Category archive

Stardust

RITA ORA më 30 gusht mban koncert në Zarën e arbneshëve të Kroacisë

në kategorine Lajme/Stardust

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora, do të performojë në Zarë të Kroacisë, aty ku janë edhe ngulimet arbneshe të 500-vjetëve më parë.

Koncerti do të mbahet më 30 gusht 2019 në Qendrën Sportive “Visnjik” në Zarë, njoftojnë organizatorët e koncertit, të cilët pohojnë se shumica e biletave janë shitur, që kur koncerti u njoftua në datën 3 korrik.

Rita Ora do të performojë në Zarë si pjesë e turneut të saj “Phoenix”, për të promovuar albumin e saj të fundit me të njëjtin titull.

Turneu ka filluar në Australi në mars, duke vazhduar më pas në Azi dhe qytetet e mëdha të Europës si: Paris, Milano, Londër, Oslo dhe Stokholm. Ora, kohët e fundit ka bërë histori në top listat në Mbretërinë e Bashkuar me hitin e saj “Let You Love Me”, duke u bërë këngëtarja femër me më së shumti këngë solo në Top 10, në Britaninë e Madhe.

Ardhja e saj për të performuar në Ballkan ka zgjuar jo vetëm interesimin e madh të fansave të saj shqiptarë, duke pasur parasysh faktin që ky koncert është shumë pranë Kosovës, Shqipërisë dhe trevave shqiptare/ATSH.

(VIDEO) Ky është “mbreti” i parave false

në kategorine Lajme/Stardust

Tashmë nuk është më sekret që shumica e parave që shihni në filma ose videoklipet muzikore janë të rreme.

Por ajo që vërtetë mund t’ju befasojë është se pjesa më e madhe e saj vjen ka vetëm një burim.

Rich Rappaport, me kompaninë e tij RJR Props filloi nëntë vjet më parë si një dyqan me shërbim të plotë, por specialiteti i tij ishte realizimi i parave të rreme, shkruan oranews.

Siç mund ta dini, marrja e parave të rreme është një përpjekje që monitorohet nga autoritetet federale, kështu që Rappaport duhet të jetë tepër i kujdesshëm për të siguruar që paratë e tija false kurrë nuk dalin në qarkullim.

Sidoqoftë, kur paratë false të tij përdoren në e videoklipet artistëve, të cilët janë shfaqur në mbi 175 filma dhe shfaqje, vlen të mendojmë se Rappaport është “mbreti” i parave false.

(FOTO) Shëtitja e Ramës në Vlorë me familjen, Zaho me bluzën e Juventusit

në kategorine Stardust

Edhe kryeministrin e ka gjetur fundjava që lam pas në plazh. Së bashku me bashkëshorten dhe Zahon e vogël, ata janë fotografuar në shëtitoren e Lungomares në Vlorë.

Të tre sportiv dhe të pa shqetësuar nga sytë e kureshtarëve, familja ka shijuar orët e relaksit. Ashtu si duket edhe nga foto, edhe djali i tij, duket se është tifoz me Juventusin, pasi mban veshur fanellën e skuadrës italiane.  Më herët Rama ka postuar foto edhe gjatë momenteve në det me vogëlushin e tij.

Si dukeshin udhëheqësit botërorë para se të bëheshin të njohur (FOTO)

në kategorine Stardust

Kur mendohet për të famshme, zakonisht njerëzit i parafytyrojnë sikur gjithmonë kanë punuar në zyrat e punës duke u përpjekur të “shpëtojnë” botën.

Por pavarësisht rëndësisë të statusit të tyre ata dikur kanë bërë jetë të zakonshme sikur shumica, transmeton tch.

Poshtë mund të shihni fotografi të liderëve botërorë para se të bëheshin të njohur, apo kur ishin fëmijë:

Image
Donald Trump
Image
Margaret Thatcher
Image
Mahatma Gandhi
Image
Joseph Stalin
Image
John F. Kennedy
Image
Hillary Clinton
Image
George W. Bush
Image

Fidel Castro

Image
Bill Clinton
Image
Barack Obama
Image
Vladimir Putin

Miliarderët amerikanë mbështesin taksimin e pasurisë së tyre

në kategorine Lajme/Stardust

Një grup i vogël miliarderësh amerikanë i kanë kërkuar kandidatëve të Shtëpisë së Bardhë që të taksohen më shumë.

Në një letër të publikuar sot, ky grup amerikanësh shumë të pasur mbështet idenë e taksës mbi pasurinë.

“Ne i shkruajmë të gjithë kandidatëve në presidencë, qoftë republikanë apo demokratë, për të mbështetur një taksë të moderuar mbi pasurinë e një të dhjetës së 1% të amerikanëve më të pasur, që jemi ne”, thekson ky grupim miliarderësh.

Pasuria e këtij grupi që përfaqëson 0,1% të popullsisë është gati aq e madhe sa 90% e pasurisë që përfaqëson 90% e popullsisë amerikane./Atsh/

Publikimi prekës i aktorit Sylvester Stallone (FOTO)

në kategorine Galileo/Stardust

Sylvester Stallone festoi 40 vjet me gati dhjetë milionë shokë në Instagram që nga filmimi i vazhdimësisë së Rocky II.

I vetëdijshëm se 40 vjet kaluan me të vërtetë shpejt dhe se ky rol karakterizoi jetën e tij, Rocky la një mesazh prekës, transmeton KosovaPress.

“Duket sikur Adrian bërtiti të fitoja dje, dhe Mickey më detyroi të isha “një italian i rezervuar italian”. Unë jam i lumtur dhe mirënjohës pas kësaj kohe dhe do të jetë gjithmonë i tillë! Vazhdoni të godisni, Sly”, shkroi ai në Instagram.

ELTON JOHN nderohet në Francë përpara koncertit në Paris

në kategorine Stardust

Sir Elton John do ta marrë medaljen e Legjonit të Nderit (Legion d’Honneur) të Francës nga kryetari Emmanuel Macron kur rockeri të arrijë në Paris për koncertet e tij të fundit franceze më vonë këtë muaj.

Ylli i Rocketman do ta pranojë nderin më të lartë civil të vendit përpara performancës së tij në AccorHotels Arena të kryeqytetit francez më 20 qershor, ndërkohë që turneu i tij Farewell Yellow Brick Road arrin në Francë, shkruan KOHA Ditore.

Duke e paralajmëruar nderimin në fjalë, presidenti Macron e quajti Sir Elton “një virtuoz pianoje” dhe “një showman të vërtetë”, i cili është “një nga artistët e parë homoseksualë që kishte guximin ta thoshte atë dhe t’i jepte zë komunitetit LGBT në media”.

Turneu lamtumirës i Sir Elton filloi në Pensilvani në shtator të vitit 2018. Ai do ta përfundojë turneun masiv final në O2 Arena të Londrës më 16 dhjetor 2020.

Universiteti i Oxfordit merr një donacion prej 190 milionë dollarësh

në kategorine Galileo/Stardust

Një nga universitetet më prestigjioze të botës, ai i Oksfordit njoftoi synimin për të revolucionarizuar procesin e dijes, pas një dhurate prej 190 milionë dollarësh nga filantropi amerikan, Stephen Schwarzman, kreu i kompanisë investuese ”Blackstone”.

”Dhurata e Schwarzman do të financojë një investim të transformimit të mënyrës se si Oksfordi përcjell dijen”, tha universiteti me anë të një deklarate, transmeton ATSH.

Ai tha se ky veprim është dhurata më e madhe për universitetin që nga epoka e Rilindjes dhe do të përdoret për të krijuar edhe qendrën ”Schwarzman” si një qendër dinamike kushtuar shkencave humane.

”Qendra do të strehojë një institut për etikën në inteligjencën artificiale duke zgjeruar pozitën e lidershipit të universitetit në studimin e implikimeve etike të inteligjencës artificiale dhe teknologjive të reja informatike”, shtoi ai.

Louise Richardson, zëvendësdekan i universitetit, tha se dhurimi i Scharzman-it “shënon një mbështetje të rëndësishme për vlerën e shkencave humane në shekullin XXI dhe për Universitetin e Oksfordit si një udhëheqës botëror në këtë fushë”.

“Për rreth 1000 vjet Oksfordi ka qenë qendra e civilizimit dhe dijes botërore”, tha nga ana e tij, Schwarzman.

Image

Njerëzit apo robotët?!

në kategorine Galileo/Stardust

Që nga ditët e hershme të eksplorimit të hapësirës, një debat ka shpërthyer mbi një pyetje të madhe: A duhet të dërgojmë njerëz në kozmos, apo thjesht t’ia arrijmë kësaj me robotë?

Të dy vizionet kanë një logjikë të shëndoshë në favo të tyre. Makinat e automatizuara janë relativisht të lira dhe të disponueshme dhe mund të veprojnë vazhdimisht në ambiente të ashpra.

Meqënëse Hëna me siguri kualifikohet si një mjedis i ashpër dhe operacionet hënore do të përfitonin në mënyrë të qartë nga aktiviteti i vazhdueshëm, robotët mund të duket si opsioni më i ndjeshëm për të rritur një koloni në Hënë, veçanërisht nëse qëllimi është një operacion komercial.

Sigurisht shumë njerëz të mençur mendojnë se kjo është zgjidhja më e mirë.

Por njerëzit kanë disa përparësi nga ana e tyre.

Ne jemi më mirë në mendimin kritik dhe përshtatemi me sfidat e papritura në mjedise të reja.

Hëna me siguri kualifikohet si një mjedis i ri; ndërsa ne mund të bëjmë supozime dhe të ndërtojmë masa paraprake për sistemet robotike në Hënë, hulumtimi dhe zhvillimi hënor padyshim do të kërkojë një mendim dhe përshtatje të shpejtë në mënyrë që të ketë sukses.

Pra, me rritjen e presionit për të dërguar njerëzit në Hënë, Mars dhe më gjerë, si mund të vendosim nëse misioni i ardhshëm hapësinor është një për njerëzit apo robotët?

Dhe a bën përpjekjet për të komercializuar operacionet hapësinore që sugjerojnë se robotët janë mënyra më eficente për zhvillimin e hënës?

Këto pyetje nuk do të marrin përgjigje thjesht nga shkenca dhe inxhinierët – ato gjithashtu do të varen nga ekonomia.

Në fakt, kërkesat ekonomike të investimeve të Hënës janë ekstreme në vetvete.

Disa llogaritje të shpejta bazuar në llojet e industrive të cilat mund të zhvillohen më shpejt, si turizmi dhe minierat, do të kërkonin norma afatgjata të kthimit prej pothuajse 10 përqind nga një operacion hënor i arritur.

Ndërmarrjet me risk të lartë do të synojnë shumë më tepër; investitorët sipërmarrës që tani mbledhin fonde hapësinore duket se presin norma të kthimit afër 40 përqindëshit.

Ky është një kriter i lartë, që do të thotë se ekonomia do të jetë vendimtare në marrjen e vendimit.

Këtu ka tri njohuri që ekonomistët mund të ofrojnë:

Avantazhi krahasues

Kur ekonomistët përpiqen të kuptojnë se si punonjësit me aftësi të ndryshme duhet të ndajnë kohën, ose se si vendet me pikat e forta të ndryshme duhet të ndajnë burimet e tyre të prodhimit për të maksimizuar përfitimet nga tregtia, ato përdorin një parim të quajtur “përparësi krahasuese”.

Në një botë ku LeBron James dhe një person i thjeshtë vendosin se kush duhet të luajë basketboll dhe kush të kosisë lendinat, LeBron ka një avantazh absolut në të dyja.

Ai do të jetë më i mirë në të dy aktivitetet.

Por përparësia krahasuese është një çështje tjetër.

Paratë që mbreti James mund të fitojë nga një minutë tjetër basketbolli e tejkalon më shumë fitimin e tij nga një minutë tjetër pranë lëndinave, kështu që specializimi sipas përparësisë krahasuese na tregon se LeBron duhet të përqëndrohet në basketboll.

Kjo maksimizon të ardhurat që gjenerojmë së bashku.

Aktiviteti fitimprurës tregtar në Hënë do të kërkojë një përzierje të operacioneve të vazhdueshme, si dhe të menduarit kritik dhe adaptimin.

Ndërsa robotët aktualë janë shumë më të mirë se njerëzit në operacionet e vazhdueshme, njerëzit janë (tani për tani) më të aftë të mendojnë në mënyrë kritike dhe të përshtaten me sfidat e papritura.

Kjo u jep njerëzve avantazhin krahasues në detyrat që kërkojnë të menduarit kritik dhe përshtatjen, ndërsa robotët kanë avantazhin krahasues në detyrat që kërkojnë operacione të vazhdueshme.

Kjo do të thotë se operacionet e Hënës që integrojnë njerëzit dhe robotët siç duhet, do të krijojnë më shumë mundësi për fitim se operacionet tërësisht-njerëzore ose me robotë.

Në këtë kuptim, tek një ekonomist, “njerëzit kundër robotëve” është debat i gabuar.

Debati i saktë është: Cila është përzierja e duhur?

Përfitimi margjinal

Njerëzit në hapësirë kushtojnë më shumë se robotët në hapësirë.

Ky është një argument popullor kundër misioneve dhe vendbanimeve me ekuipazhe.

Dhe është e vërtetë – por e humbet gjysmën e “kthimit” të ekuacionit të fitimit.

Pyetja që një ekonomist do të drejtonte është: “A e rrit një njeri më shumë fitimin e operacioneve hënore në krahasim me një robot më shumë?”

Nëse një mision thjesht robotik dështon sepse robotët nuk ishin në gjendje të mendonin në mënyrë kritike për misionin dhe të përshtateshin me sfidat e papritura, misioni mund të gjenerojë kthime të të ardhurave të barabarta me zero, pa marrë parasysh se sa e lirë rezultoi.

Zero, ndarë nga një numër i vogël, është ende zero.

Nga ana tjetër, nëse një njeri është në gjendje të zgjidhë problemin dhe të sigurojë vazhdimin e misionit, atëherë njeriu i ka shtuar vlerë pavarësisht nga kostoja shtesë.

Me fjalë të tjera, suksesi apo dështimi i një ndërmarrjeje komerciale nuk varet vetëm nga shpenzimet.

Kjo varet nga fitimet përfundimtare.

Pra, një mision i Hënës human me një shkallë më të lartë të përfitimit është më tërheqëse sesa një mision thjesht robotik me një nivel më të ulët, edhe nëse kjo e fundit kushton më pak.

Roli i qeverisë

Pra, a ka rëndësi nëse përdorim robotët apo njerëzit?

Jo në të vërtetë. Debati i tanishëm mbi çështjen nëse duhet t’i dërgojmë robotët ose njerëzit në Hënë, është jashtë objektivit, të paktën për një ekonomist.

Nëse qëllimi është që në fund të komercializohet Hëna, do të na duhen të dyja.

Dhe sa herë që një njeri më shumë do të prodhojë fitime më të mëdha se sa një robot tjetër, ne duhet të presim që kompanitë të duan ta dërgojnë atë njeri në hapësirë.

Ndonëse nuk ia kemi arritur ende qëllimit, kjo nuk do të thotë që s’do të ndodhë kurrë.

Në të vërtetë, për shkak të zvogëlimit të përfitimeve margjinale nga investimi në një kontribut të vetëm dhe përparimit teknologjik në avionin e hapësirës njerëzore, duhet të presim që kjo pikë të arrijë përpara se të kalojë shumë kohë.

Por nuk duhet t’i nënvlerësojmë sfidat e komercializimit.

Çdo mision, i pajisur me ekuipazh human ose robotik, që nuk mund të prodhojë normat e kërkuara të fitimeve për investitorët, do të gjejë veten në shportën e mbeturinave shumë shpejt.

Duke pasur parasysh kufizimet e tanishme të robotëve dhe koston e lartë të dërgimit të njerëzve në hapësirë, nuk duhet të habitemi nëse komercializimi afatshkurtër i Hënës në një shtrirje për investitorët privatë dhe qeveritë duhet të presin që të vazhdojnë të nënvlerësojnë shpenzimet, ose garantimin e përfitimeve, për industritë tona hënore private që po lindin.

Nëse ekziston një gjë që na tregon ekonomia, është që nxitjet janë të rëndësishme.

Fitimet janë stimuj të fuqishëm për ndërmarrjet tregtare dhe qeveritë do të luajnë një rol qendror në mbështetjen e këtyre stimujve për komercializimin hënor.

Kjo përfshin nxitjen e të drejtave të pronës intelektuale të fuqishme për ndërmarrjet hapësinore të shpërndara në nivel ndërkombëtar, duke ofruar më shumë kontrata fikse për mallra dhe shërbime të bazuara në hapësirë dhe formimin e më shumë partneriteteve publike-private të orientuara drejt projekteve lunare komerciale.

Në fakt, në disa nivele, parimet ekonomike sugjerojnë fuqimisht se zhvillimi i hënës nuk është një “ose”, por një projekt “edhe”.

Ashtu si ne do të kemi nevojë për robotë dhe njerëz për të zhvilluar Hënën, do të kemi nevojë për investitorë privatë dhe qeveritë që punojnë së bashku për të nënshkruar zhvillimin ekonomik hënor.

Zhvillimi tregtar i Hënës është i mundur dhe potencialisht fitimprurës, por nuk do të jetë i lehtë apo i lirë./ tema

Shitet në ankand arma me të cilën Van Goghu u vetëvra

në kategorine Stardust

U shit në ankand revolveri me të cilin besohet se u vetëvra piktori holandez Vincent van Gogh.

Arma e ndryshkur u ble përmes telefonit nga një koleksionit privat për 162,500 euro, ndonëse herë pas here janë ngritur edhe dyshime në lidhje me vërtetësinë e armës, transmeton Dita.

Revolveri u shit me një çmim rreth tre herë më të lartë nga sa pritej.

Arma e ndryshkur u gjet nga një fermer në vitin 1965 pranë fshatit kur artisti kaloi ditët e fundit të jetës. Arma i përkiste të njëjtës periudhë kohore dhe ishte e të njëjtit kalibër me revolverin që van Gogh u vetëvra. Megjithatë, herë pas here janë ngritur dyshime në lidhje me vërtetësinë e armës.

Më 27 korrik 1890, artisti, në gjendje të rëndë mendore, hyri në një fushë të fshatit Auvers-sur-Oise, disa kilometra në veri të Parisit dhe qëlloi veten në gjoks.

Revolveri ishte i vogël, ndaj do të kalonin disa ditë derisa van Gogh-ut të ndërronte jetë nga plagët.

Mbi shtatë dekada më vonë, një armë e ngjashme u gjet në një fushë prapa vilës ku qëndroi artisti. Analistët sugjeruan se revolveri mund të kishte qëndruar në tokë nga 50 deri në 80 vjet bën me dije Dita, duke iu referuar mediave ndërkombëtare.

Të moshuarit pa fëmijë vendosin të vetëvriten bashkë (FOTO)

në kategorine Bota/Stardust

“Asnjëri nga ne nuk do të jetojë pa tjetrin”, ishte shkruar në letrën e vetëvrasjes së 80-vjeçarit Hauard Titerton, dhe gruas së tij 78-vjeçare, Zhaklinë.

Që të mos detyroheshin të jetonin pa njëri-tjetrin, çifti pa fëmijë, por mjaft të përkushtuar ndaj njëri-tjetrit, në Uells të Britanisë kryen vetëvrasje pasi mësuan se njërit prej tyre i kishte mbetur pak kohë jetë për shkak të një sëmundjeje.

Ata kishin shkruar se jeta që kishin kaluar kishte qenë shumë e bukur, por donin ta mbyllnin bashkë, ndaj dhe i kishin planifikuar vetëvrasjet me shumë kujdes.

Ata kishin ndarë gjërat që donin t’ua jepnin të afërmve, dhe u kishin vendosur etiketa se kujt do t’i shkonte secila pako, transmeton dita raportimet.

Më pas u kishin dërguar një letër fqinjëve te kutia postare, te e cila kishin futur para, dhe u kishin kishin lënë udhëzime se si t’i gjenin më lehtë.

Ndërkohë, ashtu si çifti britanik, në Oregon të SHBA-ve, ku lejohet eutanazia, ka pasur dhe raste të tjera kur të moshuarit kanë vdekur me dëshirë, të dy njëkohësisht.

Ndërkohë që britanikët u detyruan ta bëjnë fshehurazi, ky çift (Çarli dhe Frensi Emerik) në Oregon të SHBA-ve, ku eutanazia lejohet, vendosën ta kryejnë vetëvrasjen të dy bashkë, në vitin 2017

Në Oregon, ky opsion i ligjshëm quhet “Vdekja me Dinjitet”.

Femra në uniformë (FOTO)

në kategorine Stardust

Në historinë botërore padyshim që një vend të rëndësishëm kanë zënë edhe femrat, që në një mënyrë apo në një tjetër janë bërë protagoniste.

Rusia është një nga ato vende ku femrat kanë një vend të rëndësishëm, me përfaqësimin me rreth 160 mijë ushtarake ose 10% e totalit të forcave. Për më tepër ushtaraket ruse bien në sy për bukurinë dhe hijëshinë e tyre.

Numrin më të madh të total e mban Amerika me 170 mijë femra. Franca 19% të ushtarakëve i ka femra. Spanja ka vetëm 15 mijë, por ka vende si Izraeli që ushtria është e detyrueshme për femrat mbi 18 vjeç që janë pa fëmijë.

Por pavarësisht të gjithave, femrat arrijnë ta ruajnë delikatesën, por mbi të gjitha bukurinë e tyre edhe nën uniformën ushtarake. Në galerinë më poshtë keni mundësinë të shihni femrat ushtarake më të hijshme në planet.

Ishulli norvegjez dëshiron ta largojë konceptin e kohës, “bëj çfarë të duash, kur të duash” (FOTO)

në kategorine Bota/Stardust

Një ishull Norvegjez është duke mbajtur një kampanjë për të hequr konceptin e kohës krejtësisht, për të lejuar vendasit të bëjnë “çfarëdo të duan, kurdo që duan.

Shtetasit e Sommary të Tromso, në veri të Arktikut, argumentojnë këtë duke thënë se orët normale të biznesit nuk duhet të zbatohen ndaj tyre sepse ata nuk përjetojnë kohën sikurse shumica e pjesës tjetër të botës, transmeton koha.net.

Dielli nuk lind gjatë dimrit e as verës nuk qëndron shumë, duke e lënë shumicën e ishullit që ka vetëm 300 vendas, në terr, e që pritet të bëhet zona e parë pa konceptin e orës.

Kjell Ove Hveding, lideri i kampanjës ‘Time-Free Zone’, ka thënë se kjo po bëhet për të ofruar fleksibilitet.

“Në të gjithë botën, njerëzit karakterizohen nga stresi e depresioni” ka thënë ai për mediat norvegjeze.

“Në shumë raste kjo mund të lidhet me ndjenjën e të qenit në kurth, e këtu rol luan ora. Ne do të jemi zonë pa orë, ku çdokush mund ta jetoj jetën e tyre maksimalisht. Fëmijët e të rinjtë prapë do t’u duhet të shkojnë në shkollë, por edhe aty ka vend për fleksibilitet. Askujt nuk i duhet që të vihet në një kuti në formë të shkollës apo orëve të punës. Qëllimi ynë është që të ofrojmë fleksibilitet, 24/7.”, ka shtuar ai.

Nga 18 maji e deri më 26 korrik, dielli nuk lind në Sommaroy për 60 ditë të plota, gjë që e bënë të vështirë dallimin e ditës e të natës.

Historia e kartave të kreditit ndër vite

në kategorine Biznes/Ekonomi/Stardust

Në ditët e sotme kartat e kreditit kanë hyrë në përdorim të përditshëm të çdo personi mbi 18 vjeç. Me evoluimin e teknologjisë vihet re se këto karta kanë filluar të zëvendësojnë paratë.

Një nga problemet kryesore është vjedhja dhe mashtrimet që bëhen, por që edhe këto probleme po reduktohen nga stafet përkatëse dhe nga sistemet e larta të sigurisë.

Ja si ka nisur krijimi i këtyre kompanive dhe çfarë mënyre promovimi kanë zgjedhur:

Visa

Visa u nis nga Banka Amerikane nën emrin Bankamericard. Karta ngadalë u zgjerua në banka të tjera dhe përfundimisht u quajt Shoqata e Shërbimeve Ndërkombëtare të Vizave. Tani është një nga institutet më të mëdha financiare në botë, e pranuar në çdo kontinent. Sponsorizimi i Visës te Lojërat Olimpike konsiderohej të ishte forca pas suksesit të kartave. Kompania ka qenë sponsor i Lojërave Olimpike që nga viti 1988.

MasterCard

Jo shumë kohë pasi Banka e Amerikës krijoi Bankamericard, bankat e tjera u bashkuan me forcat për të krijuar MasterCharge i cili sot njihet si MasterCard. Filloi me emrin Shoqata Ndërbankare e Kartave dhe u bë MasterCharge vite më vonë. “Prezantimi” i MasterCard në Super Bowl 2004, duke u shfaqur tek The Simpsons është konsideruar si një nga reklamat më të mira të transmetuara ndonjëherë.

Discover

Karta e parë pa tarifa vjetore u nis nga kompania Sears kur ishte shitësi më i madh në Amerikë. Discover kohët e fundit u bë një kompani e pavarur. Kartat e para kishin një imazh të Kullës së vrojtimit “Sears”. Më pas u ridizajnua pasi u shit tek Shërbimet Financiare të Dean Witter. MasterCard dhe Visa janë bashkuar së bashku për të luftuar kundër Discover Card, por rasti i tyre rezultoi i pasuksesshëm . Discover Card më pas paditi të dyja kompanitë.

American Express

Një nga kartat më prestigjioze të kreditit që mund të posedoni nuk ishte fare një kartë krediti. AmEx ishte në të vërtetë një kompani anijesh për shumë vite, duke u ofruar shërbime bankave dhe institucioneve të tjera financiare. Kompania ka kaluar nëpër shumë ndryshime për të bërë atë që është sot. “Postieri” ishte një simbol për një nga kompanitë e para të anijeve në Amerikë/dita.

Adhuruesit të mahnitur, “SHOQET” përsëri së bashku

në kategorine Lajme/Stardust

Aktorja amerikane Courteney Cox, më e njohur për rolin e Monica në kult serinë ‘Friends’, e festoi ditëlindjen e 55-të në shoqërinë e “Shoqeve (Friends)”, 50-vjeçares Jennifer Aniston dhe 55-vjeçares Lisa Kudrow. Fotografinë ajo e postoi në profilin e saj në Instagram dhe për vetëm disa orë i mblodhi më shumë se një milionë pëlqime.

“Jam shumë e lumtur që e festoj ditëlindjen me këto të dyja. Ju dua vajza shumë”, shkroi ajo. Në fakt, fjalët nuk e përshkruajnë faktin se sa janë mahnitur adhuruesit nga e gjithë bota se Monica, Rachel dhe Phoebe janë përsëri së bashku, ndërsa shumica shpresojnë për vazhdimin e hit serisë, shkruan KOHA Ditore.

T’ju rikujtojmë, kohët e fundit në talk-show të Ellen DeGeneres aktorja Jennifer Aniston ka folur për ribashkimin e formacionit të aktorëve. Udhëheqësja e pyeti aktoren 50-vjeçare për mundësinë e ribashkimit, në çfarë Jennifer tha se e mbështet absolutisht këtë ide. ‘Pse jo? Tashmë kam thënë, do ta bëja këtë,” tha ajo e gëzuar.

STRESI paralajmëron rikthim edhe më të fuqishëm në tregun muzikor

në kategorine Stardust

Këngëtari Arkimed Lushaj, i njohur ndryshe si Stresi, ka paralajmëruar fansat në “Instagram” se pas daljes nga qelia do të rikthehet më fuqishëm se kurrë në tregun muzikor. “Këtu e lashë, më mirë mos ta dini vazhdimin. Shihemi së shpejti!”- ka shkruar Stresi krahas publikimit të këngës së fundit të tij “Të du mom”, me të cilën konkurroi vitin e kaluar në festivalin “Kënga Magjike”.

E teksa shumë kolegë dhe fansa janë shprehur të lumtur për këtë rikthim, më e lumtura nga të gjithë shfaqet partnerja e tij, Keisi, e cila vijon të postojë foto nga momentet që po kalojnë së bashku.

Stresi doli nga qelia e paraburgimit ditën e premte, pasi u lirua me kusht nga gjykata. Ai qëndroi i mbyllur në qeli për tetë muaj, nën akuzën e përfshirjes në një grup kriminal, armëmbajtjes pa leje dhe shitjes dhe prodhimit të lëndëve narkotike/mapo.

Del në ankand revolveri me të cilin u vetëvra VAN GOGH

në kategorine Stardust

Revolveri i tipit, Lefaucheux që Vincent Van Gogh përdori për t’i dhënë fund jetës së tij më 27 korrik 1890 në Auvers-sur-Oise do të dalë në ankand, të mërkurën në Paris, në hotel ”Drouot’’.

Do të jetë shtëpia e ankandeve ‘’AuctionArt – Rémy Le Fur’’ e cila do të prezantojë për shitje armën famëkeqe të kalibrit 7 mm. Megjithëse autenticiteti ndoshta nuk do të provohet zyrtarisht, origjina është cilësuar e sigurtë. Revolveri llogaritet mes vlerës 40 000 deri në 60 000 euro.

Pas një qëndrimi për rreth dy vite në Jug, Vincent Van Gogh u vendos më 20 maj 1890 në Auvers-sur-Oise, me këshillën e të vëllait Theo. Doktor Paul Gachet, një mik i piktorëve impresionistë, u kujdes në atë kohë për artistin holandez, i cili kishte përjetuar kriza të shpeshta psikologjike. Van Gogh, i cili mori me qira një dhomë tek pronari i hanit, Arthur Ravoux, ishte në atë periudhë në kulmin e artit të tij. Ai mund të pikturonte më shumë se një pikturë në ditë.

Ditën e dielë, më 27 korrik 1890, piktori mori udhën drejt një fushë aty pranë, ngriti këmishën dhe qëlloi veten në gjoks, me armën që e kishte marrë hua nga i zoti i hanit. Revolveri i shpëton nga duart dhe ai bie në tokë pa ndenja. Ai përmendet rreth mbrëmjes, i plagosur dhe merr rrugën drejt hanit. Pavarësisht kujdesit të doktor Gachet, Vincent Van Gogh vdiq, pas dy ditë në agoni, përcjell Atsh.

Arma e paraqitur në Drouot u gjet rreth vitit 1960 nga një fermer dhe iu dorëzua prindërve të pronarit aktual të hanit Ravoux. Revolveri u ekspozua në Muzeun Van Gogh në Amsterdam në vitin 2016.

SPICE GIRLS përfundojnë turneun e ribashkimit

në kategorine Stardust

Grupi Spice Girls ka përfunduar turneun e tyre të shumëpritur të ribashkimit në stadiumin “Wembley”, pas një shitje të shpejtë të biletave në kryeqytet.

Grupi këndoi hitet e mëdha duke përfshirë “Wannabe” dhe “Spice Up Your Life” para 700.000 njerëzve.

Sporty, Ginger, Baby dhe Scary Spice përfunduan programin e tyre duke i sjellë fëmijët dhe nënat e tyre në skenë me ta, me Geri Horner, e njohur si Ginger Spice, duke bërë shaka se janë bërë tashmë tre breza të Spice Girls.

Horner gjithashtu kërkoi ndjesë për largimin nga grupi në vitin 1998 – vetëm dy vjet para se grupi të ndahej.

“Më vjen keq që u largova. Dua të them se është kaq mirë të kthehesh me vajzat që i dua”, u shpreh ajo para turmës.

Pas shfaqjes, Horner shpërndau një mesazh emocionues në Instagram, duke falënderuar ekipin dhe anëtarët e turneut.

“13 stadiume, pothuajse 700.000 njerëz me tri femra të mrekullueshme me të cilat kam ndarë skenën. Dua t’ju falënderoj Melanie B, Melanie C dhe Emma, dhe secilin i cili u shfaq për ne. Ishte diçka të cilën nuk do ta harroj kurrë”, shkroi ndër të tjera ajo.

Më parë gjatë ditës, Mel C ose Sporty Spice, postoi një foto të grupit në ditët e tyre të para, me një mesazh për Victoria Beckham, duke i treguar asaj se sa iu mungon.

Mel B, e njohur më mirë si Scary Spice, tha pas koncertit se shfaqjet e “Wembleyit” ishin një nga momentet më të rëndësishme të jetës së saj.

Ajo njoftoi gjithashtu se grupi do të shkojë në Down për të marrë një turne në Australi më vonë gjatë këtij vitit./ksp

Arrestohet personi që prezantohej si George Clooney

në kategorine Stardust

Italiani Francesco Galdeli, i akuzuar se prezantohej si George Clooney për të promovuar një markë të veçantë veshjesh, u arrestua së bashku me gruan e tij, Vanja Goffi, në Tajlandë pas disa vitesh ikje.

Galdeli (58) dhe Goffi (45) ishin në listën e kuqe të Interpolit qe nga viti 2013.

Aktori amerikan i paditi ata, dhe në gjyqin në Itali në vitin 2010, ai dëshmoi kundër tyre dhe tha se ata përdorën rrejshëm emrin e tij për të reklamuar biznesin e modës, transmeton KosovaPress.

Ata gjithashtu akuzohen për një numër mashtrimesh të tjera në Itali.

Çifti u arratis nga vendi i tyre për t’i shpëtuar arrestimit, dhe pas grabitjeve famëkeqe të bankave të SHBA-së ata u quajtën Boni dhe Clyde italian.

Ata jetonin në Tajlandë nga shitja në internet e orëve të rreme Rolex.

Divizioni i Tajlandës për Parandalimin e Krimit tha se Francesco Galdeli u arrestua të shtunën pranë qytetit Pattaya, me dyshimin për qëndrim të paligjshëm në vend, ndërsa Vanja Gofi u arrestua me dyshimin për tejkalim të afatit të vizës.

I dështon magjia, zhduket 40 vjeçari

në kategorine Lajme/Stardust

Një magjistar indian i cili u zhyt në lumë i lidhur me zinxhirë dhe litar u gjet i vdekur.

Chanchal Lahiri, i njohur me emrin e tij të skenës ‘Jadugar Mandrake’ (Wizard Mandrake), u ul me çikrik në lumin në Kolkata të dielën me një kostum të verdhë dhe të kuq.

Por 40-vjeçari me këmbët dhe krahët e lidhura fort, dështoi të dalë nga uji. Pamje dramatike kanë dalë sot nga momenti kur ai u fut në ujë.

Punëtorët e shpëtimit kanë pastruar ujërat e turbullta që nga e diela, por ende nuk e kanë gjetur. Lahiri tha paraprakisht se ai kishte tërhequr me sukses një rrëke të ngjashme 21 vjet më parë në të njëjtën vend në qytetin lindor.

Ai pranoi se do të ishte e vështirë të lirohej. “Nëse mund të dal prej ujit, atëherë do të jetë magji, por nëse jo, kjo do të jetë tragjike”, tha ai./tch/

(VIDEO)11 vjeçarja thyen rekodrin e Ajnshtajnit

në kategorine Bota/Galileo/Maqedoni/Stardust

Tara Sharifi, një student në shkollën e Aylesbury, së fundi ka qenë pjesë e testit Mensa IQ ku ajo kaloi 140 pikët që janë limiti i një gjeniu.

11 vjeçarja morri plot 162 pikë, që është dy më shumë se Einsteini, i cili ishte një fizicist dhe konsiderohet si një nga të shtyllat e fizikës modern.

Mensa IQ test, që duhet të japë përgjigjet brenda një kohë të caktuar, fokusohet në aftësinë e studentit që të kapë kuptimin e fjalëve.

“Isha e shokuar kur e morra rezultatin, nuk prisja kaq shumë pikë”, tha Sharifi.

Ajo shtoi se kur të rritet ëndërron të bëhet një gjeni e matematikës duke ndihmuar në zgjidhjen e formulave në të cilat ka ngecur shkenca.

“Jam shumë rkenar, por edhe shumë i befasuar se si Tara arriti këtë rezultat”, tha babai i Taras.

“E dija që ishte shumë e menqur kur mundohesha të i ndihmoja të bënim detyrat e shtëipsë por përfundonim duke më shpjeguar mua se si shkonin detyrat”

11 vjeçarja thyen rekodrin e Ajnshtajnit

11 vjeçarja thyen rekodrin e Ajnshtajnit

Publiée par Medial.mk sur Lundi 10 juin 2019

Fëmijëria e dhimbshme e JACKIE CHAN: Prindërit e shitën për 26 dollarë

në kategorine Stardust

Pak vetë e dinë historinë e jetës së Jackie Chan. Ai ka vuajtur shumë për të arritur atë që ka sot dhe kjo ka qenë një ndër arsyet pse ka vendosur që të mos i lërë asgjë djalit nga pasuria.

Kur ishte i vogël, prindërit e shitën tek një i moshuar për 26 dollarë (në euro 22.40).

Mësuesi në shkollë ia kishte thyer hundën me shkop, por pikërisht në atë shkollë ai kishte fituar njohuritë bazë për akrobatikë, artet luftarake dhe teknikat e aktrimit.

Në fëmijëri Xheki u vendos në Insitutin Kërkimor të Operas së Pekinit, një shkollë me një disiplinë të hekurt. Për një periudhë të gjatë ai studioi artet marciale, muzik dhe të tjera disiplina të cilat do e ndihmonin në të ardhmen.

Shpesh gjatë interpretimit të filmave, Jackie Can është dëmtuar seriozisht në skenë duke pësuar fraktura në pjesë të ndryshme të trupit, madje edhe duke përfunduar në koma.

Xheki e vazhdoi karrierën e tij kinematografike edhe në SHBA me filmat The Cannonball Run në vitin 1980, Mbrojtësi etj. Megjithatë ai do të fitonte famë jashtë Azisë vetëm mbas filmit Super Polici i vitit 1985. Filmi i vitit 1995, Tërmet në Bronks do i jepte atij famë të mëtejshme në Amerikën e Veriut e më gjerë.

CARLA BRUNI më 21 qershor performon në Butrint

në kategorine Stardust

Përshëndetje të gjithëve në Shqipëri. Doja t’ju thosha që quhem Carla Bruni e që do të këndoj për ju Ditën e Festës së Muzikës.

Kantautorja dhe modelja e njohur, bashkëshortja e ish-presidentit francez Nicolas Sarkozy, Carla Bruni, do të këndojë në Butrint. Ajo do të jetë e ftuar më 21 qershor, datë që përkon me ditën e ‘Festës së Muzikës’. Ajo do t’i prezantohet publikut me 11 këngë nga albumi i saj më i ri.

Është zgjedhur një datë simbolike, 21 qershori, dita e “Festës së Muzikës”. Partneri mediatik është Televizioni Kombëtar Klan, përmes të cilit u dërgon shqiptarëve edhe një mesazh përshëndetës.

Image

“Përshëndetje të gjithëve në Shqipëri. Doja t’ju thoja që quhem Carla Bruni e që do të këndoj për ju Ditën e Festës së Muzikës, në teatrin e vjetër të Butrintit në orën 21:00 dhe shpresoj që do të jeni atje”.

“French touch (Prekje franceze)”, është albumi i pestë të cilin Carla Bruni e hodhi në treg në vitin 2017.

Arbana Osmani tregon “ilaçin” për të shëruar dhimbjet

në kategorine Stardust

Kohët e fundit ajo është komentuar gjatë në media për shkak të divorcit nga partneri i saj pas 17 vitesh si dhe lidhjes së re me regjisorin Eduart Grishaj.

Moderatorja Arbana Osmani ka filluar pushimet verore. Ajo ka ndarë momente nga ditët e saj të relaksit dhe duket mjaft e lumtur.

Kohët e fundit ajo është komentuar gjatë në media për shkak të divorcit nga partneri i saj pas 17 vitesh si dhe lidhjes së re me regjisorin Eduart Grishaj. Ndërkohë Arbana ka postuar së fundmi një foto ku tregon se si i shëron dhimbjet.

Image

“Një buzëqeshje e mirë shëron shumë dhimbje”, ka shkruar Arbana duke treguar ilaçin më të mirë për zemrat e lënduara.

Në foton e saj ka komentuar dhe moderatorja Xhemi Shehu, e cila sipas komentit të Arbanës, gjendet në Tailandë.

Kapet një breshkë e rrallë në Fier

në kategorine Stardust

Një breshkë e një lloji të veçantë dhe me një peshë prej 20 kilogramë ka rënë në rrjetat e peshkatarëve të Fierit.

Sherif Durmishi, që ishte duke peshkuar në atë zonë tha se breshka nuk ishte në gjendje të mirë dhe ndaj kanë njoftuar Qendrën e Peshkimit në Radhimë.

Specialistët janë duke u marrë me këtë specie të rrallë që mbërrin në brigjet shqiptare. Këto lloj specie gjenden në det nga peshkatarët, të goditura nga anijet, ose të sëmura./tch.

1 2 3 36
Shko lartë