Category archive

Futboll

Trofetë e shumtë ekiporë dhe individualë që Messi mund t’i fitojë këtë vit

në kategorine Futboll/Sport

Viti 2019 mund të jetë më i shquari në karrierën e jashtëzakonshme të yllit të Barcelonës, Lionel Messit. Argjentinasi mund t’i rrëmbejë pothuajse të gjithë trofetë individualë dhe po ashtu shumë trofe ekipor brenda këtij viti.

Messi tashmë e ka fituar trofeun e parë për këtë vit, La Ligën, para një jave dhe është në garë për të gjithë trofetë e tjerë të mundshëm me klubin, transmeton Gazeta Express.

Barça është në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe zotëron një epërsi prej 3:0 nga ndeshja e parë ndaj Liverpoolit në Camp Nou, me Messin që e bëri të ndjehet prania e tij duke shënuar dy gola, përfshirë një të mrekullueshëm nga goditja e lirë. Katalonasit do ta vizitojnë gjigantin anglez në Anfield ta martën për ndeshjen e kthimit.

Kampioni i La Ligës do të përballet me Valencian në finale të Kupës së Mbretit më 25 maj.

Po ashtu, Barça më pas do të luajë edhe në finale të Super Kupës së Spanjës.

Nëse skuadra e Ernesto Valverdes e fiton Ligën e Kampionëve, atëherë do të luajë në finale të Super Kupës së Evropës dhe të Kupës së Botës për Klube.

Përveç trofeve ekiporë, ikona argjentinase mund t’i fitojë edhe shumë trofe individualë.

Pesë herë fitues i Topit të Artë kryeson në garë për golashënuesin më të mirë në Ligën e Kampionëve me 12 gola, gjashtë me shumë se përcjellësi i parë, Dusan Tadic i Ajaxit.

Messi, po ashtu, prin edhe në garë për golashënuesin më të mirë në Spanjë dhe në Evropë.

Ai i ka shënuar 34 gola në La Liga deri tani këtë sezon.

Magjiku argjentinas e ka fituar pesë herë Këpucën e Artë, rekord që e ndan me Cristiano Ronaldon, dhe prin edhe këtë sezon, katër gola më shumë se Kylian Mbappe i PSG-së.

Përveç çmimeve të golashënuesit më të mirë, Messi është favorit i fortë edhe për t’i fituar çmimet kryesore të UEFA-s dhe FIFA-s: Lojtari i Vitit i UEFA-s dhe Më i Miri i FIFA-s.

Dhe përfundimisht, çmimi më i madh që ai mund ta fitojë është Topi i Artë, që do të ishte i gjashti për të, e që do ta kalonte rivalin e përjetshëm, Cristiano Ronaldon, i cili i ka pesë sosh.

(FOTO) Këta janë lojtarët që mund ta zëvendësojnë Varanen tek Reali

në kategorine Futboll/Sport

Rapahel Varane ka filluar të kthehet në një temë të nxehtë të Real Madrid.

Gazeta L’Equipe raportoi javën e kaluar se mbrojtësi francez po mendon të largohet nga ‘Santiago Bernabeu’, dhe Real Madrid do të duhet të mendojë për zëvendësuesin e tij.

Real Madrid tashmë ka siguruar shërbimet e Eder Militao të Portos, por largimi i mundshëm i Varane, do të detyronte një ndërhyrje tjetër në tregun e transferimeve.

‘AS’ shkruan se kampionët e Evropës kanë katër alternativa për fazën e sulmit.

Mattijs De Ligt i Ajaxit, Mario Hermoso i Espanyol, Kalidou Koulibaly i Napolit dhe Milan Skriniar i Interit, shihen si opsione të mira për mbrojtjen e Real Madrid.

Renditja e FIFA-s: Maqedonia mbetet në vendin e 68-të, Shqipëria pëson rënie, ndërsa Kosova një përmirësim të lehtë

në kategorine Futboll/Maqedoni/Sport

Kombëtarja e futbollit të Maqedonisë e ka mbajtur vendin e 68-të në listën e publikuar sot të renditjes së FIFA-s. Nga kundërshtarët e Maqedonisë në grupin e Listës së kombeve më mirë e renditur është Armenia (në vendin e 101-të, Lihtenshtajni në pozicionin e 182-të, ndërsa Gjibraltari ndodhet në vendin e 190-të. Vazhdo të lexosh

Arda Turan prek fundin, rrezikon mbi 12 vite burg!

në kategorine Futboll

.
.
.
.
.

Duhet ende të shlyejë pezullimin me 16 ndeshje që mori në fund të sezonit të kaluar në kampionatin turk, por pavarsisht kësaj Arda Turan shquhet për temperamentin e tij shpërthyes dhe vazhdon të bëjë veprime që të flitet keq për të. Ish-lojtari i Barcelonës aktualisht pjesë e Basaksehir është në telashe serioze sepse pak ditë më parë u përfshi në një zënkë në një lokal në Stamboll. Turan ka goditur me grushte në fytyrë duke i shkaktuar edhe një frakturë në hundë këngëtarit të njohur Berkay të cilin e ka kërcënuar edhe me një pistoletë. Për gjestin e tij Turan është thirrur në gjykatë teksa akuzohet për shqetësime seksuale ndaj bashkëshortes së këngëtarit, mbajtjen pa leje të një arme dhe për dhunim. Arda për aktet e tij rrezikon deri në 12 vite e gjysmë burg dhe në këtë pikë mund të thuhet pa frikë se karriera e tij ka prekur fundin.

Shko lartë