Shëndeti - Page 3

Rusia do të fillojë testimin e vaksinës kundër koronavirusit në maj

Rusia do të fillojë testimin e vaksinës kundër koronavirusit në maj

Rusia do të fillojë testimin para-klinik të dy prototipeve të vaksinës së koronavirusit në 11 maj. Mostrat kanë kaluar testimin e kafshëve për momentin, dhe pritet të përfundojnë deri në fund të prillit, u tha gazetarëve kreu i Qendrës Shtetërore të Kërkimit të Virologjisë dhe Bioteknologjisë Rinat Maksyutov. Shkencëtarët më pas do të krijojnë substanca

Si të shpëtoni nga stresi?

Si të shpëtoni nga stresi?

Gjatë këtyre ditëve, krahas qëndrimit në shtëpi, duhet t’i kushtojmë vëmendje të veçantë shëndetit mendor; stresi, ankthi dhe frika mund të na shoqërojë gjatë kësaj periudhe prandaj është mirë të kujdesemi për menaxhimin e tyre. Si ta minimizojmë stresin kur kemi kohë vetëm 1 minutë, 5 minuta apo 14 ditë? Një minutë Psikologët sugjerojnë praktikimin

Prizren, mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së rezultojnë negativë në COVID-19

Prizren, mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së rezultojnë negativë në COVID-19

Mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së në Prizren kanë rezultuar negativë në COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur mjeku i kësaj qendre, Arsim Berisha, njofton Klan Kosova. “Puna e tyre me masa mbrojtëse po jep efekt në përkujdesjen e secilit pacient të komunës së Prizrenit, besoni në personelin shëndetësorë”. klankosova.tv MEDIAL.mk

Prizren, mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së rezultojnë negativ në COVID-19

Prizren, mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së rezultojnë negativ në COVID-19

Mjekët e Shërbimit Urgjent të QKMF-së në Prizren kanë rezultuar negativ në COVID-19. Këtë e ka bërë të ditur mjeku i kësaj qendre, Arsim Berisha, njofton Klan Kosova. “Puna e tyre me masa mbrojtëse po jep efekt në përkujdesjen e secilit pacient të komunës së Prizrenit, besoni në personelin shëndetësorë”. klankosova.tv MEDIAL.mk

Për Më Shumë Shëndet – Ushqimet e Duhura Që Luftojnë Aneminë

Për Më Shumë Shëndet – Ushqimet e Duhura Që Luftojnë Aneminë

Ushqimet që duhet të konsumoni për të luftuar aneminë dhe për të qenë të shëndetshëm njëkohësisht. Foto: Flickr Anemia është një sëmundje që prek rreth 1.62 miliard njerëz në botë, një shifër që sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë korrespondon me 24.8 përqind të popullatës globale. Kjo sëmundje ka të bëjë me sasinë e

Ushqimet Që Rrisin Ankthin – Zbuloni Faktet Interesante

Ushqimet Që Rrisin Ankthin – Zbuloni Faktet Interesante

Ushqimet e skuqura janë një rrezik i shtuar për shfaqjen e ankthit. Foto: Flickr Në ka ndjenjë më shqetësuese që njeriu provon në jetë, është ankthi. Ankthi është emri që përmbledh në një ombrellë betejat shumëdimensionale të brendshme me të cilat përballet njeriu. Nëse do të shpreheshim me gjuhën popullore, atëherë me plot bindje do

Për Një Gjumë Cilësor – Cilat Janë Vitaminat Më Të Mira Që Ju Duhen

Për Një Gjumë Cilësor – Cilat Janë Vitaminat Më Të Mira Që Ju Duhen

Vitamina C është shumë e rëndësishme për sistemin imunitar dhe gjumin. Foto: Flickr Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë. Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm. Studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë treguar se sëmundjet dyfishohen nëse njeriu fle më pak se 7 orë.

Boris Johnson ka ende simptoma të koronavirusit – do të qëndrojë më gjatë në izolim (VIDEO)

Boris Johnson ka ende simptoma të koronavirusit – do të qëndrojë më gjatë në izolim (VIDEO)

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson do të qëndrojë në izolim sepse ende ka simptoma të Covid-19. E premtja pritej të ishte dita e fundit e Johnson në vetë-karantinë, pasi ai doli pozitivisht për virusin javën e kaluar. Por Johnson tha që ai ende ka temperaturë dhe do të mbetet i izoluar, sipas udhëzimeve

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri – Një Biznes Fitimprurës

Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri – Një Biznes Fitimprurës

Avantazhi i kultivimit të Aloe Verës qëndron në faktin se ajo nuk ka nevojë për shumë ujë dhe mirëmbajtje. Foto: Flickr Kultivimi i Aloe Verës në Shqipëri po shndërrohet në një biznes vërtet fitimprurës, duke premtuar një prespektivë të shkëlqyer për të apasionuarit e bimës së mrekullueshme. Falë përfitimeve dhe përdorimeve të panumërta, sot Aloe

IKSHPK: Ju lutemi rrini në shtëpi!

IKSHPK: Ju lutemi rrini në shtëpi!

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës iu ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të rrinë në shtëpi në këtë kohë kur Kosova si e gjithë bota po përballet me pandeminë e koronavirusit. “Jemi në fillim të prillit, moti po përmirësohet andaj lusim qytetarët të rrinë në shtëpi dhe të mos grumbullohen!” “Ruani higjienën, mbani

Corona dhe Covid – janë binjakët indian që erdhën në jetë në kohën e koronavirusit

Corona dhe Covid – janë binjakët indian që erdhën në jetë në kohën e koronavirusit

Mirësevini në botë, Corona dhe Covid – këta janë emrat e binjakëve të porsalindur në qytetin e Raipur të Indisë. Djali dhe vajza kanë lindur në mes të një bllokade trejavore në Indi. Prindërit e tyre thonë se i lanë emrat në shenjë kujtese për pengesat e tejkaluara gjatë kohës së provës me koronavirus që

Mbi 1000 vdekje në Gjermani

Mbi 1000 vdekje në Gjermani

Infeksionet janë rritur me shpejtësi në Gjermani dhe tani Instituti i Shëndetit Publik “Robert Koch” thotë se numri i të vdekurve ka arritur në 1.017, duke arritur 145 në 24 orët e fundit. Numri i konfirmuar i rasteve është nga 6,714 deri 79,696, njofton ky institut. Ndërkohë, Universiteti Johns Hopkins në Amerikë. thotë se numri

Ndryshimet Në Organizëm Pas Vetëm 15 Minutash Ecje

Ndryshimet Në Organizëm Pas Vetëm 15 Minutash Ecje

Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Foto: Flickr Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Bëhet fjalë për një aktivitet të thjeshtë fizik por që ka cilësitë më të mira të një medikamenti farmaceutik kundër stresit.

Koha që të rrini n’shpi – 10 filma të modës që mund t’i shikoni (VIDEO)

Koha që të rrini n’shpi – 10 filma të modës që mund t’i shikoni (VIDEO)

Kohë pandemie – pothuajse të gjitha vendet e botës kanë ndëmarrë masa në luftimin e Covid-19. Kjo ka bërë që shumica prej nesh të jemi të karantinuar nëpër shtëpitë tona, në përpjkeje për të parandaluar përhapjen e virusit. Nëse ju kanë mbaruar idetë apo librat për të lexuar, punët për të bërë dhe keni nevojë