Galileo - Page 181

Lajme per teknologji

Analistët thirrje për qetësi pas rënies drastike të monedhave kriptografike

Institucionet të cilat po tërheqin investimet e tyre janë një prej faktorëve kryesorë që çuan në rënien e papritur të bitcoin dhe monedhave të tjera kriptografike tha CSO i CoinShares për CNBC ditën e djeshme.

Ajo tha se impakt ka pasur edhe përditësimi i softuerit që pret Bitcoin Cash i quajtur ndryshe edhe si “hard fork” ku ka shumë paqartësi dhe mosmarrëveshje rreth tij.
Tregjet kriptografike nisën ditën e Marte në rënie dhe Bitcoin humbi 12% përballë dollarit Amerikan.

Ndërsa shumë komentatorë në mediat sociale fajësuan ngjarjet rreth Bitcoin Cash, Meltem Demirors tha se ndryshimet në periudhë afatshkurtër pritet të ndryshojnë situatën.
“Priten disa ngjarje interesante,” tha ajo duke folur për lançimin e Bursës Interkontinentale ICE që është edhe operatori i New York Stock Exchange më 12 Dhjetor dhe shërbimi i ri për monedhat kr

Funksioni për tërheqjen e mesazheve të dërguar në Facebook Messenger është live

Funksioni i tërheqjes së mesazheve të dërguara në Facebook Messenger debutoi ditën e djeshme dhe pse mund të marrë kohë për pjesë të ndryshme të botës.

Aktualisht është lançuar në Messenger për Android dhe iOS në Bolivi, Kolumbi, Lituani dhe Poloni dhe gradualisht në ditët në vijim do të ofrohet edhe në vendet e tjera të botës.
Funksioni është po ai që është raportuar ditë më parë. Keni kohë 10 minuta për të tërhequr një mesazh për të cilin marrësi do të njoftohet por nuk do të ketë akses në përmbajtjen e tij.

Megjithatë nuk përfundon çdo gjë këtu për Facebook. Kompania kërkon të pasurojë këtë funksionalitet me afate kohore për mesazhet e paenkriptuara apo edhe për mbarë bisedat. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/

Ky është çmimi “marramendës” i Mercedes CLS 2019

/

Brezi i tretë i Mercedes CLS filloi prodhimin në janar, dhe tani prodhuesi i makinave ka shpallur çmimet në ShBA.Mercedes CLS 2019 450 do shitet 69.200 dollarë plus një tarifë prej 995 dollarë, që e bën këtë seri të Mercedesit 10.000 dollarë më e shtrenjtë se E450, transmeton lajmi.net.Sidoqoftë, Ajo vjen e pajisur me një kit standard të trupit AMG, njësi ndriçimi LED dhe rrota aliazhi 2.50 centimetra.Fuqia ofrohet nga një motor me 6 cilindra 3.0-litër. Është në përputhje me një ndërrues automatik me nëntë shpejtësi që lejon CLS të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 5.1 sekonda.Gjithashtu, makina arrin shpejtësinë prej 250 km/h. /Lajmi.net/

Vlera e Bitcoin bie në pikën më të ulët që prej një viti

Bitcoin ra në pikën më të ulët që prej një vit ditën e Mërkure nën nivelin e mbështetjes prej 6,000 dollarësh ndërsa tregtarët dhe analistët janë të zhytur në paqartësi rreth asaj që mund të vijë pak kësaj rënien të papritur.

Monedha këmbehet me 5,829 dollarë në këto moment që shkruajmë sipas CoinMarketCap.com me një vlerë total tregu prej 101 miliardë dollarësh.
Megjithatë nuk është vetëm bitcoin që pati humbje të vlerës.

Ethereum ra me 10.3%, XRP me 9.63%, dhe Bitcoin Cash me 15.62%.
Shkaqet e rënies së vlerës mbeten të paqarta.

Monedha është shumë larg rekordeve të vitit të kaluar kur prekur vlerën e 20,000 dollarëve në Dhjetor.
Por rënia e vlerës ka bërë që paqëndrueshmëria gjithashtu të bjerë. Tërë industria e kriptomonedhave humbi 15 miliardë dollarë brenda 24 orësh. /PCWorld Albanian

Burimi: 

Shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar thirrje bankave qendrore për lançimin e parasë dixhitale

Bankat qendrore duhet të kenë në konsideratë lançimin e monedhave dixhitale ndërsa paranë e pret një kthesë historike sipas shefes së Fondit Monetar Ndërkombëtar Kristine Largard.

Gjatë një fjalimi në Festivalin Fintech në Singapor ditën e Mërkure, ajo vuri theksin tek natyra e ndryshueshme e parasë ndërsa kërkesa për para fizike po bie në mbarë botën.
Ajo tha se bankat qendrore kanë një rol shumë të rëndësishëm për të futur në qarkullim monedhën për ekonominë dixhitale të të ardhmes.

Sipas Lagard një para dixhitale e mbështetur nga bankat qendrore do të promovonte sigurinë, privatësinë dhe koston e ulët të pagesave.
Por gjithashtu paralajmëroi rreth rreziqeve të stabilitetit financiar dhe inovacionit.

Banka Qendrore e Suedisë ka planifikuar lançimin e një versioni dixhital të monedhës quajtur e-krona në 2019-ën.
Suedia është një prej shoqërive

Krimet kompjuterike principet dhe diferencat

Krimi është krim dhe kompjuteri është vetëm një vegël për të realizuar aktivitete kriminale. Arsyeja pse kemi diferenca, kategorizime të krimeve kompjuterike është që ligji të ketë mundësi për tu aplikuar për këto lloje të krimeve, por edhe më shumë që janë në botën digjitale. P.sh. dikush hyn në kompjuterin tënd dhe nuk shkakton dëme por ai ose ajo nuk duhet të jetë aty fare. Çka nëse një haker ka marr qasjen në sistem pret dhe ruan momentin e realizimit të sulmit tjetër dëmtimin apo rrjedhjen e informacioneve.

Ligjet janë krijuar për të luftuar tri kategori të krimeve, që paraqiten si në vijim:
Krimi kompjuterik ndodh kur një kompjuter përdoret si vegël për të ndihmuar zhvillimin e krimit. P.sh. sulmet në sistemin financiar, marrja e materialeve ushtarake dhe të inteligjencës, hacktivisim etj.

Krimi me target kompjuterin incidente kur kompjuteri është

Vetëm dy vetura të tilla ekzistojnë në botë

/

Chevrolet Corvette 1980 u ndërtua fillimisht në fund të viteve 1970 nga një kompani me qendër në Pasadena equajtur "California Custom Coach" për njerëzit që donin të kombinonin karakterin sportiv të Corvette me praktikën e një makine me katër dyer.Vetëm gjashtë Corvette me katër dyer ishin ndërtuar fillimisht nga kompania. Njëri ishte prototip, ndërsa pesë të tjerat përshtateshin për secilin blerës. Çdo makinë u ndërtua duke prerë dy makina në gjysmë, duke zgjeruar boshtin e automjetit në 76 cm pas bashkimit, transmeton lajmi.net.Vetëm dy besohet të ekzistojnë ende sot, njëra prej të cilave aktualisht është e listuar për shitje nga “NBS Auto Showroom”. Ajo ka vetëm 20,000 milje në kilometër të kaluara dhe është vozitur kryesisht në shfaqjet e makinave.Ani pse nuk është një makinë në fabrikë, por është ende një shembull origjinal. Corvette me katër dyer; ka një V8 5,7 litërësh q

Paqëndrueshmëria e vlerës së Bitcoin në pikën më të ulët që prej 2016-ës

Vlera e Bitcoin nuk ndryshoi thuajse fare ditën e Marte duke bërë që paqëndrueshmëria e monedhës më popullore kriptografike në botë të arrijë pikën më të ulët.

Përgjatë një periudhe 30-ditore, stabiliteti i monedhës arriti pikën më të lartë që nga Dhjetori i 2016-ës dhe qëndruar afër kufirit të 6,500 dollarëve.
Kjo periudhë konsolidimi u ka shërbyer aktorëve të industrisë së punojnë më shumë në teknologjinë që rreth monedhave dixhitale.

Megjithatë vetëm koha do të tregojë nëse këto monedha janë të afta të ruajnë vlerë.
Ditën e sotme një bitcoin këmbehej me 6,346 dollarë dhe luhatjet e vlerës ishin në shifrat 0.1%.

Sakaq monedhat e tjera u luhatën nga -2.16% për ether në 0.39% për bitcoin cash. Litecoin dhe XRP gjithashtu ranë me 2.69% dhe 2.25%.
Kontratat “futures” patën një performancë negative ditën e Marte. Cboe tregonte bitcoin f

Një gabim trashanik dërgon informacionin e Google në Kinë

Për mëse një orë të dhënat e Google Search dhe shërbimeve cloud ikën në drejtim të “paditur” si rezultat i një gabimi trashanik nga një ISP Afrikane.

Të dhënat ikën në drejtimin e gabuar kur MainOne Cable, një kompani Nigeriane, përditësoi të dhënat e adresave të rrjetit.
Gabimi u përhap edhe në rrjete të tjera duke bërë që trafiku i Google të kalonte nga Kina dhe Rusia.

Në një cicërimë MainOne tha se gabimi ishte bërë gjatë një përditësimi të planifikuar.
Gabimi është rregulluar brenda 74 minutave.

Të gjitha rrjetet globale vazhdimisht këmbejnë informacion për të arritur çdo cep të globit. Një gabim i një rrjeti të vetëm dhe trafiku shkon në drejtim të gabuar.
Google kishte mësuar rreth gabimit por nuk e dinte nga vinte. Të Hënen Cloudflare gjithashtu pati probleme si rezultat i gabimit të MainOne Cable. /PCWorld Albanian

Britani, operatori celular më i madh në vend aktivizon shërbimin 5G në 16 qytete

EE, operatori celular më i madh në Britani, ka planifikuar lançimin e rrjetit 5G në 16 qytete në 2019-ën.

Kompania do të aktivizojnë rrjetin e ri në Londër, Cardiff, Edinburg, Belfast, Birmingam dhe Maçester.
Sipas kompanisë 1,500 stacionet e para do të marrin 25% të tërë kapacitetit të rrjetit EE.

Ndërsa ky i fundit do të bëjë të disponueshëm shërbimin, konkurrentët si Vodafone janë një hap para.
Ky i fundit ka aktivzuar rrjetin 5G në Maçester dhe do ta lançojë në gjashtë qytete të tjera brenda pak muajsh. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/

Përditësoni shtojcën WooCommerce në WordPress ose rrezikoheni nga hakerët

Hulumtuesit kanë publikuar detaje të një problemi të rrezikshëm sigurie në shtojcën WooCommerce në WordPress ku hakerët mund të marrin nën kontroll një sajt të tërë.

Katër milion përdoruesit e WooCommerce u lajmëruan menjëherë dhe u kërkua të përditësojnë shtojcën.
Versionet 3.4.5 të shtojcës preken nga problemi i sigurisë.

Ai është një zbulim i kompanisë RIPS Technologies dhe WooCommerce e quan një problem dizajni.
Të gjitha versionet përpara atij 3.4.5 gjithashtu janë të prekur.

Çfarë duhe të bëni për tu mbrojtur?
WooCommerce kërkoi përdoruesit të përditësojn në versionin 3.4.6 të shtojcës.
Shtojcat nuk përditësohen automatikisht prandaj administratorët duhet ta bëjnë vetë. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/

Grupi Vodafone poston humbje rekord por aksionet rriten

Aksionet e grupit Vodafone u rriten me 7% ditën e Marte edhe pse postoi 7.8 miliardë euro humbje për gjysmën e parë të vitit pas fshirjes së disa aseteve.

Grupi në fjalë gjeneroi 21.796 miliardë euro të ardhura nga 23.075 miliardë euro një vit më parë.
Fitimi EBITDA ishte 7.078 miliardë euro, një rënie me 4.2% ndërsa humbjet operative ishin 2.071 miliardë euro ndërsa në total 7.833 miliardë euro përgjatë kësaj periudhe.

Fundi i Shtatori 2018 e gjeti grupin Vodafone me 275.834 milion abonentë në mbarë botën, një rritje e vogël prej 275.699 milion një vit më parë.
Abonentët e shërbimeve fikse ishin 16.715 milion, një rritje prej mese 1.3 milionësh krahasuar me një vit më parë.

Përdoruesit e telefonisë fikse dhe internetin ishin 15.060 milion ndërsa pay-TV 9.677 milion. /PCWorld Albanian

Burimi: http://pcworld.al/

Tastiera virtuale e Google në Android bëhet më inteligjente

Përdoruesit e Gboard tashmë do të kenë në duart e tyre një tastierë më inteligjente.

Google tha se me përditësimin e ri i cili do të jetë i disponueshëm në ditët në vijim, tastiera do të shfrytëzojë inteligjencën artificiale për tu rekomanduar dërgimin e imazheve GIF, emoji dhe stickers sipas kontekstit të bisedës.
Funksionet do të jenë të disponueshëm vetën në gjuhën Angleze ndërsa në të ardhmen do të pasurohet edhe me funksione të tjera.

Aktualisht kompania foli vetëm për versionin Android dhe jo atë iOS.
Nëse keni të instaluar versionin më të fundit të Gboard, do të vini re një ikonë të re GIF në cepin e majtë larta ndërsa shkruani.

Duke klikuar do të merrni të gjitha rekomandimet nga Google AI posaçërisht për atë bisedë.
Sipas Google rekomandimet gjenerohen dhe përpunohen direkt nga telefoni dhe jo nga serverët e Google.
Kjo kursen ko

Apple në tatëpjetë, analistët frikësohen nga kërkesë e ulët për iPhone

Aksionet e Apple ranë me 5% ditën e Hëne duke fshirë 40 miliardë dollarë nga vlera e gjigandit të teknologjisë.

Rënia erdhi si rezultat i paralajmërimit të një prej furnizuesve kryesor të Apple se kërkesa për iPhone po ngadalësohet.
Wall Street u trondit nga lajmi dhe aksionet e shumicës së sektorëve ranë të Hënën.

Amazon ra me 4%, Alphabet Google me 2.5% dhe Facebook me 2.3%.
Rënia e aksioneve të Apple erdhi pasi furnizuesi me teknologjinë e njohjes së fytyrës Lumentum kishte ulur prodhimin dhe aksionet e këtij të fundit ranë me 30%.

Paralajmërimi i Lumentum erdhi pasi një tjetër furnizues i Apple, Japan Display, gjithashtu ndryshoi pritshmëritë.
Megjithatë Apple shprehet optimiste se sezoni i pushimeve në fund të vitit do të ndryshojë situatën.
Kompania vazhdojnë të shënojë fitime rekord nga shërbimet si App Store, Apple Pay dhe Apple Music.

Samsung teston televizorin e parë që kontrollohet me mendje

Samsung ka nisur punën me televizorin e parë Smart i cili mund të kontrollohet nga mendja.

Përmes një softueri njerzit do të mund të ndërrojnë kanalet dhe të rrisin volumin vetëm duke përdorur trurin e tyre.
Televizorët janë në fazë testimi dhe janë një bashkëpunim i Samsung dhe një ekipi Zviceran për të zhvilluar teknologji e cila u vjen në ndihmë njerëzve me aftësi të kufizuara.

Projekti Pontis konsiston nga sensorë dhe harduerë të gjurmimit të shikimit të cilët mund të identifikojnë çfarë kanalesh kërkojnë të shikojnë.
Megjithatë ekipi shpreson që teknologjia të arrijë një nivel kompleksiteti e cila përdoret vetëm me komanda nga truri i njeriut.

E thënë ndryshe mjafton vetëm të mendoni për të ndryshuar volumin dhe ai realizohet.
Kompania parashikon se prototipi do të testohet në fillim të 2019-ës dhe nuk dihet nëse do të jetë i disponueshëm

Intel prezanton modemin e ri 5G me shpejtësi deri në 6Gbps

Intel nuk ka në plan të lejojë Qualcomm të dominojë industrinë e 5G-së mobile.

Kompania do të lançojë një modem të ri 5G, modelin XMM 8160 në gjysmën e parë të vitit të ardhshëm.
Ky modem premton shpejtësi deri në 6Gbps për telefonët, kompjuterët dhe internetin në shtëpi.

Gjithashtu përfshin LTE dhe teknologjitë më të vjetra prandaj telefonët nuk kanë pse të përmbajnë dy çipe të ndryshme.
Por produktet e para me këtë modem nuk do të vinë përpara 2020-ës. Prandaj në 2019-ën me shumë gjasa do të shohim vetëm pajisje 5G me modemët e Qualcomm. /PCWorld Albanian

Volkswagen lejon përdoruesit e Apple të hapin makinën e tyre me Siri

/

Volkswagen po thellon marrëdhëniet e saj me Apple nëpërmjet aplikacionit "VW Car-Net".Përdoruesit e iOS tani mund të përdorin Sirin për të hapur dhe mbyllur makinën e tyre, pasqyrimin e kilometrazheve dhe karburantin e mbetur në automjetin e tyre, transmeton lajmi.net.Pronarët e makinave Volkswagen gjithashtu mund të caktojnë një temperaturë specifike dhe ta përcaktojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Cart-Net nuk është i disponueshëm për të gjithë pronarët e VW, megjithat: aplikacioni ngarkon një tarifë specifike abonimi në muaj. Kjo lejon pronarët e automjeteve të identifikojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Apple debutoi me “Siri Shortcuts” në iOS 12-shin, e cila është e nevojshme për këtë funksionalitet të ri Volkswagen./Lajmi.net/

Surface Go LTE del në shitje në fund të muajit duke filluar nga 679 dollarë

Microsoft do të shesë një version LTE të tabletit 10-inç Surface Go në fund të muajit.

Porositë janë hapur nga dita e sotme ndërsa shitjet pas datës 21 dhe 22 Nëntor.
Tableti LTE kushton 679 dollarë dhe përmban 128GB memorie të brendshme, 8GB RAM dhe procesorin Pentium 4415Y me frekuencë 1.6Ghz dhe 2 bërthama me katër procese.

Kushton rreth 130 dollarë më shumë sesa versioni Wi-Fi ndërsa tastierën duhet ta blini më vete.
Kompania kërkon 829 dollarë për modelin 256GB. Versioni komercial i tabletit vjen me Windows 10 Pro ndërsa konsumator me Windows 10 Home në formatin S Mode ku lejohet vetëm, përdorimi i aplikacioneve Windows 10.

Bateria e modelit Surface Go me LTE zgjat 8.5 orë. /PCWorld Albanian

Shkon në 12 milion numri i shtëpive që përfitojnë internet deri në 250Mbps nga Deutsche Telekom

Deutsch Telekom lajmëroi javën e kaluar se 2 milion linja interneti broadband për familje do të përfitojnë nga shpejtësi të larta.

Konkretisht 1.7 milion shtëpi do të kenë akses në internet me shpejtësi deri në 250Mbps duke çuar në 12 milion shtëpi në total.
200,000 linja të tjera do të përfitojnë të deri në 100Mbps përmes vektorimit të VDSL-së.

Kompania tha se pjesa më e madhe e familjeve që do të përfitojnë janë në Berlin, Munih dhe Nuremberg.
Në fillim të 2019-ës ky numër pritet të shkkojë në 15 milion në total. /PCWorld Albanian

Aplikacioni i Google për menaxhimin e skedarëve në Android ka 30 milion shkarkime dhe një emër të ri

Google ndryshoi emrin e aplikacionit për menaxhimin e skedarëve në telefonët Android, Files Go në Files by Google.

Aplikacioni tashmë një vjeçar përdoret nga 30 milion njerëz çdo muaj sipas Google.
Ai është dizajnuar për të ndihmuar përdoruesit me lehtësi të menaxhojnë kapacitetin e telefonit madje duke ofruar sugjerime se çfarë të fshijnë.

Google gjithashtu ka ripunuar dizajnin e aplikacionit dhe tashmë hapet menjëherë në seksionin e menaxhimit.
Ndërsa ndryshimet e bëra që nga debutimi kanë qenë sipërfaqësore, Files Go është padyshim një prej opsioneve më të mira me avantazh të qartë ndaj aplikacioneve Files të integruara nga prodhuesit e telefonëve dhe tabletëve Android. /PCWorld Albanian

Fitimi i OTE rritet me 40%

Telekom i Greqisë OTE postoi javën e kaluar rritje të fitimit me me 40% krahasuar me një vit më parë në 107.5 milion euro.

Kompania e cila ka në pronësi operatorin celular në Shqipëri Telekom Albania ka aksioner kryesor gjigandin Gjerman Deutsche Telekom.
90% e të ardhurave të kompanisë vinë nga tregu vendas ku fitimi është rritur me 42.5%.

Shpenzimet e larta në teknologjinë VDSL dhe shërbimit IPTV ka ndihmuar kompaninë të rifitojë besimin e konsumatorëve.
Numri i abonentëve në Greqi u rrit me 8.2% në 1.86 milion.

OTE bleu nga qeveria Shqiptare AMC-në në vitin 2000 dhe menjëherë ju bashkua grupit Comoste deri në 2015-ën kur operatori shqiptar u ribrandua në Telekom Albania.
Muajin e kaluar zërat për shitjen e kompanisë u konfirmuan edhe nga vetë OTE.

Shqipëri-Kosovë pa roaming vitin e ardhshëm

Kryetari i Bordit të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Kreshnik Gashi, në një intervistë për Telegrafin ka thënë se ARKEP-i, është i gatshëm ta zbatojë largimin e roamingut, në mesë të Kosovës dhe Shqipërisë.

Gashi ka treguar se qytetarët në sezonin e ardhshëm veror mund të flasin pa roaming nëse nënshkruhet marrëveshja më 28 nëntor ndërmjet Qeverisë së Kosovë dhe asaj të Shqipërisë.
“Largimi i roamingut ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës është shumë i rëndësishëm dhe ARKEP është i gatshëm që ta zbatojë sa më shpejtë që të jetë i mundur. Çështja e marrëveshjes ndërshtetërore i takon Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, është themeluar një grup punues dhe ne në pjesën e Kosovës e kemi kryer një pjesë të madhe dhe kjo çështje do të diskutohet takimin e ardhshëm të dy qeverive që do të mbahet me 28 nëntor në Pejë dhe shpresojmë q

Telefoni Samsung me ekran që paloset ka një emër dhe një çmim marramendës

Një raport i ardhur nga Koreja e Jugut ditën e sotme dha emrin, debutimin dhe çmimin e telefonit me ekran që paloset prezantuar nga Samsung javën e kaluar.

Sipas agjencisë Yonhap, telefoni quhet Galaxy F dhe do të debutojë në Mars të vitit të ardhshëm, pak javë nga prezantimi i flagshipit Galaxy S.
Çmimi i telefonit do të shkojë deri në 1,770 dollarë por Yonhap thotë se ky nuk është çmimi final nisur nga planet e kompanisë për të shitur 1 milion telefonë me ekran të palosen në 2019-ën.

Përtej këtij telefoni, Yonhap thotë gjithashtu se 5G-ja do të mbërrijë me Galaxy S10 kur të debutojë në Shkurt ndërsa Galaxy F do të mbetet jashtë këtij plani. /PCWorld Albanian