Category archive

Auto - page 3

Zuckerberg përballet me votimin e udhëheqjes në Facebook

në kategorine Auto

Mark Zuckerberg ballafaqohet me thirrje për dorëheqje nga posti i shefit ekzekutiv të Facebook.

Një votim që bën thirrje që Mark Zuckerberg të heq dorë si udhëheqës i Facebook pritet të zhvillohet në mbledhjen e përgjithshme vjetore të kompanisë të enjten.

Zuckerberg është edhe shefi ekzekutiv i Facebook dhe kryetari i bordit të drejtorëve të saj, raporton “Bbc”.

Ata që thërrasin atë për dorëheqjen e tij si kryetar thonë se kjo do ta ndihmonte të përqëndrohej në drejtimin e kompanisë.

Zuckerberg nuk ka gjasa të humbasë votën, sepse ai zotëron 60% të aksioneve të kompanisë.

Megjithatë, përqindja e aksionarëve që votojnë kundër tij mund të tregojnë se sa besim kanë në udhëheqjen e tij. 

Burimi: https://www.botasot.info/

Drejtori kryesor në Mecredes doli në pension, BMW kujdeset për një mahi të veçantë

në kategorine Auto

Nuk mungoi kundërpërgjigjja nga Mercedes

Ka ardhur fundi i një eopoke në Mercedes, pas pensionimit të drejtuesit kryesor dhe vendosjes së një tjetri në atë pozitë. 

Pasi punoi për 40 vjet në Mercedes, Dieter Zetsche është pensionuar nga bordi i menaxherëve dhe kryesuesi i Mercedes-Benz Cars.

Ishte CEO i kompanisë për 13 vjet dhe njihet për punën në nxjerrjen e Daimler nga Chrysler,  kur kompania amrikane falimentoi gjatë vitit 2007, rindërtoi linjën e prodhimit të Mercedes dhe biznesin me Kinën.

Ola Kallenius nga Suedia, do ta zërë pozitën e tij, si i pari jo gjerman që e drejton kompaninë Daimler. Ky ndryshim bëhet në një kohë të rrëndësishme, pikërisht kur Mercedes lanson linjën EQ të makinave elektrike.

Për të nderuar pensionimin, është shpërndarë një material prekës, vetëm se jo nga Mercedes por BMW – rivali kryesor i kompanisë.

Në filmim shfaqet një aktor që ngjason me Zetsche, i cili dorëzon kartelën, përshëndetet me kolegët dhe dërgohet në shtëpi me një Mercedes S-Class. Kur mbeti vetëm dhe askush nuk po e shihte, hyri në garazh dhe meqë ishte “më në fund i lirë” doli me një BMW i8 Roadster.

“Faleminderit BMW për sygjerimin, por jemi 100 për qind të sigurt, se do të vazhdojmë me #switchtoEQ” shkruan shkurt në Twitter. Në këtë formë, Mercedes ri tregoi planet për linjën e makinave EQ, megjithëse ka mjaft ndryshme të brendshme. 

Burimi: https://www.botasot.info/

“Çmendet” BMW, po e shet veturën e tipit më të ri për vetëm 22 mijë euro

në kategorine Auto

BMW ka bërë çmendurinë e radhës, duke mundësuar një model të ri të veturës nga seria ‘M2 Competition’ për vetëm 22,500 euro.

Një model standard nga seria ‘M2’ kushton diku rreth 75 mijë euro, por kompania prodhuese e automobilave duket se ka menduar për konsumatorët e saj.

Veturës i është vënë emri ‘San Marino’, e cila vjen me ngjyrë të kaltër metalike.

Megjithëse nuk dihet në lidhje me specifikat e veturës, kompania gjermane ka mundësuar disa fotografi të saj.

Ndiqini ato më poshtë.

Image

Burimi: https://www.botasot.info/

Amazon lehtëson fshirjen e regjistrimeve zanore në Alexa

në kategorine Auto

Amazon po e bën paksa më të lehtë të fshijë regjistrimet e Alexa me komanda të reja zanore.

Tani vetëm me komandën zanore “Alexa, fshij gjithçka që kam thënë sot”, asistenti do të fshijë të gjitha regjistrimet që ruan në serverët e Amazon.

Deri tani fshirja e regjistrimeve në Alexa është bërë përmes aplikacionit ose në faqen e internetit Amazon.

Dyqanet Amazon ruajnë regjistrimet e çdo kërkese që keni bërë në një pajisje Alexa, për të ndihmuar në përmirësimin e shërbimit të njohjes së zërit dhe karakteristika të tjera.

Megjithëse kjo është kryesisht e panevojshme, Amazon nuk ofron një mënyrë për të çaktivizuar ruajtjen afatgjatë të regjistrimeve zanore ose t’i fshijë rregullisht, siç ka bërë Google me disa të dhëna të ndjeshme.

Burimi: https://www.botasot.info/

Windows 10 lufton kundër rrjeteve të pasigurta Wi-Fi

në kategorine Auto

Pas prezantimit të azhurnimit të majit për Windows 10, Microsoft ka zbuluar synimin për të hequr disa nga karakteristikat nga versionet e ardhshme të atij sistemi operativ.

Një prej tyre është heqja e mbështetjes për lidhjen me rrjetet Wi-Fi që mbrohen nga algoritmi i vjetër WEP, i cili aktualisht konsiderohet i pasigurt.

Përdoruesit këshillohen të përdorin algoritme më moderne dhe më të mira WPA2 dhe WPA3, nga të cilat ky i fundit u prezantua vitin e kaluar.

Në mënyrë që përdoruesit të informohen për këtë ndryshim në kohë, azhurnimi i majit do të shohë një paralajmërim për heqjen e mbështetjes së WEP.

Ajo mund të hiqet zyrtarisht me ardhjen e një përditësimi të vjeshtës për Windows 10, i cili pritet në tetor ose nëntor.

Burimi: https://www.botasot.info/

Ford GR me rrota tejët joshëse të titaniumit, të printuara në 3D

në kategorine Auto

Gjenerata e dytë e rrotave HRE 3D, janë edhe më të mira se ato që ishin më parë.

HRE Wheels ofron formate të ndryshme rrotash për vetura, të kualitetit të lartë dhe me tri pjesë të kombinuara.

Mirëpo, duket se këto rrotë nga titaniumit, për printuara 3D, janë më komplekse dhe me dizajnin më të përpunuar ndonjëherë.

Fillimisht, të ashtuquajturat HRE3D+ i kemi parë në një McLaren gjatë nëntorit të vitit të kaluar, ndërsa me kohë ato janë zhvilluar edhe më shumë, sa i përket prosesit të printimit. Tani që janë lansuar si pjesë e gjeneratës së dytë, HRE janë edhe më të mira.

Rrotat që për herë të parë janë vënë në një Ford GR, u printuan nëpërmjet sistemit të veçantë 3D, që shkakton vetëm pesë për qind humbje materiali, ndërsa janë shumë edhe më të lehta.

Këto rrota janë ndërtuar në dy formate, me 20 inë që peshojnë 7.2 kilogramë apo 21 inç dhe peshë prej 8.6 kilogramëve.

Burimi: https://www.botasot.info/

BMW freskon X1

në kategorine Auto

Pak ditë pas zbulimit të Serisë 1, BMW prezantoi edhe X1 e përditësuar.

Në plan të parë janë komponentët e ridizajnuar të pjesës së përparme dhe të pasme të karrocerisë që shoqërojnë gjuhën aktuale të dizajnit të BMW.

Enterieri është rifreskuar në përputhje me pjesën e jashtme, me shumë ngjyra të reja.

Pasi tashmë është bërë standard në modelet e reja të BMW-së, edhe rifreskimi i X1 ka një maskë më të madhe që lidhet si ajo në Serinë 1.

Në enterier ndodhet përzgjedhësi i ri elektronik i marsheve në tastierë qendrore, ekrani multimedial 6.5 inç, ndërsa klientët mund të zgjedhin edhe një enterier të mbuluar me lëkurë Dakota.

Motori ka katër cilindra 2.0 litra që sigurojnë 228 kuaj fuqi nën shenjën xDrive28i  përshpejton në 6.3 sekonda.

X1 gjithashtu debuton një version hibrid të xDrive25e me një turbombushës me 125 kuaj fuqi dhe një motor elektrik me 95 kuaj fuqi që lejon vetëm 50 kilometra udhëtim me energji elektrike dhe një konsum prej vetëm 2 litra në 100 kilometra.

Burimi: https://www.botasot.info/

Newscoop: Gërshetimi i lajmeve të Facebook me informacionin e Wikipedia

në kategorine Auto

Kompania e re me seli në Amsterdam synon demokratizimin e lajmit duke maksimalizuar një rrjet botëror të gazetarëve. Platforma shfrytëzon teknologjinë blockchain për verifikimin e përmbajtjes dhe kontrollin e fake news.

Ideja e Newscoop u konceptua gjatë kulmit të luftës së Bosnjes. Atëherë, themeluesja e platformës online Camilla Warrender, një pianiste profesioniste, po punonte në Sarajevë me shoqen e saj, aktoren suedeze Bibi Anderson, për t’u lehtësuar dhimbjen viktimave të konfliktit me anë të interpretimeve muzikore. Avokatja politike kuptoi shumë shpejt brenda saj se si informacioni po manipulohej nga forcat serbe për të vijuar gjenocidin gjatë luftës. “Nga fundi i luftës isha e vendosur për të bërë gjithçka duhej për t’ju ardhur në ndihmë të rinjve që të informonin njëri-tjetrin rreth ngjarjeve botërore,” i tha Warrender DW-së. “Ajo ishte fara e Newscoop.”
Më shumë se dy dekada më vonë, Warrender u bashkua me Anurag Wakhlu, sipërmarrës teknologjie, për krijimin e Newscoop. “U takuam në një takim të bizneseve të reja dhe kuptuam se kishim të njëjtin vizion për një platformë botërore të lajmit dhe komunitetit,” i tha DW-së 47-vjeçarja Wakhlu. “Një platformë ku lajmet janë nga njerëzit, për njerëzit dhe jo lajme nga një grup i kufizuar njerëzish për disa njerëz të tjerë.”

Facebook për lajmet

Që të dy themeluesit kanë si qëllim fuqizimin e njerëzve në mbarë botën duke u dhënë atyre zë dhe gjithashtu duke i dhënë fund “mendimit personal” se si një lajm ndikon në jetën e përditshme.

“Facebook solli një platformë ku njerëzit të ndanin publikisht jetët e tyre shoqërore, dhe në të njëjtën mënyrë ne po sjellim një platformë për njerëzit që të ndajnë eksperiencat e tyre,” thotë Wakhlu. “Por në shpirt ne jemi Wikipedia. Ka paksa bashkë-krijim këtu. Ka gjithashtu një bashkëpunim me Wikipedia. Ne po përpiqemi për të ndërtuar kontrollin e fakteve, bashkë-krijimin dhe bashkëpunimin.”

Platforma po përdor teknologjinë blockchain për të verifikuar përmbajtjen nga ana e kontribuesve dhe t’i shpërblejë ata për prurjet. 

“Ne duam t”u japim mbrapsht kontribuesve. Ne në fakt paketojmë këtë përmbajtje dhe ua japim mediave të tjera, çka është pjesë e modelit tonë të të ardhurave,” tha Wakhlu. “Ne duam që këto para të shkojnë tek njerëzit që kanë prodhuar këtë përmbajtje. Prandaj dhe po përdorim teknologjinë blockchain, e cila është mënyra më e fuqishme e teknologjisë që shpërblen ata që japin, për atë çka japin.”

Platformat e reja mediatike

Kompania me qendër në Amsterdam, Newscoop, ishte një nga 12 kompanitë e reja nga e gjithë bota që morën pjesë sivjet në Global Media Forum, të organizuar nga Deutsche Welle. Kjo kompani u shpall fituese për potencialin e saj për të qenë botërisht në shkallën e duhur. “Mendoj se ata patën një model shumë të zgjuar. Kombinohet një platformë editoriale e besueshme me një platformë teknologjike blockchain,” i tha DW-së Joachim Vranken, sipërmarrës dhe anëtar i jurisë. “Ata po përdorin teknologjinë blockchain për të shmangur lajmet e rreme. Ky ishte një detaj kyç  që na bindi ne të jurisë”.

Warrender dhe Wakhlu do të përfitojnë tashmë nga një trajnim i posaçëm nga Akademia e Deutsche Welle-s dhe një mundësi për të reklamuar kompaninë e tyre në Global Media Forum. 

“Është e jashtëzakonshme. Kishte shumë kompani të reja në këtë trajnim, secili i ndryshëm nga tjetri, kompani të konsoliduara dhe kompani të reja me qëllime të vërteta shoqërore,” tha Warrender. “Mendoj se unë dhe Anurag i shohim ata si partnerë të ardhshëm dhe kjo është tepër emocionuese.”/DW

Burimi: https://www.botasot.info/

Fiça, Buba, Yugo, Zastava dhe jo vetëm në garë, ja cila veturë triumfon

në kategorine Auto

Një video interesante që shpërfaq garën e makinave të vjetra dhe të përdorura, është publikuar në një kanal në platformën e famshme ‘Youtube’.

Sipas klix.ba, bëhet fjalë për vetura të modeleve si Zastava 750 LE, Fiça, Zastava 101, Renault 4 TL ose Quadruple, Yugo 45, Volkswagen 1200 J, përkatësisht Buba, si dhe Fiat 126 BSI.

Siç thuhet më tej, bëhet fjalë për modele të njohura vite më parë, sidomos ato të prodhuara nga ish-Jugosllavia.

Shihni garën e mëposhtme, për të kuptuar fituesin e kësaj gare. 

Burimi: https://www.botasot.info/

Versioni iOS 13 prezantohet javën e ardhshme, dhjetë përditësimet që mund t’i ketë

në kategorine Auto

Shumë shpejtë, do të kemi mundësi ta shohim versionin e ri të iOS 13.

Worldwide Developers Conference fillon me tre qershor, ku Apple do t’i prezantojë ndryshimet e reja.

Deri më tani, ka pasur shumë lajme dhe spekulime, ndërsa ende nuk ka pasur ndonjë konfirmim për përmbajtjen. Kjo nuk i ka ndaluar përdoruesit, të listojnë dhjetë pritje për atë që iOS 13 mund t’i ofrojë.

Sistemi i errësimit të ekranit

Ka qenë në listën e pritjeve për iOS 12, si dhe do të mbetet derisa Apple ta aplikojë. Sipas disa lajmeve, mundësia e errësimit të ekranit do të arrijë në versionin e ri, ndërsa është në fillim të opsioneve fillestare.

Siri më i mirë

Megjithëse Apple ka punuar shumë për ta përmirësuar, Siri ende ka mbetur prapa konkurrencës. Opsioni Siri Shorcutc është ende i komplikuar dhe shkakton huti, derisa nuk vepron në mënyrë konkrete. Asgjë nuk mund të ndryshohet brenda natës, mirëpo nga Apple kërkohet që të bëjë disa veprime, që sistemi të ofrojë mundësi sa më konkrete.

Mundësi për të gjetur Emoji

Gjetja e Emoji

Shfrytëzohen në masë të madhe dhe po konsiderohen si komunikim më i përhapur i kësaj kohe, ndërsa Apple ofron Emoji shumë konkrete. Me një figurë mund të thuhet shumë, mirë është problem se si të gjendet kjo figurë. Nëpërmjet iOS 13 kërkohet mundësia, që të gjendet figura konkrete, në momentin e duhur.

Mbështetje për iPhone 6

Ende nuk dihet, nëse Apple mund ta mbështesë me iOS 13 edhe iPhone 6, ndërsa nëse nuk e krijon mundësinë do t’i zhgënjente shumë përdoruesit. Sikur të krijohej mundësia, do të gëzonte shumë përdoruesit e iPhone 6, si dhe të rrëzonte mitin se nuk po i mbështetë pajisjet e vjetra.

Njoftimi për nivelin e zërit

Kutia e njoftimit për zërin

Janë bërë shumë vite, që kur është lansuar iPhone dhe sistemi iOS vazhdon ta ketë të njëjtin njoftim kontrollin e audios. Askujt nuk do t’i mungonte katrori me shenjën e ziles, si dhe vizat poshtë, që tregojnë nivelin e zërit, andaj do ishte e rrugës që të hiqej në përditësimin e ri.

Përmirësimi i fotografimit gjatë natës

Tani që Google e ka vërtetuar se mund të shkrepen fotografi të mahnitshme edhe gjatë natës, është koha që Apple të veprojë në të njëjtën mënyrë që ta krijojë mundësinë e njëjtë. Megjithëse iPhone ofron kamerë të mirë, është sistemi që nuk ia mundëson të njëjtën nëse shkrepja bëhet gjatë natës, andja në iOS 13 pritet të ofrohet krijimi i këtyre imzheve në errësirë.

Sistem më të hapur të kamerës

Kontrolli i kamerës

Meqë po flitet për fotografim, në përditësimet e iOS pritet të hapet më shumë sistemi i kamerës, që të bëhen fotografi sa më të personalizuara. Kamerat e iPhone janë shumë të mira, mirëpo nuk ofrojnë edhe sistem që ofron zhvillimin e kërkesave manuale, të cilat mund t’i përdor shfrytëzuesi.

Ndarja e ekranit për dy pamje te ndryshme

Dihet që Apple nuk mund të ofrojë një iPhone që i ofron të gjitha, mirëpo mund të ketë një ndryshim të thjeshtë. Nëse përcjellet rrjeti social, pse në njërën atë të mos ketë munësi të shikohet edhe ndonjë material muzikor. Me këtë ndarje, përdoruesit do të kenë mundësi që ta shfrytëzojnë edhe më shumë pajisjen e tyre të zgjuar.

Zhdukja e mësazheve

Shumë sisteme, tani e kanë zhvilluar mundësinë e zhdukjes së imazheve, derisa përdoruesit e Apple vazhdojnë t’i kenë mesazhet që i kanë shkruar edhe para shumë viteve. Modernizimi do ta bënte shumë më personal, vetëm se mund të bëhet në formatin e tanishëm dhe të mos ketë nevojë për një aplikacion tjetër që ofron opsionin e njëjtë.

Më shumë opsione në bazën kryesore

Baza kryesore të ketë më shumë opsione

Sistemi iOS ofron shumë mundësi, të cilat përdoruesit e Apple as që e dinë që ekzistojnë. Në versionin e ri, pritet që në mesin e përditësimeve, të ketë më shumë opsione në bazën kryesore. Kryesoret të jenë më të dukshme, si dhe një pjesë tjetër që do t’i tregonte disa prej atyre që kanë mundësi ta lehtësojnë përdorimin e sistemit.

Burimi: https://www.botasot.info/

Dalin pamjet e reja të Golf 8

në kategorine Auto

Ka rrjedhur dizajni i Golfit të ri, i cili mendohet se është Mk VIII e i cili tashmë është konfirmuar se do të lansohet në tetor në shtëpinë e tij në Wolfsburg të Gjermanisë nga Volkswagen.

Vetura më e njohur Evropiane e modeli më i shitur i Volkswagenit tashmë ka rrjedhur online, duke zbuluar jo vetëm dritat e reja por edhe dizajnin e tij evolucionar.

Ndryshimi më i madh i Golfit të ri, siç shihet në këto foto do të jetë zgjatja në dyert e pasme.

Version me tri dyer i Golfit me gjasë nuk do të ketë fare në gjeneratë e ardhshme, pasi deri tani asnjëherë nuk është parë duke u testuar.

Përveç dizajnit të tij ende nuk është zbuluar më shumë për Golf 8-shin e ri, e kjo pritet të ndodhë në tetor të këtij viti, ku VW do ta prezantoj atë.

Image

Burimi: https://www.botasot.info/

Dell XPS 13 do t’i ketë dy ekrane

në kategorine Auto

Aktiviteti Computex është shfrytëzuar prej shumë kompanive që prodhojnë teknologji, të prezantojnë laptop të rinj, ndërsa as Dell nuk ka mbetur prapa.

Kompania ka prezantuar XPS 13 që do t’i ketë dy ekrane, si dhe versionin e ri të Dell XPS 15, transmeton Telegrafi.

Hibridi me 13 inç që është kombinim mes laptopit dhe tabletit, ka shumë ndryshime në krahasim me paraardhësin, ndërsa prej ndryshimeve kryesore, është vendosja e kamerës prej pjesës së poshtme, në skajin e sipërm të ekranit.

Laptopi me ekranin 16:10 të ndjeshmërisë në prekje, ka shtatë për qind më shumë hapësirë për pamje, derisa mun të konfigurohet me rezolucion UHD+ apo HDR400, të certifikuar me Dolby Vizion.

Hapësira e komandave e ndjeshme në prekje, është zgjeruar për 18 për qind, derisa ka edhe përmirësime të disa detajeve teknike. Me gjithë këto ndryshime Dell ka arritur që ta hollojë edhe për shtatë për qind, në krahasim me gjeneratën e kaluar.

Brenda XPS 13 do të jetë gjenerata e dhjetë e procesorit Core nga Intel, që pritet ta bëjë 2.5 herë më të shpejtë.

Të dy këta laptop nga Dell, që mund të konfigurohen deri me 64MB, dalin në shitje gjatë muajit qershor, me çmim fillestar prej 999 dollarëve.

Burimi: https://www.botasot.info/

Apple sjell modelin e ri iPod Touch, me procesorin e iPhone 7

në kategorine Auto

Fansa të iPod touch, dita juaj më në fund ka ardhur. Apple sapo ka njoftuar një version të përditësuar të iPod touch që hedh poshtë procesorin  e vjetër për një A10 Fusion, së bashku me një opsion të ri të hapësirës prej 256GB.

Është përditësimi i parë i produktit të Apple që nga brezi i gjashtë i iPod Touch që u lansua në korrik të vitit 2015.

Përveç këtyre dy ndryshimeve, duket se Apple po lë pjesën tjetër të dizajnit të iPod Touch të njejtë: ka ekran të njëjtë prej 4 inçësh, pullën ‘home’ dhe kamerat.

Ndërkohë që njoftimi i rifreskimit të sotëm sjell Pod Touch në përputhje me iPhone 7 – iPhone-i më pak i fuqishëm që Apple aktualisht shet – procesori A10 siguron mjaft energji për disa veçori të reja, duke përfshirë thirrjet grupore në FaceTime dhe aplikacionet e realitetit të shtuar ë Apple, veçori këto të cilat më parë nuk ishin të disponueshme në iPod Touch.

Kompania thotë se, krahasuar me modelin më të vjetër, versioni i përditësuar do të ofrojë deri në dy herë performancën më të shpejtë të CPU-së dhe deri në tre herë më shumë grafikë.

Versioni i rifreskuar i iPod Touch fillon në 99 dollarue për modelin 32GB, 299 dollarë për variantin me 128GB hapësirë ruajtëse dhe 399 dollarë për opsionin e ri 256GB.

Burimi: https://www.botasot.info/

Apple lanson një ‘iPod touch’ të ri me karakteristika të përmirësuara

në kategorine Auto

Kompania teknologjike ‘Apple’ ka lansuar një ‘iPod touch’ të ri të martën, duke filluar me një çmim prej më shumë se 240 eurosh.

Pajisja nga radhët e ‘Apple’ do të jetë në dispozicion në dy variante të tjera, me kapacitet prej 128 GB (370 euro) dhe 256 sosh hapësirë (500 euro).

Gjenerata e fundit e ‘iPod touch’ vjen e dizajnuar me çipin e tipit ‘A10 Fusion’, për të cilin thuhet se do t’i japë përformancë më të mirë në lojëra pajisjes. Gjiganti teknologjik thotë se ‘iPod’-i i ri do të mbështesë të gjitha lojërat, aplikacionet edukative e madje do të ketë edhe një shfletues.

Një karakteristikë tjetër e pajisjes së re teknologjike është ‘Group Facetime’, e cila iu mundëson përdoruesve të bëjnë video-thirrje grupore me miqtë apo me familjarët.

“Ne po mundohemi të bëjmë pajisjen më të përballueshme ekonomikisht që bart sistemin ‘iOS’, si dhe atë më të shpejtë, duke filluar me vetëm 199 dollarë”, tha Greg Joswiak, zëvendës presidenti i Marketingut të Produkteve.

‘Apple’ ka përditësuar herën e fundit linjën e ‘iPod’ në vitin 2015. Seria u konsiderua si një dështim, pasi kompania vendosi vëmendjen tek smartfonët ‘iPhone’.

Burimi: https://www.botasot.info/

Lansimi i Galaxy Fold nga Samsung mund të vonohet përsëri?

në kategorine Auto

CEO i Samsung, DJ Koh, tha në fillim të majit, kur kompania njoftoi se do të na “njoftojë shpejt” për datën e lansimit të Galaxy Fold, se pajisja “nuk do të vonohet”.

Kompania ka anuluar lansimin fillestar për shkak të çështjeve që prekin mekanizmin e palosjes dhe ekranin. Kompania është duke punuar shumë dhe duke u përpjekur për të rregulluar çështjet, por vonesat kanë bërë që BestBuy të anuloj ë gjitha para-porositë për Galaxy Fold.

Tani një raport i ri nga Koreja, duke cituar burime të paidentifikuara të industrisë, pohon se Samsung ka nevojë për më shumë kohë se sa pritej  për t’i rregulluar çështjet, gjë që mund të shpie në vonesa të mëtejshme.

Zyrtarët e paidentifikuar të telekomit janë ende të bindur se telefoni do të lansohet në qershor, por Samsung tha se “procesi i përmirësimit po ndodh në mënyrë jashtëzakonisht konfidenciale dhe komentet nga burimet e industrisë së telekomit nuk mund të konfirmohen”.

Ende nuk ka asnjë datë zyrtare nga Samsung në lansimin e pajisjes, por afati i vetëshpallur i 31 majit po afrohet me shpejtësi.

Samsung i dërgoi letra atyre që e para-porositën telefonin e palosshëm, duke thënë se “nëse ne nuk dëgjojmë nga ju dhe ne nuk kemi dërguar pajisjen deri më 31 maj, porosia juaj do të anulohet automatikisht – Samsung”.

Burimi: https://www.botasot.info/

Skoda prezanton vitin e ardhshëm dy modele elektrike

në kategorine Auto

Edhe Skoda hyn në botën e automjeteve elektrike. Në “pokerin” e markave të grupit Volkswagen, ajo ishte e vetmja që mungonte në apel, ndërkohë që e ka mbushur këtë hendek me një debutim të dyfishtë, duke zgjedhur për prezantimin kampionatin botëror të hokejit, të cilin e sponsorizon prej 27 vitesh.

Kjo është një sfidë e vështirë, e shënuar nga lindja e një nënmarke të quajtur “iV”, të cilën do ta gjejmë duke nisur nga muajt e parë të vitit 2020 me dy modele: “Superb” të rinovuar dhe “Citigo” i testuar tashmë.

Fillon pikërisht nga këtu një rrugëtim i paimagjinueshëm deri pak vite më parë për Skodën.

“Vitin e ardhshëm do të prezantojmë modelin e parë të bazuar në platformën elektrike të grupit MEB, që do të jetë me shumë mundësi ‘Vision iV’ ndërsa brenda vitit 2022 synojmë të ofrojmë një gamë prej gati 20 versionesh me motorë elektrik. Kjo është një etapë zhvillimi e detyrueshme falë ‘Strategjisë 2025’”, thekson Christian Stube, anëtar i Bordit për zhvillimin teknik në këtë kompani.

Investimi i fundit i Skodës shkon në shifrat e dy miliardë eurosh. Falë vizionit të ri, “Citigo” do të transformohet në modelin e parë me emetime zero në historinë e firmës prodhuese nga Republika Çeke.

Image
Image
Image

 

Burimi: https://www.botasot.info/

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

në kategorine Auto

Në fillim të muajit, zyrtarë të një grupi prej 30 vendesh ranë dakord të bashkërendojnë veprimet për t’i siguruar brezit të ardhshëm komunikim të shpejtë përmes rrjeteve celularetë njohura si 5G. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jo vetëm, janë të shqetësuara nëse kompani teknologjike që veprojnë në vende si Kina, mund të bëhen objekt ndikimesh nga shteti, duke e bërë rrjetin të pasigurtë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Elizabeth Lee njofton mbi shqetësimet e sigurisë mbi rrjetin 5G dhe na tregon se çfarë nënkupton kjo për përdoruesit.

Rrjeti i telefonisë celulare 5G supozohet të jetë shumë më i shpejtë, më i përgjegjshëm dhe se do ta bëjë botën më të ndërlidhur. Gjithashtu u jep fuqi më të madhe kompanive 5G, thotë Zvi Marom nga kompania teknologjike “BATM Komunikimi i Avancuar”.

“Kushdo që e kontrollon internetin, ose e furnizon linjat furnizuese rreth internetit ka në dorë botën e komunikimit.”

Duke folur në konferencën globale të institutit Milken, zoti Marom tha se me këtë fuqi, prezenca e teknologjisë kineze 5G në SHBA është rrezik real.

“Ata vendosin gjëra të ndryshme në pajisjet e tyre që mund të hyjnë në përdorim në kohë konfliktesh. Nëse ka një konflikt, Kina vendos të paralizojë pajisjen dhe të bllokojë sistemin tuaj të komunikimit. Ata mund ta bëjnë këtë, këtu qëndron rreziku”.

Zoti Marom thotë se ka parë prova që dëshmojnë se Kina po e shfrytëzon teknologjinë celulare për spiunazh.

“Ata në fakt po e përdorin atë për mbikëqyrje masive kundër vetë popullatës së tyre. Kemi kontrolluar çdo çip të pajisjeve Huawei dhe kemi gjetur gjëra të pakëndshme. Nuk kishte vetëm gjëra që i takojnë një kompanie komerciale, ishin pajisje thuajse të kategorisë ushtarake”.

Gjatë disikutimit për teknologjinë kineze në një panel tjetër të konferencës, Chee-hwa Tung nga “Konferenca Politike Konsultative e Popullit Kinez” thotë se teknologjia si inteligjenca artificiale dhe rrjeti 5G në Kinë, kanë qëllim të mirën e përgjithshme.

“Nuk është qëllim spiunimi i njerëzve. Qëllimi është që populli kinez të ndihmohet të përfitojë më shumë të ardhura dhe të bëhet një komb I zhvilluar”.

Por, raportet e organizatës mbi të drejtat e njeriut thonë se Kina ka shfrytëzuar aplikacione celulare për mbikëqyrje në masë në Xinjiang, ku jetojnë shumë Ujgurë, një grup pakicë myslimane që janë bërë objekt dënimesh në masë dhe i shtypjes fetare. Raporti thotë se janë regjistruar të dhëna biometrike duke përfshirë edhe AND-në dhe lloje gjaku, ndërsa të dhënat e vendndodhjes shfrytëzohen për të monitoruar lëvizjet e banorëve.

Shumë zyrtarë amerikanë shqetësohen se Kina mund të përdorë metoda të ngjashme të mbikëqyrjes jashtë kufijve të saj. Zoti Tung thotë se Kina nuk ka për qëllim shtrirjen e autoritetit.

“E kuptojmë dhimbjen e ekzistencës nën pushtim. E kuptojmë koston, dhimbjen e luftës. Prandaj kemi më shumë paqe në AND-në, lëkurën dhe trupin tonë. Nëse shikoni me kujdes të gjitha luftrat ku është përfshira Kina, kanë qenë më së shumti në vetëmbrojtje se sa për arsye të tjera”.

Shumë espertë teknologjie thonë se Perendimi duhet të marrë masa mbrojtëse dhe të forcojë sigurinë kibernetike që të vetëmbrohet nga kërcënimet e mundshme që mund të shoqërohen me teknologjinë 5G.

Burimi: https://www.botasot.info/

Zbulimi i fundit: Pse dështon truri ynë?

në kategorine Auto

Një studim nga shkencëtarët në Universitetin e Cambridge dhe Yale, dhe hulumtuesit e Qendrës për plakje dhe neuro-shkencë zbuluan se obeziteti ka një ndikim të keq në tru.

Truri i njerëzve me kile të tepërta në moshën e mesme mund të jetë një dekadë më i vjetër se ata me peshë normale.

Për pesë vjet, shkencëtarët analizuan të dhënat e rreth 500 njerëzve të moshës ndërmjet 20 dhe 87-vjeç, të cilët ishin të ndarë në dy grupe: mbipeshë dhe peshë normale.

Bazuar në imazhin e trurit, strukturat e tij u ekzaminuan dhe raporti mes anatomisë së trurit dhe peshës trupore u mat. Është konstatuar se mbipesha mund të përshpejtojë plakjen e trurit dhe të rrisë rrezikun e neuro-degjenerimit,  apo humbjes së funksionit së neuroneve dhe vdekjes së tyre.

Burimi: https://www.botasot.info/

Volvo e shqetësuar me politikën tregtare të presidentit Trump

në kategorine Auto

Njeriu i parë i Volvo, Hakan Samuelson, shprehu shqetësimin për një luftë të mundshme tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian.

Samuelson vuri në dukje se numri i automjeteve që prodhohen në Shtetet e Bashkuara po rritet, duke shprehur shpresën se taksat e mundshme shtesë do të kursehen.

“Administrata Trump dëshiron që makinat të prodhohen në SHBA për të reduktuar deficitin e tregtisë. Rastësisht, ne bëjmë të njëjtën gjë. Do të prodhojmë 150.000 automjete në vit në SHBA, nga e cila gjysma do të eksportohen. Shpresoj se ata do të vendosin taksa ndaj dikujt tjetër” , tha Samuelson.

Volvo ka zbuluar një plan për të ndërtuar një fabrikë në SHBA në vitin 2015, para se Trump të zgjidhej president dhe kërcënoi të vendosë tarifa ndaj  automjeteve.

Kompania suedeze nuk është duke u përpjekur për të minimizuar ndikimin e tensioneve tregtare midis Shteteve të Bashkuara në BE.

Për shkak të tarifës prej 27.5%, Volvo ndërpreu importimin e automjeteve të saj në Kinë. Në vend të kësaj, modele të tilla si XC60 në SHBA janë importuar nga Evropa.

Burimi: https://www.botasot.info/

Burime brenda Samsung japin lajmin e keq për ‘Galaxy Note 10’

në kategorine Auto

Pritshmëria për Samsung Galaxy Note 10 është e lartë, pavarësisht nga disa pandehjeve se do ketë probleme.

Por, dy burime të mëdha kanë paralajmëruar disa lajme të këqija për ata që po e presin me padurim këtë lloj smartfoni.

Zhvilluesi i aplikacioneve Max Weinbach, së bashku me Steve Hemmerstoffer (aka nëpërmjet ‘Twitter’-it kanë deklaruar se dizajni i ri i kamerës Galaxy Note 10 është tejët jo-estetik.

Duke iu referuar burimeve të tij, Weinbach deklaroi: “Unë mendoj se Note 10 Pro do të duket shumë më keq se sa njerëzit mendojnë. Madje, shumë më i keq sesa dizajni i paraqitur në koncept-telefonin e Samsung-ut”.

Hemmerstoffer ishte po ashtu i të njëjtit mendim kur u pyet nëse dizajni i Galaxy Note 10 ishte “një përmirësim apo një hap prapa nga S10 +?”.

“Duket më i keq në krahasim me projektimin e kamerës së pasme të Galaxy Note 9”, deklaroi ai.

Nëse Galaxy Note 10 rezulton të jetë një dështim, entuziastët e Samsungut duhet të presin sepse duket se kompania do të lansojë një smartfon shumë më kreativ së shpejti.

Burimi: https://www.botasot.info/

Bill Gates: “Robotët që marrin punën e njerëzve duhet të paguajnë taksa”

në kategorine Auto

Vetëm për arsye se një punëtor nuk është teknikisht “gjallë” nuk do të thotë se mund të bëjë para pa paguar asgjë, sipas Bill Gates.

Në një intervistë të kohëve të fundit me kryeredaktorin e Quartz Kevin Delaney, filantropisti miliarder shpjegoi se puna robotike duhet të tatohen si puna njerëzore – kryesisht si një mënyrë për të ruajtur fondet për shumë shërbime sociale të shoqërisë.

“Ju nuk mund ta braktisni atë tatim të ardhurash,” tha Gates.

Ekonomistët dhe teknologët e ardhshëm, përfshirë Gates, kanë diskutuar për kërcënimin e automatizimit robotik për disa vite. Një raport i Oksfordit nga viti 2013 zbuloi se robotët mund të zëvendësonin deri në 50% të vendeve të punës ndërmjet viteve 2023 dhe 2033. Dhe një raport i McKinsey 2015 përfundonte se teknologjia e sotme mund të zëvendësonte 45% të vendeve të punës tani.

Pjesa më e madhe e këtyre vendeve të humbura ka të ngjarë të vijë, të paktën fillimisht, në telemarketing, përgatitjen e taksave dhe shumë punë në sektorin e shërbimeve. Në vitin 2016, një raport i PwC zbuloi se dronët mund të zëvendësonin punët në infrastrukturë dhe bujqësi.

Nëse dhe kur kjo të ndodhë, Gates nuk beson se prodhuesit e atyre robotë duhet të korrin fitimet e krijuara nga puna e automatizuar pa paguar asnjë lloj tatimi. Sistemi do të ishte i ngjashëm me atë se si qeveria merr një pjesë të rrogave të njerëzve për të mbështetur programe sociale, të tilla si shëndetësia, infrastruktura dhe zbatimi i ligjit.

Gates e sheh taksën robotike duke kontribuar në një pjesë të atyre programeve, fuqia punëtore e të cilave është në mungesë. Ai tregon shembujt e mësimdhënies, kujdesit të të moshuarve dhe ndihmën tek fëmijët me nevoja të veçanta. Me trajnimin dhe përmbushjen e duhur, njerëzit që humbin vendet e tyre të punës për arsye të robotëve mund të mbushin këto role dhe pagat e tyre të paguhen nga taksat.

Zgjidhjet më ekstreme për automatizimin e robotëve përfshijnë tatimin negativ të të ardhurave – një sistem në të cilin qeveria paguan qytetarët bazuar në të ardhurat e tyre dhe jo në të kundërtën – dhe të ardhurat themelore universale, ku njerëzit marrin një sasi parash çdo muaj vetëm për të qëndruar gjallë.

Burimi: https://www.botasot.info/

Arrin Seria e re BMW 1

në kategorine Auto

BMW ka prezantuar një gjeneratë të re të Serisë së saj 1 që hyn në epokën e re.

Për herë të parë, Seria 1 vjen në një platformë me bosht të përparmë.

Përveç platformës së re të markës, Seria 1 ka kaluar edhe nëpër ndryshime të projektimit, të jashtme dhe të brendshme.

Ajo është më e shkurtër për 5 milimetra dhe 4,319 mm e gjatë, e cila ka ndikuar gjithashtu në diferencën ndërmjet boshteve, e cila është zvogëluar për 20 mm në 2,670 mm, dhe është rritur në një lartësi prej 13 mm në 1,434.

Shfaqja e Serisë 1 është veçanërisht e rifreskuar dhe me drita “të ashpra”, por vetëm për një pagesë shtesë.

BMW për fillim në Serinë 1 ofron dy motorë me benzinë dhe tre me naftë.

Varianti hyrës është 118i me 1,5 litra me tre cilindra që sigurojnë 140 kuaj fuqi.

Motori i dytë benzinë është M135i xDrive më i fuqishëm me njësi 2,0 litra që zhvillon 306 kuja fuqi.

M135i xDrive nga 0 në 100 km/h arrin për 4,8 sekonda me shpejtësi maksimale të kufizuar në 250 km/h.

Varianti hyrës për dizel është 116d me 1,5 litra me tre cilindra që sigurojnë 115 kuaj fuqi.    

Aty është dhe 118d me 2,0 litra me katre cilindra që sigurojnë 150 kuaj fuqi, derisa në krye të ofertës është 120d xDrive me 190 kuaj fuqi.

Premiera e BMW Seria 1 do të shfaqet në Munih nga data 25-27 qershor, kur edhe do të prezantohet Seria 8 Gran Coupe. Shitja do të fillojë në muajin shtator, ndërsa dërgesat e para priten kah fundi i vitit.

Burimi: https://www.botasot.info/

Rikthehet Bitcoin, ngjitet në nivele maksimale

në kategorine Auto

Bitcoin është ngjitur në nivelet e tij maksimale në më shumë se një vit, duke dyfishuar vlerën e tij që prej muajit mars.

Kriptomonedha më e madhe është ngjitur deri në 10% këtë të Hënë nga niveli i 8.847 dollarëve që këmbehej ditën e Premte. Monedhat konkurrente ishin edhe më të forta në fillim të javës që shkoi. Litecoin arriti në gati 9% ndërsa Eter u rrit me 6%.

Mbështetësit e kriptomonedhës u inkurajuan nga një varg titujsh të kohëve të fundit që tregojnë interes më të madh në hapësirën e firmave kryesore. ‘Fidelity Investment’ po finalizon planet për të blerë dhe shitur asetet digjitale për klientët institucionalë ndërsa E*Trade Financial Group është gati të lejojë tregtimin e kriptomonedhës. AT&T Inc. tha se do të lejojë klientët të përdorin procesorin e pagesave BitPay për të paguar faturat e tyre në internet, raporton “Bloomberg”.

Bitcoin ka parë një rritje prej 70% këtë muaj, përpos shqetësimit të strategjikëve të JPMorgan Chase & Co, sipas të cilëve çmimi i tyre ka tejkaluar “vlerën e parashikuar”, çka nuk i përshtatet një monedhe digjitale.

Rruga progresive e Bitcoin këtë vit vjen pas tendencës së dhimbshme zbritëse që pati monedha gjate pjesës më të madhe të vitit të kaluar duke regjistruar një zbritje prej 70%. Kjo krizë ende e freskët në kujtesën e investitorëve bën që e gjithë bota të jetë pak skeptike në përqafimin e kriptomonedhës.

Burimi: https://www.botasot.info/

Redmi K20 vjen me kamerë pop-up

në kategorine Auto

Pak ditë më parë, Redmi lëshoi ​​një foto të telefonit Redmi K20 me ngjyrë të kuqërremtë. Tani është shfaqur edhe një tjetër foto e telefonit, që tregon modelin në variant blu.

Versionet blu dhe të kuqe të telefonit konfirmojnë gjithashtu ekzistencën e kamerave pop-up, si dhe të dhënat se K20 ka një kornizë të hollë dhe se nuk ka prerje në ekran.

Fotografitë gjithashtu ripohojnë specifikimet për modelin standard K20, të tilla si procesor Snapdragon 730, kamerë kryesore 48MP dhe bateri 4000mAh.

Redmi ka konfirmuar më parë funksione të tilla si tri kamera të pasme, xhirim 960 FPS slow-mo, sensor gjurmë gishtash në ekran dhe DC Dimming.

Pritet që K20 Pro do të vijë me këto funksione, por me procesor Snapdragon 855 premium. Çmimi i  Redmi K20 në Kinë do të jetë rreth 380 dollarë, që është më pak se modeli bazë Xiaomi Mi 9.

Burimi: https://www.botasot.info/

Apple përgatit MacBook Pro 16 inç me ekran OLED

në kategorine Auto

Kompania amerikane Apple po përgatit një laptop të ri MacBook Pro, i cili do të përdorë një ekran OLED 16 inç nga skaji në skaj.

Më parë këtë vit, analisti Ming-Chi Kuo pohoi gjithashtu se këtë vit mund të prezantohet në treg një MacBook Pro 16 inç, por atëherë nuk kishte detaje rreth zbatimit të ekranit OLED.

Apple MacBooks tashmë përdorë ekran OLED, por vetëm për sektorin Touch Bar të laptopit. Nëse raportet e fundit janë të vërteta, ky mund të jetë laptopi i parë OLED i Apple, transmeton KosovaPress.

Gjithashtu, raportet e mëhershme përmendën se Samsung do të jetë furnizuesi i vetëm i ekraneve të përmendur, gjë që nuk është për t’u habitur, pasi kompania e Koresë së Jugut është një nga prodhuesit më të mëdhenj të ekraneve të panelit OLED në këtë moment.

Burimi: https://www.botasot.info/

Shko lartë