Shëndeti - Page 181

OBSH për të dytën herë pezullon testimin e hidroksilklorinës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të shtunën deklaroi se ka ndaluar testimin klinik të ilaçit anti-malarie hidroksilklorina për të trajtuar pacientët me koronavirus. “OBSH pranoi rekomandimin nga Komiteti Drejtues Ndërkombëtar i Provës së Solidaritetit për të ndërprerë testimet e hidroksilklorinës dhe lopinavir/ritonavir-it”, tha OBSH në një deklaratë. “Prova e Solidaritetit u ngrit nga OBSH për

Koronavirusi, si mund të jetë një valë e dytë e pandemisë

Teksa koronavirusi po përhapej me shpejtësi në muajt shkurt dhe mars 2020, shumë qeveri vendosën masa të rrepta karantine. Përmes një përpjekjeje masive publike, këto vende kanë qenë të suksesshme në ngadalësimin e pandemisë, shkruan Forumi Ekonomik Global. Duke kombinuar qasje të ndryshme të shëndetit publik, vende si Sllovenia dhe Zelanda e Re, e kanë

Gabimet që bëni kur hani mëngjes, ja çfarë duhet të shmangni

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Ushqimet që hamë në mëngjes do të përcaktojnë mbarëvajtjen e gjjithë ditës por kanë një ndikim afatgjatë në shëndet. Për të marrë përfitimet maksimale të këtij vakti, këshillohettë shmangni duhet të shmangni 8 gabimet e mëposhtme. Mungesa E Vëmendjes Tek UshqimiMungesa e kohës dhe ritmi i shfrenuar

Vaji i peshkut për shëndetin e fëmijëve

Fëmijëria është një nga periudhat më kritike në jetën e njeriut. Pikërisht në këtë kohë, ushqyerja luan një rol thelbësor për shëndetin e njeriut në të ardhmen. Në moshë të re, truri është tërësisht në varësi të ushqimeve. Një prej ushqyesve më të rëndësishëm janë acidet yndyrore omega-3. Këto acide kanë një ndikim të jashtëzakonshëm

Studimi/ Gjumi i keq ndikon tek qarkullimi i gjakut, ja kujdesi që duhet të tregoni

Cilësia e gjumit ka një ndikim të drejtpërdrejtë në sistemin kardiovaskular të organizmit. Këtë e kanë konfirmuar shumë studime sipas të cilave, ndikimi fillestar i cilësisë së keqe të gjumit vërehet tek qarkullimi i gjakut. Një studim, thotë se nëse njeriu fle më pak se 6 orë çdo natë, mund të jetë ndjeshëm më i

5 organe të njeriut që duhet të funksionojnë më mirë se çdo tjetër

Në kohën e sotme, i kushtohet vëmendje shumë e madhe shëndetit. Duam të kemi shëndet të fortë dhe të jemi jetëgjatë. Sipas Mjekësisë Tradicionale Kineze, zemra, mëlçia, shpretka, mushkëria dhe veshka janë 5 organet e brendshme të trupit, të cilat luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin e njeriut. Shëndeti i këtyre 5 organeve të

Djersitja e tepërt, çka tregon për shëndetin tuaj?

Djersitja është një proces normal që ndodh në trupin tonë. Temperaturat e larta bëjnë që trupi të djersitet dhe të nxjerrë jashtë toksinat. Gjithsesi, djersitja e tepërt dhe aromat e pakëndshme, krijojnë situata të sikletshme. Nëse doni të parandaloni probleme serioze që mund të ndodhin në të ardhmen, duhet të dini patjetër me çfarë keni

Ja pse duhet të përdorni qumështin e dhisë për tretje të mirë

Tretja e mirë dhe produktet e bulmetit janë gjithnjë një kombinim shumë i diskutueshëm. Kjo për shkak se ushqimet që përmbajnë laktozë, për shumë persona mund të shkaktojnë probleme të tretjes dhe stomakut. Pra qumështi, kosi apo djathërat nuk janë zgjedhja e duhur nëse vuani nga konstipacioni apo tretja. Pavarësisht kësaj ekspertët rekomandojnë qumështin e