Auto - Page 23

Makina që po “çmend” adhuruesit e xhipave

/

Xhipi "The Gladiator" është automjeti i cili i bëri adhuruesit e makinave të mbajnë kokën me duar.Fuqia e kësaj makine do të vijë nga familja e njohur Pentastar 3.6 litërsh me Auto Stop-Start dhe një zgjedhje midis një manuali me gjashtë shpejtësi dhe një ndërrues tjetër me tetë shpejtësi, transmeton lajmi.net.Në vitin 2020, gjithashtu do të jetë në dispozicion edhe ekuilibri i parashikuar EcoDiesel V6 i çiftuar në tetë shpejtësi.I vetmi stil i trupit është ekuilibri i Crew dhe një çelik prej pesë këmbësh.Enterieri përmban sistemin e infotainment Uconnect të gjeneratës së katërt me Apple CarPlay dhe Android Auto.Ndërkohë, t’i ndjekim disa prej fotografitë e këtij xhipi. /Lajmi.net/

Ky është çmimi “marramendës” i Mercedes CLS 2019

/

Brezi i tretë i Mercedes CLS filloi prodhimin në janar, dhe tani prodhuesi i makinave ka shpallur çmimet në ShBA.Mercedes CLS 2019 450 do shitet 69.200 dollarë plus një tarifë prej 995 dollarë, që e bën këtë seri të Mercedesit 10.000 dollarë më e shtrenjtë se E450, transmeton lajmi.net.Sidoqoftë, Ajo vjen e pajisur me një kit standard të trupit AMG, njësi ndriçimi LED dhe rrota aliazhi 2.50 centimetra.Fuqia ofrohet nga një motor me 6 cilindra 3.0-litër. Është në përputhje me një ndërrues automatik me nëntë shpejtësi që lejon CLS të përshpejtojë nga 0-100 km/h në 5.1 sekonda.Gjithashtu, makina arrin shpejtësinë prej 250 km/h. /Lajmi.net/

Vetëm dy vetura të tilla ekzistojnë në botë

/

Chevrolet Corvette 1980 u ndërtua fillimisht në fund të viteve 1970 nga një kompani me qendër në Pasadena equajtur "California Custom Coach" për njerëzit që donin të kombinonin karakterin sportiv të Corvette me praktikën e një makine me katër dyer.Vetëm gjashtë Corvette me katër dyer ishin ndërtuar fillimisht nga kompania. Njëri ishte prototip, ndërsa pesë të tjerat përshtateshin për secilin blerës. Çdo makinë u ndërtua duke prerë dy makina në gjysmë, duke zgjeruar boshtin e automjetit në 76 cm pas bashkimit, transmeton lajmi.net.Vetëm dy besohet të ekzistojnë ende sot, njëra prej të cilave aktualisht është e listuar për shitje nga “NBS Auto Showroom”. Ajo ka vetëm 20,000 milje në kilometër të kaluara dhe është vozitur kryesisht në shfaqjet e makinave.Ani pse nuk është një makinë në fabrikë, por është ende një shembull origjinal. Corvette me katër dyer; ka një V8 5,7 litërësh q

Volkswagen lejon përdoruesit e Apple të hapin makinën e tyre me Siri

/

Volkswagen po thellon marrëdhëniet e saj me Apple nëpërmjet aplikacionit "VW Car-Net".Përdoruesit e iOS tani mund të përdorin Sirin për të hapur dhe mbyllur makinën e tyre, pasqyrimin e kilometrazheve dhe karburantin e mbetur në automjetin e tyre, transmeton lajmi.net.Pronarët e makinave Volkswagen gjithashtu mund të caktojnë një temperaturë specifike dhe ta përcaktojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Cart-Net nuk është i disponueshëm për të gjithë pronarët e VW, megjithat: aplikacioni ngarkon një tarifë specifike abonimi në muaj. Kjo lejon pronarët e automjeteve të identifikojnë vendndodhjen e makinës së tyre.Apple debutoi me “Siri Shortcuts” në iOS 12-shin, e cila është e nevojshme për këtë funksionalitet të ri Volkswagen./Lajmi.net/

Xhipi “Chevrolet” që po u “shpallë” luftë të gjithë xhipave tjerë

/

Chevrolet Colorado Zr2 Bison është versioni më ekstrem, për sa i përket makinave të destinuara për vozitje jashtë rrugës. Përgatitur nga fabrika për t'i përballuar shtigjet më sfiduese, Bison po konsiderohet si xhipi më i fuqishëm për vitin e ardhshëm.Ekspedita Amerikane e Veturave (AEV) ka mundësuar përditësime të cilat nuk janë parë më herët në xhipat e tjerë. Kryesorja është hapësira më e madhe e ulësave, kjo e mundësuar për shkak të zgjerimit të pjesës së pasme të versionit V-6.Çmimi i cili do t’i etiketohet kësaj makine është fiks 50.000 dollarë, përkatësisht 44 mijë euro, transmeton lajmi.net.Sipas Chevrolet, ata kanë shitur 428.792 prej këtyre makinave./Lajmi.net/

Kështu duket ferrari 2.8 milionësh

/

Një superveturë me pamje të veçantë u ndërtua nga një ish shofer i garave italiane dhe tani po kërkon një shtëpi të re.E.C. OnlyOne P8, është një super-veturë e ndërtuar nga ish-shoferi italian Enea Casoni dhe është i bazuar në një Ferrari F430, transmeton lajmi.net.Casoni e nxori atë në Gumball 3000 të këtij viti, por tani po kërkon të shesë makinën.E.C. OnlyOne P8 përdor motorin V4 të aspiruar natyral të F430 me 4.3 litra për të ofruar 600 kuaj fuqi.V8 ka gjashtë ndërrues shpejtësisë manual, gjë që e bën më klasike atë./Lajmi.net/

Tesla tani vlen më shumë se BMW

/

Prodhuesi i makinave elektrike Tesla vlen më shumë se prodhuesi gjerman i makinave për herë të parë.Që nga shpallja e fitimit rekord , aksionet e Tesla janë rritur ndjeshëm. Kapitalizimi i tregut i prodhuesit të makinave elektronike tani është afër 60 miliardë dollarë, transmeton lajmi.net.Kompania është më e vlefshme sesa prodhuesi BMW , kapitalizimi i të cilit vjen në vetëm 48 miliardë euro (55 miliardë dollarë), siç raporton Electrek . Edhe pse Tesla shet panele diellore dhe ruajtje të energjisë për shtëpitë përveç makinave , por një pjesë e madhe e qarkullimit vjen përmes tregtisë së makinave.Është njoftuar kohët e fundit se Tesla po shitet më shumë makina në SHBA për herë të parë sesa një prodhues automjetesh gjerman.BMW shet rreth dy milion makina në vit , dhe Tesla ka një prodhim vjetor prej vetëm 360,000. Megjithatë, investitorët parashikojnë një të ardhme të ndritur për

Mercedes-Benz “GLC Coupe” vetura luksoze e kësaj kompanie

/

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive.Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”.Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot 503 kuaj fuqi, transmeton top channel.Sipas Mercedesit, GLC 63 S Coupe mund të arrijë 100 kilometra për 3.8 sekonda, dhe shpejtësia maksimale që mund të arrijë është 280 kilometra.Konsumi i karburantit është 11.7 litra për 100 kilometra.

Kjo është Porsche Panamera GTS e re

/

As Porsche nuk po rri duarkryq!Panamera GTS do të jetë risia e gjigandit të prodhimit të veturave për vitin që po vjen, transmeton lajmi.netVetura vjen me disa ndryshime në dizajn, në pamjen e jashtme dhe pamjen e brendshme.Është e qartë se brenda veturës gjinden të gjitha kontrollet e brendshme të veturës të digjitalizuara.Mirëpo ajo që bie në sy është hapësira e madhe brenda veturës./Lajmi.net/ 

Mercedes-Benz A-Class i 2019-tës po vjen, një bishë e vërtetë

/

Mercedes nuk e ka ndërmend të ndalet me vetura.Mercedes do të vazhdojë traditën e përditësimin të veturave A-Class, transmeton lajmi.netDhe vitin që po vjen do të lirojë një version të ri të këtij modeli i cili duket të jetë i jashtëzakonshëm.Derisa ende nuk kanë rrjedhur tiparet e motorit dhe performancat e veturës, fotografitë tregojnë një bishë të vërtetë./Lajmi.net/

Harley-Davidson ka prezantuar motorin e tyre të parë elektrik

/

Long njoftoi, ajo tani është bërë një realitet: prodhuesi amerikan i motorëve ka prezantuar versionin e prodhimit të veturës elektrike Livewire.Që në fillim të vitit 2014, Harley-Davidson ka deklaruar se po punon në një motor elektrik . Katër vjet e gjysmë më vonë, prodhuesi amerikan tani ka prezantuar versionin e prodhimit të biçikletës së quajtur Livewire në shfaqjen e motorëve EICMA në Itali, transmeton lajmi.net.

KTM vë gjysmë miliardë euro në zhvillimin e motoçikletave elektrike

/

Paratë do të përdoren për zhvillimin e sistemeve elektrike të vozitjes dhe sistemeve inteligjente të trafikut.Prodhuesi motor KTM në pesë vitet e ardhshme do të investojë gjysmë miliardë euro në zhvillimin e motoçikletat të lehta elektrike. Për këtë, ajo do të marrë një kredi prej 120 milionë euro nga Banka Evropiane e Investimeve (EIB) të garantuar nga Fondi Evropian për Investimeve Strategjike (EFSI), i ashtuquajturi fondi Juncker, transmeton lajmi.net.Qëllimi kryesor i KTM-së është të promovojë kërkimin dhe zhvillimin në fushat e sistemeve elektrike të vozitjes , sistemeve bashkëpunuese të transportit inteligjent (C-ITS) dhe ndërtimit të lehtë. Fondet gjithashtu do të kanalizohen në masa kërkimore, zhvillimi dhe inovacioni ( RDI ) për materialet dhe teknologjitë e zgjuara për motoçikleta, si dhe konceptet e ardhshme të mobilitetit urban. Projektet janë planifikuar për periudhën 2018-2020 dhe do t

Google merr lejen për makinat pa shofer

/

Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë.Waymo, divizioni i makinave pa shofer i kompanisë Google, mori licencën e parë për të testuar makina pa shofer në rrugët e Kalifornisë, theksoi shtypi vendas.Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë, por Waymo është e para kompani që e merr atë për të testuar makinat pa shoferin e sigurisë.“Kalifornia ka punuar për vite me radhë dhe do të vazhdojë të ketë siguri publike në një linjë me zhvillimin e kësaj teknologjie”, tha numri një i Departamentit të Transportit në Kaliforni, Jean Shiomoto, transmeton “Alsat M”.Licenca lejon mundësinë e kryerjes së testeve dhe makinat e para pa shofer do të rezervohen për punonjësit e Waymo-s.

“Bisha” e 2019: Mercedes-Benz S450

/

Mercedes-Benz është shumë premtuese për vitin 2019.Gjigandi gjerman i prodhimit të veturave ka filluar paralajmërimin e veturave për vitin që po vjen, transmeton lajmi.netSigurisht, çdo herë e më lartë ngritet standardi i prodhimit të veturave nga secila markë.Mirëpo, S450 pritet të jetë një bishë e vërtetë dhe këtë e dëshmon video të cilën mund ta shikoni më poshtë./Lajmi.net/

Kështu do të duket Mercedes-AMG E53 që lansohet në vitin 2019

/

Ende pa përfunduar mirë viti 2018, Mercedes ka paralajmëruar modelin e ri për vitin 2019.Mercedes-AMG E53, do të jetë modeli i ri i Merecedes-Benz i planifikuar për vitin që po vjen, transmeton lajmi.netDerisa nuk kanë rrjedhur detaje të veturës, kanë rrjedhur disa fotografi të cilat tregojnë nga afër modelin si do të duket.Shikoni fotografitë./Lajmi.net/ 

Audi përditëson modelin R8, shpejtësi dhe komoditet

/

Audi, për herë të parë modelin R8 e kishte lëshuar në vitin 2006 - për ta rikthyer përsëri në treg një version të këtij modeli në vitin 2015.Por në vitet ndërmjet kësaj periudhe, dolën në treg shumë vetura konkuruese si McLaren 570S, Mercedes AMG GT dhe Acura NSX, transmeton lajmi.netPra, për të mbajtur modelin e saj ende në lojë, Audi ka përditësuar R8 me një seri përmirësimesh, duke filluar nga dukja.Specifikat kryesore ende nuk janë lëshuar, por Audi premton më shumë energji nga dy versionet e kaluara me një motor prej 5.2 litra V10.Modeli R8 aktualisht kushtron rreth 125,000 euro dhe modeli i ardhshëm pritet të ketë çmim më të lartë. Vetura pritet të arrijë 100 metra për më pak se 4 sekondra./Lajmi.net/ 

‘Seat Leon Cupra R’ pritet të jetë vetura më e shpejtë e rrugëve

/

Seat Leon Cupra R, pritet të jetë vetura konkuruese me Golf R.Ajo duket shumë e bukur nga jashtë dhe brenda, komode dhe sportive, transmeton lajmi.netEnde nuk dihet për specifikat e veturës e cila pritet të jetë më e shpejta veturë e rrugëve normale, por sipas thashethemeve do të jetë veturë tejet ekonomike.Ajo mund të vije me një motor 2.0 dizel me rreth 400 kuaj fuqi me mundësi shumëfishimi në bosht të çiftëzuar.Derisa kanë rrjedhur fotografitë e para, çmimi i veturës ende nuk është bërë i ditur./Lajmi.net/ 

Pasi të shikoni këtë video, gjithmonë do vendosni rripin e sigurisë!

/

Kjo video sensibilizuese, e publikuar në Facebook, tregon tmerrin që mund të ndodh nëse pasagjerët zgjedhin të mos e vendosin rripin e sigurisë në makinë.Gjatë këtij viti, rrugët u “përgjakën” me aksidente që morën jetën e qindra personave, duke u shndërruar kështu në një fenomen të frikshëm.Duke parë këto statistika të frikshme, njerëzit duhet të sensibilizohen rreth rëndësisë së vendosjes së rripit të sigurisë.Videoja e publikuar në Facebook, tregon se çfarë ndodh nëse nuk e vendosni rripin e sigurisë ju apo pasagjerët e tjerë në veturë.

Prezantohet makina më e fuqishme dhe më e shpejtë e McLaren

/

McLaren ka zbuluar makinën më të fuqishme dhe më të shpejtë të kësaj marke.Ky është modeli që do të vendoset në krye të gamës ultrasportive të McLaren-it, duke zënë pozicionin që deri më tani i ka takuar P1. Shpejtësia maksimale e McLaren Speedtail do të jetë 400 km/h.Vetëm 106 njësi janë prodhuar dhe të gjitha janë prenotuar, pavarësisht se kushtojnë 2 milionë euro secila.McLaren Speedtail do të ketë tre vende në konfigurim 1+2, me shoferin në pozicionin qendror dhe dy pasagjerët mbrapa.

Ëndrra u bë realitet, makina kthehet në robot

/

Kjo makinë transformohet në një robot. Inxhinierët e bënë realitet ëndrrën e tyre të fëmijërisë. Kur ata ndërtuan makinën, menduan që ta bëjnë atë që të kthehej në një robot gjigand.Roboti mund të kthejë kokën majtas dhe djathtas, mund të lëvizë këmbët dhe duart, gishtat. Me anë të një sistemi të sofistikuar elektronik mund të lëshojë ujë që duket si tym.

Përgatitja e makinës për sezonin e dimrit

/

Dimri po afrohet, tani është koha e përshtatshme për ta përgatitur makinën për kushtet e dobëta të vozitjes te shkaktuara nga bora, shiu dhe akulli. Lexojini këshillat me poshtë për vozitje të sigurtë gjatë sezonit.1. Kontrolloni gomat tuajaMe rënien e temperaturave bie edhe presioni i ajrit në gomë.  Presioni i ulët mund të ketë ndikim shumë të madh në drejtimin e makinës, prandaj është e rëndësishme që shtypja e ajrit të jetë në nivelin e duhur.  Kontrolloni manualin e makinës për tu informuar rreth presionit të lejuar për gomat e automjetit tuaj.Gjithashtu kontrolloni thellësinë e pjesës shkelëse të gomës – 1.6mm është minimumi i lejuar sipas ligjit, por për një performancë më të mirë në rrugët e lagështa dhe ato me dëborë, thellësia ideale e pjesës shkelëse do të ishte 2.0 mm.

Vetura që kushton 300,000 euro, përdoret nga autoshkolla

/

Edhe kjo ndodhë!Lamborghini Aventador 300,000 euro quhet Learnerghini tanimë, transmeton lajmi.netKjo sepse ajo po shfrytëzohet tani për të mësuar të rinjtë të vozisin dhe kjo nga një auto-shkollë ku ju mund të keni 10 mësime në super-veturën për ‘vetëm’ 22,000 euro.Lamborghini Aventador prej 300,000 euro u shndërrua në një makinë për nxënës nga një kurs online ‘Get Licensed’. Ata e kanë quajtur atë Learnerghini.Auto-shkolla me super-makinen për praktikë të vozitjes nga të rinjt që duan të licencohen me patent shofer është kapur në Londër, më saktësisht në Kentish Town./Lajmi.net/ 

Audi po vonon modelin elektrik, ky është shkaku

/

Automjeti i parë i Audi Sport (SUV), versioni elektrik do të jetë i gatshëm për rrugë me katër javë vonesë sa ishte planifikuar për shkak të një defekti të zhvillimit të softuerit.Zëdhënësi i kompanisë tha se modeli e-tron, u përball me vonesë pasi që prodhuesi i makinave ka nevojë për licenca të reja për një pjesë të softuerit që është modifikuar gjatë procesit të zhvillimit, transmeton Klan Kosova.Audi promovoi modelin e-tron në qytetin e San Francisko muajin e kaluar si pjesë e përpjekjeve të saj për të zgjeruar tregun e automjeteve elektrike, duke u bazuar në modelet elektrike të Teslas.Mediat gjermane raportuan se një vonesë e tillë erdhi si pasojë e negociatave rreth çmimeve me “LG Chem”, që është furnizues koreano-jugor i baterive për automjetet e saj elektrike, i cili dëshiron të rrisë çmimet rreth 10 për qind për shkak të kërkesës së lartë.Kjo kompani furnizon

Fordi tërheq nga tregu 1.3 milionë modele Focus

/

Ford është duke tërhequr afër 1.3 milionë vetura të modelit Focus në SHBA, për shkak të problemit me sistemin e karburantit pas të cilit motori mund të fiket pa ndonjë paralajmërim.Tërheqja është caktuar të ndodh nga 10 dhjetori dhe prek Focusat e prodhuar nga 2012-ta e deri në 2018-ën me motorët 2 litërsh me katër cilindra.Ford sugjeron pronarët e këtyre veturave që të mbajnë rezervuarin së paku gjysmë të mbushur derisa ata të rregullohen.Kjo kompani ka thënë se nuk është në dijeni për ndonjë aksident apo lëndim të shkaktuar nga ky problem.

1 2 3 24