Category archive

Maqedoni - page 910

Posted on në kategorine Maqedoni

Bllokimi i Kuvendit nga opozita rikthen krizën politike

Kuvendi i Maqedonisë po përballet me pengesa të shumta në funksionimin e tij, për shkak të debateve maratonike nga fjalimet dhe ndërhyrjet procedurave nga deputetët e opozitës maqedonase. Debati për shkarkimin e Prokurorit të Përgjithshëm, Marko Zvërlevski po zgjatë më shumë se dy javë, ndërsa rreth tre javë ka zgjatur edhe debati për rishikimin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

MPB, padi ndaj 5 personave për shkaktim të zjarreve

Pas uljes së temperaturave gjendja me zjarret në pyje është qetësuar, por disa nga këto zjarre janë shkaktuar nga faktori njeri prandaj janë ndrigtur disa padi ndaj disa të dyshuarve për shkaktimin e tyre. Policia në Prilep ka ngritur padi penale kundër 58 vjecarit T.B nga Shkupi. Sic informojnë nga MPB, i denoncuari më 12… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Mitrevski e ka siguruar veten edhe pas ndërprerjes së funksionit

Ish-kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Maqedonisë, Zhivko Mitrevski, përderisa ka kryesuar me Sindikatën, ia ka siguruar vetes vendin e këshilltarit me 90% të pagesës që e ka marrë në LSM-në ose nëse nuk dëshiron të jetë këshilltar, të përdorë apanazh për një periudhë të caktuar, sigurim jetësor dhe benefite të tjera. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Policia jep detaje rreth vrasjes së Bojkut

Policia ka nxjerrë detaje të reja sa i përket vrasjes misterioze të Dilaver Bojkut dje në Strugë. Mësohet se vrasësi, përveç ndaj Bojkut, ka shtënë edhe mbi një person tjetër që ishte në ato momente pranë viktimës, ndërsa më pas është larguar nga vendi i ngjarjes. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Petrushevski zëvendëson Bushin

Viktor Petrushevski është drejtori i ri i përgjithshëm i “Aeroporteve të Maqedonisë”, i cili vjen në vend të Nazif Bushit. Petrushevski do të jetë kryetar i Bordit Drejtues, ndërsa për zëvendës të tij është emëruar Mirjana Qorveziroska-Dimoska. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

BDI -Kumanovë i kundërpërgjigjet Damjanovskit

Lidhur me paralajmërimet e kryetarit të Kumanovës Zoran Damjanovski për vënien e një pllake përkujtimore kushtuar “Branitellave” në parkun e ri të qytetit, ka reaguar grupi i këshilltarëve të BDI dhe si kundërpërgjigje e paralajmërimit të Damajnovskit, do të vendosin një pllakë përkujtimore kushtuar dëshmorëve të kombit të UÇK të luftës së vitit 2001. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Regjistrimi në UT, 4.000 vende të lira (FOTO)

Drejtoria e Universitetit të Tetovës është e kënaqur me jehonën e maturantëve dhe interesit të tyre për regjistrim në UT në vitin akademik 2017/2018, kumtoi sot prorektorati për arsim Reshat Qahili në konferencë për shtyp me rastin e fillimit të afatit të parë të regjistrimit. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

“Beton” do ta asfallton rrugën Ropalcë-Mateç-Likovë

Është pranuar oferta nga data 3 korrik të këtij viti e kompanisë ndërtimore Beton sh.a. Shkup për rikonstruimin e rrugës shtetërore P2133, aksi Ropalcë-Mateç-Likovë, kumtoi sot u.d. drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore (NPRRSH) Zoran Kitanov, përmes shërbimit qeveritar për informim. Çmimi i dakorduar me TVSH të përfshirë arrin 106.490.436, 51 denarë. “Kryerësi obligohet… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Maqedoni

Përcjellja e dërgesave nga internet porositë, përmes sistemit të PM-së

Posta e Maqedonisë realizon risinë e paralajmëruar në punën e saj, në mënyrë që klientët të jenë sa më të kënaqur: Dërgesat nga porosit përmes internetit të cilat arrijnë në Postën e Maqedonisë transformohen në dërgesa të rekomandimeve, të mjeteve u ngjitet  bar-kod i veçantë dhe evidentohen në sistemin për ndjekje të dërgesave të Postës… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

(VIDEO) Dy fytyrat e Shkupit?!

Asfalt, trotuare, ndriçimi i rrugëve, kënde fëmijësh, çerdhe të reja madje edhe të rinovuara, kanalizime, janë vetëm një pjesë e problemeve me të cilat ata përballen. Ata theksojnë se edhe pse shumë herë kanë trokitur në derën e kryetarëve, kanë pranuar vetëm premtime Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

EKSKLUZIVE: Ju zbulojmë pretendentin kryesor të BDI-së për kryetar komune në Likovë

Janë bërë të njohur lartë- poshtë edhe kandidaturat e mundshme për kryetar komune edhe në Likovë nga radhët e BDI-së. Sipas informacioneve që ka siguruar Medial.mk, pretendenti më serioz për këtë pozitë është Erkan Arifi, i punësuar në komunë, ndryshe është magjistër i juridikut dhe është nga Mateçi. Ndër, emrat që janë përfolur në degën… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

OSMANI: Me vendimin e sotëm u zhbllokua realizimi i projektit Belanoc -Stançiq

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani, sot e nënshkroi plotësimin e Marrëveshjes për financim të IPA programit për bashkëpunim ndërkufitar mes Republikës se Maqedonisë dhe Republikës së Kosovës për vitin 2013, me çka edhe ligjërisht IPA mjetet e këtij programi vihen në dispozicion për financim të projektit strategjik Beljanovc -Stançiq. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

BDI- Bogovinë niset me këto kandidatë për kryetar komune

Medial.mk ka arritur të bie në gjurmë kandidaturave të mundshme për kryetar komune në Bogovinë nga radhët e BDI-së. Ndër kandidaturat e propozuara nga dega figurojnë emrat e Berzah Bejtullai- Xaki aktualisht kryetar i degës së kësaj partie, pastaj Nadir Ajruli (aktualisht kryetar i Këshillit vendor Kamjan), Besnik Emshiu profesor dhe Besnik Rexhepi. Zgjedhjet lokale… Vazhdo të lexosh

Shko lartë