Category archive

Auto - page 10

Xhipi “Chevrolet” që po u “shpallë” luftë të gjithë xhipave tjerë

në kategorine Auto/Galileo

Chevrolet Colorado Zr2 Bison është versioni më ekstrem, për sa i përket makinave të destinuara për vozitje jashtë rrugës. Përgatitur nga fabrika për t’i përballuar shtigjet më sfiduese, Bison po konsiderohet si xhipi më i fuqishëm për vitin e ardhshëm.

Ekspedita Amerikane e Veturave (AEV) ka mundësuar përditësime të cilat nuk janë parë më herët në xhipat e tjerë. Kryesorja është hapësira më e madhe e ulësave, kjo e mundësuar për shkak të zgjerimit të pjesës së pasme të versionit V-6.

Çmimi i cili do t’i etiketohet kësaj makine është fiks 50.000 dollarë, përkatësisht 44 mijë euro, transmeton lajmi.net.

Sipas Chevrolet, ata kanë shitur 428.792 prej këtyre makinave./Lajmi.net/

Kështu duket ferrari 2.8 milionësh

në kategorine Auto/Galileo

Një superveturë me pamje të veçantë u ndërtua nga një ish shofer i garave italiane dhe tani po kërkon një shtëpi të re.

E.C. OnlyOne P8, është një super-veturë e ndërtuar nga ish-shoferi italian Enea Casoni dhe është i bazuar në një Ferrari F430, transmeton lajmi.net.

Casoni e nxori atë në Gumball 3000 të këtij viti, por tani po kërkon të shesë makinën.

E.C. OnlyOne P8 përdor motorin V4 të aspiruar natyral të F430 me 4.3 litra për të ofruar 600 kuaj fuqi.

V8 ka gjashtë ndërrues shpejtësisë manual, gjë që e bën më klasike atë./Lajmi.net/

Tesla tani vlen më shumë se BMW

në kategorine Auto/Galileo

Prodhuesi i makinave elektrike Tesla vlen më shumë se prodhuesi gjerman i makinave për herë të parë.

Që nga shpallja e fitimit rekord , aksionet e Tesla janë rritur ndjeshëm. Kapitalizimi i tregut i prodhuesit të makinave elektronike tani është afër 60 miliardë dollarë, transmeton lajmi.net.

Kompania është më e vlefshme sesa prodhuesi BMW , kapitalizimi i të cilit vjen në vetëm 48 miliardë euro (55 miliardë dollarë), siç raporton Electrek . Edhe pse Tesla shet panele diellore dhe ruajtje të energjisë për shtëpitë përveç makinave , por një pjesë e madhe e qarkullimit vjen përmes tregtisë së makinave.

Është njoftuar kohët e fundit se Tesla po shitet më shumë makina në SHBA për herë të parë sesa një prodhues automjetesh gjerman.
BMW shet rreth dy milion makina në vit , dhe Tesla ka një prodhim vjetor prej vetëm 360,000. Megjithatë, investitorët parashikojnë një të ardhme të ndritur për kompaninë për shkak të rritjes së fortë të muajve të fundit. /Lajmi.net/

Mercedes-Benz “GLC Coupe” vetura luksoze e kësaj kompanie

në kategorine Auto/Galileo

Mercedes-Benz-i “GLC Coupe” është një kombinim luksoz i SUV me makinat sportive.

Varianti me parametrat më të larta nga modelet GLC është “Mercedes-AMG GLC 63 S Coupe”.

Kjo makinë ka një motor 4.0 litra, biturbo V8, që jep plot 503 kuaj fuqi, transmeton top channel.

Sipas Mercedesit, GLC 63 S Coupe mund të arrijë 100 kilometra për 3.8 sekonda, dhe shpejtësia maksimale që mund të arrijë është 280 kilometra.

Konsumi i karburantit është 11.7 litra për 100 kilometra.

Kjo është Porsche Panamera GTS e re

në kategorine Auto/Galileo

As Porsche nuk po rri duarkryq!

Panamera GTS do të jetë risia e gjigandit të prodhimit të veturave për vitin që po vjen, transmeton lajmi.net

Vetura vjen me disa ndryshime në dizajn, në pamjen e jashtme dhe pamjen e brendshme.

Është e qartë se brenda veturës gjinden të gjitha kontrollet e brendshme të veturës të digjitalizuara.

Mirëpo ajo që bie në sy është hapësira e madhe brenda veturës./Lajmi.net/ 

 

 

Mercedes-Benz A-Class i 2019-tës po vjen, një bishë e vërtetë

në kategorine Auto/Galileo

Mercedes nuk e ka ndërmend të ndalet me vetura.

Mercedes do të vazhdojë traditën e përditësimin të veturave A-Class, transmeton lajmi.net

Dhe vitin që po vjen do të lirojë një version të ri të këtij modeli i cili duket të jetë i jashtëzakonshëm.

Derisa ende nuk kanë rrjedhur tiparet e motorit dhe performancat e veturës, fotografitë tregojnë një bishë të vërtetë./Lajmi.net/

 

Harley-Davidson ka prezantuar motorin e tyre të parë elektrik

në kategorine Auto/Galileo

Long njoftoi, ajo tani është bërë një realitet: prodhuesi amerikan i motorëve ka prezantuar versionin e prodhimit të veturës elektrike Livewire.

Që në fillim të vitit 2014, Harley-Davidson ka deklaruar se po punon në një motor elektrik . Katër vjet e gjysmë më vonë, prodhuesi amerikan tani ka prezantuar versionin e prodhimit të biçikletës së quajtur Livewire në shfaqjen e motorëve EICMA në Itali, transmeton lajmi.net.


Harley-Davidson thekson se biçikleta elektrike do të ketë frena shtesë, duke përfshirë ABS dhe kontrollin e tërheqjes.

Bateria e Livewire mund të ngarkohet me një prizë tradicionale të familjes ose me stacione ngarkimi me prizën e Tipit 2.

Livewire duhet të jetë vetëm fillimi i një linje produktesh. Sepse deri në vitin 2020, Harley-Davidson dëshiron të ofrojë një portofol të plotë të motoçikletave elektrike , siç quhet në një transmetim .

Prej janarit, Livewire mund të paracaktohet. Pastaj duhet të ketë edhe informacione për çmimin. Modelet e para do të dorëzohen gjatë vitit të ardhshëm. /Lajmi.net/

KTM vë gjysmë miliardë euro në zhvillimin e motoçikletave elektrike

në kategorine Auto/Galileo

Paratë do të përdoren për zhvillimin e sistemeve elektrike të vozitjes dhe sistemeve inteligjente të trafikut.

Prodhuesi motor KTM në pesë vitet e ardhshme do të investojë gjysmë miliardë euro në zhvillimin e motoçikletat të lehta elektrike. Për këtë, ajo do të marrë një kredi prej 120 milionë euro nga Banka Evropiane e Investimeve (EIB) të garantuar nga Fondi Evropian për Investimeve Strategjike (EFSI), i ashtuquajturi fondi Juncker, transmeton lajmi.net.

Qëllimi kryesor i KTM-së është të promovojë kërkimin dhe zhvillimin në fushat e sistemeve elektrike të vozitjes , sistemeve bashkëpunuese të transportit inteligjent (C-ITS) dhe ndërtimit të lehtë. Fondet gjithashtu do të kanalizohen në masa kërkimore, zhvillimi dhe inovacioni ( RDI ) për materialet dhe teknologjitë e zgjuara për motoçikleta, si dhe konceptet e ardhshme të mobilitetit urban. Projektet janë planifikuar për periudhën 2018-2020 dhe do të zbatohen kryesisht në Mattighofen , njoftoi EIB në një njoftim për shtyp të martën.

EIB, e themeluar në vitin 1957, është pothuajse dyfishi i madhësisë së Bankës Botërore (totali i aseteve: vetëm 600 miliardë euro, rezerva: 40 miliardë euro) dhe nuk njeh probleme financiare. /Lajmi.net/

Google merr lejen për makinat pa shofer

në kategorine Auto/Galileo

Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë.

Waymo, divizioni i makinave pa shofer i kompanisë Google, mori licencën e parë për të testuar makina pa shofer në rrugët e Kalifornisë, theksoi shtypi vendas.

Për momentin, 60 kompani lejohen të provojnë makina autonome në rrugë, por Waymo është e para kompani që e merr atë për të testuar makinat pa shoferin e sigurisë.

“Kalifornia ka punuar për vite me radhë dhe do të vazhdojë të ketë siguri publike në një linjë me zhvillimin e kësaj teknologjie”, tha numri një i Departamentit të Transportit në Kaliforni, Jean Shiomoto, transmeton “Alsat M”.

Licenca lejon mundësinë e kryerjes së testeve dhe makinat e para pa shofer do të rezervohen për punonjësit e Waymo-s.

“Bisha” e 2019: Mercedes-Benz S450

në kategorine Auto/Galileo

Mercedes-Benz është shumë premtuese për vitin 2019.

Gjigandi gjerman i prodhimit të veturave ka filluar paralajmërimin e veturave për vitin që po vjen, transmeton lajmi.net

Sigurisht, çdo herë e më lartë ngritet standardi i prodhimit të veturave nga secila markë.

Mirëpo, S450 pritet të jetë një bishë e vërtetë dhe këtë e dëshmon video të cilën mund ta shikoni më poshtë./Lajmi.net/

Kështu do të duket Mercedes-AMG E53 që lansohet në vitin 2019

në kategorine Auto/Galileo

Ende pa përfunduar mirë viti 2018, Mercedes ka paralajmëruar modelin e ri për vitin 2019.

Mercedes-AMG E53, do të jetë modeli i ri i Merecedes-Benz i planifikuar për vitin që po vjen, transmeton lajmi.net

Derisa nuk kanë rrjedhur detaje të veturës, kanë rrjedhur disa fotografi të cilat tregojnë nga afër modelin si do të duket.

Shikoni fotografitë./Lajmi.net/ 

Audi përditëson modelin R8, shpejtësi dhe komoditet

në kategorine Auto/Galileo

Audi, për herë të parë modelin R8 e kishte lëshuar në vitin 2006 – për ta rikthyer përsëri në treg një version të këtij modeli në vitin 2015.

Por në vitet ndërmjet kësaj periudhe, dolën në treg shumë vetura konkuruese si McLaren 570S, Mercedes AMG GT dhe Acura NSX, transmeton lajmi.net

Pra, për të mbajtur modelin e saj ende në lojë, Audi ka përditësuar R8 me një seri përmirësimesh, duke filluar nga dukja.

Specifikat kryesore ende nuk janë lëshuar, por Audi premton më shumë energji nga dy versionet e kaluara me një motor prej 5.2 litra V10.

Modeli R8 aktualisht kushtron rreth 125,000 euro dhe modeli i ardhshëm pritet të ketë çmim më të lartë. Vetura pritet të arrijë 100 metra për më pak se 4 sekondra./Lajmi.net/ 

‘Seat Leon Cupra R’ pritet të jetë vetura më e shpejtë e rrugëve

në kategorine Auto/Galileo

Seat Leon Cupra R, pritet të jetë vetura konkuruese me Golf R.

Ajo duket shumë e bukur nga jashtë dhe brenda, komode dhe sportive, transmeton lajmi.net

Ende nuk dihet për specifikat e veturës e cila pritet të jetë më e shpejta veturë e rrugëve normale, por sipas thashethemeve do të jetë veturë tejet ekonomike.

Ajo mund të vije me një motor 2.0 dizel me rreth 400 kuaj fuqi me mundësi shumëfishimi në bosht të çiftëzuar.

Derisa kanë rrjedhur fotografitë e para, çmimi i veturës ende nuk është bërë i ditur./Lajmi.net/ 

Pasi të shikoni këtë video, gjithmonë do vendosni rripin e sigurisë!

në kategorine Auto/Galileo

Kjo video sensibilizuese, e publikuar në Facebook, tregon tmerrin që mund të ndodh nëse pasagjerët zgjedhin të mos e vendosin rripin e sigurisë në makinë.

Gjatë këtij viti, rrugët u “përgjakën” me aksidente që morën jetën e qindra personave, duke u shndërruar kështu në një fenomen të frikshëm.

Duke parë këto statistika të frikshme, njerëzit duhet të sensibilizohen rreth rëndësisë së vendosjes së rripit të sigurisë.

Videoja e publikuar në Facebook, tregon se çfarë ndodh nëse nuk e vendosni rripin e sigurisë ju apo pasagjerët e tjerë në veturë.

Prezantohet makina më e fuqishme dhe më e shpejtë e McLaren

në kategorine Auto/Galileo

McLaren ka zbuluar makinën më të fuqishme dhe më të shpejtë të kësaj marke.

Ky është modeli që do të vendoset në krye të gamës ultrasportive të McLaren-it, duke zënë pozicionin që deri më tani i ka takuar P1. Shpejtësia maksimale e McLaren Speedtail do të jetë 400 km/h.

Vetëm 106 njësi janë prodhuar dhe të gjitha janë prenotuar, pavarësisht se kushtojnë 2 milionë euro secila.

McLaren Speedtail do të ketë tre vende në konfigurim 1+2, me shoferin në pozicionin qendror dhe dy pasagjerët mbrapa.

Ëndrra u bë realitet, makina kthehet në robot

në kategorine Auto/Galileo

Kjo makinë transformohet në një robot. Inxhinierët e bënë realitet ëndrrën e tyre të fëmijërisë. Kur ata ndërtuan makinën, menduan që ta bëjnë atë që të kthehej në një robot gjigand.

Roboti mund të kthejë kokën majtas dhe djathtas, mund të lëvizë këmbët dhe duart, gishtat. Me anë të një sistemi të sofistikuar elektronik mund të lëshojë ujë që duket si tym.

Përgatitja e makinës për sezonin e dimrit

në kategorine Auto/Galileo

Dimri po afrohet, tani është koha e përshtatshme për ta përgatitur makinën për kushtet e dobëta të vozitjes te shkaktuara nga bora, shiu dhe akulli. Lexojini këshillat me poshtë për vozitje të sigurtë gjatë sezonit.

1. Kontrolloni gomat tuaja

Me rënien e temperaturave bie edhe presioni i ajrit në gomë.  Presioni i ulët mund të ketë ndikim shumë të madh në drejtimin e makinës, prandaj është e rëndësishme që shtypja e ajrit të jetë në nivelin e duhur.  Kontrolloni manualin e makinës për tu informuar rreth presionit të lejuar për gomat e automjetit tuaj.

Gjithashtu kontrolloni thellësinë e pjesës shkelëse të gomës – 1.6mm është minimumi i lejuar sipas ligjit, por për një performancë më të mirë në rrugët e lagështa dhe ato me dëborë, thellësia ideale e pjesës shkelëse do të ishte 2.0 mm.

Nëse gomat momentale nuk i plotësojnë kushtet e cekura më lart, konsiderojeni mundësinë e blerjes së setit të gomave të dedikuar për dimër. Kështu ju do të jeni të sigurt në rrugë dhe do ti shmangeni çdo pengese gjatë dimrit.

2. Kontrolloni Baterinë

Kapaciteti juaj i baterisë ulet nga moti i ftohtë. Një inspektim i plotë i baterisë, kabllove, terminaleve dhe lëngjeve do t’ju ndihmojë të siguroheni se makina juaj është e gatshme për dimër. Kontrolloni kabllot e baterisë për çarje dhe thyerje. Nëse niveli është nën fundin e kapakut, mbushni me ujë të distiluar. Testojeni baterinë duke u afruar pranë serviseve te autorizuara, me testimin e saj ju mund te informoheni për jetëgjatësinë e baterisë qe posedoni.

3. Kontrolloni Vajin

Në mënyrë që makina juaj të performojë mirë gjatë sezonit të dimrit ju duhet të kontrolloni vajin tuaj për tu siguruar që niveli dhe dendësia janë në nivelin e duhur. Gjithmonë sigurohuni që të keni kontrolluar me manualin e të automjetit tuaj në mënyrë që vaji i vendosur në makinë të jetë sipas specifikave të rekomanduara në manual.

4. Dritat

Bëni një kontroll të dritave tuaja duke përfshirë dritat e frenimit,dritat që përdoren gjatë ditës,sinjalet e kthimit nëse janë duke punuar.

5. Kontrolla e përgjithshme e makinës është esenciale për makinën para sezonit të dimrit

Frenat, sistemi i ngrohjes  dhe antifrizi janë disa nga elementet t cilat duhet ti keni parasysh para çdo udhëtimi e sidomos ne rrugëtimet e ndërrmara gjate sezonit dimëror, ku temperaturat e ulëta kane ndikim direkt ne automjetin tuaj. Kontrollimi i përgjithshëm ndihmon ne parandalimin e problemeve eventuale qe mund te shfaqen gjate rrugës.

Vetura që kushton 300,000 euro, përdoret nga autoshkolla

në kategorine Auto/Galileo

Edhe kjo ndodhë!

Lamborghini Aventador 300,000 euro quhet Learnerghini tanimë, transmeton lajmi.net

Kjo sepse ajo po shfrytëzohet tani për të mësuar të rinjtë të vozisin dhe kjo nga një auto-shkollë ku ju mund të keni 10 mësime në super-veturën për ‘vetëm’ 22,000 euro.

Lamborghini Aventador prej 300,000 euro u shndërrua në një makinë për nxënës nga një kurs online ‘Get Licensed’. Ata e kanë quajtur atë Learnerghini.

Auto-shkolla me super-makinen për praktikë të vozitjes nga të rinjt që duan të licencohen me patent shofer është kapur në Londër, më saktësisht në Kentish Town./Lajmi.net/ 

Audi po vonon modelin elektrik, ky është shkaku

në kategorine Auto/Galileo

Automjeti i parë i Audi Sport (SUV), versioni elektrik do të jetë i gatshëm për rrugë me katër javë vonesë sa ishte planifikuar për shkak të një defekti të zhvillimit të softuerit.

Zëdhënësi i kompanisë tha se modeli e-tron, u përball me vonesë pasi që prodhuesi i makinave ka nevojë për licenca të reja për një pjesë të softuerit që është modifikuar gjatë procesit të zhvillimit, transmeton Klan Kosova.

Audi promovoi modelin e-tron në qytetin e San Francisko muajin e kaluar si pjesë e përpjekjeve të saj për të zgjeruar tregun e automjeteve elektrike, duke u bazuar në modelet elektrike të Teslas.

Mediat gjermane raportuan se një vonesë e tillë erdhi si pasojë e negociatave rreth çmimeve me “LG Chem”, që është furnizues koreano-jugor i baterive për automjetet e saj elektrike, i cili dëshiron të rrisë çmimet rreth 10 për qind për shkak të kërkesës së lartë.

Kjo kompani furnizon me bateri elektrike automjetet si Audi, Volkswagen dhe Daimler.

Fordi tërheq nga tregu 1.3 milionë modele Focus

në kategorine Auto/Galileo

Ford është duke tërhequr afër 1.3 milionë vetura të modelit Focus në SHBA, për shkak të problemit me sistemin e karburantit pas të cilit motori mund të fiket pa ndonjë paralajmërim.

Tërheqja është caktuar të ndodh nga 10 dhjetori dhe prek Focusat e prodhuar nga 2012-ta e deri në 2018-ën me motorët 2 litërsh me katër cilindra.

Ford sugjeron pronarët e këtyre veturave që të mbajnë rezervuarin së paku gjysmë të mbushur derisa ata të rregullohen.

Kjo kompani ka thënë se nuk është në dijeni për ndonjë aksident apo lëndim të shkaktuar nga ky problem.

Parkim se jo mahi, i lumtë!

në kategorine Auto/Galileo

Në Kinë kamerat e sigurisë kanë shënuar me gjasë tentimin më të keq ndonjëherë të parkimit të makinës.

Nuk dihet se a është lënduar vozitësi, por ia ka dalë të dëmtojë tri makina dhe murin e garazhit, transmeton gazetametro.net.

Shikojeni se si i ka shkuar përdore kjo:

Makinat fluturuese, një ëndërr që po bëhet realitet (Foto)

në kategorine Auto/Galileo

Ashtu si çdo risi teknologjike, makinat fluturuese po shikohen sot me kureshtje të përzier me dijeninë. Tashmë pritet që të projektohen makinat fluturuese.

Dikur dukej si një iluzion, por ato pritet që të bëhen pjesë e përditshmërisë sonë Tani për tani bëhet fjalë vetëm për projekte ambicioze, por në dekadën e ardhshme, ndoshta disa nga këto mjete do të fillojnë të fluturojnë mbi kokat tona. Ne po ju paraqesim disa nga prototipet me realiste të bëra deri më tani të makinave fluturuese.

Çfarë tregon matësi i karburantit përveç sasisë?

në kategorine Auto/Galileo

A e keni pyetur ndonjëherë veten për këtë?

Në shumicën e veturave përkrah ikonës së pompës në treguesin e karburantit ka një shigjetë që tregon djathtas ose majtas, po cili është kuptimi i kësaj shigjete?

Na ndodhë shpesh që kur shkojmë në pompë të mbushim veturën me karburant të mos jemi të sigurt se nga cila anë gjendet rezervuari.

Pikërisht, kjo shigjetë tregon se në cilën anë është vendosur gryka ku mbushet rezervuari me karburan.

Disa njësi të iPhone XR janë shitur tashmë

në kategorine Auto/Galileo

iPhone Xs Max i Apple përfaqëson iPhone-in më të mirë që Apple ka për të ofruar këtë vit.

Jo vetëm që telefoni ka një ekran masiv prej 6.5 inç, por përdor një ekran OLED i cili ofron ngjyra më të mira dhe është gjithashtu në teori më efikas në energji sesa ekrani LCD.

Megjithatë duket se pavarësisht se është pajisja më e mirë që Apple ka për të ofruar në këtë moment, iPhone XR më i lirë është duke arritur mjaft sukses poashtu.

Telefoni sapo është lansuar për para-porosi, por sipas një raporti nga MacRumors, duket se disa modele tashmë kanë filluar të shiten dhe janë duke vlerësuar transportin brenda 1-2 javësh, që do të thotë se ato do të mbërrijnë në fillim të nëntorit, në vend të datës 26 tetor që Apple kishte premtuar më parë.

Megjithatë, është e mundur që Apple mund të ketë prodhuar më pak njësi të iPhone XR krahasuar me iPhone Xs dhe Xs Max. Në fund të fundit, Apple kishte një eksperiencë jo shumë të mirë me iPhone 5, pasi që është raportuar se Apple kishte një ton të inventarit të pashitur, kështu që ndoshta po i zbusin pritjet e tyre me iPhone XR.

Në të njëjtën kohë, analisti i njohur i Apple, Ming-Chi Kuo, kishte parashikuar se kërkesa për iPhone XR do të ishte më e mirë se sa pritej dhe deri tani, po fillon të duket kështu.

Edhepse janë disa veçori të “munguara” në krahasim me iPhone Xs, fakti që është disa qindra dollarë më i lirë, e bën atë një blerje shumë më imponuese.

Shko lartë