Category archive

Formula 1 - page 3

Ndryshime te Ferrari; Largohet Arrivabene, vjen Binotto

në kategorine Formula 1

Ferrari pëson ndryshime në postet drejtuese të tij dhe kjo ndodh 2 muaj përpara fillimit të Botërorit të Formula 1. Maurizio Arrivabene është larguar nga detyra e tij duke qenë se nuk iu rinovua kontrata me Kokëkuqen italiane.

Në vend të tij do të jetë Mattia Binotto, 49 vjec që deri tani ka qenë në rolin e Drejtorit Teknik të Ferrarit.

Mattia Binotto është bërë pjesë e Ferrarit në vitin 1995 në rolin e inxhinierit motorist në skuadrën e testeve dhe më pas në atë të garave duke fituar kështu edhe besimin e Sergio Marchionnes.

Ndërsa Arrivabene largohet nga detyra e tij si Drejtori i Ferrarit pas rreth 5 vitesh. Ai që ndikoi në lamtumirën e tij nga Kokëkuqja italiane ishte rendimenti i kësaj skuadre në sezonin e fundit kur u duk se ajo ishte kompetitive dhe po rivalizonte fort me Mercedes në luftën për titullin.

Por duket se në këtë largim të Arrivabenes ka pasur ndikimin e tij edhe një faktor tjetër, raportet mes tij dhe Binottos. Sipas Gazzetta Dello Sport, marrëdhëniet mes tyre u komplikuan aq shumë sa Binotto mendoi më herët largimin e tij nga Ferrari.

Maurizio Arrivabene e lë Ferrarin me një bilanc prej 14 fitoresh, 13 të Vettel e 1 të Raikkonen, 3 vende të dyta të skuderisë në klasifikimin për konstruktorë dhe vendet e dyta të Vettel në klasifikimin për pilotë në periudhën 2017-2018.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Schumacher mbush 50 vjeç, mes mistereve mbi gjendjen e tij shëndetësore

në kategorine Formula 1

Nuk ka shumë arsye për të festuar 50-vjetorin e Michael Schumacher këtë 3 janar, por shpresa i ka shtyrë të gjithë të vazhdojnë kërkimet e të këmbëngulin në një përmirësim të gjendjes së tij shëndetësore.

E derisa të gjendet një shenjë më optimiste për vazhdimësinë e jetës së tij, bota e automobilizmit dhe e Formulës 1, në këtë fillim viti ka kujtuar gjithçka ka bërë legjenda gjermane e F1-shit.

Tashmë kanë kaluar 5 vite nga aksidenti i rëndë që i ka dëmtuar trurin dhe ende nuk dihet asgjë saktësisht se çfarë ndodh në rezidencën e tij gjigante pranë liqenit të Gjenevës. Atje është transferuar që nga shtatori i vitit 2014, e sa herë që ndokush interesohet, përgjigjja e familjes së tij është:

“Të jeni të sigurë që është në duar të sigurta dhe të gjithë po bëjnë maksimumin e mundshëm për ta ndihmuar. Ju lutem të respektoni privatësinë e kësaj situate kaq të ndjeshme, që lidhet me problemin shëndetësor të Michaelit”.

Gjithçka ndodhi kur ai po bënte ski, së bashku me të birin e tij Mick, në Meribel të alpeve franceze. Schumacher u rrëzua më 29 dhjetor të vitit 2013, e gjatë rënies goditi kokën në një gur, në krahun e djathtë ku helmeta e tij ishte e hapur. Doktorët në Grenoble bënë maksimumin për të reduktuar hemorragjinë, por mpiksja e gjakut kishte kaluar thellë në tru.

Janë të shumta historitë që e rrethojnë dhe spekulimet për gjendjen e tij, por gjithçka mbetet hermetike përballë kujtdo; tifozëve, kolegëve të tij, e gjithkujt që ka pasur interes për të mësuar më tepër.

Në këtë 50-vjetor të tijin, familja ka bërë të ditur nëpërmjet një komunikate për shtyp, krijimin e një aplikacioni që është një lloj muzeu virtual për karrierën dhe të gjitha arritjet e Michael Schumacher.

“Ky është një moment i veçantë dhe historik për familjen tonë, për të nderuar Michaelin dhe për të respektuar fansat e tij në këtë përvjetor të rëndësishëm”, shkruhet në komunikatën për shtyp.

Në këtë program shfaqen garat e fituara nga ai, titujt kampion dhe gjithçka ka rrethuar Michael Shumacherin në karrierën prej piloti. Ndërkohë, ish-skuadra e tij Ferrari, në këtë ditë të 50-vjetorit ka hapur një muze special në Maranello, në zyrat qëndrore të kompanisë në veri të Italisë.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Në luftë me plagët, legjenda Schumacher mbush gjysmë shekulli

në kategorine Formula 1/Sport

Njëri nga sportistët më të mëdhenjë që njeh historia, Michael Schumacher sot mbush 50 vjet.

Shtatë herë kampioni i Botës në Formula 1, gjysmën e shekullit të jetës së tij e pret në shtrat duke u shëruar.

Piloti gjerman po trajtohet me kujdes pas aksidentit të rëndë që pësoi në vitin 2014 duke skijuar në alpet franceze.

Gjendja e Schumit nuk dihet zyrtarisht, por sipas raportove thuhet se ai tashmë ka filluar të ecë.

Familja e tij e ka mbajtur larg mediave gjendjen shëndetësore të Michael.

Burimi: http://www.botasot.info/

Gruaja jep lajmin për gjendjen e Schumacherit

në kategorine Formula 1/Sport

Gruaja e Michael Schumacher ka lëshuar një deklaratë duke i falënderuar fansat, para ditëlindjes së tij të 50’të nesër.

Corinna Schumacher u tha fansave të burrit të saj “po bëjmë të pamundurën për ta ndihmuar atë”, ndërsa beteja për t’u shëruar pas aksidentit me ski në Francë më 2013 po vazhdon.

49-vjeçarja tha gjithashtu se familja do të festojë edhe për fitoret e mëparshme të shoferit të Ferrarit, “fitoret, të arriturat dhe rekordet”, në ditëlindjen e tij të 50’të të enjten.

Zonja Schumacher tha: “Të jini të sigurt se ai është në duart më të mira dhe se ne po bëjmë gjithçka për ta ndihmuar atë”.

Shoferi gjerman i Formula 1 pësoi lëndime të mëdha gjatë një aksidenti me ski në dhjetor të vitit 2013.

Që nga atëherë, ai ka qenë në koma, por kohët e fundit shëndeti i tij duket se është përmirësuar, me raporte që thonë se ai madje është zgjuar nga koma.

Burimi: http://www.botasot.info/

Po afrohet ditëlindja e Schumacher, kjo është gjendja e tij

në kategorine Formula 1/Sport

Dje (e diele) u bënë pesë vite nga aksidenti tragjik i Michael Schumacher.

Michael Schumacher pësoi aksident tragjik në qendrën e skijimit në Alpet e Zvicrës, duke e lënë atë për pesë vite në komë.

Legjenda e Formula 1 ka filluar të këndellet nga aksidenti që kishte, ndërsa ‘Bild’ ka zbuluar se si i ka kaluar ato vite,

Gazeta gjermane shkruan se zyra e vjetër e Schumit në pesë vitet e fundit është transformuar në një dhomë spitali e pajisur me të gjitha aparaturat e nevojshme.

“Asgjë nuk mungon për të përshpejtuar shërimin e Schumacher” shkruan Bild, që raporton se si në dhomën e tij dëgjohet edhe zhurma e motorit të makinës së tij të vjetër të garave.

E përditshmja raporton opinionin e një neurobiologu të Max-P-lank Institut,Tobias Bonhoffer, sipas të cilës “në përgjithësi dëmtimi i cipës nervore të trurit dhe i palcës së kurrizit nuk mund të rikuperohen”.

“Por ka gjithashtu një arsye se përse Schumacher pas aksidentit, pesë vite më parë, nuk është shfaqur në publik.

“Ky është ndryshimi me të tjera pjesë të trupit njerëzor, si p.sh lëkura, apo mëlçia të cilat mund të rigjenerohen”, ndërsa në rastin e Schumacherit “qelizat e dëmtuara të trurit nuk janë të mjaftueshme për të zhvilluar punën e tyre.”, ka thënë Bonhoffer

Burimi: http://www.botasot.info/

Ja si jeton sot Michael Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Një ekip i specializuar prej 10 vetësh, të gjithë ekspertë të rehabilitimit, mes të cilëve fizioterapistë, infermierë dhe shoqërues, të cilët ndihmojnë familjen Schumacher për të asistuar Michael drejt rikuperimit, 5 vjet pas aksidentit me ski. Ka qenë ky informacioni që ka dhënë e përditshmja gjermane “Bild”, në një speciale për 7 herë kampionin e botës në Formula 1, Michael Schumacher, që pas pak ditësh do të festojë 50-vjetorin e lindjes.

Sipas “Bild”, zyra e vjetër e Michael është kthyer në një dhomë spitali, e përshtatur më së miri me kushtet aktuale të ish-pilotit gjerman. “Çdo gjë është përshtatur në mënyrë që shërimi i Schumacher të jetë sa më i kujdesshëm dhe sa më i shpejtë. Mes kurave është edhe “muzika” e motorit të makinës që piloti ka patur kur ishte aktiv”, shkruan “Bild”.

Megjithatë, kur bëhet fjalë se cila është gjendja e sotme e Schumacher, enigma sërish qëndron. “Nuk ka asnjë informacion të saktë. Por ka një motiv përse familja e mban të mbyllur pilotin, ndërkohë që kanë kaluar 5 vite nga aksidenti dhe fansat e tij nuk dinë ende asgjë në lidhje me rikuperimin e tij”, shkruan e përditshmja gjermane “Bild”.

Burimi: http://www.botasot.info/

5 vjet nga aksidenti i rëndë, ende enigmë gjendja e Michael Schumacher

në kategorine Formula 1

Këtë të shtunë mbushen 5 vjet nga akidenti i pësuar nga legjenda e Formula 1, Michael Schumacher. 7 herë kampioni i botës ishte me pushime në Meribel të Francës së bashku me familjen e tij në 29 dhjetorin e vitit 2013, kur u bë protagonist i kësaj ngjarjeje shumë të rëndë.

Ish piloit i Ferrarit dhe Mercedes pësoi një goditje të fortë në kokë, që shkaktoi dëmtime të mëdha cerebrale duke bërë që ai t’i nënshtrohet 2 ndërhyrjeve kirurgjikale, duke qëndruar në koma për 6 muaj. Michael Schumacher së bashku me familjen ndodhet në rezidencën e tij në Zvicër, duke qenë nën kontrollin e mjekëvë me kura mjekësore të kushtueshme.

Që nga momenti i pësimit të aksidentit e deri tani, është mësuar shumë pak për gjendjen reale të ish kampionit të Botës në Formula 1, edhe pse zërat në lidhje me këtë histori nuk kanë munguar. Në 3 janar të vitit të ardhshëm, Michael Schumacher do të festojë 50-vjetorin e tij të lindjes dhe për këtë arsye Fondacioni ‘Keep Fighting’ që u krijua në mbështetje të kësaj legjende të garava automobilistike, do të krijojë aplikacionin zyrtar të pilotit gjerman për t’i bërë homazh në këtë përvjetor të lindjes së tij.

Por jo vetëm kaq, FOM për një javë do të ketë postime dedikuar Shumacher në profilet e saj në rrjetet sociale, ndërsa në Maranello ku është selia e Ferrarit, do të hapet ekspozita e vecantë ‘Michael 50’, duke nisur nga data 3 janar 2019. Përsa i përket familjes së Schumacher, është vendosur të mos bëhet asgjë e vecantë për ditëlindjen e 7 herë kampionit të botës, diçka që u konfirmua nga agjentja e tij Sabine Kehm për AFP.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Pesë vjet pas aksidentit, kështu jeton sot Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

“Kështu jeton sot Schumacher”. Me këtë titull të kopertinës, “Bild” rindez shpresat për lexuesit e tij për një rikthim të mundshëm të kampionit të Formula 1 vetëm pak ditë nga pesëdhjetë vjetori i ditëlindjes së tij.

Janë rreth 10 “ekspertë të rehabilitimit”,  përfshirë fizioterapistë, infermierë dhe kujdestarë, të cilët ndihmojnë familjen Schumacher për të ndihmuar Michael.

Në pesë vitet e fundit, zyra e vjetër e Schumit është shndërruar në një dhomë spitalore super të pajisur. “Asgjë nuk është lënë pa lëvizur për të shpejtuar shërimin e Schumacher”, thotë Bild, i cili raporton se, ndër të tjera, i është vënë të dëgjojë edhe uturimën e makinës së tij të garave. Pyetjes se si është sot Schumacher, Bild i jep një përgjigje të shkurtër, duke shtuar se “kampioni i Ferrarit nuk është më në rrezik për jetën”.

“Por ka një arsye pse Schumacher që nga aksidenti pesë vjet më parë nuk ka mundur të shfaqet në publik”, tha e përditshmja, duke lënë një atmosferë të mistershme.

Gazeta pasqyron kështu opinionin e një neurobiologu të Institutit Max-Planck, Tobias Bonhoeffer, i cili thotë se “në përgjithësi këputja e indeve nervore në tru apo palcës kurrizore nuk mund të riparohet. Ky është dallimi me të gjitha indet e tjera njerëzore të tilla si lëkura apo mëlçia, qelizat e të cilave rigjenerohen, edhe pse në disa raste aksidentesh, disa qeliza mbështesin punën e atyre të dëmtuara, në rastin e një dëmtimi të rëndë në tru, si ai që me sa duket ka ndodhur me Schumacher, ku nuk ka qeliza nervore të mjaftueshme që mund të bëjnë punën e të tjerave”.

Për gruan e Schumacher, Sabine Kehm, “kam një konsideratë të lartë, e admiroj se si e përballon me përgjegjësi këtë situatë të vështirë dhe për mënyrën e ndryshimit minimal të kushteve shëndetësore të Michael Schumacher”, thotë shkencëtari.

Burimi: http://www.botasot.info/

Pesë vjet nga aksidenti që i ndryshoi jetën Michael Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Më 29 dhjetor të vitit 2013, Michael Schumacher po skijonte në Alpet franceze.

Shoferi legjendar i Formua 1, pësoi një aksident. Lajmi që Schumacher ishte lënduar tashmë ishte publikuar në gjitha mediet, dhe informacioni i parë tregonte për një lëndim të lehtë, por që për fat të keq ishte i gabuar.

Menjëherë pas aksidentit, Schumacher u bë lajmi kryesor në të gjitha mediet, dhe mbështetësit e tij po pritnin me shumë ankth informacionet rreth gjendjes së tij.

Image

Lajmet nuk ishin të mira. Nga Spitali Universitar në Grenoble, konfirmuar se Schumacher ishte në koma, gjaku i kishte rrjedhur në tru dhe gjendja ishte kritike.

Informacionet e vetme zyrtare rreth gjendjes së tij, kanë ardhur pak kohë pas aksidentit, ku pas dy operacioneve të komplikuara, mjekët kishin arritur t’i shpëtonin jetën.

“Trauma e kokës është shumë serioze. Ne nuk jemi të sigurt se çfarë do të bëjmë me të. Situata është kritike dhe shumë serioze”, thanë mjekët.

Image

Në qershor të vitit 2014, Schumacher u largua nga Grenoble, dhe u zhvendos në Spitalin Universitar në Laussane të Zvicrës. Pak muaj më vonë, ai u zhvendos në shtëpinë e tij në Gland, po ashtu në Zvicër, për t’iu përshtatur një shërimi më të lehtë.

Që nga ajo kohë, kampioni i shtatëfisht në Formula 1, po vazhdon shërimin, me pak informacione për publikun rreth shëndetit të tij.

Burimi: http://www.botasot.info/

Brawn: Humbëm një kampion të madh

në kategorine Formula 1/Sport

Në kërkim të një rilindje të këtij sporti pas një dominimi 5-vjeçar të Mercedes, të largimit të monotonisë dhe rikthimit të spektaklit, drejtuesit e Formula 1 shpresojnë që vitit 2019 të shtojë konkurrencën në pistë. Dhe, mbi të gjitha, ata shpresojnë që një makinë tjetër të jetë protagoniste, duke shpresuar që Ferrari dhe piloti i saj i ri Charles Leclerc të jenë protagonistë (këtë sezon fitoi çmimin “debutuesi i vitit”).

Ross Brawn, drejtori sportiv i Formula 1 shprehet: “Humbëm një kampion të madh, si Fernando Alonso, por vitin tjetër do të kemi padyshim një kampion të ri të botës si Charles Leclerc, që do të pilotojë një Ferrari. Natyrisht që po afrohen edhe disa të rinj, si Gasly te Red Bull, Albon e Norris, që do t’i shohim me kujdes këtë sezon”.

“Unë besoj se Leclerc do të jetë shumë shpejt kampion bote në Formula 1, ka talent dhe një makinë ku mund ta shprehë atë. Vitin tjetër do të ketë një mbështetje më të madhe, një ekip më të madh edhe pse presioni që piloton një Ferrari është i madh. Por ka një kampion si Vettel në krah dhe për të ky do të jetë një vit i rëndësishëm”, tha Brawn.

Burimi: http://www.botasot.info/

Schumacher merr vendimin

në kategorine Formula 1/Sport

Pas fitores këtë vit të titullit kampion në kampionatin europian të Formula 3, piloti gjerman Mick Schumacher ka vendosur që të ngjitet në kategori dhe sezonin e ardhshëm do të garojë në Formula 2. Lajmin e ka konfirmuar makina italiane Prema racing, me të cilën piloti 19-vjeçar garon prej dy sezonesh.

Këtë vit, në Formula 3, piloti gjerman korri 8 fitore, 7 herë siguroi “pole position” dhe u ngjit në podium në 14 gara. Rezultate që e çuan te titulli kampion. Mick është djali i ish-pilotit Michael Schumacher, legjenda e Formula 1, me 7 tituj kampionë bote.

“Mezi pres të nis këtë aventurë të re sezonin tjetër në Formula 2. Ky është një hap natural, pasi nuk mund të garoja direkt në Formula 1. Sezoni i ardhshëm do të më mundësojë të rritem edhe më shumë profesionalisht dhe të kem më shumë përvojë. Unë e kasha marrë vendimin, për të garuar me Prema në Formula 2”, tha Mick Schumacher.

Telesport është krenar që bashkëpunon me Krowd9, një aplikacion fantastik i futbollit për shqiptarët! Shkarkojeni > bit.ly/krowd9 për video me përmbledhje ndeshjesh, njoftime të menjëhershme për golat dhe të gjitha lajmet e Telesport! Krowd9 është i përdorshëm në shqip, italisht dhe anglisht.

Burimi: http://www.botasot.info/

Letër prekëse

në kategorine Formula 1/Sport

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij. 

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel.

“Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”.Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Lewis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Vettel i shkruan Ferrarit: Të bashkuar bëjmë hapin tjetër

në kategorine Formula 1

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij.

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel. “Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”.

Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Leëis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Vettel letër prekëse për Ferrarin

në kategorine Formula 1/Sport

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij.

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel. “Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”. Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Leëis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Formula 1, gati projekti i çmendur: E paimagjinueshme edhe për ne

në kategorine Formula 1/Sport

Drejtuesit e Formula 1 po studiojnë mundësinë për të zhvilluar një garë në rrugët e Londrës, në një garë qytetase të jashtëzakonshme e spektakolare. Ross Brawn, drejtori i garave të Formula 1, ka shpjeguar këtë projekt, që në fakt nuk synon të përfshijë qendrën e kryeqytetit britanik, por periferinë e tij. Sipas Brawn, është e pamundur të ndalosh për një javë trafikun në qendrën e Londrës, ndaj ai synon të “ndërtojë” një pistë qytetase në zonën e “Greater London”.

“Një garë në qendrën e Londrës është e pamimagjinueshme edhe për ne, por ne po mendojmë për një garë në periferinë e saj. Ky qytet është shumë i madh, një ikonë, ku miliona njerëz qarkullojnë në ët çdo ditë. Ndaj për ne është një mundësi e mirë për të zhvilluar një garë në rrugët e këtij qyteti. Kemi bërë një studim paraprak në zonën e “Greater London”. Kjo nuk do të thotë se ne dëshirojmë të heqim garën legjendare të Silverstone, por të kemi dy gara në Britaninë e Madhe”, tha Brawn.

Burimi: http://www.botasot.info/

Ferrari e nderon Michael Schumacherin

në kategorine Formula 1/Sport

Më 3 janar të vitit 2019, legjenda e Formulës 1, Michael Schumacher, do të festojë 50-vjetorin e tij, edhe pse në kushte jo të zakonshme.

Për këtë arsye, në Muzeun “Ferrari” është krijuar një hapësirë për hapjen e një ekspozite në nder të 7 herë kampionit të botës.

Kjo është mënyra më e mirë, e gjetur nga “Kokëkuyqja” italiane, për të shprehur të gjithë mirënjohjen në drejtim të Schumacherit, që tashmë e ka gdhendur fort emrin e tij në historinë e kësaj skuderie të Formulës 1.

Në 11 sezone me Ferrarin, periudha 1996-2006, piloti gjerman fitoi 5 tituj për pilotë radhazi, në periudhën 2000-2004, ndërkohë që ndihmoi edhe skuadrën italiane të fitojë 6 tituj për konstruktorë.

Në Muzeun “Ferrari”, që do të quhet “Michael 50” dhe që hapet në bashkëpunim me fondacionin “Keep Fighting”, do të ekzpozohen të gjitha momentet e paharruara që 7 herë kampioni i botës ua dhuroi tifozëve të kësaj skuadre.

Por jo vetëm kaq. Në këtë ekspozitë do të tregohet edhe kontributi i madh i dhënë nga Michael Schumacher për zhvillimin e makinave GT, gjatë kohës së qëndrimit të tij në Maranello, si pilot dhe si konsulent.

Burimi: http://www.botasot.info/

50-vjetori i legjendës, Ferrari nderon me një ekspozitë Schumin

në kategorine Formula 1

Më 3 janar të vitit 2019, legjenda e Formulës 1 do të festojë 50-vjetorin e tij, edhe pse në kushte jo të zakonshme.

Për këtë arsye, në Muzeun “Ferrari” është krijuar një hapësirë për hapjen e një ekspozite në nder të 7 herë kampionit të botës.

Kjo është mënyra më e mirë, e gjetur nga “Kokëkuyqja” italiane, për të shprehur të gjithë mirënjohjen në drejtim të Schumacherit, që tashmë e ka gdhendur fort emrin e tij në historinë e kësaj skuderie të Formulës 1.

Në 11 sezone me Ferrarin, periudha 1996-2006, piloti gjerman fitoi 5 tituj për pilotë radhazi, në periudhën 2000-2004, ndërkohë që ndihmoi edhe skuadrën italiane të fitojë 6 tituj për konstruktorë.

Në Muzeun “Ferrari”, që do të quhet “Michael 50” dhe që hapet në bashkëpunim me fondacionin “Keep Fighting”, do të ekzpozohen të gjitha momentet e paharruara që 7 herë kampioni i botës ua dhuroi tifozëve të kësaj skuadre.

Por jo vetëm kaq. Në këtë ekspozitë do të tregohet edhe kontributi i madh i dhënë nga Michael Schumacher për zhvillimin e makinave GT, gjatë kohës së qëndrimit të tij në Maranello, si pilot dhe si konsulent.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Legjenda e Formulës 1 do të festojë 50-vjetorin e tij

në kategorine Formula 1/Sport

Më 3 janar të vitit 2019, legjenda e Formulës 1 do të festojë 50-vjetorin e tij, edhe pse në kushte jo të zakonshme.

Për këtë arsye, në Muzeun “Ferrari” është krijuar një hapësirë për hapjen e një ekspozite në nder të 7 herë kampionit të botës.

Kjo është mënyra më e mirë, e gjetur nga “Kokëkuyqja” italiane, për të shprehur të gjithë mirënjohjen në drejtim të Schumacherit, që tashmë e ka gdhendur fort emrin e tij në historinë e kësaj skuderie të Formulës 1.

Në 11 sezone me Ferrarin, periudha 1996-2006, piloti gjerman fitoi 5 tituj për pilotë radhazi, në periudhën 2000-2004, ndërkohë që ndihmoi edhe skuadrën italiane të fitojë 6 tituj për konstruktorë.

Në Muzeun “Ferrari”, që do të quhet “Michael 50” dhe që hapet në bashkëpunim me fondacionin “Keep Fighting”, do të ekzpozohen të gjitha momentet e paharruara që 7 herë kampioni i botës ua dhuroi tifozëve të kësaj skuadre.

Por jo vetëm kaq. Në këtë ekspozitë do të tregohet edhe kontributi i madh i dhënë nga Michael Schumacher për zhvillimin e makinave GT, gjatë kohës së qëndrimit të tij në Maranello, si pilot dhe si konsulent.

Burimi: http://www.botasot.info/

Mediat angleze: Schumacher ka lënë shtratin, rehabilitohet në Zvicër

në kategorine Formula 1

Në mediat europiane po qarkullon një lajm i madh mbi gjendjen shëndetësore të Michael Schumacher. Sipas “Daily Mail”, ish-kampioni i Botës në Formula 1 ka bërë përparime të jashtëzakonshme sa i përket shëndetit, pas një periudhe të gjatë rehabilituese si pasojë e aksidentit të pësuar në Merbel të Francës.

Thuhet si ish-ferraristi është i vetëdijshëm dhe nuk ka më nevojë për ndihmën e pajisjeve. Michael Schumacher nuk është i lidhur pas shtratit dhe nuk ka nevojë për frymëmarrje artificiale për të qëndruar në jetë.

Po sipas Daily Mail, 7 herë kampioni i botës në Formula 1 ka peshë normale. Schumacher banon në shtëpinë e tij në Zvicër, në një dhomë të përshtatur për trajtimin e tij shëndetësor.

Informacionet përkasin me deklaratën e pak ditëve më parë të presidentit të FIA-s, Jean Todt, që theksoi se e kishte ndjekur bashkë me Shumacherin Çmimin e Madh të Brazilit, por pa dhënë detaje të tjera mbi shëndetin e gjermanit.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

E jashtëzakonshme: Zgjohet Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Me 29 dhjetor do të bëhen pesë vjet nga lëndimi i rëndë i Michael Schumacher pas një rrëzimi gjatë skijimit në alpet franceze.

Sportsmail ka mësuar se ylli i garave nuk është i shtrirë në shtrat, por kërkon kujdes mjekësor (të infermierëve), përcjell Bota sot.

Bashkëshortja e Schumacherit, Corinna, me të cilën ai u martua në vitin 1995, ka insistuar në fshehtësinë e gjendjes së tij, një kërkesë që është mbajtur me besnikëri nga të gjithë ata rreth tyre.

Miqtë nuk flasin. Nëse nuk veprojnë kështu, ata nuk janë më miq.

Kujdesi i përhershëm dhe fizioterapia kushton më shumë se 50,000 funte në javë.

Banorët vendas në Gland, një qytet me 13,000 banorë që ndodhet midis Gjenevës dhe Lozanës, e dinë situatën më të fundit mjekësore të superyllit që jeton në mesin e tyre./BS

Image

Image

Image

Burimi: http://www.botasot.info/

Ferrari dhe Mercedes, rivalitet edhe për Mick Schumacher

në kategorine Formula 1

Botërori i Formula 1 është mbyllur, por rivaliteti mes Ferrarit dhe Mercedesit po vijon.

Ndërsa në pistat e garave bilanci është dukshëm në favor të “Shigjetave të argjendta”, Ferrari duket se ka fituar terren përsa i përket merkatos së pilotëve, pasi pritet që në të ardhmen të ketë në radhët e tij një pilot të ri, por me një mbiemër me peshë të madhe: Mick Schumacher.

Suksesi i arritur këtë vit nga 19-vjeçari, djali i legjendës Michael Schumacher, që u shpall kampion Evrope në Formula 3, e ka rritur shumë interesin te dy skuderitë më të rëndësishme të Formula 1. Në mbrëmjen Gala të FIA-s të ditëve të fundit, Toto Wolff e pranoi hapur dëshirën e tij për të parë Schumacher Jr. në radhët e Mercedesit, për të formuar një dyshe me Lewis Hamilton.

Ndërsa gjatë muajve të verës ishte Maurizio Arrivabene ai që dha një mesazh të qartë, duke theksuar preferencën e Mick Schumacher për Ferrarin.

“Me mbiemrin që ka dhe që është pjesë e historisë së Ferrarit, është e qartë që dyert e Maranellos janë dhe do të jenë të hapura për Schumacher, por nuk duhet t’i ushtrojmë presion”, ishte deklarata e Arrivabenes.

Për momentin, Mick Schumacher ende nuk ka firmosur kontratë me skuadrat e Formula 1, por, sipas burimeve pranë familjes së tij, shumë shpejt 19-vjeçari do ta ndërmarrë këtë hap dhe duket se akordi do të jetë me Akademinë e Pilotëve të Ferrarit.

Në vitin 2019, Mick Schumacher do të garojë në Botërorin e Formula 1 me skuadrën italiane Prema, me të cilën fitoi edhe titullin në F3. Rastësia do që kjo skuderi i shërbeu si trampolinë edhe Charles Leclerk që në Botërorin e ardhshëm do të jetë piloti zyrtar i Ferrarit për të formuar skuadër me Sebastian Vettel.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Schumacher kërkohet nga Ferrari e Mercedesi

në kategorine Formula 1/Sport

Botërori i Formula 1 është mbyllur, por rivaliteti mes Ferrarit dhe Mercedesit po vijon. Ndërsa në pistat e garave bilanci është dukshëm në favor të “Shigjetave të argjendta”, Ferrari duket se ka fituar terren sa i përket afatit kalimtar të pilotëve, pasi pritet që në të ardhmen të ketë në radhët e tij një pilot të ri, por me një mbiemër me peshë të madhe: Mick Schumacher. 

Suksesi i arritur këtë vit nga 19-vjeçari, djali i legjendës Michael Schumacher, që u shpall kampion Evrope në Formula 3, e ka rritur shumë interesin te dy skuadrat më të rëndësishme të Formula 1. Në mbrëmjen Gala të FIA-s të ditëve të fundit, Toto Wolff e pranoi hapur dëshirën e tij për të parë Schumacher Jr. në radhët e Mercedesit, për të formuar një dyshe me Lewis Hamilton. Ndërsa gjatë muajve të verës ishte Maurizio Arrivabene ai që dha një mesazh të qartë, duke theksuar preferencën e Mick Schumacher për Ferrarin. Për momentin, Mick Schumacher ende nuk ka firmosur kontratë me skuadrat e Formula 1, por, sipas burimeve pranë familjes së tij, shumë shpejt 19-vjeçari do ta ndërmarrë këtë hap dhe duket se akordi do të jetë me Akademinë e Pilotëve të Ferrarit.

Në vitin 2019, Mick Schumacher do të garojë në Botërorin e Formula 1 me skuadrën italiane Prema, me të cilën fitoi edhe titullin në F3. Rastësia do që kjo skuadër i shërbeu si trampolinë edhe Charles Leclerk që në Botërorin e ardhshëm do të jetë piloti zyrtar i Ferrarit për të formuar skuadër me Sebastian Vettel.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, bisedime për rinovimin e kontratës së pistës së Barcelonës

në kategorine Formula 1

Organizatorët e Çmimit të Madh të Barcelonës në Botërorin e Formula 1 kërkojnë që kjo garë të qëndrojë në kalendarin e këtij kampionati edhe pas vitit 2019.

Për këtë arsye ata kanë nisur bisedimet me drejtuesit e Liberty Media që ka në zotërim Formula 1 për zgjatjen e kontratës aktuale, që skadon në fund të vitit 2019.

Lajmi u konfirmua nga Presidenti i cirkuitit, Vicenc Aguilera.

“Jemi duke punuar për këtë çështje. Po diskutojmë dhe unë shpresoj që Formula 1 të qëndrojë në këtë cirkuit edhe për shumë vite të tjerë. Gjithsesi, nuk mund të jap detaje për negociatat”, tha Aguilera.

Ndërkaq, drejtori i këtij cirkuiti, Joan Fontsere, publikoi edhe bilancin për vitin 2018 të cirkutit dhe këtu përfshihen të gjitha garat e zhvilluara në pistën katalanase. Ajo që të bën përshtypje është se audiencën më të madhe e kishte gara e Formula 1 me 172 144 persona në tribuna, e ndjekur nga gara e Botërorit të MotoGP me 155 401 tidozë të pranishëm.

Në të njëjtën kohë, u publikua edhe kalendari i garave që do të zhvillohen në pistën e Barcelonës për vitin 2019, ku përbën risi përfshirja në të e garës së European Le Mans Series dhe garës prolog të World Endure Championship.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Ndryshon pamje për të fituar titullin

në kategorine Formula 1/Sport

Sebastian Vettel ka vendosur të ndryshojë pamje për sezonin e ri dhe gjatë mbrëmjes “gala” të mbylljes së sezonit 2018 të Formula 1 është paraqitur me një “look” të ri, me mustaqe. Piloti gjerman shpreson që me këtë ndryshim të ketë më shumë fat dhe të fitojë titullin e parë kampion me Ferrarin, pas 4 titujve që ka marrë kur ishte pilot i Red Bull.

“Unë jam gjithnjë i motivuar dhe synimi im mbetet titulli kampion me Ferrarin. Ky është një objekti që nuk e kam realizuar ende, por do të provojmë sërish vitin tjetër. Këto nuk kanë qenë sezone të lehta për mua dhe Ferrarin, por e rëndësishme është që tani jemi kthyer kompetitivë dhe mund të duelojmë për titull”, u shpreh Sebastian Vettel për mediat.

Burimi: http://www.botasot.info/

Zyrtarizohet kalendari i Formula 1

në kategorine Formula 1/Sport

Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA), ka zyrtarizuar kalendarin e Botërorit 2019 të Formula 1. Sezoni i ri do të nisë më 17 mars, në Australi, ndërkohë që gara e fundit do të zhvillohet më 1 dhjetor, në Abu Dhabi. Ashtu si dhe këtë vit, Botërori 2019 në Formula 1 do të ketë 21 gara. Në muajin shtator do të zhvillohen 4 gara, një rekord. Ndërkohë që këtë vit, FIA ka vendosur të bëjë një rokadë garash në Amerikë, me garën e Meksikës që do të zhvillohet para asaj të Teksasit. Si gjithmonë edhe edicioni i ri pritet të jetë interesant dhe garë e fortë për titullin e kampionit.

Burimi: http://www.botasot.info/

Shko lartë