Category archive

Auto - page 10

Veturat më të dështuara nga viti 2000 e deri më sot

në kategorine Auto/Galileo

Ekziston një shkollë e mendimit se nuk ka ndonjë koncept të tillë si “veturë e keqe”.

Megjithatë, ekzistojnë disa prej tyre. Problemi i vetëm i vërtetë i disa prej makinave ishte pamja e tyredhe ka ende shumë makina për të zgjedhur përtej kësaj.

Si rrjedhojë e kësaj, ‘Car Buzz’ ka përzgjedhur një listë prej dhjetë makinash “më të këqija” të prodhuara gjatë viteve 2000 e deri sot, transmeton lajmi.

T’i ndjekim ato në listën e mëposhtme:

1. Chevrolet Aveo (2002-2011)

2. Pontiac Sunfire Coupe (2003 – 2005)

3. Kia Amanti (2003-2009)

4. PT Cruiser Convertible (2004-2008)

5. Chrysler Sebring (2006–2010)

6. Chevrolet HHR (2006-2011)

7. Dodge Caliber (2007-2012)

8. Smart ForTwo (2007- ende prezent)

9. Lexus HS 250h (2009-2011)

10. Mitsubishii-MiEV (2009-ende prezent)

Burimi: http://lajmi.net/

Makinat më të dështuara të viteve të 2000-ta

në kategorine Auto/Galileo

Ekziston një shkollë e mendimit se nuk ka ndonjë koncept të tillë si “veturë e keqe”.

Megjithatë, ekzistojnë disa prej tyre. Problemi i vetëm i vërtetë i disa prej makinave ishte pamja e tyredhe ka ende shumë makina për të zgjedhur përtej kësaj.

Si rrjedhojë e kësaj, ‘Car Buzz’ ka përzgjedhur një listë prej dhjetë makinash “më të këqija” të prodhuara gjatë vitit të 2000-ta, transmeton lajmi.

T’i ndjekim ato në listën e mëposhtme:

1. Chevrolet Aveo (2002-2011)

2. Pontiac Sunfire Coupe (2003 – 2005)

3. Kia Amanti (2003-2009)

4. PT Cruiser Convertible (2004-2008)

5. Chrysler Sebring (2006–2010)

6. Chevrolet HHR (2006-2011)

7. Dodge Caliber (2007-2012)

8. Smart ForTwo (2007- ende prezent)

9. Lexus HS 250h (2009-2011)

10. Mitsubishii-MiEV (2009-ende prezent)

Burimi: http://lajmi.net/

Mercedes shpërblen punëtorët e kompanisë me 5.000 euro bonus

në kategorine Auto/Galileo

310.185 është numri i makinave që kompania Mercedes Benz shiti vitin e kaluar, duke reprezentuar një rritje prej 0.9 përqind nga viti 2017.

Për të shpërbluar punonjësit e tyre për punën e mrekullueshme, kompania prindërore, Daimler, do të shpërndajë shpërblime deri në € 4,965 krahas pagës së tyre në prill.

Përafërsisht 130,000 punonjës në Gjermani kanë të drejtën për të marrë bonusin, i cili megjithëse një shumë e mirë pa dyshim, është më i vogël se bonusi prej € 5,700, marrë në vitin e kaluar për rezultatet e 2017-ës së kompanisë, transmeton lajmi.net.

Arsyeja pse vlera është pak më e ulët ka të bëjë me një ulje të fitimit operativ të grupit nga 14.3 miliardë euro për vitin 2017 krahasuar me 11.1 miliardë euro të 2018-ës.

Viti 2019 është i zënë për kompaninë, duke pasur parasysh numrin e madh të lansimit të produkteve të planifikuara për këtë vit. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Volkswagen prezanton Passatin e ridizajnuar

në kategorine Auto/Galileo

Kompania gjermane prodhuese e makinave ka lansuar fotot dhe detajet teknike të Passat-it të rimodeluar për tregun evropian.

Volkswagen ka rimodeluar të gjitha versionet e këtij modeli – një sedan, një karavan dhe variantin ‘crossover’ Alltrack, ku në theks të veçantë janë të dalluara ndryshimet estetike.

Projektuesit ridizajnuan mbrojtësit nga para e pas, grilin nga para, së bashku me dritat LED ‘matrix’.

Volkswagen do të plasojë në treg Passat-in e ridizajnuar në maj, datë kjo që vlen vetëm për shtetin e Gjermanisë, ndërkaq në pjesë tjera të Evropës në muajin gusht. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Nuk keni para për ta blerë këtë Porsche? ‘Ndërtojeni’ atë me vetëm 25 euro

në kategorine Auto/Galileo

Nuk keni para për ta blerë këtë Porsche? ‘Ndërtojeni’ atë me vetëm 25 euro

Porsche-t e tipit 911 R megjithëse nuk konkurrojnë dot me makinat aktuale në treg për nga përformanca, ato ende kanë çmime të larta.

Pra, çfarë mund të bëjë një entuziast makinash sporive nëse nuk mund ta përballojë dot financiarisht atë? Ta ndërtoni një të tillë, transmeton lajmi.net.

Prodhuesi gjerman i lodrave Ravensburger ka lansuar një metodë ndërtimi 3D të 911 R. Ajo përbëhet nga 108 pjesë individuale të numëruara, të cilat, sapo të kompletohen, mblidhen në një model të shkallës 1:18 të modelit 911 R.

Porsche prodhoi vetëm 991 modele të tilla, secila prej të cilave shitej për rreth 185 mijë dollarë.

Me këtë standard ekonomik, atëherë, çmimi prej 25 eurosh në këtë version të 3D-puzzle duket mjaft i arsyeshëm. Dhe madje ka rrota rrotulluese!

Por, sigurisht, nëse doni një makinë të vërtetë, mund ta blini një të tillë! /Lajmi.net/ 

Burimi: http://lajmi.net/

Lansohet Bugatti i parë i modelit Chiron, ja disa fotografi të tij

në kategorine Auto/Galileo

Ka qenë pothuajse një vit që kur Bugatti shfaqi Sportin Chiron në garën e Gjenevës 2018.

Por, atyre iu desh kohë e gjatë që të prodhonte modele të tjera për t’i plasuar në treg. Kompania e prodhimit të makinave nuk ka bërë asgjë të ditur në lidhje me këtë vonesë, transmeton lajmi.net.

Makina vjen me një motor 8.0 litërsh ‘quad-turbo’, i cili është i aftë të prodhojë 1,479 kuajfuqi. Chiron gjithashtu posedon 7 transmetues shpejtësish automatik.

Ky është shembulli i vetëm që është parë nga ky model, dhe është numëruar si i pari prej 500 sosh që do prodhohen. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Lansohet BMW M850i ‘First Edition’, ja disa fotografi të tij

në kategorine Auto/Galileo

Dëshironi të jeni një nga të parët në rrethin tuaj që sjellni në shtëpi një ‘Coupe’ të re BMW të serisë 8?

Makina quhet BMW M850i xDrive Coupe First Edition dhe është përmirësuar nga ekipi i BMW-së me një trajtim unik estetik, transmeton lajmi.net.

Mbulesa ‘mat’ kompensohet nga shkëlqimi me të zezë, duke përfshirë kornizat e dritareve dhe ato të grilave.

BMW do të prodhojë vetëm 400 modele në të gjithë botën, të cilët priten të jenë në shitje nga prilli deri në qershor.

Makina arrin në 100 km/h në 3.7 sekonda, sipas të dhënave zyrtare nga BMW-së. /Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net/

McLaren-i më i shpejtë në botë, arrin shpejtësinë 100 km/h për 2 sekonda

në kategorine Auto/Galileo

Një McLaren i modifikuar i tipit 720S arriti të kalojë 402 metra në vetëm 9.18 sekonda.

Me 710 kuaj fuqi dhe 875 kg/m çift rrotullues, McLaren 720S është përtej potencialit të një modeli të zakonshëm, transmeton lajmi.net.

Në një video të re të ngarkuar në platformën Youtube, nga kanali ‘Dragtimes’, modeli i modifikuar McLaren 720S arriti të kapë 100 km/h në një ndalesë në vetëm 2.04 sekonda.

Falë ndryshimeve të reja, ai mbuloi 400 metra për 9,18 sekonda në një mesatare prej 256 km/h, duke vendosur një rekord të ri, përkatësisht duke u bërë McLaren-i më i shpejtë në botë.

E megjithatë, ekipi në DragTimes mendon se ka ende vend për përmirësim pasi makina nuk ka arritur plotësisht modelin final. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Brenda një McLaren-i: Videoja tregon momentin kur makina kap 347 km/h

në kategorine Auto/Galileo

Jo rrallë herë mund të vërehen në autoban makina që lëvizin me shpejtësi marramendëse.

Megjithatë, ky McLaren i tipit 570S, i cili posedon ndërrues shpejtësish automatik prej 7 opsionesh, arrin të kap shpejtësinë prej 347 km/h në një autoban në Gjermani, njofton lajmi.net.

Shpejtësia e tillë arrin të kapet për jo më pak, e as më shumë, sesa përafro 20 sekondash.

Komentuesit në platformën e ngarkuar videoja, këtë rast Youtube, e kanë cilësuar videon si hipnotizuese.

Ndërkaq, të tjerë kanë dhënë batuta, duke thënë se po të kapesh nga policia, ti paguan e jo ne. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Metoda e thjeshtë për shkrirjen e akullit në xhamin e makinës brenda sekondave

në kategorine Auto/Galileo

Metoda e thjeshtë për shkrirjen e akullit në xhamin e makinës brenda sekondave

Një person ka zbuluar një truk të thjeshtë për shkrirjen e akullit në xhamin e përparmë të makinës brenda sekondave.

Daniel Harris, i cili jeton në Britani të Madhe, ndau një video të metodës së tij në Facebook, e cila u bë virale, duke grumbulluar mbi dy milion shikime, transmeton lajmi.net.

Ideja përfshin thjesht plotësimin e një qese ushqimi të mbërthyer mirë me ujë të ngrohtë dhe ta rrëshqitni atë nëpër xham.

Rezultatet kanë shokuar mijëra shoferëve në të gjithë rajonin e Britanisë së Madhe – me shumë njerëz që e quajnë metodën ‘revolucionare’. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

“Bisha” e re kineze, do të arrijë të prodhojë 800 kuajfuqi

në kategorine Auto/Galileo

‘Motor Show’-i i Gjenevës është ekspozitë e automobilave në Evropë.

Në të nuk janë vetëm kompanitë prodhuese të makinave nga Evropa, por se marrin pjesë edhe ato nga Azia, transmeton lajmi.net.

AIWAYS është njëra ndër kompanitë që po synon tregjet evropiane, e cila pretendon ta arrijë këtë përmes lansimit të dy makinave elektrike në Gjenevë.

Fuqia e avancuar e motorit të makinës RG Nathalie thuhet të prodhojë 793 kuaj fuqi, – pak më shumë se Ferrari 812 – i cili arrin shpejtësinë në më shumë se 300 km/h.

Pesëqind modele është thënë të jenë të destinuara për prodhim.

Çmimi i makinave ende nuk është bërë i ditur, megjithatë CarBuzz supozon se automjeti do të jetë i shtrenjtë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Kjo pjesë e makinës është më e pistë se ulësja e tualetit

në kategorine Auto

Një numër alarmues i shoferëve rrallë herë pastrojnë makinën e tyre.

CarRentals.com anketoi 1,000 shoferët për të parë se sa shpesh pastrojnë enterierin e makinave të tyre. 32% e të anketuarve thanë se pastrojnë makinën një herë në vit nga brenda dhe një tjetër 12%-sh thanë se kurrë nuk e pastrojnë këtë pjesë, transmeton lajmi.net.

Rreth 700 lloje bakteresh jetojnë brenda një automjeti, që do të thotë se, kur hani ushqim në makinën tuaj, ju e ekspozoni veten edhe më shumë ndaj sëmundjeve.

Nëse ushqimi derdhet në brendësi të makinës dhe ekspozohet në diell, bakteret mund të shumëfishohen dhe të përhapen edhe më shpejt.

CarRentals.com ka matur edhe sa baktere për centimetër katror, ose njësi formimi (CFU) ka në sipërfaqen mesatare të brendshme..

Mesatarisht, u zbulua që në timon të ketë 629 CFU për centimetër katror. Kjo nënkupton se timoni është gjashtë herë më i ndotur sesa një ekran i smartfonit, katër herë më i ndotur se një tualet publik dhe dy herë më i ndotur se një buton ashensori.

Për t’u siguruar që makina juaj të jetë e pastër, provoni që të fshini sipërfaqet e brendshme, të ndryshoni filtrin tuaj të ajrit, të fshini tapicerinë dhe të lani me shampo qilimat.

Gjithashtu, çelësat e makinës suaj janë mjeti më i zakonshëm i prekur, prandaj sigurohuni që t’i pastroni ata shpesh. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Audi Quattro vs BMW X Drive në një betejë në borë

në kategorine Auto

Bora gjithnjë është një terren i vështirë për makinat.

Megjithatë, jo e njëjta vlen të thuhet për makinat e tipit Quattro dhe X Drive nga kompanitë prodhuese të makinave Audi dhe BMW, njofton lajmi.net.

Në një testim në terren të mbuluar me borë, të cilit i është arritur t’i sigurohet një video, arsyetojnë këto makina çmimet e vendosura në treg.

Ndiqeni videon për ta parë se kush prej tyre triumfon. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Testohet në vozitje Mercedesi “bishë” i vitit 2019

në kategorine Auto

Kompania prodhuese me më së shumti shitje në botë, “Mercedes”, ka prodhuar modelin AMG E63 S si surprizë për vitin 2019.

Krahasuar me S63, E63 është më i lehtë, më i shkathët, më i lirë, po aq i fuqishëm dhe disi më balistik, transmeton lajmi.net.

E63 posedon binjakë-turbo V8 me motor prej 4.0 litrash, prodhon 603 kuaj fuqi.

Ndiqni videon për të kuptuar më shumë në lidhje me përformancën, enterierin dhe detaje të tjera të makinës. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Ky është Mustang-u më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë

në kategorine Auto

Mustang Shelby GT500 mund të jetë shitur për 1.1 milionë dollarë, megjithatë nuk është makina nga kjo firmë e shitur më së shtrenjti ndonjëherë.

Makina më e shitur ndonjëherë nga kjo kompani është Mustan SVT Cobra R në vitin 1993, e shitur për 132 mijë dollarë, transmeton lajmi.net.

Vetëm 107 modele të këtij lloji Mustang janë prodhuar në atë kohë.

Fuqia vjen nga një motor V8 me 5.0 litër me një total prej 235 kuajfuqi, i cili posedon një ndërrues shpejtësish prej gjashtë shpejtësive manuale.

Shitjet e mëparshme rekord për një Fox Body Mustang, një kabrioletë e vitit 1990, ishin 82,500 dollarë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Sistemi i ri i makinave të reja ‘Tesla’ do t’i gëzojë vozitësit amatorë

në kategorine Auto

Sistemi i ri i makinave të reja ‘Tesla’ do t’i gëzojë vozitësit amatorë

Tesla dëshiron t’u lejojë pronarëve amatorë të automjeteve të kontrollojnë automjetin e tyre derisa janë në largësi.

Elon Musk, Drejtor i Përgjithshëm i Tesla-s, tha se kompania do të lansojë ‘Sentry Mode’ që do t’iu japë përdoruesve mundësinë për të parë dhe regjistruar ndonjë aktivitet që ndodh kur ata largohen nga Tesla, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, është e paqartë kur do të startojë funksioni.

‘Sentry Mode’ do të jetë në dispozicion për të gjitha makinat me autopilot-in e inkorporuar, sipas Musk.

Ajo gjithashtu mund të aktivizohet nëse makina e kupton se është goditur. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Këto janë gjobat më të larta të shqiptuara ndonjëherë në botë

në kategorine Auto

Varësisht nga shteti dhe vendi, gjobat që qëndrojnë për mos-zbatimin e rregullave të shpejtësisë variojnë për nga çmimi.

Këto gjoba janë në proporcion me atë se çfarë lloj makine ju posedoni kur të gjobiteni – në rast se keni Ferrari, atëherë gjoba juaj mund të jetë enorme, transmeton lajmi.net.

Sidoqoftë, Car Buzz ka arritur të përmbledhë disa nga gjobat më të larta të shqiptuara ndonjëherë, duke ndarë njëkohësisht me lexuesit edhe llojin e makinës, çmimin, si dhe shpejtësinë në të cilën ka qenë duke u vozitur makina.

Shofer britanik, BMW – 4,000+ dollarë

Në vitin 2006, BBC raportoi për shqiptim gjobe ndaj biznesmenit Ronald Klos që voziti në 250 km/h në BMW-në e tij ndërsa fliste në telefonin e tij. Policia e gjobiti atë me një shumë prej 4,000 dollarësh.

Motoçiklist kanadez – 12.000 dollarë

Kanadaja ka tendencë të ketë gjoba mjaft të larta për tejkalimin e shpejtësisë dhe gjobat prej 1.000 dollarë nuk janë gjë e rrallë.

Në vitin 2010, një entuziast motorik nga i njëjti vend u gjobit me një shumë prej 12,000 dollarë, si rezultat i shpejtësisë së madhe, si dhe mungesës patent shoferit.

Turisti nga Dubai – 47.000 $

Një turist britanik që vizitonte Dubai u dënua prej 47,000 dollarësh pas marrjes me qira të një Lamborghini. Në 2010, ai arriti 240 km/h në rrugën Sheikh Zayed.

Finlandez – 217.000 dollarë

Mund të themi me siguri se Finlanda nuk është shtëpia ideale për entuziastët e makinave. Një nga burrat më të pasur në Finlandë dhe trashëgimtari 27-vjeçar i një perandorie të paketimit të mishit, u kap duke vozitur 80 km/h në një zonë të lejuar për vozitje në 40 km/h në 2004 dhe u dënua me gjobë prej 217,000 dollarë.

Shofer suedez i makinës Mercedes – 1,000,000 dollarë

Suedezi 37-vjeçar kishte marrë Mercedes-in e tij të ri Mercedes SLS AMG në Gjermani dhe po e ngiste atë në Suedi, kur u kap në radar nga kamerat me shpejtësi më shumë se 200 km / h.

Si pasojë, ai u gjobit me 789,568 euro, e cila në atë kohë arrinte shifrën afër 1 milion dollarë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

E rrallë: Shihni se si kaplohet nga zjarri ky McLaren

në kategorine Auto

Jutuberi Salamondrin ka shfaqur momentin kur makina e tij “McLaren Senna” kaplohet nga flakët.

Salomondrin, vetëm 11 ditë pasi bleu makinën, u nda i dëshpruar ngase McLaren-i i tij u kaplua nga zjarri, si rezultat i një mosfunksionimi në makinë, transmeton lajmi.net.

Kompania McLaren ka lajmëruar se nga industria e makinave ka prodhuar vetëm 500 modele të tilla.

Shkaku i zjarrit akoma nuk është sqaruar, por Salomondrin kujton se tubi i shkarkimit të makinës makinës filloi të nxjerr flakë ndërsa ai ishte duke vozitur në shtëpi. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Zbulohen fotografi të Golf 8, ja se si do të duket

në kategorine Auto

Viti 2019 po premton të jetë vit historik për Volkswagen.

Kjo argumentohet me faktin se prodhuesi gjerman i makinave për herë të parë ka lansuar në treg makinën elektrike për këtë vit. Ekuivalent për nga rëndësia është edhe plasimi i gjeneratës së 8-të të Golfit, transmeton lajmi.net.

Prodhimi i makinave nga kjo gjeneratë u paralajmërua prej kompanisë Volkswagen më qershor të vitit të kaluar, megjithëse dizajnet e makinës janë paksa të mjegullta.

Megjithatë, falë disa fotografive të publikuara nga një përdorues i Instagram-it ne do të marrim një pamje të saktë të modelit zyrtar të Golf 8-shit.

Ngjashëm si Porsche 911 i 2020-ës, ndryshimet e reja të dizajnit të Golf-it nuk janë drastike, pasi që Volkswagen kuptohet se nuk dëshiron të ballafaqohet me një formulë të suksesshme. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Çmimi marramendës për të cilin u ble Mustang-u më i fuqishëm ndonjëherë

në kategorine Auto

Para disa ditësh, u raportua se Ford Mustang Shelby GT500 është një ndër makinat e kësaj kompanie më e fuqishme e prodhuar ndonjëherë.

Shtëpia e ankandit “Barrett-Jackson” ka raportuar se makina është shitur në vlerë prej 1.1 milionë dollarësh, para të cilat do të dërgohen në “JDRF”, organizatë globale që financon kërkimet për fëmijët me diabet të tipit 1, transmeton lajmi.net.

Me mbi 700 kuaj fuqi, Shelby GT500 i ri është mundësuar nga një motor V8 me 5.2 litra.

Ford gjithashtu pretendon se është i aftë për t’i arritur 100 km/h për vetëm 3 sekonda.

“Mundësia për t’u bërë pronar i veturave të para të Ford Shelby GT500 2020 është një mundësi që të vjen një herë në jetë, “tha Joe Hinrichs, president i operacioneve globale të Ford. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Ja çfarë bën multi-milioneri me McLaren-in 5-milionësh në kopsht

në kategorine Auto

Shumica e pronarëve multi-milionerë, të cilët posedojnë makina milionëshe, janë më të interesuar t’i mbivlerësojnë makinat e tyra sesa t’i vozisin ato.

Megjithatë, jo e njëjta gjë ndodh me pronarin e kanalit të Youtube-s “TheTFJJ”, i cili bën një veprim të pazakontë me McLaren-in e tij 5-milionësh, transmeton lajmi.net.

Ai, me makinën e tij të tipit McLaren P1 GTR futet në një zonë gjelbëruese, në të cilën provojë të krijojë forma të ndryshme, e mes tjerash edhe formën e petullave.

I njëjti kanal para disa kohësh kishte provuar t’i bënte të njëjtat forma me Bugattin e tij. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Toyota GR Supra 2020: Gjithçka që doni të dini për të

në kategorine Auto

Toyota Supra e re del në treg më në fund pas 21 vitesh.

Duke e bërë debutimin zyrtar në “Auto Show”-in në Detroid, GR Supra është një makinë sportive që mund të përcaktojë një fillim të ri për prodhuesin japonez të makinave, transmeton lajmi.net.

Makina e gjeneratës së pestë posedon vetëm dy ulëse të përparme, ndërkaq mësohet se do të dalë në shitje përgjatë verës.

Shikuar për nga aspekti i fuqisë, makina është në gjendje të prodhojë 335 kuajfuqi, ndërkaq të arrijë 100 km/h në vetëm 4 sekonda.

Ajo çfarë e bënë ende më moderne makinën është mbushja e smartfonëve përmes wireless-it që posedon GR Supra.

Çmimet e makinës do të variojnë prej 50 mijë deri në 55 mijë, varësisht nga modeli. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

BMW-ja që do t’iu kthejë në kohë, gjendej rrugëve të Kosovës

në kategorine Auto

Prodhimi i makinave nga kompania “BMW” është më se dinamik, me qindra e mijëra sosh të prodhuara çdo vit.

Si një kompani globale, Grupi BMW operon me 31 fabrika të prodhimit dhe montimit në 14 vende, si dhe ka një rrjet global shitjesh në më shumë se 140 vende.

Në vitin 2017, Grupi BMW shiti 2.463.500 automjete dhe më shumë se 164.000 motoçikleta në mbarë botën, transmeton lajmi.net.

E në mesin e makinave të prodhuara më herët, përkatësisht përgjatë vitit 1994-2001, hyn edhe seria e 7 e BMW me modelin 750iL.

Për sa i përket specifikave të makinës, mund të thuhet se një transmision automatik prej 5 shpejtësish ishte në dispozicion për të gjitha modelet e këtij lloji të makinave.

E një makinë e tillë gjendej edhe rrugëve të Kosovës, megjithëse nuk mund të thuhet se aktualisht ka numër të madh të tyre.

Sido që të jetë, E38-shi i përket gjeneratës së tretë, ndërsa BMW që nga atëherë ka arritur të vazhdojë deri në gjeneratën e gjashtë, nga e cila ende ka makina në prodhim e sipër. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Zbulohet çmimi i Mercedes A-Class Sedan

në kategorine Auto

Një makinë e kompanisë Mercedes-Benz jo domosdoshmërisht predestinohet të jetë i lirë. Megjithatë, sedani A-Class siç duket do të radhitet në mesin e makinave luksoze me një çmim më të përballueshëm.

Mercedes-Benz A220 i vitit 2019 pritet të kushtojë 32.5000 dollarë, transmeton lajmi.net.

Përcaktimit të çmimit të këtij modelit të Mercedesit po cilësohet sipas ekspertëve si proporcional me rivalin e tij më të afërt, sedanin Audi A3 dhe ngjashmëritë nuk përfundojnë këtu.

Që të dy makinat posedojnë turbo 2.0 litra në rrotat e përparme përmes transmisionëve me ndërrues shpejtësish prej 7 opsionesh.

Ndërkohë që përveç çmimit, kompania më herët ka lansuar edhe disa fotografi të cilat tregojnë se si do të duket makina. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Policët me fat, kjo është makina që Ford ka prodhuar për ta

në kategorine Auto

Kompania prodhuese e makinave Ford sapo ka zbuluar makinën “Explorer 2020” në Auto Show-in e 2019-ës në Detroit, të cilat mund t’i shohim tash e tutje në departamentet e policisë përreth ShBA-ve.

Makina karakterizohet me një motor 3.3 litërsh hibrid, për të cilin thuhet se do t’i jepë përformancë të shkëlqyer, krahas mbushësit turbo 3.0 litërsh V6.

Të gjitha modelet e makinave do jenë të pajisura me transmision automatik me 10 shpejtësi dhe me rrota të cilat do të jenë në gjendje të përballojnë terrene jashtë rrugëve, transmeton lajmi.net.

“Police Interceptor” gjithashtu ka dritat LED, një sistem ftohje të avancuar, frena të fuqishëm dhe pllakë anti-shpim prapa ulëseve të përparme. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

1 8 9 10 11 12 15
Shko lartë