Category archive

Basketboll - page 2

Alarmohet NBA: Durant mund t’i bashkohet skuadrës së Lakers

në kategorine Basketboll

Los Angeles Lakers mund të bëjnë një lëvizje të madhe në fund të këtij sezoni, gjatë verës.

Raportimet e fundit nga SHBA bëjnë të ditur se ylli i ligës më të fortë të basketbollit në botë, Kevin Durant, mund t’i bashkohet Lakers, transmeton lajmi.net

Aktualisht, KD paraqitet me skuadrën e Golden State Warriors, ku edhe këtë edicion do të synojë që të shpallet kampion.

Megjithatë, ka disa zëra që thonë se lojtari do të konsiderojë largimin nga Golden State qysh në sezonin e ardhshëm.

“KD fillimisht do të takohet me Warriors, pastaj me Lakers dhe Clippers. Ideja është, nëse Durant Vendos të largohet, atëherë ai do të bashkohet me Lakers, sepse me Lebron James mund të ngritin shanset për titullin” thuhet në mediet amerikane, transmeton lajmi.net.

Skuadra e Lakers ka mjaftueshëm hapësira në skuadër që të nënshkruaj edhe me një lojtar, me kontratë maksimale.

Sigurisht se skuadra nga Los Angeles do të shqyrtojë mundësinë për të transferuar Kevin Durant. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Harden vazhdon me shifra ‘magjike’ për triumfin e Rockets ndaj Kings

në kategorine Basketboll

James Harden ka treguar edhe një paraqitje të jashtëzakonshme në triumfin e Houston Rockets ndaj Sacramento Kings.

Rockets kanë shënuar fitore me rezultatin 119 – 108, në një natë ku spektaklin e vodhi ylli i Rockets, Harden, shkruan lajmi.net.

Për të treguar se këtë sezon nuk ka mbrojtje të denjë për të, ‘The Beard’ realizoi një triple – double 50 pikëshe.

Ai kontribuoi në fitoren e skuadrës së tij me 50 pikë të shënuara, për të shtuar edhe 11 kërcime dhe 10 asistime.

Kjo është hera e pestë në karrierën e tij që James Harden ka arritur të regjistrojë një triple double duke shënuar 50 pikë.

Pjesa tjetër e lojtarëve në historinë e NBA e kanë bërë një gjë të tillë 9 herë, dhe këto shifra tregojnë për sezonin e madh që po e kalon ylli i Rockets.

Me këtë fitore, skuadra e Houston Rockets përmirëson rekordin në 49 fitore dhe 28 humbje në 77 ndeshje, për pozitën e tretë në konferencën perëndimore. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Lakers marrin një vendim befasues për LeBron James

në kategorine Basketboll

Skuadra e Los Angeles Lakers ka marrë një vendim shumë befasues lidhur me yllin e skuadrës LeBron James.

‘Mbreti’ James ishte i pasuksesshëm në tentimin e tij për të rikthyer skuadrën e Lakers në garat e ‘play off’ dhe kjo gjë nxiti shumë kritika.

Pas këtyre ngjarjeve, drejtuesit e skuadrës nga Los Angeles kanë marrë një vendim që nuk pritej në lidhje me James.

Lakers kanë njoftuar se do ta mbajnë LeBron James jashtë parketit për pjesën e mbetur të sezonit, përcjell lajmi.net.

Me siguri se ky vendim do t’iu sjellë humbje skuadrës pasi shumë tifozë kanë siguruar biletat për shkakun e ‘mbretit’.

James ka bërë të ditur se do të përgatitet qysh nga tani për një kundërpërgjigje sezonin e ardhshëm. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

KB Bashkimi e fiton derbin lokal ndaj KB Ponto Prizreni

në kategorine Basketboll

KB Bashkimit i ka takuar derbi lokal i Prizrenit, duke e mundur skuadrën e Pontos.

Derbi lokal i Prizrenit i zhvilluar në ‘Sezai Surroi’ i ka takuar skuadrës së KB Bashkimit, që mposhti Ponton me rezultat 91:84.

Kjo fitore e Bashkimit e mban të hapur garën për vendin e katërt, që dërgon në ‘Play Off’.

KB Bashkimi renditet në vendin e pestë, ndërsa KB Ponto me një pikë më shumë në vendin e katërt.

Më të dalluarit te Bashkimi ishin Jordan Capps me 26 pikë, 6 kërcime dhe 4 asistime, Drilon Hajrizi me 15 pikë, 9 kërcime e 8 asistime dhe Michael Martin me 15 pikë, 3 kërcime dhe 3 asistime./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Doncic me shifra të jashtëzakonshme: Parakalon ‘mbretin’ James, ‘kërcënon’ Magic Johnson

në kategorine Basketboll

Doncic me shifra të jashtëzakonshme: Parakalon ‘mbretin’ James, ‘kërcënon’ Magic Johnson

Ylli slloven, Luka Doncic, po regjistron një sezon të jashtëzakonshëm në ligën më të fortë të basketbollit në botë, NBA.

Doncic i cili iu bashkua skuadrës së Dallas Mavericks, ka vazhduar formën e jashtëzakonshme që e kishte tek Real Madrid.

Në fitoren e mbrëmshme të Dallas Mavericks ndaj Golden State Warriors, Doncic realizoi shifra ‘triple – double’, me 23 pikë, 11 kërcime dhe 10 asistime, shkruan lajmi.net.

Kjo ishte hera e gjashtë që ai ka regjistruar ‘triple double’ këtë sezon, duke parakaluar LeBron James në një statistikë.

Lojtarët me më së shumti ‘triple double’ para se të mbushin 21 vjeç tashmë janë Magic Johnson me 7, Luka Doncic me 6 dhe LeBron James me 5, përcjell lajmi.net.

Kështu, ylli i Sllovenisë dhe i Dallas Mavericks, është në rrugë të mirë që të fitojë çmimin individual ‘Rookie of the Year’, i cili ndahet për lojtarin më të mirë që luan sezonin debutues në NBA. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Mbetet jashtë fazës ‘play off’ për herë të parë pas 14 viteve, ky është reagimi i LeBron James

në kategorine Basketboll

Mbetet jashtë fazës ‘play off’ për herë të parë pas 14 viteve, ky është reagimi i LeBron James

LeBron James edhe matematikisht ka humbur shpresat për pjesëmarrjen në fazën ‘play off’.

Skuadra e Los Angeles Lakers është mposhtur mbrëmë në përballjen me Brooklyn Nets, humbje kjo që ka shuar mundësitë për një kualifikim në ‘play off’.

Si pasojë e kësaj, LeBron James nuk do të jetë pjesë e post-sezonit për herë të parë në 14 vitet e fundit.

E për këtë situatë, ‘mbreti’ ka reaguar pas ndeshjes, ku ka përmendur shumë gjëra si lëndimet dhe gjëra të tjera që kanë përcjellë këtë sezon.

“Nuk është kjo ajo për çfarë kemi nënshkruar. Gjatë viteve ndodhin gjëra. Suspendime, lëndime, gjëra të kësaj natyre. Do të tentojmë të jemi më të mirë dhe të vazhdojmë përpara” ka thënë James për reporterët, transmeton lajmi.net.

Ai gjithashtu ka shtuar se ‘play off nuk është i garantuar’ dhe se ‘do të vazhdoj të punoj fortë’.

Synimi i Los Angeles Lakers pas këtij sezoni të dështuar është që të afrojnë në skuadër edhe ndonjë emër të madh si Anthony Davis, Kawwhi Leonard apo Klay Thompson. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Kobe Bryant ka një mesazh për ngecjet e LeBron dhe Lakers

në kategorine Basketboll

Legjenda e Los Angeles Lakers, Kobe Bryant, ka dhënë një mesazh pas ngecjeve të ish skuadrës së tij.

Lakers me shumë gjasa do të humbin fazën e ‘play off’. Kjo do të jetë hera e parë për LeBron James që nuk luan në këtë fazë pas 13 viteve.

Gjithandej në qytetin e Hollyëood kjo gjë po konsiderohet si dështim, por Kobe Bryant ka një mesazh motivues për skuadrën.

“Sezonet si këto janë ato çfarë e bëjnë një titull kampioni edhe më të vlefshëm” ka thënë Bryant, transmeton lajmi.net.

Lakers do të tentojnë që vitin tjetër të përforcojnë skuadrën dhe t’i japin mbështetje ‘mbretit James’ duke shtuar në skuadër emra si Anthony Davis apo Klay Thompson. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Prishtina po bëhet me palestër të re sportive

në kategorine Basketboll

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit ( MKRS), Kujtim Gashi, ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me kryetarin e Federatës e Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Fetahu.

Ai tha se ky vit ka qenë i suksesshëm për Kosovën. Ministri Gashi ka përmendur disa suksese që e kanë karakterizuar Kosovën këtë vit.

Gashi ka thënë se këtë vit pritet të përfundojë palestra sportive e Istogut derisa ka lënë të hapur mundësinë e një palestre të re në Prishtinë, por kjo do të bëhet pas rishikimit të buxhetit në qershor.

“Është kënaqësi e veçantë të jemi këtu në këtë institucion të rëndësishëm. Jemi në një fazë të rëndësishme të sukseseve të basketbollit të Kosovës. Viti i kaluar ka qenë i suksesshëm për Kosovën. Me kënaqësi kemi ardhë me e nënshkruar marrëveshjen. Këtë vit i përuruam dy palestra. Tashmë Kosovës i kemi dhënë njërën prej palestrave më të bukura siç është ajo e Rahovecit. Po ashtu edhe palestra e Shtimes. Në qershor të këtij viti do të përfundon dhe palestra e Istogut dhe bashkë me kryetarin u dakorduam për mundësinë e krijimit të një palestre të re në Prishtinë pas rishikimit të buxhetit në qershor”, tha ministri Gashi, raporton Ekonomia Online.

Kryetari i Federatës e Basketbollit të Kosovës (FBK), Arben Fetahu, tha se ministri Gashi e ka përkrahur shumë basketbollin në Kosovë që nga ardhja e tij në krye të MKRS-së.

“Shpresoj që edhe këtë vit do të na përkrahni. Kemi përkrahjen që e kemi pasë edhe në vitin e kaluar. Ju faleminderit personalisht për gjithë angazhimin tuaj për basketbollin e Kosovës. Për ketë punë ju keni një ndikim të madh. Ju keni ndikuar në zhvillimin e sportit kosovar. E keni bë një organizim të madh për klubin e vajzave”, tha Fetahu. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

A e mbani mend herën e fundit që LeBron mungoi në ‘play off’?

në kategorine Basketboll

LeBron James do të humb fazën post-sezonale ‘play off’, pasi Los Angeles Lakers dështuan të sigurojnë një vend në top tetëshen e konferencës perëndimore.

Ka shumë tifozë të NBA që nuk mbajnë mend fazën ‘play off’ pa LeBron James në të.

Matematikisht, ka akoma gjasa për LeBron që të kalojë në ‘play off’ por praktikisht është e qartë që është e vështirë.

Ka kaluar kohë e gjatë që kur LeBron nuk është paraqitur në këtë fazë. Plot 13 vite radhazi ai pati impakt të madh në këtë garë.

Për herë të fundit, ai humbi fazën play off me skuadrën e Cleveland Cavaliers, në sezonin 2004/05, që ishte sezoni i tij i dytë në karrierë, transmeton lajmi.net.

Sigurisht se nga ajo kohë shumë gjëra kanë ndryshuar si në botën e basketbollit, teknologjisë, artit, e shumë sfera të tjera. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron luajti sezonin më të dobët? Statistikat nuk thonë kështu

në kategorine Basketboll

LeBron James pritet që të humb fazën e garave ‘play off’ në NBA, pasi luajti tetë vite radhazi në finale.

Ylli i NBA nuk ia doli që të kualifikonte skuadrën  e Los Angeles Lakers në ‘post sezon’, pasi mungoi për disa ndeshje radhazi si pasojë e një lëndimi.

E pas këtyre rezultateve të skuadrës së tij, ‘mbreti’ po kritikohet se ka luajtur një prej sezoneve më të dobëta, dhe se koha e tij ka mbaruar.

Por, çfarë thonë statistikat e LeBron krahasuar me ato të lojtarëve që janë në kulmin e karrierës?

James ka regjistruar 27.4 pikë për ndeshje këtë edicion, 8.0 kërcime, 8.6 asistime me 51.7% saktësi nga loja e hapur, transmeton lajmi.net.

Durant ka regjistruar poashtu 27.4 pikë për ndeshje, por ka vetëm  6.7 kërcime, 5.7 asistime dhe 51.3% saktësi.

Kawhi Leonard qëndron edhe më keq, duke regjistruar 27.0 pikë për ndeshje, 7.4 kërcime, 3.2 asistime me një saktësi prej 49.7 % nga loja e hapur.

Pra, duhet të mendojmë mirë para se të themi se koha e ‘mbretit’ James në NBA ka mbaruar. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Basketboll: Kupa e Botës Kina 2019 – Zyrtarizohen tetë grupet, ja me kë përballet Amerika

në kategorine Basketboll

Basketboll: Kupa e Botës Kina 2019 – Zyrtarizohen tetë grupet, ja me kë përballet Amerika

Janë kompletuar të gjitha grupet (8) për Kupën e Botës në Basketboll, që do të zhvillohet në Kinë.

Kompeticioni më i rëndësishëm në botën e basketbollit do të startojë më 31 gusht të vitit 2019.

Në këtë kompeticion do të marrin pjesë plotë 32 skuadra. Sigurisht, favoritët për triumfin konsiderohen Amerika.

Në këtë kompeticion pritet që të bëjnë mirë edhe fqinjët nga Serbia.

Më poshtë, lajmi.net ua përcjell të gjitha tetë grupet e këtij kompeticioni, dhe duelet që mund t’i shihni në fazën e parë të garave. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Këta janë 10 sportistët më të njohur në botë

në kategorine Basketboll

Është publikuar edhe lista me 10 sportistët më të njohur në botë, dhe ndoshta mund të befasoheni me këtë top 10-she.

Sigurisht se kësaj liste nuk i mungojnë emrat e Lionel Messit e Cristiano Ronaldos, të cilët konsiderohen si më të mirët në historinë e futbollit.

Në listën e publikuar nga ‘ESPN’, në top 10 më të njohurit ka emra nga futbolli, basketbolli, tenisi, kriketi, golfi e UFC.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell listën e 10 sportistëve më të njohur në botë, sipas renditjes.

 1. Cristiano Ronaldo
  2. LeBron James
  3. Lionel Messi
  4. Neymar JR
  5. Conor McGregor
  6. Roger Federer
  7. Virat Kohli
  8. Rafael Nadal
  9. Stephen Curry
  10. Tiger Woods /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

KB Prishtina kishte një tifoz special në sfidën ndaj Varesse

në kategorine Basketboll

Etrit Berisha ka qenë tifozi special i Z Mobile Prishtina në ndeshjen e FIBA Europe Cup kundër Pallacanestro Varesse në Itali.

Skuadra nga Kosova është mposhtur me rezultat 100:84 në ndeshjen e kthimit të FIBA Europe Cup, duke u mposhtur në udhëtim te skuadra  Pallacanestro Varese.

Në ndeshjen e zhvilluar në Itali, të pranishëm në sallë për të mbështetur Z Mobile Prishtinën kanë qenë edhe një numër i madh i tifozëve shqiptarë.

Në mesin e tyre, ka qenë edhe portieri i Kombëtares Shqiptare nga Kosova, Etrit Berisha.

Portieri që mbron portën e Atalantës në Serie A, është fotografua me tifozët e Z Mobile Prishtinës në Varesse.

Për Z Mobile Prishtinën, arritja në mesin e 16 skuadrave më të mira të Evropës është një arritje historike, diçka që në të kaluarën se ka bërë asnjë skuadër shqiptare./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Nuk kishin leje për të hyrë në Kosovë, Policia kthen mbrapsht basketbollistët serbë

në kategorine Basketboll

Nuk kishin leje për të hyrë në Kosovë, Policia kthen mbrapsht basketbollistët serbë

Basketbollistëve të klubit “Sloga”, nga Kraljeva nuk iu lejua hyrja në Kosovë, pasi që nuk kishin leje.

Një grup i basketbollistëve të klubit “Sloga”, nga Kraljeva nuk u lejuan që të hynin në Kosovë sot, pasi që të njëjtit nuk kishin as leje nga Federata e Kosovës dhe as asnjë dokument identifikimi.

Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net, Daut Hoxha, zëdhënës i Policisë së Kosovës.

“Rreth orës 12:20 ju ka refuzua hyrja në Republikën e Kosovës pasi që nuk kanë pas asnjë dokument identifikimi dhe po ashtu nuk kanë pas as leje nga federata”, ka deklaruar për lajmi.net Hoxha.

Në anën tjetër pas ndalimit të këtyre lojtarëve të rinj, ka reaguar edhe shefi i të ashtuquajturës zyre për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, duke thënë se kjo është shkelje e marrëveshjes së lëvizjes së lirë.

“Nuk ka asnjë justifikim për këtë ndikim të Prishtinës në lirinë e lëvizjes, e cila tani ndalon dhe se të rinjtë janë të angazhuar në sport dhe po udhëtojnë lirshëm”, tha Gjuriç në një deklaratë për Tanjugun, transmeton lajmi.net.

Madje ai edhe kërcënoi duke thënë se do të shqyrtojnë në detaje se kush dhe pse e ka bërë këtë veprim.

“Ne do të shqyrtojmë se kush, me emër dhe mbiemër, është përgjegjës për këtë sjellje ndaj atletëve dhe fëmijëve dhe pasojat mund të shkojnë përtej kufijve të Serbisë”, paralajmëroi Gjuriq. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron jashtë ‘play off’, ja çfarë komenti ka Irving për këtë

në kategorine Basketboll

LeBron James pas shumë viteve duket se do të mbetet jashtë fazës ‘play off’ në NBA.

Një nga basketbollistët më të mirë në histori, nuk arriti të siguronte kualifikimin në këtë fazë për skuadrën e tij.

James pësoi një lëndim në Krishtlindje, dhe mungoi për disa ndeshje radhazi, ku Lakers lëshuan disa ndeshje, që në fund dolën të jenë vendimtare.

E për këtë fakt, aspak i lumtur nuk është ish shoku i skuadrës së LeBron, Kyrie Irving.

“Ndjej për të. Bron gjithmonë ka qenë një garues për titullin e kampionit, një shok skuadre i jashtëzakonshëm” ka thënë Irving, transmeton lajmi.net.

“Kur nuk kualifikohesh për fazën play off është e vështirë. Mund ta imagjinojë” ka thënë ndër të tjerash ai.

Ai gjithashtu ka thënë se duhet kursyer kritikat për ‘mbretin’ pasi ai mungoi për një periudhë të konsiderueshme. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

NBA: Këta janë 10 lojtarët që kanë shënuar 50+ pikë këtë edicion

në kategorine Basketboll

Edhe ky sezon në NBA ishte një prej atyre që dhuroi shumë spektakël.

Si gjithmonë, në ligën më të fortë të basketbollit në botë, nuk mund të mungonin edhe performancat e jashtëzakonshme individuale.

James Harden, LeBron James, Kevin Durant e shumë emra të tjerë kanë shkëlqyer këtë edicion, duke regjistruar shifra mahnitëse.

Mbrëmë, ishte Damian Lillard i cili realizoi 51 pikë për skuadrën e tij, duke u bërë lojtari i 10-të që prek këtë shifër këtë edicion.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell të gjithë lojtarët që kanë shënuar 50+ pikë këtë edicion.

LeBron James – 51 pikë – 18 nëntor, 2018
Derrick Rose – 50 pikë – 31 tetor, 2018
Blake Griffin – 50 pikë – 23 tetor, 2018
Damian Lillard – 51 pikë – 7 mars, 2019
Kevin Durant – 51 pikë – 29 nëntor, 2018
Stephen Curry – 51 pikë – 24 tetor, 2018
Klay Thompson – 52 pikë – 29 tetor, 2018
LaMarcus Aldridge – 56 pikë – 10 janar, 2019
Kemba Walker – 60 pikë – 17 nëntor, 2018
James Harden 3x– 61 pikë (23 janar, 2019) – 58 pikë (16 janar, 2019) – 54 pikë (26 nëntor, 2018) /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Z Mobile Prishtina dorëzohet në fund

në kategorine Basketboll

Z Mobile Prishtina është dorëzuar vetëm në çerekun e fundit për t’u mposhtur me rezultat  77–80 në ‘Pallatin e Rinisë’ nga Pallacanestro Varese, në ndeshjen e 1/8 së finales së FIBA Europe Cup.

Kryeqytetasit, që patëm një fillim jo të mirë të kësaj sfide, u rikthyen në lojë në çerekun e dytë dhe të tretë, për t’i vënë në vështirësi serioze pesë herë kampionët e Evropës, të cilët u këndellën në çerekun e fundit, për t’u larguar me fitore nga Kosova.

Pavarësisht mbështetjes së madhe të tifozëve, Z Mobile Prishtina nuk regjistroi fillim të mirë në çerekun e parë, duke u mundur me rezultat 12:25 nga mysafirët italian.

Por, një Prishtinë tjetër pamë në çerekun e dytë, që arritën të fitojnë me tetë pikë epërsi, 20-12,  për të shkuar në pushimin e pjesës së parë me rezultat të përgjithshëm 32:37.

Për t’u mbajtur mend ishte çereku i tretë, ku me mbështetjen e madhe të tifozëve, me angazhim të madh të lojtarëve si në fazën e mbrojtjes ashtu edhe në sulm, kryeqytetasit arritën të fitojnë me rezultat 28:15, për të shkuar në pauzën e shkurtër me epërsi prej tetë pikësh.

Çereku i katërt ishte vendimtar për përcaktimin e fituesit. Përvoja në arenën ndërkombëtare duket se ndihmoi skuadrën e Varesse, që arritën ta fitojnë këtë çerek me rezultat 17:28, për të përmbysur rezultatin e përgjithshëm, dhe për të shënuar fitore të ngushtë me rezultat 77:80.

Ndeshja e kthimit në Itali zhvillohet pas një jave./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Mbushet ‘Pallati i Rinisë’ një orë para ndeshjes KB Prishtina – Pallacanestro Varese

në kategorine Basketboll

Mbushet ‘Pallati i Rinisë’ një orë para ndeshjes KB Prishtina – Pallacanestro Varese

KB Prishtina sonte (e mërkurë) do të zhvillojë një nga ndeshjet më të rëndësishme në histori të saj.

Skuadra që së fundi fitoi Kupën e Kosovës, në kuadër të FIBA Europe Cup në ‘Pallatin e Rinisë’ takohet me italianët e Pallacanestro Varese.

Kjo ndeshje e vlefshme për 1/8 e FIBA Europe Cup, fillon nga ora 20:30, dhe një orë para fillimit të kësaj përballje, ‘Pallati i Rinisë’ në Prishtinë është mbushur me tifozë.

Kujtojmë se biletat për këtë ndeshje janë shitur brenda një ore gjatë ditës së sotme./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Dardan Berisha kërkon përkrahjen e ‘Plisave’

në kategorine Basketboll

Dardan Berisha duket së është gati për ndeshjen e radhës në FIBA Europe Cup.

Dardan Berisha ka kërkuar nga ‘Plisat’ që tu ofrojnë përkrahje të madh në përballjen ndaj Vareses.

Basketbollisti i Prishtinës ka postuar një status në Faceboook, duke u shprehur tejet i lumtur për triumfin në Kupën e Kosovës dhe që është shpallur MVP i këtij kompeticioni, përcjell lajmi.net.

Berisha ka kërkuar përkrahje për ndeshjen e nesërme ndaj skuadrës italiane, Varese, që do të fillojë nga ora 20:30.

Më poshtë mund ta shikoni statusin pa ndërhyrje të Dardan Berishës:

Fitues te Kupes se Kosoves dhe MVP 2019… ⚪️🔵

Ju presim neser ne Pallatin e Rinise dhe Sporteve ne Prishtine nga ora 20:30 ne ndeshjen historike kunder ekipit Italian Varese…! #HajdePrishtine #Readyformore. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Blerand Stavileci shkruan për finalen e Kupës dhe lavdëron Rahovecin

në kategorine Basketboll

Presidenti i klubit Z Mobile Prishtina, Blerand Stavileci ka shkruar një status në profilin e tij në Facebook në lidhje me finalen e Kupës së Kosovës në basketboll ndërmjet Z Mobile Prishtina dhe KB Rahoveci.

Presidenti Stavileci ka shkruar për mundësin që Z Mobile Prishtina ta fitoj kupën e 15-të në histori të saj dhe kështu do të përbënte një rekord absolut në historinë e basketbollit Kosovar.

Në fund Stavileci ka shkruar edhe disa fjalë për Rahovecin të cilin e cilësoi si një vend tejet i dashur duke u shprehur se përveç rrushit cilësor, Rahoveci ka arritur të kultivojë edhe basketboll cilësor.

Na pret një atmosferë madhështore dhe vëllazërore nga Plisat dhe Vreshtarët, u shpreh ndër të tjera Presidenti i Prishtinës Blerand Stavileci.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell postimin e tij të plotë ne Facebook:

Sot prej orës 17 në Rahovec për Kupën e Kosovës, për të 15-ën kupë, që po kështu përbën një rekord absolut.

Në një qytet për të cilin bëmë shumë gjatë kohës sa isha ministër i bujqësisë dhe zhvillimit rural për t’ia kthyer shpresën e zhvillimit ashtu siç ndodhi me sektorin gjatë atyre viteve të arta të rimëkëmbjes së tij. Ndërkaq, sot, Rahoveci përveç rrushit cilësor kultivon edhe basketboll cilësor.

Ndeshemi me një skuadër e cila meriton çdo respekt dhe lëvdatë për punën e bërë, që nga kryetari e deri te trajneri dhe lojtarët.

Nuk besoj që deri më sot ka pasur ndeshje më të bukur në finalen e një kupe në palestrën më të re dhe më të bukur deri më tani të kryer nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve.

Na pret një atmosferë madhështore dhe vëllazërore nga Plisat dhe Vreshtarët.

Se sa madhështore do të jetë tregon fakti që të gjitha biletat janë shitur për 20 minuta.

Prishtina e Rahoveci sot festojnë, ndërkaq adhuruesit e basketbollit gjithandej Kosovës presin këtë finale nën ethet e ndeshjes të së mërkurës kundër Vareses. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Gasol shkëput kontratën me San Antonio Spurs, ja cili është plani i tij

në kategorine Basketboll

Një nga më të mirët në historinë e basketbollit spanjoll, Pau Gasol, ka marrë një vendim të madh për vazhdimin e karrierës.

Gasol ka vendosur që të shkëpus kontratën e tij me San Antonio Spurs, dhe po planifikon që të kalojë në konferencën lindore.

Qendra spanjolle po e mendon kalimin tek skuadra e Milwakuee Bucks, dhe padyshim se do të ishte një ndihmë e madhe për Giannis Antetokounmpon, i cili me skuadrën e tij po bëjnë shumë mirë këtë edicion, transmeton lajmi.net.

Gasol më parë është paraqitur edhe me skuadrën e Los Angeles Lakers, ku ishte shpallur kampion.

Kalimi tek Bucks do të ishte diçka e re për lojtarin, i cili kaloi shumë vite duke luajtur në konferencën perëndimore. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Fotografia e ditës vjen nga Rahoveci

në kategorine Basketboll

Sot është hapur edhe zyrtarisht palestra e re në qytetin e Rahovecit.

Palestra që mban emrin e dëshmorit Mizahir Isma, do të jetë nikoqire e ‘Final 8’ të Kupës së Kosovës.

Pritja e gjatë dhe punimet e ngadalshme që përcollën ndërtimin e kësaj palestre, kanë bërë që të gjithë në Rahovec ta presin me entuziazëm hapjen e saj.

Numër i madh i tifozëve kanë qenë të pranishëm në ndeshjet e ditës së parë, sidomos në ndeshjen mes KB Rahovecit dhe Don Boskos, e fituar nga këta të parët.

Atmosferën nga kjo ndeshje më së miri mund ta përjetoni nga një fotografi e realizuar atje, që tregon se bëhet fjalë për një palestër moderne./Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Kosova mposhtet sërish nga Rumania në kualifikimet për ‘Eurobasket 2021’

në kategorine Basketboll

Kosova është mposhtur përsëri nga Rumania në kualifikimet për ‘Eurobasket 2021.

Kosova e ka humbur edhe përballjen e dytë ndaj Rumanisë në kualifikimet për ‘Eurobasket 2021’ në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë.

Përfaqësuesja jonë ishte duke e fituar çerekun e parë, mirëpo në çerekun e dytë ndryshuan gjersa, pasi rumunët e mbyllën me fitore, 38:39, raporton lajmi.net.

Kosova u rikthye në çerekun e tretë ndaj Rumanisë, duke fituar 61:56, por që kjo gjë nuk mjaftoi.

Përfaqësuesja jonë ishte e pafat, pasi në çerekun e katërt ishte një përballje dramatike, ndërsa ndeshja përfundoi me rezultat, 75:79.

Kosova bën gara në Grupin B dhe në katër duelet e para ka pësuar disfata, dy herë nga Maqedonia dhe dy herë nga Rumania, ndërsa e ka edhe një shans në muajin gusht për ta siguruar një vend për në kualifikime për ‘Eurobasket 2021’.

Raundi shtesë i parakualifikimeve për Eurobasket 2021 do të zhvillohet prej 3 deri më 21 gusht, ndërsa emrat e kundërshtarëve Kosova do t’i mësojë në këtë muaj. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Sonte Kosova luan kundër Rumanisë, kërkohet fitorja në ‘Pallatin e Rinisë dhe Sporteve’

në kategorine Basketboll

Sonte Kosova luan kundër Rumanisë, kërkohet fitorja në ‘Pallatin e Rinisë dhe Sporteve’

Kosova sonte do ta luaj ndeshjen e radhës kundër Rumanisë, në ‘Pallatin e Rinisë dhe Sporteve’ në Prishtinë.

Dardanët janë në kërkim të fitores, në ndeshjen që do të jetë e vlefshme për garat parakualifikuese të EuroBasketit 2021.

Kosova ishte mposhtur në ndeshjen e parë nga rumunët, me rezultatin 88:63, por sot lojtarët tanë synojnë që të bëjnë më mirë para tifozëve dardanë, në Prishtinë.

Ndeshja mes Kosovës dhe Rumanisë do të fillojë në ora 20:30.

Në grupin e Kosovës luan edhe Maqedonia Veriore, nga e cila basketbollistët tanë kanë pësuar dy herë.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell edhe 12-shën që Damir Mulaomerovic ka përzgjedhur për këtë takim.

Malcolm Armstead

Valon Bunjaku

Dardan Berisha

Mikaile Tmusic

Erjon Kastrati

Edmond Azemi

Meriton Ismaili

Drilon Hajrizi

Rron Grapci

Samir Zekiqi

Fisnik Rugova

Lis Shoshi

/Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

LeBron dhe Ingram nuk ia dalin kundër Pelicans, vështirësohet situata për Lakers

në kategorine Basketboll

LeBron dhe Ingram nuk ia dalin kundër Pelicans, vështirësohet situata për Lakers

Situata po shkon duke u vështirësuar për Los Angeles Lakers sa i përket një vendi për fazën ‘Play Off’.

Lakers janë mposhtur mbrëmë nga New Orleans Pelicans me rezultatin 128:115, shkruan lajmi.net.

Në këtë ndeshje shkëlqyen Brandon Ingram dhe si gjithmonë LeBron James, por kontributi i tyre nuk mjaftoi.

Ingram shtoi 29 pikë, 5 kërcime dhe 3 asistime, krahas mbretit James i cili regjistroi “27 pikë, 7 kërcime, 12 asistime, 1 bllokadë dhe 4 topa të vjedhur.

Pikë dyshifrore regjistruan edhe Kyle Kuzma (16) dhe JaVale McGee (10), por Lakers dështuan në fund.

Me këtë humbje ata pozicionohen në vendin e 10-të në konferencën perëndimore, me një rekord prej 29 fitoreve dhe 30 humbjeve.

Kujtojmë se për fazën ‘Play Off’ skuadra duhet të pozicionohet në vendin e tetë në tabelë. /Lajmi.net/

Burimi: http://lajmi.net/

Shko lartë