Auto - Page 17

Audi po vonon modelin elektrik, ky është shkaku

/

Automjeti i parë i Audi Sport (SUV), versioni elektrik do të jetë i gatshëm për rrugë me katër javë vonesë sa ishte planifikuar për shkak të një defekti të zhvillimit të softuerit.Zëdhënësi i kompanisë tha se modeli e-tron, u përball me vonesë pasi që prodhuesi i makinave ka nevojë për licenca të reja për një pjesë të softuerit që është modifikuar gjatë procesit të zhvillimit, transmeton Klan Kosova.Audi promovoi modelin e-tron në qytetin e San Francisko muajin e kaluar si pjesë e përpjekjeve të saj për të zgjeruar tregun e automjeteve elektrike, duke u bazuar në modelet elektrike të Teslas.Mediat gjermane raportuan se një vonesë e tillë erdhi si pasojë e negociatave rreth çmimeve me “LG Chem”, që është furnizues koreano-jugor i baterive për automjetet e saj elektrike, i cili dëshiron të rrisë çmimet rreth 10 për qind për shkak të kërkesës së lartë.Kjo kompani furnizon

Fordi tërheq nga tregu 1.3 milionë modele Focus

/

Ford është duke tërhequr afër 1.3 milionë vetura të modelit Focus në SHBA, për shkak të problemit me sistemin e karburantit pas të cilit motori mund të fiket pa ndonjë paralajmërim.Tërheqja është caktuar të ndodh nga 10 dhjetori dhe prek Focusat e prodhuar nga 2012-ta e deri në 2018-ën me motorët 2 litërsh me katër cilindra.Ford sugjeron pronarët e këtyre veturave që të mbajnë rezervuarin së paku gjysmë të mbushur derisa ata të rregullohen.Kjo kompani ka thënë se nuk është në dijeni për ndonjë aksident apo lëndim të shkaktuar nga ky problem.

Parkim se jo mahi, i lumtë!

/

Në Kinë kamerat e sigurisë kanë shënuar me gjasë tentimin më të keq ndonjëherë të parkimit të makinës.Nuk dihet se a është lënduar vozitësi, por ia ka dalë të dëmtojë tri makina dhe murin e garazhit, transmeton gazetametro.net.Shikojeni se si i ka shkuar përdore kjo:

Makinat fluturuese, një ëndërr që po bëhet realitet (Foto)

/

Ashtu si çdo risi teknologjike, makinat fluturuese po shikohen sot me kureshtje të përzier me dijeninë. Tashmë pritet që të projektohen makinat fluturuese.Dikur dukej si një iluzion, por ato pritet që të bëhen pjesë e përditshmërisë sonë Tani për tani bëhet fjalë vetëm për projekte ambicioze, por në dekadën e ardhshme, ndoshta disa nga këto mjete do të fillojnë të fluturojnë mbi kokat tona. Ne po ju paraqesim disa nga prototipet me realiste të bëra deri më tani të makinave fluturuese.

Çfarë tregon matësi i karburantit përveç sasisë?

/

A e keni pyetur ndonjëherë veten për këtë?Në shumicën e veturave përkrah ikonës së pompës në treguesin e karburantit ka një shigjetë që tregon djathtas ose majtas, po cili është kuptimi i kësaj shigjete?Na ndodhë shpesh që kur shkojmë në pompë të mbushim veturën me karburant të mos jemi të sigurt se nga cila anë gjendet rezervuari.Pikërisht, kjo shigjetë tregon se në cilën anë është vendosur gryka ku mbushet rezervuari me karburan.

Disa njësi të iPhone XR janë shitur tashmë

/

iPhone Xs Max i Apple përfaqëson iPhone-in më të mirë që Apple ka për të ofruar këtë vit.Jo vetëm që telefoni ka një ekran masiv prej 6.5 inç, por përdor një ekran OLED i cili ofron ngjyra më të mira dhe është gjithashtu në teori më efikas në energji sesa ekrani LCD.Megjithatë duket se pavarësisht se është pajisja më e mirë që Apple ka për të ofruar në këtë moment, iPhone XR më i lirë është duke arritur mjaft sukses poashtu.Telefoni sapo është lansuar për para-porosi, por sipas një raporti nga MacRumors, duket se disa modele tashmë kanë filluar të shiten dhe janë duke vlerësuar transportin brenda 1-2 javësh, që do të thotë se ato do të mbërrijnë në fillim të nëntorit, në vend të datës 26 tetor që Apple kishte premtuar më parë.Megjithatë, është e mundur që Apple mund të ketë prodhuar më pak njësi të iPhone XR krahasuar me iPhone Xs dhe Xs Max. Në fund të fundit

Gjermani, urdhërohet tërheqja nga tregu i 73 mijë makinave Opel

/

Autoriteteti i transportit në Gjermani deklaroi tha të premten se kishte urdhëruar prodhuesin e makinave Opel të të tërheqë 73.000 automjete diezel në mbarë botën, të cilat ishin konfiguruar të mashtronin testet e emisioneve rregullatore.Autoriteti “urdhëroi një tërheqje të detyrueshme më 17 tetor” për Opel Insignia, Cascada dhe Zafira që përmbushin standardet e fundit të emetimeve të Euro 6 të prodhuara midis 2013 dhe 2016, duke deklaruar se ishin pajisur me një pajisje të paligjshme.Një softuer i tillë është projektuar për të bërë që automjetet të duken më pak ndotës gjatë testeve të rregullatorëve sesa në ndodhte vërtetë në rrugë.

“Bomba” nga Detroiti: Ford dhe Volkswagen mund të bashkohen

/

Gjigantët e automobilave Ford dhe Volkswagen në qershor të këtij viti u bënë partnerë strategjikë, por shumë lehtë bashkëpunimi i tyre mund të arrijë një nivel shumë më të lartë.Analistët nga Detroiti thonë se partneriteti i tyre tashmë tejkalon tregun e automjeteve komerciale dhe se të dyja kompanitë kanë përfitime të konsiderueshme nga ajo.Kjo është arsyeja pse disa ekspertë kanë njoftuar se Ford dhe Volkswagen lehtë mund të bëhen partnerë të barabartë dhe të krijojnë kompaninë më të madhe të vetme në këtë industri.Gjigandi gjerman mund të bashkëpunojë me Fordin në saje të pozitës së fortë të Oval Blu në tregun amerikan, veçanërisht në segmentin SUV dhe kamionçinave. Nga ana tjetër, VW mund të ndihmojë Ford për të hyrë në Evropë, Amerikën Latine dhe Kinë, ku aktualisht është i dobët.Përveç kësaj, të dy prodhuesit me siguri mund të përfitojnë nga krijimi

Prokuroria gjermane dënon AUDI, shuma marramendëse

/

Kompania gjigante e prodhimit të veturave “AUDI” është dënuar nga prokuroria gjermane me 800 milionë euro.Ky dënim erdhi si pasojë e mashtrimit me software-t, që i bënin emetimet të dukeshin më pak toksike nga sa ishin në të vërtetë.Audi ka pranuar të paguajë gjobën, dhe nuk do të bëjë ankesa lidhur me vendimin, edhe pse kjo pritet të ndikojë direk në fitimin e gjigantit gjerman, shkruan mapo.al, përcjellë Klan Kosova.Skandali i mashtrimit me emetimet mendohet të ketë prekur gati 5 milionë makina të shitura nga grupi “Volkswagen” në Europë dhe në Shtetet e Bashkuara dhe lidhet më së shumti me automjetet e pajisura me motorë V6 dhe V8, të prodhuar nga “Audi” e të vendosur makinave të tij, atyre të “Volkswagen”-it dhe “Porsche”-it.Nga sa pohuan drejtues të tij, makinat e prekura u reklamuan e iu shitën blerësve në mbarë botën në periudhën e viteve 2004-2018. Gjoba do t

Mashtrim me emetimet, Audi paguan 800 milionë euro gjobë

/

Audi ka pranuar të paguajë gjobën 800-milionë euroshe të vendosur nga prokurorët gjermanë në vazhdën e një hetimi mbi mashtrimin me emetimet, edhe pse kjo do t’i prekë direkt fitimet e tij për vitin 2018.Kompania e pranoi përgjegjësinë për problemet në disa motorë V6 dhe V8 e nuk ka në plan ta apelojë vendimin. Nga sa pohuan drejtues të tij, makinat e prekura u reklamuan e iu shitën blerësve në mbarë botën në periudhën e viteve 2004-2018. Gjoba do të prekë gjithashtu edhe fitimet vjetore të kompanisë mëmë, Volkswagen-it.“Mea culpa” e gjigandit gjerman të prodhimit të automjeteve mbi mashtrimin me rregullat e cilësisë së ajrit, ka mbërritur tashmë. Ai i ka pranuar manipulimet me software-t që i bënin emetimet të dukeshin më pak toksike nga sa ishin në të vërtetë. 800 milionë eurot që duhe

Volkswagen shënon rënie drastike të shitjes

/

Grupi VW shënoi rënie globale të shitjeve të makinave me 18% në muajin shtator krahasuar me të njëjtin muaj të vitit 2017. Shkaku i shitjes së dobët është standardi i ri i testimit të gazrave të shkarkimit të automjeteve motorike, WLTP, e cila hyri në fuqi në shtator 2018, transmeton kp. WLTP shkaktoi dhimbje koke

Porsche ndërton “fabrikë në fabrikë” e hap 1,200 vende pune për të prodhuar modelet elektrike

/

Prodhuesi gjerman ka njoftuar se fabrika në të cilën do të ndërtohet modeli i parë serik elektrik Porsche do të jetë një “fabrikë në fabrikë” me një sistem të ri të transportit në linjën e prodhimit. Ky sistem do të lejojë më tepër operacione në procesin e bërjes së makinave në të njëjtën hapësirë. Futja

Kemi hyrë zyrtarisht në epokën e “Super SUV”

/

Nuk ka më asnjë dyshim që moda e kohëve të sotme, për gjithë prodhuesit e makinave luksoze, është SUV. Pothuajse çdo markë super-makinash po e prodhon nga një version SUV.Të fundit që kishin mbetur pa e përmendur si plan në 2018 ishin Bugatti e Ferrari. Por tashmë dimë prej muajsh që edhe Ferrari e ka plan diçka të tillë, Ferrari Purosangue, e tani po planifikon ta bëjë edhe Bugatti. Sipas Bugatti-t, SUV do të bazohet në format e Chiron e mund të jetë gati në 2020.Makinat luksoze tani do të bëjnë më shumë gjëra se thjesht të ecin me shpejtësi të lartë. Tani do të kenë vend për të bërë pazare, për të çuar fëmijët në shkollë, për të shkuar me shokët te një ndeshje, e prapëseprapë të ruajnë shpejtësinë marramendëse.<img class="alignnone size-full wp-image-621959 td-animation-stack-type0-1" src="https://gazeta.mk/wp-content/uploads/2018/10/60d09cc3e30dcf52c29619ffc265a41d.jpeg" alt=

1 2 3 17