Shëndeti - Page 52

Sekretet e Jetëgjatësisë Fshihen Tek Gjenetika – Zbuloni Faktet Interesante

Sekretet e Jetëgjatësisë Fshihen Tek Gjenetika – Zbuloni Faktet Interesante

ADN-ja e njerëzve që jetojnë mbi 114 vjeç është shumë e ngjashme me njerëzit që nuk jetojnë aq gjatë. Foto: Flickr Një shprehje e urtë popullore thotë që jetëgjati nuk bëhet jetëshkurtër.  Kjo rezulton të jetë e vërtetë, nëse u beson të dhënave të deritanishme të një studimi sipas të cilit, jetëgjatësia është e shkruar në

Qindra Shqiptarë Kthehen nga Italia – Dyfishohen Kontrollet për Koronavirusin

Qindra Shqiptarë Kthehen nga Italia – Dyfishohen Kontrollet për Koronavirusin

Në Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, është mbledhur edhe gjatë ditës së sotme Task-Forca për koronavirusin. Foto: Flickr Prej tre ditësh Italia ndodhet në gjendje emergjence për shkak shpërthimit të papritur të koronavirusit. Megjithatë, edhe pse veriu i Italisë ndodhet në karantinë, lëvizja e lirë e qytetarëve ka vijuar normalisht. Vetëm mëngjesin e të

Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë Nëpërmjet Telefonit

Përse Njerëzit Gënjejnë Më Shumë Nëpërmjet Telefonit

Në bisedat telefonike, kryesisht mesazhet, njerëzit e kanë shumë më të lehtë të gënjejnë. Foto: Flickr Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten. Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë. Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi. Sipas universitetit të

Muzetë Që Duhet Të Vizitoni Patjetër Këtë Vit

Muzetë Që Duhet Të Vizitoni Patjetër Këtë Vit

Bëhet fjalë për shtëpinë më të madhe të artit dixhital në botë. Foto: Flickr Roli parësor i një muzeu është të angazhojë dhe të edukojë komunitetin dhe për këtë nuk ka asnjë dyshim. Muzetë ofrojnë një shans për të ndjekur diçka interesante në një mjedis tjetër me një pikëpamje tjetër. Duke vizituar një muze, njeriu

Gjumë me apo pa çorape ? Zgjidhet dilema

Gjumë me apo pa çorape ? Zgjidhet dilema

Gjumë me apo pa çorape, jepini fund njëherë e mirë kësaj dileme. Disa njerëz janë të mësuar me idenë se çorapet në shtëpi janë një domosdoshmëri. Por janë të ndarë në dy pjesë kur bëhet fjalë për gjumin: disa flenë me çorape, të tjerë pa çorape. Një pjesë mendojnë se të flesh me çorape është

Hoteli i parë inteligjent në Greqi (FOTO)

Hoteli i parë inteligjent në Greqi (FOTO)

Vizitorët në qytetin e dytë më të madh të Greqisë, Selanikut, do të jenë në gjendje të provojnë hotelin e parë inteligjent me pesë yje nga gushti i vitit 2020. Një ndërtesë tetëkatëshe në rrugën 24 Monastiriou u zgjodh strategjikisht si vend ideal në qendër të qytetit të Selanikut dhe u kthye në një hoteli

Tre të vdekur nga koronavirusi në Itali

Tre të vdekur nga koronavirusi në Itali

Koronavirusi është përhapur edhe në Itali. Në këtë vend numri i viktimave është rritur duke shkuar në tre. Zyrtarët italianë nuk kanë lejuar zhvillimin e Karnavaleve të Venecias, kurse po përpiqen që të kontrollojnë një nga viruset më të rrezikshme në mbarë Evropën. Autoritetet në rajonin e Venetos thanë se kanë marrë masa rigoroze për

Produktet që zhdukin njollat kafe të fytyrës

Produktet që zhdukin njollat kafe të fytyrës

Si mund t’i trajtoni njollat kafe në lëkurën tuaj në shtëpi? Para se të filloni trajtimin në shtëpi, pastroni lëkurën me pak kripë të butë ose bëni skrab me sheqer të përzier me çdo lloj vaji. Aplikoni pastruesin në zonën e dëshiruar duke përdorur lëvizje të lehta (sigurohuni që të shmangni zonën përreth syve) dhe

Shenjat që tregojnë se dysheku dhe kolltuku juaj kanë insekte dhe ka ardhur koha t’i ndërroni

Shenjat që tregojnë se dysheku dhe kolltuku juaj kanë insekte dhe ka ardhur koha t’i ndërroni

Edhe pse insektet në dyshek ose kolltuk nuk transmetojnë asnjë sëmundje infektive, ato mund të jenë shqetësuese dhe madje mund të shkaktojnë disa probleme shëndetësore. Nga reaksionet fizike, si skuqja apo alergjia, deri tek efektet psikologjike, si ankthi, stresi dhe pagjumësia – këto arsye janë më shumë sesa të mjaftueshme për t’i bërë ato të

Të Dyshuar Me Koronavirus Në Shqipëri – ISHP Tregon Masat Mbrojtëse Të Ndërmarra

Të Dyshuar Me Koronavirus Në Shqipëri – ISHP Tregon Masat Mbrojtëse Të Ndërmarra

Epidemia e pneumonisë virale. Foto: Flickr Raportimet më të fundit nga mediat e huaja, pohuan për përhapjen e koronavirusit në Itali. Pas Kinës, OBSH deklaroi se Italia ishte rasti i dytë problematik i cili ka qendrën në Evropë. Deri më tani në shtetin tonë fqinj janë raportuar rreth 132 raste, e ndërsa autoritetet po punojnë

AGROTECH Expo 2020 Ngjarja Më e Rëndësishme e Vitit për Agrobiznesin

AGROTECH Expo 2020 Ngjarja Më e Rëndësishme e Vitit për Agrobiznesin

Dy edicionet paraardhëse të këtij panairi krijuan mundësi të reja bashkëpunimi për shoqëri të cilat operojnë në sektorin e bujqësise. Foto:Flickr Për të tretin vit radhazi, në Tiranë, në datat 13-14 Mars 2020, Expocity Albania organizon Panairin më të madh ndërkombëtar të agrobiznesit dhe agro-teknikes “AGROTECH Expo 2020”. Kjo është një nga ngjarjet më të

Ushqimet e shëndetshme që përmirësojnë humorin

Ushqimet e shëndetshme që përmirësojnë humorin

Kur përjetojnë një gjendje të rënduar mendore dhe shpirtërore, nuk janë të paktë njerëzit që drejtohet te ushqimi si një mënyrë për t’u ndjerë më mirë. Sidoqoftë, ushqimet e pasura me sheqer kanë pasoja negative në shëndet. Kohëve të fundit, janë realizuar një sërë hulumtimesh për lidhjen mes ushqimit të shëndetshëm dhe përmirësimit të shëndetit

Sëmundjet që reflektohen në fytyrë, shenjat paralajmëruese

Sëmundjet që reflektohen në fytyrë, shenjat paralajmëruese

Fytyra dhe paraqitja e lëkurës janë pasqyra e shëndetit por shpesh edhe e sëmundjeve, sidomos atyre të fshehura. Mjekët refuzojnë të japin diagnoza nëpërmjet simptomave të dukshme dhe për këtë arsye ata këshillojnë vizita me pacientët ose të sëmurët. Sëmundjet që reflektohen në fytyrë Ekspertët këshillojnë që të jeni të vëmendshëm ndaj shenjave të mëposhtme

Këto thënie ju inspirojnë ta doni vetveten

Këto thënie ju inspirojnë ta doni vetveten

Ndonjëherë është shumë e lehtë t’i duash të tjerët – por e vështirë për shumë njerëz është ta duan vetveten.. Por, siç kanë treguar edhe shumë figura të mençura përgjatë viteve, faktikisht vetëm atëherë kur mësoheni ta pranoni dhe të gëzoheni me esencën tuaj do të mundeni ta gjeni paqen e mendjes për të qenë

Më pak raste me koronavirus (VIDEO)

Më pak raste me koronavirus (VIDEO)

Autoritetet shëndetësore të Kinës thonë se numri i rasteve të reja të prekur nga virusi vdekjeprurës ka filluar të bie. Por të njëjtit kanë bërë të ditur se numri i të infektuarve është i madh. Kronikë e përgatitur nga gazetarja Arbreshë Uka. klankosova.tv MEDIAL.mk

10 arsye pse duhet dashur Munihu

10 arsye pse duhet dashur Munihu

Veshjet tradicionale dhe Oktoberfest janë klishtë që ju vijnë në mendje njerëzve në mbarë botën kur mendojnë për Gjermaninë. Të gjitha këto do t’i gjeni në shtetin bavarez dhe kryeqytetin e tij Munih, njofton Klan Kosova. Por karakteristikat e Munihut nuk përfundojnë me këto – ka shumë më tepër. Glockenspiel në Marienplatz  Hofbräuhaus, salla më

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët

Uji i gazuar dhe pasojat tek dhëmbët

Në kohët e sotme, konsumatorët janë shpesh në dilemë nëse duhet të zgjedhin ujin me gaz apo pa gaz. Shumë ekspertë të shëndetit bien dakord që të pish ujë me gaz është më mirë se të mos pish ujë fare. Megjithatë uji me gaz dhe uji natyral kanë disa ndryshime jo të vogla edhe në vlera.