Shëndeti - Page 52

Efektet e birësimit te fëmijët, disa sugjerime që mund t’ju ndihmojnë

Pra, po planifikoni të birësoni, por po pyesni se si do të ndikojë në jetën tuaj dhe në jetën e fëmijës? Ndërsa birësimi është një proces unik, emocional dhe ligjor që përfshin disa sfida. Ka shumë përfitime për familjen, si dhe për fëmijët e birësuar.
Efektet e shquara të birësimit mbi fëmijët
Edhe pse fëmijët e birësuar marrin kujdes të madh dhe vëmendje të barabartë me vëllezërit e motrat e tyre jo të birësuara, disa faktorë mund të ndikojnë në fëmijën tuaj të dashur të birësuar.
Efektet e zakonshme të birësimit të fëmijës përfshijnë:
Akademikë të varfër: Fëmija juaj i birësuar mund të mos jetë në gjendje “të mbijetojë” më mirë me motrën e saj jo të birësuar në lexim, matematikë dhe akademikë. Disa studime tregojnë se birësimi mund të pengojë ecurinë arsimore të birësuesve n

“YouTube Kids”, TV për fëmijë sipas “Google”

“YouTube Kids”, shërbimi video i “Google” për fëmijë nga 3-10 vjeç, zbarkoi në Itali. I krijuar më 2016-n, vitin e kaluar u përfshi në polemika të ndezura për shkak të disa skenave të papërshtatshme në filmat e animuar.
Me sa duket problemi është zgjidhur, është përmirësuar algoritmi që analizon videot, edhe pse kolosi i uebit bëri të ditur se nuk mund të garantojë 100% se s’do të ndodhin më incidente.
“YouTube Kids”, që ka një aplikacion të ndarë nga ai i “YouTube”, tenton një rrugë ndryshe. Nëse eliminohet kërkimi i lirë i përmbajtjeve, do të kihet një ambient me kanale e programe të seleksionuara dhe garantuara nga stafi i “Google”. Prindërit mund të postojnë listën e programeve që duan që fëmijët e tyre të shikojnë, mund të krijojnë profile të ndryshme për secilin fëmijë, duke seleksionuar programet dhe filmat e animuar më të përshtatshëm për ta. M

Doktorët ngrenë alarmin, mos jua blini fëmijëve këtë produkt

Studiuesit kanë nisur t’i kushtojnë shumë vëmendjen kujdesit për fëmijët. Së fundmi është publikuar e reja më e fundit për fëmijët e vegjël. Të ashtuquajturat rrethore ose karrocat që mësojnë fëmijët ët ecin nuk duhet të përdoren.

Doktorët ngrenë alarmin se ato dëmtojnë këmbët e të vegjëlve, pasi ata nuk janë në gjendje të përballojnë presionin. Dëmtimet janë shumë të shpeshta, ndaj më e mira që mund të bëni është të përpiqeni t’i mbani larg fëmijët nga të tilla metoda.

Ka një arsye pse fëmija juaj është një ëngjëll në shkollë, por një zhurmë-madh në shtëpi

Mësuesit e fëmijëve tuaj këmbëngulin se ata janë  të dashur aq sa mund të bëhen përgjatë ditës së shkollës – por kjo nuk është ajo që ju përjetoni kur ora rrotullohet rreth  13:00 (ose një orar tjetër kur fëmija juaj përfundon shkollën). Fëmijët nuk është se kanë personalitete të ndara, por ata po përjetojnë diçka

Një shprehi që duhet ta largoni!

Çdo person ka qëllime që dëshiron t’i arrijë në jetë, si dhe ëndrra që dëshiron t’i bëjë realitet. Megjithatë, për shkak të ngutisë që shkakton jeta moderne, ne shumë shpesh humbim përqendrimin. Një nga mënyrat që të mos humbisni kohën, është të parashikoni apo të prisni me padurim fundjavën, në pesë ditë që jeni të

Psikologët thonë se duhet të ndalohet me ligj rrahja e fëmijëve

Psikologët anglezë po bëjnë thirrje që të ndalohet ligjërisht rrahja e fëmijëve në shtëpi për shkak të dëmit që ua shkakton atyre në shëndet mendor.
Mocioni i iniciuar nga AEP kërkon nga qeveria që ta pranojë faktin se dënimi fizik mund të ketë ndikim negativ afatgjatë në zhvillimin e fëmijës.
Për momentin, në Mbretërinë e Bashkuar, prindërit dhe kujdestarët janë të lejuar ligjërisht t’i dënojnë lehtë fizikisht fëmijët.
Sidoqoftë, psikologët e kundërshtojnë ashpër këtë duke thënë se dhuna fizike asnjëherë nuk është metodë efektive për disiplinimin e fëmijës, pavarësisht rrethanave.

Ndërron jetë foshnja e porsalindur, flet doktoresha që e priti: Mos na fajsoni ne

Dhurata Beshello, është mjekja e Spitalit të Durrësit e cila priti lindjen e foshnjes që humbi jetën një ditë më parë në këtë spital. Në një reagim për mediat, mjekja thotë se nga ana e saj, por edhe spitalit është bërë gjithçka për të mbajtur beben në jetë.
Sipas saj, foshnja lindi me probleme, ndërsa nuk reagoi edhe pas reanimit të gjatë që iu bë në spital. Beshello thotë gjithashtu se në trupin e foshnjes u konstatua thyerje e kockave, duke nënkuptuar një anomali të rrallë, por megjithatë do jetë ekspertiza ajo që do saktësojë shkaqet e e ikjes së foshnjes.
Është kontradiktore që populli na vlerëson dhe populli edhe na kundërshton apo sulmon. Përpara katër ditësh ka lindur një fëmijë lindje me operacion. Lindi një fëmijë i lodhur, nuk qau në momentin e lindjes megjithë reanimimin e mundshëm me të gjitha mjetet që ne kemi në dispozicion, e

Tmerr në Berat/ Fëmija autik dhunohet dhe lihet pa ngrënë, prindërit e gjejnë pa ndjenja

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në qendrën “Jam si ju” për fëmijët me aftësi ndryshe në Berat.Sipas një denoncimi publik por edhe në Polici nga prindërit e fëmijës, djali i tyre Alesandro Boci, i cili vuan nga autizmi është dhunuar fizikisht dhe është lënë pa ngrënë derisa është gjetur pa ndjenja.
Në videon e publikuar nga vetë prindërit shihet djali i cili ka shenja dhune në trup, ndërsa punonjësja e Qendrës në fillim shprehet se ato nuk janë shenja dhune por që më pas kur Alesandro heq bluzën ajo heziton të flasë.
Prindërit e 12 vjeç

Nxënës të dhunshëm, psikologu Crepet: “Prindërit janë një dështim total. Tashmë fëmijët vendosin gjithçka”

Në programin Tagada, të La7, psikiatri Paolo Crepet ndërhyn, duke komentuar rastet e fundit të dhunës nga nxënësit ndaj mësuesve:
Kur mirësia arsimore është kaq shtatzënë, nuk është mirë. Ne nuk kemi më fëmijë, por Buddha të vegjël, ndaj të cilëve jemi të përkushtuar dhe ata mund të bëjnë gjithçka. Ata zgjedhin ku të hanë, në cilin shesh lojërash të luajnë. Ne jemi bërë prindër që gjithmonë thonë po. Por kjo është e gabuar. Kur ata të rriten, do të jetë dikush që do të thotë jo. Ndoshta në frustrimin e parë të dashurisë. Ndoshta në punën e parë. Prindërit shkojnë në takimin e parë të punës së djalit të tyre 26-vjeçar. Pastaj ka njerëz që nuk i dërgojnë fëmijët e tyre në Erasmus sepse është ftohtë. Këta prindër janë një dështim. Nuk mund t’i përgjithësojmë, por në shumë raste është kështu.
Ato nuk janë raste të izoluara

Gjumi gjatë ditës është i rëndësishëm për fëmijët

Sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Delaware, këshillohen të gjithë prindërit t’i lejojnë fëmijët të flenë gjatë ditës, pasi konsiderohet një veprim shumë i rëndësishëm në këtë fazë para adoleshencës.  Është normale që pas dreke të duam të flemë gjumë, por kjo është më e theksuar te fëmijët.
Studiuesit shpjegojnë se nëse fëmijët flenë pasdite rreth orës 16:00, për 30-60 minuta, atëherë ata do të jenë më të vëmendshëm dhe kujtesa e tyre do të përmirësohet shumë. Studimi gjithashtu zbuloi se fëmijët që flenë ditën janë të prirur të kenë gjumë më të rehatshëm gjatë natës.
Studime të tjera kanë provuar se mungesa e gjumit shkakton efekte negative tek të gjithë, por kryesisht tek fëmijët si depresion, ank

Fëmijët qajnë në ditën e parë të kopështit apo shkollës, ja si duhet të reagojnë prindërit

Kur fëmija shkon në kopsht për herë të parë, është natyrale që të qajë dhe duhet të qajë. Vajtja në kopsht është një ngjarje e madhe për jetën e fëmijës dhe po ashtu edhe të nënës, sepse po konkretizohet procesi i të qenit dy individë më vete, pra dy njerëz të ndryshëm.
Nëna dhe fëmija janë dy njerëz të ndryshëm. Ky proces nuk është i lehtë, pasi vetë nëna e refuzon. Vetë nëna, nuk e do dhe nuk e zhvillon këtë lloj vetëdije. Natyrisht që nuk e bën me dashje, por e shikon fëmijën e saj si të vogël dhe jo një njeri tjetër, i cili mund të ekzistojë pa të.
Mirëpo, gjithashtu, nuk është një gjë e lehtë t’i besosh dikujt fëmijën dhe për më tepër, për orë të tëra. Për orë të tëra, nëna të mos ketë asnjë lloj kontakti fizik dhe personal me fëmijën. Ndjesia, që provokon kjo “kohë e munguar” ndërmjet nënës dhe fëmijës, krijon ankth, pasiguri dhe konf

Nëna i kafshoi buzët që të ndalonte së qari, humb jetën vogëlushja

Një vajzë me aftësi të kufizuara humbi jetën pasi nëna i saj i kafshoi buzët për ta ndaluar së qari.
Zemra e vogëlushes ndaloi papritur.
Në vitin 2015, Katja Spesivtseva, e cila në atë kohë ishte 6 vjeç, u sulmua nga e ëma Ludmila në qytetin Revda në rajonin perëndimor Sverdlovsk të Rusisë.
Katja, e cila vuante nga paraliza cerebrale, filloi të qante gjatë natës dhe zgjoi nënën e saj, e cila u tërbua.
Ludmila iu afrua krevatarit të Katyas dhe sulmoi vajzën e saj. Fillimisht filloi ta rrihte, por ku ajo nuk po pushonte e kafshoi në buzë.
Katya kaloi disa ditë me dhimbje të forta pa ilaçe përpara se nëna e saj ta dërgonte në ambulancë. Më pas u dërgua në spital dhe mjekët thanë se nëna kishte tentuar ta kafshonte dhe në hundë por nuk kishte arritur ta bënte.
Mjekët konstatuan edhe shumë plagë në trupin e vogëlushes.
Katya kaloi një vit duke marrë t

Çrregullimet e të nxënit, si punohet me to dhe roli kryesor që bart mësuesi

Ndikimi i edukimit tek çrregullimet e të nxënit
ÇN janë shumë komplekse. Ato variojnë në forma të ndryshme nga një person tek një tjetër, si dhe nga një fazë në fazën tjetër të zhvillimit individual. Personat me ÇN janë një grup mjaft heterogjen dhe çdonjëri që shpreson t’i ndihmojë këta nxënës, së pari duhet të pranojë faktin se këta jo vetëm që janë të ndryshëm nga moshatarët që nuk kanë ÇN në raport me arritjet akademike, por janë të ndryshëm edhe brenda target-grupit të cilit bëjnë pjesë. Këta fëmijë jo vetëm që zënë vend në fund të vlerësimit me rezultatet e tyre në teste, por po ashtu ata janë të ndryshëm edhe në mënyrën se si mësojnë. Ky konstatim vjen nga puna shumëvjeçare e psikologëve që kanë punuar me këta persona. Avancimi i teknologjisë dhe neuroshkencës ka treguar se ka ndryshime tek truri i këtyre personave. Andaj njerëzit përgjegjës që merren

Pse nuk duhet të laheni me fëmijët tuaj

Fëmijët shpesh mund të bëjnë pyetje të vështira, sidomos kur bëhet fjalë për organet gjenitale. Një nënë pati një incident gazmor në dush me djalin e saj 3-vjeçar, i cili pyeste për “penisin” e saj.
Pyetja ishte aq e çuditshme sa ajo tanimë e dyshon nëse do të lahen sërish bashkë, edhe pse e bënin gjithmonë. Ajo tregoi historinë e saj me të birin në një faqe interneti.

 “Atëherë, djali im është tanimë në atë moshë që fillon të dallojë ndryshimet. Fillimisht më pyeti pse penisi im kishte aq shumë flokë. Kështu që i shpjegova që jam femër dhe femrat nuk kanë penis. I thashë që ne k

Prindërit: Fëmijë të llastuar apo të fortë?

“Të përkëdhelësh fëmijët do të thotë të plotësosh dëshirat e tij dhe t’i japësh gjithmonë të drejtë edhe kur ai nuk ka, apo vetëm t’i flasësh fjalë të buta dhe të ëmbla, duke lënë mënjanë llastimin e fëmijës duke u plotësuar të gjitha tekat?” Shumë prindër shprehen se fëmijëve nuk u bëjnë mirë përkëdheljet e

ZOI 18 MUAJSHE VUAN NGA NJË SËMUNDJE E RËNDË, FAMILJA BËN APEL PËR NDIHMË

Mesazhin e tyre familjarët e kanë publikuar edhe në mediat e huaja.Mesazhi i plotë i familjes Qiraxhi:Zoi jonë e ëmbël është diagnostikuar me leuçemi akute dhe ne jemi të shkatërruar nga kjo ngjarje.Ajo është një foshnjë 18 muajshe dhe na sjell dritë të gjithëve. Zoi po kalon një periudhë të vështirë ku po përpiqet të mposhtë ‘përbindëshin’ që po mundohet t’i marrë jetën dhe një ditë ajo do të tregojë se vrau një përbindësh në moshë kaq të re.Ne jemi një familje nga Shqipëria me shumë pak mundësi, por ashtu si çdo prind do të bëjë gjithçka që mundemi për të shpëtuar vajzën tonë të vogël. Zoi do të duhet të udhëtojë për në Itali javën e ardhshme për trajtim dhe rruga e saj për rimëkëmbje është e vështirë dhe e gjatë.Ne i lutemi të gjithëve që të na ndihmojnë aq sa munden financiarisht në këtë situatë të tmerrshme. Çd

Ç’mund të bëhet më shumë për fëmijët ndryshe?

Aspekti më i rëndësishëm, përveç kuadrit ligjor dhe politikëbërës, për kategorinë e fëmijëve me aftësi ndryshe, është ndjeshmëria dhe sensibiliteti social që gjeneron ndaj kësaj kategorie. Ndjeshmëria sociale ndaj kategorisë së fëmijëve me aftësi ndryshe, si nën-kategori e Personave me Aftësi të Kufizuar (PAK), tregon dhe sesa është prirja e shoqërisë për krijimin e një

Shëndeti i fëmijëve, ja simptomat që nuk duhen injoruar

Kur bëheni prindër keni detyra shumë të mëdha.

Përveç kënaqësisë, kur keni dëgjuar fjalën e parë të fëmijës suaj dhe keni shikuar hapat e parë, është kujdesi ndaj tyre që ju bën që të angazhoheni shumëfish për ta.

Mënyra se si t’i rrisni ju preokupon shumë, por para kësaj është ana shëndetësore. Kur është fjala të shëndeti, janë disa simptoma që nuk duhet injoruar dhe për të cilat duhet kërkuar ndihmën e doktorit.
Këto janë disa prej simptomave më serioze:
1. Temperatura e lartë dhe nëse ajo vazhdon për disa ditë.2. Temperaturë me kokdhimbje.3. Shenja rrethore nëpër lëkurë.4. Nishane të pazakonta.5. Dhimbjet e papritura të stomakut.6. Kokëdhimja me të vjellura.7. Zvogëlim i urinimit.8. Buzët e mavijosura.9. Ënjtje të fytyrës.10. Vjellje pas shtrirj

Pickimi i merimangës desh i mori jetën vajzës 7-vjeçare, si e ngatërruan fillimisht me pickmin e mushkonjave

Një festë mes fëmijësh mund të ishte kthyer në një tragjedi për Bella Anderson, vogëlushen 7-vjeçare nga South  Ockendon e cila u përfundoi në spital pasi u pickua nga merimanga, një lloj i ngjashëm, por më pak i rrezikshëm se vejusha e zezë.  Sipas mamasë së vajzës, të cilës i duhet të jetojë për një

Askush nuk i liroi vendin ndërkohë që ushqente fëmijën me gji, a ka të drejtë kjo nënë?

Në pamje të parë duket një foto e zakonshme, një selfie më shumë nga dhjetërat që jemi mësuar të bëjmë çdo ditë, qëkur në jetën tonë hynë telefonat e zgjuar. Mirëpo për Kate Hitchens është krejt e kundërta, kjo foto e cila ka indinjuar po ashtu me mijëra mama në Mbretërinë e Bashkuar, tregon edhe një herë se parimet e kulturës qytetare dhe komunitetit nuk janë veçse disa faqe bosh nëpër libra.

 
Mamaja 32-vjeçare e dy fëmijëve po udhëtonte me tren nga Londra drejt Wickford-it, qytetit ku banonte, dhe askush nga pasagjerët nuk u denjua t’i lironte vendin, edhe pse dukej qartë që ajo po ushqente me gji djalin 6-muajsh. Kate ka ndarë fillimisht këtë situatë në blogun e saj, dhe më pas ka parë emrin e saj të përhapur pothuaj kudo në rrjete sociale.‘’Ku

11-vjeçari që dëshmon për vdekjen e së ëmës përlot sallën e gjyqit

Një djalë 11-vjeçar ka lënë pa fjalë gjykatën pasi ndodhej për të dëshmuar për vdekjen e së ëmës. Babai ia vrau para syve. Ngjarja ndodhi në Sidnej në 2016-n në shtëpinë ku jetonin prindërit me dy djemtë e vegjël.
Burri përdori karburant për ta vravë gruan e tij duke e djegur shtëpinë në orët e para të mëngjesit. Djali 11 vjeç e pa të atin teksa e shtyu duke mos e lejuar ta ndihmonte të ëmën të dilte nga dhoma e gjumit ku ra zjarri.
Gruaja kishte nisur një lidhje prej dy javësh me një burrë tjetër dhe burri kishte zbuluar mesazhet në Viber dhe Whatsapp.
“Nuk dua që babai im të dalë nga burgu dhe nuk ka asnjë mundësi për ta falur. Nuk dua që ai të dijë asgjë për mua. Prej dy vjetësh jam pa familje për fajin e tij. E dogji nënën time para syve të mi… Unë jam njeri, edhe unë kam emocione”, tha djali duke prekur gjithë sallën.
Ndërkohë

1 2 3 54