Category archive

Stardust - page 3

“Mbretëria” e lules së verdhë “pushton” Çekinë, urrehet nga banorët

në kategorine Stardust

Lule të verdha verbuese të kanolës kanë mbuluar zonat rurale në Republikën Çeke, me banorët e zemëruar që fajësojnë udhëheqësin e tyre miliarder se po e infekton vendin me bimën fitimprurëse.

“Njerëzit thonë se ajo mban erë të keqe, është e shëmtuar, e verdhë, duket invazive. Por, nuk mund të fajësosh bimën. Problemi është mënyra sesi ne e përdorim atë. Duke rritur kanolën, ne po shkatërrojmë fshatin, ujin, tokën dhe biodiversitetin”, tha Jakub Hruska, akademik, transmeton koha.net.

Me fushat e kanolës që mbulojnë 16 për qind të tokës së punuar në Çeki, vendi kryeson në Bashkimin Europian për rritjen e bimës. Kryeministri Andrej Babis konsiderohet si përfituesi më i madh, sepse ai e ka krijuar pasurinë e tij si pronar i një grupi që mbulon të gjithë ciklin e përpunimit të kanolës.

Bima rritet dhe me të prodhohen fertilizues dhe pesticide. Ajo përpunohet në biodiezel, që i shtohet karburantit diezel sipas një ligji çek, të frymëzuar nga një direktivë e BE-së për biokarburantet.

Kanola përdoret edhe për qëllime ushqyese. Vaji i kanolës është ideal për skuqje dhe kanola shërben edhe si ushqim për bletët. Por, ajo është edhe një bimë pak rezistente ndaj parazitëve e kërkon trajtim kimik të madh.

Pesticidet qëndrojnë në tokë, shiu i dërgon më pas në lumenj apo në ujin e nëndheshëm, ndërkohë që vrasin mikroorganizmat dhe reduktojnë biodiversitetin. Sidoqoftë, fermerët çekë po fitojnë jo pak me kanolën, thuajse dy herë më shumë nga sa do të fitonin me grurin.

Ndaj dhe lulja e verdhë po shihet gjithnjë e më shumë në panoramën rurale çeke.

Zbuloi me detektor ar me vlerë 100 mijë dollarë

në kategorine Bota/Stardust

Një person ende i paidentifikuar ka gjetur 1.4 kilogramë ar me detektor metalesh. BBC shkruan se ngjarja ndodhi në fushat e arit në Australinë Perëndimore. Këtë rast e bëri publik një dyqan në Kalgoorlie, në të cilën publikuan këtë foto të gurit me ar.

Vlera e saj arrin deri në 100 mijë dollarë australianë. Siç tregoi pronari i dyqanit, Matt Cook, pronari i arit nuk është identifikuar ende. Sipas Cook, ari u gjet rreth 45 centimetra nën tokë.

“Ai erdhi në dyqanin tim dhe më tregoi copën e arit ndërkohë që qeshte”, tha ai për BBC.

Gjetje të tilla kanë ndodhur disa herë sipas ekspertëve. Të paktën ¾ e arit në Australi prodhohet dhe gjendet rreth rajonit të Klagoorlie.

Sipas tyre këto gjetje janë të zakonshme në rajon. Ata kanë shpjeguar se përveç minierave të arit që gjenden në atë rajon, kërkuesit shkojnë fundjavave për të zbuluar copa të tilla për hobi./abcnews.

Luani kundër derrit të egër, kush fiton?! (FOTO)

në kategorine Stardust

Më poshtë mund të shihni momentin kur një derr i egër afrikan doli ballë për ballë me një luan dhe u kthye në gjahun e tij.

Fotot e mrekullueshme tregojnë forcën e jashtëzakonshme të luanit që për pak sekonda mposht derrin e egër.

Pamjet janë kapur në Afrikën e Jugut nga fotografja Trix Jonker./tch

 

Kontratat ia japin “COCA COLËS” fuqinë t’i “anulojë” hulumtimet shëndetësore

në kategorine Stardust

Një studim i mbi 87.000 dokumenteve të marra përmes kërkesave të Lirisë së Informimit (Freedom of Information) e ka zbuluar një mekanizëm kontraktues i cili mund t’ia mundësojë “Coca-Colës” t’i “anulojë” gjetjet e disa prej hulumtimeve shëndetësore që i financon në universitetet publike në SHBA dhe Kanada.

Studimi, i publikuar ditë më parë në “Journal of Public Health Policy”, i identifikoi disa klauzola në dokumentet ligjore që i japin kompanisë qasje të hershme në të gjitha gjetjet, të kombinuar me të drejtën për t’i “anuluar pa arsye” dhe për t’i marrë të dhënat dhe pronën intelektuale, shkruan sot Koha Ditore.

Të marra së bashku, këto klauzola mund t’i ndalojnë “informacionet e rëndësishme shëndetësore”, dhe mund ta kenë bërë këtë tashmë, sipas autorëve të studimit. Pjesa më e madhe e hulumtimeve që i mbështet “Coca-Cola” janë në fushën e të ushqyerit, pasivitetit fizik dhe ekuilibrit të energjisë. Autorët argumentojnë se klauzolat bien ndesh me përkushtimet e “Coca-Cola” për mbështetje transparente dhe “të pakufizuar” për shkencën, që erdhi pas kritikave për mënyrën jotransparente se si disa korporata të mëdha ushqimore i financojnë hulumtimet shëndetësore.

Hulumtuesit nga Universiteti Cambridge, Shkolla Londineze për Higjienë dhe Mjekësi Tropikale, Universiteti i Bocconit dhe US Right to Know, u bëjnë thirrje financuesve të korporatave që t’i publikojnë listat e studimeve të anuluara.

Ata thonë se shkencëtarët duhet t’i publikojnë marrëveshjet me industrinë për ta siguruar publikun se gjetjet nuk janë të ndikuara.

“Është sigurisht e vërtetë se kontratat që i kemi gjetur lejojnë që zhvillimet apo gjetjet e pafavorshme të shuhen përpara publikimit”, tha autorja kryesore dr. Sarah Steele, studiuese e politikave nga Departamenti i Politikës dhe Studimeve Ndërkombëtare në Cambridge.

’Coca-Cola’ e ka deklaruar veten si udhëheqëse të transparencës kur bëhet fjalë për financimin e hulumtimeve shëndetësore të ushqimit dhe pijeve të financuara nga gjiganti.

 

Makinat e preferuara të mafisë ruse (FOTO)

në kategorine Stardust

Mafia ruse sot mund të jetë bërë më e rafinuar e të ketë arritur nivele të larta, por vitet 90 kanë qenë kulmi i dhunës nëpër rrugët e Rusisë.

Vitet e fundit të Bashkimit Sovjetik ishin të përfshirë nga një krizë e thellë varfërie, por rënia e regjimit solli një tjetër krizë: mungesën e ligjit, duke e kthyer vendin në terren ideal për krimin.

Në vitet 90, rrugët e Rusisë ishin të mbushura me trafikantë e luftëra të pafundme bandash, të cilat ndiqeshin nga vrasje e grabitje, transmeton TCH.

Këto janë 10 makinat që preferonin mafiozët rusë:

VAZ-2109 është e vetmja makinë ruse në listë. Kjo makinë edhe pse kishte çmim të lirë, ishte e shpejtë, nuk prishej lehtë, dhe u kthye në kalë pune për mafian ruse.

Image

BMW525i Por edhe pse kishin industrinë vendase, rusët kishin një dëshirë të madhe për makina të huaja. BMW525i u bë simbol i mafias në vitet ‘90 . Ishte makina ideale për t’ia kaluar policisë, të cilët përdornin makina sovjetike.

Image

BMW7, një tjetër prodhim gjerman, ishte makina që ishte qëlluar më shpesh nga plumbat mafiozë. Statistikat tregojnë që shumica e makinave të qëlluara ishin të këtij tipi.

Image

Makinat amerikane nuk ishin të përhapura nëpër Rusi, por ishin popullore në Moskë. Makina “Lincoln Town Car” mbahej për status. Këtë model mund ta mbante vetëm një boss mafioz.

Image

Linkolnët amerikanë ishin shumë të mëdhenj për rrugët e ngushta të rrethinave të kryeqytetit. Gangsterët e këtyre zonave preferonin Volvo 940.

Image

Makinat e luksit nuk ishin zgjedhje e mirë për rrugët plot gropa në fshatrat e Rusisë. Atje duheshin makina të prodhuara për të punuar jashtë rruge, SUV si Jeep Grand Cheeroke.

Image

Mercedes Gelandewagen. Mafiozët rusë nuk i pëlqenin shumë këto makina, edhe pse ishin të forta. Ato bënin shumë zhurmë dhe ishin të ngushta. Por ishin ideale për truprojat e tyre, të cilët mbanin shpesh makina të tilla.

Image

Mitsubishi Pajero ishte si tank për gangsterët. I fortë, ecte jashtë rruge, komandohej lehtë dhe ishte i shpejtë. Nëse BMV 7 ishte më e qëlluara me plumba, kjo ishte makina më e hedhur në erë nga bombat.

Image

Chevrolet Tahoe është dezinjuar si makinë familjare në Amerikë, por rusët preferonin që këto makina gjigante t’i mbushnin me grupe banditësh, sa herë që do të kryenin ndonjë sulm.

Image

Mercedes S 600 ishte makina e kryemafiozëve, e bosave të mëdhenj fare. Që të përballonte një “arushë” të tillë, të madhe, të shpejtë e të rehatshme, e që tregonte prestigjin e lartë, mafiozi duhej të kishte shumë para.

Image

 

(VIDEO) Stallone me plan të ri të arratisjes

në kategorine Stardust

Po, ekziston “Escape Plan 3” dhe ai vjen në qershor. Aksion trileri “Escape Plan” nga viti 2013 ishte realizimi i shumë ëndrrave: Sylvester Stallone dhe Arnold Schwarzenegger së bashku në film në rolet kryesore. Filmi kaloi mjaft mirë derisa nuk mbërriti “Escape Plan 2: Hades” në të cilin Stallone në rolin e Ray Breslin edhe një herë e pranoi sfidën e karrierës dhe duhej ta shpëtonte mikun nga burgu më i sigurt i ndërtuar ndonjëherë. Filmi mori kritika dhe vlerësime të tmerrshme dhe i fitoi vetëm 16 milionë dollarë (buxheti i tij ishte rreth 20 milionë).

Askush nuk e priste vazhdimin, por një vit pas filmit të dytë mbërriti edhe pjesa e tretë e cila gjithashtu do të publikohet direkt edhe në DVD dhe në media të tjera. Dave Bautista dhe Curtis “50 Cent” Jackson do t’i përsërisin rolet e tyre Trent DeRose dhe Hush, ndërsa Jaime King do ta luajë përsëri Abigail Ross. Në rolet e tjera paraqiten Harry Shum Jr., Devon Sawa, Daniel Bernhardt, Malay Jow dhe Russell Wong, shkruan KOHA Ditore.

Në këtë vazhdim, Ray është angazhuar që nga burgu i tmerrshëm letones ta nxjerrë vajzën e rrëmbyer të manjatit të Hong-Kongut, ndërsa kjo komplikohet kur edhe Abigail rrëmbehet. Ray dhe ekipi i tij (Bautista dhe 50 Cent) duhet të shkojnë në misionin vdekjeprurës të shpëtimit në të cilin ata do të përballen me një armik të rrezikshëm…

15 shtetet me më së shumti miliarderë

në kategorine Stardust

15 shtete dominojnë me numrin e miliarderëve dhe pasurive në botë, sipas raportit të ‘Wealth-X 2019 Billionere Census’.

Raporti analizon të dhëna nga baza e të dhënave globale e Wealth-X, ku janë të përfshirë mbi 1 milionë regjistrime të njerëzve të pasur në botë, transmeton koha.net.

Tre të katërtat e miliarderëve në botë jetojnë në 15 shtetet e listuara në botë.

Konkretisht, 1,942 miliarderë që jetojnë në këto shtete kanë pasuri 6,8 trilionë dollarë, 79% të të miliarderëve globalisht.

15 – Singapori – 39 miliarderë – Pasuria – 84 miliardë dollarë sëbashku

14 – Kanada – 45 miliarderë – Pasuria 87 miliardë dollarë sëbashku

13 – Italia – 47 miliarderë – Pasuria 141 miliardë dollarë sëbashku

12 – Brazili – 49 miliarderë – Pasuria 154 miliardë dollarë sëbashku

11 – Emiratet e Bashkuara Arabe – 55 miliarderë – Pasuria 165 miliardë dollarë sëbashku

10 – Franca – 55 miliarderë – Pasuria 195 miliardë dollarë sëbashku

9 – Arabia Saudite – 57 miliarderë – Pasuria 147 miliardë dollarë sëbashku

8 – India – 82 miliarderë – Pasuria 284 miliardë dollarë sëbashku

7 – Hong Kong – 87 miliarderë – Pasuria 259 miliardë dollarë sëbashku

6 – Zvicër – 91 miliarderë – Pasuria 240 miliardë dollarë sëbashku

5 – Mbretëria e Bashkuar – 97 miliarderë – Pasuria 209 miliardë dollarë sëbashku

4 – Rusia – 102 miliarderë – Pasuria 335 miliardë dollarë sëbashku

3 – Gjermania – 146 miliarderë – Pasuria 442 miliardë dollarë sëbashku

2 – Kina – 285 miliarderë – Pasuria 996 miliardë dollarë sëbashku

1 – SHBA – 705 miliarderë – Pasuria 3.013 trilionë dollarë sëbashku

(VIDEO) Goditet me shqelm në shpinë Arnold Schwarzenegger

në kategorine Stardust/Video

Aktori i Hollivudit Arnold Schwarzenegger u sulmua gjatë një udhëtimi në Afrikën e Jugut. Ish Guvernatori i Kalifornisë po merrte fotografi me tifozët kur një burrë kërceu dhe goditi 71-vjeçarin.

Një video e sulmit tregon se njeriu është arrestuar shpejt dhe Schwarzenegger mund të shihet duke dalë nga qendra e kongresit disa momente më vonë. Më vonë të njëjtën ditë, Schwarzenegger postoi një video në Twitter për veten duke përshëndetur tifozët në Sandton.

Schwarzenegger është i njohur për paraqitjen në filmat Terminator, Predator dhe Total Recall. Ish ndërtuesi i trupit, i cili shërbeu si Guvernator i Kalifornisë në mes të viteve 2003 dhe 2011, krijoi Festivalin e Sporteve Arnold – nga të cilat Arnold Classic Africa është pjesë e festivalit që nga viti 1989.

Peshkatarët “peshkojnë” pako kokaine me vlerë miliona euro (FOTO)

në kategorine Stardust

Një film flet për plazhistë që vendosin të bëhen trafikantë droge, pasi gjejnë pako kokaine me vlerë miliona dollarë. Kjo po ndodh vërtet në Filipine. Dhe nuk janë në sasi të pakta. Agjencia Filipinase Kundër Drogës ka raportuar se vetëm në shkurt të vitit 2019, deti ka nxjerrë më shumë pako kokaine se në gjithë vitin 2018.

Vetëm muajin e shkuar, peshkatarët kanë gjetur të paktën 5 milionë euro kokainë në brigjet e Barangajit Poblasion, Burgosë, të Suriago del Nortes. Kokaina ishte e mbledhur në blloqe me letër ngjitëse, dhe në total shkonte 48.5 kg.

Pakot ishin të ndara me emra makinash evropiane: Bugatti, BMË ose Audi, dhe disa prej tyre kishin edhe gjurmues satelitorë (GPS) të vendosur brenda pakove. Asnjë nuk e di me siguri se nga vijnë këto pako, por presidenti filipinas, Duterte, ka thënë se në vendin e tij kanë arritur të infiltrohen bandat e mëdha të Amerikës Latine, që nga karteli Medellin e deri te ai i Sinaloas.

Zogjtë ndërtojnë fole me fije plastike (FOTO)

në kategorine Lajme/Stardust

Zogj që ndërtojnë folenë e tyre me fije plastike, e kishit dëgjuar ndonjëherë? Kjo do të cilësohej trillim nëse nuk do të kishte një imazh që do ta dëshmonte., por ja që është e vërtetë. Edhe pse trishton, duhet ta themi se në këtë kompozim që shkon kundër natyrës, si gjithnjë ka dorë njeriu.

Një fole zogjsh e ndërtuar me fije plastike tregon qartë ndotjen e ambientit që mesa duket nuk i bën më përshtypje as shpendëve.

“Foleja plastike” u gjet në një tub për mbledhjen e ujërave atmosferike, të kapur anash një ndërtese në Dorset të Anglisë, transmeton G>SH, raportimin e mediave britanike.

Dy pëllumba të vegjël e kanë nisur ditën e parë të jetë së tyre mbi fijet plastike, teksa një vezë është ende e pa hapur.

“Kjo tregon se sa alarmuese është niveli i ndotjes në ambient, e tmerrshme në çfarë rreziku ndodhemi”, ka shkruar një ekspert i ambientit, duke komentuar ndodhinë e pazakontë.

Image

(VIDEO) Lugina e hënës në Argjentinë

në kategorine Stardust/Video

Ischigualasto, që në përkthim do të thotë “vendi ku e vendosni hënën”, është një luginë në Argjentinë e mbushur me formacionet gjeologjike që janë krijuar nga erozioni i erës, që ka krijuar skulpturat e mahnitshme prej gurëve dhe shkëmbinjve, sikur të ishin skalitur nga mjeshtrit më të mëdhenj të artit.

Kjo luginë, sipas shkencëtarëve, dikur ka qenë zonë me tokë pjellore, ndërkaq tani, pothuajse shkretëtirë, mirëpo, ajo është aq e pasur me fosile shtazësh sa që tërheq paleontologë nga të gjitha anët e botës, transmeton KTV.

Era që fryn në këtë zonë për shekuj me radhë ka zbuluar fosile të ndryshme nga pluhuri dhe shkëmbinjtë.

Natyra e pabesueshme është unike dhe krejtësisht ndryshe nga viset tjera të Argjentinës. Kërpudha, Llamba e Aladinit… janë vetëm disa nga emrat e shkëmbinjve, të cilët janë emërtuar nga banorët lokalë.

FLAMURI SHQIPTAR në fundin e Paqësorit (FOTO)

në kategorine Stardust

Edhe në thellësinë maksimale të Oqeanit Paqësor janë zbuluar mbetje plastike, duke e thelluar krizën e shpallur nga Kombet e Bashkuara.

Zhytja u realizua nga oficeri në pension i marinës amerikane Viktor Veskovo. Surpriza e misionit të nëndetëses emërtuar “Limiting Factor” ishte vendosja e flamurit shqiptar në sipërfaqen e mjetit zhytës.

Në zhytjen më të thellë detare të kryer nga njeriu brenda një nëndetëseje, një investitor nga Texas-i gjeti diçka të zakonshme që mund të shihet thuajse në çdo rrugë të planetit: mbeturina.

Victor Vescovo, një oficer në pension i marinës, e bëri zbulimin pasi u zhyet në thellësinë e 10,928 metrave në Kanalin Mariana, që konsiderohet si pika më e thellë e oqeanit. Vescovo, pa në fundin e oqeanit mbetje plastike. Ky zbulim i tij e thellon krizën e plastikës dhe sipas llogaritjeve të Kombeve të Bashkuara në oqeanet e botës gjenden rreth 100 milionë tonë mbetje plastike.

Gjatë ekspeditës tre javore, u realizuan katër zhytje në Kanalin Mariana me nëndetëse dhe është mbledhur material biologjik dhe shkëmbor.

Surpriza e misionit të nëndetëses emërtuar “Limiting Factor” ishte vendosja e flamurit shqiptar në sipërfaqen e mjetit zhytës, krah flamujve të tjerë të Kombeve të Bashkuara, SHBA-së, të Teksasit dhe të Klubit të Eksploratorëve. Siç tregon faqja zyrtare e ekspeditës, flamuri shqiptar është vendosur për të respektuar këmbënguljen dhe historinë e jashtëzakonshme të popullit shqiptar dhe të një gruaje shqiptare në veçanti, që është partnere afatgjatë e sponsorit të ekspeditës.

Kjo ishte hera e tretë në historinë e njerëzimit që realizohet një zhytje në pikën më të thellë të oqeanit. Kinaesti kanadez James Cameron realizoi një zhytje të ngjashme në vitin 2012 me një nëndetëse, duke arritur në thellësinë e 10.980 metrave.

Përpara zhytjes së Cameronit, ekspedita e parë e zhytjes në thellësinë e oqeanit u realizua nga marina amerikane në vitin 1960, duke arritur thellësinë e 10,912 metrave/oranews.

Aktori i “Terminatorit” hidhet nga ura e vdes, postimi i fundit që la: Kam qenë një djalë shumë i keq…

në kategorine Stardust

Aktori i filmit ‘Thor’ dhe ‘Terminator’, Salvation’ Isaac Kappy është konfirmuar i vdekur, pasi u hodh nga një urë në Arizona të hënën, sipas TMZ.

Zyrtarët konfirmuan se Kappy, 42 vjeç, u godit nga një kamion, pasi u hodh nga Ura Transwestern Road në Interstate 40, ku vdiq, sipas një deklarate nga Bart Graves, zëdhënës i Departamentit të Sigurisë Publike të Arizonës.

Para se të merrte vendimin ai kishte postuar një deklaratë të gjatë në “Instagram” ku shkroi: “Unë nuk kam qenë një djalë i mirë” dhe “kam qenë abuziv ndaj njerëzve që më donin mua”.

Ai ka qenë në akuzë për sulm ndaj vajzës së Michael Jackson, Paris. Mes të tjerash në shënimin e tij ai shkruante: “Unë nuk kam qenë një djalë i mirë. Në të vërtetë, unë kam qenë një djalë shumë i keq gjatë gjithë jetës sime”.

Dhëndër pa nuse, një histori që emocionon

në kategorine Stardust

Dëshira e vetme e Ajay Barot ishte që të kishte një martesë madhështore. 27-vjeçari dëshironte një dasmë luksoze dhe ajo u përmbush por në ceremoni mungonte elementi kryesor, nusja.

Ajay u martua pa një nuse dhe arsyeja do ju prekë. Ai është me aftësi të kufizuara të të mësuarit. Ndaj familja e tij vendosi që të bënte dasmën pa nuse por u siguruan të bëheshin të gjitha ritualet dhe traditat e Gujaratit. Rreth 200 njerëz ishin të ftuar në ceremoninë martesore pa nuse.

“Djali im u diagnostikua me aftësi të kufizuara të të mësuarit dhe humbi nënën e tij në moshë të vogël. Ai filloi të na pyeste për martesën e personave të tjerë dhe pse vetë nuk po martohej. Ne nuk ishim në gjendje t’i përgjigjeshim pyetjes së tij kështu që vendosëm të organizojmë një dasmë, që ai të ndjehet sikur po realizohet dhe ëndrra e tij të plotësohet. Jam shumë i lumtur që ia përmbusha ëndrrën djalit tim pa menduar se çfarë do të thoshin njerëzit,”-tha babai i Ajay, Vishnu Barot/K.J.

Maratonat më sfiduese në botë

në kategorine Stardust

Që kur legjionari Filipidesi i Athinës, u dërgua në Spartë e më pas drejt Athinës për të kumtuar në frymën e fundit fjalën “Fitore”, gara e vrapimit e quajtur maratonë u bë pjesë e Lojërave Olimpike pikërisht në nder të tij duke filluar nga viti 1896 nga themeluesi i këtyre lojërave Pierre de Coubertin.

Sot, në gjithë botën organizohen rreth 800 maratona dhe miliona njerëz i bashkohen vrapimeve të gjata e sfiduese. Së fundmi është bërë një listë e maratonave më të vështira dhe më sfiduese që mbahen në botë. Nga ky hulumtim u hartua një listë e garave me vështirësi të lartë për shkak të terrenit, gjatësisë, kushteve ekstreme të motit etj. Në listën ku janë renditur 25 maratona nga 800 në mbarë botë ne kemi shkëputur Top5 e më të vështirave.

Image

1. Pikes Peak Marathon, është maratona më sfiduese që mbahet në SHBA. Atletët duhet të vrapojnë në një terren që është 7.815 metra mbi lartësinë e detit, me ndryshime të temperaturave me rreth 50 gradë celsius dhe shpesh ata përballen me mot ekstrem; stuhi të papritura dhe rrufe në majat e larta të maleve. Shumë e nisin këtë maratonë po fare pak arrijnë ti shkojnë deri në fund.

Image

2. Tenzing Hillary Everest Maratona, është zyrtarisht maratona më e lartë në botë. Startin e ka në kampin bazë të Everestiti në 17.600 metra mbi nivelin e detit dhe përfundon në Namche Bazar në 11.286 metra mbi nivelin e detit. Mbahet çdo 29 Maj dhe kjo maratonë nuk është për fillestarët apo për amatorët e vrapimit por kërkon atletë profesionistë me eksperiencë të gjatë në vrapime dhe distanca të gjata.

Image

3. Equinox Marathon, në shqip Maratona e Ekuinoksit është e treta në renditje si maratona më sfiduese në botë. Ajo mbahet në Alaska dhe zhvillohet çdo muaj mars, për nder të ekuinoksit pranveror. Itinerari përshkon rrugën drejt majës më të lartë Ester Dome lartësia 2323 metra e kthim. Rekordin për meshkuj e mban Stan Justice me kohën 2h41’30” që prej vitit 1984, ndërsa për gratë rekordi mbahet që prej vitit 2002 nga Susan Faulkner me kohën 3h18’16”.

Image

4. Polar Night Half Marathon edhe pse një gjysmë maratonë e gjatë 13.1 km ajo është renditur e 4-ta për sa i përket garave të gjata më sfiduese në botë për faktin se kjo maratonë mbahet natën. Kjo është një maratonë që organizohet në Norvegji gjatë periudhës së natës polare kur dielli nuk ngrihet mbi horizont dhe gara ndriçohet nga një seri pishtarësh përgjatë gjithë itinerarit.

Image

5. Great Wall Marathon ose Maratona e Murit të Madh përfundon kur maratonistët të kenë ngjitur 5.164 shkallë të murit të madh Kinez. Me pamje mahnitëse më shumë se 2500 vrapues në vit nga 60 vende të ndryshme të botës i bashkohen kësaj maratone e cila për herë të parë u organizua në vitin 1999./tch

Në Itali quhesh i moshuar vetëm pas moshës 75-vjeçare

në kategorine Stardust

Në Itali, mosha ka kohë që cilësohet vetëm një numër, pasi qytetarët do të konsiderohen “të moshuar” pas moshës 75 vjeç.

Vendimi është marrë nga Kongresi Kombëtar i Shoqërisë Italiane të Gerontologjisë dhe Geriatricisë (SIGG) në Romë.

“Një 65 vjeçar, sot ka aftësinë fizike dhe njohëse të një 40-45 vjeçari dhe një 75-vjeçar ka atë të një 55-vjeçari në 1980”, tha Niccolo Marchionni , një profesor i gerontologjisë në Universitetin e Firences.

Italianët tani jo vetëm që po jetojnë më gjatë, por po qëndrojnë më të shëndetshëm për një kohë më të gjatë.

Sipas hulumtimeve të cituara në kongres, nëntë nga dhjetë të moshuarit italianë janë në shëndet të mirë dhe një në tre bëjnë stërvitje fizike, ndërsa tetë nga dhjetë thonë se janë të kënaqur me jetën e tyre.

Krahasuar me një shekull më parë, jetëgjatësia e jetës në Itali është rritur me 20 vjet.

Geriatriacianët përcaktojnë “vjetërsinë” si përshtatje ndaj ndryshimit të demografisë dhe përparimeve në mjekësi.

Në Itali, anketat statistikore sugjerojnë se jetëgjatësia mesatare e femrave është 85 vjeç dhe 82 deri 83 për meshkujt.

“Nga realiteti shohim që një person i cili është 65-vjeçar sot nuk mund të perceptohet si i vjetër”, tha Marchionni./dita

Puna që paguhet 1 mijë euro në ditë

në kategorine Stardust

Dëshironi të bëni para?

Një kompani që prodhon pica në shtëpi ju ofron mundësinë që të shijoni produktin e saj dhe të paguheni mirë. Kompania, Ooni, do t’i paguajë punëtorët me fat deri në $ 1,000 në ditë vetëm duke i shijuar picat,

Përgjegjësitë e punës përfshijnë testimin dhe dhënien e informatave për recetat e ndryshme. Furrat e Oonit janë vetëm për përdorim në natyrë.

Kandidatët mund të aplikojnë deri më 14 tetor duke dërguar Ooni një video 60 sekondash që tregon aftësinë e tyre për pica.

Nëna hedh vajzën 7 javëshe nga 22 metra lartësi (FOTO)

në kategorine Stardust

Një nënë ka hedhur vajzën e saj 7 javëshe nga një lartësi prej 22 metrash. Krista Noelle Madden, 35 vjeç, ka dalë para gjykatës, pasi dyshohet se e ka hedhur vogëlushen nga një greminë në Asheville, Karolinën e Veriut.

Ajo ka thënë në gjykatë se ishte rrëmbyer të enjten, por rrëmbyesit kishin rënë dakord ta linin atë të shkojë, shkruan The Sun.

Vogëlushja e quajtur Shaylie është gjetur duke qarë nga një çift që po kalontë aty pranë. Ajo kishte marrë disa plagë në fytyrë dhe në trup. Çifti Scott dhe Cheryl Fowler kishin dalë në pyll por në një moment dëgjuan të qarat e një foshnje dhe shkuan menjëherë drejt saj.

“Ajo kishte disa gërvishtje në ballë, në pjesën e pasme të kokës, poshtë gjurit dhe në krahun e saj të vogël”, tha Cheryl, duke e përshkruar momentin kur e gjeti fëmijën. Nuk e kuptoj se çfarë lloj nënë është ajo që ka bërë këtë veprim, ka thënë Sccot.

Vajza e vogël nuk ka pësuar dëmtime serioze për jetën, pasi ajo ishte hedhur së bashku me ndenjësen. Madden, nëna e dy fëmijëve, është akuzuar për tentativë të vrasjes së shkallës së parë pas incidentit të tmerrshëm në Asheville, Karolina e Veriut, SHBA.\tvklan.al.

Fjalët e Steve Jobs në prag të vdekjes, që përlotën të gjithë

në kategorine Bota/Stardust

“Arrita majat e suksesit në botën e biznesit. Në sytë e të tjerëve jeta ime ishte epitoma e suksesit. Sidoqoftë, përpos punës, unë kam pak gëzime. Në fund, pasuria është vetëm një fakt i jetës me të cilin unë jam mësuar.

Në këtë moment, i shtrirë në shtrat i sëmurë, ndërsa reflektoj për jetën time, kuptoj se e gjithë fama dhe pasuria që i kushtova kaq shumë kohë, janë zbehur dhe duken të pakuptimta përballë vdekjes së afërt. Në errësirë, shoh dritat jeshile që vijnë nga pajisjet dhe dëgjoj zërat e aparaturave, mund ta ndjej frymën e zotit të vdekjes që afrohet.

Tani e di, kur kemi siguruar mjaftueshëm pasuri sa për të shtyrë gjithë jetën, duhet të merremi me të tjera çështje, që nuk lidhen me pasurinë. Duhet të merremi me diçka më të rëndësishme. Mbase me marrëdhëniet me njerëzit, mbase me art, mbase me ëndrrat për ditët e rinisë.

Vrapimi non-stop pas pasurisë, do t’ju shndërrojë në një qenie të ndrydhur, ashtu si mua. Zoti na dha shqisat për të ndjerë dashurinë në zemrat e njerëzve, jo për të ndjerë iluzionet që sjell pasuria. Pasurinë që kam fituar gjatë jetës time, nuk mund ta mar me vete. Çfarë mund të marr janë vetëm kujtimet e dashurisë. Ajo është pasuria e vërtetë që do t’ju ndjekë, do t’ju shoqërojë dhe do t’ju japë forcë e ndriçim për të vazhduar.

Dashuria mund të udhëtojë mijëra kilometra. Jeta nuk ka limit. Shko ku të duash. Arrij lartësitë që do të arrish. Eshtë e gjitha në zemrat dhe duart tuaja. Cili është shtrati më i shtrenjë në botë? – “Shtrati i vdekjes”…

Mund të punësosh dikë të ngasë makinën për ty, të fitojë para për ty, por s’mund të punësosh dikë që të përballojë sëmundjen tënde, për ty. Të mirat materiale mund të gjinden sërish edhe pasi kanë humbur, por ekziston diçka që nuk mund ta gjesh kurrë pasi e ke humbur – “Jeta”.

Kur një njeri shkon në sallën e operacionit, do të kuptojë se ekziston një libër që duhet të përfundojë së lexuari – “Libri i jetës së shëndetshme”. Në çfarëdo faze të jetës që mund të jemi tani, herët ose vonë do të përballemi me momentin final të ‘mbylljes së perdeve’.

Ruaje si gjënë më të çmuar dashurinë për familjen, dashurinë për bashkëshortin/en, dashurinë për miqtë…”.

Berberë në derë të shtëpisë për ata që s’presin

në kategorine Stardust

Në kryeqytetin e Ganës, Akran, Emmanuel Kojo dhe punëtorët e tij arritën në shtëpinë e një myshteriu dhe po bëjnë gati gjërat e nevojshme për qethje.

Emmanueli është pronar i Shave Masters, kompani që ofron shërbime të qethjes për meshkuj nëpër kryeqytetin ganez, transmeton KTV.

Përparësi e tyre është se shërbimet i ofrojnë në derë të shtëpisë.

Duke përjetuar edhe vetë pritjet e gjata nëpër berberë, Emmanueli e pa si mundësi të mirë biznesi shkuarjen nëpër shtëpi të myshterinjve. Ai ofron mundësi qethje njerëzve që janë shumë të zënë e që nuk kanë kohë të presin te berberi. Kompania e tij ofron qethje të flokëve në shtëpi, zyra apo kudo që myshterinjtë ndihen më rehat.

“Dy vjet më parë, prita goxha gjatë te berberi dhe thash me veten: përse askujt nuk i a rëndë ndërmend që berberi të shkonte te myshterinjtë sesa ata të shkonin te ai. E bisedova idenë me bashkëshorten time dhe thamë ta provojmë një herë. Vendosëm që të ndihmojmë ata që nuk kanë kohë dhe t’ua ofrojmë qethjen në derë të shtëpisë”, thotë Emmanueli.

Shave Masters ka fituar klientë vetëm në rrethinë, por Emmanueli e ka ndërmend që ta zgjerojë biznesin nëpër shtetet tjera afrikane.

Eurovision Song Contest: Jonida Maliqi, një nga zërat më të mirë në konkurrim

në kategorine Stardust

Në Tel Aviv, 41 vende do të marrin pjesë në edicionin e 64 të “Eurovision Song Contest”, ku pas dy gjysmë finaleve që do të mbahen të martën dhe të enjten, vetem 26 prej tyre do të jenë pjesë e finales së madhe të së shtunës. Shqipëria do të përfaqësohet në festival me Jonida Maliqin me këngën “Ktheju tokës”.

Punk islandez? Folk polak? Apo Joik norvegjez? Çfarëdolloj rryme dhe kushdoqoftë fituesi i Eurovision-it, e rëndësishme është muzika. Në Tel Aviv, 41 vende do të jenë pjesëmarrëse në edicionin e 64 të “Eurovision Song Contest”, ku pas dy gjysmë finaleve që do të mbahen të martën dhe të enjten, vetem 26 prej tyre do të jenë pjesë e finales së madhe të së shtunës.

Edhe ky edicion i Eurovision-it nuk erdhi i papërfshirë nga polemikat. Ukraina u tërhoq nga konkurimi pasi e pa të papërshtatshem Izraelin si vend organizator kurse Bullgaria nuk merr pjesë për arsye financiare. Gjithashtu shumë organizata joqeveritare kanë bërë thirrje për bojkot, pasi e shohin Izraelin si vend okupator. Megjithatë, këtë fundjavë miliona teleshikues do te “mbërthehen” para televiziorit për të ndjekur magjinë vjetore muzikore.

Mes 41 vendeve pjesëmarrëse, Holanda, që do të përfaqësohet nga Duncan Laurence me këngën “Arcade” shikohet si favorite dhe pas saj renditet Rusia. Shqipëria do të përfaqësohet në festival me Jonida Maliqin me këngën “Ktheju tokës”. Pavarësisht faktit se gjatë provave, regjia televizive e festivalit ka patur probleme teknike, blogerët e Eurovizionit janë shprehur se Maliqi është një nga zërat më të mirë në konkurrim.

/Shqiptarja/

Gara për mbledhje të simiteve (FOTO)

në kategorine Stardust

Disa garues në Hong Kong ngjiten në kullën me simite për të mbledhur ëmbëlsirën tradicionale si pjesë e festës për t’i dhënë fund festivalit Cheung Cha bun.

Festivali mbahet çdo vit në ishullin Cheung Chau dhe shënon ditëlindjen e Budës, transmeton KTV.

Kur ora shënon mesnatën, pjesëmarrësit më të guximshëm ngjiten në kullën 20 metra të gjatë dhe mbledhja e simiteve i bekon me fat familjet e garuesve.

Kampion i garës është Kwok Ka-ming që për herë të tretë mblodhi më së shumti simite derisa Kung Shan fitoi titullin në konkurrencën e femrave.

Ndërkohë mijëra banorë të Hong Kongut dhe turistë ia mësyjnë ishullit të vogël në ditën e fundit të festivalit për të parë koloritin e paradës kur fëmijët të veshur si perënditë marshojnë nëpër rrugët e ishullit.

“Festivali shfaq qytetin shumëngjyrësh dhe më pëlqen kur shoh njerëzit që vijnë edhe në këtë ditë të nxehtë”, thotë banori Rett Kao.

Ky festival shton punën edhe për bizneset lokale. Martin Kwok thotë se gjatë shtatë ditëve të festivalit ka shitur 70 mijë simite.

“Simitet po shkojnë flakë”, thotë veç të tjerash Kwok.

Francë/ Ja si duken pamjet e reja të katedrales ‘Notre Dame

në kategorine Bota/Stardust

Katedralja e Parisit ‘Notre Dame’ mund të pajiset me një çati të re që e bën të aftë të prodhojë energji elektrike të mjaftueshme, sa që të furnizojë me rrymë të gjitha ndërtesat afër saj.

E ndërtuar nga panele xhami nga kompania arkitekturale ‘Vincent Callebaut Architectures’ do mundësojë që katedralja e apostrofuar të bëhet ndër katedralet më moderne ndonjëherë.

Seksionet e qelqit në tavan që ndajnë kulmin nga brendësia do të lejonin që drita natyrale t’i jepte një pamje të bukur katedrales.

Shko lartë