Auto - Page 23

Konfirmohet data e lansimit të Huawei P40 Pro

Konfirmohet data e lansimit të Huawei P40 Pro

Tashmë pritej që Huawei P40 Pro të arrinte dikur në muajin mars, por informacionet e fundit tani na japin një datë specifike. Huawei zhvilloi një ngjarje dje ku prezantoi Huawei Mate Xs të ri. Ata gjithashtu lansuan MatePad Pro 5G, Huawei MateBook X Pro, por ata gjithashtu na dhanë datën e lansimit për telefonin tjetër

Lajm i keq për të gjithë ju që e mbushni baterinë e iPhone në 100%

Lajm i keq për të gjithë ju që e mbushni baterinë e iPhone në 100%

Shmangni mbushjen e iPhone me 100% ngarkesë, nëse nuk doni të shkatërroni jetëgjatësinë e baterisë. Mbushja e iPhone tuaj me ngarkesë të plotë vazhdimisht e vendos baterinë nën stres serioz dhe do të bëjë që degradimi i celularit tuaj të bëhet më i shpejtë, raporton “The Sun”. Bateritë iPhone, si funksionojnë? iPhonët e Apple, dhe

​Shkencëtarët nga Australia zbulojnë sinjale misterioze nga universi

​Shkencëtarët nga Australia zbulojnë sinjale misterioze nga universi

Duke përdorur radio-teleskopë, studiuesit australianë zbuluan valë të fuqishme të njohura si “shpërthim radioje”. Sinjalet pothuajse janë dyfishuar dhe përfaqësojnë shpërthimin më të shpejtë të zbuluar ndonjëherë, shkruan revista Nature. Megjithëse në vitin 2007 ishin vërejtur valë të forta – “shpërthime të shpejta radioje”-  shkencëtarët kanë vënë në dukje këtë herë se numri i tyre

Volkswagen tregon më në fund se si do duket Golf GTI

Volkswagen tregon më në fund se si do duket Golf GTI

Dy javë përpara prezantimit në eventin e makinave në Gjenevë, janë publikuar pamje të Volkswagen Golf GTI të ri. Në foton e shpërndarë nga vetë Volkswagen, shihet vetë pjesa e përparme e kësaj makine, grilli i së cilës ngjan me hojet e bletëve. Në sy bien edhe dritat opsionale për funksion ditor. Edhe më herët

Studimi i ri: Varësia ndaj telefonave ndryshon strukturën e trurit, njëjtë sikurse narkotikët

Studimi i ri: Varësia ndaj telefonave ndryshon strukturën e trurit, njëjtë sikurse narkotikët

Shumica prej nesh këto ditë kemi telefona intelegjentë. Këto janë pajisje të jashtëzakonshme që na lejojnë të bëjmë më shumë sesa telefonata. Ne mund të shfletojmë në internet, të luajmë lojëra, të vizatojmë, të bëjmë video dhe foto me cilësi të lartë dhe më shumë. Kështu, nuk është për t’u habitur që ka disa që

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë

Microsoft investon 1.1 miliardë dollarë në Meksikë Udhëheqësia e kompanisë theksoi se paratë do të shfrytëzohen për vendosjen e qendrës rajonale të të dhënave, si pjesë e programit të cilin Microsoft e quan “Inovative për Meksikën”. Microsoft bëri të ditur se gjatë pesë viteve të ardhshme do të investojë 1.1 miliardë dollarë në zhvillimin e programit

Galaxy Buds+: Ndrysho mënyrën se si përjeton audion

Galaxy Buds+: Ndrysho mënyrën se si përjeton audion

Duke u bazuar në përvojën e jashtëzakonshme të audios wireless të ofruar nga Galaxy Buds, Galaxy Buds+ të rinj të Samsung janë krijuar për të siguruar përvojën më të përshtatshme të dëgjimit, me cilësi edhe më të lartë. Me teknologji të përparuar të altoparlantëve dhe mikrofonave, baterisë gjatë gjithë ditës dhe opsione të reja për

Kjo është fotografia e parë e postuar në Instagram

Kjo është fotografia e parë e postuar në Instagram

Rrjeti social më i përdorur në botë, Instagram, u lansua më 6 tetor të vitit 2010. Bashkëthemeluesit e aplikacionit, Kevin Systrom dhe Mike Krieger i kanë kushtuar një përkujdesje të veçantë zhvillimit të aplikacionit për ta bërë sa më suksesshëm dhe ia kanë dalë më së miri. Fotoja e parë e publikuar në Instagram është

Këshilla si të mbroni sytë nga kompjuteri dhe telefoni

Këshilla si të mbroni sytë nga kompjuteri dhe telefoni

Si të mos mjaftonin kompjuterët, tani syve u është shtuar edhe një armik tjetër, “smartphone”-t dhe ‘iPad’-t, që na detyrojnë të qëndrojnë shumë kohë përpara tyre. Në fakt, kur përdorim shumë kompjuterin, shikimi është i pari që vihet në rrezik. Mjafton të mendosh që vetëm me dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen

Si pastrohet tastiera me shirit vetëngritës

Si pastrohet tastiera me shirit vetëngritës

A jeni edhe ju ndër ata njerëz të cilët gjithmonë grimcojnë diçka afër kompjuterit? Nëse keni pohuar gëzueshëm me kokë, është probabiliteti i madh që tastiera juaj është plot grimca të përziera me ndotje, yndyrë dhe pluhur. Fatmirësisht, ekziston mënyra super e thjeshtë për zgjidhjen e këtij problemi, dhe e gjitha që me siguri ju

Çereku i të gjitha postimeve në Twitter për ndryshimet klimatike u bë nga programet manipuluese

Çereku i të gjitha postimeve në Twitter për ndryshimet klimatike u bë nga programet manipuluese

Një studim nga hulumtuesit në Brown University ka konkluduar se çereku i postimeve për ndryshimet klimatike në Twitter janë shkruar nga “bots”. “Bots” janë programe kompjuterike që mund të shtiren sikur përdorues të rregullt për të postuar apo dërguar mesazhe në rrjete sociale. Hulumtuesit kanë zbuluar se postimet nga këto programe kanë krijuar përshtypjen se

Si ndodhi klonimi i qengjit Dolly?

Si ndodhi klonimi i qengjit Dolly?

Shkencëtarët skocezë më 22 shkurt të vitit 1997, njoftuan klonimin e suksesshëm të një qengji, Dolly, me kontributin e tre deleve nëna, një me vezë , tjetra me AND-në, dhe e treta kishte mbajtur në fetus embrionin e klonuar. Shkenca e paraqiti Dollyn si arritjen të vitit. Dolly jetoi në Institutin Roslin në Edinburg, Skoci,

Facebook do të paguajë për regjistrimin e bisedave tuaja

Facebook do të paguajë për regjistrimin e bisedave tuaja

Një ndryshim i ri nga Facebooku për bisedat e dëgjuara të përdoruesve. Facebook do të paguaj për regjistrimin e zërit tuaj gjatë mesazhet me të tjerët. Një program erdhi pasi Facebooku po përgjonte zërin e personave nëpër biseda, pa i informuar ata që Facebook po e bënë një gjë të tillë, raporton “Independent”. Një proces

Intelegjenca artificiale është përdorur për të zbuluar një antibiotik të fuqishëm

Intelegjenca artificiale është përdorur për të zbuluar një antibiotik të fuqishëm

Shkencëtarët kanë përdorur inteligjencën artificiale për të zbuluar një lloj të ri të antibiotikut që mund të vras disa nga bakteret më të rrezikshme në botë, rezistente ndaj ilaqeve. Një ekip nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT) thonë se algoritmi i tyre ishte në gjendje të identifikonte një strukturë të fuqishme antibiotike, e cila

Ndërtohet kamioni elektrik më i madh në botë

Ndërtohet kamioni elektrik më i madh në botë

Grupi i minierave anglo-amerikane dëshiron të provojë kamionin elektrik më të madh në botë në një minierë platini në Afrikën e Jugut. Në testet në terren automjeti duket ende në fillimet e tij të para, sipas një njoftimi për shtyp nga prodhuesi Williams Avancuar Inxhinieri (Wae). Pra kamioni funksionon me një bateri litium-jon dhe duhet

1 2 3 75