Category archive

Auto

Automjetet më interesante te panairi më i madh i teknologjisë, CES

në kategorine Auto

Panairi më i madh i teknologjisë mbahet çdo vit në Las Vegas të SHBA-ve. Këtë vit u organizua nga data 8, deri në 11 Janar.

Aty paraqiten pajisje nga më të ndryshmet, dhe automjetet sigurisht që janë nga më interesantet.

Në edicionin e këtij viti nuk kanë munguar marka të fuqishme si Mercedes-Benz, Audi dhe BMW, por edhe marka të reja nga Kina e nga vende të tjera, transmeton top channel.

Dhe nuk pati vetëm makina, por edhe motoçikleta, jahte, helikopterë e dronë. Më poshtë keni më interesantet.

Burimi: http://lajmi.net

Ky është Mustang-u më i fuqishëm i prodhuar ndonjëherë

në kategorine Auto

Kompania prodhuese e makinave “Ford” ka “nxjerrë nga paketimi” gjeneratën e tretë të Mustang Shelby GT500 të prodhimit të vitit 2020 në “Auto Show”-in e Detroitit, të mbajtur këtë fillimvit.

GT500, e cila pritet të arrijë këtë vjeshtë, fuqizohet me motor të fuqishëm 5.2 litrash V8 që prodhon 700 kuajfuqi, duke e bërë makinën si Mustangun më të fuqishëm të prodhuar ndonjëherë, transmeton lajmi.net.

Ford ka paralajmëruar në “Auto Show” se makinës i duhet përreth 3.5 sekonda për të arritur shpejtësinë prej 100 kilometrash në orë.

Çmimi për Mustang Shelby GT500 për vitin 2020 ende nuk është shpallur, por më shumë informacion duhet të zbulohet më afër datës së saj të lëshimit në vjeshtë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Makina e re që do të sjellë Volkswagen

në kategorine Auto

Volkswagen do të zbulojë sedanin Pasat të 2020-tës në Auto Show-in Detroit të vitit 2019.

Përpara lancimit të makinës, Volkswageni ka zbuluar disa prej veçorive të kësaj makine, transmeton lajmi.net.

Motori pritet të jetë 2.0-litër turbo duke prodhuar njësi prej 174 kuajfuqi, derisa çifti rrotullues mund ta çojë atë në 184 sosh.

Ndiqini fotografitë e mëposhtme për ta parë dizejnimin e makinës, përfshirë këtu edhe enterieri i saj. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Ja si ta shpëtoni makinën tuaj nga temperaturat e acarta

në kategorine Auto

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve për shkak të rrymave polare që kanë mbërthyer vendin tonë, ndikojnë edhe në automjetin tuaj duke iu shkaktuar probleme.

Kur dilni nga shtëpia herët në mëngjes, ekziston mundësia që automjeti të mos ju ndizet, të ketë ngrirë apo edhe të mos ju hapen dyert për shkak të shtresës së akullt. Për të shmangur të gjitha këto, ju sjellim disa këshilla që mund t’ju vijnë në ndihmë.

Kontrolloni baterinë nëse ka fuqinë e duhur. Temperaturat e ulëta kanë ndikim negativ tek bateritë, kështu që bëni mirë ta kontrolloni dhe ta zëvendësoni nëse është e nevojshme.

Mos harroni gjithashtu që ujin e makinës ta keni të përzier 50% me solucion anti-ngrirje. Mungesa e saj bën që uji në motor të ngrijë duke iu shkaktuar dëme katastrofike. Kontrolloni edhe lëngjet e tjera të automjetit, siç janë alkooli i frenave dhe vaji i sistemit hidraulik të timonit.

Kontrolloni dritat e automjetit tuaj dhe pastroni fenerët për një shikim sa më optimal.

Spërkasni me solucion gominat e dyerve. Në temperatura të ulëta, gominat kanë tendencë të ngjiten me njëra-tjetrën duke mos lejuar në këtë mënyrë që ju të hapni derën. Po kështu, spërkasni me solucion edhe dorezat e dyerve për të mos ngrirë në këto ditë të acarta.

Një tjetër këshillë e ekspertëve është që makina të qëndrojë e mbyllur në garazh kur temperaturat janë disa gradë nën zero.

E rëndësishme është që të mos lini brenda makinës rroba apo sende të tjera të lagura, pasi gjatë natës uji do të kondesohet në dritaret e automjetit tuaj.

Dhe së fundmi, por jo për nga rëndësia, mos harroni që të mbani në bagazh gjithmonë kutinë me mjetet e emergjencës dhe të vendosni goma dimërore.

Burimi: http://lajmi.net

Publikohen fotografi të serive të BMW 7 2020

në kategorine Auto

Gjatë ditëve të fundit, fotografi të serive të BMW të vitit 2020 janë publikuar në rrjetet sociale.

Me sa duket, fotografitë vijnë nga konfiguruesi zyrtar i BMW në internet, transmeton lajmi.net.

Dikush me qasje në sistemin e kompanisë të prodhimit të makinave shkarkoi fotografitë dhe i liroi më pas në rrjetet sociale.

Tri fotografi të tjera të tri serive të reja të modelit 7 janë shfaqur edhe në llogarinë zyrtare të BMW-së në Instagram, të cilat i kemi postuar më poshtë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Xhipat për të cilat nuk keni qenë në dijeni se ekzistojnë

në kategorine Auto

Historia e xhipit fillon me Shtetet e Bashkuara të Amerikës përgjatë Luftës së Dytë Botërore, ngase ushtria kishte nevojë për një mjet të gjithanshëm që mund të lulëzonte në çdo hapësirë të luftës.

Që atëherë, koncepti i xhipit përkon me një automjet ushtarak, të besueshëm dhe të shkathët, transmeton lajmi.net.

Pema familjare e modeleve xhip është një çështje e komplikume si rezultat.

Sidoqoftë, më poshtë mund të gjeni disa prej makinave për të cilat rrallë herë është diskutuar.

Jeepster Commando

Hemi Jeep Commander

CJ-10 (1 Tonner)

J10 Short Bed

Dispatcher Jeep

/Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Këta janë xhipat që do të lancohen më 2019-ën

në kategorine Auto

Xhipat nuk janë të rinj, megjithatë ata të mesëm janë një trend në rritje.

Sidoqoftë, personat e dhënë pas rekreacionit, në vend se të marrin makina tejët gjigant, vendosin që të blejnë xhip, i cili është mjaft komfort me rrugë ekstreme, transmeton lajmi.net.

Lajmi i mirë është se viti 2019 do të ofrojë shumë mundësi për sa i përket xhipave.

T’i ndjekim se cilët janë ata.

Mercedes Benz G-Class

Jeep Wrangler

Land Rover Defender

Jeep Gladiator

Ford Ranger

Chevrolet Colorado ZR2 Bison

Land Rover Range Rover

Nissan Titan PRO-4X Diesel

/Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net

Videoja që tregon se si të veproni kur makina juaj rrëshqet në akull

në kategorine Auto

Jo në çdo situatë është e lehtë të vozitësh një makinë.

Nëse gjeni vetën në një pozicion kur filloni të rrëshqitni në akull ndërsa vozitni, rregulli numër 1 është që të mos keni panikë.

Ka shumë gjëra që mund të bëni për të kufizuar apo shmangur plotësisht aksidentin, që mund të vjen si rezultat i vozitjes në akull, transmeton lajmi.net.

Gjëra të tilla janë më të lehta të mësohen duke u parë sesa duke u lexuar, andaj videoja e mëposhtme do t’iu ndihmojë se si të vozitni në mënyrë korrekte nëse makina juaj fillon të rrëshqasë në borë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

E mistershmja prapa prodhimit të kësaj makine të markës BMW

në kategorine Auto

BMW Isetta është i njohur për një derë të vetme, të montuar në pjesën e përparme.

Por, ajo për çfarë më së miri njihet ky model nga kompania gjigante e prodhimit të makinave është për mënyrën e çuditshme të prodhimit të saj, transmeton lajmi.net.

Isetta nuk ishte njëkohësisht BMW; ajo fillimisht ishte prodhuar nga një kompani italiane e quajtur Iso, përpara se BMW të blinte licensën së bashku me makinën.

Punëtorët e BMW-së përdorën pjesët origjinale aq sa mundën për rinovimin e parë të makinës, duke i plotësuar pjesët e tjera me materiale të formave të tjera.

T’i ndjekim disa nga fotografitë e makinës. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Makinat e viteve të 90’ta që padyshim do t’i vozisnim edhe ditëve të sotme

në kategorine Auto

Makinat e viteve të 90’ta që padyshim do t’i vozisnim edhe ditëve të sotme

Ndonëse disa nga ne i kemi harruar tashmë, disa nga llojet e makinave të viteve të 90’ta duhet të qëndrojnë përjetë në mbamendjen tonë kolektive.

Vitet e 90’ta përveç se na sollën neve fundin e një shekulli, ato sollën edhe përfundimin e eksperiencave të ngasjes së makinave analoge, transmeton lajmi.net.

Kjo periudhë ishin e mrekullueshme për të blerë një makinë të re dhe ka ende një listë të gjatë makinerish nga ajo dekadë që po qëndron mirë sot.

Sido që të jetë, të ndjekim disa nga makinat që do të bënin për vozitje edhe ditëve të sotme, të përcjellura me fotografi dhe emërtim të modeleve.

Mazda RX-7

Lexus LS400

BMW M5

Ferrari 550 Maranello

Dodge Viper

Toyota Supra

Corvette ZR1

Acura NSX

Lamborghini Diablo

Toyota MR2

McLaren F1

/Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Mënyra e thjeshtë për të ndezur makinën kur i harxhohet bateria

në kategorine Auto

Problemi me ndezjen e veturës në çelës është një ndër më të zakonshmit për ngasësit e veturave, e sidomos në periudhën e dimrit.

Në të shumtën e rasteve, makina mund të mos ndezë si pasojë e harxhimit të baterisë, apo edhe ndonjë defekti të brendshëm të motorit, transmeton lajmi.net.

Por, në rast se nuk i keni pajisjet e duhura me vete dhe nuk jeni në gjendje ta rregulloni atë, ekziston një metodë e thjeshtë për ndezjen e makinës.

Gjithçka çfarë iu nevojitet është një litar. Për ta kuptuar metodën, shihni videon e mëposhtme. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Makina të cilën do ta vozisin policët më 2020-ën

në kategorine Auto

Këtë javë, marka e makinave Ford lancoi makinën e re të versionit të policisë, përkatësisht modelin 2020 Explorer.

E para dhe më kryesorja, makina e re e shërbimit policor është përmirësuar në ekonominë e karburantit dhe në kilometrazh, falë fuqisë më të madhe hibride, transmeton lajmi.net.

Nën çati, makina ofron zgjedhje të tre motorëve: një motor 3.3 litra hibrid, një tjetër opsional 3.0 litra EcoBoost dhe 3.3 litra V6, të cilat çiftëzohen me një ndërrues shpejtësish prej 10 mundësish.

Gjithashtu, rrotat të cilat posedon ky model i Ford-it janë në gjendje të përballojnë borën dhe rërën.

Së bashku me të qenit më të shpejtë dhe më efikas, xhipat gjithashtu vijnë me një karakteristikë tjetër efektive.

Për shembull, ekziston një sistem i njohur për alarme të perimetrit të policisë që monitoron 270 shkallë përreth automjetit për të ndihmuar në njoftimin e oficerëve për çdo rrezik potencial.

Një veçori tjetër opsionale është Kamera e Kuqe On-Demand, që lejon zyrtarët policorë të shohin se çfarë po ndodh prapa makinës vetëm përmes shtypjes së një butoni. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Me Nissanin e ri shoferët mund të shohin rrugën në distanca të largëta

në kategorine Auto

Teknologjia kombinon të dhënat lokale nga sensorë të makinës me informacionin publik.

Nissan ka zhvilluar një makinë të re që i lejon shoferit të shohin se çfarë po ndodh rreth tij dhe çfarë po ndodh në rrugë në të ardhmen e afërt, transmeton lajmi.net.

Duke kombinuar të dhënat lokale nga sensorë të makinës me të dhënat e infrastrukturës së transportit publik, shoferi mund të kuptoj se a janë të gjitha rrugët të kalueshme apo jo, a janë këto rrugë duke u ndërtuar apo jo, dhe se çarë shtrihet përpara tij.

Me këtë, prodhuesi i makinave e kupton botën virtuale, që përbëhet, për shembull, nga të dhënat e sensorëve, të dhënat e reve dhe inteligjenca artificiale. Ndërveprimi me të dhënat duhet të bëhet i arritshëm me anë të një “naviguesi” virtual – për shembull, një avatar, i cili duhet të duket si një karikaturë ose diçka e tillë.

I2V duhet të përdoret për makinat konvencionale , si dhe për makinat vetëlëvizëse . Në makinat vetëlëvizëse , teknologjia mund të përdoret gjithashtu për të bërë udhëtimin më të këndshëm. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Makinat më të mira të vitit 2018: Makina me performancë luksoze dhe koncepte të pastra elektrike

në kategorine Auto

Makinat më të mira të vitit 2018: Makina me performancë luksoze dhe koncepte të pastra elektrike

Ka qenë një vit interesant për makinën.

Pra, çfarë ka impresionuar në vitin e kaluar?

Rolls-Royce na dha SUV-in e saj të parë. Cullinan nuk mund të jetë krejtësisht një projekt nga zemra, por është një shtesë e sigurt në sektorin me rritje më të shpejtë dhe pa dyshim do ta bëjë kompaninë një fitim të bukur, transmeton lajmi.net.

Dizajni është i pastër dhe i qartë dhe një prerje e ashpër.

Diku tjetër, McLaren Automotive dëshmoi se është e mundur që ende të krijojnë makina të nxitur tërësisht nga dashuria dhe idealizmi.

BMW ka qenë në ballë të të menduarit në mënyrë ekologjike kur krijoi nën-markën elektrike BMW shtatë vjet më parë.

Vlen të përmendet këtu Audi E-Tron SUV, një makinë elektrike që është aq e përparuar teknikisht.

Gjithashtu vlen të përmendet këtu prototipi 10 nga Infiniti. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Risia e Mercedes CLA-Class 2020 që po “mahnit” të gjithë

në kategorine Auto

Mercedes Benz CLA-Class 2020 do të ketë një tipar krejtësisht ndryshe dhe i pa dëgjuar më parë tek prodhuesit e tjerë të makinave.

Mercedes në modelin CLA-Class ka bërë të ditur se karakteristika ka të bëjë me aktivizimin e dritave përmes mimikave të shoferit, transmeton lajmi.net.

Por, kompania nuk ka përmendur nëse sistemi do të funksionojë ndërsa makina është në lëvizje.

Gjenerata e ardhshme e CLA-Class do të jetë e disopnueshme në “Consumer Electronics Show” në Las Vegas këto ditët në vijim. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Mercedes-Benz X-Class karbon 6×6 makina më e egër e sigurisë ndonjëherë

në kategorine Auto

Koncepti i tij më i fundit i Design Pickup është një ide e çmendur për një makinë sigurie, një fibër karboni 6×6 Mercedes-Benz X-Class.

Pickup Design ka një gamë eksperience me disa kamionë duke përfshirë Mitsubishi L200, Toyota Hilux, Fiat Fullback, Nissan Navara dhe VolkswagenAmarok, transmeton lajmi.net.

Klasa X është qartësisht një nga favoritët e kompanisë, pasi që aktualisht ekzistojnë gjashtë paketa të ndryshme “EXY”, më e shtrenjtë e të cilave është një bashkëpunim me Maybach-esque me jahtë me Maritime Aerospace AG. Por vizioni më i ri i Pickup Design është ndryshe nga çdo projekt që ka bërë më parë.

Koncepti i përbindëshit X është një X-Klasa me tre akse dhe gjashtë rrota. Studimi i projektimit është planifikuar për prodhim dhe përmban karroca të bëra tërësisht nga fibra karboni.

Ndërsa shumica e kamionëve 6×6 që kemi parë, ose Silverado, janë të destinuara për aventurat jashtë rrugës, përbindëshi X në fakt është ndryshe.

Carlex e sheh këtë si një makinë sigurie në një hipodrom, megjithëse shumë larg nga makina e sigurisë tradicionale. Ajo gjithashtu përmban frenat qeramike të karbonit.

Carles thotë: “Përbindëshi më i madh i markës së dizajnit” Pickup Design “sapo u largua nga studioja e dizajnit që së shpejti të bëhet mbret i autostradave dhe rrugëve globale”. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

“Bisha” BMW që do t’i bëjë konkurrencë edhe Ferrari-t e McLaren-it

në kategorine Auto

Sipas Autocar, BMW tashmë është duke punuar në një projekt post-i8.

Ndryshe nga BMW i8, kjo makinë ende e paemërtuar do të shërbejë si një konkurrent i drejtëpërdrejtë i McLaren 570S dhe Acura NSX, transmeton lajmi.net.

Për më tepër, në makinë do të inkorporohen të gjitha avancimet e fundit të automjeteve gjemane në elektrifizimin, komponentet e lehta dhe tjerat materiale ekzotike.

Klaus Frohlich, anëtar i bordit të BMW-së i cili është përgjegjës për zhvillimin e produktit, tha se “nëse jeni inxhinier, ndonjëherë në jetën tuaj do të bëni një makinë super-sportive”.

Makina nuk do të shërbejë si një pasardhës i modelit i8, do të prek ngase do ta lë këtë model jashtë me karakteristika si përmirësimi i fibrave të karbonit dhe njësi lëvizëse elektrike kompakte dhe më të fuqishme.

Një gjë është e sigurt: makina e re nuk do të jetë puro elektrike, duke e bërë atë ende të mbështet me një motor me djegie të brendshme. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

SUV-ët marën gjithçka në vitin 2018

në kategorine Auto

Kanë qenë në zhvillim për një kohë të gjatë, por në vitin 2018 modelet SUV (Sport Utility Vehicle) zunë vendin kryesor në llojet e makinave të prodhuara dhe të shitura.

Pa marrë parasysh se çfarë lloj makine ju mund të keni konsideruar, të madhe, të vogël, performancë të çmendur ose super efikase, tani ka një SUV për të gjitha këto lloj cilësish.

Për ta bërë dominimin të plotë, Lamborghini dhe Rolls-Royce, dy markat që qëndrojnë në polet e kundërta të botës ultra luksoze të automjeteve, secili filloi të bënte SUV-in e tij përkatës.

Burimi: http://lajmi.net

Nuk i keni parë më herët: Makinat e Mercedes-it që do iu lënë “gojëhapur”

në kategorine Auto

Nuk i keni parë më herët: Makinat e Mercedes-it që do iu lënë “gojëhapur”

Marka e makinave Mercedes-Benz është sinonim me klasën, luksin dhe hijeshinë e përhershme.

Për një numër të madh njerëzish, është baza përfekte për të ndërtuar një makinë “bishë”, transmeton lajmi.net.

Me këtë gjë në mendje, “Car Buzz” vendosi të përzgjedhte projektet më të bukura të automjeteve Mercedes.

Ndiqini ato më poshtë. /Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net

Këto janë makinat që do të sjellë Ford gjatë 2019-ës

në kategorine Auto

Pasi Fordi lajmëroi më herët këtë vit që planifikon të eliminojë të gjithë linjën e makinave në rajonin e ShBA-ve, është koha të shohim planifikimet e tjera të kësaj kompanie.

Shefi i komunikimit të produkteve të label-it Ford, Mike Levin, ka konfirmuar në Twitter disa modele të reja që do t’i shohim më 2019-ën, transmeton lajmi.net.

“Ford do të sjellë një sërë makinash përgjatë 2019-ës, përfshirë këtu një Explorer, Escape, Mustang GT500, F-Series Super Duty dhe Transit”, shkroi Levine në një cicërimë.

Tani për tani, asnjë detaj nuk është ndarë në lidhje me seritë e sipërpërmendura.

Ford do të mbajë një show para-debutues për të gjitha seritë Explorer javën e ardhshme, në të cilat mund të sjellë më shumë detaje të këtij versioni të makinave.

 

Burimi: http://lajmi.net

Mercedes G-Class një “super-bishë”: Kështu i bën ballë baltës

në kategorine Auto

Në njërën anë, të gjithë makinat e Mercedes të serisë G-Class janë krejtësisht luksoze, çmimi i të cilave prekë gjashtë shifra.

Gjithsesi, pavarësisht se luksoze, makinat G-Class janë në gjendje t’iu bëjnë ballë rrugëve më të vështira, qofshin edhe ato me baltë, transmeton lajmi.net.

Sidoqoftë, nëse ekziston një gabim që bëjnë shoferët është vozitja shumë e shpejtë ose e ngadaltë përgjatë baltës. Është mirë të mbahet makina në balanc për sa i përket shpejtësisë, ngase mund të humbni kontrollin nëse vozisni shpejtë në baltë.

Ndërkohë, të ndjekim videon e mëposhtme që tregon rezistencën e njërit nga seritë G-Class ndaj baltës. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Risitë e Audi A4 që do të lancohet më 2019-ën

në kategorine Auto

Një Audi A4 i ri do të mbërrijë vitin e ardhshëm përkrah BMW 3 Series dhe Mercedes C-Class,.

Përgjatë verës, kompania e makinave Audi rifreskoi modelin A4 me një pjesë të vogël të dizajnit dhe pajisjeve të reja standarde, por marka po planifikon një riparim shumë më të madh për ekzekutimin e tij kompakt në 2019, transmeton lajmi.net.

Dizajni i jashtëm i A4 do të ndryshojë drejtpërdrejtë në diçka krejt më të përditësuar, duke i bërë jehonë vëllezërve më të mëdhenj dhe më të rinj të A6 dhe A8.

Audi A4 do të ketë edhe ndryshime në çati dhe mbulesë , së bashku me dritat, llambat e pasme dhe rrotat.

Përtej modifikimeve vizuale, inxhinierët e markës po planifikojnë rishikim në karkasën dhe sistemin suspension.

Këto janë fotografitë ekskluzive të siguruara nga Auto Express. /Lajmi.net/

 

 

Burimi: http://lajmi.net

Ja sa kushton Porsche Tycan elektrike

në kategorine Auto

Do të ketë një makinë të re elektronike në tre versione të ndryshme.

Taycan, Taycan 4s dhe Taycan Turbo – këta janë emrat e modeleve të makinës së parë Porsche të gjitha elektrike, të cilat pritet të fillojnë në një vit, transmeton lajmi.net.

Kjo mund të nxirret nga një e-mail i marrë nga një redaktor “The Drive” nga një përfaqësues zyrtar Porsche.

Çmimet në SHBA thuhet se janë midis 90,000 dollarë për më të lirin dhe mbi $ 130,000 për versionin turbo. Palët e interesuara aktualisht mund të regjistrohen nëpërmjet një faqe interneti dhe të vënë në listën e pritjes për një depozitë prej 2,500 $. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

Makinat e reja elektrike në 2019, në treg produkte të përmirësuara

në kategorine Auto

Viti që vjen pritet të sjellë një hov të ri për makinat elektrike. Prodhuesit e automjeteve kanë shënuar një progres të rëndësishëm në zhvillimin e tyre.

Ka pasur përmirësime të performances përkrah atyre të games dhe veçorive që i bëjnë mjaft të dëshirueshme, e që po përmirësohen nga viti në vit.

2019-ta pritet t’i sjellë tregut disa modele të reja të përmirësuara, të cilat mund t’ia ndryshojnë mendjen edhe atyre që nuk janë miq të mëdhenj të mjedisit. Këto modele janë vërtet mbresëlënëse. Ndër to, spikasin: “E-tron Sportback” i AUDI-t, Jaguar XJ, Tesla Modeli3, Volvo XC40 electric,apo Nissan IDS dhe Mission E nga Porsche. Makinat elektrike po kalojnë dalëngadalë nga një ide e largët në diçka që njerëzit duan ta blejnë, transmeton top channel.

“Shitjet e tyre nuk janë ende shumë t mëdha në numër. Por njerëzit kanë nisur më në fund t’i shohin këto produkte, t’i kushtojnë vëmendje dhe të duan t’i blejnë”, tha Rebecca Lindland, eksperte.

Në fund të fundit, ndjesia është ajo e një makine normale. Por ka disa probleme, siç janë ato me të cilat janë hasur përdoruesit e këtyre makinave në Ontario të Kanadasë, ku janë ndërtuar vetëm gjysma e stacioneve të posaçme për të tilla automjete, dhe një pjesë e atyre ekzistues, rezultojnë shpeshherë rezultojnë jashtë shërbimit.

Burimi: http://lajmi.net

Great Wall Motor paraqet makinën elektronike që kushton vetëm 7.600 euro

në kategorine Auto

ORA R1 i Great Wall Engine është projektuar për përdorim urban.

Gjiganti kinez i makinave Great Wall Motor ka prezantuar një makinë të vogël elektrike për t’u shitur me një çmim prej 59,800 RMB. Kjo është ekuivalenti prej rreth 7,615 deri në 9,908 euro, transmeton lajmi.net.

ORA R1 është projektuar për përdorim në qytete. R1 është e pajisur me një bateri prej 33kWh.

Çmimi i ulët, megjithatë, gjithashtu ka pasoja për performancën. Pra, në makinë, përdoret një motor 35kW, i cili është i dobët edhe për madhësinë e vogël të automjetit.

Makina e dobët gjithashtu duhet të çojë në një shpejtësi maksimale të ulët prej rreth 100 km / h, sipas Electrek.

Për momentin, ORA R1 do të shitet vetëm në Kinë, por nuk mund të përjashtohet që Great Wall Motor do ta shesë edhe në vende të tjera. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net

1 2 3 5
Shko lartë