Category archive

Formula 1

Hamilton që fiton 700 dollarë në ditë

në kategorine Formula 1/Sport

Rosko, njëri nga dy qentë që kanë shoqëruar Ljuis Hamiltonin për gati dhjetë vite, nuk është një bulldog i thjeshtë, pasi paguhet për 700 dollarë për çdo sesion ku merr pjesë.

Qeni i pesë herë kampionit të botës në Formula 1 është pjesë e një agjencie modelingu. “Mund t’iu duket e çuditshme, por Rosko merr pjesë në reklama produktesh dhe paguhet 700 dollarë në ditë dhe të gjithë e adhurojnë”, ka deklaruar Hamilton. Nëse për Roskon do të kishte çdo ditë punë, atëherë rroga e tij vjetore do të shkonte mbi 200 mijë dollarë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Lajm i mirë për adhuruesit e Mercedes, Niki Lauda lë spitalin

në kategorine Formula 1

Stafi i Mercedes dhe admiruesit e kësaj skuadre e të botërorit të Formulës 1, marrin lajme të mira nga Niki Lauda, që duket se ka njohur përmirësim të gjendjes së tij shëndetësore.

Ish piloti austriak, 3 herë kampion bote, ka dalë nga spitali Allgemeinen Krankenhaus i Vjenës ku ishte shtruar për rreth 10 ditë, duke qëndruar në terapi intensive për shkak të një forme të rëndë të gripit, që e mori gjatë pushimeve të festave të fundvitit në Ibiza.

Lauda që në 22 shkurt do të festojë 70-vjetorin e tij të lindjes, e kishte ende të dobët sistemin e tij imunitar pas transplantit në mushkëri të kryer në muajin gusht, kështu që u dërgua menjëherë në spital për të qenë nën vëzhgimin e mjekëve.

Gjendja e tij u përmirësua ndjeshëm dhe sipas agjencisë së lajmeve APA, stafi mjekësor i dha lejen për të lënë spitalin e të shkojë në shtëpi


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Ferrari kërkon djalin e Schumacherit në skuadër

në kategorine Formula 1

Mick Schumacher, djali i 7 herë kampionit të botës në Formula 1, Michael Schumacher, është gati t’i bashkohet skuadrës italiane të Ferrarit, duke filluar që nga ky sezon.

Në fakt nuk bëhet fjalë për të pilotuar në garat e Formulës 1, ku tashmë skuadra italiane i ka zgjedhur pilotët e saj dhe ata do të jenë Sebastian Vettel dhe Charles Leclerc.

Megjithatë Mick Schumacher pritet të bëhej pjesë e Ferrari Driver Academy dhe të jetë një nga dy pilotët që do të garojnë në testet zyrtare të skuadrës italiane.

Lajmi është dhënë sot nga mediat italiane, ku ndër të tjera theksohet edhe ajo çka Arrivabene kishte thënë më herët, se dyert e Ferrarit do të jenë të hapura për një të familjes Schumacher.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Hamilton s’njeh limite

në kategorine Formula 1/Sport

Lewis Hamilton nuk njeh limite, si në pistë ashtu dhe jashtë saj. Piloti britanik, 5 herë kampion bote në Formula 1, i ka bërë vetes dhuratë një shtëpi ëndrrash në Manhatan. Sipas të përditshmes britanike “The Sun”, për të blerë këtë apartament në Nju Jork, Hamilton ka shpenzuar 32 milionë stërlina.

Apartamenti që ka blerë Hamilton ka një sipërfaqe prej 600 mëtra katrorësh dhe ka një hapësirë të madhe të jashtme, me pamje nga lumi Hudson. Mes komoditeteve që ka kjo shtëpi edhe një pishinë, një palestër, një fushë për “squash” dhe një bibliotekë. Ky është apartamenti i dytë që piloti britanik blen në Nju Jork, teksa ka shpenzuar 34 milionë stërlina edhe për një hyrje të parë, disa vite më parë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Ferrari fiton sfidën e parë

në kategorine Formula 1/Sport

Ferrari ka arritur të sigurojë shërbimet e pilotit të ri gjerman Pascal Wehrlein, i cili do të ketë detyrën e pilotit kolaudator te makina italiane për vitin 2019.

Wehrlein, 24 vjeç, ka garuar për dy sezone në Formula 1 (2016 e 2017) me makinat Manor dhe Sauber. Por vjet ai ka qenë piloti i tretë i Mercedes, kontrate që përfundoi më 31 dhjetor.

Ferrari ka vendosur t’i besojë talentit të ri gjerman, që në Formula 1 numëron 39 gara, por pa mundur të grumbullojë asnjë pikë. Wehrlein do të zëvendësojë në këtë detyrë të riun Antonio Giovinazzi e Daniil Kvyat. Pavarësisht se do të testojë në favrikë makinën Ferrari, piloti i ri gjerman do të vazhdojë të garojë në pistë me Mahindra, në Formula E.

Burimi: http://www.botasot.info/

Zbulohen detaje të reja rreth situatës së Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Detaje të reja janë zbuluar rreth gjendjes së shtatë herë kampionit të Formula 1, Michael Schumacher.

Legjenda e F1 thuhet të jetë akoma “shumë i afërt” me familjen e tij, edhe përkundër lëndimit traumatik në kokë, bëhet e ditur nga një përditësim i situatës, nga menaxherja e tij, Sabine Kehm.

Duket se Schumacher, i cili javën e kaluar mbushi 50 vite, mbështetetet shumë në dashurinë dhe mbështetjen e familjes.

Image

Schumi po merr kujdesin e tij në shtëpinë e tij afër liqenit të Gjenevës, në Zvicër.

Ai nuk është shfaqur në publik që kur pësoi aksidentin e tmerrshëm gjatë skijimit që i solli dëmtim në tru, në vitin 2013.

Së fundmi, ishte Kehm që tregoi disa detaje nga jeta e legjendës së F1.

“Corinna dhe Michael kanë qenë një çift perfekt dhe ata janë akoma ashtu nëse më pyet mua” ka thënë ajo.

Image

“Kur ai shkonte në shtëpi dhe fëmijët ishin aty, Formula ishte shumë larg prej aty. Ai kishte nevojë për atë privatësi. Familja e tij ka qenë gjithmonë primare. Ata akoma po i qëndrojnë pranë” ka thënë menaxherja e Schumit.

Schumacher është raportuar të jetë duke marrë terapi që i kushtojnë atij rreth 50mijë funte për javë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Alonso mund të jetë në garat Rally Dakar

në kategorine Formula 1/Sport

E ardhmja e Fernando Alonso mund të jetë në garat Rally Dakar. Makina Toyota po organizon një test për pilotin spanjoll, që u largua nga Formula 1 në fund të sezonit 2018. Bashkë me Alonso do të jetë edhe piloti nga Katari, Nasser Al Attiyah dhe së bashku do të testojnë markën Hilax. Ky test mund të zhvillohet në prill, në përfundim të edicionit 2019 të garave Rally Dakar.

Lajmin e konfirmoi Glyn Hall, shefi i makinës “Toyota”, që në një intervistë për “Marca” tha: “Kemi nisur bisedimet dhe po mendojmë që t’i japim një mundësi Alonso të provojë një përvojë të re. Ai është gjithnjë në kërkim të aventurave të reja e tërheqëse dhe ka pranuar të zhvillojë këto teste. Për Dakar do të ishte fantastike të kishet në radhët e saj një pilot si Fernando Alonso”.

Burimi: http://www.botasot.info/

Ferrari zgjedh një drejtor të ri teknik për sezonin 2019

në kategorine Formula 1/Sport

Ekipi i “Ferrarit” në Formula 1 do të ketë një kryetar të ri në sezonin e vitit 2019, pasi u emërua sot drejtor teknik, Mattia Binotto duke zëvendësuar Maurizio Arrivabene.

“Pas katër vitesh angazhim të palodhur dhe dedikim, Maurizio Arrivabene do të largohet nga ekipi”, tha Ferrari në një deklaratë që konfirmon raportet e medies.

“Me efekt të menjëhershëm, Mattia Binotto do të marrë kryesimin e Scuderia Ferrari”, thuhet në këtë deklaratë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Ndryshime te Ferrari; Largohet Arrivabene, vjen Binotto

në kategorine Formula 1

Ferrari pëson ndryshime në postet drejtuese të tij dhe kjo ndodh 2 muaj përpara fillimit të Botërorit të Formula 1. Maurizio Arrivabene është larguar nga detyra e tij duke qenë se nuk iu rinovua kontrata me Kokëkuqen italiane.

Në vend të tij do të jetë Mattia Binotto, 49 vjec që deri tani ka qenë në rolin e Drejtorit Teknik të Ferrarit.

Mattia Binotto është bërë pjesë e Ferrarit në vitin 1995 në rolin e inxhinierit motorist në skuadrën e testeve dhe më pas në atë të garave duke fituar kështu edhe besimin e Sergio Marchionnes.

Ndërsa Arrivabene largohet nga detyra e tij si Drejtori i Ferrarit pas rreth 5 vitesh. Ai që ndikoi në lamtumirën e tij nga Kokëkuqja italiane ishte rendimenti i kësaj skuadre në sezonin e fundit kur u duk se ajo ishte kompetitive dhe po rivalizonte fort me Mercedes në luftën për titullin.

Por duket se në këtë largim të Arrivabenes ka pasur ndikimin e tij edhe një faktor tjetër, raportet mes tij dhe Binottos. Sipas Gazzetta Dello Sport, marrëdhëniet mes tyre u komplikuan aq shumë sa Binotto mendoi më herët largimin e tij nga Ferrari.

Maurizio Arrivabene e lë Ferrarin me një bilanc prej 14 fitoresh, 13 të Vettel e 1 të Raikkonen, 3 vende të dyta të skuderisë në klasifikimin për konstruktorë dhe vendet e dyta të Vettel në klasifikimin për pilotë në periudhën 2017-2018.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Schumacher mbush 50 vjeç, mes mistereve mbi gjendjen e tij shëndetësore

në kategorine Formula 1

Nuk ka shumë arsye për të festuar 50-vjetorin e Michael Schumacher këtë 3 janar, por shpresa i ka shtyrë të gjithë të vazhdojnë kërkimet e të këmbëngulin në një përmirësim të gjendjes së tij shëndetësore.

E derisa të gjendet një shenjë më optimiste për vazhdimësinë e jetës së tij, bota e automobilizmit dhe e Formulës 1, në këtë fillim viti ka kujtuar gjithçka ka bërë legjenda gjermane e F1-shit.

Tashmë kanë kaluar 5 vite nga aksidenti i rëndë që i ka dëmtuar trurin dhe ende nuk dihet asgjë saktësisht se çfarë ndodh në rezidencën e tij gjigante pranë liqenit të Gjenevës. Atje është transferuar që nga shtatori i vitit 2014, e sa herë që ndokush interesohet, përgjigjja e familjes së tij është:

“Të jeni të sigurë që është në duar të sigurta dhe të gjithë po bëjnë maksimumin e mundshëm për ta ndihmuar. Ju lutem të respektoni privatësinë e kësaj situate kaq të ndjeshme, që lidhet me problemin shëndetësor të Michaelit”.

Gjithçka ndodhi kur ai po bënte ski, së bashku me të birin e tij Mick, në Meribel të alpeve franceze. Schumacher u rrëzua më 29 dhjetor të vitit 2013, e gjatë rënies goditi kokën në një gur, në krahun e djathtë ku helmeta e tij ishte e hapur. Doktorët në Grenoble bënë maksimumin për të reduktuar hemorragjinë, por mpiksja e gjakut kishte kaluar thellë në tru.

Janë të shumta historitë që e rrethojnë dhe spekulimet për gjendjen e tij, por gjithçka mbetet hermetike përballë kujtdo; tifozëve, kolegëve të tij, e gjithkujt që ka pasur interes për të mësuar më tepër.

Në këtë 50-vjetor të tijin, familja ka bërë të ditur nëpërmjet një komunikate për shtyp, krijimin e një aplikacioni që është një lloj muzeu virtual për karrierën dhe të gjitha arritjet e Michael Schumacher.

“Ky është një moment i veçantë dhe historik për familjen tonë, për të nderuar Michaelin dhe për të respektuar fansat e tij në këtë përvjetor të rëndësishëm”, shkruhet në komunikatën për shtyp.

Në këtë program shfaqen garat e fituara nga ai, titujt kampion dhe gjithçka ka rrethuar Michael Shumacherin në karrierën prej piloti. Ndërkohë, ish-skuadra e tij Ferrari, në këtë ditë të 50-vjetorit ka hapur një muze special në Maranello, në zyrat qëndrore të kompanisë në veri të Italisë.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Në luftë me plagët, legjenda Schumacher mbush gjysmë shekulli

në kategorine Formula 1/Sport

Njëri nga sportistët më të mëdhenjë që njeh historia, Michael Schumacher sot mbush 50 vjet.

Shtatë herë kampioni i Botës në Formula 1, gjysmën e shekullit të jetës së tij e pret në shtrat duke u shëruar.

Piloti gjerman po trajtohet me kujdes pas aksidentit të rëndë që pësoi në vitin 2014 duke skijuar në alpet franceze.

Gjendja e Schumit nuk dihet zyrtarisht, por sipas raportove thuhet se ai tashmë ka filluar të ecë.

Familja e tij e ka mbajtur larg mediave gjendjen shëndetësore të Michael.

Burimi: http://www.botasot.info/

Gruaja jep lajmin për gjendjen e Schumacherit

në kategorine Formula 1/Sport

Gruaja e Michael Schumacher ka lëshuar një deklaratë duke i falënderuar fansat, para ditëlindjes së tij të 50’të nesër.

Corinna Schumacher u tha fansave të burrit të saj “po bëjmë të pamundurën për ta ndihmuar atë”, ndërsa beteja për t’u shëruar pas aksidentit me ski në Francë më 2013 po vazhdon.

49-vjeçarja tha gjithashtu se familja do të festojë edhe për fitoret e mëparshme të shoferit të Ferrarit, “fitoret, të arriturat dhe rekordet”, në ditëlindjen e tij të 50’të të enjten.

Zonja Schumacher tha: “Të jini të sigurt se ai është në duart më të mira dhe se ne po bëjmë gjithçka për ta ndihmuar atë”.

Shoferi gjerman i Formula 1 pësoi lëndime të mëdha gjatë një aksidenti me ski në dhjetor të vitit 2013.

Që nga atëherë, ai ka qenë në koma, por kohët e fundit shëndeti i tij duket se është përmirësuar, me raporte që thonë se ai madje është zgjuar nga koma.

Burimi: http://www.botasot.info/

Po afrohet ditëlindja e Schumacher, kjo është gjendja e tij

në kategorine Formula 1/Sport

Dje (e diele) u bënë pesë vite nga aksidenti tragjik i Michael Schumacher.

Michael Schumacher pësoi aksident tragjik në qendrën e skijimit në Alpet e Zvicrës, duke e lënë atë për pesë vite në komë.

Legjenda e Formula 1 ka filluar të këndellet nga aksidenti që kishte, ndërsa ‘Bild’ ka zbuluar se si i ka kaluar ato vite,

Gazeta gjermane shkruan se zyra e vjetër e Schumit në pesë vitet e fundit është transformuar në një dhomë spitali e pajisur me të gjitha aparaturat e nevojshme.

“Asgjë nuk mungon për të përshpejtuar shërimin e Schumacher” shkruan Bild, që raporton se si në dhomën e tij dëgjohet edhe zhurma e motorit të makinës së tij të vjetër të garave.

E përditshmja raporton opinionin e një neurobiologu të Max-P-lank Institut,Tobias Bonhoffer, sipas të cilës “në përgjithësi dëmtimi i cipës nervore të trurit dhe i palcës së kurrizit nuk mund të rikuperohen”.

“Por ka gjithashtu një arsye se përse Schumacher pas aksidentit, pesë vite më parë, nuk është shfaqur në publik.

“Ky është ndryshimi me të tjera pjesë të trupit njerëzor, si p.sh lëkura, apo mëlçia të cilat mund të rigjenerohen”, ndërsa në rastin e Schumacherit “qelizat e dëmtuara të trurit nuk janë të mjaftueshme për të zhvilluar punën e tyre.”, ka thënë Bonhoffer

Burimi: http://www.botasot.info/

Ja si jeton sot Michael Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Një ekip i specializuar prej 10 vetësh, të gjithë ekspertë të rehabilitimit, mes të cilëve fizioterapistë, infermierë dhe shoqërues, të cilët ndihmojnë familjen Schumacher për të asistuar Michael drejt rikuperimit, 5 vjet pas aksidentit me ski. Ka qenë ky informacioni që ka dhënë e përditshmja gjermane “Bild”, në një speciale për 7 herë kampionin e botës në Formula 1, Michael Schumacher, që pas pak ditësh do të festojë 50-vjetorin e lindjes.

Sipas “Bild”, zyra e vjetër e Michael është kthyer në një dhomë spitali, e përshtatur më së miri me kushtet aktuale të ish-pilotit gjerman. “Çdo gjë është përshtatur në mënyrë që shërimi i Schumacher të jetë sa më i kujdesshëm dhe sa më i shpejtë. Mes kurave është edhe “muzika” e motorit të makinës që piloti ka patur kur ishte aktiv”, shkruan “Bild”.

Megjithatë, kur bëhet fjalë se cila është gjendja e sotme e Schumacher, enigma sërish qëndron. “Nuk ka asnjë informacion të saktë. Por ka një motiv përse familja e mban të mbyllur pilotin, ndërkohë që kanë kaluar 5 vite nga aksidenti dhe fansat e tij nuk dinë ende asgjë në lidhje me rikuperimin e tij”, shkruan e përditshmja gjermane “Bild”.

Burimi: http://www.botasot.info/

5 vjet nga aksidenti i rëndë, ende enigmë gjendja e Michael Schumacher

në kategorine Formula 1

Këtë të shtunë mbushen 5 vjet nga akidenti i pësuar nga legjenda e Formula 1, Michael Schumacher. 7 herë kampioni i botës ishte me pushime në Meribel të Francës së bashku me familjen e tij në 29 dhjetorin e vitit 2013, kur u bë protagonist i kësaj ngjarjeje shumë të rëndë.

Ish piloit i Ferrarit dhe Mercedes pësoi një goditje të fortë në kokë, që shkaktoi dëmtime të mëdha cerebrale duke bërë që ai t’i nënshtrohet 2 ndërhyrjeve kirurgjikale, duke qëndruar në koma për 6 muaj. Michael Schumacher së bashku me familjen ndodhet në rezidencën e tij në Zvicër, duke qenë nën kontrollin e mjekëvë me kura mjekësore të kushtueshme.

Që nga momenti i pësimit të aksidentit e deri tani, është mësuar shumë pak për gjendjen reale të ish kampionit të Botës në Formula 1, edhe pse zërat në lidhje me këtë histori nuk kanë munguar. Në 3 janar të vitit të ardhshëm, Michael Schumacher do të festojë 50-vjetorin e tij të lindjes dhe për këtë arsye Fondacioni ‘Keep Fighting’ që u krijua në mbështetje të kësaj legjende të garava automobilistike, do të krijojë aplikacionin zyrtar të pilotit gjerman për t’i bërë homazh në këtë përvjetor të lindjes së tij.

Por jo vetëm kaq, FOM për një javë do të ketë postime dedikuar Shumacher në profilet e saj në rrjetet sociale, ndërsa në Maranello ku është selia e Ferrarit, do të hapet ekspozita e vecantë ‘Michael 50’, duke nisur nga data 3 janar 2019. Përsa i përket familjes së Schumacher, është vendosur të mos bëhet asgjë e vecantë për ditëlindjen e 7 herë kampionit të botës, diçka që u konfirmua nga agjentja e tij Sabine Kehm për AFP.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Pesë vjet pas aksidentit, kështu jeton sot Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

“Kështu jeton sot Schumacher”. Me këtë titull të kopertinës, “Bild” rindez shpresat për lexuesit e tij për një rikthim të mundshëm të kampionit të Formula 1 vetëm pak ditë nga pesëdhjetë vjetori i ditëlindjes së tij.

Janë rreth 10 “ekspertë të rehabilitimit”,  përfshirë fizioterapistë, infermierë dhe kujdestarë, të cilët ndihmojnë familjen Schumacher për të ndihmuar Michael.

Në pesë vitet e fundit, zyra e vjetër e Schumit është shndërruar në një dhomë spitalore super të pajisur. “Asgjë nuk është lënë pa lëvizur për të shpejtuar shërimin e Schumacher”, thotë Bild, i cili raporton se, ndër të tjera, i është vënë të dëgjojë edhe uturimën e makinës së tij të garave. Pyetjes se si është sot Schumacher, Bild i jep një përgjigje të shkurtër, duke shtuar se “kampioni i Ferrarit nuk është më në rrezik për jetën”.

“Por ka një arsye pse Schumacher që nga aksidenti pesë vjet më parë nuk ka mundur të shfaqet në publik”, tha e përditshmja, duke lënë një atmosferë të mistershme.

Gazeta pasqyron kështu opinionin e një neurobiologu të Institutit Max-Planck, Tobias Bonhoeffer, i cili thotë se “në përgjithësi këputja e indeve nervore në tru apo palcës kurrizore nuk mund të riparohet. Ky është dallimi me të gjitha indet e tjera njerëzore të tilla si lëkura apo mëlçia, qelizat e të cilave rigjenerohen, edhe pse në disa raste aksidentesh, disa qeliza mbështesin punën e atyre të dëmtuara, në rastin e një dëmtimi të rëndë në tru, si ai që me sa duket ka ndodhur me Schumacher, ku nuk ka qeliza nervore të mjaftueshme që mund të bëjnë punën e të tjerave”.

Për gruan e Schumacher, Sabine Kehm, “kam një konsideratë të lartë, e admiroj se si e përballon me përgjegjësi këtë situatë të vështirë dhe për mënyrën e ndryshimit minimal të kushteve shëndetësore të Michael Schumacher”, thotë shkencëtari.

Burimi: http://www.botasot.info/

Pesë vjet nga aksidenti që i ndryshoi jetën Michael Schumacher

në kategorine Formula 1/Sport

Më 29 dhjetor të vitit 2013, Michael Schumacher po skijonte në Alpet franceze.

Shoferi legjendar i Formua 1, pësoi një aksident. Lajmi që Schumacher ishte lënduar tashmë ishte publikuar në gjitha mediet, dhe informacioni i parë tregonte për një lëndim të lehtë, por që për fat të keq ishte i gabuar.

Menjëherë pas aksidentit, Schumacher u bë lajmi kryesor në të gjitha mediet, dhe mbështetësit e tij po pritnin me shumë ankth informacionet rreth gjendjes së tij.

Image

Lajmet nuk ishin të mira. Nga Spitali Universitar në Grenoble, konfirmuar se Schumacher ishte në koma, gjaku i kishte rrjedhur në tru dhe gjendja ishte kritike.

Informacionet e vetme zyrtare rreth gjendjes së tij, kanë ardhur pak kohë pas aksidentit, ku pas dy operacioneve të komplikuara, mjekët kishin arritur t’i shpëtonin jetën.

“Trauma e kokës është shumë serioze. Ne nuk jemi të sigurt se çfarë do të bëjmë me të. Situata është kritike dhe shumë serioze”, thanë mjekët.

Image

Në qershor të vitit 2014, Schumacher u largua nga Grenoble, dhe u zhvendos në Spitalin Universitar në Laussane të Zvicrës. Pak muaj më vonë, ai u zhvendos në shtëpinë e tij në Gland, po ashtu në Zvicër, për t’iu përshtatur një shërimi më të lehtë.

Që nga ajo kohë, kampioni i shtatëfisht në Formula 1, po vazhdon shërimin, me pak informacione për publikun rreth shëndetit të tij.

Burimi: http://www.botasot.info/

Brawn: Humbëm një kampion të madh

në kategorine Formula 1/Sport

Në kërkim të një rilindje të këtij sporti pas një dominimi 5-vjeçar të Mercedes, të largimit të monotonisë dhe rikthimit të spektaklit, drejtuesit e Formula 1 shpresojnë që vitit 2019 të shtojë konkurrencën në pistë. Dhe, mbi të gjitha, ata shpresojnë që një makinë tjetër të jetë protagoniste, duke shpresuar që Ferrari dhe piloti i saj i ri Charles Leclerc të jenë protagonistë (këtë sezon fitoi çmimin “debutuesi i vitit”).

Ross Brawn, drejtori sportiv i Formula 1 shprehet: “Humbëm një kampion të madh, si Fernando Alonso, por vitin tjetër do të kemi padyshim një kampion të ri të botës si Charles Leclerc, që do të pilotojë një Ferrari. Natyrisht që po afrohen edhe disa të rinj, si Gasly te Red Bull, Albon e Norris, që do t’i shohim me kujdes këtë sezon”.

“Unë besoj se Leclerc do të jetë shumë shpejt kampion bote në Formula 1, ka talent dhe një makinë ku mund ta shprehë atë. Vitin tjetër do të ketë një mbështetje më të madhe, një ekip më të madh edhe pse presioni që piloton një Ferrari është i madh. Por ka një kampion si Vettel në krah dhe për të ky do të jetë një vit i rëndësishëm”, tha Brawn.

Burimi: http://www.botasot.info/

Schumacher merr vendimin

në kategorine Formula 1/Sport

Pas fitores këtë vit të titullit kampion në kampionatin europian të Formula 3, piloti gjerman Mick Schumacher ka vendosur që të ngjitet në kategori dhe sezonin e ardhshëm do të garojë në Formula 2. Lajmin e ka konfirmuar makina italiane Prema racing, me të cilën piloti 19-vjeçar garon prej dy sezonesh.

Këtë vit, në Formula 3, piloti gjerman korri 8 fitore, 7 herë siguroi “pole position” dhe u ngjit në podium në 14 gara. Rezultate që e çuan te titulli kampion. Mick është djali i ish-pilotit Michael Schumacher, legjenda e Formula 1, me 7 tituj kampionë bote.

“Mezi pres të nis këtë aventurë të re sezonin tjetër në Formula 2. Ky është një hap natural, pasi nuk mund të garoja direkt në Formula 1. Sezoni i ardhshëm do të më mundësojë të rritem edhe më shumë profesionalisht dhe të kem më shumë përvojë. Unë e kasha marrë vendimin, për të garuar me Prema në Formula 2”, tha Mick Schumacher.

Telesport është krenar që bashkëpunon me Krowd9, një aplikacion fantastik i futbollit për shqiptarët! Shkarkojeni > bit.ly/krowd9 për video me përmbledhje ndeshjesh, njoftime të menjëhershme për golat dhe të gjitha lajmet e Telesport! Krowd9 është i përdorshëm në shqip, italisht dhe anglisht.

Burimi: http://www.botasot.info/

Letër prekëse

në kategorine Formula 1/Sport

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij. 

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel.

“Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”.Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Lewis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.

Burimi: http://www.botasot.info/

F1, Vettel i shkruan Ferrarit: Të bashkuar bëjmë hapin tjetër

në kategorine Formula 1

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij.

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel. “Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”.

Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Leëis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Vettel letër prekëse për Ferrarin

në kategorine Formula 1/Sport

Fundi i vitit është një periudhë kur të gjithë bëjnë bilancet dhe japin urimet e tyre për vitin pasardhës.

Piloti i Ferrarit, Sebastian Vettel ka bërë diçka të ngjashme, teksa ka publikuar një letër drejtuar skuadrës së tij. Ai e ka bërë të qartë objektivin për vitin 2019, që është padyshim fitorja e kampionatit të Formulës 1.

“Ju falënderoj të gjithëve për gjithçka. Edhe pse nuk arritëm dot të sjellim titullin botëror në Maranello, mund ta themi me zë të lartë që dhamë maksimumin, e duhet të vazhdojmë ta bëjmë këtë. Duhet të përveshim mëngët, të përpiqemi të komunikojmë më mirë mes nesh, me besim e vlerësim reciprok. Të ndihmojmë njëri-tjetrin për gjithçka. Vetëm duke punuar si një skuadër e fortë dhe e bashkuar mund ta bëjmë hapin tjetër”, shkruan Vettel në letrën e tij.

Në letrën e tij, Vettel bëri edhe një premtim personal, që ka të bëjë pikërisht me objektivin e “kokëkuqes” italiane.

“Ju premtoj se për vitin 2019 do të jap gjithçka mundem për të arritur objektivin tonë madhor”, vijon letra e Vettel. “Ju uroj të gjithëve më të mirat e faleminderit shumë, Sebastian!”. Pas një faze të parë shumë të mirë të sezonit 2018 në Formulën 1, Sebastian Vettel humbi shumë terren kundrejt rivalit Leëis Hamilton në pjesën e dytë të tij, e në fund u mposht sërish nga britaniku, që siguroi titullin e pestë për pilotë në karrierë.

Burimi: http://www.botasot.info/

Formula 1, gati projekti i çmendur: E paimagjinueshme edhe për ne

në kategorine Formula 1/Sport

Drejtuesit e Formula 1 po studiojnë mundësinë për të zhvilluar një garë në rrugët e Londrës, në një garë qytetase të jashtëzakonshme e spektakolare. Ross Brawn, drejtori i garave të Formula 1, ka shpjeguar këtë projekt, që në fakt nuk synon të përfshijë qendrën e kryeqytetit britanik, por periferinë e tij. Sipas Brawn, është e pamundur të ndalosh për një javë trafikun në qendrën e Londrës, ndaj ai synon të “ndërtojë” një pistë qytetase në zonën e “Greater London”.

“Një garë në qendrën e Londrës është e pamimagjinueshme edhe për ne, por ne po mendojmë për një garë në periferinë e saj. Ky qytet është shumë i madh, një ikonë, ku miliona njerëz qarkullojnë në ët çdo ditë. Ndaj për ne është një mundësi e mirë për të zhvilluar një garë në rrugët e këtij qyteti. Kemi bërë një studim paraprak në zonën e “Greater London”. Kjo nuk do të thotë se ne dëshirojmë të heqim garën legjendare të Silverstone, por të kemi dy gara në Britaninë e Madhe”, tha Brawn.

Burimi: http://www.botasot.info/

Ferrari e nderon Michael Schumacherin

në kategorine Formula 1/Sport

Më 3 janar të vitit 2019, legjenda e Formulës 1, Michael Schumacher, do të festojë 50-vjetorin e tij, edhe pse në kushte jo të zakonshme.

Për këtë arsye, në Muzeun “Ferrari” është krijuar një hapësirë për hapjen e një ekspozite në nder të 7 herë kampionit të botës.

Kjo është mënyra më e mirë, e gjetur nga “Kokëkuyqja” italiane, për të shprehur të gjithë mirënjohjen në drejtim të Schumacherit, që tashmë e ka gdhendur fort emrin e tij në historinë e kësaj skuderie të Formulës 1.

Në 11 sezone me Ferrarin, periudha 1996-2006, piloti gjerman fitoi 5 tituj për pilotë radhazi, në periudhën 2000-2004, ndërkohë që ndihmoi edhe skuadrën italiane të fitojë 6 tituj për konstruktorë.

Në Muzeun “Ferrari”, që do të quhet “Michael 50” dhe që hapet në bashkëpunim me fondacionin “Keep Fighting”, do të ekzpozohen të gjitha momentet e paharruara që 7 herë kampioni i botës ua dhuroi tifozëve të kësaj skuadre.

Por jo vetëm kaq. Në këtë ekspozitë do të tregohet edhe kontributi i madh i dhënë nga Michael Schumacher për zhvillimin e makinave GT, gjatë kohës së qëndrimit të tij në Maranello, si pilot dhe si konsulent.

Burimi: http://www.botasot.info/

50-vjetori i legjendës, Ferrari nderon me një ekspozitë Schumin

në kategorine Formula 1

Më 3 janar të vitit 2019, legjenda e Formulës 1 do të festojë 50-vjetorin e tij, edhe pse në kushte jo të zakonshme.

Për këtë arsye, në Muzeun “Ferrari” është krijuar një hapësirë për hapjen e një ekspozite në nder të 7 herë kampionit të botës.

Kjo është mënyra më e mirë, e gjetur nga “Kokëkuyqja” italiane, për të shprehur të gjithë mirënjohjen në drejtim të Schumacherit, që tashmë e ka gdhendur fort emrin e tij në historinë e kësaj skuderie të Formulës 1.

Në 11 sezone me Ferrarin, periudha 1996-2006, piloti gjerman fitoi 5 tituj për pilotë radhazi, në periudhën 2000-2004, ndërkohë që ndihmoi edhe skuadrën italiane të fitojë 6 tituj për konstruktorë.

Në Muzeun “Ferrari”, që do të quhet “Michael 50” dhe që hapet në bashkëpunim me fondacionin “Keep Fighting”, do të ekzpozohen të gjitha momentet e paharruara që 7 herë kampioni i botës ua dhuroi tifozëve të kësaj skuadre.

Por jo vetëm kaq. Në këtë ekspozitë do të tregohet edhe kontributi i madh i dhënë nga Michael Schumacher për zhvillimin e makinave GT, gjatë kohës së qëndrimit të tij në Maranello, si pilot dhe si konsulent.


Top Channel

Burimi: http://top-channel.tv

Shko lartë