranë duke shtuar se ky Samit duhet të ngelë diçka në kujtesën tonë për t’i shërbyer vendit dhe së ardhmes.

“Momentet më të rëndësishme historike të vendit tonë, rrjedhat i kanë pasur nga mërgata. Gjergj Kastrioti Skëndërbeu u organizua dhe u mobilizua në mërgatë dhe më pas zbarkoi këtu tek vendi ku u përkund. Rilindja Kombëtare Shqiptare veproi në Perëndim dhe në Lindje, por të tëra energjitë i vuri në shërbim të vendit, në shërbim të atdheut. Pavarësia e Shqipërisë në 1912 me Ismail Qemalin dhe tërë ato njerëz që ishin vënë në shërbim të rritjes dhe ndërgjegjësimit të kombit u organizuan dhe mobilizuan nga mërgata. E fundit, Ushtria Çlirimtare u financua, u ushqye, u mobilizua pikërisht nga mërgata”, tha Ahmeti.

Kingsley Aikins, profesor dhe studiues irlandez, në hapje të samitit tha se është kënaqësi të marrë pjesë në këtë samit, duke e cilësuar atë një gjë shumë të madhe por të ardhmen e Shqipërisë.

“Mbi 110 vende në mbarë botën po zhvillojnë strategji për diasporën dhe tashmë dhe Shqipëria po e bën këtë”, tha ai.

Marie Van De Zyl nga Britania e Madhe, drejtuese e WJC, tha se ndodhet në këtë samit për të dhënë përvojën hebreje të diasporës. “Diaspora i bashkon njerëzit për të sjellë përfitime”, tha ajo. Më tej, ajo vlerësoi faktin se Shqipëria ka një kontribut të jashtëzakonshëm në mbrojtjen e popullit hebre.

Të pranishëm edhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi si dhe personalitete të tjera.

Liza Gashi nga Kosova përfaqësuese e organizatës “GERMIN”, u shpreh se është e rëndësishme për të kuptuar se bashkë mund të bëjmë shumë.

“Ne na bashkon vendi, gjuha shqipe dhe është me rëndësi të mësohet jashtë vendit për të mbajtur gjallë lidhjen. Duhet filluar të organizohemi për kërkesat tona në Diasporë. Ne duhet të të nisim dialogun dhe bashkëbisedimin me diasporat dhe të kemi një mekanizëm të komunikimit”, tha ajo.

Përfaqësuesi i komunitetit shqiptar në SHBA, Mark Gjonaj në fjalën e tij përshëndetëse tha kurrë ne nuk kemi harruar shtëpinë tonë dhe detyrimin që i kemi Shqipërisë.

“Thesari më i madh i Shqipërisë janë shqiptarët. Ne duhet të bëjmë një plan veprimi për agjendën tonë kombëtare për të ardhmen tonë. Që një agjendë e tillë të jetë e suksesshme, Shqipëria dhe Kosova duhet të bashkëpunojnë ngushte për suksesin e agjendës”, tha ai.

Qëllimi i samitit është bashkëpunimi i diasporës në mbarë botën shqiptare për më shumë zhvillim ekonomik, kulturor në vend.

(VIDEO) Pesëvjeçari i fuqishëm, që po quhet “Messi i ri”

në kategorine Sport/Video

Arat Hosseini është një i talentuar pesëvjeçar, i cili bën stërvitje ekstreme çdo ditë për t’u bërë Cristiano Ronaldo i radhës.

Mirëpo, tani, ai është duke i dëshmuar aftësitë e tij me fanellën e Barcelonës, pikërisht atë me numrin dhjetë, të Lionel Messit, transmeton Gazeta Express.

Arat është bërë i famshëm që kur ishte trevjeçar dhe tani ai ka mbi tre milionë ndjekës në llogarinë e tij në Instagram

Ai i shfaq aftësitë e tij, si në fushën e futbollit, ashtu edhe në gjimnastikë. Videot e këtyre stërvitjeve ai i publikon në llogarinë e tij në Instagram. /Gazeta Express/

(VIDEO) “Imuniteti i Veljanoskit”, mblidhet kryesia e LSDM-së

në kategorine Maqedoni/Video

LSDM-ja do të mblidhet sonte në koordinim të rregullt ku do të diskutojë për situatën e krijuar pas dështimit të seancës për imunitetin e Trajko Veljanovskit dhe përgatitjet për kandidatin për president. Sipas zëdhënësit të partisë, nëpërmjet bisedimeve duhet të tejkalohen tensionet e fundit mes partnerëve të koalicionit. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) SELA: Parlamenti i padenjë për punën që bën

në kategorine Maqedoni/Video

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela thotë se pas zhvillimeve të mbrëmshme, kjo Qeveri nuk ka më kredibilitet në betejën që premtuan në sundimin e shtetit ligjor. Për këtë, Aleanca kërkon zgjedhje të parakohshme. Ai dyshon se seanca e mbrëmshme ka qenë skenar mes BDI-së dhe VMRO-së. Arsyet se pse BDI-ja do të donte ta mbronte Veljanovskin, sipas Selës mund të jenë të mëdha. Vazhdo të lexosh

(VIDEO) Asnjë mjek në vendin e punës në Repartin infektiv të spitalit të Kumanovës

në kategorine Lajme/Video

Ndonëse ora ka shënuar 09:00, në Repartin infektiv në Spitalin e Kumanovës asnjë mjek deri në këto momente nuk është paraqitur në vendin e tij të punës. Disa video të cilat i kanë dërguar qytetarët në redaksinë e TV Alsat, vërehet se si pacientët presin mjekët të cilët assesi të shfaqen në vendin e tyre të punës. Pacientët shprehen të revoltuar dhe kërkojnë përgjegjësi nga autoritetet kompetente. Vazhdo të lexosh

Shko lartë