Auto - Page 26

Konfirmohen specifikat e ‘BMW M3’ 2020

/

Ka pasur zëra të ndryshëm në lidhje me ‘M3’-shin e ri të kompanisë prodhuese të automobilave, BMW, por kjo e fundit nuk ka konfirmuar detajet zyrtare të specifikimeve. Por, kreu i planifikimeve të produkteve të BMW’së, Carsten Pries, së fundmi foli me Evo’n, duke zbuluar disa informacione pikante në lidhje me sedanin e ardhshëm sportiv

Partneri i Ferrarit zbulon krijimin më të ri në fushën e supermakinave

/

Përpara se të bashkonin forcat, dy kompanitë kanë qenë praktikisht rivale në disa fusha të biznesit të tyre. Çdo prodhues i respektuar automjetesh ka departamentin e tij të dizajnit. Por, kur duhet ndihmë shtesë, orientim, apo edhe thjesht frymëzim, atëherë hyjnë në lojë emra si “Pininfarina”. Me një eksperiencë thuajse 90-vjeçare, firma konsultuese italiane e

Lluka jep një lajm fantastik për të gjithë ata që duan të kenë veturë elektrike

/

Lluka jep një lajm fantastik për të gjithë ata që duan të kenë veturë elektrike Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka dhënë një lajm shumë të mirë për të gjithë ata që duan të përdorin veturat elektrike. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka bërë të ditur se Kosova së shpejti do të marrë

Makinat nga ‘Corvette’ që çdokush do të dëshironte t’i voziste

/

Nisja e Corvette nuk ishte e vrullshme. Jodomosdoshmërisht mund të thuhet se nuk kishte shitje të mëdha, transmeton lajmi.net. Megjithatë, në vitin 1953, një inxhinier i stërvitur në Belgjikë dhe i arsimuar me emrin Zora Arkus-Duntov u fut në ‘Corvette’ dhe bëri gjithçka që mund të përfshihej në projekt. Duntov shkroi manifestin legjendar “Mendimet që

Mercedesi 60-vjeçar, kushton 1.5 milionë dollarë

/

Modelet e vjetra shpeshherë mund të konsiderohen më të vlefshme nga kompanitë prodhuese të makinave sesa ato të rejat. Së fundmi, kompania e famshme Mercedes-Benz ka ri-blerë një Coupe të modelit ‘300 SL’, prodhim i vitit 1954, i cili gjendej në njërën nga depot e makinave në Florida, që para një dekade, transmeton lajmi.net. Vetura

Veturat që u ndërtuan për t’i bërë ballë “fundit të botës”

/

Fabrika e makinave, Rally, ka përgatitur për dekada me radhë makina, të cilat në tregun e këtyre të fundit, konsiderohen si të “çelikta”. I tillë është edhe modeli 911 nga radhët e kësaj kompanie prodhuese të veturave. Sipas Motoexotica, vetura është e veshur me çelik, ngjersa posedon edhe 4 goma të përgatitura për gara, transmeton

Maserati do të “dridhë” tregun me dy makinat sportive në vitin 2020

/

Për ta ngritur përsëri markën e Maseratit, kompania ka vendosur të prodhojë modele të reja. Në mesin e modeleve të reja, Maserati do të zavendësojë ‘GranTurismo’me një tip të ri sportiv, transmeton lajmi.net. Pas bisedës me një zëdhënës të Maseratit në garën e këtij viti në Gjenevë të vitit 2019, CarBuzz ka konfirmuar që një

Volkswagen planifikon hapjen e njё fabrike nё Ballkan, shkak fuqia e lirë punëtore

/

Volkswagen planifikon hapjen e njё fabrike nё Ballkan, shkak fuqia e lirë punëtore Bullgaria dhe Serbia janё tё parat qё shpresojnё se mund tё joshin pёr investimin e shpallur nga VW nё “Europёn Lindore“. Ky është tërmet ekonomik! Me këtë titull dhe të tjera të ngjashme janë mbushur mediet serbe dhe bullgare prej ditësh. Bëhet

Vetura më e shtrenjtë në botë, ky është çmimi i saj

/

Bugatti La Voiture Noire është makina e re më të shtrenjta të ndërtuara ndonjëherë. “Kur ekipi dhe unë filluam të dizajnonim këtë makinë”, thotë projektuesi Bugatti Etienne Salomé, “ne mendonim t’i vendosnim një çmim të lartë’, transmeton lajmi.net. ‘La Voiture Noire’, është ndërtuar dhe në pronësi të njeriut që e kishte projektuar atë, djalin e

Milioneri braktisi ‘Lamborghini’-n e tij në kanal

/

Super-makinat nuk janë sikur ato të zakonshmet. Sipas ABC NEWS, kameramani me bazë në Londër, Andre Lawrence, ishte rrugës për në shtëpi kur pa një Lamborghini të modelit Huracan të braktisur në një kanal, transmeton lajmi.net. Megjithëse pronari i makinës ende nuk është identifikuar, për veturën thuhej se kishte vlerën e 250 mijë dollarëve. Dera

Vetura e ‘Mercedes’ që u vlerësua me 5 yje në aspektin e sigurisë

/

Mercedes G-Class i ri ofron mbrojtje më të mirë për këmbësoret sesa mendohet. Vetura ‘SUV’ me shtatë ulëse shënoi 90% të vlerësimit pozitiv për mbrojtjen e të rriturve, përkundër disa rezultateve “të dobëta” dhe “margjinale” për mbrojtjen e sipërme të trupit në disa teste, transmeton lajmi.net. Mbrojtja e nxënësve shënoi 83 për qind, ndërkohë që

Disa nga veturat me motora të aeroplanëve

/

Ka ekzistuar gjithmonë një lidhje midis aeroplanëve dhe makinave. BMW fillimisht ishte një prodhues i motorëve aero, veçanërisht për ushtrinë si në Luftën e Parë Botërore, ashtu edhe në të dytën. Fiat gjithashtu krijoi aeroplanë për të dy Luftërat Botërore, ndërkohë që Mitsubishi prodhoi aeroplanët japonezë të Zero në Luftën e Dytë Botërore. Rolls-Royce gjithashtu

Gjithmonë kontrolloni këto 4 gjëra në veturën tuaj, para një udhëtimi të gjatë

/

Gjithmonë kontrolloni këto 4 gjëra në veturën tuaj, para një udhëtimi të gjatë Udhëtimi i gjatë mund të jetë përditshmëri ose mund të jetë për një pushim emocionues, por ai kërkon për të kryer disa kontrollime përpara se të merrni rrugë. Një problem i makinës, i cili do mund  të ndodhte larg nga shtëpia mund

Risia në targat e veturave që do t’iu pëlqejë të gjithëve

/

Ne kemi parë disa modifikime interesante të targave të veturave vitin e kaluar, por së fundmi, kësaj pjeseje të makinës pritet t’iu shtohen edhe “emoji”-it. Faqja e Facebook-ut, “PPQ Personalized Plates Queensland”, ka ndarë tashmë disa shembuj të asaj se si do të duken këto pllaka, transmeton lajmi.net. Pika kryesore e shtimit të emojis në

Porsche-ja me 1.200 kuajfuqi, mund të kapë më shumë se 1.300 km/h

/

Në vitin 1997, Andy Green arriti të thyente rekordin botëror të shpejtësisë, duke kapur 1300 km/h. Tani, ish-piloti i forcave ajrore është duke u përpjekur të thyejë rekordin me makinën e modelit 911 të Porsche, transmeton lajmi.net. Detaje rreth planeve të ardhshme të organizimit për t’u arritur kjo nuk janë bërë ende të njohura, por

Veturat, prej të cilave ‘McLaren’ pret të ketë shumë shitje

/

Kohëve të fundit, patëm shansën për t’i parë testimet e para të modelit ‘600 LT Spider’ nga kompania e prodhimit të veturave McLaren. Kompania dizajnoi makinat në aso forme që iu mundësojnë të lëvizni çatinë, e të mos ketë thuajse fare ndikim në performancën dhe ngurtësinë strukturore, transmeton lajmi.net. Me madhështinë e përgjithshme të modeleve

BMW X5 i ri me modifikime interesante, ja disa fotografi

/

‘Renegade’, e cila njihet si kompani për modifikimin e veturave, kësaj radhe ka modifikuar një model të BMW’së, ndër më të shiturit, atë të X5. Megjithëse nuk kanë ofruar shumë detaje në lidhje me përformancën e përgjithshme të BMW X5 të modelit të ri, ‘Renegade’ ka mundësuar disa fotografi, transmeton lajmi.net. Ajo çfarë më së

1 2 3 32