Category archive

Maqedoni - page 859

Posted on në kategorine Maqedoni

LSDM: Paratë e qytetarëve s’do të përfundojnë më te VMRO-ja

Partia opozitare nuk mund të qetësohet me faktin se në vend që paratë e qytetarëve të përfundojnë në konton e Gruevskit dhe VMRO-DPMNE-së, ato, tani shfrytëzohen për pagë minimale më të lartë, ndihmë më të madhe për ekonominë, pensione më të larta dhe zgjidhje të përhershme të problemit dhjetë vjeçar me punëtorët e falimentuar, porosit… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

TUFEKGJIQ: Do të zhbllokohet provimi për lektorë

Për shkak të pashallëkut të pushtetit të kaluar të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, Maqedonia nga viti 2013 deri sot nuk ka dhënë licencë për lektor, që ka shfaqur dëm të madh në mbrojtjen dhe mbarëvajtjen e gjuhës letrare maqedonase dhe shkrimit të saj cirilik, ka thënë në pres konferencën e sotme, deputetja e LSDM-së, Ivana Tufekxhiq. Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

(VIDEO) Deponia e Tetovës vazhdon të digjet

Zjarri në deponinë e Tetovës nuk ka së ndalur. Ekipi i Medial.mk po qëndron duke ndjekur nga afër gjendjen momentale dhe njofton se ende po vazhdon të ketë tym dhe zjarr, por jo në përmasat e djeshme. Në vendngjarje vërehen edhe ekipe të zjarrfikësve të cilët po punojnë për ta lokalizuar gjendjen. Sidoqoftë, ndotja vazhdon në… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

RASHKOVSKI: Zjarri në deponi, i qëllimshëm (FOTO)

Sekretari i përgjithshëm i qeverisë Dragi Rashkovski në profilin e tij në Fejsbuk ka ndarë informatën se Qeveria ka siguruar mjete për pastrimin dhe dislokimin e deponisë së Tetovës. Dislokimi i bërllokut, sipas tij duhet të fillojë nesër. Rashkovski ka thënë se dikush këtë e ka ditur dhe dy ditë para se të fillojë procesi… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Takim Osmani – Bertolini: Përgatisim plan të gjerë për reforma në sistemin IPA

Zv/kryeministri Bujar Osmani  ka takuar Nikola Bertolinin, udhëheqës për bashkëpunim në Delegacionin e Bashkimit Evropian në Shkup,  ku kanë diskutuar realizimin e projekteve dhe mjetet e IPA fondeve. Osmani në këtë takim ka theksuar sfidat me të cilat ballafaqohet si IPA koordinator, por, sipas Osmanit,  që paraqesin faktor vendimtar për fuqinë apsorbuse në shfrytëzimin e… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Biznes/Maqedoni

Hapet fabrikë e re në një Zonë industriale

Në zonën industriale “Prilep 1” është hapur fabrikë e re, investim i kompanisë tekstile “Triteks”. Në kapacitetin e ri në sipërfaqe prej 4.000 metra katrorë do të ketë rreth 300 punësime të reja, tha mbrëmë ne hapjen e fabrikës pronari Dejan Naumovski, informon komuna Prilep Simon Naumovski, kryetar i Bordit të drejtorëve të I.U. “Vitaminka”… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Nuk ka ndalesa më të gjata në vendkalimet kufitare

Në vendkalimet kufitare nuk ka ndalesa më të gjata për hyrje dhe dalje nga shteti, informon Lidhja Automoto e Maqedonisë në raportin e mëngjesit për gjendjen e rrugëve. Trafiku i rrugëve shtetërore po zhvillohet në rrugë të thata. Intensiteti i trafikut në rrugët jashtë mjediseve urbane është i matur. LAMM rekomandon vozitje të kujdesshme, me… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Mot me diell, pasdite shi

Moti në Maqedoni do të jetë me diell dhe i ngrohtë, pasdite vranësirat do të rriten, ndërsa nga fundi i ditës dhe gjatë natës do të ketë të reshura lokale dhe bubullima. Do të fryejë erë mesatare veriore. UV indeksi do të ketë vlerën 7. Temperatura e mëngjesit do të lëviz prej 14 deri 20… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

UT: U mbajtën provimet pranuese për regjistrimin e studentëve të rinj (FOTO)

Në kuadër të afatit të parë të regjistrimeve për studentët e rinj të vitit akademik 2017/2018, në Universitetin e Tetovës, sot më 19 gusht 2017 u mbajtën provimet pranuese në disa programe studimore. Nga gjithsej 13 fakultetet që ka Universiteti ynë, provimit pranues i janë nënshtruar kandidatët që kanë aplikuar për regjistrim në programet studimore:… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

VMRO- DPMNE me skenarë dhe protestë kundër Arifit, thonë nga komuna

VMRO- DPMNE me skenarë dhe protestë kundër Teuta Arifit. Ashtu siç u paralajmërua edhe më herët, pas vënies së zjarrit në deponinë e Tetovës, VMRO-DPMNE ka paralajmëruar protestë kundër kryetares së Komunës të Tetovës, Teuta Arifi, akuzojnë nga komuna. Vlen të shtrohet pyetja se sa shqiptarë do të bëhen pjesë e këtij skenari DPMNE-ist!, thonë… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Zjarri në deponinë e Tetovës, kërkohet dënimi i personave përgjegjës

Lëvizja Eco Guerilla përmes një komunikate për media sot ka reaguar ashpër ndaj zjarrit masiv që ka kapluar deponinë e egër në hyrje të Tetovës, duke kërkuar urgjentisht nga institucionet që të nxjerrin para drejtësisë personat përgjegjës lidhur me rastin. “Ky është kulmi i vrasjes së ngadalshme të gjeneratave të ardhshme që zgjat me vite… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Lajme/Maqedoni

Lëvizja BESA: Tetovarët po “mbyten” nga mbeturinat, autoritetet lokale dhe qendrore vazhdojnë të jenë në gjumë

Lëvizja BESA me reagim për zjarrin i cili kaploi deponinë e egër në Tetovë. Sipas tzre, në Tetovë po ndodh një tragjedi e përmasave katastrofike dhe e përditshme me djegien e deponive të egra, dhe për këtë akuzojnë autoritetet lokale dhe qëndrore, duke i quajtur ata të papërgjegjshëm dhe skajshmërisht joserioz. “Edhe sot kur mbeturinat… Vazhdo të lexosh

Posted on në kategorine Maqedoni

Spitali “8 Shtatori” ka borxh prej 5 milionë eurove

Spitali i përgjithshëm i qytetit “8 Shtatori” ka borxh prej 5 milionë eurove, të trashëguara nga udhëheqësia e mëparshme tha drejtori i këtij institucioni shëndetësorë Hristian Kostov. Ai kërkon nga qeveria që të gjej formë për shlyerjen e borxhit dhe më pas të bëhet rinovimi i spitalit. Vazhdo të lexosh

Shko lartë