Shëndeti

EMA: Vaksinat Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive kundër llojit të ri indian

Vaksina tregoi një normë efikasiteti prej 81 % me një interval prej të paktën 12 javësh midis dozave të para dhe të dyta, nga 55 % me një interval gjashtëjavor midis dy dozave.Foto:Flickr

Vaksinat COVID-19 të prodhuara nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna duket se janë efektive kundër llojit të ri indian, tha të mërkurën Agjencia Evropiane e Barnave (EMA).

“Të dhënat e rishikuara nga rregullatori evropian mbi efikasitetin e vaksinave Pfizer/ BioNTech dhe Moderna kundër variantit të zbuluar në Indi janë inkurajuese”, tha menaxheri i strategjisë së vaksinave, Marco Cavaleri në një konferencë për shtyp.

Cavaleri ishte gjithashtu optimist se vaksinat e prodhuara nga AstraZenecaOxford dhe Johnson & Johnson do të mbronin njerëzit nga ky variant i ri.

Por, ai shtoi se EMA ishte në pritje të të dhënave shtesë nga India, ku po administrohet një version i vaksinës AstraZeneca.

“Deri më tani, në përgjithësi, ne jemi goxha të sigurt se vaksinat do të jenë efektive kundër këtij varianti,” tha ai.

Komisioni i BE bëri thirrje të mërkurën që 27 vendet anëtare të bllokut të ndalojnë përkohësisht të gjitha udhëtimet jo-thelbësore në dhe nga India, pas shqetësimeve për përhapjen e variantit.

Disa vende evropiane duke përfshirë Gjermaninë, Francën dhe Belgjikën tashmë e kanë kufizuar në mënyrë të ashpër aksesin për udhëtarët nga India./Burimi:Euronews

‘Si më ndodhi kjo?’ Ja pse mund të prekeni nga COVID-19, edhe pasi jeni vaksinuar

Robin Hauzer, një mjeke pediatre nga Tampa e Floridës,u prek në shkurt të këtij viti nga Covid-19. Ajo që e dallon nga shumica e dhjetëra miliona amerikanëve të tjerë që janë prekur nga ky virus është kjo:Robin u sëmur 7 javë pas dozës së saj të dytë të vaksinës Pfizer-BioNTech.

“Unë isha i shokuar. Mendova:Si ka mundësi!? Tani u them të gjithëve, përfshirë kolegët emi, që të mos e ulin aspak vigjilencën e tyre edhe pas vaksinimit.”Ndërkohë që çdo ditë gjithnjë e më shumë amerikanë po vaksinohen, një numër i vogël por gjithsesi në rritje po përjeton përvojën shqetësuese të prekjes nga Covid-19, pavarësisht se kanë marrë një apo 2 doza e vaksinës anti-Covid.

Sipas të dhënave më të fundit, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, raportuan se të paktën 5.800 njerëz ishin sëmurur ose kishin rezultuar pozitivë ndaj koronavirusit, 2 javë ose më shumë pasi kishin marrë që të dyja dozat e vaksinës Pfizer-BioNTech apo Moderna.

Aktualisht, më shumë se 95.9 milion amerikanë janë plotësisht të vaksinuar. Këto llojinfeksionesh pas vaksinimit janë vërejtur tek njerëzit e të gjitha moshave. Pak më shumë se 40 për qind e tyre ishin 60 vjeç ose më të moshuar, dhe 65 për qind ishin gra.

29 për qind e njerëzve të infektuar nuk raportuan asnjë simptomë, por 7 për qind prej tyre u shtruan në spital, dhe pak më shumë se 1 për qind e tyre (74 persona)vdiqën. Zyrtarët e shëndetit publik, kanë deklaruar se infeksione të tilla priteshin, pasi prodhuesit e vaksinave kanë paralajmëruar vazhdimisht se vaksinat nuk të mbrojnë 100 për qind.

Vaksinat e Pfizer dhe Moderna, janë treguar të efektshme në masën mbi 90 për qind për të paktën gjashtë muaj. Gjithashtu, studimet kanë treguar se ato janë gati 100 për qind të efektshme në garantimin që një pjesë e vogël e pacientëve të vaksinuar që preken nga virusi të mos përjetojnë simptoma të rënda, apo të mos kenë nevojë të shtrohen në spital.

E megjithatë, njerëzit zakonisht tronditen kur preken nga virusi pas marrjes së vaksinës. Pas shumë muajsh frikë, dhe zbatimit të masave mbrojtëse për të shmangur sëmurjen nga Covid-19, ata nisën të ndiheshin të sigurt sapo u vaksinuan.

52 vjeçarja Hauzer kishte marrë leje për t’u kujdesur për fëmijët e saj të moshës 21 dhe 16 vjeç, që ishin prekur nga virusi. Ajo ishte e sigurt se ishte e mbrojtur prej tij. Në të njëjtën kohë ajo po kujdesej edhe për të atin që vuan nga kanceri.

“Është vërtet një mrekulli që nuk e infektova babain, para se të kuptoja që edhe unë isha e sëmurë më Covid-19”- thotë Hauzer. Si për të vërtetuar sjelljen e çuditshme të këtij virusi, bashkëshorti i Hauzer, Brajan, që nuk është vaksinuar ende, nuk u prek në asnjë rast nga virusi.

Masha Gesen, gazetar i “The New Yorker”, mori të dyja dozat e vaksinës në mesin e  shkurtit. Një muaj më vonë, Gesen u sëmur dhe rezultoi pozitiv ndaj Covid-19, pasi djali dhe partnerja e tij ishin prekur më herët. “Përvoja me këtë sëmundje ishte “shqetësuese, madje pak traumatike”- tha Gesen.

“Efekti psikologjik i prekjes nga virusi pas një viti kur isha treguar shumë i kujdesshëm dhe isha vaksinuar ishte shumë i rëndë. M’u deshën rreth 3 javë që të rikthehesha në normalitet”- deklaroi Gessen në një intervistë.

Kami Kim, drejtore e sektorit të sëmundjeve infektive dhe mjekësisë ndërkombëtare në Universitetin e Floridës së Jugut në Tampa, tha se mjekët shqetësohen njëlloj kur shohin raste të tilla.“Ndërsa e gjitha kjo është e parashikueshme, ajo përjetohet me konfuzion dhe zhgënjim si nga mjekët ashtu edhe pacientët”-thotë Kim.

Edhe studimi i fundit i Moderna, tregon se 900 njerëz që morën vaksinën e saj u prekën nga koronavirusi, saktësisht në përputhje me 90 për qind të efikasitetit të saj, thotë zëdhënësja e kompanisë Kolin Hasej.

Edhe zëdhënësja e kompanisë Pfizer Xherika Pits, ka konfirmuar se kompania do të monitorojë për 2 vite pjesëmarrësit në një test pas marrjes së dozës së tyre të dytë, për të mësuar më shumë rreth mbrojtjes që ofron vaksina e saj.

Pfizer dhe Moderna raportojnë të dhëna që tregojnë deri në 80 për qind mbrojtje nga infeksioni 2 javë apo më shumë pas marrjes së dozës së parë. Por shumica e ekspertëve besojnë se mbrojtja është edhe më e madhe nga 50 për qind në 80 për qind, në varësi të kohës pas vaksinimit dhe variacionit individual që ekziston tek çdo vaksinë.

Antoni Fauçi, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe këshilltar i presidentit Bajden mbi menaxhimin e pandemisë, tha se numri i rasteve me Covid-19 pas vaksinimit nuk është shkak për t’u alarmuar, dhe se administrata do të vazhdojë t’i monitorojë nga afër këto raste.

Një nga pistat kryesore të investigimit është të vlerësuarit se si do të reagojë virusi apo variantet e reja të tij tek njerëzit që tashmë janë vaksinuar. Jo pak studime sugjerojnë se vaksinat aktuale mund të jenë disi më pak efektive ndaj disa varianteve të reja.

6 shenja të një gënjeshtari patologjik

1. Ekzagjerime

Gënjeshtarët pëlqejnë përshtypjen e dëgjuesit, kështu që gjithkush ekzagjeron herë pas here.

Për shembull, ata mund të pretendojnë të kenë një shtëpi të madhe, që stërvisin kuaj të rrallë që janë më të shpejtët në botë, që takohen me njerëz të famshëm dhe pijnë në shoqërinë e tyre.

2. Një gënjeshtar patologjik pëlqen të duket në publik për të tërhequr vëmendje.

Ai pëlqen të paraqitet si hero ose viktimë në një situatë të veçantë, që, beson ai, do t’ia bëjë jetën më interesante.

3. Gënjeshtarët fillojnë të besojnë historitë e tyre.

Ndoshta është sepse ata duan të kenë fjalën e fundit, ose për shkak se të tjerët nuk kanë mundësi t’i ekspozojnë. Gënjeshtari fillon e jeton dhe sillet sikur gjithçka është pikërisht ashtu siç ai u ka thënë të gjithëve.

4. Një nga mënyrat më të lehta për të kapur një person që thotë gënjeshtra është ta zësh të papërgatitur.

Zakonisht një person tregon një histori me disa detaje, pastaj ua tregon të tjerëve në një mënyrë tjetër. Tregimet nuk i mëson përmendësh, por kur u thuhet njerëzve të ndryshëm ata ndryshojnë dhe dekorojnë vazhdimisht. Nuk është e vështirë për t’i kapur në befasi.

5. Gënjeshtarët patologjikë tregohen agresivë kur kapen duke gënjyer.

Kur bëhen pyetje, ata ndihen të kërcënuar. Nëse ka një situatë të vështirë për ta në bisedë, ata gënjejnë përsëri për të dalë prej saj.

6. Këta njerëz nuk e vlerësojnë ndershmërinë dhe me dëshirë u tregojnë të tjerëve atë që u është thënë privatisht. Për më tepër, ata e raportojnë te të tjerët në një mënyrë të ekzagjeruar dhe të shtrembëruar.

Prandaj, nuk duhet t’ua besoni kurrsesi sekretet.

Duke e përmbledhur, mund të thuhet se gënjeshtarët patologjikë jetojnë për kënaqësinë e tyre dhe gënjejnë vetëm sepse është më interesante.

Sa më shumë gënjejnë, aq më shumë e shijojnë jetën.

5 shenjat që të lajmërojnë se trupit i mungon kolagjeni

Kolagjeni – aq shumë i përmendur në reklamat e në revistat e bukurisë, në këshillat e specialistëve, është një produkt mjaft i rëndësishëm në trupin tonë. Nëse trupit i mungon kjo proteinë vitale, shenjat që shfaq janë të dukshme.

Çfarë është kolagjeni?

Ka gjithsej mbi 20 lloje të ndryshme të kolagjenit në trupin tonë. Grupet kanë funksione specifike. Për shembull, disa lloje kolagjenësh janë të domosdoshëm për ruajtjen e shëndetit të organeve të brendshme, ndërsa një lloj tjetër është i nevojshëm për lëkurën e butë.

Ka një sërë arsyesh që tregojnë nëse kolagjeni i mungon trupit. E para është ajo që ka të bëjë me rrudhjen e lëkurës me kalimin e moshës. Një arsye tjetër pse kolagjeni fillon të jetë gjithmonë e më i paktë në trup është edhe ekspozimi i shumtë në diell. Sëmundjet e indeve dhe sëmundjet autoimune si lupusi dhe artriti reumatoid mund të shkaktojnë një rënie të ndjeshme të kolagjenit në trup.

A i mungon trupit tënd kolagjeni?

Për shkak se kolagjeni mund të shfaqet në sisteme të shumëfishta në trup, edhe simptomat treguese mund të jenë disa:

Dhëmbët

Kolagjeni është shumë i rëndësishëm për mishrat e dhëmbëve. Pa kolagjen të mjaftueshëm, mishrat mund të fillojnë të bien dhe dhëmbët të lirohen. Shenjat janë zakonisht dhimbje dhëmbësh, dhëmbë më të ndjeshëm, madje edhe humbje e hershme e dhëmbëve.

Muskujt

Ashtu si kërcet, edhe muskujt kanë nevojë për kolagjen për të qenë të fortë. Ata që vuajnë nga mungesa e kolagjenit, shpesh ankohen për dhimbje muskujsh dhe dhimbje kockash.

Flokët

Një element fizik që zbulon se ke mungesë kolagjeni janë flokët. Kolagjeni mbush hapësirën rreth folikulave të flokëve. Kur nuk ka kolagjen të mjaftueshëm, flokët janë të hollë, të dobët dhe dalëngadalë fillojnë të bien. Kolagjeni gjithashtu lufton radikalet e lira që dëmtojnë skalpin dhe pengojnë rritjen e flokëve.

Rrudhat

Kolagjeni u jep forcë qelizave të lëkurës. Prandaj nuk është çudi që mungesa e kolagjenit shkakton tharje të lëkurës, mungesë të elasticitetit dhe krijimin e rrudhave me kalimin e kohës. Siç dihet, prodhimi i kolagjenit në trup zvogëlohet me moshën, por rrezatimi ndaj rrezeve UV dhe radikalet e tjera të lira përshpejtojnë në mënyrë të ndjeshme formimin e rrudhave.

Celuliti

Çuditërisht, celuliti nuk është vetëm mungesë lëngjesh nën lëkurë. Ai shkaktohet edhe nga mungesa e kolagjenit, sepse pa këtë proteinë të veçantë, lëkura fillon të krijojë rrudhë dhe gropa. Kur nivelet e kolagjenit janë të ulëta, lëkura më e hollë dhe më e dobët ndërton një tepricë më të lëngshme krahasuar me lëkurën në zona të tjera të trupit.

Tani që e di se cilat janë shenjat që trupit i mungon kolagjeni, mund të fillosh të bësh hapat e nevojshëm për ta shmangur këtë mungesë. Për fat të mirë, ka një numër trajtimesh, ushqimesh, madje edhe produkte bukurie që rritin sasinë e kolagjenit në lëkurë.

Vetëm mbaj parasysh se me kalimin e moshës, niveli i prodhimit të kolagjenit bie. Nëse dyshon se mungesa e kolagjenit mund të shkaktohet nga ndonjë sëmundje, atëherë kërko ndihmë mjekësore.

Si ndikon për dibaetin mungesa e vitaminës D, ja ushqimet ku gjendet

Një studim i ri shkencor mbi rolin e vitaminës D, ka zbuluar një lidhje mes mungesës së saj, infeksioneve të mishrave të dhëmbëve dhe diabetit.

Diabeti është një sëmundje që prek miliona njerëz në botë.

Deri më tani, studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, kanë identifikuar disa faktorë rreziku siç janë mbipesha apo tensioni i gjakut.

Diabeti Dhe Mishrat E Dhëmbëve

Diabeti rrit rrezikun e shfaqjes së infeksioneve të mishrave të dhëmbëve.

Kjo është një lidhje e dyfishtë që do të thotë se problemet me mishrat e dhëmbëve e bëjnë menaxhimin e diabetit të tipit 2 më sfidues se zakonisht.

Sipas ekspertëve, vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave, dhëmbëve dhe mishrave të tyre.

Ajo lufton mikrobet përfshirë këtu ato që prekin mishrat e dhëmbëve.

Studimi të cilit i referohet AgroWeb.org, analizoi të dhënat e 1,600 individëve të prekur nga diabeti i tipit 2 dhe 1,300 të tjerëve që nuk vuajnë nga diabeti.

Sipas gjetjeve, mungesa e vitaminës D bashkë me sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, rrisin rrezikun e shfaqjes së diabetit të tipit 2.

Studiuesit thanë se kombinimi i të dy këtyre faktorëve rrit rrezikun e diabetit më shumë se shumatorja e secilit faktor.

Nëse gjetjet konfirmohen edhe nga studime të tjera, kjo do t’i ccelte rrugën qasjeve të reja në trajtimin e diabetit.

Për shembull, rritja e nivelit të vitaminës D tek diabetikët që janë të prekur nga problemet me dhëmbët dhe mishrat e tyre, do të ndihmonte në menaxhimin e të dy sëmundjeve.

Burimet e Vitaminës D

Njeriu e merr pjesën më të madhe të vitaminës D nëpërmjet rrezeve të diellit.

Kur këto rreze, sidomos ato të mesditës, bien në kontakt me lëkurën, nxisin prodhimin e vitaminës D.

Njerëzit që jetojnë në vende me klimë të ngrohtë me shumë diell, përfitojnë më shumë se sa ata që jetojnë në vende të ftohta pa diell.

Vitaminën D mund ta marrim edhe nëpërmjet disa ushqimeve.

Bëhet fjalë për ushqime të fortifikuara ose të pasurura siç janë qumështi dhe drithërat apo tek peshqit si salmoni, toni dhe skumbria.

Po ashtu vitaminë D ka edhe vaji i papërpunuar i peshkut dhe vaji i mëlçisë së Merlucit, të cilin mund ta gjeni si suplement në farmaci.

5 gjëra që ju pengojnë të harroni ish-in tuaj

Ecja para me jetën pas një ndarje nuk është aq e thjeshtë sa e mendonit.

Edhe nëse jeni në gjendje të arsyetoni pse ndarjen ishte padyshim vendimi më i mirë, ju ende do të vuani për të dhe do ta gjeni veten të fiksuar në gjërat e të shkuarës.

Një marrëdhënie sado të ketë zgjatur dhe sado të përfshirë të keni qenë në të është gjithmonë e dhimbshme kur përfundon. Pjesa e kalimit të saj kërkon një periudhë të caktuar kohore që nuk mund të përcaktohet me rregull matematikor për të gjithë.

Ajo varet nga gjatësia në kohë e marrëdhënies tuaj dhe shpesh edhe shkaqet që çuan në ndarje.

Megjithatë ka disa gjëra që mund të bëni për t’i parandaluar rikthimin pas në kohë apo fiksimin pas ish-it tuaj.

1. Ndaloni së kujtuari kohërat e bukura që keni kaluar së bashku – Përmes fotove, vendeve apo kujtimeve të ndryshme që keni së bashku, mund t’ju çojnë të rikujtoni kohët e bukura që keni kaluar së bashku. Këto momente pozitive gjithmonë mund të mbajnë një vend të veçantë në zemrën tuaj, por është e rëndësishme të njihni kur nostalgjia bëhet vetë-torturim. Ky kujtim selektiv i përjashton rastet që çuan në vendin ku ndodheni sot. Është e rëndësishme të jesh realist duke njohur kush është partneri yt, si dhe çdo aspekt të marrëdhënies, jo vetëm kohët e mira.

2. Mjaft i vëzhguat në medie sociale – Unë jam i gjithi për mbajtjen e lidhjeve dhe marrëdhënieve miqësore kur është e mundur, por kjo nuk do të thotë që duhet të përfshiheni menjëherë në jetën e tyre. Mediat sociale kanë një mënyrë unike për t’i mbajtur njerëzit vazhdimisht të pranishëm në mendjen tonë, për më mirë ose për keq. Ndërkohë që jeni duke u përballur me emocionet tuaja, ndjehuni të lirë të fshihni ish-in tuaj nga mediat sociale. Kjo jo vetëm që do të thyejë zakonin për të parë aktivitetet e tyre të përditshme, por edhe të sigurojë që ju nuk jeni përballur me një post të tyre dhe një vajzë të re.

3. Ndaloni së dëgjuari muzikë melankolike që ju bën të ndiheni keq – Duke dëgjuar muzikë melankolike apo që shpesh ju kujton ish partnerin tuaj nuk do bëni gjë tjetër vetëm do të ndiheni më keq. Prandaj dëgjoni muzike energjike, që ju bën të kërceni, ju gëzon dhe ju bën të harroni gjërat e trishtuara.

4. Largoni të gjitha gjërat që ju kujtojnë ish-in tuaj – Nëse i keni vazhdimisht gjërat e tij para syve do të jetë edhe më e vështirë që ta harroni. Është koha të ecni para dhe të fiksoheni tek gjërat pozitive dhe të jeni në kërkim të gjërave të reja që ju bëjnë të ndiheni të lumtur.

5. Është koha për një rutinë të re – Ndonjëherë paaftësia juaj për të lëvizur nga një partner thjesht buron nga kapja e një rutinë të rehatshme që nuk ekziston më. Në vend që të rezistosh ndaj këtij ndryshimi, thjesht duhet ta pranosh atë. Tani është mundësia e përkryer për të freskuar rutinën tuaj dhe le të jetë e ngazëllyer!

Nëse kjo është duke planifikuar një udhëtim që gjithmonë keni dashur të merrni, duke nënshkruar për një kurs të ri ose thjesht duke provuar një kafene tjetër, përdorni këtë kapitull si një ftesë për të evoluar dhe zgjeruar. Së shpejti do të gjeni që nuk jeni vetëm duke menduar më pak për ish tuaj, por po bëheni gjithnjë e më shumë të ngazëllyer nga kjo e re.

Thoni ‘lamtumirë’ shtypjes së lartë të gjakut dhe mëlçisë së yndyrshme

Për asnjë lloj të ushqimit nuk mund të thuhet se është i shëndetshëm apo i dëmshëm, sepse secili ushqim, nëse është pjesë e ushqimit të ekuilibruar, ndikon mirë në organizmin e njeriut.Mirëpo, disa ushqime janë të pasura me përbërës ushqyes, që janë të nevojshëm për organizmin tonë.Nëse për disa ushqime mund të thuhet se janë të shëndetshme, atëherë këto janë ato Në shërimin alternativ, mjekë të shumtë popullorë e sugjerojnë folinë prej aluminit.

KOMPRESA KUNDËR DHIMBJEVE NË MUSKUJ DHE NË NYJA

Përmes këtij tretmani është e mundur zbutja e shumë dhimbjeve, në qafë, shpinë, duar, këmbë dhe nyja. Është efikase edhe te nervi shiatik, artriti reumatoid, gihti, dhimbjet në shputa. Përdorimi: E shtrini folinë prej aluminit në hapësirat ku ndjeni dhimbje, dhe e shtrëngoni me fashë. E lini të veprojë gjatë gjithë ditës apo natës. Nëse bëhet fjalë për dhimbjet në duar, bërryla, gjunjë, këmbë ose gishtërinj, folinë mund ta ngjitni fort. Terapinë ta aplikoni në një periudhë kohore prej 10-12 ditë, më pas duhet të bëni pauzë prej 1-2 javë.

TRETMANI KUNDËR GRIPIT DHE FTOHJES

Folia prej aluminit mund të jetë aleat edhe kundër infeksioneve. Me tretmanin me folinë e aluminit, për vetëm disa ditë, pa përdorur ilaçe, mund ta mposhtni ftohjen më të fortë: Folinë e mbështillni përreth shputave në 5-7 shtresa, e midis secilës shtresë të folisë, vendosni pambuk ose letër. Këtë kompresë e lini të veprojë për 1 orë, pas 2 orëve e vendosni tjetrin. Shërimi zgjatë shtatë ditë. Nuk do të besoni çfarë shëron folia prej alumini.

LIMONI

Limoni është një nga burimet kryesore për vitamina C, për të cilin dihet se është edhe antioksidues i fortë. Për limonin konsiderohet se ndikon si antibiotik, shkaku i përbërjes së tij. BROKOLI Ka pak kalori, e është burim i hatashëm për antioskdiues, si dhe përmban fitonutriente, që ndikojnë kundër kancerit. Brokoli është burim për vitamina C, folate, vitamina A, vitamina B6, kalcium, hekur dhe kalium.

ARRAT

Arrat janë burim për bakër dhe mangan, që ndikojnë si antioksidues dhe përmbajnë acid elagjik, që e lufton kancerin. Studimet kanë treguar se arrat ndikojnë në elasticitetin e enëve të gjakut, të cilët zgjerohen kur organizmi ka nevojë për qarkullim të shtuar të gjakut.

MOLLËT

Mollët përmbajnë pektinë, që dhuron ndjenjën e ngopjes, acid tanik, që pamundëson grumbullimin e yndyrave në mëlçi, bioflavonoide, që forcojnë efektin e vitaminave C, si dhe substanca tjera që parandalojnë osteoporozën. SPINAQI Është i pasur me fitonutriente dhe karotenoide, si luteina, e cila siguron mbrojtje më të madhe antioksiduese për strukturën e qelizave. Është burim i mirë për vitamina C dhe A, acid folik, magnez dhe kalium, duke ndikuar pozitivisht në sistemin kardiovaskular dhe rregullimin e shtypjes së gjakut.

FASULJA

Fasulja, pothuajse të gjitha llojet e saj, janë të pasura me acid folik, e krahas kësaj furnizojnë edhe me një sasi të madhe me vitamina dhe minerale, hekur, kalium dhe magnez. Kanë edhe efekt laksativ.

HUDHRA

Është antioksidues i fortë, e përmban shumë substanca që ndikojnë kundër viruseve dhe inflamacioneve. Mbron nga sulmi në tru, e përmban edhe vitamina C dhe B6, magnez, kalium, kalcium dhe flavonoide. Njihet për uljen e shtypjes së lartë të gjakut, e nëse keni shtypje të ulët, duhet ta shmangni.

BORONICAT

Boronicat janë të pasura me pektinë, sikurse edhe mollët, të ndihmon në uljen e sasisë së kolesterolit, pastaj janë burim i hatashëm për vitamina C, kalium, kalcium dhe fosfor. Ofrojnë mbrojtje të fortë antioksiduese për qelizat, të cilat rrezikohen nga efekti i radikalëve të lirë.

​Omega-3 acidet yndyrore që nuk prodhohen nga trupi i njeriut

Omega-3 janë të ashtuquajturat acide yndyrore thelbësore, sepse trupi i njeriut nuk është në gjendje t’i prodhojë ato dhe për këtë arsye duhet të futet nga jashtë, me ushqim ose me shtesa.

Acidi alfa linolenik (ALA), acidi eicosapentaenoic (EPA) dhe acidi dokosaheksaenoik (DHA) kanë disa funksione të njohura.

ALA ndihmon në ruajtjen e niveleve normale të kolesterolit në gjak, DHA ndihmon në ruajtjen e funksionit normal të trurit dhe, nëse merret nga nëna, kontribuon në zhvillimin normal të trurit dhe syve të fetusit dhe foshnjës që ushqehet me gji, ndërsa EPA dhe DHA janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të zemrës.

Në cilat ushqime gjenden këto lëndë ushqyese të rëndësishme?

Burimi kryesor i DHA dhe EPA është vaji i mëlçisë së peshkut, përveç peshkut vajor si sardele, salmon, troftë, ton dhe alga deti.

Ushqimet më të pasura me ALA janë arrat, farat e sojës, bajamet, lajthitë dhe vajrat e tyre dhe perimet me gjethe jeshile. Farat dhe vajrat, përveç omega-3, përmbajnë edhe shumë kalori, prandaj duhen konsumuar në mënyrë të moderuar.

Disa kushte, të tilla si alkoolizmi dhe kequshqyerja e proteinave, mund të çojnë në mungesë të omega-3, kështu që ju mund të merrni një shtesë, nën mbikëqyrje mjekësore.

Sidoqoftë, duhet theksuar se mungesa e omega-3 është mjaft e vështirë për t’u vlerësuar, pasi nuk manifestohet me simptoma të veçanta.

Kollë kronike në shtatzëni: Cilat janë shkaqet dhe si trajtohet?

Imuniteti dobësohet shumë lehtë gjatë shtatzënisë për shkak të ndryshimeve në trup

Nëse ju shfaqet një kollë e zgjatur, kronike, është e rëndësishme të kërkoni ndihmën e mjekut.

Nëse kolliteni gjatë gjithë shtatzënisë, edhe pse nuk jeni e sëmurë, mund të keni një kollë kronike që ka të bëjë me shtatzëninë.

Shoqata Amerikane e Shtatzënisë thotë se sistemi juaj imunitar ndoshta do të ndryshojë gjatë shtatzënisë, që do të thotë se do të bëhet më e vështirë për të luftuar mikrobet që mund të çojnë në një kollë afatgjatë.

Kur kolliteni shumë gjatë shtatzënisë, kjo mund të jetë për shkak se jeni të ekspozuar ndaj një numri më të madh të infeksioneve alergjike dhe sëmundjeve virale.

“Shumë ndryshime fiziologjike ndodhin gjatë shtatzënësisë në mënyrë që trupi të përshtatet me fetusin në rritje. Gratë shtatzëna kanë një ndjeshmëri të shtuar ndaj kollës dhe supozohet se në këtë mënyrë nëna mbron veten nga ngufatja”, tha Dr. Pease Banks.

Ka faktorë të tjerë që mund të ndikojnë në shfaqjen e kësaj gjendjeje.

“Gjatë shtatzënisë, mukoza në hundë është më e fryrë, sepse niveli i gjakut dhe plazmës është i rritur, por edhe gjithashtu për shkak të disa ndryshimeve hormonale. Për këtë arsye, mund të keni rrufë ose bllokim të hundës dhe kjo mund të irritojë receptorët e kollës”, tha Loren Demostenes nga Babyscripts.

Gratë që kanë konsumuar më parë duhan mund të kenë ulje të refluksit të kollës, e cila çon në kollitje të shtuar gjatë shtatzënësisë.

Si trajtohet?

Trajtimi, natyrisht, varet nga shkaku i kollës.

Antihistaminikët rekomandohen për simptomat e alergjisë. Për ata që kanë hundë të rrjedhshme, një spërkatës që përmban kripë mund të jetë i dobishëm.

“Për simptomat e ftohjes përdoren pikat kundër kollës, Benzonatat ose Robitusin. Nëse shkaku i kollës është një infeksion i frymëmarrjes, trajtimi ndoshta duhet të bëhet me antibiotikë dhe pacientja duhet të vizitojë mjekun e saj”, tha Dr. Banks.