Category archive

Maqedoni - page 908

Posted on në kategorine Maqedoni

Takim i Mançevskit me Ruzhiqin në Bled

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Damjan Mançevski në kuadër të Forumit strategjik të Bledit, të titulluar “Realiteti i ri” ka realizuar takim me homologun serb, Branko Ruzhiq. Në takim ministrat kanë biseduar për reformat në administratën publike në Serbi dhe Maqedoni. Ministri Mançevski është interesuar për mbikëqyrjen inspektuese në Serbi, reformë e cila ka… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Partia e Selës vendos: Faruk Avdiu kandidat për Çairin

Aleanca për Shqiptarët (ASH) ka finalizuar kandidatin për Komunën e Çairit. Në këto momente dhe sapo ka përfunduar mbledhja e degës ku njëzëri është votuar dhe zyrtarizuar kandidatura e kësaj partie për Komunën e Çairit, njofton Medial.mk. Sipas informacioneve zyrtare si kandidat është nominuar Faruk Avdiu, njëherësh dhe kryetar i degës së ASH-së në Çair.… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Ivanov për vizitë dyditore në Poloni

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, nesër dhe pasnesër do të qëndrojë për vizitë pune në Poloni, me rastin  e pjesëmarrjes në Forumin ekonomik të 27-të, që do të mbahet në Krinjicë – Zdruj. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

LSDM: Institucionet shtetërore punojnë në mënyrë joselektuese

LSDM-ja në një reagim me shkrim në deklaratën e sotme të Millosh Milloshevskit thekson se VMRO-DPMNE-ja vazhdon të përhap lajme të rrema, në pamundësi për t’u pajtuar me faktin se institucionet shtetërore punojnë profesionalisht, pa selektime dhe në shërbim të ligjeve, në vend në mënyrë selektuese dhe në shërbim të Nikolla Gruevskit. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Cilësia e informacionit mbi të gjitha

Gjatë ditës së sotme u mbajt pres konferencë nga projekti “Gazetaria hulumtuese – kujdestar i demokracisë dhe të drejtave të njeriut”, e cila rezultoi në më shumë histori kërkimore lidhur me demokracinë dhe të drejtat e njeriut. Projektet e vogla janë zbatuar nga organizatat qytetare dhe mediat, të cilët sot përbëjnë Platformën për bashkëpunim dhe… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Ekonomi/Maqedoni

Fillon EVN paralelja për kuadrin e specializuar

Në shkollën e mesme elektroteknike  “Mihajllo Pupin” në Shkup filloi viti shkollor për gjeneratën e parë të nxënësve në EVN paralelen speciale. Për këtë paralele, është krijuar edhe një program i posaçëm, që e kanë përgatitur ekipet e shkollës, ekspertët nga EVN Maqedoni dhe Ministria e Arsimit. Nxënësit do të fitojnë njohuri nga  fusha e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Mblidhen nënshkrime për 48 lista të pavarura për këshilltarë dhe 27 kryetarë të komunave

Deri në mesnatë në repartet dhe zyrat rajonale të KSHZ-së mblidhen nënshkrimet për kandidatët e pavarur për këshilltarë dhe për kryetarët e komunave për zgjedhjet e ardhshme parlamentare 2017. Sipas shqyrtimit të KSHZ-së sipas komunave, qytetarët japin nënshkrime për 48 lista të pavarura për këshilltarë dhe për 27 kandidatë për kryetarë të komunave. Disa prej tyre,… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Taravari: Nëse nuk fitoj në Gostivar, tërhiqem nga politika

Ministri i Shëndetësisë Arben Taravari në një prononcim për NOVA pohoi se Aleanca për Shqiptarët e kishte urgjente të propozonte kandidat komune në Gostivar sepse nuk kishin arritur të darkordohej me partitë tjera më të vogla, ndërsa si kandidat më i përshtatshëm për Gostivarin, kanë vlerësuar se është pikërisht Taravari. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Shumica qeveritare pranoi që të debatohet për ligjet e opozitës

Deputetët paradite e filluan punën për pikët nga rendi i ditës së seancës së 12-të në të cilën janë vendosur disa ligje me procedurë të shkurtuar, si dhe Propozimin për shpalljen e emërimit të Prokurorit publik të Republikës së Maqedonisë dhe Propozim-vendimin për përcaktimin e numrit të nënkryetarëve të Kuvendit. Vazhdo të lexosh

Shko lartë