Category archive

Shëndeti - page 38

Posted on në kategorine Shëndeti

Prindërit që pinë duhan, rrezikojnë fëmijët e tyre nga kjo sëmundje

Fëmijët, prindërit e të cilëve pinë duhan, rrezikohen më shumë nga sëmundjet kronike të mushkërive, paralajmërojnë shkencëtarët.

Ekspozimi ndaj tymit të duhanit për dhjetë ose më shumë orë në javë shton rrezikun e vdekjes nga sëmundja e zemrës në 27 për qind.

Rreziku i goditjes është 23 për qind më i lartë dhe 42 për qind i sëmundjeve pulmonare kronike, krahasuar me të tjerët që jetojnë me jo-duhanpirësit.

Pasoja e konsumimit pasiv të duhanit në fëmijëri sjell vdekjen e 7,000 deri në 100,000 jo-duhanpirësve të rritur në vit.

Ekspertët thonë se ndërprerja e pirjes së duhanit është mënyra më e mirë për të mbrojtur një fëmijë nga efektet negative të duhanit.

Studimi shkencor u krye në 70,900 jo-duhanpirës të rritur, ndërsa rezultatet u publikuan në “Journal of American Medicine Preventive”.

Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Fëmija 1-vjeç gjendet e gjallë në pyll, mbijetoi 5 dite pa ujë e ushqim

Një fëmijë që u zhduk në një pyll në jug të Kinës është gjetur shëndoshë e mirë pas 5 ditësh.

Xiaojiao, 20 muajshe hyri në pyllin pas shtëpisë së saj në Guangxi të hënën e kaluar dhe babai Chen Qingran, e raportoi të zhdukur të nesërmen pasi nuk mundi ta gjejë atë.

Vajza e vogël u zbulua të premten nga një punonjës i centralit, i cili e pa atë të shtrirë në tokë në shkurre pranë një kanali.

Xiaojiao është vajza më e vogël e Chen dhe thuhet se po luante me vëllain e saj 6-vjeçar dhe motrën 4-vjeçare pranë shtëpisë së tyre, por më vonë u zhduk.

Policia filloi kërkimet ditë e natë për ta gjetur, madje edhe me qen.

Policia përfundoi një rreze kërkimi prej rreth 2.5 kilometrash dhe më shumë se 700 njerëz, përfshirë oficerë e vullnetarë morën pjesë në operacionin e kërkimit të Xiaojiao.

Kur fëmija u gjet ishte dehidratuar shumë d Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Vajzat e vogla që ndryshuan historinë e botës

Femrat me vite e vite të tëra janë munduar që ta ndryshojnë historinë, shumë gra kanë sakrifikuar edhe veten vetëm që gjeneratat e reja të mos të jenë të diskriminuara dhe të kenë një jetë më të mirë, sesa ato.

Por një rol të madh në ndryshimin e historisë e kanë luajtur edhe vajzat e reja, që të bënë të kuptosh që kurrë nuk është herët për të bërë një ndryshim.

Duke filluar nga Anna Frank e deri tek Malala Yousafzai, zëra të fuqishëm e të paharrueshëm, që kanë luftuar në ngritjen e vajzave dhe grave, për edukimin e tyre, në përgjithësi për ngritjen e vetëdijes tek të vajzat e reja. Arritja e këtyre vajzave janë tejet inspiruese dhe impresive.

Në vitin 1960 Ruby Bridges, u bë vajza e parë me ngjyrë që filloi të ndjek shkollën në New Orleans. Pas shumë sakrificave dhe paragjykimeve që ju bënë, ajo mbetet një ikonë dhe inspirimin në aspektin e të Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Patate të Pjekura me Qumësht Për Shije dhe Shëndet Të Mirë

Patatja gjithmonë ka qenë e pazëvëndësueshme në recetat tradicionale të kuzhinës shqiptare. Foto: Flickr

Të gjithë kemi gatuar e provuar tavën me patate.

Mënyrat e përgatitjes janë nga më të larmishmet, nga tava me patate e pjekur me pulë, me mish të grirë e deri tek ajo me perime të stinës.

Patatja gjithmonë ka qenë e pazëvëndësueshme në recetat tradicionale të kuzhinës shqiptare.

AgroWeb.org ju sjell sot një recetë të veçantë dhe shumë të thjeshtë.

Për këtë gatim ju duhen vetëm pak përbërës, por shija që do të krijohet është e parezistueshme.

Patate të Pjekura me Qumësht

Përbërësit 4-5 persona

5-6 patate mesatare

4 gota me qumësht

2 lugë me vaj ulliri

3-4 thelpinj hudhër

2 lugë gjelle ajkë qumështi

2 lugë gjelle me thërrime djath Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Dhjetra foshnje në vit braktisen në maternitetin e Tiranës, kryesisht nga studentet e rretheve

Një ditë pas braktisjes së një foshnjë të pajetë në Paskuqan, ende nuk dihet identiteti i prindërve të saj. Sipas policisë foshnja e cila i është nënshtruar ekzaminimet mjeko-ligjore për të mësuar nëse bëhet fjalë për një fëmijë të lindur në maternitet apo jashtë tij si dhe shkaqet e vdekjes, ishte futur në një çantë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

E keni bërë gabim: Ja si duhet të lani rrobat e foshnjave

Higjiena e rrobave të bebeve është e rëndësishme për mirëqenien e tyre, e mbi të gjitha në fazat e para te jetës. Një kujdes i veçantë ndaj higjienës se veshjeve është dhe siguria për të mos mbetur gjurmë të ilaçeve të rrobave në to për të evituar kështu dermatite apo irritime.

Ne fakt lëkura e bebeve është shume e ndjeshme dhe delikate dhe e ka më të lehtë që të irritohet shpejt. Pikërisht për këtë është mire te evitoni te përdorni larësit tradicional për rrobat e tyre, te cilat shpeshherë përbëjnë substanca acide dhe alkaline.

Gjatë larjes së rrobave, nuk rekomandohet përdorimi i zbardhuesit ngase, megjithëse të testuar, ata mund të janë shumë agresiv për lëkurën e të vegjëlve tuaj dhe, si rrjedhojë, të shkaktojnë dermatit apo ndonjë lloj reaksioni alergjik.

Në vend të kësaj, nënat mund të përdorin aceto të bardhë për zbardhjen e rrobave. Dhe, Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Si ta kuptoni nëse foshnja juaj ka dhimbje veshi, pak prindër arrijnë ta kuptojnë

Infeksionet e veshëve janë të zakonshëm tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël, me shumicën e fëmijëve që kanë të paktën një episod deri në kohën kur mbushin tre vjeç.

Ata shpesh pësojnë një të ftohur. Mund të jetë e vështirë të vëreni nëse fëmija juaj vuan nga një dhimbje veshi që shoqëron një infeksion të veshëve apo ndonjë grip, pasi shenjat janë të ngjashme.

Sidoqoftë, në mesin e simptomave të dhimbjes së veshit nga një infeksion potencial rreshtohen të qarat e shpeshta, kruarja e veshëve, ethet, vështirësitë në gjumë, humbja e apetitit dhe vështirësitë në të dëgjuar.

Nëse nuk trajtohen, infeksionet e veshit mund të shpërthejn ëtupanin e veshit dhe të shkaktojnë probleme në dëgjim, prandaj është e rëndësishme të vizitoni pediatrin sapo këto simptoma fillojnë të shfaqen.

Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Qeni hero shpëton foshnjen që po mbytej në dhomë

Një qen i përkëdhelur është përshëndetur si një hero pas shpëtimit të një vajze një vjeçare nga mbytja deri në vdekje teksa flinte.

Chloe Showell, nga Dartford në Kent, filloi të mbytej nga të vjellat e saj pasi u sëmurë gjatë natës në gjumë, pak para orës 11:00.

Por, qeni kavalier ngriti alarmin duke qarë dhe duke vrapuar nëpër banesë për të njoftuar nënën e Chloe-së.

Shannon Weeks, 23 vjeç, nxitoi për të parë se çfarë po ndodhte.

Nëna e dy fëmijëve e gjeti vajzën e saj të zbehtë dhe fytyrën poshtë.

Mjekët thanë se nëse vajza nuk do të ishte gjetur në kohë, ajo do të mbytej.

“Ai me të vërtetë e shpëtoi atë. Louie është heroi im. Nëse nuk do të ishte për të, nuk do të kisha vajzën time të bukur. Ajo ishte e tmerruar prej tij, por tani ata janë të pandashëm”, tha nëna. 

Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Tre arsyet pse prindërit nuk duhet t’i ndihmojnë fëmijët me detyrat e shtëpisë

Shumica e prindërve besojnë se nëse nuk i kontrollojnë fëmijët e tyre gjatë bërjes së detyrave, ata nuk do t’i bëjnë saktë detyrat e shtëpisë. Mirëpo, studiuesit nga Universiteti i Teksasit kanë treguar të kundërtën. Qëndrimi i prindërve me fëmijët gjatë kohës që ata bëjnë detyrat në shkollën fillore është i padobishëm, ndërsa në 9-vjeçare… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Mish keci me lëng limoni – mënyra perfekte e pjekjes në shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe unike në shije. Foto: Flickr

Në doni të përgatisni një recetë të veçantë e speciale për fundjavë apo në rast feste apo gëzimi familjar provoni recetën e mishit të pjekur të kecit me lueng limoni.

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe unike në shije e cila padyshim, pasi ta keni provuar njëherë do të shndërrohet në më të preferuarën.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë këtë recetë fantastike, e cila përgatitet krejt lehtë dhe shpejt në shtëpi pa ju munduar dhe pa ju marrë kohë.

I gatuar në këtë mënyrë, mishi merr një shije të mrekullueshme, bëhet tërësisht i shkfrifët dhe i butë.

Përgatitja e Mishit të Pjekur të Kecit me Lëng Limoni

 Përbërësit 

 (Përbërësit më poshtë ja Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Uthulla e mollës bio – vlerat dhe si ta dalloni nga uthulla e zakonshme

Uthulla e pafiltruar e mollës është e pasur me minerale si kaliumi, fosfori, magnezi, sulfuri, hekuri e të tjerë. Foto: Flickr

Që kur u zbulua për herë të parë në vitin 400 para erës sonë, uthulla e mollës është përshkruar si një eliksir magjik shërues dhe i fuqishëm.

Uthulla e mollës është një antibiotik i lëngshëm që lufton bakteret dhe ndihmon për një jetë të shëndetshme.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, uthulla më e mirë është ajo e padistiluar që bëhet nga mollë të freskëta.

Ajo që vjetërohet në fuçi druri, e cila përmirëson shijen natyrale të produktit.

Ngjyra e uthullës së pafiltruar është kafe e ndezur.

Ajo është e trashë dhe në fund të shishes vërehet një substancë si pëlhurë e cila në mesin e ekspertëve të ushqimit njihet si ‘nëna’.

Pëlhura Magjike E Uthullës Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Kulaç i Ëmbël me Arra – Receta Fantastike e Shtëpisë

Një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje por me një shije të veçantë të mrekullueshme. Foto: Flickr

Një recetë fantastike, e thjeshtë në përgatitje por me një shije të veçantë të mrekullueshme.

Përgatitet krejt lehtë në shtëpi dhe shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me reçelra të ndryshëm, kafe apo çaj por edhe fruta të ndryshme të freskëta.

AgroWeb.org sjell më poshtë recetën unike të përgatitjes së kulaçit të ëmbël në shtëpi.

Përgatitja e Kulaçit të Ëmbël në Shtëpi

Për 1 kg miell nevojiten

2 filxhanë kafeje me vaj ulliri

1 gotë sheqer

3 kokrra vezë

3 lugë gjelle arra të shtypura

1-2 lugë gjelle me rrush të thatë ( sipas preferencës)

Sodë

Ujë

Përgatitja

Si fillim sitni miel Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Sikur Vetëm Tre Kumbulla Në Ditë – Efektet Për Kocka Të Forta dhe Tretjen e Mirë

Kumbullat janë të pasura me vlera ushqyese. Foto: Flickr

Ngrënia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshëm dendësinë minerale të kockave.

Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org u përqendrua tek roli i ngrënies së kumbullave në shëndetin e kockave të grave.

Gratë që morën pjesë në studim u ndanë në dy kategori.

Në kategorinë e parë morën pjesë gratë që konsumonin kumbulla rregullisht.

Në të dytën, morrën pjesë gra që konsumonin mollë rregullisht.

Të dyja grupet merrnin gjithashtu kalçium dhe vitamin D.

Roli i Kumbullave Për Shëndetin E Kockave

Studiuesit u shprehën se kumbullat kanë aftësinë të pengojnë frakturat dhe dobësimin e kockave.

Ata rekomandojnë ngrënien e dy deri në tre kumbullave në ditë, një sasi që duhet rritur më vonë në 6 deri në 10 kumbulla në di Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Vaj Ulliri Me Kripë – Si Ta Përdorni Kundër Problemeve me Kockat

Vaji i ullirit rregullon qarkullimin e gjakut dhe mban organet të shëndetshme. Foto: Flickr

Dhimbjet e kockave po kthehen në një problem shëndetësor shumë i përhapur kudo, edhe në Shqipëri.

Kjo ndodh edhe sepse njerëzit nuk kanë shumë kohë për aktivitet fizik ndërkohë që jetëgjatësia është rritur.

Kjo nënkupton se njerëzit po jetojnë më gjatë dhe rrjedhimisht i përdorin muskujt dhe kockat për më shumë kohë.

Në përgjithësi, njerëzit kërkojnë ndihmën e medikamenteve qetësues.

Shpesh këto ilaçe, kur pihen me tepri janë të dëmshme për stomakun dhe mëlçinë.

Natyra nga ana tjetër na ka dhënë shumë burime të rëndësishme kundër dhimbjeve që nuk dëmtojnë organet e tjera.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për një trajtim të fuqishëm kundër dhimbjeve të kyçeve që bazohet në për Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Të rrahësh fëmijët ndikon në zhvillimin konjitiv, dhuna i jep botës nesër më pak të rritur të qetë dhe të ndjeshëm

Rrahja e fëmijëve ndikon në zhvillimin kognitiv, minimizon vetëvlerësimin dhe i frenon të vegjlit të zhvillojnë autonominë personale dhe karakteriale. Rrahja e fëmijëve frenon zhvillimin konjitiv dhe ul performancën në shkollë. Në praktikë, fëmijët që vuajnë dënimin fizik, edhe nëse janë të butë, shkojnë më keq me mësime.

1

Performanca e ulët në shkollë nga fëmijët e rrahur do të kishte një ndikim të drejtpërdrejt nga një reagim emocional i fëmijës, shpjegon kërkimi shkencor.

Disa studiues amerikanë kanë zhvilluar dhe botuar kërkime të bazuara në një vëzhgim të shënjestruar, rezultatet e të cilit u botuan në revistën “Child Abuse and Neglect” me titullin “Përmasat e ndëshkimit fizik dhe asoc Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Reçeli Special me Manaferra – Mënyra Perfekte Si Ta Përgatisni Lehtë

Të freskëta me shije delikate ato shndërrohen në një mrekulli të ëmbël teksa përgatiten në traditën më fantastike të amvisave shqiptare, atë të reçelit. Foto: Flickr Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë përgatisni reçel me manaferra. Është pikërisht sezoni i tyre dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Vaji i Ullirit Ekstra i Virgjër Me Uthull Molle – Ja Kombinimi Ideal Për Shëndetin

Bashkimi i vajit të mirë të ullirit dhe uthullës së mollës ofron më shumë përfitime shëndetësore për ata me diabet ose paradiabet. Foto: Flickr

AgroWeb.org ju sjell sot fakte shkencore mbi kombinimin e vajit të ullirit dhe uthullës. Më konkretisht bëhet fjalë për vaj ulliri ekstra të virgjër dhe uthull molle ose musht uthulle molle.

Bashkimi i vajit të mirë të ullirit dhe uthullës së mollës ofron më shumë përfitime shëndetësore për ata me diabet ose paradiabet, vërejnë disa studime të rëndësishme shkencore të konsultuara nga AgroWeb.org.

<p class="tw-data-text tw-ta tw-text-small" dir="ltr" data-place Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Palanik me Djathë në Saç nga Gatimet Speciale të Fshatit

Flija në Kosovë, Tropojë e Kukës, Palanik në zonat e Përmetit, Ersekës e Skraparit dhe Qullnik në Zonat e Korçës, Pogradecit etj është një specialitet i mrekullueshëm, tradicional shqiptar i cili pa dyshim qendron në krye të gatimeve tipike të vendit tonë.Ndonëse receta ndryshon disi në përbërës sipas krahinave të ndryshme, shija të mahnit njëlloj teksa është e pamundur të mos të të përfshijë tërësisht.Një zakon i moçëm i grave shqiptare, sidomos në fshat, ku gatimi i tij bëhet edhe më i shijshëm për shkak të pjekjes së tij në prush dhe me saç.Kjo recetë kërkon shumë durim gjatë përgatitjes së saj.I gjithë sekreti i përgatitjes së palanikut të shijshëm qendron tek mënyra dhe kujdesi që kjo recetë kërkon gjatë pjekjes.Hapat e të cilës, AgroWeb.org i rendit më poshtë duke ju këshilluar mbi pjekjen në furrë.

Përgatitja e Palanikut me Djathë  

Përbërësit</ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Gjashtë Ushqimet Më Të Mira Për Trurin Në Çdo Moshë

Konsumi i boronicave ul rrezikun e Alzheimerit me 53 përqind. Foto: Flickr

Ushqimi ka një ndikim të fortë në tru, veçanërisht me kalimin e moshës.

Njerëzit mendojnë se truri është një sistem i ndarë nga pjesa tjetër e trupit, por studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, theksojnë se performanca e trurit është e varur ndjeshëm nga ushqimet.

Disa ushqime kanë aftësinë të përmirësojnë mprehtësinë e mendjes dhe parandalojnë sëmundje të ndryshme neurologjike.

Në këtë artikull të agroWeb.org, do të mësoni më shumë për 6 ushqimet më të mira për trurin në çdo moshë.

Rukola

Studimet konfirmojnë se njerëzit që hanë një ose dy racione me të gjelbra në ditë kanë aftësitë mendore të dikujt 11 vjet më të ri se ata që nuk konsumojnë barishte dhe perime të gjelbra.

Rukola është një nga baris Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Fërgesë Me Domate, Gjizë e Hudhra – Receta me Shije të Përsosur

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. Foto: Flickr

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare.

E gatuar në mënyra të ndryshme në treva të ndryshme ajo shijon në mënyrë fantastike në të gjitha recetat e saj.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë një recetë unike dhe të veçantë të përgatitjes së fërgesës në furrë.

Një recetë e thjeshtë, e lehtë por me një shije perfekte, e cila padyshim do t’ju tërheqë nepsin dhe oreksin për ta provuar menjëherë.

Përgatitja e Fërgesës Me Domate, Gjizë e Hudhra

Përbërësit

(Përbërësit më poshtë janë për 4 persona)

4-5 kokrra domate

4-5 lugë gjizë

2-3 thelpinj hudhra (sasia sipas preferencës)

2-3 speca

Vaj Ullir Vazhdo të lexosh

1 36 37 38
Shko lartë