Category archive

Video

(VIDEO) Italianët zbulojnë super-veturën e re me 965 kuajfuqi

në kategorine Auto/Lajme/Video

Kompania italiane e super-veturave Puritalia Automobili ka zbuluar modelin më të ri Berlinetta në pranverë të këtij viti, i cili do të dalë në rrugë gjatë vjeshtës.

Berlinetta është një hibrid në të cilin motori V8 dhe ai elektrik kombinohen për të zhvilluar 965 kuajfuqi, duke e bërë këtë super-veturë në një model hibrid më të fuqishëm italian, më të fuqishëm se LaFerrari i vitit 2013 me 950 kuajfuqi.

Puritalia Berlinetta është i gjatë 4.5 metra, i gjerë 1.9 metra, boshtin e rrotave prej 2.7 metra, si dhe peshon 1.410 kilogramë.

Berlinetta, po ashtu, shpejtësinë nga 0 deri 100 kilometra në orë mund ta arrijë për 2.7 sekonda ndërsa deri në 200 km/h për 7.2 sekonda.

Gjithashtu, Berlinetta do të jetë në dispozicion me sistemin e tërheqjes me vetëm rrotat e pasme.

Puritalia thotë se këtë super-veturë të re do ta prodhojë në seri të kufizuar prej vetëm 150 njësive, ndërsa çmimi i saj fillestar (pa taksë) do të jetë 465.000 euro./ksp

BESA: Qeveria nuk e respekton gjuhën shqipe (VIDEO)

në kategorine Maqedoni/Video

Edhe përkundër faktit se kaluan disa muaj që nga miratimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve, si dhe obligimin e që ka Qeveria për të respektuar dhe implementuar të njejtin, sot jemi pikërisht para Ministrisë së Financave ku ashtu si mund të shihni këtu ende nuk respektohet ligji i gjuhëve pasi që nuk është vendosur shkrimi në gjuhën shqipe, thoonë nga Lëvizja BESA.

“Ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk e respektojnë edhe shumë institucione të tjera, mirëpo këtë aksion e filluam pikërisht nga kjo ministri pasi që i ngarkuar me punën e kësaj ministrie është pikërisht kryeministri Zoran Zaev ndërsa zëvendës ministrja është nga radhët e BDI-së e cila ashtu si edhe partia e saj, si duket më shumë janë të preokupuar me problemet brenda partiake dhe jo me respektimin dhe
implementimin e ligjeve që kanë të bëjnë me interesin e shqiptarëve.

Për t’i kujtuar udhëhqësit e kësaj Ministrisë së Financave se duhet të respektojnë ligjin për përdorimin e gjuheve, ne u kemi sjellë një pllake të shkruar në gjuhën shqipe, që të shërbejë si kujtesë për vendosjen e pllakës zyrtare nga ana e Qeverisë”, theksojnë nga BESA.

Lëvizja BESA: Qeveria nuk respekton gjuhën shqipe (VIDEO)

Lëvizja BESA: Qeveria nuk respekton gjuhën shqipe (VIDEO)

Publiée par Lajm TV sur Jeudi 1 août 2019

(VIDEO) Një fëmijë 2 vjeçar në Kinë bie nga kati i gjashtë, shpëton

në kategorine Galileo/Lajme/Video

Një fëmijë 2-vjeçar në Chongqing të Kinës ka shpëtuar mrekullisht pasi ra nga kati i gjashtë i një ndërtese.

Në videot që u shpërndanë në rrjetet sociale shihet fëmija i kacavjerrë në hekurat e ballkonit që përpiqet të shpëtojë.

2-vjeçari u mbajt ashtu për katër minuta dhe më pas ra, por për fatin e tij, fqinjët ishin përagtitur duke hapur një çarçaf poshtë tij për ta pritur./kp

(VIDEO) Sulm me bomba molotov në Dibër, 1 gazetar dhe 6 policë të plagosur

në kategorine Maqedoni/Shqipëri/Video

Bomba molotov janë hedhur mbrëmjen e sotme në qendren e votimit në qytetin e Dibrës në Shqipëri, respektivisht në KZAZ nr.19. Protestuesit janë përleshur me policinë në përpjekje për të hyrë në objekt. Top Channel raporton se nga përleshjet ka mbetur i plagosur një gazetar, por edhe gjashtë efektivë të policisë.

Protestuesit kundërshtojnë organizimin e votimeve në 30 qershor, ku opozita nuk merr pjesë.

(VIDEO) Bëhet pranim dorëzimi i detyrës së ministrit të Kulturës

në kategorine Kulturë/Maqedoni/Video

Do të angazhohem me gjitha mundësitë e mia, kapacitetin intelektual dhe aftësitë menaxheriale të çoj Ministrinë e Kulturës një hap më tej, t’i zgjedh problemet e shumta të akumuluara me vite. Ndoshta nuk do të kem sukses për të gjitha, por do të bëjë gjithçka që është në forcën time që një numër të madh dhe t’i zgjedh. Ministrinë e Kulturës e kuptoj si servis, para së gjithash të institucioneve në korniza të saj dhe të gjithë punonjësve në kulturë”, ka deklaruar Hisni Ismaili i cili sot e mori funksionin nga bashkëpartiaku i tij i “Alternativës” Asaf Ademi.

Ministri i tretë i Kulturës deri tani në Qeverinë e Zaevit ka thënë se në kohën pasi partia e tij e ka nominuar, nga paraardhësi Ademi është njoftuar me kahet kryesore siç tha, “vështirësitë e mëdha me të cilën përfshihet Ministria”. Nga e hëna do të ketë takime me njerëz të kabinetit të tij dhe me udhëheqësit e sektorëve që të përgatit plan dhe program për punë.

“Strategjia dhe qëllimi ku duhet të lëviz Ministria janë përcaktuar, ne duhet të merremi me problemet rrjedhëse, problemet që i mundojnë punonjësit kulturor dhe institucionet”, ka thënë Ismaili i cili është specialist i reumatologjisë dhe docent i Fakultetit të Mjekësisë pranë UT-së.

Në pyetjen se si do të përballet me specifikat e kulturës me faktin se është mjek është përgjigjur se në ndihmë do i jetë përvoja e pasur të cilën e tërheq bashkë me sportin. Në vitet ’90-ta thotë se ka qenë pionier në shumë lëmi- krijimtari, përgatitje të emisioneve dokumentare, radio emisione, redaktor në programin e parë të gjuhës shqipe dhe se aktivitetet e tij zgjasin edhe sot e kësaj dite.

“Për ne mjekët, kanë mendim të përgjithshëm se jemi të kufizuar vetën në veprimtarinë tonë. Por, mjeku para së gjithash është intelektual. E di se këtu nuk zbulojmë të vërteta shkencore, natyra e gjerave në kulturë është diçka tjetër. Nuk do të zbulojmë ujin e nxehtë, por do të zgjedhim probleme, do të hapim mundësi për punonjësit kulturor dhe institucionet”, tha Ismaili.

“Mendoj se z. Ismaili është personalitet shumë i fortë dhe se Ministria e Kulturës do të jetë në duar të sigurta. Për dallim nga dita e parë kur kam qenë i njoftuar se ka zero denarë nga buxheti për realizimin e aktiviteteve, unë sot e njoftoj ministrin se buxheti është konsoliduar ashtu që është i planifikuar. Besoj se deri në fund të vitit edhe borxhet do të jenë zero denarë”, ka thënë Ademi i cili nga arsye shëndetësore dorëheqjen e tij e ka bërë të ditur që në maj.

Hisni Ismaili (1963) të cilin Kuvendi e ka votuar mbrëmë, është ministri i tretë i Kulturës në Qeverinë e Zoran Zaevit nga formimi më 1 qershor 2017, pasi në atë funksion kanë qenë Robert Allagjazovski dhe Asaf Ademi.

(VIDEO) TEUTA ARIFI qetëson zjarrfikësit, premton kushte më të mira

në kategorine Maqedoni/Video

Kryetarja e Tetovës Teuta Arifi i bindi zjarrfikësit që të mos protestojnë. U premtoi atyre siguri në punë, kontrolle të rregullta mjekësore, punësimin e disa zjarrfikësve si dhe pagesën për festa dhe ditëve të vikendit. Por e para e Tetovës fajësoi Qeverinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes. Por as Arifi e as përfaqësuesi i Sindikatës së zjarrfikësve nuk folën për kushtet e vështira të objektit në të cilin punojnë zjarrfikësit, të cilat ngjajnë në kushte mesjetare të punës.

Çështja e mjeteve të punës, sipas Ligjit është obligim që ti siguroj Drejtoria për Kriza, dhe kërkojmë që kjo Qendër në shpërndarjen e mjeteve të punës për njësitë kundër zjarrit, ta ndjek parimin e zhvillimit të barabartë rajonal. Punëtorët e njësisë kundër zjarrit, një pjesë, me bllok dotacion janë të mbuluar nga ana e Ministrisë së mbrojtjes sipas ligjit të ri, dhe fatkeqësia është se nga 60 të punësuar në Tetovë, vetëm 20 janë të mbuluar me bllok dotacionin nga ministria e mbrojtjes”- theksoi Teuta Arifi. Kryetare e komunës së Tetovës

Kërkuam të bëhen kontrolle të rregullta mjekësore, dhe gjetëm gjuhën të përbashkët, si dhe sigurimin kolektiv për të cilën po ashtu u pajtuam. U pajtuam edhe për shtimin e zjarrfikësve sipas Ligjit për zjarrfikës, në bazë të numrit të banorëve që jetojnë në Tetovë e rrethinë dhe rroga bazë e zjarrfikësve të rritet për 20 për qind”.- tha – Goran Ristevski. Sindikata e pavarur e zjarrfikësve.

/Alsat-M/

(VIDEO) PAMJE EKSKLUZIVE gjatë bastisjes së firmave nga ana e PF-së

në kategorine Lajme/Video

Alsat-M nga burimet e veta ka siguruar pamje ekskluzive gjatë bastisjes së firmave nga ana e Policisë Financiare. Bëhet fjalë për kompanitë: LRB Fresh, Kontraktor Trejd,  Need for Speed, Urban Logistik dhe Urban Trans.

Policia Financiare ka kryer operacion gjatë natës dhe orëve të para të mëngjesit. Në shënjestër ishin kompanitë që importonin duhanin e dëmshëm dhe të paligjshëm të tipit “Virgjinia” që hynte në Maqedoninë e Veriut.

/Alsat-M/

(VIDEO) SELA: Rikonstruimi i qeverisë, komedi dhe aktrim i kryeministrit

në kategorine Maqedoni/Video

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela rikonstruimin e qeverisë nga kryeministri Zaev e quajti një komedi dhe aktrim të zakonshëm që ai po vazhdon ta bëj sikur se bëri me shkarkimit e kryetarëve të degëve të LSDM-së .

Ai tha se shqiptarëve në përgjithësi iu duhen zgjedhje të parakohshme parlamentare në mënyrë që ta largojnë pushtetin e inkriminuar dhe kriminalizuar.

Sela komentoi edhe marrjen në pyetje të aktivistëve të Lëvizjes Besa nga policia në lidhje me grafitet. Ai tha se kjo është formë e shprehjes së lirisë dhe se me këtë veprim të policisë po cenohen liria e shprehjes.

/Alsat-M/

Ziadin Sela flet për fshesën e Zaevit

Ziadin Sela flet për fshesën e Zaevit

Publiée par Alsat sur Jeudi 27 juin 2019

(VIDEO) GRUEVSKI me pranga në duar

në kategorine Lajme/Video

Gjykata e Hungarisë sot vendos për ekstradimin e ish kryeministrin Nikolla Gruevski i cili është arratisur në Budapest, në nëntor të vitit të kaluar.

Seanca është e mbyllur për mediat, ndërkaq detajet do të dihen pas mbarimit. Maqedonia e Veriut ka kërkuar ekstradim për mbajtjen e burgut prej dy vjetëve për furnizimin e mercedesit në rastin e PSP-së “Tanku” dhe për ngjarjet e dhunshme në Kuvendin e Maqedonisë më 27 prill të vitit 2017-të.

Gruevski sot ka ardhur në gjykatore me pranga, kapelë të zezë dhe syze dielli.

Loading…

(VIDEO) RDK-ja e MEMEDIT paralajmëron braktisjen e gjitha funksioneve

në kategorine Maqedoni/Video

Pas vendimit të kryeministrit Zoran Zaev që Ministrinë e Vetëqeverisjes Lokale t`ia merr RDK-së dhe të njëjtën t`ia ndaj PLD-së, ka reaguar kreu i RDK-së Vesel Memedi, i cili paralajmëroi braktisjen e të gjitha funksioneve që ka kjo parti në qeveri në rast të shkarkimin të ministrit Suhejl Fazliu .

“Sot së pari nuk mund të ketë Pazar me vendin ministror sepse kjo ministri u ka takuar gjithmonë shqiptarëve. Unë nuk kam mandat këtë ministri tua dorëzoj LSDM-së. Nuk kam të drejte morale të sakrifikoj ministrin tim Suhejl Fazliu, pas të cilit qëndron elita kombëtare dhe fetare. Si mundet që LSDM dhe BDI të presin nga unë që të bëj Pazar për këtë ministri”, deklaroi mes tjerash Vesel Memedi, kryetar i RDK-së duke i bërë thirrje LSDM-së që të tërheq vendimin për shkarkimin e ministrit Suhejl Fazliut dhe BDI-së që të mos mbështes këtë propozim.

“Nuk dëshirojmë të jemi pjesë e kësaj marrëveshje, postet nuk janë aspak të rëndësishme për ne por simbolika se çfarë përfaqësojme ne, dhe çfarë mbrojmë ne.Për të dëshmuar këtë vlerë të lartë do të dorëzojmë dorëheqje të parevokueshme nga të gjitha drejtoritë dhe këshillat drejtuese, gjithashtu tërheqja nga pozita e nënkryetarit të Kuvendit, po ashtu dorëzimi i mandatit të deputetit në Kuvendin e  Republikës së Maqedonisë së Veriut”, tha Vesel Memedi.

/Alsat-M/

(VIDEO) BLERIM BEXHETI: Bombat e El Çekës, projekt anti-shqiptarë

në kategorine Maqedoni/Video

Kreu i Komunës së Sarajit, Blerim Bexheti të ashtuquajturat “bomba” të El Chekas i vlerëson si  projekt anti-shqiptarë me qëllim të caktuar. Ai madje pyet publikisht se ku i gjejnë këta njerëz të cilëve ua japin këto përgjime.

“Kjo është çështje serioze për gjithë shtetin. Gjithkush që është pjesë e kësaj aventure mendoj se e dëmton vetë shtetin”, tha ai.

(VIDEO) Banorët e LUBOTENIT të revoltuar: Vetë ZAEVI na tha punojeni duhanin!

në kategorine Maqedoni/Video

Banorët e Luboteni janë shprehur të revoltuar nga aksioni i sotëm policor. Sipas tyre policia është dashur nga ata në mënyrë të qetë të kërkoj makinat për përpunimin e duhanit dhe jo me dhunë.
Sipas tyre policia po ua merr kafshatën e gojës.

“Ne punësime nuk kena fare. Na tjetër punë nuk kemi. Le të na ofrojnë punë dhe na nuk e punojmë këtë më. Nuk na kanë dërguar letër. Nuk reagon as partia asgjë hiq”, deklaroi një banor për TV SHENJA.

“Vetë Zaevi ishte këtu dhe na ka thënë se mund ta punojnë duhanin. Ishte edhe ai i bujqësisë. Na thanë se nuk është problem të punohet, ndërsa sot vijnë e marrin. Të trishtohen fëmijët nuk u falet”, tha njëri prej banorëve për TV SHENJA.

Aksion policor ne Luboten

Publiée par Tv Shenja sur Mardi 25 juin 2019

(VIDEO) Kampioni BESIR ALILI kthehet me medalje të artë

në kategorine Maqedoni/Sport/Video

Besir Alili kampioni evropian i mundjes për kadet sot u kthye në Maqedoni me medaljen e art.

Nga Italia kanë ardhur me minibus, ndërsa kan udhëtuar 17 orë për të aritur në Maqedon. Trajneri i Besirit, Sufjan Ismaili thotë se rezultatet e mira te Besirit i ka pritur në këtë garë duke i ditur aftësit e Besirit. Rugëtimi i Alilit deri në finale nuk ishte i leht pasi mposhti kundërshtar të vështirë siç ishte Oskar Kulezky, Andrej Vitan, dhe Luka Gugegashvili.

“Kryesorja u kthyem me medalje, morëm medaljen dhe erdhëm. Po vetëm se ka filluar më herët karriera e këtij tashmë kanë fillu të vërtetohen rezultatet. Me këto rezultate me të vërtet me këto rezultate e kemi dridh krejt Evropën atje janë befasua të gjitha shtetet më të forta siç është Rusia,Azerbejxhani, Armenia.

A e keni pritur këtë rezultat?

Ne kemi pritur të jetë medalist por kur u futëm në finale nuk pritnjëm tjetër send vetëm se vendin e parë”, deklaroi trajneri Sufjan Ismaili.

Edhe kampioni i mundjes thotë se ju shperblye mundi, dhe tani mendon per garat botrore.

“Unë jam i s’ter kënaqur me këtë medalje dhe shpresojmë se në olimpiadë të arrimë rezultate më të mira”, tha mundësi Besir Alili.

Festa nuk mbaroi, të gjithë përkrahësit së bashku u nisen ne sheshin Skenderbe në Shkup.

“Ky rezultat nuk është vetëm i imi dhe i Besirit është i gjithë Klubit të Mundjes Liria por i gjithë popullit Shqiptarë, gjithë Republikës së Maqedonisë. Shpresoj se ky nuk do të jetë rezultati i fundit jo vetëm i Besirt por edhe i djelmoshave të tjera që ishin atje që dëshmuan shumë rezultate të lakmueshme që nuk mbahen mend këto vitet e fundit”, u shpreh Sufjan Ismaili, trajner.

Kryetari i komunes së Çairit i premtoi edhe rritje financiare mundësit të Shkupit Besir Alili.

/TV21/

(VIDEO) Protesta kundër BDI-së, OSMANI: Me shpifje nuk arrihet në pushtet

në kategorine Lajme/Maqedoni/Video

Duke komentuar protestën e sotme në Tetovë kundër zyrtarëve të lartë të Bashkimit Demokratike për Integrim, zëdhënësi i partisë së Ahmetit, Bujar Osmani tha se sot u dëshmua qartës se qytetarët nuk mbështesin tentimin që nëpërmjet shpifjeve dhe publikimit të privatësisë së funksionarëve, të arrihet në pushtet. Porositi opozitën që të ndjekin BDI-në dhe nëpërmjet programit t’i konkurrojnë ata.

Mendoj se vet protestat, nëse mund t’i quaj ashtu treguan se qytetarët nuk mbështesin politikë të tentimit për të ardhur në pushtet nëpërmjet zbulimit të privatësisë së funksionarëve dhe shpifjeve, por kërkon program serioz, njerëz serioz me bagazh të një përvoje paraprake, megjithatë edhe projekte serioze që mund t’i dorëzojnë. U pa e qartë se cila është politika dhe porosia më e mirë për opozitën se cilën rrugë duhet ta marrin, për shkak se këtë rrugë që janë kapur është treguar në disa raste se është rrugë qorre dhe nuk i shpie në fitore. Më e mira është që të na ndjekin ne dhe të punojnë program dhe projekte serioze, të tregojnë kandidatë serioz dhe njerëz tek të cilët populli ka besim dhe të na konkurrojnë në atë mënyrë. I bindi se vetëm humbin kohë nëse tenton që në këtë mënyrë të vijnë në pushtet- deklaroi Bujar Osmani, BDI.

/Alsat-M/

(VIDEO) SIJARTO: Gruevski po angazhohet për integrimin e vendit në BE

në kategorine Maqedoni/Video

Nikolla Gruevski nga Budapesti fuqishëm angazhohet që vendi të jetë pjesë e BE-së. Kështu ministri i jashtëm i Hungarisë, Peter Sijarto e sqaroi rolin e azilantit Gruevski. Ai nuk mohoi takimet me Gruevskin, por nuk tregoi se për çfarë bisedojnë dhe çfarë informata merr nga ai, e që janë në dobi të qeverisë hungareze. Nuk u përgjigj në pyetjen e drejtpërdrejtë nga gazetarët- mos vallë Gruevski spiunon në Hungari.

Për dikë që në këtë rajon ka qenë 10 vjet kryeministër, supozoj se ka shumë njohuri për rajonin dhe unë nuk jam i autorizuar të publikoj asnjë pjesë të diskutimeve tona, por mund t’ju them se ish kryeministri juaj gjithashtu bën shumë përpjekje për anëtarësimin tuaj në BE- deklaroi Peter Sijarto, Ministër i Punëve të Jashtme të Hungarisë.

Zëvendëskryeministri Bujar Osmani tha se në takimin me ministrin hungarez, për ndryshe mik personal i Gruevskit, aspak nuk kanë biseduar që ai të ekstradohet dhe ta vuajë dënimin me burg prej dy vjetëve.

Kjo është çështje juridike që i preokupon institucionet e atyre fushave dhe ato po komunikojnë. Ne nuk kemi lejuar që nga dita e parë që kjo çështje t’i prishë raportet e mira politike mes nesh dhe Hungarisë si një nga mbështetësit më të mëdhenj të Republikës së Maqedonisë së Veriut- tha Bujar Osmani, Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane.

Ministria e drejtësisë sot konfirmoi se kërkesa për ekstradimin e Nikolla Gruevskit si organizator i ngjarjeve të dhunshme të 27 prillit ka arritur tek kolegët e tyre në Hungari. Nëse dhe si do veprojë Hungaria, Sijarto nuk u përgjigj. Vendim për kërkesën e tillë do të merr gjykata e atjeshme.

/Alsat-M/

(VIDEO) EKSPERTËT: Formatimi, asgjë nga ndryshimet e paralajmëruara

në kategorine Maqedoni/Video

Ekspertët vlerësojnë se propozimet e kryeministrit Zoran Zaev në kuadër të rikonstruimit të Qeverisë, nuk plotësojnë pritjet e qytetarëve të shprehura përmes zgjedhjeve presidenciale. Sipas tyre, Zaev më tepër ka propozuar emra për plotësimin e vendeve boshe. Naser Ziberi vlerëson se ndryshimet nuk do të sjellin rezultat për faktin që periudha deri në përfundimin e mandatit të kësaj Qeverie është e shkurtër. Lidhur me vendimin që Zaev të ushtrojë detyrën e ministrit të Financave, Ziberi shton se me këtë kryeministri i garanton vetëm një vend në kabinetin Qeveritar gjatë periudhës së Qeverisë Teknike.

Konstatimi im është se ndryshimet në Qeveri nuk u zhvilluan në frymën e paralajmërimeve se do të ketë një rikonstruim të tërësishëm dhe ndoshta kjo për dy shkaqe: shkaku i parë se Qeveria dhe shumica parlamentare nuk e morri datën për fillimin e negociatave, që do t’i mundësonte kryeministrit një hapësirë për ndryshime më radikale dhe e dyta koha e shkurtër në të cilën kjo Qeveri duhet të ushtroj mandatin e saj deri në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Nëse i përmbahet Kodit Zgjedhor për Qeveri teknike 100 ditë para zgjedhjeve, të mund ai ta lëshon postin e kryeministrit por të mbetet ministër i Financave dhe të mund t’i kontrollojë rrjedhat politike dhe ekonomike në Qeveri”-tha Naser Ziberi, ish-deputet.

Vlladimir Bozhinovski konstaton se Zaev nuk ka bërë rikonstruim por rotacion të resorëve. Sipas tij, BDI-ja ka dëshmuar mungesë të kapaciteteve reformuese, për faktin që sjell emrat e njëjtë për ministra nëpër resor të ndryshëm.

 Nga gjithë ajo që flitej, pamë se u akumulua në një rotacion të resorëve, plotësim të vendeve vakante dhe dyfishimin e pozitave ashtu siç bëri kryeministri. Nuk mund të themi se qytetarët kanë pritur më shumë sepse duke u thirrur në rezultatin zgjedhorë, dëshmohet se qytetarët nuk presin asgjë. Kjo vlen për edhe për BDI-në. A janë vetëm 5 shqiptar në të gjithë Maqedoninë të aftë për të qenë ministra? Ku janë kuadrot tjerë?”-theksoi Vlladimir Bozhinovski, profesor.

Ziberi dhe Bozhinovski vlerësojnë se përshtypjet nga rikonstruimi i ministrave nuk japin sinjale për ndryshime thelbësore në eshalonin e dytë dhe të tretë.

/Alsat-M/

(VDIEO) Në GJEVGJELI ende arrijnë refugjatë, tmerr dhe vuajtje për një vend më të sigurt

në kategorine Maqedoni/Video

Në e kampin Gjevgjelisë ende vazhdojnë të arrijnë refugjatë nga Lindja e Mesme.

Ka 4 muaj që në këtë kamp po qëndron edhe Elhas Ramadani. Ajo ka ikur bashkë me dy fëmijët e saj, njëri 14 dhe 9 vjeç.

Ajo rrëfen tmerrin që përjetoi gjatë rrugëtimit për të shpëtuar nga lufta dhe për të arritur në një vend të sigurt. Me ditë të tëra kanë lundruar me anije në det, ndërsa ka pasur momente kur për pak sa nuk janë përmbysur.

“Shkuam deri në Turqi, nuk kishim ushqim, ujë kemi pi në lum. Duhej të kalonim një lum ku u mbushëm me ujë dhe me shumë mund e kaluam.

Për te kaluar nga Turqia në Greqi udhëtuam me një kamion në të cilin kishte shumë emigrantë dhe brenda nuk kishte ajër. Disa burra e thyen një dritare. Kur erdhën deri ne Selanik shoferët e kamionëve na rrahën neve, fëmijët, grat, burrat, dhe tani jemi këtu”, u shpreh Elhas Ramadani.

Abdulhamid Ibrahimi është nga Iraku. Ai thotë se nuk është larguar shkaku i luftës, por për ta shpëtuar martesën, meqenëse familja nuk e pranonte gruan e tij.

“Katër ditë para. Unë jam nga Iraku dhe gruaja nga Turqia. Jam martuar me gruan, por nuk e kanë pranuar familja ime dhe për atë jam larguar. Në Greqi kemi qëndruar 4 muaj. Fëmija ishte i sëmur nuk e dinin çfarë ka”, theksoi Abdul Hamid Ibrahim.

E gruaja e tij përveç hallit të ikjes nga shtëpia, brengoset edhe për sëmundjen e të birit. Ajo thotë se e kanë pasur edhe në mjek, por i kanë thënë se deri sa të rritet nuk mund të shërohet.

“Jam nga Turqia, fëmija ka një sëmundje.Duhet fëmija të rritet 5-6 vjet që të operohet me laser në gojë”, potencoi Fatma Hamid.

Jasmina Konstadinova nga organizata Legis kujdeset çdo dit emigrantët.

Ajo thotë se kohës së fundit po vijnë edhe emigrant të rinj.

“Për momentin kemi 29 emigrantë, prej të cilëve 14 janë fëmijë.

Shumë prej familjeve janë prej një kohe të gjatë këtu. Ne çdo ditë kujdesemi për ushqim, veshmbathje. Me fëmijët kemi disa aktivitete, për më të rriturit kemi një vend për kafe dhe çaj”, deklaroi Jasmina Konstadinova nga Legis.

Jasmina thotë se shumë organizata që kanë ndihmuar për ushqime tani me janë tërhequr.

Ndryshe refugjatët të cilët i pyetëm thonë se kanë nevojë për më shumë ushqim.

Ata kanë kërkuar azil në Maqedoni dhe thonë se duan të punojnë këtu dhe të jenë të lirë, meqenëse në kamp po qëndrojnë sikur në burg.

/TV21/

(VIDEO) OSMANI: Data për në BE, çështje teknike

në kategorine Maqedoni/Video

Zv/kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani tha se mos marrja e datës për negociata është çështje teknike dhe jo shkak i mos përmbushjes së reformave. Sipas tij, Qeveria nuk do të qëndrojë duarkryq deri në tetor, kur pritet të jepet data, por do të punojë në zbatimin e reformave të arritura. Osmani tha se reformat dhe zbatimi i tyre nuk bëhet vetëm pse i ka kërkuar BE-ja por për të mirën e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Realisht në konkluzionet e këshillit, të ministrave por edhe të kryeministrave nuk ka pasur vërejtje të reja që ne duhet t’i përmbushim që të marrim datë në tetor. Do të thotë përfundimisht është pranuar Raporti i Komisionit, është pranuar rekomandimi tani vetëm duhet në mënyrë teknike të merret vendimi në tetor sapo të jap miratim Bundestagu. Atë që ne e kemi për detyrë, kuptohet nga vetë raporti që thotë duhet të vazhdohet me përmbushjen dhe zbatimin e ligjeve që janë miratuar, por ato nuk janë vetëm detyra ndaj BE-së por edhe ndaj qytetarëve tanë. Ne këto ligje i miratojmë që ta përmirësojmë jetën e qytetarëve – deklaroi Bujar Osman, zëvendëskryeministër.

/Alsat-M/

(VIDEO) NIKOLLOVSKI: Propozojmë modelin amerikan dhe britanik, 120 njësi zgjedhore

në kategorine Lajme/Maqedoni/Video

Pas njoftimit të kryeministrit Zaev se ka mundësi të kemi zgjedhje, disi VMRO-DPMNE nuk kishte qëndrim të qartë? Nënkryetari i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Nikollovski me përgjigje.

“Jemi gati për zgjedhje edhe nëse mbahen nesër, ky është problem i vogël. Problemi është se Zaevi bëhet joserioz për komentimin dhe krijimin e çfarëdo lloj strategjie në lidhje me deklaratat e tij, sepse shpesh i ndryshon. Ai tha nëse nuk ka datë në qershor do të ketë zgjedhje, ja nuk ka datë, e shihni se nuk flet për zgjedhje. Ashtu që është joserioze të komentohet Zaevi. Ndryshe ne jemi të gatshëm nesër të mbahen zgjedhje, sepse e dimë se do të fitojmë në ato zgjedhje. Edhe një pyetje për kodin zgjedhor. Temë aktuale është, presidenti Pendarovski e mbështeti këtë nismë, tani cili është qëndrimi i VMRO-DPMNE-së, për shkurtimin e njësive zgjedhore, listat e hapura? Për zgjedhjet e rëndësishme është ato të jenë korrekte dhe demokratike, dhe është dytësore cili është modeli zgjedhor, sepse nëse nuk keni zgjedhje korrekte dhe demokratike, nuk është me rëndësi modeli zgjedhor. mund të kemi mendime të ndryshme, e shoh se një argumentim, që vjen është se deputetët nuk kanë individualitet të tyre, dhe se janë shumë të shtypura nga partitë politike, por ka edhe parti tjera të vogla politike, që janë të njohura në mjedise të caktuara, por nuk janë në nivel të shtetit, dhe vlerësojnë se nuk janë të prezantuara. Ka një model që mund ti mbyllë të gjitha këto probleme, ja e theksoj, dhe mund ta bisedojmë. Është modeli i zbatuar në Britani të Madhe dhe SHBA, modeli zgjedhor i ashtuquajtur “ai që kalon i pari në rrethin e parë zgjedhor”. Apo, këto do të jenë zgjedhje shumicë, me 120 njësi zgjedhore, pra aq sa ka deputet në Kuvend, ku do të zgjidhej për deputet ai që më së shumti merr vota në një rreth, të mos ketë rreth të dytë, sepse shpesh manipulimet dhe kombinimet bëhen mes dy rretheve. Kështu deputetët do të zgjidhen direkt nga qytetarët, ata kanë legjitimitet të madh sepse janë zgjedhur në zgjedhje direkte dhe jo me model proporcional që e kandidon partia dhe do të mund tu përgjigjen direkt votuesve të tyre, ky është një model që planifikojmë ta propozojmë, nëse ka mirëkuptim te partitë tjera politike, mirë, nëse jo, kjo është ajo. Në fund modeli zgjedhor duhet të zgjidhet me konsensus”, deklaroi Nikollovski.

/Alsat-M/

(VIDEO) Padi penale për drejtorin aktual të RTVM-së, Marjan Cvetkovski

në kategorine Maqedoni/Video

Policia financiare ka ngritur padi penale kundër drejtorit të RTVM-së Marjan Cvetkovski. Kallëzimi në prokurori është për shpërdorim të detyrës zyrtare. Drejtori i shërbimit publik ka nënshkruar një marrëveshje kredie me një bankë me vlerë prej 2.2 milionë euro. Për ta marrë huan, e ka vënë në hipotekë tërë pasurinë e tundshme dhe të patundshme të RTVM-së me vlerë prej 4.7 milionë euro.

Ka lënë në hipotekë pasuri në vlerë më të lartë se vlera e kredisë që ka marrë prej 2.5 milionë euro, pa kërkuar dhe marrë pëlqimin nga Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut, që është themeluesi dhe pronari i RTVM-së, që është në kundërshtim me Nenin 11 paragrafi 3 dhe paragrafin 4 të Ligjit mbi Ndërmarrjet Publike, duke kufizuar kështu të drejtën e disponimit të pronës së patundshme dhe të tundshme në dëm të RTVM-së në vlerë prej 2.5 milion euro – u shpreh Daniela Velkovska, Drejtoria e Policisë Financiare.

Policia financiare ngriti kallëzim penal edhe kundër noteres, e cila e ka verifikuar kontratën për vënie në hipotekë të pronës së televizionit shtetëror, pa pëlqimin e Kuvendit, si themeluese e RTVM-së. Pasi kryesia e servisit publik i ka marrë paratë e kredisë, menjëherë bankës e cila u ka dhënë mjete borxh, i kanë paguar borxh të vjetër.

Një pjesë e kredisë së fituar në vlerë prej 493 mijë euro, i paraqituri i parë M.C menjëherë e ka shfrytëzuar për shlyerjen e obligimeve të arritura ndaj bankës- dhënës i kredisë dhe kreditor, në bazë të blerjes paraprake të kërkesave nga subjekti juridik BEG- Furnizim Shkup – tha Daniella Vellkovska- Drejtoria e policisë financiare.

Alsat muajin e kaluar publikoi se në raportin e revizorit shtetëror për servisin publik janë notuar një varg parregullsish në punë. Mes tjerash, RTVM-ja për të marrë kredi nga banka, kanë hartuar edhe plan afarist me të cilin kanë dashur të dëshmojnë se paratë do t’i shfrytëzojnë për investim. Por në vend të investimit, revizorët kanë zbuluar se drejtori Marjan Cvetkovski ka autorizuar një udhëheqës të sektorit të firmosë dokumente në vend të tij. Megjithatë, autorizimi nuk është regjistruar në arkiv. Në RTVM revizori ka konstatuar edhe atë se mungon edhe pajisje – nuk dihet ku është, kush e përdor dhe për çfarë qëllimesh.

/Alsat-M/

(VIDEO) Për LSDM-në “bombat” e EL ÇEKËS janë jorelevante

në kategorine Maqedoni/Video

Bombat” me të cilat LSDM erdhi në pushtet, tani nuk shihen si relevante nga funksionarët e saj. Në pyetjet e gazetarëve për një sërë insinuatash që dalin nga qarkullimi i tyre në rrjetet sociale, Oliver Spasovski tha se MPB vepron vetëm sipas urdhëresave të Prokurorisë dhe se aktualisht ka proceduar vetëm çështjen e ndjekjes së Shoqërim Ahmetit, me pseudonimin “EL Cheka”, për publikimin e paautorizuar të materialeve të përgjuara.

Unë kam informuar se tani më kemi të hapur procedurë për publikimin e bisedave të përgjuara. Bashkëpunojmë me Prokurorinë, marrim koordinime dhe urdhëresa, të cilat i dërgojmë edhe tek drejtoria e Facebook-ut në kuadër të mbledhjes së dëshmive. Ashtu siç do të mblidhen faktet ashtu do të udhëhiqet e gjithë ajo procedurë e hetimit – deklaroi Oliver Spasovski, Ministër i Punëve të Brendshme.

Ministri Spasovski nuk deshi të komentonte shkrimet në media për vrasje të kryer në Likovë në vitin 2010 edhe pse nga opozita shqiptare theksojnë se rasti duhet të procedohet dhe zyrtarët që përmenden në to, të japin dorëheqje. Për Aleancën për Shqiptarët, është e pakuptimtë edhe heshtja e Prokurorisë e mbi të gjitha edhe vetë LSDM-së së Zaevit.

Nga përgjimet më të reja dëgjohet edhe biseda skandaloze mes liderit të partisë Ali Ahmetit dhe Sadulla Durakut, ku nga Bujar Osmani, tani zv/kryeministër kërkohet fshehje e veprës penale dhe mbrojtje të dorasit të kësaj vepre të rëndë. Shqiptarët gjatë gjithë kësaj periudhe kanë pritur që këta zyrtarë të BDI-së së paku të pranojnë përgjegjësinë morale me dorëheqje nga pozitat e tyre partiake dhe institucionale – tha Flakron Bexheti, Zëdhënës i Aleancës së Shqiptarëve.

Lidhur me këto insinuata, zyrtari i BDI-së Bujar Osmani i hodhi poshtë ato si të pavërteta. Osmani thekson se nuk ka qenë aspak pjesë e rastit apo mbulimit të tij të mundshëm.

/Alsat-M/

SHKUP (AA) – Mijëra qytetarë u tubuan të mërkurën para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë në Shkup, për të protestuar kundër, siç thanë ata, "drejtësisë së kalbur" e cila para syve të opinionit vrasjen e Almirit të vogël e rikualifikoi në aksident trafiku”.( Vedat Abdul - Anadolu Agency )

(VIDEO) SEDAT ALIU: Gjykata e vrau sërish ALMIRIN

në kategorine Maqedoni/Video

Përfundoi rigjykimi për rastin e Almir Aliut. Vendimi i gjykatëses Maja Denkoska nuk ndryshoi aspak nga ai paraprak. Katër të akuzuarit u shpallën fajtor dhe u dënuan njëjtë si herën e parë.

“Për veprat e kryera penale, Gjykata i dënon në mënyrë identike si në vendimin e parë. Boban Iliq me burg prej 6 viteve, Sedat Aliu me burg 6 muaj, Sami Demiri me burg prej 9 muaj dhe Abdulla Aliu me burg prej 9 muaj”, tha Maja Denkoska, Gjykatëse.

Përsëritjen e vendimit familja Aliu e cilëson vrasje të dytë të Almirit.

Përsëritja e gjykimit për ne nënkuptoni vrasje të dytë. Këtë neve e kemi pritur. Gjykata e Kumanovës nuk ndan drejtësi për shqiptarët. Jemi të anashkaluar shqiptarët për dallim nga maqedonasit – deklaroi Sedat Aliu, babai i Almir Aliut.

Avokatët e familjes Aliut vendimin e cilësojnë si drejtësi të njëanshme, duke shtuar se përveç në Gjykatën e Apelit, lëndën do ta dërgojnë edhe në Gjykatën Ndërkombëtare për të drejtat e njeriut në Strasburg.

Bëhet fjalë për rast të montuar dhe këtë e kam thënë edhe më herët. Rast i montuar nga Prokuroria Publike e Kumanovës ndërsa tani i fuqizuar nga Gjykata Themelore e Kumanovës. Do t’i ndërmarrim të gjitha hapat ligjor në shtetin tonë për ta vazhduar betejën, por me qëllim fitimin e luftës, hapat tonë do t’i ndërmarrim edhe në nivel ndërkombëtar – u shpreh Asmir Alispahiç, avokat i familjes Aliu.

Pranimi i provave nga ana e prokurorisë në kuptimin e ekspertëve të cilët nuk posedonin licenca valide dhe përmbajtje të ekspertizave të tyre shumë tendencioze dhe mos pranimi i tre dëshmitarëve okular të cilët në mënyrë të saktë do e vërtetonin gjenden faktike – tha Ibrahim Bajrami, avokat i familjes Aliu.

Ndaj Boban Iliq nuk janë kërkuar masat e kujdesit edhe pse i njëjti deri në marrjen e vendimit në formë të shkruar dhe ankesën në Gjykatën e Apelit, sipas avokatëve të familje Aliu paraqet rrezik për t’u arratisur. Në seancë nuk morri pjesë prokurorja e rastit, Suzana Kusigerska dhe as avokati mbrojtës i Boban Iliq, Stevan Pavllevski. Prokuroria Publike njoftoi se do të ankohet për lartësinë e vogël të dënimit për të akuzuarin e parë. Vendimin e shkallës së parë Gjykata e Apelit e hodhi poshtë duke e kthyer rastin në rigjykim me arsyetimin se procedura ka shënuar dhjetëra parregullsi. Në akuzën e parë, Boban Iliq dyshohej për “vrasje”, ndërsa më pas Prokuroria Themelore e Kumanovës, duke u bazuar në ekspertizën neuro-psikiatrike rikualifikoi në vepër të rëndë kundër sigurisë së njerëzve dhe pronës në komunikacion me pretekstin se Iliq nuk ka qenë në vetëdije të plotë kur e ka kryer veprën. Vrasja e Almir Aliut ndodhi më 25 qershor të vitit 2016 në Kumanovë.

/Alsat-M/

(VIDEO) ZAEV: E pamundur një njësi zgjedhore me lista të hapura

në kategorine Maqedoni/Video

Kryeministri Zoran Zaev për herë të parë ka komentuar idenë e Presidentit, Stevo Pendarovski për zvogëlimin e numrit të njësive zgjedhore dhe ndryshimin e modelit zgjedhorë në lista të hapura. Sipas tij, LSDM-ja mbështet edhe modelin e një njësie por edhe atë me shumë njësi por me lista të hapura.

Zaev paralajmëron fillimin e bisedimeve për konsensus mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhorë, me qëllim përfshirjen e të gjitha rekomandimeve të OSBE-ODIHR-së brenda tij. Çështja e ndryshimeve në Kodin Zgjedhorë u aktualizua nga Presidenti Pendarovski i cili doli në mbështetje të partive të vogla duke u thirrur në iniciativën e kamotshme.

Partitë shqiptare ndaj idesë së presidentit dolën me qëndrime të ndara. Për BDI-në rendësi ka procesi zgjedhorë dhe jo njësitë, ndërsa për opozitën rëndësi ka pastrimi i listës dhe zvogëlimi i numri të njësive nga 6 në 3 njësi zgjedhore.

/Alsat-M/

(VIDEO) Gjykatat me mungesë të punonjësve administrativ

në kategorine Lajme/Video

Nëpër gjykatat e vendit mungojnë më shumë se 300 punonjës administrativ. Për shkak të gjendjes së këtillë, një person kryen obligimet e punës që realisht janë për tre ose katër persona, thonë nga Shoqata e Administratës Gjyqësore. Ata thonë se viteve të fundit nuk janë plotësuar të gjitha vendet e punës që janë të nevojshme. Megjithatë, gjithçka varet nga Këshilli buxhetor gjyqësor i cili merr vendime për punësime.

Sipas planit vjetor për punësime që na vjen dhe ku gjykatat për momentin kërkojnë rreth 300 punësime, nuk pranohen kërkesat që ne i cilësojmë si më të domosdoshme. Lejohen vende tjera të punës. Dhe në fund kur të lejohen disa punësime ato nuk janë në numrin që ne e kemi kërkuar”. – tha Borçe Mirçevski, kryetar i Shoqatës së Administratës Gjyqësore

Mirçevski u ankua edhe për kushtet e këqija në disa nga gjykatat e vendit.

Ka gjykata ku administrata punon në kushte shumë të këqija. Ata i ndajnë hapësirat në mënyrë të papërshtatshme në kundërshtim me të gjitha standardet. Në hapësira të parapara për dy persona, qëndrojnë nga katër ose pesë. Kushtet nuk janë të mira. Në një takim që e kishim në Shkup, u përmendën Gjykata e lartë Administrative, Gjykata Administrative dhe Gjykata në Shkup e cila deri para një kohe kishte kushte të tilla”. – u shpreh Borçe Mirçevski, kryetar i Shoqatës së Administratës Gjyqësore

Në kuadër të projektit Siguri dhe shëndet gjatë punës së të punësuarve në institucionet gjyqësore u zhvillua hulumtim i cili tregoi të dhëna të tmerrshme për sëmundje tek punonjësit administrativ  në vendet e tyre të punës. Madje 98% e të anketuarve janë përgjigjur se çdo ditë kanë dhimbje në sistemin muskulor. Për shkak të dukurisë së tillë, punonjësve u rekomandohet të praktikojnë ushtrime në periudhë të caktuar në vendet e tyre të punës, ndërsa në hapësirat ku ata punojnë do të vendosen ushtrime të caktuara dhe do të shpërndahen broshura.

/Alsat-M/

(VIDEO) BE, vendimi për datën do të merret në tetor

në kategorine Maqedoni/Video

Vendimi për datën eventuale për fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut me BE-në do të merret në tetor, njoftoi komisioneri për zgjerim Johanes Han, duke vendosur tetorin edhe si afatin e fundit për këtë. Ky ishte konkluzioni i arritur në takimin e ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare në Luksemburg, afat në të cilin Han beson se është i mjaftueshëm edhe për vendet të cilat gjatë kësaj periudhe nuk kanë qenë në gjendje të marrin një vendim. Përveç bindjes për këtë, komisioneri Han nuk ofron asnjë garanci.

Unë s’mund të jap asnjë garancë por kam dëgjuar me kujdes vendet anëtare dhe qëndrimet e tyre dhe ata ishin me shumë vlerësime për Maqedoninë e Veritu. Jam i bindur dhe duhet të them se ishte një qëndrim i sinqertë nga ministri gjerman Mihajl Rot kur na thoshte se kanë një problem institucional meqë Bundestagu gjerman s’ka pasur kohë për t’u marrë me këtë qështje. Ne duhet të respektojmë institucionet demokatike sepse për këtë punojmë, për të zhvilluar institucionet demokratike në vendet partnere. Unë kam vetëm bindjen se vendet do të marrin datë në tetor- deklaroi Johanes Han.

Vëmendja e gazetarëve u përqëndrua në vlerësimet në pako për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, duke e cilësuar këtë të fundit si më pak të përgatitur për negociata sa i takon sferës së krimit të organizuar dhe korrupsionit. Në pyetjen se a do ta konsideronte Han si më të drejtë ndarjen e vendimit për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, Han u përgjigj:

Jo,  sepse procesi është në bazë meritash dhe të dy vendet kanë arritur atë për të cilën ne jemi marrë vesh. Është e rëndësishme të bëhet dallimi mes asaj që është dakorduar mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian bazuar në vendimin unanim të të gjithë vendeve anëtare. Ka pasur pesë fusha kryesore prioritare ku Shqipëria është dashur të ketë rezultate. Sipas vlerësimit tonë, Shqipëria i ka arritur ato- u përgjigj ai.

Vendimi do të konfirmohet edhe nga Këshilli Evropian në datët 20 dhe 21 qershor.

/Alsat-M/

1 2 3 14
Shko lartë