Category archive

Galileo - page 175

Lajme per teknologji

Posted on në kategorine Galileo

Kina zbulon imazhet e avionit të ri të sulmeve super-sonike

CCTV i drejtuar nga shteti më 8 tetor transmetoi imazhet e katër automjeteve apo raketave të ndryshme që agjencitë e zbulimit të SHBA besojnë se janë makina të mjeteve të grevës hipersonike, përfshirë një të njohur si DF-ZF. Është hera e parë që imazhet e avionit hipersonik u bënë publike. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Google lidhet me Zebra Medical Vision

e cila krijon algoritme që mund të lexojnë imazhe mjekësore dhe të zbulojnë ndonjë gjë të papërmbajtur përpara se njerëzit të munden. Zebra Medical Vision, nisja e shëndetit të inteligjencës artificiale (AI), ka partnerizuar me Google për të ofruar algoritme të saj në re/cloud të gjigantit të kërkimit. Firma izraelite ka krijuar algoritme të AI… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

‘300 milion $ në cryptocurrency’ humben aksidentalisht përgjithmonë për shkak të gabimit

Më shumë se 300 milionë dollarë në kriptovalutë janë humbur pasi një seri gabimesh në një shërbim të portofolit popullor dixhital çoi një zhvillues kurioz për të marrë aksidentalisht kontrollin dhe pastaj mbyllin fondet, sipas raporteve. Ndryshe nga shumica e hackeve të kriptovalutës, megjithatë, paratë nuk u morën qëllimisht: ajo u shkatërrua në mënyrë efektive… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Alexa Amazon Echo mban “party” pa prezencën e pronarit

Një tifoz i muzikës ka mbetur me një faturë të madhe pasi pajisja e tij Alexa me zë ka hedhur një aheng shtëpiak derisa ai ishte larg. Policët u detyruan të hynin në banesën e Oliver Haberstroh në Hamburg, Gjermani, pasi fqinjët u ankuan rreth muzikës shurdhuese që vinte nga brenda – por e gjeti… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Studentët ndërtojnë veturën e parë bio-strukturore në botë

Vetura unike peshon vetëm 310 kilogramë. Mund të mos duket e jashtëzakonshme, por kjo veturë mund të ndryshojë mënyrën sesi ne mendojmë për vozitjen miqësore me mjedisin. Studentët nga Universiteti Teknologjik Eindhoven zhvilluan, veturën e parë bio në botë. Vetura koncept elektrike me katër ulëse me shasitë, trupin dhe interierin e bërë krejtësisht nga materialet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Logitech me tastierë për realitet virtual

Projekti i ri në të cilin është duke punuar Logitech dhe HTC, sjell tastierën për hapësirë virtuale Logitech ka publikuar BRIDGE SDK, i cili është i dizajnuar në atë mënyrë që zhvilluesve t’ua lehtësojë implementimin e vendosjes përmes tastierës ose tekstit në aplikacionin VR. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Galileo

Një dyqan ushqimesh instalon pagesën biometrike me vena të gishtit

Teknologjia është zhvilluar nga kompania biometrike për pagesa Sthaler dhe konglomerati japonez Hitachi Në këtë dyqan ushqimesh në rrethinën e Londrës, të gjithë blerësit duhet të bëjnë pagesat me gishtin e tyre.Tas vonë, dyqani ka instaluar Fingopay, sistem biometrik pagese i teknologjisë së lartë bazuar në venat e gishtit të konsumatorit. Vazhdo të lexosh

Shko lartë