Galileo - Page 175

Lajme per teknologji

Samsung prezanton Galaxy A6 dhe A6+, duke sjellë një kamera të avancuar, dizajn elegant dhe veçori shtesë të jetës së përditshme

Samsung Electronics prezantoi sot Galaxy A6 dhe A6+, të cilët kombinojnë jetën e përditshme dhe dizajnin elegant me një kamera të avancuar për të shprehur veten në mënyrë më të personalizuar. Duke shfaqur një kamera të përparme dhe të pasme të fuqishme, një dizajn të shkëlqyer premium dhe karakteristikën e veçantë të Samsung, Ekranin pa

Pas Rusisë dhe Irani bllokon Telegramin

Mbikëqyrësi rus i telekomit, Roskomnadzor, njoftoi më 20 prill bllokimin e një sërë adresash IP të Google-it që i mundësonin aplikacionit të komunikimit Telegram t’i shpëtonte ndalimit në Rusi. “Google dështoi të përmbushë kërkesat e Roskomnadzor dhe duke shkelur një vendim gjyqësor dhe vazhdoi të lejojë Telegramin të përdorë adresat e tij IP për të

Themeluesi i WhatsApp largohet nga Facebook

“Ka ardhur koha për ndryshime”, shkroi Jan Koum, bashkëthemeluesi i WhatsAppit, në një postim në rrjetin social. WhatsAppin e bleu Facebooku në vitin 2014 për rreth 19 miliardë dollarë dhe Koum mbeti pjesë e Facebookut, ndërsa bashkëthemeluesi tjetër, Brian Acton u largua vitin e kaluar. Koum shkroi se do të marrë tani një pushim për

Facebook Messenger po merr pamje të re

Facebook Messenger është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë. Për të qenë në hap me konkurrentët, kompania po punon që të sjellë një dizajn të ri. Brenda bisedës, Facebook do të ul numrin e butonave nga gjashtë në katër. Poashtu do të ketë ndryshim të ngjyrës, të menusë, gjë që e bën Messenger

Makinat e së ardhmes: Me “tru peshku”

Nuk duket se është e largët dita kur makinat pa shofer do të zotërojnë rrugët. Një pikë referimi për një lëvizje të automatizuar më të mirë të këtyre makinave në rrugë për shkencëtarët është edhe aftësia e peshqve për të notuar në grup. “Një makinë e vetme pa shofer është diçka, por lëvizja e tyre

Facebook është duke ri-dizenjuar plotësisht Messenger për ta bërë atë sa më të thjeshtë

Facebook po i jep Messenger një rishikim të dizajnit, duke premtuar një eksperiencë shumë më të thjeshtë dhe më të pastër për përdoruesit, pas viteve të bllokimit të aplikacionit  nga karakteristikat e tepërta si lojërat. “Kur je duke dërguar mesazhe, ju dëshironi me të vërtetë një përvojë të thjeshtë dhe të shpejtë”, tha Mark Zuckerberg

WhatsApp sjell stickers dhe video thirrje në grup

Kompania publikoi WhatsApp For Business në Android në fillim të këtij viti, i cili aktualisht mbetet falas. Por aplikacioni mund të fillojë të ngarkojë markat e mëdha për përfitime shtesë që do t’i ndihmonin të arrijnë më shumë konsumatorë dhe të fitojnë para. Kompania e tij mëmë, Facebook, njoftoi sot gjatë konferencës vjetore të zhvilluesit

Drita blu nga telefonat, rrezik potencial për zhvillimin e këtyre llojeve të kancerit

Ekspozimi ndaj një lloji të dritës blu të emetuar nga dritat LED jashtë shtëpisë, telefonat inteligjentë dhe tabletët mund të rrisë rrezikun për zhvillimin e kancerit të gjirit dhe prostatës, sugjeron një studim i ri. Gjatë studimit, të publikuar tek revista Environmental Health Perspectives, shkencëtarët krahasuan të dhënat mbi ekspozimin ndaj dritave artificiale gjatë natës tek

Facebook bën gati aplikacionin për lidhje dashurie

Por Mark Zuckerberg gjithashtu ka shfrytëzuar mundësinë për të zbuluar një aplikacion për takime në vargun e disa produkteve të reja në konferencën vjetore për zhvilluesit F8 në San Jose të Kalifornisë. Ai i ka thënë audiencës se një tipar për takime, por duke pasur parasysh problemet e sigurisë, do të lansohet ‘së shpejti’. Kompania

Pse Facebook pyeti përdoruesit sot nëse postimet përmbajnë gjuhë të urrejtjes

Përdoruesit e Facebook-ut mund të kenë vërejtur një pyetje të pazakontë që shfaqet pranë postimeve: “A ka ky post gjuhë të urrejtjes?”. Facebook ka sqaruar pse. Në një deklaratë, Facebook tha se ishte pjesë e një testi të brendshëm për të kuptuar lloje të ndryshme të fjalës, por filloi publikisht për shkak të një virusi.

Ky është shteti që ndërtoi një kompjuter, i cili punonte me ujë në vitin 1936

Para zvogëlimit dhe miniaturizimit të transistorëve, kompjuteri kishte një sistem mjaft të dukshëm përllogaritës si: ingranazhet, akset, rruazat, levat dhe nje lloj burimi energjie për të mirëfunksionuar. Valadimir Lukyanov ndërtoi diçka të përafërt në 1936, por ai përdoi ujë për krijimin e kompjuterave, që shërbenin për zgjidhjen e pjesshme të disa ekuacioneve. Në fotot e

Zbulohen çmimet e Galaxy A6 dhe A6+

Është zbuluar çmimi i dy smartfonëve të rinj që do lansohen nga Samsung. Galaxy A6 dhe A6+ (2018) janë smartfonët që do të lansohen së shpejti, ndërsa tani është publikuar edhe çmimi i tyre, transmeton lajmi.net Galaxy A6 pritet të kushtojë rreth 300 deri 340 euro, ndërsa Galaxy A6+ rreth 360 deri 500 euro. Më

Dy legjenda të Manchester United në “PES 2018”

Konami ka futur në video-lojën Pro Evolution Soccer 2018 dy legjenda të futbollit anglez. Bëhet fjalë për Paul Scholes dhe një version më të ri të David Beckham, dy ish-mesfushorë të Manchester United. Legjendat angleze të futbollit janë prezantuar me një video, por nuk është bërë e ditur data se kur do të jenë të

Danimarka, stimuj financiarë për makinat elektrike

Danimarka mund të jetë e hapur ndaj stimujve financiarë për të blerë makina elektrike pasi ka parë një rënie dramatike në shitjen e automjeteve jo ndotëse, sipas kryeministrit Lars Lokke Rasmussen. “Ne kemi stimuj tatimorë për makinat elektrike, dhe mund të diskutohet nëse ato duhet të jenë më të mëdha. Nuk do ta përjashtoj këtë

Edhe Twitter ka dorëzuar të dhëna tek Cambridge Analytica

Pasi u zbulua se Cambridge Analytica aksesoi në mënyrë të paligjshme  të dhënat personale të miliona përdoruesve të Facebook, një pyetje ka mbetur në mendjen e publikut: Çfarë të dhënash të tjera aksesoi Dr. Aleksandr Kogan? Twitter konfirmoi për The Telegraph të shtunën se GSR, ndërmarrja  tregtare  e Kogan, kishte blerë akses API në një

Francezi padit qeverinë: Më vodhi faqen e internetit

Një shtetas francez ka nisur një betejë ligjore në një rast të pashembullt kundër qeverisë së tij. Jean-Noel Frydmam, i cili jeton prej kohësh në Shtetet e Bashkuara, paditi në gjykatën e Virxhinias autoritetet e vendit të tij, pasi këto të fundit i morën nën kontroll faqen e internetit me domian France.com. Frydman e kishte

Së shpejti do të jeni në gjendje të kontrolloni shtëpine me anë të murit inteligjent

Harrojeni një folës inteligjent, së shpejti mund të jeni në gjendje të kontrolloni shtëpinë tuaj inteligjente me disa rubinetë të thjeshtë në mur. Kërkuesit në Universitetin Carnegie Mellon dhe Disney Research kanë zhvilluar një metodë për të bërë muret inteligjente, me një kosto prej 20 dollarë për meter. Studiuesit zbuluan se mund të përdorin bojë

Samsung e konfirmon Galaxy Note 9

Samsung Galaxy Note 9 është zyrtarisht një gjë e vërtetë, pasi tani është certifikuar në Kinë. Lajmet u zbuluan nga faqja holandeze LetsGoDigital, e cila vëren se versioni kinez i Note 9 mori çertifikatën e tij nga Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit në Kinë. Kjo është në të vërtetë hera e dytë që