Category archive

Video

(VIDEO) Rita Ora lanson këngën e re

në kategorine Stardust/Video

Këngëtarja me famë botërore e origjinë nga Kosova, Rita Ora, ka lansuar këngën e saj më të re.

Kënga titullohet “Carry On”, transmeton Koha.net.

Këngën “Carry On”, Ora e ka bërë në bashkëpunim me DJ-in e njohur norvegjez Kygo.

Lajmin për lansimin e këngës e ka bërë të ditur përmes Instagramit motra e Ritës, Elena.

 

(VIDEO) Nissan GT-R me 1,100 kuajfuq arrin shpejtësinë prej 378km/h

në kategorine Teknologji/Video

Kompania Jognny Bohmer Proving Grounds, është e njohur për modifikimin e super veturave sportive nga Porsche e McLaren e deri te Fort GT.

Kjo kompani tani ka zgjedhur veturën sportive të Nissanit, GT-R të cilës pothuajse i kanë dyfishuar kuajfuqitë, transmeton koha.net.

Tani Nissan GT-R i tyre ka motor që prodhon 1,100 kuaj fuqi e me të cilin kanë arritur 378 kilometra në orë në një pistë të gjatë 4 kilometra.

 

(VIDEO) Çka pas zgjedhjeve? Ja fjala e kandidatëve

në kategorine Maqedoni/Video

Kandidatët presidencial të pyetur se çfarë do të bëhen në të ardhmen nëse nuk zgjidhen për president,  u përgjigjen të prerë se kjo nuk do të jetë fundi i botës dhe se do të vazhdojnë me profesionin e tyre. Megjithatë asnjëri prej tyre nuk do të mbetet në politikë.

“Mendoj se do të fitoj, por nuk është fundi i botës nëse nuk fitoj. Unë nuk jam në rrugë edhe nëse nuk fitoj kthehem në profesionin tim”, tha Reka.

“Do tu kthehem studentëve, por sigurisht që do të vazhdoj të merrem me joga dhe rokënrol”, u shpreh Siljanovska.

“Do të tërhiqem nga politika, sepse nuk kam më nerva. Por pres si president që policia të më gjobit, sepse ajo do të jetë dëshmoj funksionimin e shtetit të së drejtës”, theksoi Pendarovski.

/Alsat-M/

(VIDEO) “Falja”, mekanizmi që gëzon presidenti i shtetit

në kategorine Maqedoni/Video

Kandidatët për president shteti gjatë debatit të sotëm në Alsat shprehën qëndrimet e tyre edhe rreth “faljes”, si një nga mekanizmat të cilin e gëzon presidenti i shtetit. Që të tre kandidatët ishin të mendimit se kjo është një materie tejet e ndjeshme dhe se duhet qasur me shumë kujdes dhe vëmendje, duke mos cenuar edhe pavarësinë e gjyqësorit.

“Do të jem shumë i kujdesshëm në përdorimin, shfrytëzimin e kësaj të drejte nuk do ti bëj gabimet e paraardhësve të mi të cilët në disa raste keqpërdorën këtë të drejtë…”, tha Reka.

“Presidentët duhet me shumë kujdes dhe jo shpesh të përdorin këtë instrument sepse kjo mund të dëmtoj pavarësinë e gjyqësorit. Posaçërisht kur ka të drejtën ekskluzive për falje…”, u shpreh Siljanovska.

“Unë kam ditur të mbështes opsione politike, por edhe vendime politike por jo edhe të jem i dëgjueshmi i partisë sikurse që ishte presidenti i deritanishëm. Në rast se Ministria e Drejtësisë nuk ngrit procedurë për falje, presidenti nuk ka shanse teorike për falje”, theksoi Pendarovski.

(VIDEO) Kur i lë vetëm fëmijët e vegjël dhe gjejnë rrojën elektrike…

në kategorine Stardust/Video

Një djalosh ka bërë frizura të pazakonta për veten dhe motrën e tij pasi kishte gjetur rrojën elektrike të mamasë së vet.

Stephie Leigh nga SHBA-ja ishte tmerruar kur kishte parë djalin e saj Teddy që kishte marrë rrojën elektrike dhe e kishte lënë gati pa flokë veten dhe motrën Eloise.

Për vete Teddy kishte rruar kokën nga përpara, ndërsa te motra pjesën e pasme të kokës.

Kur Stephie ka pyetur të bijën se a i pëlqen frizura e saj e re, ajo menjëherë u përgjigj “Jo”, ndërsa kur u pyet përse e ka lënë të vëllanë të veprojë kështu, ka ndërhyrë Teddy që ka thënë se “asaj i pëlqente dhe donim të ta tregonim ty atë që bëmë”.

 

(VIDEO) Dhjetë fjalët më të përdorura të kandidatëve presidencial

në kategorine Maqedoni/Video

Emisioni në Alsat “360 gradë” ka studiuar fjalimet e kandidatëve për kryetar shteti, duke veçuar kështu fjalët më të përdorura të Blerim Rekës, Gordana Siljanovska Davkovës dhe Stevo Pendarovski.

Kandidati Blerim Reka i cili ka mbështetjen e partive opozitare shqiptare Lëvizja Besa dhe Aleanca për Shqiptarët ndër fjalët më të përdorura i ka: Republika, Maqedonia, shteti, Bashkimin Evropian, shqiptare, përqndije, NATO, 21 prill, problem dhe Ballkan, njofton Telegrafi Maqedoni.

Kandidatja Gordana Siljanovska Davkova që mbështetet nga VMRO-DPMNE ndër fjalët më të përdorura në fushatë zgjedhore i ka Maqedoni, president, problem, pushtet, e drejta, zgjedhje, qytetarë, Kushtetuta, Bashkimi Evropian dhe reforma.

Edhe kandidati Stevo Pendarovski i cili mbështetet nga LSDM dhe partitë politike në pushtet i janë veçuar fjalët më të përdorura gjatë takimeve të tij me qytetarët. Në vendin e parë është shteti pastaj vijojnë Evropa, Maqedonia, populli, probleme, NATO, bashkërisht, bashkësia etnike, përpara dhe politikanë.

Në emisionin “360 gradë” është analizuar edhe fjala “do të” ku politikanët gjatë fushatave zgjedhore shpesh herë e përdorin. Sipas analizës del që kandidati Blerim Reka ta ketë ka përdorur këto dy fjalë 40 herë, Stevo Pendarovski 56 herë dhe Gordana Siljanovska Davkova kryeson me 140 herë.

Kandidatët nuk përdorin shpesh herë emrin e ri të shtetit, ndërsa në vend emrit të ri ata përdorin shkurtesën e emrit që është Maqedonia. Kandidati Blerim Reka dy herë ka përdorur Republika e Maqedonisë së Veriut dhe 21 herë Maqedonia, Gordana Siljanovska aspak se ka përdorur emrin e ri të shtetit ndërsa 51 herë ka përdorur Maqedonia, kurse kandidati Stevo Pendarovski i cili vjen mbështetet nga pushteti tre herë ka përmendur Republika e Maqedonisë së Veriut dhe 14 herë emrin Maqedonia.

Gjithashtu kandidatët që përdorin më së shumti sloganet janë Reka dhe Pendarovski, ndërsa Siljanovska Davkova rrallë herë përdor fjalët në sloganin e saj.

(VIDEO) David Beckham mesazh kundër malaries, në 9 gjuhë të botës

në kategorine Stardust/Video

David Beckham shndërrohet në poliglot për fushatën “Malaria Must Die”, që synon sensibilizimin e opinionit publik dhe liderëve botërore për një prej sëmundjeve më vdekjeprurëse në botë.

Falë një modeli 3D, në videon e publikuar në rrjetet sociale, ish-futbollisti britanik jep një mesazh në 9 gjuhë; anglisht, spanjisht, kinyarwanda (që flitet në Ruandë), arabisht, frëngjisht, hindi, mandarin, si dhe në gjuhët afrikane kiswahili dhe yoruba.

“Një zë mund të jetë i fuqishëm, po të gjithë zërat tanë të bërë bashkë? Atëherë duhet të na dëgjojnë”, -thotë Beckham, që në klip u jep zërin edhe tetë personave të tjerë. Mes tyre, edhe të mbijetuar nga malarja dhe doktorë që e luftojnë përditë këtë sëmundje.

(VIDEO) Rona Nishliu rikthehet me albumin “Mindili”

në kategorine Stardust/Video

Rona Nishlu i është kthyer skenës muzikore.

Ajo ka sjellë premierën e këngës “Mallëngjimi” me kompozim dhe tekst të kantautorit e veprimtarit Rashid Krasniqi e interpretim të paharrueshëm të Muharrem Qena.

“Ky variant i jonë është një falënderim i përzemërt për krijuesin dhe interpretim, e dedikim për të gjithë ata që jetojnë me zjarrin dhe mallin për vendlindjen, familjen, lagjen e fëmijërisë, përrockën e fshatit… Mërgimi nuk është i lehtë e mallëngjimi është shoqërues i përhershëm…”, ka shkruar Nishliu në Facebook.

Albumi i saj i ri, i dyti me radhë, pjesë e së cilës është edhe “Mallëngjimi”, është titulluar “Mindili”, transmeton Koha.net.

Këtu mund t’i mësoni detajet rreth koncertit të saj që do ta mbajë më 24 prill.

Publiée par Emisioni "Sot" – Kohavision sur Mercredi 10 avril 2019

(VIDEO) ANGJUSHEV: E dimë si ta zbatojmë tranzicionin energjetik, me rëndësi të mos jetë në kurriz të qytetarëve

në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni/Video

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike Koço Angjushev në kuadër të Forumit “Dailogu i Berlinit për tranzicionin energjetik” dje ka folur në panelin “Misioni i mundshëm- Sfida dhe zgjidhje për tranzicionin energjetik” ku ka shpjeguar strategjitë qeveritare në drejtim të përdorimit më të madh të burimeve të rinovueshme për prodhim të energjisë elektrike, njofton MEDIAL.mk.

Më shumë nga paraqitja e Angjushevit në videon në vijim:

 

(VIDEO) Fluturon taksia-dron e parë në botë

në kategorine Bota/Teknologji/Video

Bëhen realitet ëndrrat e atyre që dëshironin të fluturonin në qiellin e kaltër të Austrisë, pasi për herë të parë në botë u prezantua një taksi-dron, të enjten në Vjenë, i kompanisë kineze “Ehang” që u ngrit disa dhjetëra metra, duke dhënë një ide të limituar të potencialit të kësaj teknologjie futuriste.

Ndërkohë që dhjetëra kompani botërore, mes të cilave “Boeing” dhe “Airbus”, janë përqendruar mbi këtë mënyrë lëvizjeje që pritet të revolucionojë transportin urban në një të ardhme të afërt, prodhuesi kinez ishte i pari që propozoi një fluturim publik për shumë përfaqësues të medies.

“EHang 216”, një mjet autonom me dy vende me një dizajn elegant, mjaftohet me disa ngritje të shkurtra vertikale prej disa dhjetëra metrash, të pasuara nga ulje në pikën e nisjes. Duke mos e kaluar tribunën e stadiumit “Generali Arena” të kryeqytetit austriak ku u zhvillua ky demonstrim.

Megjithatë niveli i zhurmës i “EHang 216”, një mjet që spostohet nga tetë helika, është aktualisht 90 db, një nivel më i ulët se sa ai i helikopterit klasik por që tejkalon zonën e rehatisë. Ky nivel pritet të ulet shumë shpejt në 75 db, sipas drejtuesve të këtij projekti./atsh

(VIDEO) Bebe Rexha flet me krenari shqip në emisionin “The Jonathan Ross Show”

në kategorine Stardust/Video

Këngëtarja me origjinë shqiptare Bebe Rexha nuk e ka mohuar kurrë origjinën e saj.

Madje ajo flet me krenari për vendin nga vjen.

E ftuar në emisionin e famshëm amerikan “The Jonathan Ross Show”, Rexha pohoi se flet gjuhën shqipe dhe e viziton Shqipërinë së bashku me prindërit e saj.

Këngëtarja u shpreh se e mikson gjuhën shqipe me anglishten, duke dhënë edhe një shembull.

“Po, unë flas shqip-anglisht! Për shembull, nëse dua të pyes ku janë patatet e skuqura, pyes: Ku janë potato chips?”, tha ajo në shqip.

Rexha po arrin sukses të jashtëzakonshëm në tregun muzikor ndërkombëtar.

Së fundmi ajo publikoi këngën “Last Hurrah” që u prit shumë mirë nga publiku dhe po rezulton shumë e suksesshme./oranews

(VIDEO) PENDAROVSKI: Do ta kthejmë fitoren që na e morën

në kategorine Maqedoni/Video

Kandidatët për president shteti kanë vazhduar fushatën për zgjedhjet e 21 prillit. Stevo Penradovski në tubimin në Shkup tha se tani ka ardhur koha që ta merr atë që dikur ia morën, fitoren e madhe për të gjithë dhe për shtetin tonë. Pendarovski nënvizoi se kontributi i Revolucionit laraman nuk guxon të harrohet ndërsa motoja “Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe” do të mbese parim i tij si president. Ai shtoi se kandidatja e opozitës vazhdon të mos ofroj asgjë.

“Nuk kam për qëllim asnjë sekondë ta harxhoj për atë që opozita ofron në këto zgjedhje, për shkak se nuk ofron asgjë. Vetëm dëshiroj të porosis se nuk guxojmë të luajmë kumar me ardhmërinë e vendit dhe ta vendosim në rrezik gjithçka që arritëm. Më 21 prill dhe në 5 maj, ne të gjithë, patjetër të japim mbështesim, jo Stevo Pendarovskin, por gjithë këtë garniturë politike e cila nga Maqedonia, mundi për një periudhë të shkurtër të bëjë një vend të denjë për jetesë”, tha Stevo Pendarovski, kandidat për president.

/ALSAT-M/

(FOTO/VIDEO) Spiunohet Audi A3 Sportback i ri

në kategorine Teknologji/Video

Audi është duke përgatitur versionin e ri të modelit shumë të pëlqyer të saj, A3.

Audi me këtë model të A3-shit, i cili është fotografuar duke u testuar, sfidon direkt BMW seria 1, transmeton koha.net.

Në stil gjenerata e ardhshme e A3 Sportback duket e njëjtë me modelin paraprak, por i janë ndryshuar dritat nga para e pas si dhe mbrojtësit e tij.

Përderisa eksterieri i tij nuk ka pësuar shumë ndryshime, nga brenda do të përshtatet me teknologjinë e re të Audisë, MMI.

Audi pritet që A3 e ri ta prezantoj në panairin e veturave në Frankfurt, i cili mbahet në shtator.

 

(VIDEO) EMOCIONUESE: Bashkohet me familjen 21 vite pasi u rrëmbye nga një trafikant

në kategorine Bota/Stardust/Video

Një burrë në Kinë është bashkua me familjen e tij vetëm 21 vite pasi u rrëmbye nga një trafikant njerëzish.

Ai u rrëmbye ndërsa po shkonte nga shtëpia në shkollë dhe u shit në një qytet më shumë se 700 milje larg shtëpisë.

Një burrë i ofroi ëmbëlsirë në rrugë për ta joshur dhe e shiti në një familje tjetër në Kinën veriore. Familja e re ia ndryshoi emrin nga Xu Wenbin në Zhang Hao, sipas policisë.

Por më në fund ai gjeti familjen e tij.

Rrëmbimi i Zhang

Zhang lindi në Wulangmiao pranë qytetit Hanzhong në provincën Shaanxi të Kinës veri-perëndimore.

Në një ditë fatale në vitin 1998, atij u afrua nga një njeri i çuditshëm, i cili ishte trafik njerëzish në fshatin Liujiacun.

Burri i ofroi një ëmbëlsirë djalit dhe i kërkoi ta ndiqte. Kjo ishte hera e fundit që prindërit dëgjuan për të.

Identiteti i familjes tjetër ku u shit Zhang nuk është zbuluar. Ndërsa prindërit e tij, Xu Jinhua dhe gruaja e tij, nuk ndaluan kurrë së kërkuari.

Si u gjet Zhang pas 21 vitesh

Policia mblodhi mostrat e ADN-së së çiftit dhe i dërguan në bazën kombëtare të të dhënave të ADN-së të Kinës për fëmijët e rrëmbyer, duke shpresuar që t’i lidhin ata me djalin e tyre të humbur.

Lajme të mira erdhën dhjetorin e kaluar kur policia gjeti një përputhje të mostrave të ADN-së së familjes Xu në bazën e të dhënave.

Policia tha se të dhënat e tyre përputheshin me një djalë të quajtur Zhang Hao, i cili jetonte në Hengshui të provincës Hebei, transmeton oranews.

Dhe vetëm të enjten e kaluar u bë i mundur takimi i çiftit me djalin e tyre Zhang.

Sapo zoti Zhang hyri në fshat prindërit e njohën pavarësisht faktit që kishin jetuar larg për një kohë kaq të gjatë.

(VIDEO) SILJANOVSKA: Shteti është i lidhur me maqedonasit

në kategorine Maqedoni/Video

Gordana Siljanovska, kandidatja për president e mbështetur nga VMRO DPMNE-ja, ka theksuar se maqedonasit nuk dorëzohen as kur dikush mundohet t’i gjunjëzojë, përkundrazi ata lartësohen më shumë. Duke komentuar Marrëveshjen e Prespës, gjatë tubimit në këtë qytet ajo ka akuzuar kryeministrin Zaev se nuk ka bërë asgjë për qytetarët e Prespës, përveç Marrëveshjes së dëmshme sipas saj për emrin.

 

“Unë jam e bindur se Maqedonia do të jetë gjithçka që kemi, për shkak se ne nuk kemi zgjidhje tjetër, ne nuk kemi Maqedoni tjetër, nuk ekziston Republika e Maqedonisë së Jugut. Është qesharake të mendohet se nga territori e kemi emrin. Jo territori nuk është krijesë, nuk jep emër, emri është i lidhur me kombin, me njerëzit, me maqedonasit”, deklaroi Gordana Siljanovska, kandidate për presidente.

(VIDEO) PENDAROVSKI: Pakti i Prespës nuk ndryshohet

në kategorine Maqedoni/Video

 

Marrëveshja e Prespës mban nënshkrimin e Kombeve të Bashkuara dhe ajo vështirë mund të ndryshojë. Kështu ka deklaruar para qytetarëve të Komunës së Aerodromit, Stevo Pendarovski, kandidat i mbështetur nga partitë në pushtet. Pendarovski ka deklaruar se klauzolë e pandryshueshme në Kushtetutë nuk mund të vendoset, për shkak se me dy të tretën e votave në Kuvend, gjithmonë mund të bëhen ndryshime.

Për të ashtuquajturën klauzolë e mosndryshimit, do të thotë ne do ta kthejmë emrin e vjetër ose do të quhemi Maqedoni e përjetshme ose antike, dhe do të vendosim klauzolë shtesë në Kushtetutë që do të thotë mosndryshim të aktit për gjithmonë. Kjo është e pamundur. Për ndryshimin e kushtetutës ka procedurë, e dimë të gjithë, dy të tretën e të gjithë deputetëve. Siç e ndryshoni njëherë, mund ta ndryshimi edhe 101 herë. Çfarëdo qoftë klauzole që të vendosni brenda, e njëjta shumicë prej dy të tretave do ua ndryshojë klauzolën e përjetshme- deklaroi Stevo Pendarovski, Kandidat për president.

(VIDEO) REKA: Ujdia me vëllezërit, pastaj me fqinjët

në kategorine Maqedoni/Video

 

Kandidati për president, Blerim Reka, i cili mbështetet nga Aleanca për shqiptarët dhe Lëvizja BESA, mbrëmë ka vizituar fshatrat e Karshiakës. Në takim me banorët e këtyre zonave, Reka ka folur për konceptin që duhet të ndërtojë shteti. Theks të veçantë ka vendosur edhe tek pajtimi mes shqiptarëve, para se ai të ndodhë me fqinjët. Kandidati shqiptar për president ka folur edhe për dallimin me konsensusit dhe besëlidhjes. Vazhdo të lexosh

1 2 3 30
Shko lartë