Auto - Page 41

Teknologjia shkak kryesor për pagjumësinë tek adoleshentët

Mjafton që gjatë mbrëmjeve të reduktojmë përdorimin e smartphonit për të rregulluar pagjumësinë tek adoleshentët. Shqetësimi kryesor mbërrin nga drita e ekranit në frekuencat e ngjyrës blu të aparateve teknologjike. Kërkuesit holandezë të Institutit të Neuroshkencave kanë studiuar grupe adoleshentësh të cilët kishin kohëzgjatje të ndryshme në qëndrimin në kontakt me teknologjinë gjatë orëve të

Facebook mbyll 3 miliardë llogari të rreme

Rrjeti shoqëror njoftoi se ka mbyllur më shumë se tre miliardë llogari të rreme nga tetori në mars, që është dy herë më shumë se gjashtë muajt e mëparshëm. Një raport i ri në Facebook i lëshuar sot nuk thotë se sa llogari të rreme mund të mbyllen. Facebook viteve të fundit përballet me shuarjen

Kontrolloni kohën që fëmijët shpenzojnë në telefon

Mjafton që gjatë mbrëmjeve të reduktojmë përdorimin e smartphone-it për të rregulluar pagjumësinë tek adoleshentët. Shqetësimi kryesor mbërrin nga drita e ekranit në frekuencat e ngjyrës blu të aparateve teknologjike. Kërkuesit holandezë të Institutit të Neuroshkencave kanë studiuar grupe adoleshentësh të cilët kishin kohëzgjatje të ndryshme në qëndrimin në kontakt me teknologjinë gjatë orëve të

Bashkëpunim SAS-Airbus për avionët hibridë

Kompania ajrore skandinave SAS dhe ajo evropiane Airbus njoftuan sot partneritetin e tyre për të studiuar ekosistemin dhe nevojat e avionëve hibridë dhe elektrikë. “Partneriteti do të përfshijë një projekt kërkimor për të përshtatur sa më mirë avionët hibridë elektrikë për përdorim tregtar në shkallë të gjerë”, njoftoi SAS në një komunikatë. Bashkëpunimi, që pritet

Veturat që më së shumti synojnë hajnat, nuk janë ato luksoze – të dhënat në Britani të Madhe e dëshmojnë këtë

Mund të ju befasojë, por a e dini se vetura më e vjedhur gjatë vitit 2018, nuk ishte një veturë luksoze. Këto të dhëna janë publikuar nga mediat britanike, sipas të cilave, lloji i veturave, cak i hajnave nuk ishte një makinë sportive ose një xhip, por ishte në të vërtetë një Ford Focus, përcjell

Panasonic ndalon biznesin me Huawei

Panasonic ka ndërprerë bashkëpunimin me Huawei. Panasonic i Japonisë tha se po ndalonte biznesin me Huawei në përputhje me kufizimet e SHBA-së, duke i dhënë një goditje të re firmës kineze të telekomunikacioneve. Javën e kaluar SHBA hodhën Huawei në një listë të kompanive që firmat amerikane nuk mund të tregtojnë nëse nuk kanë licencë.

Panasonic ndërpret bashkëpunimin me Huawei

Kompania japoneze Panasonic ka vendosur të pezullojë dhënien e komponentëve të caktuara të prodhuesit kinez të pajisjeve të telekomunikacionit Huawei, pasi SHBA vendosën kufizime të eksporteve ndaj kompanisë. “Numri i produkteve të prekura nga ky vendim është i kufizuar dhe do të jetë e vështirë të ketë ndonjë ndikim në të ardhurat”, pohon një përfaqësues

Ja si duket mjalti në univers

Auto19 maj 2019 Volkswagen lanson një makinë të ngjashme me Atlas Afro një vit më parë, drejtuesi i përgjitshëm i Volkswagen, Horbert Diess ka bërë të ditur se në tregun e Shteteve të Bashkuara, do të lansohet një makinë e re, e ngjashme me Atlas dhe pritet të ketë suksesin e… Burimi: https://www.botasot.info/

Vodafone largon telefonin 5G të Huaweit nga para-shitja

Operatori britanik i telekomunikacionit, Vodafone UK, njoftoi sot se ka larguar telefonin e mençur 5G të Huawei nga para-shitja për shërbimin e tij ri që nis në korrik, për shkak të pasigurisë në lidhje me mbështetjen dhe shërbimin afatgjatë të pajisjes. “Ne jemi duke ndaluar porositë paraprake për modelin Huawei Mate 20X 5G në Britani

Honda merr porositë e para për makinën e parë elektrike

Konsumatorët në tregjet e përzgjedhura evropiane mund të rezervojnë Honda, e cila është në formën e një prototipi të paraqitur në këtë vit në panairin e veturave në Gjenevë. Tani për tani, ky model urban elektrik mund të porositet në Britaninë e Madhe, Gjermani, Francë dhe Norvegji. Konsumatorët potencialë mund ta bëjnë këtë nëpërmjet faqes

Cayenne i ri do të ketë tre opsione motorësh (Foto)

Rivali i BMW X6 dhe Mercedes-Benz GLE, pritet të jetë shumë i fuqishëm Tashmë është bërë e ditur se Porsche Cayenne i ri, do të lansohet gjatë vjeshtës, mirë nuk janë treguar edhe disa elemente shumë interesante, transmeton Telegrafi. Raportohet se kjo makinë që do të rivalizojë me BMW X6 dhe Mercedes-Benz GLE, do t’i

Super ofertë që i ka krejt!

Franca e ka djathin ma të mirë, i ka muzetë ma të mirë, e i ka edhe trenat ma të shpejtë, po e ka edhe PEUGEOT që krenohet me të. Prandaj zgjidhni ofertën nga PEUGEOT që i ka krejt dhe përfitoni pakon atraktive, për veturën tuaj të preferuar: PEUGEOT 208  1.2 Pure Tech për vetëm

​Spiunohet McLaren 720S Hybrid Mule (Foto)

Vetëm një ditë pas festimit të makinës së 20.000 dhe një ditë para zbulimit të Grand Tourer, McLaren planifikon të lançojë një Coupe 720S. Duke ndjekur gjurmët e modeleve të elektrizuara si P1 dhe Speedtail më të fundit, modeli që mban emrin e koduar “MVY04-BP23” është spiunuar së fundi. Një vështrim më i afërt në

Llojet e heshtjes ose kritika që mungon

Nga: Primo Shllaku Mbas krijimit të alfabetit në dhjetëvjetshin e parë të shek. XX ndryshoi nji mendësi themelore e kulturës shqiptare. Forma gojore e produktit letrar ia la vendin ngadalë formës së shkrueme. Pati në atë periudhë nji harlisje të shkrimit me format letrar dhe Gjergj Fishta i besdisun prej morisë së kandidatëve për letrarë,

McLaren 720S do të bëhet edhe më i shpejtë (Foto)

Sikur modeli i tanishëm, të mos jetë aq i shpejtë dhe i fuqishëm Mund të tingëllojë mjaft e çuditshme, por përmes Track25 do t’i bëjë makinat nga McLaren edhe më të shpejta, transmeton Telegrafi. Pjesë e këtij plani, është që deri më 2025 të lansohen 18 modele të reja, përfshirë edhe pasardhësin e P1. Derisa 720S

Opsioni luksoz i Rrolls-Royce për shampanjë dhe kaviar, që kushton 44 mijë funte (Foto)

Ka rregulla shumë të ashpra në lidhje me vozitjen dhe konsumin e alkoolit, megjithatë Rrolls-Royce ofron që të bëhen bashkë këto të dyja, për një koktej shumë të hollë. Së bashku me veturën luksoze, vjen edhe kutia ku qëndron shishja e shampanjës, si dhe gotat nga kristali, transmeton Telegrafi. Brenda ndodhen edhe enët metalike, ku

1 2 3 51