Auto - Page 2

NASA del me mesazh inkurajues: Pas këtij terri, do dalim sërish të shikojmë yjet

NASA del me mesazh inkurajues: Pas këtij terri, do dalim sërish të shikojmë yjet

“Vetëm në errësirë mund të shohësh yjet”. Është fraza e famshme e Martin Luther King, shprehje të cilën Nasa ka vendosur ta ndajë me publikun në rrjete sociale, në një kohë që kjo botë është zhytur në pasiguri dhe ankth për të ardhmen. Mesazhi i NASA vjen si përpjekje për të inkurajuar popujt përballë kësaj që po kalojnë

A është koronavirusi një “mbulim” i teknologjisë vdekjeprurëse 5G?

A është koronavirusi një “mbulim” i teknologjisë vdekjeprurëse 5G?

Një numër në rritje i bisedave në rrjete sociale edhe jashtë tyre kanë pohuar se kanë gjetur lidhje tinëzare midis rrjetit të 5G dhe coronavirusit. Pretendimet që sugjerojnë se Covid-19 shërben si mbulesë për rreziqet shëndetësore të 5G, ose që vetë teknologjia dobëson sistemin imunitar janë vetëm dy nga një numër teorish në qarkullim për

Spotify mbetet lider global në transmetim të muzikës, industria u rrit me 32% në 2019

Spotify mbetet lider global në transmetim të muzikës, industria u rrit me 32% në 2019

Shërbimet e streaming/transmetimit të muzikës u rritën me 32% në nivel global, duke arritur në 358 milionë abonime në vitin 2019 me Spotify në krye të listës, e ndjekur nga Apple Music. Një hulumtim i publikuar nga Counterpoint tregon se tre lojtarët më të mirë të transmetimit të muzikës për vitin 2019 ishin Spotify, Apple

Peticioni për ndalim të 5G-s është hequr për të ndaluar përhapjen e dezinformatave

Peticioni për ndalim të 5G-s është hequr për të ndaluar përhapjen e dezinformatave

Një peticion në internet që pretendon se 5G është përgjegjës për pandeminë e koronavirusit është hequr pasi të ketë marrë më shumë se 100,000 nënshkrime. Peticioni Change.org citoi një teori të pabazë të komplotit në lidhje me rreziqet e supozuara të shëndetit të teknologjisë pa tela të gjeneratës së pestë, e cila kohët e fundit

Komentet në Instagram janë zhdukur nga një gabim i pazakontë

Komentet në Instagram janë zhdukur nga një gabim i pazakontë

Komentet në Instagram janë fikur dhe nevoja bëhet kronologjike në një problem të çuditshëm. Gabimi u kthye shpejt, megjithëse nuk është e qartë nëse është një tregues i ndryshimeve që po vijnë në platformë. Më parë, Instagram gabimisht ka ndezur tipare që synonin vetëm të testoheshin brenda. Në dhjetor, për shembull, aplikacioni futi një ndryshim

Gjermani, aplikacion për gjurmimin e Covid-19

Gjermani, aplikacion për gjurmimin e Covid-19

Mbrojtja e të dhënave personale është një temë delikate në Gjermaninë që e do shumë privatësinë, por vendi, po merr sidoqoftë në konsideratë përdorimin e një aplikacioni në smartfon për të ndihmuar në menaxhimin e përhapjes së koronavirusit të ri. Edhe vetë kancelarja Merkel, që shpesh i referohet rinisë së saj në Gjermaninë lindore komuniste,

Këto janë fjalëkalimet më të lehta për tu hakuar

Këto janë fjalëkalimet më të lehta për tu hakuar

Mbajtja e të fjalëkalimeve të ndryshme mund të jetë një problem modern i botës. Është një problem jashtëzakonisht i rëndësishëm dhe në vitin 2017 rreth 17 milion banorë në Mbretërinë e Bashkuar ishin viktima të krimit në internet, me rreth 130 miliardë fjalëkalime të vjedhura, përfshirë sulmet në “email, rrjetet sociale, llogari bankare dhe lojëra

Ekzekutivi i Ford-it thotë se nuk do të shesë ventilatorë tek ofertuesi më i lartë

Ekzekutivi i Ford-it thotë se nuk do të shesë ventilatorë tek ofertuesi më i lartë

Jim Baumbick, nënkryetari i ndërmarrjes së produkteve të ndërmarrjeve të Ford-it, tha se kompania nuk do t’i jepte ventilatorët e saj ofertuesit më të lartë. Kompania do të mbështetet në ekspertizën e partnerit GE Healthcare dhe administratës Trump të vendosë se ku t’i dërgojë ventilatorët. “Ata janë me përvojë shumë të mirë në shpërndarjen e

Facebook është ri dizajnuar dhe përditësuar me sistemin e errësimit të sfondit, por për vetëm disa përdorues

Facebook është ri dizajnuar dhe përditësuar me sistemin e errësimit të sfondit, por për vetëm disa përdorues

Mundësia e shumëpritur e errësimit të sfondit, tashmë ka arritur në Facebook, vetëm se duhet të jeni në mesin e disa të zgjidhurve me fat, për ta përdorur atë. Ky përditësim, është shfaqur mbrëmë vetëm te disa përdorues, së bashku me ueb-faqen e ri dizajnuar, ku ndryshimet janë të dukshme. Ndryshimi që është bërë, ishte

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

Shkenca shpjegon: Si penetron dhe godet koronavirusi organizmin

COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi, në shumë raste kalon pa shfaqur simptoma. Por në një pjesë të mirë të popullsisë ajo sjell komplikime të rënda deri në vdekje. Shkencëtarët tani shpjegojnë mekanizmin e patogjenit në organizëm dhe si sëmundja arrin ta mposhtë rezistencën e sistemit imunitar: Koronavirusi përhapet përmes pikëzave të sekrecioneve që lëshon

Prodhuesit e automjeteve bashkohen në “garën globale” për prodhimin e ventilatorëve

Prodhuesit e automjeteve bashkohen në “garën globale” për prodhimin e ventilatorëve

Një “garë” është duke u zhvilluar midis prodhuesve të automjeteve amerikane General Motors dhe Ford, atyre franceze PSA dhe Renault, dhe inxhinierëve të Formula 1, për të prodhuar pajisje mjekësore në krizë të pandemisë së coronavirusit. Sipas mediave të huaja, mungesa e ventilatorëve në spitalet e gjithë botës, ka bërë që mjekët të marrin vendime për

​Twitter mbyll 8.558 llogari që promovonin Vuçiqin

​Twitter mbyll 8.558 llogari që promovonin Vuçiqin

Rrjeti social Twitter raportoi se ekipet e tij të autenticitetit kanë mbyllur 8.558 llogari, për të cilat ata thanë se ishin të angazhuar në promovimin e partisë së presidentit serb Aleksandar Vuçiq. “Deri në fund të vitit të kaluar, ne identifikuam një grup llogarish të lidhura me aktivitetin e koordinuar jo autentik që çuan në

​Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

​Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

Në Gjermani, zhvillimi i një aplikacioni të telefonit celular për të gjurmuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit po zhvillohet me shpejtësi të lartë, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përdorimin e aplikacionit. “Nëse testet tregojnë se aplikacioni mund të gjurmojë më mirë shtigjet e infeksionit, unë do të mbroj që kjo teknologji të rekomandohet

Toyota Land Cruiser i falsifikuar, shumë më luksoz se një Land Cruieser i zakonshëm

Toyota Land Cruiser i falsifikuar, shumë më luksoz se një Land Cruieser i zakonshëm

Lajmi për ndonjë makinë të falsifikuar në Kinë, nuk është aspak i pazakontë, sepse në këtë shtet ku nuk përfillen të drejtat autoriale, falsifikimet e veturave janë shumë të shpeshta. Janë të shpeshta ankesat dhe paditë ndaj prodhuesve kinezë, për kopjime të makinave, në mesin e të cilave edhe Jaguar Land Rover, për veturën kopje

“100 milionë dollarë për gazetarët”, Zuckerberg: Po punojnë në kushte shumë të vështira

“100 milionë dollarë për gazetarët”, Zuckerberg: Po punojnë në kushte shumë të vështira

Facebook ka njoftuar se do të ofrojë një mbështetje tjetër prej 100 milion dollarësh në redaksitë e lajmeve që po përpiqen të mbulojnë pandeminë COVID-19. “Për momentin, gazetarët janë duke punuar në kushte shumë të vështira për t’i mbajtur të informuar komunitetet e tyre, dhe shumë botues po luftojnë për shkak të ndikimit ekonomik të

Inteligjenca artificiale përkthen mendimet në tekst me anë të implantit në tru

Inteligjenca artificiale përkthen mendimet në tekst me anë të implantit në tru

Shkencëtarët raportojnë se kanë zhvilluar një sistem të inteligjencës arificiale që mund të përkthejë mendimet e njeriut në tekst, vetem duke analizuar aktivitetin e tyre të trurit. Studiuesit e University of California, San Francisco, thonë se kanë krijuar sistemin e deshifrimit të rreth 250 fjalëve nga 30 deri në 50 fjali. Algoritmi është perfeksionuar duke

Paraqiten probleme në Facebook, Instagram dhe WhatsApp – nuk shfaqen fotografitë

Paraqiten probleme në Facebook, Instagram dhe WhatsApp – nuk shfaqen fotografitë

Facebook, Instagram dhe WhatsApp po përballen me një problem në shfaqjen e fotografive. Përdoruesit raportojnë se postimet ose fotografitë specifike nuk po shfaqen, por ato mund të ngarkohen. Probleme të tilla po raportohen nga përdoruesit në të gjithë botën. Problemet po ndodhin në të njëjtën edhe në WhatsApp. Edhe përdoruesit e Instagram’it gjithashtu raportojnë se

Google përgatit aplikacion për filma falas

Google përgatit aplikacion për filma falas

Google po punon në një funksion të ri për aplikacionin e tij Play Movies, i cili lejon përdoruesit të shikojnë qindra filma falas, por me reklama të aktivizuara. Kjo është shkruar nga XDA Developers dhe 9to5 Google, e cila raportohet se kishte një pasqyrë në kodin e aplikacionit të ri Play Movies. Ndërsa shkruajnë, një

Facebook akordon 100 milionë dollarë për gazetarët

Facebook akordon 100 milionë dollarë për gazetarët

Gjigandi Facebook do të akordojë një fond prej 100 milionë dollarë në mbështetje të gazetarëve, njoftoi themeluesi i kompanisë, Mark Zuckerberg. “Për momentin, gazetarët janë duke punuar në kushte shumë të vështira për t’i mbajtur të informuar komunitetet e tyre, dhe shumë botues po luftojnë për shkak të ndikimit ekonomik të epidemisë”, theksoi Zuckerberg. “Informacioni

1 2 3 64