Opinione - Page 115

Fund i Shengenit?

Ministri i ri i Brendshëm dhe i Atdheut, Horst Seehofer (CSU) ka gati një javë që sapo ka marrë detyrën, por brenda kësaj jave ai me sa duket do të marrë për vete debatin publik në Gjermani. Dhe me sa duket ia ka dalë. Pas një interviste që ndezi debatin për islamin në Gjermani, ai

Për mashtrimet

Ditë më parë publicisti dhe shkrimtari V. Surroi botoi një tekst që kapte fenomenin e mashtrimit me luftën. Sipas tekstit, një familje në Shalë, në vend se të përgatiste dëshmitë e mjaftueshme për t’i paditur forcat serbe për vrasjen mizore të disa anëtarëve civilë të familjes, kishte zgjedhur të bënte krejt të kundërtën: të mashtronte

Disa pyetje për Qeverinë me rastin e 5-vjetorit të peticionit për Rrugën e Arbërit

Sot është 5-vjetori i peticionit online për Rrugën e Arbërit. Me këtë rast, falenderojmë të gjithë nënshkruesit dhe mediat për përkrahjen e vazhdueshme. Peticioni filloi para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013, me shpresë se do të rezultonte në një dialog konstruktiv, me Qeverinë e re, për këtë vepër të zvarritur që nga viti 2005. Ne

Sorry mister Bukowski, por e ke huqur gjenialisht cakun

Ta sundosh mendjen e një femre êshtë ves i një intelektuali, gjithë të tjerët kënaqen me trupin e saj.” ~Charles Bukowski~ Fjalët sundim dhe pushtim s’kanë çka kërkojnë në fjalorin e marrdhënieve ndërnjerëzore e sidomos jo në fjalorin e mardhënieve emocionale dhe intime, andaj zotëri Bukowski me gjithë respektin që e kam për ty, këto

Disa pyetje Qeverisë për Rrugën e Arbërit

GËZIM ALPION Sot është 5-vjetori i peti cionit online për Rrugën e Arbërit. Me këtë rast, falënderojmë të gjithë nënshkruesit dhe mediat për përkrahjen e vazhdueshme. Peticioni filloi para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2013, me shpresë se do të rezultonte në një dialog konstruktiv me Qeverinë e re për këtë vepër të zvarritur që nga viti

Shkolla dhe populizmi

Hapja e një shkolle, mbyll një burg; do parafrazoja gjeniun e letrave frenge Viktor Hygo. Si atëherë edhe sot, për të kuptuar çfarë shteti është, shihe se çfarë arsimi ka. Shembulli i Finlandës këtë e shpjegon më së miri. Një shtet i vogël, por me sistem model të arsimit- krijoi një brend global: “Nokia”. Po

Sfidat e migracionit dhe INSTA

PËLLUMB NAKO Gjithë qytetarët shqiptarë që kanë pasur rastin për të udhëtuar me avion drejt Gjermanisë këto kohët e fundit, kanë vënë re me habi se para se të zbresin nga avioni, ata i nënshtrohen një kontrolli paraprak nga ana e policisë gjermane që në bordin e tij, pa zbritur ende, dhe pa mbërritur në

Lopçarë & gopçarë

EDMOND TUPJA Me siguri që lexueset e lexuesit e mi të shumëllojshëm (disa syresh më vlerësojnë, të tjerë jo edhe aq, të tjerë ende fare pak ose aspak, kjo është e drejta e tyre e pamohueshme) e dinë që të jesh lopçar, është një zanat si plot të tjerë në fushën e blegtorisë: lopçari, pra,

Presidenti Meta – Folës kryesor në panelin për Ballkanin në Forumin e 6-të Global të Baku-së

Në fjalën e tij Presidenti Meta theksoi se projekti ynë i përbashkët, pavarësisht ndasive dhe konflikteve të së kaluarës, është integrimi në Bashkimin Evropian. “E ardhmja e përbashkët e qytetarëve tanë në Ballkan, varet nga vetë vendet tona, nga aftësia jonë për t’iu përgjigjur sfidave të së ardhmes me më shumë zhvillim dhe prosperitet për

Fatos Lubonja derdh “lot krokodili” duke e mbrojtur Serbinë, Rusinë, Turqinë, Greqinë, Maqedoninë, nga shqiptarët!

Nëse nuk keni dëgjuar ende për të, ju tregoj se Fatos Lubonja është ish i burgosur politik nga regjimi i Enver Hoxhës. Fatos Lubonja është djali i Todi Lubonjës, po ashtu i arrestuar  në atë kohë si armik i Shqipërisë  qe u dënuan për “agjitacion dhe propagandë”?. Është një figure shumë kontroverse! Po ashtu me sa duket krijon legjenda trilluese të

Eu Donikë, eu?!…

Po thonë se u ktheve ne shtëpinë e vjetër. U ktheve te Ramushi! Me çfarë premtimi vallë?! Mbase me ndonjë post ministror! Sepse praktika po tregon se qëkur Ramushi u bë kryeministër (kryeministër i thënqin) postet ministrore i ndanë si llokume apo si bonbone?! Thua se ato poste ministrore ia ka dhuruar baba Hilmiu?! Mbase

Pse nuk duhet dhoma e këshillimit!

AV.PROF.ASOC.DR. JORGO DHRAMI Legjislacioni Shqiptar lejon Gjykatën që, në rastet e paraqitjes së një ankese, kërkese apo rekursi ndaj Gjykatës së Shkallës së Parë është e drejtë për t’i kaluar gjykimin Gjykatës së Apelit, Gjykatës së Lartë apo Gjykatës së Shkallës së Parë për rishikimin. Në rast se, Dhoma e Këshillimit, duke gjykuar pa praninë

7 vite luftë në Siri dhe gabimet e perëndimit

Lufta në Siri është një rast për lëndën e historisë fiktive -çfarë do të ndodhte sikur? Por më shumë kjo çështje shtrohet po t’iu referohesh shteteve perëndimore. Si do të kishte shkuar rrjedha e kësaj lufte, nëse perëndimi do të kishte vepruar ndryshe? Pyetja nuk është edhe aq e pavlefshme, sepse ajo lidhet me fate

Të gjithë shqiptarët (s’)janë Mic Sokola!

Në Demostratat e vitit 1981 këndonim këngët “Gjithë shqiptarët janë Mic Sokola” dhe kënge të tjera e besa edhe krenoheshim se të gjithë “ishim” Mica se veç tanksat se as gryka e topit s`na ndalin. E tash? Politikanët tanë s`ka kush iu nal turrin. Një miku im nga Shqiperia më shkruante: Urime dita e verës!

Gishti i Bobanit!

Derisa dikush po feston, e dikush po proteston për gjuhën shqipe, në Kumanovë ndodhi skandali i radhës nga ana e Gjykatës së këtij qyteti, duke mbyllur një proces gjyqësor si rikualifikim, me çka vrasësi me paramendim shpallet “kundërvajtës trafiku”. Boban Iliq, i cili me veturën e tij kishte lënë të vdekur vogëlushin Almir Aliu, pas

Kjo nuk është një Luftë e Re e Ftohtë

Shumë njerëz të mençur duket se mendojnë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia janë në një “Luftë të re të Ftohtë”. Ju mund të gjeni artikuj mbi këtë temë në Politico, New Yorker dhe Nation, dhe një kërkim i shpejtë në Google do t’ju drejtojë në një faqe të tërë të përkushtuar për këtë temë,

Brutaliteti i një mentaliteti

Njeriu do ta kishte shumë më lehtë që ta kuptojë botën, së pari të niset prej vetëvetës dhe të pyet vetën se çështë ai vetë, si qenje njerëzore, apo jashtë saj. Ndjenja, që duket se akoma po mbizotëron te miti i sllavizmit dhe urrejtja e tyre ndaj shqiptarëve, lidhet me përceptimin e rezervave të kohës

Papa Françesku dhe Nëna Tereze

Papa Françesku dhe Nëna Tereze, për mendimin dhe vlerësimin tim, janë si dy “binek”  shpirtëror, sepse parimet dhe qëndrimet e tyre janë thellë ungjillore: thjeshtësia, përvujtëria, varfëria, mbi të gjitha feja dhe dashuria. Këtë “ngjashmëri” e ka dëshmuar Papa Françesku në shumë raste duke e përmendur dhe paraqitur Nënën Tereze si “model” të jetës dhe

“Posta e Shqypnis’” e …Tefë Topallit

FRANO KULLI Numri i fundit i “Posta e Shqypnis” këtë vit mbush të njëqindtat që ka dalë nga shtypi. Dhe masandej, gazeta (Fletorja, siç thirreshin aso kohe) aty është mbyllë. Kurse numri i parë ka dalë dy vjet më herët, më 5 dhjetor 1916, dhe në të shënohet: “Fletorja del për gjith t’mërrkurrë e t’shtundë.

Modeli i intelektualit dhe cubat sot në politikë

ILIR DEMALIA Nuk është rastësi sot, që klasa politike shqiptare, Parlamenti, e pse jo, edhe ajo që rëndom quhet, elita intelektuale, kulturore, sundohet dhe administrohet nga nivelet më të ulëta, më kriminale, si një bandë cubash e banditësh ordinerë. Dhe ashtu, në fakt, janë. Janë ngjitur këta në këtë majë plehu, sepse; shoqëria vetë i