Category archive

Basketboll - page 3

FIBA Europe Cup: Mposhtet Z Mobile Prishtina

në kategorine Basketboll

Z Mobile Prishtina ka pësuar edhe humbjen e dytë në FIBA Europe Cup.

Skuadra nga Kosova, në ndeshjen e xhiros së tretë të fazës së dytë në kuadër të grupit I, është mundur në udhëtim nga skuadra turke, Pinar Karsiyaka.

Pas 40 minutave lojë, Pinar Karsiyaka ka arritur të mposht 107 – 83 Z Mobile Prishtinën.

Kjo është humbja e dytë për Z Mobile Prishtinën në kuadër të grupit I, që po ashtu numëron edhe një fitore./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

19 biznese bëhen bashkë dhe i sigurojnë KB Yllit një transferim të madh

në kategorine Basketboll

Skuadra elitare nga Theranda, KB Ylli, ka kompletuar transferimin e basketbollistit Alban Veseli.

Një nga futbollistët më të mira në basketbollin vendas, Alban Veseli, pjesën e dytë të sezonit do ta kalojë në Therandë, duke veshur fanellën e KB Yllit.

Lajmin për transferimin e Veselit, e ka bërë të ditur skuadra e KB Yllit në rrjetet sociale, përcjell ‘lajmi.net’.

E veçanta e këtij transferimi është bashkimi i 18 bizneseve, që kanë bërë bashkë forcat dhe kanë ndihmuar në transferimin e Veselit.

Njoftimi i KB Yllit në Facebook:

Zyrtare transferi i shum pritur prej qytetarëve erdhi Alban Veseli tash më është pjes e qytetit tonë.

Për të realizuar këtë transfer u përkujdesën biznese dhe tifoz të klubit tonë.

AUTO SERVIS LUANI

HIDROIZOLIMI LUANI

I.ISEFERI

N.T.P THESARI

AM.GROUP

AAB CONSTUCION

VEHA NNT

GANI TRANSPORT

PROFIL METAL

MOBILERIA TE NASERI

LINDI METAL

NNT NITI

MOBILERIA GRANITI

TRIANGLE SHPK

LLAMRIN PUNUES ZYBA

ETIKA

KONTOLLIMI TEKNIK JETA

TERMO ING

SEFERI GRUP

XHEBRAILAT QË GJINDEN NË ZVICËRR

Mir se vjen Alban Veseli në qytetin e basketbollit.

/Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Prishtina sonte shpreson në fitore në FIBA Europe Cup

në kategorine Basketboll

Prishtina do të zhvilloj sonte përballjen e tretë në basketboll në kuadër të FIBA Europe Cup.

Prishtina do të përballet me Pinar Karsiyaka në kuadër të Grupit I.

Ndeshja që starton në ora 18:30, do të zhvillohet në Izmir të Turqisë, raporton larjmi.net.

Prishtina e ka një humbje dhe një fitore në kuadër të FIBA Europe Cup, ndërsa sonte do të ketë një përballje aspak të lehtë.

Lider i Grupit I është S. Oliver Wurzburg me 4 pikë, kurse pozitën e dytë e ndajnë Pinar Karsiyaka dhe Z Mobile Prishtina me nga 3 pikë secili dhe në vendin e fundit është Szolnoki Olaj me 2 pikë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Sot 47 vite më parë u vendos një rekord në NBA, ai nuk është thyer akoma

në kategorine Basketboll

Basketbolli, sidomos liga e NBA, po avancon çdo sezon më shumë.

Dinamika dhe shpejtësia e lojës janë rritur maksimalisht, si dhe lojtarët janë më të përgatitur se asnjëherë më parë.

Rekorde individuale të ndryshme thyhen dita e ditës nga lojtarë si LeBron James, Stephen Curry, Russell Westbrook e James Harden.

Skuadra si Golden State kanë vendosur rekord të fitoreve brenda një sezoni (79), por një rekord ka mbetur që nga viti 1972.

Sot 47 vite më parë skuadra e LA Lakers kishte mposhtur atë të Atlanta Hawks, për fitoren e 33 radhazi asokohe. Ajo është seria më e gjatë pa humbje në NBA, transmeton lajmi.net.

Lakers asokohe drejtoheshin nga trajneri Bill Sharman, për ta mbyllur sezonin me 69 fitore dhe 13 humbje.

Lojtarët më të dalluar padyshim ishin Jerry West dhe Wilt Chamberlain. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Steph Curry vazhdon ta shkruajë historinë në NBA

në kategorine Basketboll

Stephen Curry edhe këtë sezon po vazhdon me paraqitjet e jashtëzakonshme të tij.

Organizatori i lojës së Golden State mbrëmë ka pasur një tjetër paraqitje spektakolare, në ndeshjen kundër Sacramento Kings.

Amerikani realizoi plotë 42 pikë për të ndihmuar skuadrën e tij në triumfin  123:127, shkruan lajmi.net.

Nga këto 42 pikë të realizuara nga Curry, 30 ishin nga gjuajtjet për tri pikë (10 tre pikësha).

Me këto 10 gjuajtje të sakta nga distanca, Curry e ka tejkaluar Kyle Korver për pozitën e katërt, në listën e lojtarëve me më së shumti tre pikësha të realizuar në histori të NBA.

Lojtarit të Golden State tashmë i nevojiten vetëm pesë tre pikësha për tu barazuar me Jason Kid për pozitën e tretë.

Kësisoj para tij do të mbesin vetëm dy nga më të mirët në histori, Reggie Miller dhe Ray Allen. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Erdogan tregon ashpërsinë e tij edhe me yllin e NBA

në kategorine Basketboll

Ylli i NBA, Enes Kanter duket se do të jetë pishman për kritikat e tij ndaj presidentit të Turqisë, Recep Tayip Erdogan.

Qendra e New York Knicks në korrik të vitit 2017 kishte kritikuar presidentin turk me anë të një postimi në “Twitter”, dhe që nga atëherë gjërat nuk kanë ecur mirë në raportet e tij me qeverinë turke.

Në maj të vitit 2017, lojtarit të NBA i është anuluar pasaporta nga ambasade turke, transmeton lajmi.net.

Pastaj, po atë muaj, ishte lëshuar një urdhër arresti nga qeveria turke për lojtarin e Knicks.

Në qershor të vitit 2018, problemet për Kanter kanë vazhduar, pasi babai i tij ishte arrestuar nga qeveria e Turqisë.

Si pasojë e gjithë këtyre problemeve, lojtari ka bërë të ditur se nuk do të jetë pjesë e skuadrës së New York Knicks për ndeshjen që ata do ta luajnë në Londër. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Lojtari më në formë në NBA i gatshëm ta sfidojë “The Rock” në Wrestling

në kategorine Basketboll

Lojtari më në formë në NBA i gatshëm ta sfidojë “The Rock” në Wrestling

Lojtari më në formë në NBA aktualisht, Giannis Antetokounmpo ka lëshuar një deklaratë jashtëzakonisht interesante.

Ylli i Milwaukee Bucks ka komentuar mbi legjendën e “WWE”, “The Rock”, duke thënë se do ta vriste atë në një duel.

Anetokounmpo ka thënë se jo vetëm se do ta mundte legjendën e Wrestlingut por me shaka ka thënë se do ta vriste atë, shkruan lajmi.net.

Tutje greku ka thënë se ka qenë një fans i madh i punës së Dwyane Johnson në fizikun e tij dhe do të dëshironte që ai të shkonte në Milwaukee dhe të bënte një seancë stërvitore me të së bashku.

Edhe Antetokounmpo është një nga ata që ka bërë një ndryshim drastik në pamjen e fizikut të tij.

Do të ishte jashtëzakonisht interesante nëse do të shihnim një luftë mes Antetokounmpos dhe “The Rock”. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Intervista e papublikuar e Jordanit, ku fliste për lojtarin më të mirë në histori të NBA

në kategorine Basketboll

Intervista e papublikuar e Jordanit, ku fliste për lojtarin më të mirë në histori të NBA

Michael Jordan nuk e ka konsideruar veten asnjëherë si basketbollisti më i mirë në histori të NBA.

Në një intervistë të vitit 2009 për gazetarin Micahel Wilbon, të papublikuar më parë, e cila doli në dritë vetëm pak ditë më parë, Michael Jordan ka thënë se nuk konsiderohet si lojtari më i mirë në histori.

Jordan siguroi se ai nuk është më i miri i të gjitha kohërave nga respekti për të gjithë ata basketbollist që luajtën para tij dhe me të cilët nuk kishte mundësi për të konkurruar, për të përcaktuar se kush është lojtari më i mirë.

Kjo deklaratë e respektuar e Michael ndryshon shumë nga ajo e bërë disa ditë më parë nga ylli i LA Lakers, LeBron James, i cili cilësoi veten si më të mirin në histori.

Megjithatë, Jordan rreth kësaj deklarate të LeBron ende nuk ka ndonjë reagim.

“Nëse më pyet mua, unë kurrë nuk do të them se jam më i miri, sepse unë kurrë nuk kam luajtur kundër të gjithëve që kanë përfaqësuar ligën para Michael Jordan”, ka deklaruar ish basketbollisti i Chicago Bulls./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Njihuni me transferimin e fundit të Z Mobile Prishtinës

në kategorine Basketboll

Z Mobile Prishtina ka siguruar shërbimet e një basketbollisti shumë cilësor.

Skuadra nga kryeqyteti i Kosovës, po vazhdon të përgatitet për pjesën e dytë të sezonit në Superligën e Kosovës, e në veçanti për garat e Evropës.

Kryeqytetasit në faqen zyrtare të klubit kanë njoftuar se kanë siguruar shërbimet e basketbollistit Muhama Ahmed Bashir, shkruan lajmi.net.

Ky është njoftimi i plot i Z Mobile Prishtinës:

Muhamad Ahmed Bashir lojtari më i ri i Z Mobile Prishtina

Ahmed Bashir është i gjatë 2.01 m, peshon 95 kg dhe luan në pozitën Alo

Ishte ndër lojtarët më të dalluar në St. John’s University në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku kishte një mesatare prej 11.7 pikëve, 4.5 kërcimeve, 1.21 astimeve

Shquhet për lojen e ti në mbrojtje dhe ngulitjet atraktive

Mire së vjen në shtëpine e Kampionëve Ahmad Bashir./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Edhe në moshën 34 vjeçare, LeBron James lider në votat për “All Star Game”

në kategorine Basketboll

Edhe në moshën 34 vjeçare, LeBron James lider në votat për “All Star Game”

Votimet për ndeshjen më interesante në NBA, “All Star Game” janë duke vazhduar.

Kjo ndeshje do të jetë numër 68 e ndeshjeve “All Star” dhe do të zhvillohet në Charlotte.

Për këtë ndeshje, tifozët kanë të drejtë të zgjedhin lojtarët  që duan të shohin, duke pasur të drejtë të votojnë nga 10 emra për çdo ditë, deri në mbylljen e votimeve.

Në rezultatet e para të publikuara, është edhe këtë vit ylli LeBron James që prinë në numrin e votave të marra, shkruan lajmi.net.

Ylli i Lakers është votuar plot 1,083,363 herë, duke qenë kështu lider në konferencën perëndimore dhe në total.

Kurse, në konferencën lindore, lider në vota është Giannis Antetokounmpo me 991,581 vota.

Interesant është edhe fakti i rikthimit të Derrick Rose në mesin e më të votuarve. Gjithashtu, i riu Luka Doncic është i katërti në konferencën perëndimore. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

ZYRTARE: Z Mobile Prishtina tërhiqet nga garat në Ligën Ballkanike

në kategorine Basketboll

Z Mobile Prishtina ka vendosur të tërhiqet nga garat në Ligën e Ballkanike.

Skuadra nga kryeqyteti, nuk do të jetë më pjesë e Ligës Ballkanike, edhe pse kishte konfirmuar pjesëmarrjen për sezonin 2018/2019,

Faqja zyrtare e Ligës Ballkanike, ka njoftuar se Z Mobile Prishtina ka vendosur të tërhiqet nga garat

“Më 1 janar KB Z Mobile Prishtina e ka dërguar një e-mail në drejtim të menaxhmentit të BIBL-së duke njoftuar se menaxhmenti i klubit nuk mund të arrijë marrëveshje me Federatën e Basketbollit të Kosovës rreth programit dhe orarit të ndeshjeve në ligën lokale, por edhe në FIBA Europe Cup e BIBL, prandaj detyrohen të tërhiqen nga BIBL”, njofton Liga Ballkanike, përcjell ‘lajmi.net’.

Angazhimet në FIBA Europe Cup, ku skuadra e Prishtinës ka shkruar historinë, kanë shtyrë kryeqytetasit që të tërhiqen nga Liga Ballkanike, garë të cilën e kanë fituar në të kaluarën./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Intervistë me Ismailin, djaloshin që shkroi historinë me Kosovën U-18 dhe Z Mobile Prishtinën

në kategorine Basketboll

Intervistë me Ismailin, djaloshin që shkroi historinë me Kosovën U-18 dhe Z Mobile Prishtinën

Viti 2018 ishte një vit jashtëzakonisht i mirë për basketbollin kosovar. Kosova arriti suksese si në kuadër të klubeve ashtu edhe me përfaqësuese.

Skuadra e Z Mobile Prishtinës dhe Përfaqësuesja e Kosovës U-18 ishin skuadrat që shkruajtën historinë e basketbollit kosovar.

Prishtina, për të dytin vit radhazi është paraqitur në parakualifikimet e “Basketball Champions League”, ku për fat të keq është eleminuar. Por, këtë vit, ata kanë vazhduar në “FIBA Europe Cup”, ku kaluan raundin e parë, duke u bërë kështu skaudra e parë kosovare që paraqitet në mesin e 16 skuadrave më të mira të këtij kompeticioni.

Një lojtar i cili falë punës dhe fatit të tij ishte pjesë e të dy këtyre skuadrave për të përjetuar emocionet e këtyre sukseseve është Meriton Ismaili.

Lajmi.net ka siguruar një intervistë me basketbollistin premtues, në të cilën 18 vjeçari ka tregur për ndjesinë e tij gjatë këtij rrugëtimi dhe për punën e palodhshme që ai ka bërë gjatë disa viteve, për të arritur deri në këtë pikë.

Përkundër sukseseve, Ismaili sigurisht se nuk mund të harronte njeriun që sipas tij ka meritat më të mëdha për sukseset e tij, trajnerin me të cilin ai punoi individualisht për shumë kohë, Albert Sylejmani.

Më poshtë mund ta lexoni intervistën e plotë me Meritonin.

LAJMI.NET: Si e komentoni suksesin tuaj me Z Mobile Prishtina?

Ismaili: Suksesi me Prishtinën ishte një arritje shumë e madhe për mua. Ishte viti im i parë që luajta me skaudrën e parë dhe po në këtë vit arritëm që të fitojmë Kupën e Kosovës. Në vazhdim, unë rregullisht isha pjesë e skuadrës së parë edhe në garat ndërkombëtare. Edhe aty arritëm sukses duke kaluar raundin e parë dhe ishte një ndjesi e veçantë.

LAJMI.NET: Po suksesi me Kosovën? Si ishte ndjenja ta stolisësh vendin tënd me medaljen e artë?

Ismaili: Po sigurisht se ishte një ndjenjë e jashtëzakonshme. Këtë sukses e konsideroj si suksesin më të madh, pasi me Kosovën u shpallëm edhe kampionë evropian të divizionit C, por edhe ndjesia e përfaqësimit të shtetit tënd e bën rëndësinë më të madhe.

LAJMI.NET: Në fund të vitit, nga Komuna e Prishtinës pranove çmimin si “Shpresa e Vitit” për 2018, cili ishte çelësi i gjithë këtij suksesi?

Ismaili: Padyshim se eksperienca e kampionatit evropian me U-18 si dhe paraqitjet me Prishtinën më ndihmuan shumë të formohem si lojtar. Unë fitova një vend edhe në përfaqësuesen A të Kosovës, dhe në ndeshjen kundër Rumanisë isha startues, duke u bërë lojtari më i ri në një lojë kombëtare. Të gjitha këto më ndihmuan shumë, por unë duhet të falenderoj dikë në veçanti. Është trajneri Albert Sylejmani personi me të cilin kam bërë stërvitje individuale për një kohë të gjatë. Gjithashtu falenderoj familjen për mbështetjen që më kanë dhënë në çdo hap.

LAJMI.NET: Cili është synimi i Meritonit?

Ismaili: Unë do të vazhdoj me punën e palodhshme dhe do të mundohem që të jap kontributin tim me skuadrat aktuale. Por, shpresoj se një ditë do të jem i gatshëm të paraqitem në ndonjë skuadër të EuroLeague.

Lajmi.net gjithashtu ka siguruar edhe një intervistë me trajnerin Albert Sylejmani, i cili ka qenë personi kyç për suksesin e Meritonit.

Sylejmani, i cili së fundmi është emëruar trajner i përfaqësues së Kosovës U-16 ka treguar për lajmi.net se si ia doli që të punojë dhe të nxjerrë maksimumin nga Meritoni.

Ai madje ka komentuar edhe trajnerin Mulaomerovic dhe besimin që ai po jep për lojtarët e rinj në Kosovë, duke e cilësuar si të rëndësishëm për pjekjen e tyre në lojë.

Më poshtë mund ta lexoni intervistën e plotë me trajnerin Sylejmani.

LAJMI.NET: Meritoni aktualisht është një prej basketbollistëve më premtues në Kosovë, gjë për të cilën u shpërblye edhe nga Komuna e Prishtinës. Cila është ndjenja jote si trajner për suksesin e tij?

Sylejmani: Besoj se puna që ka bërë Meritoni me mua për 4 vite me radhë dhe mundi jonë u shpërblyen këtë vit për shkak se me skuadrën Prishtina e Re kategoria U18 fitoi Kupën e Kosovës dhe u shpall MVP i garës. Për këto vite kemi ushtruar pothuajse çdo ditë në ora 06:00 të mëngjesit dhe më besoni se nuk ka qenë aspak e lehtë, por dëshira dhe vullneti për të arritur rezultate sa më të mira kanë qenë ndihmesë në rrugëtimin e Meritonit. Poashtu, Meritoni ka qenë lojtari kyç edhe me përfaqësuesen U18 ku pati paraqitje shumë të mira në çdo aspekt.

LAJMI.NET: Nga të gjithë lojtarët e rinj që ke punuar me ta, cila është pika e fortë e Meritonit që ia mundëson atij paraqitjet në këto nivele të lojës?

Sylejmani: Meritoni ka karakter shumë të fortë, i pranon vërejtjet dhe sugjerimet e trajnerit gjë që e bën më të lehtë punën e trajnerit.

LAJMI.NET: A mendoni se besimi i Mulaomerovic për lojtarët e rinj është ajo që i mungoi basketbollit tonë në të kaluarën? A ishte kjo një pikë kyçe për suksesin e Meritonit?

Sylejmani: Padyshim që trajneri Damir Mulaomerovic po i jep hapësirë disa lojtarëve të rinj, në veçanti Meritonit, por ky besim i tij po justifikohet me formën e mirë që po kalon Meritoni.

LAJMI.NET: Së fundmi jeni emëruar trajner i përfaqësueses U-16. Në të kaluarën keni arritur suksese si udhëheqës i gjeneratës U-18, kujtojmë suksesin në Mal të Zi, Holandë dhe Austri. Cili është synimi dhe ku mendoni se mund të arrini me U-16?

Sylejmani: Në atë kohë derisa unë isha selektor për U18 kemi pasur gjeneratën e lojtarëve 1995/96, gjeneratë që do ta kërkojmë gjatë tek gjeneratat e reja. Në atë përfaqësuese kishim edhe gjatësi që sot na mungon, poashtu edhe vullneti për punë tek të rinjët ishte më i madh sesa në ditët e sotme.

Ndërsa këtë vit synimi im me përfaqësuesen U16 është që të krijoj një përfaqësuese të përgatitur mirë në aspektin fizik, të jenë luftarak dhe të japin maksimumin e tyre për përfaqësim sa më dinjitoz në kampionatin Evropian.

Shpresojmë që të dy të lartëpërmendurit të vazhdojnë me sukseset në karrierën e tyre. Puna e Meritonit do t’i sillte skuadrave kosovare suksese dhe trofe, mirëpo puna e Sylejmanit do t’i sigurojë Kosovës brezat e rinj edhe për një kohë të gjatë. /Taulant Gashi/ Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net/

Carter ka shkruar historinë në NBA, shikoni çfarë arriti 41 vjeçari

në kategorine Basketboll

Vince Carter është një nga veteranët e NBA, që ende nuk po mendon të dorëzohet.

Carter, i cili në karrierën e tij shquhet për “ngulitjet” e tij, mbrëmë ka shkruar historinë në NBA.

Veterani, në ndeshjen kundër Cleveland Cavaliers, ka realizuar 21 pikë, që përkthehet si më së shumti në këtë sezon për të, shkruan lajmi.net.

Por, përkundër kësaj, këto 21 pikë janë historike, pasi që Carter është lojtari më i vjetër që realizon më shumë se 20 pikë në një ndeshje të NBA.

Vince këto numra i arriti saktësisht në moshën e 41 vjetëve dhe 337 ditëve.

Sigurisht se pensionimi i anëtarit të Atlanta Hawks do të jetë një humbje e madhe për botën e basketbollit. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Ismaili, 18 vjeçari që la mbrapa edhe Dardan Berishën

në kategorine Basketboll

Meriton Ismaili është njëri nga basketbollistët e Kosovës që pati vitin më të suksesshëm.

18 vjeçari ishte pjesë e kombëtares së Kosovës U-18, ku u shpallën kampionë të Evropës, në divizionin C.

Gjithashtu, Meritoni ka vazhduar sukseset e tij edhe me Z Mobile Prishtina, ku tashmë po paraqiten në FIBA Europe Cup.

Por, anash sukseseve me skuadrat e tij, djaloshi nga Prishtina ka shkëlqyer edhe në statistikat individuale, shkruan lajmi.net.

Ai ka qenë lojtari më i saktë në gjuajtjet për tri pikë, në pjesën e parë të edicionit 2018/19.

Ismaili ishte i saktë në 19 nga 39 tentimet e tij këtë edicion. Kjo ndryshe përkthehet si 48.7 %.

Kështu, 18 vjeçari ka lënë mbrapa tij në këtë statistikë yje si Dardan Berisha. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron injoron paralajmërimet nga NBA, tash në “Twitter” “flirton” me Leonard

në kategorine Basketboll

LeBron injoron paralajmërimet nga NBA, tash në “Twitter” “flirton” me Leonard

Javëve të fundit ka bërë bujë në mediet botërore një afrim i LeBron James me yllin e New Orleans Pelicans, Anthony Davis.

Është folur shumë për një bashkim të forcave të tyre tek skuadra e Los Angeles Lakers.

Këto zëra i ushqyen edhe më shumë dyshja e lartpërmendur, të cilët pas ndeshjes që patën me njëri tjetri, darkuan në një nga restaurantet e Los Angeles.

Pas kësaj, “mbreti James” ka thënë se ai do të kishte dëshirë të luante edhe me lojtarë të tjerë, duke përmendur emrat si Durant, Butler, Leonard apo Doncic.

Për këtë rast pati një reagim edhe nga NBA, të cilët kanë tërhequr vërejtjen duke thënë se çdo “ngacmim” i lojtarëve që janë nën kontratë, do të konsiderohet si shkelje e rregullave, transmeton lajmi.net.

Megjithatë, LeBron duket se nuk ka përfillur rregullat dhe ka postuar një tjetër video në “Twitter”, e cila video ka në qendër të vëmendjes yllin e Toronto Raptors, Kawhi Leonard.

Mbetet të shihet nëse asociacioni më i madh i basketbollit në botë do të ketë ndonjë reagim për këtë postim të James. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Harden mund të shpallet përsëri MVP, këto janë statistikat e tij në nëntë ndeshjet e fundit

në kategorine Basketboll

Harden mund të shpallet përsëri MVP, këto janë statistikat e tij në nëntë ndeshjet e fundit

MVP i sezonit të kaluar, James Harden, po vazhdon me paraqitjet e tij të jashtëzakonshme edhe këtë sezon.

Harden ka shpërthyer në nëntë ndeshjet e fundit me skuadrën e tij, me paraqitjet e tij që i shërbyen edhe Rockets për të rigjetur formën.

“The Beard”në nëntë ndeshjet e fundit ka qenë i pandalshëm duke regjistruar 39.2 pikë për ndeshje, raporton “Bleacher Report”, transmeton lajmi.net.

Në këto nëntë ndeshje, Houston Rockets kanë shënuar plotë tetë fitore dhe vetëm një humbje.

Tashmë, Rockets në 34 ndeshje realizojnë 19 fitore anash 15 humbjeve.

Nëse Harden vazhdon me paraqitjet e tij spektakolare, sigurisht se skuadra do të vazhdojë të ngjitet në klasifikimin e konferencës perëndimore të NBA. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Dardan Berisha, lojtari i javës në FIBA Europe Cup

në kategorine Basketboll

Dardan Berisha ka marr një lajm fantastik nga FIBA Europe Cup.

Dardan Berisha është zgjedhur në mesin e lojtarëve më të mirë në formacionin e javës në FIBA Europe Cup.

Basketbollisti kosovar mori vota më së shumti nga tifozët, për tu futur në formacionin e javës të raundit të dytë të garës ndërkombëtare, shkruan “lajmi.net”.

Berisha shënoi 17 pikë, 5 gjuajtje dhe gjashtë asistime në raundin e dytë të FIBA Europe Cup.

Basketbollisti kosovar i fitoi 58% të votave, duke lënë pas vetes katër basketbollistë të tjerë të klubeve tjera. /Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net/

Shenjat që tregojnë se Davis po kalon tek Lakers

në kategorine Basketboll

Anthony Davis duket se nuk është aq larg kalimit në Los Angeles Lakers.

Ylli i Pelicans fillimisht ka hedhur poshtë këto zëra, duke thënë se e vlerëson pëlqimin nga LeBron James mirëpo është i fokusuar tek skuadra e tij.

Por, veprimet e tij kanë qenë të ndryshme nga fjalët që ai ka thënë pasi lojtari është afruar shumë me skuadrën e Lakers.

Raportohet se pas ndeshjes Lakers – Pelicans, LeBron dhe Davis kishin darkuar së bashku në Los Angeles, transmeton lajmi.net.

Gjithashtu, Davis është përfshirë në disa komente në rrjetet sociale me “mbretin James” dhe Kyle Kuzma, të dy këta anëtar të Lakers.

James e kishte ngacmuar Davis duke komentuar në një video të Kuzma, i cili kishte postuar “ngulitjen” e tij në mbrojtjen e Davis, duke shkruar “mbrojtje e dobët (James) “.

Këtu kishte reaguar AD duke shtuar “Nuk ishte maksimumi” dhe duke shtuar të qeshura.

Mbetet të shihet nëse me të vërtetë këto janë shenja që palët po arrijnë një marrëveshje prapa syve të medieve.  /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Prishtina e gatshme për ndeshjen e radhës në FIBA Europe Cup

në kategorine Basketboll

KB Prishtina të mërkurën rikthen emocionet e FIBA Europe Cup në Prishtinë.

Ndeshja luhet të mërkurën në ora 19:00 në Prishtinë

Klubi i Basketbollit nga kryeqyteti Z Mobile Prishtina të mërkurën do ta ketë ndeshjen e radhës në kuadër të FIBA Europe Cup ndaj kampionit të shumëfishtë Hungarez Szolnoki Olaj, shkruan “lajmi.net”.

Prishtina që tashmë luan në raundin e dytë të kësaj gare të madhe ndërkombëtare në ndeshjen e parë humbi në Gjermani dhe tashmë është pikërisht momenti i duhur për tu kthyer me një fitore eventuale ndaj ekipit Hungarez.

Plisat kanë premtuar atmosferë sikur asnjëherë më parë në këtë vit dhe salla pritet të jetë plotë e përplot me tifozë në mbështetje të Prishtinës e cila pritet të luftojë deri në momentet e fundit edhe në raundin e dytë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Ky është plani i Lakers për të bashkuar James dhe Davis

në kategorine Basketboll

Los Angeles Lakers janë duke përgatitur një mega ofertë për të afruar në skuadër yllin Anthony Davis.

LeBron James tash e katër vite ka udhëhequr skuadra me një fond të lojtarëve jo  aq të mirë deri në finale.

Tashmë, Lakers po mendojnë që “mbretit” t’i sjellin në ndihmë njërin prej kandidatëve kryesorë për MVP, Anthony Davis.

Ata po ruajnë zgjedhjet e para të lotarisë së drafteve, si dhe top lojtarët e rinj, në mënyrë që t’i ofrojnë për super qendrën, Davis.

AD ka qenë bartës i lojës së Pelicans tash e disa vite. Me LeBron dhe Davis, Lakers do të ishin pretendenti kryesorë për titull.

Mbetet të shihet nëse kjo dëshirë e drejtuesve të Lakers do të realizohet, pasi transferimi i Trevor Ariza me gjasë do të dështojë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron dhe Lonzo shkruajnë historinë për fitoren e 18 të Lakers  

në kategorine Basketboll

Të udhëhequr nga LeBron James, LA Lakers ka shënuar edhe fitoren e 18-të këtë edicion.

Ata kanë mposhtur Charlotte Hornets të Michael Jordan, me rezultatin 100:128.

Në këtë takim, ishin LeBron James dhe Lonzo Ball që shkruan historinë tek skuadra e Lakersave.

“Mbreti James” me 24 pikë, 12 kërcime dhe 11 asistime, kurse Lonzo me 16 pikë, 10 kërcime dhe 10 asistime, janë dyshja e parë tek Lakers që arrijnë triple – double brenda një ndeshje, që nga koha kur Magic Johnson dhe Kareem Abdul – Jabbar e kanë bërë këtë në 1982.

Kjo gjithashtu është vetëm hera e dytë që Lakers arrijnë ta bëjnë këtë gjë të jashtëzakonshme.

Pra, kjo është fitorja e 18 e Los Angeles Lakers në 29 ndeshje të luajtura këtë sezon.

Ndeshjen e radhës ata do ta luajnë kundër Washington Wizards. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Tre lojtarët që po kërkohen nga LA Lakers

në kategorine Basketboll

Los Angeles Lakers e kanë nisur mjaftë mirë edicionin e ri në NBA.

Ata nën udhëheqjen e LeBron James kanë shënuar 17 fitore në 27 ndeshje këtë vit.

Megjithatë, duket se edhe pas ardhjes së Tyson Chandler, skuadra nuk është kompletuar akoma ashtu si drejtuesit dëshirojnë.

Në listën e dëshirave të Lakers janë edhe tre emra të tjerë: Trevor Ariza, Terrenc Rose dhe Wayne Ellington.

Për interesimin e Lakers për Ariza, ESPN ka shkruar këtë javë, duke thënë se Lakers veçse kanë filluar bisedimet me Phoenix Suns, transmeton lajmi.net.

Ai qëndron si objektivi kryesorë aktualisht, megjithatë edhe Terrenc Rose dhe Wayne Ellington mund të jenë emrat që shkojnë drejt “Staples Center”. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Prishtina mposhtet nga Wurzburg në FIBA Europe Cup

në kategorine Basketboll

Prishtina ka pësuar humbje në FIBA Europe Cup.

Prishtina është mposhtur në udhëtim te S. Oliver Würzburg në basketboll.

Çereku i parë u takoi vendaseve, që ishin për katër pikë më të mirë se prishtinasit, 24:20, raporton “lajmi.net”.

Wurzburg vazhdoi me tempo të mirë të lojës ndaj Prishtinës, duke e mbyllur edhe atë në epërsi prej dy pikësh, 40:38.

Skuadra gjermane arriti ta thellojë epërsinë në çerekun e tretë ndaj prishtinasve, duke e mbyllur atë me erpsinë, 68:61.

Oliver Würzburg e mbylli ndeshjen e fitore, ku rezultati i çerekut të katërt ishte, 95:77.

Prishtina është ende pa pikë në FIBA Europe Cup, ndërsa grupit i prinë, Pinar Karsiyaka, me dy pikë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Fundi i një historie të mrekullueshme: LeBron dhe Wade sonte përballen për herë të fundit

në kategorine Basketboll

Fundi i një historie të mrekullueshme: LeBron dhe Wade sonte përballen për herë të fundit

Një prej dysheve ikonë të NBA, LeBron James dhe Dwyane Wade, do të luajnë përballë njëri tjetrit për herë të fundit.

Los Angeles Lakers do të jenë nikoqirë të Miami Heat, të hënën mbrëma (të martën në mëngjes sipas kohës sonë), për ndeshjen e radhës në NBA.

LeBron James nën ngjyrat e Lakers  dhe Wade nën ngjyrat e Heat do të jenë përballë njëri tjetrit, për herë të fundit, pasi ky i fundit do t’i japë fund karrierës së tij në fund të këtij sezoni.

Lojtarët më herët kanë luajtur krahas njëri tjetrit tek Miami Heat, ku janë shpallur dy herë kampionë.

Ata do të mbesin si një prej dysheve më të mira në histori të ligës më të fortë të basketbollit.

Para ndeshjes së fundit ndërmjet tyre ( të 30-ës në total), lojtarët janë shprehur tejet të emocionuar.

“Emocionuese” ka thënë Wade duke buzëqeshur, transmeton lajmi.net.

“Jam i emocionuar të luaj kundër Lakers. Sigurisht se LeBron do të jetë aty dhe është ndeshja jonë e fundit kundër njëri tjetrit, kështu që kjo do të jetë ekstra speciale në krahasim me ndeshjet tjera. Nuk mund të them se është një nga 82 ndeshjet. Është më shumë” ka thënë tutje ylli i Miami.

“Do të jetë një ndeshje ku do të luaj jo vetëm kundër shokut tim më të mirë, por me një nga lojtarët më të mirë në histori” ka përfunduar ai.

Në anën tjetër, James është shprehur i lumtur dhe i mërzitur njëkohësisht.

“Është ndjenjë e mirë. Është ndjenjë e mirë, por njëkohësisht e hidhur. Është mirë sepse gjithmonë kam dëshirë të jem në parket me vëllanë tim. Ne ndërtuam një lidhje të veçantë që nga viti 2003, dhe filluam nga aty. Kurse pjesa e hidhur është se do të jetë hera e fundit që ndajmë të njëjtin parket. Nganjëherë është thjesht kimi. Ndonjëherë nuk mund ta shpjegosh” ka thënë “Mbreti James”, transmeton lajmi.net.

Në ndeshjet e ndërsjella, James ka regjistruar 28.5 pikë për ndeshje , 5.6 kërcime, 7.3 asistime, 1.1 topa të vjedhur, 0.5 bllokada dhe 1.4 tre pikësha për lojë.

Wade në anën tjetër ka regjistruar 25.8 pikë për ndeshje, 4.9 kërcime, 5.8 asistime, 2.3 topa të vjedhur dhe 0.9 bllokada. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron James shkruan historinë me Lakers

në kategorine Basketboll

33 vjeçar dhe LeBron James nuk ka të ndalur në ligën më të fortë të basketbollit, NBA.

“Mbreti” tashmë po paraqitet nën ngjyrat e LA Lakers, ku e ka filluar për mrekulli sezonin e ri 2018/19.

Madje, James ka shkruar historinë në skuadrën e Lakers, duke u bërë lojtari me startin më të mirë në skuadër.

Ai ka kaluar legjendat si Kareem Abdul Jabbar dhe Shaquille O’Neal, për tu bërë lojtari që ka shënuar më së shumti pikë në 25 ndeshjet e para me skuadrën, shkruan “thesportsrush”, transmeton lajmi.net.

Në total, “Mbreti James” ka realizuar plotë 717 pikë në 25 ndeshjet e para, duke lënë prapa Abdul Jabbarin i cili ka 714 (sezoni 1975/76) dhe Shaquille O’Neal me 642 (1996/97).

James ka qenë impresionues këtë sezon me Lakers. Ai udhëheq skuadrën në 10 kategori të ndryshme ( duke përjashtuar vetëm bllokadat).

Lakers momentalisht nën lidershipin e LeBron pozicionohen në vendin e 15 në NBA sa i përket aspektit ofenziv kurse në fazën defensive ata renditen të tetit. /Lajmi.net/

 

Burimi: http://lajmi.net/

Shko lartë