Category archive

Stardust

Summer Sunset Wide Desktop Background

Si të kaloni pushimet me pak para

në kategorine Stardust/Travel

Dëshironi të realizoni pushime të mrekullueshme, por nuk keni shumë para? Ne kemi disa ide për ju.Oferta e minutës së fundit
Ndiqni ofertat e agjencive sidomos ato ne te cilat shkruhet “last minute”. Ndodh që t’ju ofrojnë mundësi të shkëlqyera duke shpenzuar shumë pak.
Bëhuni vullnetar
Leni mënjanë disa ditë vetëm për tu bërë vullnetar. Kjo do të ishte një mënyrë e mirë për të kaluar disa ditë nga pushimet tuaja.

Vizitoni familjen, miqtë apo të afërmit
Nëse nuk keni shumë para për të udhëtuar, një nga zgjidhjet më të mira është që të shkoni për të vizituar miqtë apo familjarët tuaj. Jo vetëm që do të shpenzoni më pak të para, por edhe do të keni mundësi të shikoni  personat që nuk i keni parë për shumë kohë.
Kampingu
Pse të mos i kaloni pushimet tuaja në natyrë? Të lira, interesante dhe sigurisht aventureske.
Qëndro në qytet
Nëse nuk kemi mjaftueshëm para për të udhëtuar dhe gjithashtu nuk keni ndonjë punë për të bërë këshilla jonë do të ishte të qëndroni në qytetin tuaj dhe të ndiqni eveniment përkatëse.

(FOTO) Sot është e famshme, por a e dini se çfarë pune ka bërë Rita Ora kur ishte 16 vjeç?

në kategorine Stardust

Ajo është një prej këngëtareve me origjinë shqiptare më të njohura në botë por edhe më të pasurat. Po flasim për Rita Orën e cila vazhdon të na bëjë krenarë. Ajo ka zbuluar në një bisedë me ndjekësit e saj në Twitter se çfarë profesioni ka pasur përpara se të bëhej e famshme.

Dhe a e dini çfarë? Rita përpara se të njihen në të gjithë botën ka punuar në një dyqan dhe shiste atlete. E pyetur se çfarë këshillë do t’i jepte vetes kur ishte 16-vjeç dhe shiste këpucë Rita tha se:

“Kam kaluar kohën më të mirë atje. Punoja bashkë me një miken time të ngushtë. Nuk pendohem për asgjë, sepse kam njohur shumë njerëz. Madje atje njoha disa njerëz që punojnë në labelin tim dhe unë u shisja atlete”.

Këngëtarja ka folur pa asnjë kompleks për këtë periudhë të jetës së saj dhe ka treguar me krenari se të punosh nuk të bën asnjëherë keq.

(VIDEO) “Tumankuqja” në versionin rege

në kategorine Stardust/Video

Këngëtarja e njohur shqiptare e muzikës folk, Enkelejda Arifi ishte e ftuar në studion e “Ftesë në Pesë” me Bieta Sulon, për të folur rreth projekteve të reja muzikore.

Ashtu siç pritej, Enkelejda e ndezi atmosferën dhe këndoi disa prej këngëve më të pëlqyera nga publiku, duke u përqendruar kryesisht te muzika çame, raporton tch.

Ajo pranoi se “tumankuqen’ ia kërkojnë në çdo event që merr pjesë, madje ka filluar ta këndojë në stile të ndryshme.

Versioni jazz apo rege ishin ndër më interesantët, edhe pse këngëtarja zgjodhi të performonte vetëm versionin rege, për vetë faktin se version tjetër kishte nevojë për mbështetje vokale.

“Biri i mallkuar i djallit”, çfarë i shkaktoi macja 14 vjeçarit! (FOTO)

në kategorine Stardust

Në vitin 2015, një pacient 14-vjeçar zhvilloi skizofreninë e shpejtë me halucinacione dhe mendime për vetëvrasje dhe vrasje.

Ai gjithashtu besonte se macja e tij ishte duke u përpjekur për ta vrarë, gjë që ishte më afër të vërtetës se sa mund ta mendonit.

Macja e tij e përkëdhelur nuk ishte në fakt një maniake vrasëse, por djali kishte zhvilluar patogjenin “Bartonella henselae”, i cili është e lidhur me ‘sëmundjen e gërvishtjes së maceve’.

Ky bakter gjendet zakonisht në gjakun e maceve, veçanërisht ato të koteleve, dhe vetëm një pickim ose gërvishtje mund të jetë e mjaftueshme për të transmetuar patogjenin tek njerëzit, duke shkaktuar ënjtje dhe lezione të lokalizuara, përveç problemeve me zemrën dhe sistemin nervor.

Tani, sipas një studimi të ri nga shkencëtarët në Universitetin Shtetëror të Karolinës së Veriut, në raste jashtëzakonisht të rralla, ‘sëmundja e gërvishtjes së maces’ mund të shkaktojë skizofreni ekstreme.

Pacienti pa emër ka zhvilluar simptoma psikiatrike në vitin 2015, duke pretenduar të jetë “biri i mallkuar i djallit”.

Trajtimi fillestar me medikamente uli tendencat e tij vetëvrasëse dhe impulset e dhunshme, por nuk pati efekt në ndalimin e psikozës, por më pas erdhi një zbulim i papritur.

Rreth 10 muaj më vonë, prindërit e djalit vunë re vija të kuqe në lëkurën e tij të cilën ata fillimisht menduan se u shkaktuan për shkak të rritjes së lëkurës.

Fatmirësisht, kur e çuan djalin tek mjeku për kontroll dhe treguan shenjat, kjo çoi në trajtimin e tij duke zbuluar fajtorin e vërtetë që i kishte shkaktuar gjendjen; bakteri i transmetuar nga maceja/Panorama.

Image

(VIDEO) Ish aktorja e serialit “O sa mirë” vesh fustanin e nusërisë!

në kategorine Stardust

Dikur modele, më pas aktore shumë e dashur për publikun!

Flasim për Ema Ukën e cila u bë e njohur falë serialit vendor “O sa mirë” dhe arriti të fitoj zemrat e njerëzve me rolin e “Lyrës”. Mirëpo prania e saj në serial nuk qe e gjatë, pasi ajo u zhvendos në Holandë.

Në fotografinë e publikuar, ku shihet që është pjesë e një fotosesioni të ri, Ema Uka shfaqet e veshur me fustanin e nusërisë, e që po duket e mrekullueshme.

Uka u bë kohë që është larguar nga Kosova, ku menjëherë pas largimit u vendos në Holandë, ndërsa ka disa muaj që po qëndron në New York.

(VIDEO) 6-vjeçari i verbër që luan piano

në kategorine Stardust/Video

Një histori shumë e bukur vjen nga Shtetet e Bashkuara ku një vogëlush u bë viral prej mënyrës se si luan në piano.

Ai është vetëm 6 vjeç, ka lindur i verbër, por kjo nuk e pengoi që të vijonte pasionin e tij: pianon. I njohur si “Mozarti i vogël”, videoja e tij duke luajtur në piano është shpërndarë kudo në rrjete sociale.

Sipas nënës së tij, Avett Ray filloi të luante në piano këngë si “Twinkle Twinkle Little Star” që kur ishte 11 muajsh. Me kalimin e kohës mësoi këngë të reja dhe tani mund të konsiderohet si artisti më i ri në treg./oranews

James Gunn kthehet në “Guardians of the Galaxy 3”

në kategorine Stardust

Disa muaj pasi u shkarkua si regjisor dhe skenarist i pjesës së tretë të “Guardians of the Galaxy” për shkak të disa postimeve të vjetra në Twitter që ishin ofenduese, James Gunn u kthye përsëri në pozitën e njëjtë.

“Deadline” raporton se regjisori megjithatë do ta udhëheqë produksionin e filmit, pas disa takimeve të mbajtura me presidentin e Disney, Alan Horn, ndërkohë që filmi do të punohet sipas skenarit të cilin ai e kishte bërë para shkarkimit të tij.

Takimet mes Disney dhe Gunn thuhet se ishin marrë edhe me reagimin e Gunn ndaj shkarkimit fillestar – ndryshe nga skandalet e tjera të kohëve të fundit, Gunn ishte penduar dhe ishte i sinqertë dhe asnjëherë nuk e kishte sulmuar Disneyn për vendimet e tyre. Ai publikisht kërkoi falje për deklaratat e tij, ndërsa tani përmes Twitterit ai e shprehu mirënjohjen për ndryshimin e statusit.

Ndërkohë, Gunn e fitoi një punë të re në ekipin rival – ai e pranoi pozitën e regjisorit për vazhdimin e filmit të DC, “Suicide Squad”. Si duket në atë pozitë ai ka ndërmend të qëndrojë ndërkohë që “Suicide Squad 2” do të vijë para “Guardians of the Galaxy” nga Marvel, shkruan KOHA Ditore.

Guardians of the Galaxy 3 do t’i takojë Fazës 4 të botës filmike të Marvel, ndërsa me shumë gjasa ngjarja do të vendoset në kohën para filmave Infinity War dhe Endgame. Por tani për tani nuk kemi detaje zyrtare.

Sa numra shihni në këtë figurë? Përgjigja nuk është aq e thjeshtë (FOTO)

në kategorine Stardust

Sot ju ofrojmë një lojë të këndshme që do të testojë inteligjencën tuaj dhe aftësinë tuaj për të zgjidhur problemet. Testi është me sa duket shumë i thjeshtë: ju duhet të shikoni imazhin në fillim dhe të mendoni se sa numra janë të pranishëm në të.

Siç është parashikuar, pamja mashtron dhe nuk është aq e qartë për të arritur zgjidhjen. E gjitha që ju duhet të bëni është ta vini veten në provë, ndoshta duke sfiduar miqtë apo të afërmit tuaj dhe më pas të zbuloni përgjigjen e saktë – me shumë demonstrime – në fund të artikullit, shkruan “NOA”.

Stërvitja me lojëra të ngjashme, edhe pse duken të thjeshta, aftësia e tyre për ta mbajtur trurin tonë aktiv është dëshmuar, por gjithashtu dhe mbi të gjitha për të luftuar plakjen dhe për të përmirësuar aftësitë tona intelektuale.

Prandaj, kultura jonë e përgjithshme nuk do të rritet, por inteligjenca jonë me siguri se po. Provoni!

Image

“Metallica” ribashkohet me Simfoninë e San Franciscos

në kategorine Stardust

Rockerët e hevay metal grupit “Metallica” po ribashkohen me Simfoninë e San Franciscos në skenë për ta shënuar 20 vjetorin e bashkëpunimit të tyre unik.

Të dy palët i bashkuan forcat në vitin 1999 për koncertet inovatore “Symphony & Metallica (S & M)”, duke i ripunuar hitet e bendit të cilat përfshinë shoqërimet orkestrale, të dirigjuara nga i ndjeri Michael Kamen.

Image

Koncertet u regjistruan dhe u publikuan si një film koncertesh dhe një album live, me ç’rast kënga e riperformuar “The Call of Ktulu” ua solli atyre çmimin Grammy për rock performancën më të mirë instrumentale.

Tani muzikantët po bashkohen përsëri për të ndihmuar në hapjen e arenës së re Chase Center në San Francisco me një performancë të vetme e cila do të përputhet me përvjetorin e koncertit të S & M.

Dirigjenti i famshëm Michael Tilson Thomas do ta bëjë një paraqitje speciale për ta marrë përgjegjësinë për një pjesë të koncertit S&M2, i cili do të mbahet më 6 shtator, gjatë javës së parë të sezonit të tij të fundit si drejtor i muzikës simfonike të San Franciscos.

Performanca e vitit 2019 u paralajmërua në një konferencë shtypi në vendin e ri të hënën, kur anëtarët e bendit “Metallica”, Lars Ulrich dhe James Hetfield, iu bashkuan Michael Tilson Thomas dhe zyrtarëve të arenës për ta publikuar lajmin, shkruan KOHA Ditore.

Përveç këngëve të paraqitura në albumin S&M, koncerti i ardhshëm do t’i shfaqë versionet simfonike të këngëve të “Metallica” të publikuara gjatë dy dekadave që nga bashkëpunimi i tyre i fundit.

Kirurgu kryen operimin 3 mijë kilometra larg pacientit (FOTO)

në kategorine Stardust

Një doktor në Kinë ka kryer operimin e parë në tru përmes rrjetit 5G.

Sipas “DailyMail”, një doktor kishte kryer ndërhyrjen në një pacient me sëmundjen e Parkinsonit, edhe pse ishte më shumë se tre mijë kilometra larg.

Doktori që kreu operimin ka thënë se teknologjia e re mund ta bëjë më të lehtë për mjekët të kryejnë operime në njerëzit që jetojnë në vendet nga ku s’mund të udhëtojnë, transmeton Koha.net.

Sipas “China Global Television Network”, doktori Ling Zhipei kreu operimin në tru përmes robotëve kirurgjikalë.

Procedura u krye të shtunën dhe zgjati për tre orë.

Ling ishte në qytetin e Sanyas në ishullin Hainan kur kreu operimin, teksa spitali ku ai punon në Pekin është në veri të Kinës.

“Rrjeti 5G ka zgjedhur shumë probleme si ngadalësimi i videove dhe kontrolluesve, gjëra që përjetoheshin në rrjetin 4G, duke siguruar operimin në gati kohë reale”, ka thënë ai sipas CGTN. “Mezi e vëreni se është 3000 kilometra larg”.

Image

“Doja dasmë, jo funeral”

në kategorine Stardust

Një 34-vjeçare e cila u diagnostikua me kancer vetëm pak ditë përpara dasmës së saj, mori vendimin së bashku me partnerin për ta mbajtur të fshehtë gjendjen shëndetësore deri pas dasmës së tyre.

Charlotte Drake nga Oxfordshire mësoi se ishte prekur nga kanceri i gjirit. Ajo tregon se e mbajti sekret sëmundjen, pasi siç thotë, donte një “dasmë dhe jo një funeral”. Forma e saj e kancerit ishte agresive, dhe mjekët e kishin paralajmëruar për dy vite jetë nëse nuk do ta kapte në kohë dhe nuk do bënte trajtime, transmeton tvklan.

“Kur u diagnostikova isha 30 vjeç. Nuk kisha histori familjare me këtë sëmundje, nuk pija duhan, rrallë pija alkool dhe isha shumë e shëndetshme. Para se të shkoja në spital për të marrë rezultatet, isha në mëdyshje cilin fustan të blija online për muajin e mjaltit. Një orë më vonë në spital më thanë se kisha kancer. Isha e bindur se jeta ime kishte marrë fund dhe i thashë Luke (partnerit) që nuk mendoj se duhet të martohemi. Mendoja se do të shkatërroja jetën e tij. Por ai u tregua i mahnitshëm dhe më tha se do të vazhdonim sipas planit pa marrë parasysh çfarë ka ndodhur. Luke dhe unë nuk u treguam të ftuarve tanë sepse donim të ishte një ngjarje e lumtur. Nuk donim mëshirën e tyre, ishte martesë dhe jo funeral”, tregon Charlotte.

Pas dasmës, çifti e shtyu muajin e mjaltit që kishte parashikuar, me qëllim që 34-vjeçarja të bënte ndërhyrje kirurgjikale. Një javë më vonë, ajo iu nënshtrua një tjetër operacioni. Më pas filloi kimioterapinë dhe radioterapinë. Tashmë çifti jeton i lumtur dhe Charlotte bën kontrolle të rregullta për shëndetin e saj. Ajo madje ka sjellë në jetë edhe një djalë.

(VIDEO) Mahmut Ferati e Shaqir Cervadiku i këndojnë Fadil Vokrrit

në kategorine Stardust/Video

Dy këngëtarët e njohur të muzikës popullore, Mahmut Ferati e Shaqir Cervadiku, kanë publikuar projektin për legjendën e futbollit Fadil Vokrri.

“Vokrri n’zemrat tona” titullohet kënga e tyre.

Kënga për Vokrrin vjen pak ditë para se Kosova të luajë me Danimarkën në miqësore e me Bullgarinë në eliminatoret për Euro 2020, në stadiumin “Fadil Vokrri”.

https://www.youtube.com/watch?v=wJmgNCyy1Fw&feature=player_embedded

Aeroplani u desh të kthehej, nëna kishte harruar fëmijën në aeroport

në kategorine Stardust

Një nënë e re që po udhëtonte me aeroplan nga Arabia Saudite për në Malajzi, përjetoi një shok të vërtetë pasi hetoi se nuk e kishte me vete fëmijën, njoftojnë medie.

Ajo tha se fëmijën e kishte harruar në terminal.

Për këtë arsye aeroplanit të kompanisë “Saudi Arabian Airlines” që fluturonte drejt Kuala Lumpurit u desh të kthehet në aeroportin Xhendi.

Pas piloti kërkoi leje, aeroplani aterroi pas disa minutash ndërsa nëna e gjeti menjëherë fëmijën, transmeton Koha.net.

Aeroplani pastaj fluturoi sërish për në Malajzi.

Pusi i parave të pafundme të Pentagonit

në kategorine Stardust

Një auditor i Forcave Ajrore në pension që quhet Andi, tregon një histori për një gjë që ndodhi në bazën ajrore të Ogedenit në Utah. Diku në fillim të vitit 2001, diçka kishte shkuar keq me një urdhër në inventarin bazë. Andi mendon se ishte një gabim i thjeshtë i të dhënave. “Dikush ka porositur pesë gjëra”, thotë ai, “dhe doli si urdhër për 999,000 sosh”, thotë ai duke qeshur.

“Ishte ndoshta vetëm ndonjë defekt i automjetit nga porositeshin makineritë. Dhanë urdhër të gabuar për një pjesë në makineri dhe ajo fiku çdo fushë. Askush në të vërtetë nuk dha ndonjë urdhër të madh që ta nxjerrë përbindëshin nga ato fatura. Por faji ishte tek transaksioni dhe gjurmët e letrës për atë porosi misterioze asnjëherë nuk u gjetën. Gjithsesi filluan të lëvizin në labirintin e zyrës së kontabilitetit tek Forcat Ajrore”. Andi kujton incidentin, sepse si një suvenir mbajti postën e email-it të 28 qershorit 2001 që qarkullonte rreth tij në botën e kontabilitetit të Forcave Ajrore, në të cilën diskutohej vlera e gabuar e dollarit, shkruan Rolling Stone, transmeton Koha.net.

“Duam të ju mbajmë ju të gjithëve të informuar për rregullimet masive të inventarit i cili u riparua të mërkurën e kësaj jave. Nuk është aq keq sa menduam (8,5 trilionë dollarë). Goditja ishte se ne kishim menduar që ishin 3.9 trilion dollarë në vend të 8.5 trilion dollarëve sa thoshin tani”, thotë ai.

“Forca Ajrore e cila kishte buxhet 85 miliard dollarë atë vit, pothuajse krijoi një goditje nga një gabim kontabël tri herë më të madh se GDP-ja në SHBA e cila ishte më shumë se 10 trilionë në vitin 2001. Askush nuk humbi para. Ishte vetëm një gabim në letër e cila u kap në kohë. Po të kishin qenë 10 miliardë do të kishin kaluar”, thotë Andi duke qeshur.

Vite më vonë, Andi e shikonte si tjetër çështjen e kontabilitetit masiv që hynte në burokracinë ushtarake. Forca Ajrore ndërroi një nga sistemet e saj të raportimit financiar dhe pas ndryshimit, shërbimi tregoi të dhëna negative për inventarin.

Punëtorja e Google llogarit numrin pi në 31 biliardë decimale (FOTO)

në kategorine Stardust

Punëtorja e Google, Emma Haruka Iwao, vendosi rekord të ri duke llogaritur 31 bilionë decimale të pi, raporton BBC.

Rekordi i mëparshëm ishte 22 biliardë decimale. Pi është një numër që pasqyron raportin e perimetrit të rrethit dhe diametrit. Shifrat e tij të para 3.14 njihen, por numri është pafundësisht i gjatë. Një punonjëse japoneze ka zbuluar dhjetore të reja duke përdorur shërbimin cloud të Google, transmeton KosovaPress.

Përcaktimi i numrit decimal është shumë i komplikuar, pasi numri nuk ndjek asnjë formë.

Pi përdoret në shumë shkenca, nga fizika e deri në eksplorimin e hapësirës, si dhe me ndihmën e tij, bëhen llogaritjet e valëve, qarqeve ose cilindrave.

NASA ka llogaritur kështu madhësinë e parashutës së nevojshme për të ulur roverin në sipërfaqen e Marsit ose në momentin kur automjeti hapësinor duhet të përkulet për të hyrë në orbitë rreth planetit.

Iwao thotë se llogaritja “hëngri” 170 terabajt të të dhënave dhe mori 121 ditë për të kompletuar 25 kompjuterë virtualë. Leximi i një numri kaq të gjatë mund të jetë në 332,064 vjet.

Image

Posedonte gjysmën e arit të botës, ky ka qenë njeriu më i pasur i të gjitha kohërave (FOTO)

në kategorine Stardust

Revista Forbes ka treguar listën e më të pasurve të botës.

Themeluesi i ‘’Amazon’’, Jeff Bezos vazhdon të mbajë stafetën si njeriu më i pasur në botë. Pas tij renditen Bill Gates dhe Warren Buffett.

Jeff Bezos ka një pasuri që kap vlerën 131 miliardë dollarë. Edhe pasuria e Gates po rritet vazhdimisht, duke arritur në 96.5 miliardë dollarë, transmeton Koha.net.

Në vendin e tretë renditet Warrenn Buffett me një pasuri prej 82.5 miliardë. Por edhe pse këta persona zotërojnë pasuri marramendëse, ata nuk renditen në listën e më të pasurve të gjitha kohërave.

Njeriu më i pasur në botë ka qenë Mansa Musa, mbreti i Perandorisë në Mali. Mansa Musa lindi në vitin 1280 në një familje sundimtarësh.

Gjatë sundimit të Mansa Musas, perandoria e Malit kishte gati gjysmën e arit të botës, sipas Muzeut Britanik.

Madje, pasuria e tij ka qenë aq e madhe, sa që revista Time kishte shkruar: “Nuk ka mënyrë për të vendosur një shifër të saktë për pasurinë e tij”.

Image

Film për skandalin e Volkswagenit nga Leonardo Di Caprio

në kategorine Stardust/Teknologji

Leonardo Di Caprio ka angazhuar regjisorin Edward Berger për të realizuar një film mbi skandalin “Clean Diesel” të “Volkswagen”.

Do të jetë një bashkëpunim me “Paramount Pictures” dhe “Appian Way”, kompania e produksionit të Di Caprio. Skenari i është besuar Charles Randolph.

Filmi do të bazohet në librin e Jack Ewing, “Faster Higher Farther: The Inside Story of Volkswagen Scandal”. Sipas medies, mendohet se ky mund të jetë dhe titulli final, transmeton tch.

Skandali i grupit “Volkswagen” konsiston në faktin se kishin instaluar softuerë ilegalë në makinat e tyre Clean Diesel, gjë që mundësonte mashtrimin me testin për emetimin e gazeve.

Nik Xhelilaj rrëfen peripecitë në Turqi, bëhet pjesë e një seriali

në kategorine Stardust

Nik Xhelilaj prej kohësh tashmë është bërë pjesë e kinematografisë ndërkombëtare dhe së fundmi, asaj turke. Aktualisht ai po zhvillon xhirimet për një serial turk, ku do të luajë rolin e një personazhi shqiptar me origjinë nga Prizreni. Rreth një vit më parë ai ka rrëfyer për “RTV 21” se tematika e filmit ka të bëjë me Sirinë: “Do e nis me rolin e terroristit, por në serialet turke nuk dihet se si përfundon.” Ka qenë Orinda Huta e cila në promon e puntatës së radhës të emisionit “Jo vetëm modë”, ka bërë publike disa sekuenca të shkëputura nga intervista e realizuar, që pritet të transmetohet këtë të shtunë.

Aktori ndër të tjera dëgjohet të shprehet kështu: “Shansi im që në Shqipëri në ato vite pati një erë të mirë në qendrën e kinematografisë shqiptare. Pas katër vitesh për të marrë përgjigjen, refuzim vize!” Mirëpo sipas tij, regjisori turk e kishte ndarë mendjen dhe i ka zhvilluar audicionet në Tiranë. Po ashtu ai pohoi se personazhi i tij në film ka të bëjë me vrasje dhe eliminime personash të ndryshëm. I pyetur për raportet e tij me femrat, Niku është shprehur duke qeshur se i ka të mira: “Në raportet e mia private me femrat i mirë jam. Veten për të mirë e di.”/G.SH.

1 2 3 29
Shko lartë