Category archive

Shëndeti - page 2

Posted on në kategorine Shëndeti

Fruti Më i Mirë i Verës – Si të Përdorni Manaferrat Për Rënien Nga Pesha

Ekspertët rekomandojnë që të konsumoni më shumë fruta pylli dhe veçanërisht manaferra gjatë stinës së verës. Foto: Flickr Manaferrat janë ndër frutat më të mira që mund të gjejmë tani në treg. Kur kanë ngjyrë të errët kjo tregon se manaferrat kanë më shumë antioksidantë të cilat na ndihmojnë për të mposhtur plakjen, kancerin dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Nga Truri Tek Veshkat – Çfarë i Shkakton i Nxehti Përvëlues Organizmit

Gjithashtu i nxehti ndikon shumë keq edhe tek personat që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare. Foto: Flickr Me rritjen e temperaturave, kujdesi ndaj shëndetit dhe nevoja për të qëndruar sa më të freskët janë gjithnjë e më urgjente. Në këtë periudhë të vitit rekomandimet e mjekëve janë të qëndroni larg të nxehtit përvëlues të verës. E… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Qofte Speciale Pa Mish – Të Shpejta, Të Lehta Plot Shije

Ndaj dhe, një recetë tjetër fantastike, e shijshme, e mbi të gjitha e shëndetshme janë qoftet e shtëpisë me perime. Foto: Flickr Kuzhina shqiptare është fantastike në larminë e gatimeve të saj. Të kripura apo të ëmbla, çdo recetë tradicionale shqiptare ka magjinë e saj përsa i përket shijes, e sigurisht edhe vlerave shëndetsore. Dikur,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

A Shkakton Shok Në Organizëm Kur Pini Ujë Të Ftohtë

Uji i ftohtë shkakton probleme me  tretjen dhe nxit konstipacionin. Foto: Flickt Ndjesia më e mirë e ditëve të nxehta është kur pi një gotë me ujë të ftohtë. Kjo ndjesi nuk ka të paguar, sidomos kur ke kaluar një kohë të konsiderueshme nën diellin përvëlues të stinës së verës. Megjithatë, sipas ekspertëve uji i… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Çfarë Tregojnë Rrudhat e Ballit për Shëndetin e Zemrës

Këtu futen edhe rrudhat që ju shkaktohen në ballë, pavarësisht atyre që shkaktohen me kalimin e moshës. Foto: Flickr Sëmundjet kardiovaskulare ose siç quhen ndryshe sëmundjet e zemrës, janë ndër më të frikshmet dhe më të përhapurat në botë. Rreziku i prekjes nga ataku, infarkti apo ishemia lidhet drejtpërdrejtë me zemrën dhe trurin, ndaj dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Si Ndikon Diabeti Tek Tensioni i Lartë i Gjakut – Çfarë duhet të bëni

Një person që vuan nga diabeti mund të mos ketë mjaftueshëm insulinë në organizëm për përpunimin e glukozës. Foto: Flickr Diabeti dhe tensioni i lartë i gjakut janë dy prej sëmundjeve që rrezikojnë më shumë jetën e shqiptarëve. Të dyja këto sëmundje janë pjesë e sindromës metabolike, siç ndodh edhe për sëmundjet e zemrës dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Kek me Kajsi të Freskëta – Butësi dhe Ëmbëlsi Perfekte

AgroWeb.org ju tregon se si të përgatisni fare lehtë kekun me kajsi të freskëta. Foto: Flickr Zgjidhja më e mirë për të ëmbëlsuar ditët tuaja është një copë keku i ngrohtë me fruta. Pa dyshim një ndër ëmbëlsirat më të shëndetshme që kërkon shumë pak kohë për t’u përgatitur. I lehtë, i butë dhe me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Mbani fëmijët larg vitaminave të panevojshme

Krahas efektit pozitiv në shëndetin dhe zhvillimin e fëmijës, vitaminat luajnë rol të rëndësishëm edhe në zhvillimin e tij mendor dhe fizik. Nevoja e njeriut për vitamina fillon që në barkun e nënës. A, B, C, D, E, K janë gjashtë vitaminat më të rëndësishme për zhvillimin e shëndetshëm të fëmijës, transmeton Telegrafi. Fëmijët duhet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Dënimi nuk ka asgjë të përbashkët me edukimin, 9 veprimet e duhura kur prindërve u humb durimi

Situatat në të cilat përballen femrat shqiptare janë nga më të ndryshmet. Shumica prej tyre, gjenden përpara një realiteti mendësish, ku çdo gjë i duhet ta bëjnë vetë, nënën, prindin, bashkëshorten, vajzën, nusen, shefen, vartësen, e kushedi sa role të tjera. Këto role rrjedhshmërisht u shkaktojnë atyre ngarkesë emotive, aq sa në kulmin e tyre,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Limoni – Miku Më i Mirë Kundër Diabetit, Si Ta Përdorni

Një diabetik ka nevojë për shumë vitaminë C, sepse kjo e fundit ul nivelet e sheqerit në gjak dhe minimizon luhatjet e tij. Foto: Flickr Limoni është përdorur prej kohësh për trajtimin e diabetit të tipit 2. Sipas kësaj së fundit, limoni është padyshim miku më i mirë i një diabetiku, por kjo agrume e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Biskota të Buta në Tigan – Gati në Vetëm 20 Minuta

Nëse e kujtoni ende me dashuri aromën e biskotave të gjyshes, receta e sotme do t’ju kënaqë pa masë. Foto: Flickr Një ndër ushqimet më të dashura për fëmijë e të rritur pa dyshim që janë biskotat. Megjithëse në dyqane e supermarkete mund të gjeni një shumëllojshmëri të tyre, aroma e atyre që përgatiten në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Shenjat e lindjes, si ta kuptojmë kur ky moment po afron?

Sigurisht që asnjë histori lindje nuk është e njëjtë, duke qënë se edhe gratë janë të ndryshme nga njëra-tjetra. Shumë prej tyre vihen në dilemë kur vjen puna tek shenjat e lindjes dhe shpesh akumulojnë brenda tyre frikën dhe ankthin se nuk do të jenë në gjendje të interpretojnë në mënyrën e duhur sinjalet që… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Si Të Ulni Tensionin e Lartë Të Gjakut Duke Ngrënë Fiq

Fiku rekomandohet për uljen e tensionit të gjakut, kundër konstipacionit dhe në të mirë të tretjes. Foto: Flickr Shqiptarët vuajnë më së shumti nga hipertensioni, i njohur ndryshe si tensioni i lartë i gjakut. Tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë i gjakut… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Gjethe Rrushi të Mbushura me Djathë – Receta e Shpejtë Verore

Ky gatim megjithëse ka një proçes shumë të gjatë përgatitje, në fund shpërblen me shijen e mrekullueshme që dhuron. Foto: Flickr Gjethet e rrushit janë shumë të veçanta në kuzhinë pasi shumë pak receta mund të gatuash me to. Më e njohura prej tyre vjen nga tradita të lashta të zonës së Ballkanit dhe lindjes.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

4 Arsye Përse Duhet Të Hani Më Shumë Hudhër Në Verë

Gjatë verës, njeriu duhet ta ketë prioritet marrjen e vitaminës C si nëpërmjet ushqimeve ashtu edhe nëpërmjet suplementëve. Foto: Flickr Hudhra është një nga produktet që mund ta gjejmë në tregjet e fruta perimeve gjatë gjithë vitit. Megjithatë, si çdo produkt tjetër, edhe hudhra ka stinën e sezonin e saj. Ajo është e vogël por… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Përse nuk duhet t’i gënjeni fëmijët

Një prind nuk duhet të gënjejë fëmijën e tij, përfshirë këtu edhe emocionet negative, pasi e ndihmon fëmijën të bëhen i aftë në zgjidhjen e problemeve në jetë. Gjithashtu sa më shumë të tregojnë prindërit emocionet e tyre të vërteta përpara fëmijëve të tyre, qoftë të stresuar, të shqetësuar apo të zemëruar për diçka, aq… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Nëse dhunoni fëmijët në formë ndëshikimi, duhet të lexoni patjetër se çfarë po u shkaktoni atyre

Ndëshkimi është një metodë e zakonshme që përdoret për të “edukuar” fëmijët e pabindur. 4 nga 5 prindër e përdorin si metodë për të vendosur rregull në sjelljen e fëmijëve. Disa madje nuk hezitojnë as t’i godasin në mënyrë që t’i “disiplinojnë”. Mirëpo, kujdes! Ju në vend që të përmirësoni situatën, po e dëmtoni.  Hulumtimet tregojnë se kjo gjë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Shenjat Në Trup Që Shfaqen Pa Shkak – Cilat Janë Sëmundjet që i Shkaktojnë

Nëse keni mungesë vitamine C trupi ka tendencë të dëmtohet më shpejt dhe shërohet më ngadalë. Foto: Flickr Të nxirat nëpër trup janë familjare për këdo që nga fëmijëria e gjatë gjithë jetës. Ato shfaqen zakonisht gjatë dëmtimeve të pjesëve të trupit, ku gjaku mpikset dhe ngec shumë afër lëkurës. Mund të zgjasin për disa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Sjellja e rreptë e prindërve, nxit rritjen e fëmijëve të papërgjegjshëm dhe gënjeshtarë

Gënjeshtra e parë e fëmijës tregon që ai është i aftë të mendojë i pavarur nga prindërit! Gënjeshtrat e para quhen “të bardha” dhe prindërit argëtohen në këto raste, por nëse këto të fundit thuhen vend e pa vend, prindërit duhet të shqetësohen! Sjelljet e caktuara e vendosin fëmijën në situata të caktuara dhe frika… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Sekreti i Dobësimit – Dy Gota Ujë Përpara Vakteve

Rregulli i përgjithshëm është që 8 gota ujë në ditë mund të mjaftojnë madje të përmirësojnë rënien nga pesha. Foto: Flickr Humbja nga pesha kërkon një angazhim serioz ndaj një stili të shëndetshëm jetese. Ushqyerja e shëndetshme, aktiviteti fizik, gjumi dhe uji, këto janë shtyllat kryesore të misionit për të rënë nga pesha. Uji, sidomos… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Kulturë/Shëndeti

Gjyshërit… dashuri e pafundme dhe e veçantë

Po, gjyshërit janë shumë të rëndësishëm! Për shkak të jetës frenetike që na i imponon shoqëria moderne, harrojmë për dashurinë e të afërmve, që më shumë se çfarëdolloj gjëje tjetër kanë rëndësi në jetën tonë. Për këtë arsye, ndonjëherë i lëmë pas dore gjyshërit, të cilët për të qenë të lumtur kënaqen edhe nga një… Vazhdo të lexosh

Shko lartë