Galileo - Page 276

Lajme per teknologji

Video-lojrat më të bukura të PlayStation 3

/
Video-lojrat më të bukura të PlayStation 3

Pas suksesit të pabesueshëm të PlayStation 2, një kompjuter lojrash që ka regjistruar shitje rekord, Sony vonoi pak për të nxjerrë në treg PlayStation 3.Edhe kur doli në treg, kjo konsolë nuk pati një nisje të mirë, pasi kushtonte shumë (600 euro) dhe nuk kishte lojra tërheqëse. Por, më vonë, Sony korrigjoi shumë gjëra dhe

Vjen “AlterEgo”, aparatura që “lexon” mendjen e njeriut

/
Vjen “AlterEgo”, aparatura që “lexon” mendjen e njeriut

Kërkuesit kanë krijuar një mekanizëm që mund të lexojë mendjen e njeriut, kur ai përdor një zë të brendshëm, e kjo mund të lejojë kontrollimin e aparaturave pa folur fare. Mjeti i quajtur “AlterEgo” mund të përshkruajë fjalët, që mbajtësit e tij verbalizojnë së brendshmi, duke përdorur elektroda të lidhura me lëkurën. “Ideja jonë ishte

Facebook me rregulla të reja për reklamat politike

/
Facebook me rregulla të reja për reklamat politike

Facebook ka njoftuar se për reklama politike në këtë rrjet social, do të verifikojë identitetin e reklamuesit, një përpjekje kjo për të frenuar ndërhyrjen nga jashtë në zgjedhjet në mbarë botën. Ky ndryshim është hartuar për të penguar ndërhyrjen në zgjedhje, e tillë si në SHBA, ku autoritetet amerikane kanë akuzuar Rusinë se ka tentuar

Smartphoni që do ta mbajë baterinë deri në shtatë ditë

/
Smartphoni që do ta mbajë baterinë deri në shtatë ditë

Blackview P10000 Pro ka një bateri të rikarikueshme që është pothuajse katër herë më e madhe se modelet aktuale të Android-it në 11.000 mAh. Modelet aktuale të modeleve të smartphone-ve të premtuara kërkojnë jetëgjatësi më të gjatë të baterisë. Në realitet, megjithatë, bateria është zakonisht e zbrazur në fund të ditës. Një smartphone i ri

Google e konfirmon ekzistencën e Pixel 3

/
Google e konfirmon ekzistencën e Pixel 3

Një nga përmendjet e para të Pixel 3, modelit të ardhshëm të telefonit të Google u bë në dispozicion përmes projektit Open Source. Kjo konfirmon thashethemet për një vazhdim të modeleve paraprake – Pixel 2 dhe Pixel 2 XL. K Kodi i përmendur në komisionin e korporatës u publikua përsëri në Forumin e Zhvilluesve XDA në

Aplikacioni shqiptar “Hello” mbi një milion përdorues – vazhdon rritjen e popullaritetit në botë

/
Aplikacioni shqiptar “Hello” mbi një milion përdorues – vazhdon rritjen e popullaritetit në botë

Aplikacioni i popullarizuar shqiptar “Hello” që ka arritur në mbi një milion shkarkime anembanë botës për platformën iOS e Android, ka lansuar një përditësim të ri që mundëson biseda në grup, biseda pa limit mes shokëve dhe shumë të mira tjera. I përdorur nga më shumë se 80,000 përdorues në një shtet që ende nuk

Valixheja e cilë bëhet tavolinë, vaskë, karrige apo krevat

/
Valixheja e cilë bëhet tavolinë, vaskë, karrige apo krevat

Kompania amerikane, “Dream Canailles” ka krijuar një valixhe multifunksionale. Valixheja e re mund të transformohet në gjashtë gjëra të rëndësishme. Kjo valixhe është perfekte sidomos për prindër. Ajo mund të shëndrrohet në tavolinë, vend fëmijësh, vaskë, karrige lëkundëse apo krevat fëmijësh. Për më shumë, shikojeni videon:   Burimi: [www.sovrani.info]

Apple për herë të parë me iPhone të lakuar

/
Apple për herë të parë me iPhone të lakuar

Apple është duke punuar që të sjellë modelin e parë me formë të lakuar. Kompania e famshme raportohet se ka finalizuar idenë që të sjellë modelin e parë të ashtëquajtur “banane”. Ka disa arsye që Apple ka vendosur të provoi këtë model. Modelet e lakuara të smartfonëve janë më të forta pasi që pjerrtësia mundëson

Ky ishte smartfoni i parë në botë

/
Ky ishte smartfoni i parë në botë

Para ekzistimit të Iphone, Samsung dhe kompanive të tjera të mëdha me telefonë të mençur, një tjetër kompani kishte provuar të fuste këtë teknologji në jetën e njerëzve. Modeli i parë i telefonit të mençur quhej Simon dhe kishte dalë në shitje më 1994. Ai kishte shërbime të integruara si ekran me prekje, shërbim për

Një dron për selfie, teknologjia e re e fotografive dhe videove

/
Një dron për selfie, teknologjia e re e fotografive dhe videove

Arkeolog, meteorolog, postier dhe tani edhe fotograf; i pajisur me 13 kamera që shkëpusin imazhe nga të gjitha drejtimet, mbërrin R1, ‘selfie drone’ i aftë të bëjë foto dhe video në lëvizje nga perspektiva e protagonistit në çfarëdo ambienti, por në mënyrë të plotë autonome. E kanë bërë të mundur tre studentë të Institutit të

2.7 milionë njerëz në BE janë viktima të Facebook-ut

/
2.7 milionë njerëz në BE janë viktima të Facebook-ut

Facebook ka njoftuar Bashkimin Evropian se është e mundur që deri në 2.7 milionë njerëz në 28 vendet e bllokut, kanë qenë viktima të skandaleve në ndarjen e të dhënave të papërshtatshme, ku ishte e përfshirë kompania këshilluese “Cambridge Analytics”, njoftuar zyrtarë të BE-së. Komisionerja për Drejtësi e BE-së, Vera Jurova ka njoftuar se do

E pranon Zuckerberg: Po, kjo iu ndodhi mesazheve tuaja në Facebook

/
E pranon Zuckerberg: Po, kjo iu ndodhi mesazheve tuaja në Facebook

Mark Zuckerberg, krijuesi i rrjetit social më të madh në botë Facebook, ka pranuar dje se kompania e tij lexon të gjitha mesazhet e shkëmbyera midis përdoruesave, raporton TechSot.Al. Bëhet fjalë për mesazhet e shkëmbyera në aplikacionin Messenger të Facebook. Sipas z. Zuckerberg, Facebook lexon të gjitha tesktet dhe fotot/videot të shkëmbyera, në mënyrë që

Inteligjenca artificiale edhe në kompanitë që si përkasin fushës së teknologjisë

Inteligjenca artificiale edhe në kompanitë që si përkasin fushës së teknologjisë

Kompanitë të cilat nuk operojnë në fushën e teknologjisë kanë filluar të përdorin inteligjencën artificiale Inteligjenca artificiale ose siç njihet tashmë me shkurtimin AI, është duke u përhapur në një masë të jashtëzakonshme edhe përtej kompanive teknologjike duke pasur pasoja të rëndësishme për kompanitë, punonjësit dhe konsumatorët. Sipas një artikulli të The Economist, derimë tani

Elon Musk paralajmëron: Mund të shtypemi nga një robot diktator

/
Elon Musk paralajmëron: Mund të shtypemi nga një robot diktator

Së bashku Bill Gates dhe të ndjerin Stephen Hawking është një nga zërat më të fortë që bën thirrje për kujdes me zhvillimin e inteligjencës artificiale, njohur gjerësisht si robotët. E së fundmi, Elon Musk ka lëshuar një tjetër paralajmërim. “Nëse nuk vendoset një legjislacion rregullues i kujdesshëm sa i takon inteligjencës artificiale dhe zhvillimit

Furnizuesi i Apple Foxconn krijon smartphonin i parë Blockchain

/
Furnizuesi i Apple Foxconn krijon smartphonin i parë Blockchain

Foxconn do të ndërtojë smartphonein Blockchain të zhvilluar nga Sirin Labs, nga ndërmarrja zvicerano-izraelite. Zviceranët-izraelite Startup Sirin Labs dhe Foxconn duke planifikuar smartphonin e parë për epokë Bitcoin. Pajisja më i madh në botë prodhues thuhet se do të lehtësojë transaksionet me monedhave dixhitale dhe të ofrojë mbrojtje kundër sulmeve të hakerave. Kohët e fundit,

Këtu mund të gjeni gjithçka që Facebook di për ju

/
Këtu mund të gjeni gjithçka që Facebook di për ju

Skandali më i fundit i zbuluar nga Cambridge Analytica në Londër, ka pushtuar mediat e botës. Sipas zbulimit, të dhënat personale të njerëzve në Facebook janë përdorur gjatë fushatës presidenciale të Donald Trump dhe referendumit të Brexit.Cambridge Analytica u bllokua nga Facebook, dhe duke folur për CNN, themeluesi Mark Zuckerberg kërkoi falje për këtë “thyerje

Autoritetet në zonat rurale të Uashingtonit zbulojnë gërmime ilegale të Bitcoin

Autoritetet në zonat rurale të Uashingtonit zbulojnë gërmime ilegale të Bitcoin

Rajoni i Uashingtonit Qendror në SHBA raportoi një rritje të ndjeshme të kërkesës për energji si rezultat i numrit të rritje të gërmuesve të bitcoin për shkak të kostos së ulët të elektricitetit. Rritjet e shpejta të vlerës së bitcoin e kanë bërë gërmimin e monedhës më popullore në botë një biznes mjaft fitimprurës thotë

Çfarë po fshehë Mark Zuckerberg? Facebook ka fshirë disa mesazhe sekrete

/
Çfarë po fshehë Mark Zuckerberg? Facebook ka fshirë disa mesazhe sekrete

Facebook ka fshirë disa nga mesazhet private të Mark Zuckerberg mbi frikën se të dhënat e ndjeshme mund të rrjedhin. Tre burime supozojnë se disa nga mesazhet e inboksit të Zuckerberg janë fshirë. Mediat nuk u njoftuan mbi atë për të rritur shqetësimet se çfarë realisht kanë pasur mesazhet. Facebook pretendon se ndryshimi u bë