Opinione - Page 86

Kurc nuk mund ta shndërrojë Kosovën në Kurcistan e as Macron, të legalizojë makrotë e të gjitha profileve

Macron dhe Franca , Kurc dhe Austria : Për idetë e tij që dalin jashtë një qasjeje normale për zgjidhje të problemeve të pazgjidhura me shtetet fqinje, Hashim Thaçi i Parë , së pari kërkoi përkrahje nga Presidenti i Austrisë për të cilin kufijtë e Kosovës e kanë kuptimin dhe rëndësinë e brekusheve të palara që domosdoshmërisht duhet t’i ndërrojë nëse nuk donë të infektohet sikur edhe nga Presidenti i Francës , Emanuel Macron që besnikërisht po e përfillë dhe zbaton traditën e mbrojtësit të Serbisë. Edhe për të kufijtë e Kosovës e kanë kuptimin e një kondomi të shqyer i cili , në rastin më të keq mund të prodhojë një shtatëzëni të padëshiruar.
Hashim Thaçi si , udhëheqës i bandës së katërshit ( edhe kinezët e kishin bandën e katërshit ) në përbërje me vëllaun e tij kombëtar , politik , moral  e sidomos të biznesit e që quhet Behgjet Pacolli , së bashku me dy paterica funksionale , Edita Tahiri dhe Enver Hoxhaj

Secili me “bindjet” e veta!

Emërimi i Sandër Lleshit, zëvendësministër i Brendshëm me kompetencat e njeriut që do të drejtojë “de facto” institucionin, i vë frê krizës kushtetuese që prodhoi vendimi i presidentit Ilir Meta, i cili e refuzoi dërgimin e dekretit në Kuvend, bazuar “mbi bindjet” e tij.
Emërimi i tij si zëvendësministër, e konservon krizën dhe nuk i hap rrugë arbitraritetit dhe precedentit anti-kushtetues që prodhoi Presidenti, duke futur Shqipërinë në rrjedhat e krizës së Maqedonisë, një vit më parë.
Por përse ky akt e bëri aq nervoz presidentin Ilir Meta?
Shpjegimi i vetëm që ai ka hedhur në shtyp përmes zarave të vet, ka të bëjë me faktin se kjo është një hakmarrje ndaj Edi Ramës, i cili, sipas tyre, ka lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese.
Kjo është një shenjë gjurmësh që na çon aty ku është problemi real i kësaj beteje.
Së pari, duhet të

Dialogu me Serbinë dhe nevoja për t’i mbajtur negociatat sekrete deri sa të arrihet marrëveshja

Një ndër argumentet kryesore që është përdorur kundër dialogut teknik të deritanishëm me Serbinë dhe që po përdoret edhe sot kundër fazës finale të dialogut, është pretendimi se ato nuk janë mjaftueshëm transparente për publikun. Është e vërtetë që transparenca është një ndër shtyllat kryesore të demokracisë dhe se mbajtja e publikut në errësirë delegjitimon proceset duke i bërë ato që të duken elitiste, aristokratike apo oligarkiste. Mirëpo po ashtu dihet se ka sektorë që prekin interesat shtetëror për të cilat sekreti është i domosdoshëm si siguria, inteligjenca, rendi apo edhe diplomacia. Kardinali Risheli, kryeministri i famshëm i Francës dikur thoshte se “Sekreti është shpirti i punëve të shtetit”. Mungesa e informimit të publikut mbi diskutimet dhe prapaskenat e negociatave në Bruksel, jo vetëm që nuk është ndonjë shkelje, por është normë apo praktikë t

Lufta e Re e Ftohtë e Donald Trumpit

Rrënja e problemit, është përpjekja e administratës së Trump për të përshkallëzuar përballjen në një pjesë të botës, që dëshpërimisht ka më pak nevojë për të. Nëse demokratët fitojnë ndikim në Kongres në zgjedhjet e kësaj vjeshte, ky është synimi që ata duhet të kenë prioritet

Propozimi i Thaçit duhet parë në dritën e nevojës urgjente të Kosovës për të dalë nga qorrsokaku

Gati gjashtë vjet që prej marrëveshjes së parë të “parimeve për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë”, e cila ishte duartrokitur dhe pritur me entuziazëm të tepruar në Bruksel, të dy vendet vazhdojnë të jenë në rrugë qorre dhe shumë larg normalizimit të marrëdhënieve mes vete.
Në të vërtetë, e vetmja gjë që është normalizuar është qasja e sipërfaqshme dhe këmbëngulëse e dykuptimësisë kreative nga Bashkimi Europian, që i ka kushtuar shtrenjtë Kosovës. Për fat të keq, Bashkimi Europian ka dështuar ta përmbush premtimin e tij se “marrëveshja historike do ta shtrojë rrugën për procesin vendimmarrës në perspektivën europiane për Kosovën dhe Serbinë” (Komisioni Europian, 2013), meqë në rastin e Kosovës është treguar pothuajse krejtësisht i paaftë në mbikëqyrjen e zbatimit të marrëveshjeve të arritura.
Megjithëse është treguar shumë bashkëpunuese, deri në pikën e të qenit nën tutelën e BE-së në

Ivanovi ynë!

Një vit më parë Parlamenti i Maqedonisë u përgjak, pasi u vetëmblodh për të zgjedhur qeverinë e re. Presidenti Ivanov nuk e dekretoi mbledhjen e tij, pasi nuk kishte besim që nga Parlamenti do dilte një shumicë pro Gruevskit.
Edhe Presidenti i Republikës sonë, nuk e dekreton kandidatin për Ministër të Brendshëm Sandër Lleshi, pasi nuk ka besim tek ai. Mungesa e besimit i vjen nga fakti se Presidenti i ka çuar fjalë për një takim me djalin e tezes, por ky e ka refuzuar dhe kjo ka prishur klimën e besimit mes Presidentit dhe kandidatit për Ministër të Brendëshëm, Sandër Lleshi. Pra nëse e kthejmë ekuacionin nga e kundërta, nëse Sandër Lleshi do ta kishte respektuar djalin e tezes që i çoi si lajms, do kishte shkuar në takim, do t’i kishte dhënë fjalën që do ishte luajal me të, ky sot mund të ishte ministër.
Dmth tani me këtë kriter, Edi Rama duhet të gjejë kandida

Rendi i prioriteteve diplomatike dhe strategjike të Kosovës

Gjashtëdhjetë e katër artikuj, analiza të mirëfillta diplomatike të kalvarit që përjetoi dhe po përjeton Kosova, nga prag Rambujeja e fillimvitit 1999, te pavarësimi e ecejaket për të formuar shtetin e ri, e deri te dritëhijet e projektit makabër të korrigjimit apo ristrukturimit të kufijve, apo shkëmbimit të territoreve përbëjnë lëndën e librit të ri të diplomatit të mirënjohur Shaban Murati, “Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës”. Në këtë libër që u prezantua para disa ditësh për qindra diplomatë, analistë e gazetarë nga Shqipëria, Kosova, rajoni e bota gjejmë analiza të mirargumentuara të ngjarjeve e zhvillimeve në harkun kohor të dy dekadave të fundit. Ato hedhin dritë mbi politikën dhe diplomacinë e kulisave dhe për provokimet e synimet e mbrapshta të qarqeve shoviniste serbe, të segmenteve e individëve për të penguar shpalljen e pavarësisë dhe formimin e ko

Nëse je 20 vjeç, ik nga Shqipëria!

Një djaloshi që sot mbush 20 vjeç do t’i thoja të ikte, të largohej nga Shqipëria. Do t’i thoja të merrte çantën e shpinës, celularin, dy libra dhe pak muzikë e ta linte këtë vend.
Nëse je 20 vjeç, ik!
Ik, sepse nëse i ke jetuar 20 vitet e para në këtë vend, nuk ke parë asgjë nga ndryshimet e botës. Ke mbetur pas. Ke jetuar 20 vite me debate publike e me përplasje pro dhe kundër Berishës, pro dhe kundër Ramës. Nje përplasje kurvash, “gjykatësish komunistë”.
Një përplasje që ka lënë një dorë pleqsh të debatojnë për një vend që nuk ekziston. Fike televizorin se kurrë nuk do mësosh prej tij. Kultura nuk është një pilulë që ta gëlltisësh.
Do të thoja të ikësh se ke jetuar 20 vite me të njëjtat rrugë, me të njejtët pallate, me të njëjtët autobuzë, se për trenat as që bëhet fjalë t’i njohësh. Duhet të ikësh e të shohësh si kanë ndryshuar Londra, Parisi, New York-u në këto 20 vite. Ke lindur në agim të pran

Ku ka të drejtë Presidenti që të mos dekretojë një ministër

Turp historik. Po sigurisht, derisa kanë zgjedhur president një njeri që nuk bën dot dallimin midis dorës dhe këmbës, se i duken të gjitha këmbë, sigurisht që kjo do të jetë ecja jonë.Po, ku ta dijë ky president se ministri juridikisht nuk është gjë tjetër vetëmse kompetenca e deleguar e kryeministrit. Semos e di kryeministri aktual këtë! As ky nuk e di.Këta janë, nuk ke ç’të bësh.
Por ka edhe diçka. Me ministër të brendshëm një katolik, bëheshin tre katolikë në luftë kundër korrupsionit: Prokurorja e Përgjithshme, Prokurorja e Krimeve të Rënda dhe ministri i Brendshëm.
Domethënë tre ultraperëndimorë, në një kohë që Reformën në Drejtësi po e drejton politika perëndimore.
Nuk e dimë se kush e ka propozuar ministrin Lleshaj, por, për faktin që është trembur Meta, mendohet se e ka propozuar politika gjermane ose ajo amerikane.

Pse Meta e çoi Lleshin për lesh?

Duke mos dekretuar gjeneral Sandër Lleshin në postin e Ministrit të Brendëshëm, Ilir Meta i ka dhënë fund një tradite gati 30 vjeçare, ku kreu i shtetit e trajtonte si detyrim mospengimin e ministrave që kërkoheshin nga një kryeministër i zgjedhur me votën popullore. Paraardhës së tij, nga Mediani, që kishte më shumë kompetenca kushtetuese

Çfarë dinë të bëjnë shqiptarët?

Europianët punojnë shumë mbi cilësinë. Pasioni që shoqëron orët e punës, derisa profesionisti të arrijë një rrezultat të kënaqshëm. Pastaj nuk kënaqet dhe nesër rifillon përsëri ta bëjë dhe më mirë. E gjitha kjo shqërohet me një energji frymëzuese që lind brenda. Frymëzimi vjen nga e bukura, nga ëndrra, nga qëllimet, nga një mentor që të frymëzon. Krijimtaria jote, arti, puna. E rëndësishmë është të përsosesh në teknika, të duash rutinën tënde, dhe të kultivosh durimin.
Po flisja një ditë me disa të huaj që ishin në krizë për krahë të kualifikuar në vend. Ankoheshin se nuk gjenin njerëz për të bërë një punë të kualifikuar. E vërteta është se nuk ka, pohonin. Të kualifikohesh në një vend pune kërkon kohë, impenjim dhe pasion. Përjshto të parën, këto të dytat është shumë e vështirë ti gjesh në Shqipëri. Vërtetë shumë.
Tani që vendi duket se po i largohet famës së keqe të kultivimit të drogës, i d

Nasradin Hoxha në Bruksel

Komisioni Evropian po kalon prej “dykuptimësisë konstruktive” në “nonsens konstruktiv”
1.
“Dimë se është ide e keqe, por nuk na është ofruar ndonjë tjetër, kështu që me të do të vazhdojmë”.
Ky ishte përfundimi i një bisede mes dy evropianëve të informuar. Personi që dha këtë shpjegim ishte nga Zyra e komisares për politikë të jashtme të BE-së, zonjës Mogherini. Personi që mori këtë shpjegim është nga bota e organizatave joqeveritare të specializuara për politikë të jashtme, dhe e deklaroi në një konferencë të mbajtur këtë javë në Bukuresht.
Ideja për të cilën bëhej fjalë ishte këmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, i quajtur edhe “korrigjim i kufijve” (Thaçi) apo “përkufizim mes shqiptarëve e serbëve” (Vuçiçi).
Deklarimi i këtillë ishte përshkrimi më i mirë i mundshëm i ndërmjetësimit të deritanis

Shqipëri-Kinë, një marrëdhënie e çuditshme dhe me shumë hije

Zëvendëskryeministri i parë dhe anëtari i Komitetit të Përhershëm të Byrosë Politike të Partisë Komuniste të Kinës mbërriti gati një vit më parë në Tiranë. Gjykohej se kjo ardhje do sillte ndryshime, pasi në shpurën e tij të madhe, që vizitoi kryeqytetin ishte edhe një grup prej 50 biznesmenësh. Pak u fol ato ditë, më shumë si kuriozitet, por njerëzit që dinë të lexojnë lajmet u munduan të kuptonin se çfarë do sillte realisht ky takim. Në fakt, vizita e një personazhi të tillë, që datonte për nga rangu e para që nga viti 1966, kaloi disi në hije. Atributi si Anëtar i Byrosë i frikësoi disi zyrtarët shqiptarë, që ato ditë e kaluan këtë lajm në rreshtin e tretë, duke iu ruajtur qesëndisë së njëri-tjetrit për kompleksitetin e lidhjes së dikurshme me Komunizmin. Kuptohet se zyrtarin e lartë kinez do ta priste kryeministri Rama dhe pak zyrtarë të tjerë, pors

Vërtet, dy dele, bëjnë treqind pare?

Ai që e njeh kulturën tonë politike do të e kapë menjëherë idenë e këtij shkrimi. Kemi të bëjmë, pra, me një dilemë, krejtësisht politike. Nga një libër shkollor, aq më tepër nga muzika, nuk kemi pritur probleme publike, por ja që na ndodhi. Si të jetë publike, me automatizëm është edhe politike, sepse te ne gjithçka merr frymë përmes politikës.
“Dy dele, treqind pare”, – kështu thotë, kënga e famshme, e përjetësuar së fundmi edhe në librat shkollor të fëmijëve tonë. Kjo këngë i shqetësoi me të drejtë prindërit. Kur dihet se kjo këngë, për nga fama, renditet menjëherë pas këngës më të kënduar nëpër dasmat tona, e cila flet për një gjarpër i cili del, nga dika, për me na ngrënë, atëherë krejt kjo, përfundimisht merr ngjyrime politike.
Delet, gjarpri, blegërima në stilin “BE”, etj. Nuk e kapët idenë?
“Ooo , puna e mare deshta me të thanë eee , Dul ni gjarpen , me na ngran eee” , – është ref

Në Kryeministri ka pllakosur paniku

Nuk ka mënyrë më të mirë për të kuptuar frikën e shkaktuar nga “bombat” që përgatitet të plasë opozita, sesa të vëzhgosh se si reagon pala që mund të preket nga to.
Ne të gjithë mund të qeshim me ato që kumton “qytetari dixhital” i Berishës – dhe ai vetë, na ka dhënë mëse një rast për këtë, – ne si shumëkush mund të jemi skajshmërisht mosbesues ndaj Bashës, pasi ai më shumë se një herë e ka përqeshur të vërtetën, por në asnjë mënyrë, ne nuk mund të mos mbajmë shënim mënyrën se si po sillet Edi Rama në këtë situatë të re.
Dhe këtu nuk e kam fjalën për momentet e aktrimit prej kllouni, në të cilat ai shkëlqen si askush tjetër, as për fabulat që tregon se gjithçka është një farsë e përgatitur në Kinostudion e SHQUP-it, as për promovimin televiziv të modeleve idioteske të “Xhuxhit”, që tentojnë t’i mbysin faktet duke i qesh

Dhéshkronja njerëzore e Samiut dhe gjeopolitika shqiptare

Pano Hallko – Në vendin tonë, sidomos njëzetë vitet e fundit, është derdhur shumë bojë në letër, sa për problemet e strategjirave, aq edhe për çështjet e gjeopolitikës. Strategjira (brenda dhe jashtë thonjëzave), janë printuar shumë, aq shumë dhe aq të shpëlara, saqë asnjëra prej tyre nuk i ka hyrë e nuk do t’i hyjë në punë këtij vendi. E me to janë mbrojtur grada shkencore, e me to janë pushtuar kolltukë të rëndë të pushtetit, e me to janë vjedhur në mënyrën më të pa skrupullt gjithçka pati të mirë e prodhoi ky vend në tridhjetë vitet e fundit. Po kështu, edhe për gjeopolitikën.
Por te gjeopolitika gjërat ishin më me këmbë në tokë. E kjo falë institucionit që patëm dikur, Akademisë Ushtarake, e cila kishte tagrin e Akademisë së Sigurisë. Në të cilën punonin dhe krijonin njerëz të përkushtuar, në të cilën zinin fill, edhe fjali

Shqipja në diasporë, pas një shekulli

Njëqind vite të shkuara, deri në përfundim të Luftës së Parë Botërore, gjuha shqipe e shkollave dhe mësimit u lëvrua dhe erdhi në mëmëdhe vetëm nga diaspora. Korifenjtë e shkollës shqip, që jetuan dhe punuan jashtë vendit, e sollën gjuhën shqipe jo vetëm në formën e teksteve të leximit, por edhe në metodë, kulturë dhe

Sot në Prizren duhej të ishin udhëheqësit politikë, të shohin si e kanë mbytur shpresën

“Turma të rinjsh bllokojnë Shtëpinë e Kulturës në Prizren”. Ky është lajmi i ditës në qytet. Mjaftoi një njoftim që më datë 31.10.2018 do të vijë një kompani gjermane, e cila do të ofrojë mbi 2 mijë vende pune dhe të rinjtë e Prizrenit dhe qyteteve të tjera të lënë një vendtakim në orën e saktë. Ata ishin të saktë si asnjëherë në jetën e tyre. ikja duhej të realizohet me kohë. Nataliteti i ulët dhe rritja e vazhdueshme ekonomike në Gjermani e bën obligim shtetëror që ky vend të ketë nevojë për 1.4 milion emigrant të huaj që janë të gatshëm të punojnë në gjerman. (*Ruchir Sharma – Ngritja dhe Rënia e Kombeve).Zhvillimi i një shteti është i lidhur ngushtë me shkallën e natalitetit. Pak vende kanë realizuar rritje ekonomike në të njëjtën kohë kanë shënuar rënie të natalitetit. Gjermania nuk është njëra prej tyre .Gjermanisë i duhen punëtorë dhe një pjesë prej tyre do ta gjejë në Kosovë, bile me zbritje

Përse Lulzim Basha u “është dorëzuar” zgjedhjeve?

Ka disa gjëra që kanë ndryshuar, që e kanë detyruar Bashën të mbajë ndezur shpresën për të hyrë në zgjedhje. Zhvillimet e reja nuk kanë të bëjnë me rritjen e forcës së opozitës, por me zhvlerësimin e disa betejave ku ai kishte projektuar shpresën për të justifikuar bojkotin dhe lëvizjen revolucionare.
Fillimisht ka ndodhur një revansh i shtetit kundër grupeve kriminale, dhe kjo, duke prekur edhe grupe që kanë dhe interferencë politike me të majtën. Duke u përshëndetur nga faktori ndërkombëtar dhe duke parë se pushteti nuk ka komplekse të godasë dhe “njerëz të tij”, opozita ndjehet më pak e sigurtë për të bërë politikë me emra kriminelësh.
Në çdo qytet të Shqipërisë, opozita përmend vetëm një palë. Në Shkodër përmend Bajrët dhe i meket goja për ata që ka këshilltarë grupi, në Elbasan përmend një palë dhe shkon drekon tek të tjerët, në Sh

Dita e Halloween-it, një tallje nga demonët

Dita e Halloween-it, që fillon nga mbrëmja e 31 tetor duke u gdhirë 1 nëntor është një festë me origjinë pagane nga populli kelt 600 vjet p.r.K. Këta njerëz me një fe natyraliste, ose druidët besonin se në ditën e fundit të vitit të vjetër edhe fillimit të vitit të ri sipas kalendarit kelt, Sanhai zoti i vdekjes mblidhte shpirtrat e të vdekurve për gjatë 12 muajve të vitit edhe mbasi u bëhej falja e mëkateve, i çonte në parajsën kelte. Shpirtrat e të vdekurve, të cilët nuk hynin në parajsë endeshin si fantazma edhe kërkonin të hynin në shtëpitë edhe në trupat e të gjallëve. Për t’i trembur këto shpirtra fantazma, keltët ndiznin zjarre në arat edhe shtëpitë e tyre, po ashtu visheshin në mënyrë të frikshme.
Në shekullin VII keltët u krishterizuan dhe u bënë përpjekje nga Kisha në perëndim, që festa pagane e shpirtrave të transformohej në një festë të kris

Ndryshimi i mentalitetit qeverisës dhe vrapi për të qeverisur me të njëjtin mentalitet janë në kundërthënie me njëra-tjetrën

Partitë politike në Republikën e Kosovës shpesheherë kur marrin turr për të arritur deri tek karrikat e Qeverisjes ato nuk zgjedhin mjete dhe metoda për të realizuar qëllimin.Shumica e partive politike në Kosovë të qenurit në Qeveri dhe në pushtet e kuptojnë vetëm sjelljen e mirëqenies materiale te udheheqesve të këtyre partive politike si dhe

E vërteta e thjeshtë e vrasjes së Kostandin Kaçifas

Aksioni i Kostandin Kaçifas nuk ka qenë i panjohur për autoritetet greke. Madje ata kishin dijeni për përkatësinë e tij politike, ekstremizmin, por jo llojin dhe përmasat e aksionit të tij. Në momentin që ai ka hyrë në veprim në tokën shqiptare, paralelisht me njoftimet nga terreni, policia shqiptare ka marrë edhe kërkesën e homologëve grekë  që të bllokojnë  futjen e tij në territorin grek. Nuk është hera e parë që policia shqiptare paguan kostot e vonesave të palës greke.
Gjithsesi pas kësaj policia shqiptare nuk ka pasur nevojë për shtytje pasi Kaçifas ka derdhur plumba mbi ata dhe gjurmët e tyre janë mbi automjete apo në pozicionet e trupave RENEA. Gjithë sa thuhet më vonë për rrugët që mund të ndiqnin trupat shqiptare për neutralizimin e agresorit, janë hamendësime profanësh. RENEA është një trupë e parametrave perëndimor e trajnuar nga specialistë perëndimo

Kulla e Sylejman Vokshit në Gjakovë

Për tendencat me e rikthye situatën e mjerë urbanistike në qytetin e Gjakovës, me dhënien e disa lejeve ndërtimi në kundërshtim me dokumentet hapësinore aktuale, këtë herë nuk do të merrem me ketë problematikë që po e plandosë qytetin që dikur ishte shembull për të mirë në tërë regjionin.  
Më bëri përshtypje një njoftim në mjetet e informimit se Kuvendi Komunal i Gjakovës do të mbaj mbledhjen e radhës me pikën kryesore të rendit të ditës ku po kërkohet “ Shqyrtimi i propozim vendimit për NDRYSHIMIN e një vendimi nga viti 2015 për Shpallje  të Interesit Publik për Monumentin Historik Kulla e Sylejman Vokshit në Gjakovë ”. Qëllimi i ati vendimi që kishte marrë qeverisja e kaluar ishte të realizohet synimi për të respektuar figurën gjithëkombëtare të Heroit të Popullit, të Ministrit të Mbrojtjes dhe Financave të Qeverisë së Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, gjakovarit  Sylejman Vokshi,me

Kombi ynë ka hyrë dy herë në historinë e botës si komb që jep

Humanizmi tek kombi ynë ka qenë i rrënjosur qysh nga kohërat antike, por ka dal e është shfaqur më shumë në jetën-veprën si dielli që lind nga periudha e Gjergj Kastriotit Skënderbeut . Ai me veprat e tij ka dëshmuar se kombi ynë i ka rrënjët e tij në humanizëm dhe lirizëm konkret. Janë të shumta arsyet pse e mora figurën e Gjergj Kastriotit si shembull i humanizmit tek ne, kjo për faktin se me kohën e tij lind edhe epoka e njohjes më të thellë të të kaluarës historike,karakterit dhe vlerave të kombit tonë,poashtu me të fillon edhe epoka e vendosjes së themeleve të një Europe humane dhe vetëmbrojtëse nga rreziqet jashtme. Për të mos u zgjatur më shumë në gjenezën e humanizmit tek ne, po nënvizoj këtu disa gjëra që janë me rëndësi dhe që shpalosin në fakt anën humane dhe morale të Gjergj Kastriotit Skënderbeut.
Gjergj Kastrioti Skënderbeu sipas shumë kronistëve ishte një lider i urtë, kishte