Category archive

Formula 1 - page 2

Bottas siguron ‘pole position’ në Kinë

në kategorine Formula 1/Sport

Mercedes ka dominuar provat zyrtare në Çmimin e Madh të Kinës, në pistën e Shangait. Për të pestën herë në vijën e startit ditën e diel do të niset dyshja Bottas-Hamilton.

Piloti finlandez regjistroi kohën 1:31:547 duke marrë “pole position”, ndërsa shoku tjetër i skuadrës ishte vetëm 23 të mijtat më i ngadaltë.

Vija e dytë e startit do të plotësohet nga dy makinat e tjera Ferrari. Në vend të tretë do të jetë Sebastian Vettel, i cili ishte +0.301 sekonda më i ngadaltë se Bottas dhe në të katërtin Charls Leclerc, i cili ishte +0.318 sekonda pas vendin të parë.

Vijën e tretë e plotësojnë dy makinat Red Bull dhe në vijën e katër janë dy makina Renault. Dhjetë vendet e para i plotësojnë dy makinat Haas, ndrysa Kimi Raikkonen u rendit në vend të 13-të.

Gara zhvillohet ditën e diel në orën 8:10.

Image

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Bottas në krye të provave të lira. “Alarm” për Leclerc te Ferrari

në kategorine Formula 1/Sport

Mercedesi dhe Ferrari janë shfaqur shumë pranë njëra-tjetrës në dy sesionet e provave të lira për Çmimin e Madh të Kinës, që do të zhvillohet këtë fundjavë.

Por, nëse në sesionin e mëngjesit, Sebastian Vettel i Ferrarit ishte më i shpejti, në sesionin e pasdites finlandezi Bottas vendosi kohën më të mirë dhe pa të tjerët të renditeshin pas tij. Distanca, në fakt, tregon se dueli për fitoren në fundjavë do të jetë i ashpër.

Bottas e mbylli me kohën 1 minutë, 33 sekonda e 33 të qindtat, me vetëm 27 të mijëtat më pak sesa gjermani i “kokëkuqes”, i cili në sesionin e parë kishte lënë pas vetes me pak më shumë se dy të dhjetat kampionin Lewis Hamilton.

Ferrari duket se konfirmoi shpejtësinë e njëvendësheve të saj, me Vettelin që ishte shumë i shpejtë edhe me gomat e forta, por edhe Mercedesi është përmirësuar në krahasim me Bahreinin.

Ajo që shqetëson më shumë në Maranello është fakti që Charles Leclerc u desh të rihynte në bokse rreth 25 minuta nga fundi i sesionit, duke regjistruar vetëm kohën e 7 më të mirë. Sipas asaj që konfirmuan nga bokset e skuderisë italiane, hyrja e detyruar e makinës me numrin 16 në bokse ishte masë paraprake për shkak të një kontrolli që duhej bërë në sistemin e ftohjes.

Burimi: http://www.botasot.info/

Bottas më i shpejti në provat e lira, Hamilton e Leclerc si “breshka”

në kategorine Formula 1/Sport

Në Shanghai janë zhvilluar sot dy sesionet e para të provave të lira, të vlefshme për garën e Çmimit të Madh të Kinës në Formula 1. Në sesionin e parë më i shpejti ishte Sebastian Vettel me Ferrari, ndërsa në sesionin e dytë kohën më të shpejtë e dha Valtteri Bottas me Mercedes.

Piloti finlandez ka regjistruar kohën më të shpejtë, 1’33”330, duke lënë pas pikërisht Vettel me vetëm 27 të mijëtat më shumë. Në vendin e tretë u klasifikua makina Red Bull e Max Verstappen.

Vazhdon të mos shkëlqejë në provat e lira Lewis Hamilton, i katërti me makinën tjetër Mercedes, që ishte 7 të dhjetat më i avashtë. Pas tij u klasifikua Carlos Zains me McLaren, ndërsa Charles Leclerc me Ferrari u rendit në vendin e shtatë (pati disa probleme në fund).

Image

Burimi: http://www.botasot.info/

 Formula 1 zhvillon garën numër 1000 në histori

në kategorine Formula 1/Sport

Ditën e diel, në Kinë, do të zhvillohet gara numër 1000 e historisë së Formula 1. Një garë jubilare për sportin më të bukur të garave të automobilizmit. Një sport që ka njohur një ndryshim të jashtëzakonshëm nga fillimet e tij në vitet ’50. Në vitet e para, pilotët nuk ishin të detyruar të mbanin kokore, ndërsa sot është aplikuar sistemi mbrojtës “halo” (përveç kokores). Në garën e parë të historisë së Formula 1, në pistën e Silverstone, nuk ka qenë Ferrari, që debutoi në garën pasardhëse (Monako). Në këto 1000 gara kanë ndodhur edhe disa tragjedi. 34 është numri i pilotëve dhe tifozëve që kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve. Piloti që ka fituar më shumë tituj kampionë është Michael Schumacher, 7 tituj.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Silverstone drejt shpëtimit

në kategorine Formula 1/Sport

Çmimi i Madh i Britanisë në pistën e Silverstone duket se do të qëndrojë në kalendarin e Botërorit të Formula 1.

Liberty Media, që është në pronësi të këtij kampionati, është shumë pranë një marrëveshjeje me British Racing Drivers Club për rinovimin e kontratës, lajm ky që u bë i ditur nga “Financial Times”.

Liberty Media ishte vënë në kërkim të një zone të re për pistë të Formula 1 pas prezantimit të klauzolës për ndërprerjen e kontratës nga organizatorët e garës së Silverstone për shkak të kostove të larta. Por, sipas “Financial Times”, kërkimet nuk shkuan mirë, kështu që bisedimet me British Racing Drivers Club u intensifikuan dhe tani po shkohet drejt rinovimit të kontratës.

Kjo lëvizje konsiderohet si një prapakthehu nga ana e Liberty Media, që më parë kishte refuzuar rinegocimin e kontratës me organizatorët e garës së Silverstone, të cilët kishin kërkuar kushte më të mira. Akordi që ishte nënshkruar me Bernie Ecclestone parashikonte një rritje vjetore me 5% të kompesimit në drejtim të pronarëve të Formula 1. Kontributi fillestar ishte 11.5 milionë Paund dhe në 2026 ai do të shkonte në 26 milionë Paund.

Tani, Liberty Media kërkon 18 milionë Paund, ndërsa British Racing Drivers Club ofron 15. Në javët e ardhshme pritet që të zyrtarizohet ky akord për rinovimin e kontratës, ndërkohë që Liberty Media vijon tratativat për organizimin e një garë në zonën rreth Olympic Park në lindje të Londrës.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Hamilton zbulon problemin: Ky është makthi im më i madh

në kategorine Formula 1/Sport

Në Bahrein, Lewis Hamilton fitoi garën e parë sezonale me makinën Mercedes, duke u ngjitur në vendin e dytë të renditjes së përgjithshme. Gjithsesi, kjo fitore më shumë erdhi pas problemeve që pati makina Ferrari e Charles Leclerc se sa për meritë të pilotit britanik. Ky sezon nuk ka qenë fort i mirë për Hamilton, që ka pranuar se ka disa probleme që duhet t’i riparojë në të ardhmen.

“Në Bahrein fituam më shumë prej fatit se sa për meritën tonë. Ne ishim konstantë, por jo të shpejtë sa Ferrari. Problem im më i madh për mua mbetet starti i garës, aty duhet të punoj më shumë. Kam punuar fort gjithë këto vite për këtë defekt që unë kam e megjithatë sërish gaboj. Do të vazhdoj të provoj të përmirësohem, kështu munsd t’ia dal mbanë”, tha Hamilton.

Burimi: http://www.botasot.info/

Mercedes braktis Hamilton: Ky do të jetë kampioni i ardhshëm i F1

në kategorine Formula 1/Sport

Charles Leclerc i ka të gjitha atributet për t’u bërë kampion bote në Formula 1. Ai që e deklaron këtë gjë është Toto Wolff, shefi i makinës Mercedes, që shprehet se piloti i Ferrarit mund të duelojë që këtë sezon për titullin kampion. “Kam parë tek ai kampionin e së ardhmes në Formula 1. Në Bahrein u tradhëtua nga makina, por për mua ai është fituesi moral i asaj gare”, tha Ëolff.

“Paraqitja e tij në pistë ishte e mahnitshme, as Hamilton e as Bottas nuk do ta parakalonin nëse nuk do të kishte patur atë problem. Ishte i thjeshtë dhe i shpejtë, një kombinim që dallon një kampion si dhe aftësia për të mbajtur nën kontroll situatën”, tha shefi i Mercedes.

Wolff vlerëson qetësinë e durimin e pilotit 22-vjeçar të Ferrarit: “Shumë pilotë, në atë moment që ai pati problem, do të kishin reaguar ndryshe. Do të ishin inatosur dhe do ta shihnim këtë gjë në pistë. Por Charles nuk bëri asgjë nga këto. Jam kurioz të shoh se si do të vazhdojë këtë sezon, ku mund të duelojë për titull”, tha Wolff.

Burimi: http://www.botasot.info/

Formula 1/ Hamilton më i paguari, e ndjek Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Lewis Hamilton po konfirmohet një prej pilotëve më të suksesshëm në Formula 1 dhe jo vetëm për rezultatet në pistë. Një klasifikim i agjencive të specializuara në financat sportive dhe në bazën e të dhënave të Formula Money, e vendosi pilotin anglez të Mercedes në majën e emrave më të paguar në të gjithë historinë e garave spektakolare me makina.

Plot 489 milionë Dollarë ka arritur të fitojë Lewis Hamilton që nga viti 2007 e deri më sot mes pagës stratosferike që merr nga skuadra e Mercedes, bonuseve të majme të ardhur nga rezultatet impresionuese në cirkuit dhe kontratave të Formula 1 me platformat televizive.

Dhe kjo është vetëm një pjesë e tortës që ka shijuar dhe vazhdon ta bëjë piloti ambicioz. 34-vjeçari është fituesi në fuqi i titullit dhe kandidati kryesor për tu ulur sërish në fron.

Në vendin e dytë është legjenda e automobilizmit, Michael Schumacher. Gjermani që vuan konvaleshencën më të vështirë të jetës pas një aksidenti me ski në pistën e Meribel në Francë, ka fituar në total në karrierën e tij mitike 464 milionë Dollarë.

Një pjesë të tyre, familja e gjkermanit po e përdor për kurimin e kushtueshëm të pilotit pas gjendjes së keqe shëndetësore. Ka vend në podium edhe pse në shkallën më të ulët, edhe për spanjollin Fernando Alonso. Piloti asturian ka grumbulluar 458 milionë Dollarë mes premiove dhe pagës së majme, para se të braktiste Formula 1.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Delegacioni i FASK-ut në takimin e FIA CEZ

në kategorine Formula 1/Sport

Zona e Evropës Qendrore e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit po mban takimin e rregullt në kryeqytetin e Polonisë, Varshavë. Në këtë takim merr pjesë edhe delegacioni i Federatës së Auto Sporteve të Kosovës, përfaqësues i së cileë është kryetari Ismet Rexhepi dhe Gazmend Gashi. Gjatë dy ditëve të takimit (02-03 prill) janë trajtuar planet për vitin kalendarik të garave, trajnimet dhe praktikat më të mira në zhvillimin e auto sportit në rajon.

“Është takimi i radhës për FIA CEZ dhe gjatë dy ditëve është diskutuar për tema të ndryshme. Kemi pasur takime të shumta me zyrtarë të FIA-s, pastaj edhe me përfaqësues të federatave nacionale me të cilët kemi biseduar për rritjen e bashkëpunimit. Ne do të fokusohemi në organizimin sa më të mirë të garës në Kullë, e cila edhe sivjet është kalendarin e garave të FIA CEZ”, ka thënë kryetari i FASK-ut, Ismet Rexhepi.

Ndërkohë FASK i ka bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e kampionatit vendor.

Burimi: http://www.botasot.info/

Testet e Bahreinit, Mick Schumacher bën tifozët e Ferrarit të ëndërrojnë

në kategorine Formula 1/Sport

Pas 13 vitesh, një Schumacher ulet në njëvendëshen e Ferrarit. Bëhet fjalë për Mick Schumacher, djalin e legjendës së Formulës 1, Michael, që kreu testet sezonale me “kokëkuqen” italiane në Bahrein, duke bërë që tifozët e Ferrarit të nisin të ëndërrojnë.

Në një ditë atipike në Bahrein, si ajo e së martës që u karakterizua nga reshjet e shiut, Mick Schumacher u shfaq në lartësinë e mbiemrit që bart, duke regjistruar një kohë shumë të shpejtë: 1 minutë, 29 sekonda e 379 të mijëtat.

  Ditë historike, Ferrarit i rikthehet një Schumacher (Foto)

Në fakt, piloti 20-vjeçar, që ishte dhe nën vëzhgimin e nënës së tij Korina gjatë këtyre testeve, arriti të ulë kohën më të shpejtë të pistës në 3 raste dhe u bë i pari nga pjesëmarrësit që e çoi këtë kohë nën kufirin e 1 minutë e 30 sekondave.

Në fund të ditës së parë të testeve të Bahreinit, Mick Schumacher u rendit në vendin e dytë, pas Max Verstappenit. I pranishëm në këto teste ishte edhe Fernando Alonso, i renditur i 11-ti, ndërsa Hamilton shënoi kohën e 6 më të mirë, me 1.2 sekonda më shumë sesa Mick Schumacher.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Ditë historike, Ferrarit i rikthehet një Schumacher (Foto)

në kategorine Formula 1/Sport

Kjo e martë mund të konsiderohet ditë historike për “Maranello”-n, shtëpinë e skuderisë më të famshme italiane të automobilizmit, Ferrari, teksa atje është rikthyer një Schumacher!

Nuk bëhet fjalë për legjendën, 7 herë kampionin e botës në Formulën 1, Michael, por për trashëgimtarin e tij, Mick Schumacher, i cili ka bërë debutimin mbi një “kokëkuqe” në testet e Bahreinit.

Ashtu siç ishte programuar, debutimi i djalit të legjendës erdhi mbi një Ferrari Sf90, në ditën e parë të testimeve që pasojnë garën e Çmimit të Madh të Bahreinit.

Piloti gjerman është pjesë e Akademisë së pilotëve të Ferrarit (FDA), por aktualisht impenjohet në Formula 2 me ekipin “Prema”.

Gjatë testimeve dyditore, ai do të garojë si me Ferrarin, ashtu dhe me Alfa Romeo Racing, të mërkurën.

“Besojmë shumë në vlerat e Akademisë sonë, me një program formues të një niveli tejet të lartë për talentët e rinj. Zgjedhja për të promovuar Charles Leclerc këtë sezon e tregon më së miri këtë. Jemi shumë të kënaqur t’i ofrojmë Mick dhe Callum (një tjetër talent) një mundësi për të prekur nga shumë pranë Formulën 1”, tha Mattia Binotto, shefi i skuderisë së Ferrarit pak ditë më parë.

I lumtur për këtë aventurë, sigurisht edhe Mick Schumacher, i cili duket se do të vijojë tashmë nën gjurmët e të atit.

“Jam tejet i lumtur për këtë mundësi, dua ta falënderoj jashtë mase Ferrarin që mendon për mua. Mezi presi të shijoj këtë eksperiencë të pabesueshme për mua”, tha ai dy ditë më parë.Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Hamilton: Leclerc e meritoi fitoren në Bahrein

në kategorine Formula 1/Sport

Vetë kampioni i botës pranoi se piloti 21-vjeçar i Ferrarit e meritone më shumë fitoren e garës, sesa ai.

“Leclerc meritoi ta fitonte garën, ishte fantastik”, tha Hamilton.

“Gara ishte e vështirë, por ne nuk gabuam dhe shfrytëzuam rastet që na u dhanë. Dueli me Vettelin ishte shumë i bukur dhe argëtues. Frynte shumë erë në kthesën 4 dhe ndonjëherë e merrja atë gjerë. Ishim me fat dhe shfrytëzuam situatat”, shtoi piloti britanik.

Edhe më i drejtpërdrejtë ishte Toto Wolff, i cili pranoi se skuadra e tij pati fat.

“Kishim shumë fat. Zoti i garave pa nga ne sot. Strategjia funksionoi mirë, Hamilton ushtroi presion mbi Vettelin, por e vërteta është se Leclerc ishte më i shpejti. Por, garat janë të tilla. U treguam kursimtarë me gomat dhe, përpara se të shfaqej problemi, ne ishim shumë larg Leclerc”, tha Wolff.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Hamilton: Leclerc meritonte fitoren në Bahrein

në kategorine Formula 1/Sport

Pas suksesit në Çmimin e Madh të Australisë, Mercedesi triumfoi edhe në Bahrein, por këtë radhë suksesi ishte më shumë me fat, sesa për meritën e tyre.

Charles Leclerc u tradhtua nga motori i Ferrarit të tij, ndërsa Vettel gaboi gjatë një dueli me britanikun për vendin e dytë në garë. Vetë kampioni i botës pranoi se, piloti 21-vjeçar i Ferrarit e meritone më shumë fitoren e garës, sesa ai.

“Leclerc meritoi ta fitonte garën, ishte fantastik”, tha Hamilton. “Gara ishte e vështirë, por ne nuk gabuam dhe shfrytëzuam rastet që na u dhanë. Dueli me Vettelin ishte shumë i bukur dhe argëtues. Frynte shumë erë në kthesën 4 dhe ndonjëherë e merrja atë gjerë. Ishim me fat dhe shfrytëzuam situatat”, shtoi piloti britanik.

Edhe më i drejtpërdrejtë ishte Toto Wolff, i cili pranoi se skuadra e tij pati fat.

“Kishim shumë fat. Zoti i garave pa nga ne sot. Strategjia funksionoi mirë, Hamilton ushtroi presion mbi Vettelin, por e vërteta është se Leclerc ishte më i shpejti. Por, garat janë të tilla. U treguam kursimtarë me gomat dhe, përpara se të shfaqej problemi, ne ishim shumë larg Leclerc”, tha Wolff.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Hamilton-Mercedes, triumf në Bahreinin e pretendimeve të mëdha nga Ferrari

në kategorine Formula 1/Sport

Lewis Hamilton befason të gjithë, për më tepër tifozët e Ferrarit në garën e tyre të preferuar të Bahreinit, duke triumfuar kështu në Çmimin e Madh të vendint të gjirit, falë edhe gabimeve dhe fatit të keq të Vettel dhe Leclerc.

Dy pilotët e “kokëkuqes” italiane e nisën garën e Bahreinit në dy vendet e para, me Leclerc në krye, i cili u parakalua që në nisje nga gjermani 4 herë kampion i botës, Vettel, por rokada e vendeve nuk do të vononte.

Vettel do të ndëshkohej nga një gabim i tij, i gjendur nën presionin e Hamiltonit, teksa pasi dëmtoi njëvendëshen e tij u detyrua të bënte ndalesën e tretë në “pit stop”. Kjo ndalesë e paparashikuar nuk e lejoi të ngjitej më shumë sesa vendi i pestë në përfundim të garës.

Hamilton përfitoi gjithashtu nga fati i keq i Leclerc, i cili edhe pse gjenden në kryesim të garës, i pashqetësuar, pësoi një defekt në motor që i ngadalësoi ritmin dhe e detyroi të dorëzonte frerët e garës kur kishin mbetur 12 xhiro nga fundi.

Talenti i ri i Ferrarit e mbylli në vendin më të ulët të podiumit, pasi u parakalua edhe nga finlandezi i Mercedesit, Bottas, ndërsa i shpëtoi për mrekulli sulmit të Verstappenit.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Hamilton fiton në Bahrein

në kategorine Formula 1/Sport

Lewis Hamilton ka fituar Çmimin e Madh të Bahrein në Formula 1, falë një paraqitje perfekte, por edhe falë gabimeve të rivalëve.  Anglezi ka parakaluar Sebastian Vettel në xhiron e 37-të, duke e detyruar gjermanin të bëjë një gabim dhe ta mbyllë garën në vendin e 4-t.  Më pas, anglezi ka arritur të marrë vendin e parë pasi ka parakaluar edhe yllin e ri të Ferrari-t, Leclerc, i cili ka kryesuar deri në xhiron e 48-të.  

Një parakalim ky që ka ardhur për shkak të problemeve me motorin të plotit 21-vjeçar, i cili është parakaluar edhe nga Bottas, që ka zënën vendin e dytë.  Renditja e pilotëve vazhdon të kryesohet nga Bottas, i cili ka 26 pikë. Pas tij renditet Hamilton me 18, i ndjekur nga Verstappen me 15.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Leclerc “zgjon” Ferrarin me një “pole position” historik

në kategorine Formula 1/Sport

Charles Leclerc përjetoi një ditë historike në Formula 1.

Piloti i ri i Ferrarit fitoi “pole position”-in e tij të parë në karrierë në pistën e Bahreinit, teksa e përshkoi atë me një kohë rekord: 1 minutë, 27 sekonda e 866 të mijëtat, duke bërë që në Maranello të shpërthejë festa dhe t’i gëzohen një piloti vërtet premtues.

Te Ferrari u paraqit mjaft mirë edhe Sebastian Vettel, i cili u rendit në vendin e dytë, me rreth 3 të dhjetat më shumë se Leclerc, duke bërë që “Kokëkuqja” italiane të konfirmojë formën e shkëlqyer të shfaqur edhe gjatë provave të lira.

Menjëherë pas makinave Ferrari, në vendin e tretë u pozicionua Lewis Hamilton me Mercedes, i ndjekur nga Valtteri Bottas në vendin e katërt, duke lënë pas Max Verstappen.

Ata që zhgënjyen në këto prova ishin Ricciardo e Gasly, që u eliminuan që në minisesionin e dytë, ndërkohë që vazhdon të ketë probleme Williams, e renditur në vendet e fundit me Rusell e Kubica.

Burimi: http://www.botasot.info/

Djali i Schumacher në gjurmët e të atit/ Debuton në F2, gati testi me Ferrarin

në kategorine Formula 1/Sport

Mick Schumacher po ndjek gjurmët e babait të tij, Michael. Pas debutimit në garat e F2 në Bahrein, ku e mbylli garën i teti, ai po përgatitet për testin e parë në Formula 1 me Ferrarin .

Këtë fundjavë, Mick Schumacher debutoi në F2 në Bahrain, por ky nuk është lajmi i madh në karrierën e djalit të legjendarit, Michael Schumacher.

Ai do të testohet të martën në një makinë të Formula 1, pikërisht me “kokëkuqen”, ku fama e të atit arriti kulmin.

Mick Schumacher u shpall kampion në Formula 3 para se të kalonte në Formula 2, e tashmë do të bëjë hapin e tij të madh, në gjurmët e babait të tij legjendar, Michael Schumacher.

Të shumtë janë ata që po presin me padurim të shohin për herë të parë djalin e idhullit të tyre nën njëvendëshen e kuqe.

“Jam më shumë se i emocionuar dhe do të doja të falënderoja Ferrarin dhe Alfa Romeon për dhënien e kësaj mundësi”, tha Mick, të premten.Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Vettel: Sakhir pistë ku çdo xhiro ndryshon nga tjetra, ja arsyeja

në kategorine Formula 1/Sport

Gara e dytë e Botërorit 2019 të Formula 1 do të jetë ajo e Çmimit të Madh të Bahrein, që zhvillohet më 31 mars, në pistën e Sakhir. Për Ferrarin ky është një shans i mirë për t’u rikthyer te fitorja, pas zhgënjimit në garën e parë, në Australi, ku nuk arriti të ngjitet as në podium.

“Është një pistë që asnjëherë nuk është e pastër, për shkak të rërës që ngrihet nga era. Kjo bën që çdo xhiro të jetë ndryshe nga tjetra dhe kjo mund të bëjë diferencën, sidomos në provat zyrtare”, tha Vettel.

“Mjafton të mos jesh në trajektoren ideale edhe për disa centimetra dhe rrezikon të gjesh makinën në një zonë të papastër dhe gomat xhirojnë, duke humbur shumë kohë. Këtu, çdo gabim paguhet shtrenjtë”, u shpreh më tej Vettel, i katërti në Australi, dy javë më parë.

“Sezoni sapo ka nisur, por çdo garë ka rëndësi, pasi secila jep pikë për titull. Këtu në Bahrein do të kuptojmë nëse i realizuam korrigjimet, pas dështimit në Australi, ku nuk e shfrytëzuam në maksimum potencialin e makinës tonë”, tha Sebastian Vettel.

Burimi: http://www.botasot.info/

Mercedes: Në Bahrein do të luajmë rolin e sfidantit

në kategorine Formula 1/Sport

Në Australi, gara e parë sezonale e Botërorit 2019 në Formula 1, u mbyll me një triumf të dyfishtë të Mercedes. Bottas e Hamilton zunë dy vendet e para dhe finlandezi realizoi xhiron më të shpejtë. Pavarësisht kësaj, Toto Wolff, shefi i Mercedes, mendon se gara e radhës, në Bahrein, nuk e sheh aspak makinën gjermane si favorite.

“Sezoni sapo ka nisur, Ferrari do të bëjë gjithçka për të fituar në Bahrein dhe Red Bull tregoi se mund të duelojë për fitore. Ne e pamë forcën e “kokëkuqes” gjatë testeve dhe pavarësisht paraqitjes së mirë në Australi, në Bahrein nuk jemi favoritë. Një garë e vetme nuk vendos fatin e gjithë sezonit”, tha Wolff.

Ashtu si Australia edhe Bahrein ëhstë një pistë mikse, mes një gare qytetase dhe një piste tradicionale. Gara në shkretëtirë ka shumë të papritura, që vijnë kjryesisht nga orari i garës dhe ku temperaturat ndryshojnë shpejt. “Është një histori më vete, ku temperatura ndryshon nga njëri session në tjetrin. Ky është faktor i rëndësishëm, që të pengon për të patur një makinë të qëndrueshme”, tha Wolff.

Burimi: http://www.botasot.info/

Alonso, pas dy javësh sërish në pistën e Formula 1 me McLaren

në kategorine Formula 1/Sport

Fernando Alonso pritet të testojë makinën McLaren më datat 2-3 prill, në pistën e Bahrein, pas garës së Çmimit të Madh të Bahrein, që do të zhvillohet aty më 31 mars. Sipas të përditshmes “Autosport”, piloti spanjoll do të provojë makinën e re McLaren, që këtë sezon përdor motorin Renault.

Për momentin ky test do të shërbejë vetëm përë të kuptuar se ku duhet punuar, në mënyrë që makina britanike të jetë sa më e shpejtë në të ardhmen. Gjithsesi, ky test konsiderohet edhe si një hap i parë i njohjes së spanjollit me njëvendëshen e re, të cilën mund ta pilotojë sërish vitin 2020.

Pavarësisht se u largua nga McLaren dhe Formula 1 në fund të sezonit të kaluar, Alonso ka ende një marrëveshje me makinën britanike, duke qenë ambasador i saj. Këtë sezon, spanjolli garon në Botërorin e Endurance, ku ka fituar 3 nga 6 garat e zhvilluara deri më tani dhe kryeson renditjen.

Problem është se më 3 prill Alonso duhet të testojë edhe makinën e tij Toyota, në prag të garës së SPA (Belgjikë) e vlefshme për Botërorin e Endurance. Në rast se nuk arrin të provojë makinën McLaren në Bahrein, spanjolli ka ende një shans të dytë në testet që do të kryhen në gusht, pas garës së Hungarisë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Kryeqyteti i Vietnamit, Hanoi nis përgatitjet për të pritur F1-shin në vitin 2020

në kategorine Formula 1/Sport

Vietnami nis përgatitjet për të pritur një garë të Formulës 1, duke filluar që nga viti i ardhshëm. Në kryeqytetin e vendit, Hanoi, u zhvillua ceremonia e nisjes së këtyre përgatitjeve, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit, Jean Todt.

Ky i fundit deklaroi se Çmimi i Madh i Vietnamit është një mundësi e shkëlqyer për t’u hapur dyert personave të apasionuar pas motorsportit në Azinë Juglindore, e se shpreson që ky turne të sjellë edhe një brez të ri të pilotëve vietnamezë në Formulën 1.

Pista e Hanoit, ku do të zhvillohet Çmimi i Madh i Vietnamit, do të jetë 5.6 km dhe në të do të përfshihen edhe pjesë rrugësh në “My Dinh”, një zonë kjo që është pranë stadiumit kombëtar dhe 13 km larg qendrës së Hanoit.

Organizatorët deklaruan se refuzuan që të zhvillonin këtë garë në zonën historike “Old Quarter” të Hanoit, për shkak të logjistikës dhe kostove shumë të larta. Organizatorët vietnamezë kanë nënshkruar një kontratë 10-vjeçare me drejtuesit e Formulës 1, e sipas medias, kjo garë pritet të ketë një kosto prej 60 milionë dollarësh në vit.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Botërori i Formulës 1 starton me dominimin e Mercedes, Hamilton niset i pari

në kategorine Formula 1/Sport

Botërori i Formula 1 nisi me dominimin e Mercedes. Në pistën e Melbournit, dy pilotët e skuderisë kampione të botës, Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas pushtuan vijën e parë të startit të garës, që do të zhvillohet të dielën pasi regjistruan kohët më të shpejta nga këto kualifikuese.

Hamilton, kampioni në fuqi i botës, e përshkoi pistën australiane në këto prova me kohën 1 minutë 20 sekonda e 486 të mijtat duke fituar pole positionin e 84 në karrierë dhe të 6 radhazi në Melbourne. I vetmi që i hapi probleme britanikut, ishte pikërisht shoku i tij i skuadrës, Valteri Bottas që ishte vetëm 112 të mijtat larg tij.

Pas finlandezit, në vendin e tretë u rendit piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel me 702 të mijtat më shumë se Hamilton, i ndjekur në të katërtin nga Max verstappen i Red Bull me holandezin që vetëm në çastet e fundit la pas Leclerc duke i rrëmbyer vendin në vijën e dytë të startit.

Një paraqitje shumë të mirë në këto prova bënë dy pilotët e Skuadrës Haas, Grosjean e Magnussen që u pozicionuan në vendin e 6 dhe të 7. Në dhjetëshen e pilotëve më të mirë të kualifikueseve ishin edhe Kimi Raikkonen me Alfa Romeo dhe Perez me Racing Point, ndërkohë që pilotët e Renault Hulkenberg e Ricciardo i mbyllën provat zyrtare respektivisht në vendin e 11 dhe të 12.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv/

Hamilton lë prapa Vettelin, siguron “pole” në Australi

në kategorine Formula 1/Sport

Lewis Hamilton ka siguruar “pole position” sot në pistën e Melburn, aty ku mëngjesin e së dielës do të zhvillohet garat e Cmimit të Madh të Australisë në Formula 1 (gara e parë sezonale). Piloti britanik i Mercedes dha kohën 1’20”486, duke qenë më i shpejti në pistë.

Ai la pas shokun e tij të skuadrës Valtteri Bottas me 1 të dhjetat më shumë. Pra, makina gjermane do ta nisë garën nga vija e parë e startit me të dy pilotët e saj.

Makina Mercedes konfirmoi kohët e shpejta të vendosura ditën e premte në dy sesionet e para të provave të lira, e pakapshme nga rivalët. As nga Sebastian Vettel me Ferrari, i treti sot në provat zyrtare, duke lënë pas Max Verstappen me Red Bull (i katërti). Ndërsa në vendin e pestë u rendit makina tjetër Ferrari, ajo e Charles Leclerc.

Image

Burimi: http://www.botasot.info/

Mercedes e nis aty ku e la

në kategorine Formula 1/Sport

Sezoni i ri nis sërish nën shenjën e Mercedes, me Lewis Hamilton që dominoi dy sesionet e provave të lira të Çmimit të Madh të Australisë, ndërkohë që zhgënjyen tërësisht dy makinat Ferrari. Piloti britanik ndali kronometrin në 1’22”600, duke lënë pas me 48 të mijëtat shokun e tij të skuadrës Valtteri Bottas. Paraqitje e mirë e makinës gjermane, që befasoi me kohët e dhëna në pistë, duke lënë pas rivalët.Në vijën e dytë të nisjes u renditën dy makinat Red Bull, me Max Verstappen që u klasifikua i treti, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Pierre Gasly. Zhgënjen makina Ferrari, që klasifikohet e pesta me Sebastian Vettel, pothuajse 9 të dhjetat e sekondës më e avashtë se Mercedes, ndërsa Leclerc me “kokëkuqen” tjetër u rendit në vendin e 9-të, me +1’1 (francezi pati probleme me njëvendëshen e tij në pistë).Provat e sotme treguan se Mercedes kishte ndryshuar shumë krahasuar me testet dimërore, ndërsa Ferrari nuk dha atë që pritej. Mirë u paraqit Kimi Raikkonen me Alfa Romeo, i gjashti, si dhe dy makinat Renault, që hynë në “top-10” vendet e para. Të shtunën në mëngjes do të zhvillohen provat zyrtare në Australi, ku do të garohet për “pole position”.

Burimi: http://www.botasot.info/

Shko lartë