Category archive

Opinione - page 65

Posted on në kategorine Opinione/Shqipëri

Një mesazh drejtuar të rinjve

Nga Kejdi MEHMETAJ* Z. drejtues i seancës, të nderuar kolegë deputetë! Nga kjo foltore, në këtë legjislaturë të re, dua t’u drejtohem të gjithë atyre të rinjve, të cilët më 25 qershor në kushte të presionit të administratës, të presionit të Policisë së Shtetit, të presionit të bandave të krimit dhe nën lajkatimin e parave,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Bukëpjekësit e akademisë

Nga: Ledi SHAMKU Akademikët vijojnë të zgjedhin e të zgjidhen nëpër komisione reformash. Ndonëse nuk kam shpresë se do ta gjejnë rrugën e duhur drejt konceptit të shkencës koherente dhe funksionale, prapë shpresoj te shpresa që vdes e fundit. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një rresht për gratë

Pavarësisht ndjeshmërisë që shfaqi, Haradinaj nuk arritur ta sfidoi veten dhe Qeverinë që drejton ai, duke lënë në dispozicion më shumë vende për gratë. I la vetëm dy gra, simbolikisht sa për ta eliminuar nga formulimi i çdoditshëm Qeveri një gjinore. Megjithatë, ky veprim është tregues për vështirësinë e përfshirjes së grave në jetën publike,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Kujdes… zgjedhim kryetar komune

Çdo tentim për ta ngritur kauzën lokale në kauzë shtetërore, partiake e populiste të jeni të bindur se është një tentim për mashtrim. Pas kësaj ta dini se fshihet ndonjë kandidaturë e paaftë, pa vizion, pa plan dhe pa qëllime të mira  Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Shqipëria të mbrojë pakicën shqiptare në Sanxhak

Amina Nuroviç është shëmbëlltyra e vajzës trime shqiptare, e cila guxoi dhe theu tabunë false shekullore se Sanxhaku nuk ka shqiptarë. Është një dëshmi e bujshme e ekzistencës së një komuniteti të gjerë, një zë i fuqishëm i tij, që u kujton të gjithëve, edhe shqiptarëve, edhe serbëve se janë mijëra shqiptarë që jetojnë në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Rrënimi i familjes shqiptare po kërcënon vetë kombin

Nga Kiço BLUSHI Krizat që përfshijnë herë pas here botën, thuajse nuk ndikojnë tek ne. A thua se jemi specie ekstraplanetare. Kriza financiare që mbërtheu qytetërimin perëndimor, duke e futur në një rrezik të paparë, aq sa shtete si Greqia shkuan në prag të falimentit, tek ne u ndje si kërcënim po aq sa paralajmërimet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Dollneni t’i bashkojë shqiptarët

Është e dhimbshme kur të konstatojmë se kjo komunë vazhdimisht udhëhiqet nga partitë maqedonase, jo pse të njëjtit në votime mundin partitë shqiptare, “por ka faktorë të tjerë, të cilat mund t’i dinë ndoshta vetëm nëntoka”. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

“Ra (u mbulua) Skenderbeu e u pamë“

Kujdestarët e debatit “Lindja apo Perëndimi“,“Perandoria Osmane, pushtuese ose jo“, dhe kujdestare të debateve të ngjajshme, e patën “Bajram“ të premten e 1 shtatorit, që sapo kaloi (kur them që kaloi, s’mund të them te njejtën edhe për pasojat që prodhuan ngjarjet/ngjarja e kësaj dite). Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Opinione

Washington Post: Kur do të flasë Aung San Suu Kyi kundër dhunës dhe vuajtjes në Burma?

Në fjalimin gjatë pranmit të çmimit Nobel, udhëheqësja de facto e Burmës, Aung San Suu Kyi, bëri një apel të apasionuar në botë që të mos harrohen ata që vuajnë nga uria, sëmundjet, zhvendosjet, papunësia , varfëria, padrejtësia, diskriminimi, paragjykimet, fanatizmi dhe lufta. Aung San Suu Kyi deklaroi: “Kurdo që do injorohen vuajtjet, do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Çka është Ëndrra Amerikane

Nga fillimi i shekullit të nëntëmbëdhjetë deri në mesin e shekullit të njëzetë, amerikanët po vërtetonin mençurinë e filozofëve, nga Montaigne dhe Voltaire, tek Hegel dhe Nietzsche: se jeta e mirë është të veprosh në botë dhe të bësh “që kopshti yt të rritet”, jo të mbushësh llogarinë tënde bankare. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Fyerje ndaj figurës së Adem Jasharit

Deri kur më të fyhen heronjtë shqiptar me shtatore të dobëta. Nuk e dijë a është e qëllimshme kjo fyerje apo përse duhet të bëhet? Duhet sa më parë të rrënohen këto shtatore, të ngritën ato siç i ka hije heronjve shqiptar. Njëherë e masakruan serbët, tash po e masakrojmë vet ne me anë të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Dy keqkuptime mbi qeverinë e Edi Ramës

50 për qind gra në kabinetin e ri nuk domethënë edhe favorizim i barazisë gjinore. Ndërsa Pandeli Majko, pa marrë parasysh se në Kosovë e duan dhe e çmojnë pa masë, nuk është ministër për Kosovën dhe diasporën e saj, por për diasporën e Shqipërisë, në radhë parë dhe për pakicat shqiptare (si në Luginën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Tallje e mjerë me shtatoren e Ismet Jasharit në Kumanovë

Pasi e pashë në internet shtatoren, u stepa, u befasova dhe thash me vete: “A është e mundur kaq pa shpirt ta tallemi me figura historike apo heronjtë e kohës. Rasti i Skënderbeut, ma i madh se kali, pastaj memoriali Heroinat i cili qe plagjiat, dhe kjo e fundit karikaturë.” E tëra e tëra, kjo… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Një mundësi për këtë vend

LSDM në Komunën e Likovës vjen për të sjellë Maqedoninë sa më afër shqiptarëve të kësaj ane. Nuk duhet lejuar propagandën e individëve të cilët trumbetonin izolimin dhe getoizimin e Likovës me arsyetimin se shteti nuk na do dhe ne nuk duhet ta duam, ndërsa ata personalisht qëndronin në kolltuqe biznesesh ose të politikës Hadi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Të flasin veprat e juaja para fjalëve

Opinioni im është që mos të përçahen partitë shqiptare e ta humbin fuqinë dhe dinjitetin e tyre por të bashkohen me të vetmin qellim për avancim të vendit dhe popullit e lërini interesat personale Reshat Hoxha Në këto momente po bëhen parapërgatitjet për zgjedhjet lokale 2017 në Maqedoni, pasi që ato janë në prag dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Ç’politikë të jashtme ndjek perëndimi

Kris Paten Një dekadencë e tillë në politikën e jashtme kërcënon të minojë pretendimin e BE-së si një bashkësi vlerash dhe jo thjesht si një bashkim doganor i glorifikuar. Siç e dimë ne nga vitet 1920 dhe 1930, ndërsa dekadenca ushqen më shumë dekadencë, bota bëhet gjithnjë e më e rrezikshme dhe e paqëndrueshme. Është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Kongresi i SHBA u ndihmon nacionalistëve

Miodrag Soric Meqenëse Rusia i ka detyruar që të largohen nga vendi qindra punonjës amerikanë të Ambasadës, SHBA e kanë kufizuar në mënyrë drastike dhënien e vizave për rusët. SHBA u bëjnë dëm synimeve të tyre Veprim sa dritëshkurtër, aq edhe kundërproduktiv: rusët, që duan të shkojnë në SHBA do t’i marrin vizat në të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Opinione

Si ndihemi për Freud (Frojdin): Susie Orbach dhe Frederick Crews debatojnë për trashëgiminë e tij

Për një shekull apo më shumë, Sigmund Freud ka hedhur një hije të gjatë jo vetëm mbi fushën e psikoanalizës, por mbi të gjithë mënyrën se si ne mendojmë për veten si qenie njerëzore. Teoria e tij e pavetëdijshme dhe puna e tij në ëndrra, në veçanti, mbajnë një kontroll të fortë mbi imagjinatën perëndimore,… Vazhdo të lexosh

Shko lartë