Opinione - Page 99

Dikur…

Kupa “Jules Rimet” ose Kampionati i parë Botëror i Futbollit. Nuk kam qenë asnjëherë i pranishëm si gazetar në finalet e një Kampionati Botëror, ndonëse kam plot 50 vjet që e ushtroj gazetarin profesionist.

Pilotët dhe mirëmbajtësit turq fillojnë së shpejti trajnimin në SHBA për avionin F-35

f35 pilot airplane fighter jet

Pentagoni ka njoftuar se pilotët turq dhe personeli i mirëmbajtjes, të cilët do të trajnohen për avionin luftarak F-35 në shtetin e Arizonës, së shpejti do të fillojnë akademinë e fluturimit. “Pilotët dhe mirëmbajtësit turq të avionit F-35 tashmë kanë arritur në Bazën e Forcave Ajrore Luke”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, Koloneli Rob Manning.

Uzbekistani heq doganën për importin e makinave elektrike

electric smart car

Në Uzbekistan, importi i makinave elektrike është çliruar nga detyrimet doganore. Presidenti i Uzbekistanit Shevket Mirziyoyev firmosi dekretin për “Aktivitetin e Jashtëm Ekonomik dhe Zhvillimin e Sistemit të Tarifave Doganore”. Sipas ligjit të ri, tatimi doganor nuk do të aplikohet për makinat elektrike të importuara nga jashtë. Rregullimi ligjor do të hyjë në fuqi më

Bujqësia hapësinore – Serra në orbitën e Tokës për të kultivuar domate!

bujqesia hapsinore space tomato

Këto domate nuk do të hahen asnjëherë, por 16 kamera do të monitorojnë rritjen e tyre dhe do të jenë jashtë kësaj bote, në kuptimin e parë të fjalës. Duke stimuluar kushtet në Hënë dhe Mars, si dhe të misioneve hapësinore afatgjata, serrat në të cilat ato do të rriten, do të vijnë në orbitë

Liam Payne, në sherr me ish bashkëshortin e Cheryl

Liam Payne ka qenë gati të rrihet me ish-bashkëshortin e ish të dashurës së tij Cheryl Cole në një restorant në Londër javën e kaluar. Disa ditë para të ndarjes së Liam Payne nga Cheryl Cole, ish-anëtar i One Direction dhe Jean-Bernard Fernandez-Versini, ndodheshin rastësisht në të njëjtin restorant. Përgjatë gjithë natës Liam i hidhte

Personazhet me më shumë ndikim në instagram

instagram logo

Kylie Jenner, reperi Kanye West dhe aktorja Busy Philipps janë ata që kryesojn listën e atyre që sjellin më shumë informacione për rrjetet sociale. Huda Kattan Cameron Dallas Zach King Michelle Lewin Nash Grier Chiara Ferragni Nikki De Jager Jake Paul Kayla Itsines Camila Coelho Mariano Di Vaio Jay Alvarrez Joanna Gaines Murad Osmann Julie

Teatri si monumenti i fundit i qytetit dhe lirive tona

Përpjekja e pak zërave cilësorë dhe autoritarë, po fatkeqësisht të pakët në numër, në mbrojte të godinës së Teatrit Kombëtar, është një nga betejat më të rëndësishme që po zhvillohen për të ardhmen. Ajo nuk mund të shihet vetëm si një çështje aktorësh lapangjozë që shiten dhe blihen. Ajo nuk mund të paraqitet vetëm si

Politikat e zhvillimit dhe reforma rregullatore

Pas Luftës së Dytë Botërore, me krijimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore në Bretton Woods, New Hampshire 1944, fokusi i përpjekjeve dhe teorive që synojnë zhvillimin e një vendi, u përqendrua tek hartimi dhe zbatimi i politikave të përshtatshme zhvillimore, të mbështetura nga ndihma dhe asistenca ndërkombëtare, të cilat spikatin me paradigmën teorike

Ballkani midis Bashkimit Evropian, Rusisë dhe Turqisë

Sa është i ndikuar Ballkani Përëndimor nga fuqitë e mëdha botërore dhe cilat interesa gjeostrategjike janë duke u ndeshur në Gadishullin Ballkanik? A është duke u përsëritur – sidomos tek shqiptarët – historia në kontekst gjeopolitik, ekonomik dhe kulturor? Si vështrohet raporti BE – Ballkan krahas interesave ruse, atyre turke e kineze dhe ku qëndron