Category archive

Shëndeti - page 3

Posted on në kategorine Shëndeti

4 gabimet që bëjnë prindërit me fëmijët, por më pas pendohen

Të gjithë prindërit duan më të mirën për fëmijët e tyre. Ata punojnë dhe sakrikojnë shumë që fëmijëve mos t’u mungojë asgjë. Mirëpo, ndonjëherë nuk mjaftojnë vetëm të mirat materiale që prindërit u sigurojnë fëmijëve. Atyre mund t’ju mungojë dashuria dhe koha e kaluar me ta. Prandaj ju prindër duhet ta lexoni me patjetër këtë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Epidemia e fruthit nën kontroll

Në Kosovë situata epidemiologjike me fruth është në kontroll të plotë dhe në mbikëqyrje permanente nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Instituti Kombëtar në mbështetje të Ministrisë së Shëndetësisë ka siguruar doza të mjaftueshme të vaksinave kundër fruthit dhe sëmundjeve tjera vaksinë preventabile dhe po implementon masat parandaluese e kontrolluese. Përmes aktiviteteve të veçanta, Instituti… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Viruset e Dimrit Si Ndikojnë Tek Problemet me Stomakun – Çfarë Duhet të Bëni

Problemet e stomakun janë më të përhapura në dimër sepse norovirusi lulëzon më tepër në temperatura të ftohta. Foto: Flickr Dimri përbën periudhën më kritike për problemet me stomakun. Këto probleme shfaqen me simptoma si të vjella, dhimbje dhe diare. Simptomat e problemeve të stomakut zakonisht zgjasin 1-2 ditë ose më gjatë. Këto probleme shkaktohen… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Lexoni se si duhet të veproni kur bebes i hyn diçka në sy

Lexoni se si duhet të veproni kur bebes tuaj i hyn diçka në sy Edhe një “torturë” për beben. Megjithatë, nuk është fjala për një problem të madh, transmeton Telegrafi. Si duhet vepruar? Duhet marrë një garzë të vogël e të pastër, sipas mundësisë të njomur në tretje prej tre për qind të thartirës borike… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Infermierët e QKMF-së në Prishtinë votojnë për të zgjedhurit e tyre

Edhe në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Prishtinës ka filluar procesi i votimeve për zgjedhjen e anëtarëve të Kuvendit të Odës së Infermierëve të Kosovës dhe organeve të reja të cilat do të kenë mandat 4 vjeçar, raporton Ekonomia Online. Kryetarja e Komisionit Zgjedhor të QKMF-së, Fatime Haziri, ka thënë se deri më tash… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Moti i keq, MAS njofton mbylljen e këtyre shkollave

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë bën me dije se për shkak të kushteve atmosferike të rënduara që vijojnë të jenë prezentë në vendin tonë, për datën 10 janar 2019, disa Drejtori Arsimore Rajonale kanë marrë vendimin për pezullimin e përkohshëm të procesit mësimor në disa shkolla. Nga informacionet e raportuara nga Drejtoritë dhe Zyrat… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Mos i publiko kurrë këto foto të fëmijëve online!

Kur je prind, tundimi për të publikuar momente nga dita pranë fëmijëve, ose foto të tyre është shumë i madh. Nuk ka asgjë të keqe në publikimin e tyre, por duhet bërë kujdes, pasi jo çdo gjë që publikoni është e duhura. Ka disa foto dhe momente që nuk duhen bërë kurrë publike pasi ndikojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Përse Rekomandohet Lëngu I Kompostos Së Kumbullës Në Mbrëmje

Duke qenë se lëngu i kompostos përmban hekur, gjë që është e nevojshme për prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut. Foto: Flickr Kompostoja e kumbullës është një pije e mbushur plot me minerale dhe një burim ideal i kaliumit. Gjithashtu lëngu i saj përmban dhe shumë veti atioksiduese, të cilat mbrojnë trupin nga radikalet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Acar në Shqipëri, Ministria e Arsimit mbyll shkollat

Moti i ftohtë dhe reshjet e borës kanë detyruar disa Drejtori Arsimore Rajonale të marrin vendimin për pezullimin e mësimit në disa shkolla. Në total janë rreth 280 shkolla kryesore dhe vartëse që nuk kanë nisur procesin mësimor për shkak të kushteve të motit. “Sipas raportimeve në Ministrinë e Arsimit, për funksionimin e institucioneve arsimore… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Ndërpritet greva e kirurgëve në Spitalin Rajonal të Mitrovicës

Javë më parë Kolegjiumet profesionale të kirurgëve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës kanë hyrë në grevë, me të vetmen kërkesë, për  rritjen e pagave në nivel të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Kësaj greve fillimisht janë përgjigjur edhe kirurgët e Spitalit Rajonal të Mitrovicës, mirëpo në mënyrë që qytetarët mos të hasin në vështirësi për t’i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Ëmbëlsirë me Petë dhe Pjekura dhe Sherbet Portokalli – Magjepsëse

Një nga kombinimet më perfekte të portokalleve është me çokollatën, thonë mjreshtrit e kulinarisë. Foto: Flickr Portokallet janë një pjesë e rëndësishme e shumë recetave të gatimit në vendin tonë. Përveç faktit që na ofrojnë një nga lëngjet më të shijshme dhe të shëndetshme, portokallet pasurojnë shumë gatime të kripura dhe të ëmbla. Një nga… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Autizmi mund të diagnostikohet me një test të thjeshtë dëgjimi në lindje

Një test jo-invaziv i dëgjimit mund të ndihmojë zbulimin e hershëm dhe diagnostikimin e autizmit, sipas hulumtimeve të reja. Kjo do të mundësonte që trajtimet të fillojnë vite para se të zhvillohen simptomat. Aktualisht, fëmijët me çrregullim të spektrit të autizmit (ASD), zakonisht diagnostikohen në moshën 4 vjeçare duke përdorur teste që kryesisht mbështeten tek… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Binjaket e bashkuara do t’i nënshtrohen operacionit për tu ndarë

Binjaket e bashkuara Rabeya dhe Rokayah kanë mbërritur në Hungari për t’ju nënshtruar operacionit të ndarjes. Dy vjeçaret lindën në një klinikë në Pabna, Bangladesh, në korrik 2016. Ato do i nënshtrohen një sërë procedurash në Hungari dhe do kthehet përsëri në vendin e tyre. Seria e operacioneve për ndarjen e tyre është quajtur “Operation… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Metoda për të larguar yndyrën në gjak

Niveli i lartë i yndyrave në gjak rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe rezistencën ndaj insulinës, po ashtu përbënë pikënisjen e shumë sëmundjeve dhe shqetësimeve shëndetësore ndaj duhet mbajtur nën kontroll. Nëse niveli i yndyrave është mbi 200 mg/dl atëherë konsiderohet si i lartë dhe nëse ai arrin mbi 500 mg/dl atëherë është tepër… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Sekreti i Përgatitjes së Petullave Pa Thithur Vaj

Ato përdorin një përbërës që pavarësisht se duket i pazakontë bën që petullat gjatë skuqjes të mos thithin vaj e të jenë tërësisht të shijshme e të buta. Foto: Flickr Petullat janë padyshim të shijshme dhe fantastike, të preferuara nga të gjitha. Por për shumë amvisa mbetet një sfidë përgatitja e tyre pa thithur shumë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Për tri ditë, 514 pacientë në Klinikën Emergjente

514 pacientë kanë kërkuar ndihmë mjekësore për tre ditë, në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), Prej tyre, 113 janë trajtuar në dhomën e reanimimit, 175 raste internistike, 102 orotpedike dhe 98 raste kirurgjike. Burimi: http://www.ekonomiaonline.com/ Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

8 Shenjat Paralajmëruese Të Problemeve Me Mëlçinë

Sa herë që shënohet një problem me mëlçinë apo edhe veshkat, graviteti shkakton akumulimin e lëngjeve në zonën e gjymtyrëve të poshtme siç janë këmbët. Foto: Flickr Mëlçia është një organ shumë i rëndësishëm, që ndihmon në pastrimin e trupit, përthithjen e ushqyesve e shumë më tepër. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Vrasja në Ballsh, ja çfarë po ndodh me fëmijet e çiftit

Disa ditë pas k.rimit mak.arbër ku një 34-vjeçar vr.au me th.ikë gruan dhe motrën e saj 18-vjeçare, kryetari i bashkisë së Ballshit tregon detaje të tjera rreth ngjarjes. Në një prononcim për gazetarin e News24’ dhe ‘BalkanWeb’ Ervis Kuçi, Agron Kapllanaj pohon se të gjithë banorët e zonës janë të sho.kuar për ngjarjen, ku të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Nuk ua ndezin kaldajën në shkollë, nxënësit bojkotojnë mësimin

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare ‘Don Martin Trushi’ në fshatin Stajkë të bashkisë Vau i Dejës, kanë bojkotuar mësimin pasi shkolla nuk po ju siguron ngrohjen me kaldajë. ’BalkanWeb” raporton se kjo shkollë është ndërtuar para një viti dhe ka sistemin e kaldajës me naftë. Kaldajat nuk mund të vihen në funksion për shkak se automati… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Bukë e Mbushur me Djathë dhe Hudhra e Pjekur në Furrë

Spërkatini pjesët e ndara më pas me majdanozin e grirë hollë dhe specin pluhur djegës. Foto: Flickr Një recetë e thjeshtë, ideale për t’u provuar në këto ditë të ftohta. E plotë në shije dhe kërkon pak kohë në përgatitje. AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e mrekullueshme të bukës së mbushur me djathë. Përgatitja… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Në mësim pa ngrohje, në 28 shkolla në Kamëz

Dita e hënë shënoi edhe nisjen e procesit mësimor për 24 mijë nxënës të shkollave 9-vjeçare dhe të mesme në Kamëz. Në shkollën “Azem Hajdari”, nxënësit nuk i kanë hequr për asnjë moment kapuçët, shallët e dorashkat, a thua se janë për alpinizëm dhe jo për të zhvilluar mësim. Në shkolla si kjo ku mësimi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Cilat Janë Ushqimet Që Stabilizojnë Insulinën Dhe Sheqerin Në Gjak

Ushqimet më të pasura me yndyrna të shëndetshme janë avokadot, vaji i ullirit, arrorët dhe farat. Foto: Flickr Regjimi ushqimor luan një rol thelbësor në mbajtjen nën kontroll të diabetit. Nese njeriu arrin të kuptojë dhe të mësojë për ndikimin e ushqimeve të caktuara tek insulina dhe niveli i sheqerit në gjak, ai do të… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Disa fëmijë dashurohen për herë të parë shumë herët, kështu mund t’i zbuloni me kohë

Ekspertët konsiderojnë që është shumë me rëndësi që prindërit me kohë t’i vërejnë shenjat e prirjeve të fëmijëve ndaj shoqes apo shokut Fëmija me siguri nuk do të dëshirojë të flasë për këtë gjë, mirëpo është me rëndësi që kjo gjë të kuptohet si pjesë normale e rritjes së tyre. Simpatitë janë diçka që gjithmonë… Vazhdo të lexosh

Shko lartë