Category archive

Shëndeti - page 2

Posted on në kategorine Shëndeti

Si të ruani vlerat e spinaqit gjatë gatimit!?

Një nga gatimet më të preferuara të amvisave shqiptare është gjella me spinaq dhe oriz, siç njihet edhe si burani. Në shumicën e rasteve, spinaqi zjehet për minuta të tëra, duke humbur kështu pjesën më të madhe të vlerave,shkruan Agroweb.org Spinaqi rekomandohej të zihej për të paktën 25 minuta, por tani ekspertët thonë se një… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Arsyet Përse Nuk Duhet Të Hani Hudhër Përpara Gjumit

Hudhra është padyshim një ushqim që nuk duhet të mungojë gjatë ditës. Vlerat e saj për shëndetin janë të panumërta, sidomos kundër virozave dhe inflamacionit por kur vjen puna tek gjumi, ajo nuk ka asnjë ndikim në cilësinë e tij. Sipas të dhënave hudhra është efikase në trajtimin e sëmundjeve si ateroskleroza, ishemia, problemet me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Perimet që Duhet të Mbillni në Mars – Të Freskëta dhe Bio në Ballkonin Tuaj

Marsi është muaji perfekt për të mbjellë bimët më të dashura. Në këtë muaj ju mund të vini në përdorim njohuritë tuaja të kopshtarisë dhe të transformoni kopështin apo ballkonin tuaj në një oaz perimesh, barishtesh dhe frutash të larmishme,shkruan Agroweb.org Perimet e Nëntokës Në këtë muaj ju mund të mbillni farën e panxharit në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Sasia e Duhur e Lëngut të Limonit që Duhet të Përdorni për Pastrimin e Veshkave

Një limon i plotë përmban 139 përqind të dozës së rekomanduar të vitaminës C. Kjo e bën limonin, një prej agrumeve më të mira për shëndetin e organizmit,shkruan Agroweb.org Përveç vitaminës C, limoni është i pasur edhe me vitaminën B6, A, E por edhe mineralet kalçium, hekur, magnez, klium, zink, fosfor dhe bakër. Limoni është… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Nuk do ta besoni efektin e bananes, qetëson këto komplikime

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike. Por, përfitimet e bananes janë të shumta. Bananet përmbajnë shumë vlera ushqimore, vitamina, fibra, ëmbëlsues natyralë si sukroza dhe fruktoza. Gjëja më e mirë për bananet është se i gjen shumë lehtë dhe kanë çmim të lirë. Ja disa… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

10 shenjat që paralajmërojnë praninë e qelizave kancerogjene në trup

Sa herë dëgjoni fjalën kancer, nuk mund të mohoni që ju përshkon një ndjenjë frike dhe ankthi. Është shumë normale të përjetoni një gjë të tillë pasi kanceri është sëmundja që merr më shumë jetë njerëzish. Të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë janë gjithmonë alarmante dhe tregojnë një rritje të rasteve të prekura me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Pse frutat duhet t’i hani gjithmonë para buke?

Nëse deri më tani ju është thënë se frutat duhen konsumuar gjithmonë pas vaktit ushqimor, na lejoni t’ju tregojmë se ky ves është i gabuar. Por kur duhen konsumuar frutat? Sipas nutricionistëve koha më e mirë për të konsumuar ftuta është mëngjesi i herët pas një gote me ujë,shkruan Anabel.al Ndërkohë që ngrënia e tyre… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Rastet Shëndetësore Kur Nuk Duhet Të Hani Xhenxhefil

Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve  por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite me rradhë,shkruan Agroweb.org Megjithatë, fuqitë shëruese të xhenxhefilit duhen përdorur me kujdes sepse ato nuk janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Në këtë artikull, lexuesit do të mësojnë nëse… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Brokoli Me Vezë dhe Gjizë – Mëngjes i Shijshëm Plot Shëndet

Nisja e mëngjesit shëndetshëm është shumë e rëndësishme. Një mënyrë fantastike për të mbajtur trupin dhe organizmin në formë dhe të shëndetshëm,shkruan Agroweb.org Kjo pjatë përbëhet nga dy përbërës fantastik në vlera ushqyese, vezë dhe brokoli. Përgatitja e Brokolit me Vezë Përbërësit (Përbërësit më poshtë për 4-5 persona) 300 gr brokoli 4 kokrra vezë 3-4… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Kura Natyrale Kundër Helmimit Nga Ushqimi

Helmimi nga ushqimi shkaktohet kryesisht nga mënyra jo higjenike e përpunimit dhe përgatitjes së një ushqimi të caktuar. Mungesa e higjenës shkakton shumimin e disa llojeve të rrezikshme të baktereve. Simptomat e helmimit nga ushqimi janë të ngjashme me atë të gripit siç mund të jenë dhimbjet e barkut dhe temperaturë,shkruan Agroweb.org Bakteret që shkaktojnë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Të Uritur Pas Drekës – Zbuloni Arsyet Befasuese Pse Ju Ndodh

Shumë njerëz ankohen se i merr uria menjëherë pas vaktit të drekës. Kjo mund të ndodhë pak minuta pas kafshatës së fundit ose edhe pas 45 minutash ndërsa je rehatuar,shkruan Agroweb.org Studimet kanë identifikuar katër arsyet kryesore përse dreka nuk është një vakt aq përmbushës, pavarësisht sasisë së konsumuar të ushqimeve. Nuk Keni Marrë Mjaftueshëm… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Pse Duhet Të Hani Shalqi Çdo Ditë – Dhjetë Arsye Të Forta Për Shëndetin

Shalqini është një nga frutat më të lëngshme e të shëndetshme për organizmin. Ai është jashtëzakonisht i pasur me vitamina, minerale dhe fibër. Përfitimet që njeriu merr nga shalqini janë të mëdha,shkruan Agroweb.org Më poshtë mund të mësoni  vlerat e mëdha të shalqinit dhe sigurohuni që të mos të mungojë më në tryezat tuaja. Mund… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Çfarë I Ndodh Trurit Kur Jeni Të Stresuar – Si Ndikon Te Kujtesa Dhe Shëndeti Mendor

Stresi i vazhdueshëm ka një efekt të madh në shëndetin fizik dhe mendor. Po cili është efekti i tij tek truri? Studimet mjekësore të Universitetit të Harvard-it e kanë një përgjigje që do ta lexoni më poshtë. Stresi, veçanërisht nëse është i vazhdueshëm, le shumë gjurmë në mendjen dhe trupin tonë,shkruan Agroweb.org Ai na bën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Vezët, Të Skuqura Apo Të Ziera – Vlerat Ballë Për Ballë

Veza është një ushqim i pasur në ushqyes që gjen përdorim të larmishëm në kuzhinat tona. Vezët mund t’i ziejmë, t’i skuqim, t’i rrahim e t’i përdorim në gatime të ëmbla, të kripura, e të ndërmjetme. Kur vjen puna tek vlerat shëndetësore duhet të zgjedhim mënyrën më të mirë të servirjes së vezës,shkruan Agroweb.org Njerëzit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Çfarë Ndodh Me Mëlçinë Nëse Pini Dy Filxhanë Kafe Në Ditë

Ka ditë kur mëngjesi nis me aq vrull sa një filxhan kafe nuk mjafton dhe menjëherë rrufit të dytin. Kafeja është një nga pijet më popullore në botë, duke patur në konsideratë faktin se çdo vit njerëzit pijnë plot 450 miliardë filxhanë kafe,shkruan Agroweb.org Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe mund të jetë e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Çfarë i Ndodh Organizmit Kur Hani Gështenja të Pjekura

Gështenjat janë ndër më të mirat e sezonit. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vjeshte. Për të mësuar më shumë mbi vlerat e gështenjave dhe se çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse konsumoni gështenja. Një grusht gështenjash në ditë sjell shumë vlera për shëndetin, pasi ato… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Byrek me Presh dhe Kos – Shije e Ngrohtë në Tryezat Shqiptare

Dredhanik, lakrorë, byrëkë a petanikë pavarësisht emërtesave të tyre sipas zonave e ndryshimeve të vogla në mënyrën e përgatitjes mbeten sërish ndër më të preferuarët dhe ndër gatimet më të mira të kuzhinës shqiptare. Tradita e amvisave shqiptare në përgatitjen e byrekëve dhe llojeve të ndryshme të tyre është sa e vjetër aq edhe e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Shëndeti

Pse Shqiptarët Vuajnë Më Shumë Nga Tensioni i Lartë – Kujdesi Që Duhet Të Tregoni

Sëmundja prej të cilës vuajnë më shumë shqiptarët është Hipertensioni, i njohur ndryshe si tensioni i lartë i gjakut. Sipas të dhënave zyrtare të Fondit të Sigurimeve Shëndetësore,  tensioni i lartë i gjakut që futet tek sëmundjet kardiovaskulare bashkë me diabetin janë dy sëmundjet prej të cilave shqiptarët vuajnë më shumë. Të Dhënat Alarmante dhe… Vazhdo të lexosh

Shko lartë