Auto - Page 60

Makina e re që ka prodhuar BMW, po lë të gjithë “gojëhapur”

/

BMW bëri një mrekulli me versionin M5, i fundit i këtij lloji deri më tani.Ky versionn kombinon një numër elementesh për të përmirësuar nivelin e performancës tashmë mbresëlënëse të M5 me shkarkim, aerodinamikë, pezullim dhe rrota.Siç është zbuluar më parë, makina arrin të prodhojë 600-700 kuajfuqi, transmeton lajmi.net.Ajo çfarë dihet në lidhje me enterierin e makinës është se pedalet përbëhen nga materiali i aluminit, së bashku me mbështetësen e këmbëve.Sidoqoftë, në lidhje me çmimin zyrtar të makinës nuk është bërë asgjë e ditur. /Lajmi.net/

Porsche me prodhimin e kësaj makine do t’i “mahnis” të gjithë

/

Një tjetër surprizë: anëtari i Porsche, i Bordit Ekzekutiv për shitje dhe marketing, Detlev von Platen, i ka thënë Autocar India se një SUV në bazë të 911 mund të prodhohet ndërsa diskutohej për të ardhmen e makinave sportive.Ideja e një Porsche 911 SUV sportiv padyshim do të jetë ndër më briliantet, meqenëse kjo kompani ka shumë kohë që nuk ka prodhuar versione të tilla, transmeton lajmi.net.Megjithëse për specifikat e makinës ende nuk dihet asgjë, CarBuzz ka arritur t’i sigurojë disa fotografi për t’ua plotësuar idenë se si do të mund të duket makina. /Lajmi.net/

Këto janë makinat me dyert më interesante në botë

/

Dyert nuk janë ato që e bëjnë një makinë super-moderne dhe praktike.Sidoqoftë, kur makina ka një enterier dhe një dizajn përgjithësisht të bukur për sy, një palë dyer ia shtojnë ende më shumë bukurinë, transmeton lajmi.net.Megjithatë, juve nuk do iu duhet të shpenzoni milionat për të blerë një makinë me dyer të bukura.Sido që të jetë, CarBuzz ka arritur të rreshtojë disa nga makinat me dyert më fantastike. /Lajmi.net/

Audi E-Tron GT, makina elektrike me katër dyer

/

Para se të zbulonte plotësisht makinën, Audi hodhi fotot e veta të makinës, por jo të gjitha në detaje, duke i dhënë një pamje mjaft të mirë të asaj që do të vinte.Ajo që nuk zbuloi, megjithatë, është brendësia, linjat e mprehta të trupit, dhe specifikimet shtesë, të gjitha që marrim pamje të plotë në Show-in e Automobilizmit në Los Angeles në 2018, transmeton lajmi.net.Audi E-Tron GT Concept është makina e tretë e Audi-it në linjën e saj në rritje të makinave elektrike. Ajo shënon makinën e parë në rinovimin e Audi-it të E-Tron, pas Audi E-Tron dhe Audi E-Tron sportback SUV.Audi ka bërë të qartë se edhe pse ky është vetëm një koncept, versioni i vëllimit të plotë do të fillojë prodhimin në fund të vitit 2020.

Lincoln Aviator-i që do t’i lë në “lloç” makinat e tjera

/

Lincoln Aviator 2020 është një makinë e re nga motra e kompanisë së Fordit.Motori bazë, nëse mund ta quani kështu, është V6 me dy bërthama me 3.0 litra, i cili prodhon 400 kuaj fuqi dhe 400 çift rrotullues, transmeton lajmi.net.Ai do të jetë Lincoln i parë që lejon pronarët që posedojnë makinën të përdorin telefonin e tyre si çelës.Funksioni automatik i parkimit tani bën gjithçka – gjithçka që pronari duhet të bëjë është të mbajë një buton dhe funksioni do të kujdeset për frenat, gazin, drejtimin dhe transmetimin. /Lajmi.net/

Ja përse pronarët e veturave 4×4 duhet t’i vendosin patjetër gomat e dimrit

/

Ja përse pronarët e veturave 4×4 duhet t’i vendosin patjetër gomat e dimritKjo video krahasuese tregon pse nuk duhet të mbështeteni në makinat 4x4 në kushtet e dimrit.Me sezonin e dimrit që afrohet shpejtë dhe temperaturat ulen, shumë pronarë të makinave do të mendojnë rreth gomave të dimrit.Por ka gjithashtu disa shoferë kokëfortë që do të mendojnë se mund të mbështeten në sistemin e tyre të gomave 4×4, për të kaluar nëpër kushtet e dimrit me goma verore, transmeton lajmi.net.Për të zgjidhur debatin, Tire Reviews ka bërë një krahasim që tregon dallimin në performancën midis një makine të pajisur me goma dimri dhe një me goma verore për të parë se si funksionojnë në kushte ekstreme.Videoja tregon se SUV me goma verore nuk mund të përballojë ngjitjen e kodrës me një prirje 10 për qind.Në një situatë emergjente të jetës reale, kjo mund të shkaktojë një aksiden

Ja sa kuajfuqi do t’i ketë Mercedes Benz CLA 2020

/

Më parë këtë muaj, u mësua që Mercedes-Benz do të debutojë versionin e ri CLA të gjeneratës së dytë këtë janar.Disa muaj më parë, Mercedes njoftoi se Show Consumer Electronics (CES) në Las Vegas mund të jetë ngjarja kur mund të lancohet kjo veturë, transmeton lajmi.net.Një raport i përditësuar me miratimin e Autocar, konfirmon se CES ofron disa detaje rreth mundësive të motorit dhe prodhimit.Motori AMG CLA 45 më i lartë është planifikuar për të prodhuar mbi 400 kuajfuqi ndërsa ai AMG CLA 35 do të ofrojë rreth 300 të tilla.Të dyja do të jenë të lidhura me një tele-shpejtësi të dyfishtë që do të dërgojë energji në një sistem të ri në të gjitha rrotat. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/autotek

Ky është Ferrari më i lirë në tregun e makinave, ja sa është çmimi i tij

/

Çmimet e makinave klasike kanë përjetuar të gjitha çmimet e "turpshme" gjatë viteve të fundit, derisa modelet e dëshirueshme kanë ngritur çmimet përtej mundësive të shumicës së njerëzve.Ferrari është ndoshta shkaktari më i keq i të gjithëve, duke plotësuar gjashtë nga listat e dhjetë të botës të makinave më të shtrenjta në ankand, transmeton lajmi.net.Por është versioni final i ‘T’ i kompanisë ferrari i cili vjen me mesatarisht 300 kuajfuqi dhe kapacitet prej 3.4 litrash furnizim, i cili po konsiderohet si vetura më e përballueshme financiarisht, ani pse i takon kësaj kompanie luksoze.Çmimi, i cili i është etiketuar së fundmi kësaj makine, prek shumën prej 28.935 dollarësh.Ndërkohë, Carbuzz ka mundësuar edhe disa fotografi të makinës, të cilat do t’i ndiqni më poshtë. /Lajmi.net/

Makinat Lamborghini që nuk i keni parë më herët

/

Lamborghini kohët e fundit i ofroi botës disa surpriza të papritura, edhe pse shumë të mirëpritura, SC18 me bazë në Aventador dhe SUV Racing Urus ST-X.Të dyja janë të mrekullueshme, si çdo Lamborghini. Marrja e parave në vend të humbjes ka përfitime të panumërta, gjë e cila ndodh me kompaninë e makinave “Lamborghini”, transmeton lajmi.net.Në mesin e makinave që kishin kufizim në shitje ishin edhe Veneno Coupe dhe Roadster, të cilave përgjatë viteve 2014-15 iu etiketohej çmimi prej 4 deri në 5 milion dollarë.Ndërkohë, ju mund të ndiqni edhe lloje të tjera të Lamborghinit, të prodhuara përgjatë këtyre dhjetë viteve të fundit. /Lajmi.net/Terzo Milieno

Ja çfarë është në gjendje të bëjë Audi R8 në borë

/

Makinë të tillë si kjo, keni mundur të shihni vetëm në video lojëra, ndërsa krijuesit gjigand i veturave Audi, do ta bëjë realitet.Audi ka vendosur që pas një pune të madhe e të suksesshme, në vitin 2017 të prodhojë veturën e ëndrrave Audi R8 e cila do të jetë krejtësisht ndryshe dhe përtej fantazisë, transmeton lajmi.net.E kjo makinë duket se është krijuar edhe të përballojë edhe sfidat e borës.Kjo më së miri demonstrohet nëpërmjet një videoje të ngarkuar në “Youtube” nga një përdorues i zakonshëm. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/autotek

Kështu do duket “Lamborghini i ëndrrave”

/

Është Lamborghini Espada 1970 - një model që tani po feston 50 vjetorin e tij dhe që së shpejti mund të shohë një pasardhës shpirtëror.Ky model është ndryshuar gjerësisht – jo nga një kompani amerikane, por nga ato franceze. Danton Arts Kustoms dhe Carrosserie Hervé bashkëpunuan në projektin për të transformuar Lamborghinin me katër ulëse, transmeton lajmi.net.Për sa i përket specifikave të makinës nuk është se dihet shumë, megjithatë është kuptuar se kjo makinë mund të prodhojë 321 kuajfuqi.Gjithashtu, për interiorin e makinës besohet që do të përmbush standardet ushtarake të aviacionit. Brenda tij mund të shihen vijat e flamurit italian.Ja disa fotografi të makinës. /Lajmi.net/

Nga 0 në 100 në 2,8 sekonda, kjo është makina elektrike Rivian

/

Rivian fokusohet në makinat elektrike për më shumë aventura, dhe në fund të muajit, SUV dhe kamioni elektrik do të prezantohen.Rivian nga Shtetet e Bashkuara, tani është duke punuar për gati dhjetë vjet në makina elektrike, deri më tani, por shumë pak vëmendje mediatike ka pasur deri më tani, transmeton lajmi.net.Tani kompania ka lëshuar një video ku ka prezantuar makinën e saj elektrike.Kjo makinë elektrike pritet të arrijë shpejtësinë nga 0 në 100 km në vetëm 2.8 sekonda. Çmimet, automjetet variojnë midis $ 50,000 dhe $ 90,000. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/autotek

Audi R8 2019, gjithçka që duhet të dini për të

/

Ndryshimet në R8 janë relativisht delikate.Ndryshimet në pjesën e prapme janë më pak të dukshme, me ekipin e dizajnit që duhet të tërheqë vëmendjen me difuzer më të ngrysur në pjesën e pasme, transmeton lajmi.net.Ekzistojnë dy ngjyra të reja (Kemora Grey, Ascari Blue), dhe disa hollësi me shkëlqim të zi në modelin standard, të zëvendësuar me titan mat.Brendësia nuk është se dallon shumë ndërmjet versioneve të tjera, por ndryshimet përfshijnë një pozitë të madhe lëvizëse, një ndërtim solid dhe kabinë virtuale dhe të ndritshme.Të dyja versionet të V10 sigurojnë 5,2 litra duke aspiruar fitim të energjisë shtesë. Modeli standard tani prodhon 533 hp në 8,250 rrotullime për minutë, një rritje prej 30 hp dhe 406 lb ft në një shpejtësi të lartë prej 6,500 rpm deri në 7 lb-ft. E gjithë kjo madje ndihmon Spyderin më të rëndë për të shënuar 320 km/h.Çmimet dhe datat e shi

Lufta në borë: BMW kundër Audi, shikoni kush fiton në fund

/

Dy vetura njëra Audi dhe tjetra BMW të lidhura nga prapa me litarë duke provuar se cila do ta mundë tjetrën në tërheqje.Audi kishte aktiv sistemin kundër rrëshqitjes, ndërsa shoferi i BMW e kishte fikur atë, cili mendoni se do të jetë fituesi?Express sjell videon ku shihen dy vetura njëra Audi dhe tjetra BMW të lidhura nga prapa me litarë duke provuar se cila do ta mundë tjetrën në tërheqje.Shikojeni:

Burimi: http://lajmi.net/autotek

Porsche Panamera GTS 2019 nga një përspektivë më e afërt

/

120 mijë euro - ky është çmimi me të cilin do të plasohet në treg në vitin që po vjen Porsche Panamera GTS.Risi për këtë seri të veturës nga kompania Porsche është shpejtësia që kap makina përbrenda fraksionit të sekondave – përafro 100 kilometra në orë për 3.9 sekonda. Kjo, krejt falë Turbos 567 të cilën e posedon, transmeton lajmi.net.Përveç kësaj, supozohet që makina do të posedojë 500 kuajfuqi.Nëse flasim në parametra të përgjithshëm, atëherë mund të potencohet se shpejtësia maksimale që kap kjo veturë është përafro 300 km/h.Për sa i përket ndërrimit të shpejtësisë, ai posedon ndërrues automatik prej 8 shpejtësive. /Lajmi.net/

Toyota e re që sapo ka dalur në treg, këto janë përformancat

/

Toyota ka lancuar serinë "Corolla 2020", dy ditë më parë, duke e bërë të ditur nëpërmjet Carbuzz.Kjo platformë e re ka një qendër të ulët të gravitetit dhe akordim të rafinuar të pezullimit, transmeton lajmi.net.Makinat e tipit L, LE dhe XLE do të përdorin të njëjtin motor prej katër cilindrash me 2.0 litra të poseduar në makinën e gjeneratës së mëparshme, megjithëse me më shumë fuqi dhe efikasitet më të madh.Nivelet SE dhe XSE do të përdorin motorin e ri 2.0-litror, i cili prodhon 169 kuaj fuqi.Ndër të tjera, kjo makinë posedon një ndërrues shpejtësish manual prej 6 opsionesh.Për fat të keq, çmimi dhe disponueshmëria nuk janë ende në dispozicion. Megjithatë, supozohet qeë Corolla 2020 të ketë çmim prej 19.990 deri në 24.090 dollarë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/autotek

Këshilla për vozitjen në dimër

/

Gjithashtu kujdes që të mbathurat të jenë të terura, pasi këpucët e mbuluara me dëborë mund të rrëshqasin në pedalet e makinës.Që nga 15 nëntori ka filluar sezoni dimëror për shoferët, deri më 15 mars makina duhet të jetë e pajisur në mënyrën e duhur për të dalë në rrugë.Përveç ndërrimit të gomave të verës me ato të dimrit, rekomandohet që të pastrohen mirë xhamat e makinës para se të filloni vozitjen, ndërsa duhet të përdorni një çakmak për ta nxeh pjesën e dorezës së makinës në rast se është ngrirë.Gjithashtu kujdes që të mbathurat të jenë të terura, pasi këpucët e mbuluara me dëborë mund të rrëshqasin në pedalet e makinës. Kurse gjatë vozitjes duhet të bëni manovra të kujdesshme, pasi distanca e ndaljes është dhjetë herë më e gjatë në akull dhe dëborë. Shpejtësia e dytë është më e preferueshme në terrenet e mbuluara me dëborë.Hapësira duhet t

Makina që po “çmend” adhuruesit e xhipave

/

Xhipi "The Gladiator" është automjeti i cili i bëri adhuruesit e makinave të mbajnë kokën me duar.Fuqia e kësaj makine do të vijë nga familja e njohur Pentastar 3.6 litërsh me Auto Stop-Start dhe një zgjedhje midis një manuali me gjashtë shpejtësi dhe një ndërrues tjetër me tetë shpejtësi, transmeton lajmi.net.Në vitin 2020, gjithashtu do të jetë në dispozicion edhe ekuilibri i parashikuar EcoDiesel V6 i çiftuar në tetë shpejtësi.I vetmi stil i trupit është ekuilibri i Crew dhe një çelik prej pesë këmbësh.Enterieri përmban sistemin e infotainment Uconnect të gjeneratës së katërt me Apple CarPlay dhe Android Auto.Ndërkohë, t’i ndjekim disa prej fotografitë e këtij xhipi. /Lajmi.net/

Ky është çmimi “marramendës” i Mercedes CLS 2019

/

Brezi i tretë i Mercedes CLS filloi prodhimin në janar, dhe tani prodhuesi i makinave ka shpallur çmimet në ShBA.Mercedes CLS 2019 450 do shitet 69.200 dollarë plus një tarifë prej 995 dollarë, që e bën këtë seri të Mercedesit 10.000 dollarë më e shtrenjtë se E450, transmeton lajmi.net.Sidoqoftë, Ajo vjen e pajisur me një kit standard të trupit AMG, njësi ndriçimi LED dhe rrota aliazhi 2.50 centimetra.Fuqia ofrohet nga një motor me 6 cilindra 3.0-litër. Është në përputhje me një ndërrues automatik me nëntë shpejtësi që lejon CLS të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 5.1 sekonda.Gjithashtu, makina arrin shpejtësinë prej 250 km/h. /Lajmi.net/

Vetëm dy vetura të tilla ekzistojnë në botë

/

Chevrolet Corvette 1980 u ndërtua fillimisht në fund të viteve 1970 nga një kompani me qendër në Pasadena equajtur "California Custom Coach" për njerëzit që donin të kombinonin karakterin sportiv të Corvette me praktikën e një makine me katër dyer.Vetëm gjashtë Corvette me katër dyer ishin ndërtuar fillimisht nga kompania. Njëri ishte prototip, ndërsa pesë të tjerat përshtateshin për secilin blerës. Çdo makinë u ndërtua duke prerë dy makina në gjysmë, duke zgjeruar boshtin e automjetit në 76 cm pas bashkimit, transmeton lajmi.net.Vetëm dy besohet të ekzistojnë ende sot, njëra prej të cilave aktualisht është e listuar për shitje nga “NBS Auto Showroom”. Ajo ka vetëm 20,000 milje në kilometër të kaluara dhe është vozitur kryesisht në shfaqjet e makinave.Ani pse nuk është një makinë në fabrikë, por është ende një shembull origjinal. Corvette me katër dyer; ka një V8 5,7 litërësh q

Volkswagen lejon përdoruesit e Apple të hapin makinën e tyre me Siri

/

Volkswagen po thellon marrëdhëniet e saj me Apple nëpërmjet aplikacionit "VW Car-Net".Përdoruesit e iOS tani mund të përdorin Sirin për të hapur dhe mbyllur makinën e tyre, pasqyrimin e kilometrazheve dhe karburantin e mbetur në automjetin e tyre, transmeton lajmi.net.Pronarët e makinave Volkswagen gjithashtu mund të caktojnë një temperaturë specifike dhe ta përcaktojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Cart-Net nuk është i disponueshëm për të gjithë pronarët e VW, megjithat: aplikacioni ngarkon një tarifë specifike abonimi në muaj. Kjo lejon pronarët e automjeteve të identifikojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Apple debutoi me “Siri Shortcuts” në iOS 12-shin, e cila është e nevojshme për këtë funksionalitet të ri Volkswagen./Lajmi.net/

Xhipi “Chevrolet” që po u “shpallë” luftë të gjithë xhipave tjerë

/

Chevrolet Colorado Zr2 Bison është versioni më ekstrem, për sa i përket makinave të destinuara për vozitje jashtë rrugës. Përgatitur nga fabrika për t'i përballuar shtigjet më sfiduese, Bison po konsiderohet si xhipi më i fuqishëm për vitin e ardhshëm.Ekspedita Amerikane e Veturave (AEV) ka mundësuar përditësime të cilat nuk janë parë më herët në xhipat e tjerë. Kryesorja është hapësira më e madhe e ulësave, kjo e mundësuar për shkak të zgjerimit të pjesës së pasme të versionit V-6.Çmimi i cili do t’i etiketohet kësaj makine është fiks 50.000 dollarë, përkatësisht 44 mijë euro, transmeton lajmi.net.Sipas Chevrolet, ata kanë shitur 428.792 prej këtyre makinave./Lajmi.net/

Kështu duket ferrari 2.8 milionësh

/

Një superveturë me pamje të veçantë u ndërtua nga një ish shofer i garave italiane dhe tani po kërkon një shtëpi të re.E.C. OnlyOne P8, është një super-veturë e ndërtuar nga ish-shoferi italian Enea Casoni dhe është i bazuar në një Ferrari F430, transmeton lajmi.net.Casoni e nxori atë në Gumball 3000 të këtij viti, por tani po kërkon të shesë makinën.E.C. OnlyOne P8 përdor motorin V4 të aspiruar natyral të F430 me 4.3 litra për të ofruar 600 kuaj fuqi.V8 ka gjashtë ndërrues shpejtësisë manual, gjë që e bën më klasike atë./Lajmi.net/

Tesla tani vlen më shumë se BMW

/

Prodhuesi i makinave elektrike Tesla vlen më shumë se prodhuesi gjerman i makinave për herë të parë.Që nga shpallja e fitimit rekord , aksionet e Tesla janë rritur ndjeshëm. Kapitalizimi i tregut i prodhuesit të makinave elektronike tani është afër 60 miliardë dollarë, transmeton lajmi.net.Kompania është më e vlefshme sesa prodhuesi BMW , kapitalizimi i të cilit vjen në vetëm 48 miliardë euro (55 miliardë dollarë), siç raporton Electrek . Edhe pse Tesla shet panele diellore dhe ruajtje të energjisë për shtëpitë përveç makinave , por një pjesë e madhe e qarkullimit vjen përmes tregtisë së makinave.Është njoftuar kohët e fundit se Tesla po shitet më shumë makina në SHBA për herë të parë sesa një prodhues automjetesh gjerman.BMW shet rreth dy milion makina në vit , dhe Tesla ka një prodhim vjetor prej vetëm 360,000. Megjithatë, investitorët parashikojnë një të ardhme të ndritur për

Mercedes-Benz “GLC Coupe” vetura luksoze e kësaj kompanie

/

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive.Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”.Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot 503 kuaj fuqi, transmeton top channel.Sipas Mercedesit, GLC 63 S Coupe mund të arrijë 100 kilometra për 3.8 sekonda, dhe shpejtësia maksimale që mund të arrijë është 280 kilometra.Konsumi i karburantit është 11.7 litra për 100 kilometra.

1 2 3 62